SPORT LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bied Maandag 19 Februari 194! De kader-opleiding voor den arbeidsdienst Bezoek aan het kamp te Nunspeet Officieele Kennisgevingen De wereldkampioenschappen te Cortina d'Ampezzo Zwem- en Polo- vereeniging „De Zyl" Een met eere verdiend Elfstedenkruis De Bondencompetitie Uitgebreid practisch en theoretisch onderricht Haagsche Schaakbond AGENDA Winterhulp Nederland SKI-SPORT. DUITSCHLAND EERSTE IN" HET LANDENKLASSEMENT. Het A.N.P. meldt uit Cortina d'Ampezzo: Zaterdag vroeg de 50 K.M. loop de alge- meene aandacht. Er waren 32 deelnemers. De loop over tweemaal een traject van 25 K.M werd tamelijk bemoeilijkt door den niet altijd gunstigen toestand van het sneeuwdek. De uitslag luidde: 1. Kurikkala (Finland) in 3 uur 36 min. en 35 sec.; 2. Braenstroem in 3 uur 38 min. en 17 sec.; 3. Dahlqvist (Finland) in 3 uur 41 min. en 41 sec.; 4. Vilund (Finland) in 3 uur 42 min. en ^4 sec.; 5. Back in 3 uur 47 min, en 27 sec.; 6. Freiburghaus in 3 uur 48 min. en 37 sec.; 7. Lauronen in 3 uur 49 min. en 10 sec.; 8; J&kanen fn 3 uur 51 min. en 3 sec.; 9.«g5Tasebacher in 3 uur 53 min. en 10. Laurrin 4 uur 1 min. Gisteren, op den laatsten dag van het tourhooi, heeft de Fin Paavo Vierto voor een groote verrassing gezorgd door geheel onverwacht het springen te winnen. Hoe wel hij met sprongen van 64,5 en 75.5 me ter niet de verste springer was, verover de hij door zijn uitstekende houding de eerste plaats. Voor het eerst in de geschie denis van de F.I.S. kampioenschappen is een Fin er in geslaagd het springen te van nen. Doordat de tweede plaats ook door een Fin, Laaikso, bezet werd. kan Finland met groote voldoening op de kampioen schappen terugzien. Er waren voor het springen zeer veel toeschouwers naar Ceortina gekomen, die met groote belangstelling dé verrichtingeii van de deelnemers volgden. De sneeuw was wat stroef geworden, zoodat de afstanden bij het oefenen bereikt lang niet gehaald werden. Aan den wedstrijd werd door 11 Duitschers, 14 Italianen, 7 Finnen, 4 Zwit sers, 2 Zweden, 1 Noor en 1 Slowaak deel genomen. De uitslag luidde: 1. Paovo Vierto (Fin land) 221. 5 punt (sprongen van 64,5 en 75.5 meter)2. Laakso (Finland) 220,5 punt (67,5 en 72 meter); 3. Selanger (Zweden) 218.3 punt (63 en 73,5 meter); 4. Weiier (Duitschlarid) 217,7 punt (67 en 76,5 me ter); g. Bradl (Duitschland) 216,4 punt (63 en 74,5 meter); 6. Lindstroem (Zweden) 215,8 punt (62 en 72 meter); 7. Toppila (Finland) 214,7 punt (63 en 70,5 meter); 8. Klopfer (Duitschland) 212,4 punt (61,5 en 71,5 meter); 9. Soerensen (Noorwegen) 211.4 punt (62 en 71 meter); 10. Krass (Duitschland) 209,9 punt (61,5 en 69,5 me ter) en Palme (Duitschland) 209,9 punt (62 en 71 meter). De officieuze uitslag van de kampioen schappen bracht Duitschland met 96,5 pun ten aan het hoofd van alle landen, Italië behaalde 50,5,. Finland 50, Zweden 37, Zwit serland 16 en Slowakije 2 punten. ZWEMMEN. DE ALGEMEENE VERGADERING. De zwem- en polo-vereeniging „De Zijl" hield haar algemeene vergadering in ,,'t Schutters hof". De heer N. J. Moonen, tweede voorzitter, die tengevolge van het overlijden van den voorzitter, den heer W. H. Bodde, de vergade ring leidde, riep den talrijk opgekomen, leden op deze eerste vergadering in het nieuwe jaar een hartelijk weikóm toe. Hij vervolgde zijn openingswoord met het uitspreken van een beschouwing, gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den heer W. H. Bodde, die vele jaren de functie van voorzitter der vereenlglng heeft vervuld. Hij memoreerde de verdiensten van den overledene en loofde zijn ijver en toewijding, welke liij steeds be toonde, waai- het gold de behartiging van de belangen der vereeniging. Het bestuur heeft op de meest prettige wijze met hem mogen samen werken. „Ik weet, dat ik namens u allen spreek, wanneer ik hem van deze plaats af dank breng voor alles, wat hij in het belang van onze 'vereeniging heeft gedaan," aldus besloot spreker, waarna op zijn verzoek eenige oogen- blikken stilte werden in acht genomen. De notulen der vorige vergadering werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd Ver volgens waren de jaarverslagen aan de orde. De tweede secretaris, de heer W. C. v. d. Blij, gaf een uitgebreid relaas van het wèl en wee der vereeniging in het, in vergelijking met an dere jaren, wel zeer bijzondere jaar 1940 en constateerde met voldoening, dat alle leden, die in militairen dienst waren, behouden uit den oorlog zijn teruggekeerd. De polo-secretaris, de heer J. H. Key, besprak de prestaties van de diverse zeventallen in de noodcompeitie 1940. De resultaten van het eerste zevental waren slecht en wederom moest met de onderste plaats genoegen genomen worden. Hij hoopte, dat in het komende seizoen het de gradatiespook nu eens niet zal opdoemen en wekte vooral de jongere leden op voldoende animo en ijver te toonen. om dit te helpen be werkstelligen, waardoor het onnoodig zou wor den steeds weer een beroep te doen op de oudere spelers. Het is echter prettig te kunnen constateeren, aldus spreker, dat de verstand houding tiisschen de leden onderling, ondanks de minder goede resultaten, opperbest is. De heer A. H v. Egmond gaf een overzicht van de ontvangsten en uitgaven, waaruit bleek, dat het afgeloopen jaar met een be hoorlijk batig saldo kon worden afgesloten. De voorzitter dankte allen voor het vele werk, dat zij in het afgeloopen jaar wederom vooor de vereeniging hebben willen verrichten, waar mede de vergadering gaarne in stemde. Ver volgens ging men over tot de bestuursverkie zingen. Voor cle functie van voorzitter was door het bestuur de tweede voorzitter, de heer N. J. Moonen. candidaat gesteld. Daar er geen tegencandidaten waren, werd laatstgenoemde zonder stemming benoemd. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer J. J. Stouten, terwijl de aftredende bestuursleden, de heeren P. Lepelaar en W. C. v d. Blij wer den herkozen. De nieuwp voorzitter richtte zich vervolgens tot de vergadering om een woord van dank te spreken voor het in hem gestelde vertrouwen, en zegde toe, zijn beste krachten aan de be langen der vereeniging te zullen wijden, daarbij rekenend op de medewerking der leden. In de kascommissie werden benoemd de hee ren J. Kloos, P. Peeters en R. Dragt. Het be drag der contributie'voor het jaar 1941 werd onveranderd gehandhaafd en blijft dus eelyk aan dat van 1940 Na een geanimeerde rondvraag volgde reeds om kwart over negen sluiting van deze zeer vlot verloopen vergadering en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. SCHAATSENRIJDEN. DE TOCHT VOLBRACHT NA EEN NACHTELIJKEN FIETSTOCHT. De 18-jarige W. C. Augustin uit Amsterdam, die Donderdag den Elfstedentocht reed en voltooide, heeft hiermee een bijzondere presta tie verricht, zoo meldt de „Telegraaf". In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft hij den tocht per fiets van Amsterdam naar Leeuwarden gemaakt, en niet zonder de noodige moeilijkheden In den Wieringermeerpolder raakte hij den weg kwijt, doch na eenig zoeken en met behulp van inlichtingen, die hij van een uit bed gehaalden boer kreeg,' kon hij den Af sluitdijk vinden. Dit stuk fietsen viel echter in donker en koude niet mee. Om twee uur des nachts reed de jonge avonturier Harlingen bin nen. waar hij door de politie werd ingerekend, wegens overtreding van het uitgaansverbod. Geheel onwelkom kwam deze inrekening niet, v/ant het slachtoffer kon nu bij den warmen kachel kruipen en ontdooien, terwijl bovendien een van de agenten hem het een en ander te eten gaf. Om vier uur, toen zijn vrijheid weer herkregen was, ging Augustin weer verder op weg naar Leeuwarden, waar hij juist tijdens den start van de tochtrijders om kwart over zes arriveerde. Hij kon zich nog laten inschrijven, kreeg een controlekaart en kon tegen 9 uur ver trekken. Bij Birdaard onthaalden hartelijke boerenmenschen hem op warme chocola en brood, waarna hij gesterkt den tocht voortzette. Pas om 9 uur arriveerde Augustin in Dok- kum, als een der laatste deelnemers. Om half- negen des avonds kon hij zijn laatste stempel in Leeuwarden ontvangen. Iets meer dan 11 uur. een mooie tijd op zichzelf; buitengewoon echter na een dergelijken nachtelijken fiets tocht, zonder slaap 'en vrijwel zonder rust. Den nacht na den Elfstedentocht van Don derdag op Vrijdag bracht Augustin door in een touwfabriek in Leeuwarden met de jongens van den Arbeidsdienst. Het zoo fel begeerde Elfstedenkruis komt dezen jongen, deelnemer ten volle toe! FRIESCHE ELFSTEDENTOCHT OP KUNSTRIJ-SCHAATSEN. Aan den 200 KM.-tocht langs elf Friesche steden, welke de vorige week Donderdag is ge houden, werd ook deelgenomen door mej. S. Adema uit Oude-Wetering. Zij legde dezen af stand geheel af op kunstrij -schaatsen, welke prestatie bij de deelnemers veel verwondering wekte. Zij startte om 6.45 uur en bereikte Leeuwarden weer om 22.15 urn'. SCHAKEN. LEIDEN WINT MET'54J6 VAN AMSTERDAM. Deze wedstrijd is gisteren te Amsterdam ge speeld in het Max Euwe Schaakhuis, waarvan de outillage heel wat minder is dan van het Amsterdamsche Schaakhuis. Het was de tweede wedstrijd van het Leidsche tiental, de eerste, tegen den Stichtsch Gooischen Schaakbond, eindigde in een gelijk spel. Daarentegen won de Amsterd. Schaakbond van den S.G.S.B. met groot-verschil: 8%1%. Gezien deze cijfers leek een nederlaag van den Leidschen Bond wel waarschijnlijk En toch is het een overwinning geworden, zoodat nu de L.S.B. op de eerste plaats staat. Het overzicht van den wedstrijd laten wij hier 'volgen: A.S.B. L.SJ3 M. v. d. Kruijf—C. B. v. d. Berg (L.S.G.) 0—1 W. KnipL. Tummers (2 Kon.) 01 C. StruylaaartW. H. v. d. Nat (L.S.G.) 0—1 C. DekkerA. Barkema (Phil.) G. H. LomanG. Bosscha (L.S.G.) Vz G. KapsenbergD. Posthuma (Alph.) 10 J. HeynW. P. Schüss (Phil.) 1—0 J. Boas—A. H. A. Vlasveld (L.SG.) A. Crabbendam—J. Orbaan (L.S.SF.) 01 W. KampR. Posthuma (Alph.) 10 Totaal 4%5% De ontmoeting werd in de beste harmonie ge speeld, hoewel in verschillende partijen fel werd gestreden. De partij aan het 8sste bord: VlasveldBoas kwam het eerst tot een beslis sing. Uit een onregelmatige opening kwam na eenige zetten een symmetrische stand. Zwart week hiervan het eerste af, maar toch bleven de stellingen in evenwicht en bij den 28sten zet besloot men tot remise. De partij aan het 7de bord HeynSchüss was een onregelmatige damepion-operiing, waarbij Schüss veel bedenktijk verbruikte. Het gevolg was dan ook, dat hij kort na de pauze in tijdnood een fout maakte, welke hem een officier en daarop de partij kostte. Amsterdam was dus nu één punt voorgekomen, doch Van der Nat bracht den stand weer op gelijken voet door te winnen van Struyjaart 3de bord. Het was een aangenomen Damegambiet, waar in Van der Nat een pion achter geraakte, doch later de gelegenheid kreeg twee pionnen terug te winnen. Bovendien slaagde hij er in zijn stelling meer en meer te verbeteren, zoodat Struylaart zoo goed als gedwongen was een officier voor twee pionnen te geven. Dit baatte echter ook niet, hij moest daarna de partij opgeven. Nu verkreeg de Leidsche Bond weer de leiding en wel door Tummers, die aan het 2de bord won van Knip Het was de Meranervariant van het Damegambiet. Wit offerde een pion, om zoo spoedig mogelijk gebruik te kunnen maken van het.feit, dat zwart nog niet had gerocheerd. Zwart kwam inderdaad niet meer tot de ro- chade, verloor een pion en nu stond Tummers er het beste voor. Zwart verdedigde zich echter uitstekend en had waarschijnlijk gelijk spel be reikt, als Tummers niet door een verrassend en correct torenoffer de partij in zijn voordeel had beslist. Stand voor den L.SJB. Vervolgens eindigde de partij LomanBosscha in remise, stand 2—3. Dit was een Sohotsche Een redacteur van het A.N.P, heeft, naar aanleiding van vele vragen, die zich voor doen betreffende den arbeidsdienst, een bezoek gebracht aan een der kampen, waar' thans hard wordt gewerkt aan de opleiding van het kader voor den binnen kort ln te stellen Nederlandschen Arbeids dienst. Voorloopig zal de toetreding tot dezen arbeidsdienst vrijwillig zijn, doch in de toe komst zullen per jaar 56.000 Nederland - sche (jongens, in twee gelijke lichtingen, arbeiden in dienst van de gemeenschap. Het ideëele doel staat voorop, en daar om is het vraagstuk van het kader van zoc buitengewoon grootè beteekenis. Aan de opleiding en selectie van dit kader wordt thans hard gewerkt. Voor het mid denkader, gevormd door de rangen hop man, onder-hopman en aspirant-hopman, welke vergeleken kunnen .worden met de rangen kapitein, eerste-luitenant en twee de 'luitenant, zijn vier kampen ingericht, n.l. te Tilburg, Hooghalen, Huizen en Nun speet. Het laatste kamp is een „burger"- kamp, d.w.z. daar bevindt zich de oplei ding van de burger-vrijwilligers voor het kader, terwijl in de andere kampen de daarvoor aangewezen officieren "van den opbouwdienst hun opleiding krijgen. Dit wil echter niet zeggen, dat in het kamp te Nunspeet geen oud-militairen aanwezig zijn, Integendeel, onder de aspiranten van dit kamp bevinden zich verschillende ge- demobiliseerden, die echter niet via den opbouwdienst in den arbeidsdienst traden. Voor het lagere kader gevormd door de hoofdopzichters, opzichters, werkmeesters en voormannen, té vergelijken met de rangen vaandrig, sergeant-majoor, sergeant en korporaal, zijn er momenteel acht zoo genaamde „kader-scholen" in ons land, waar vrijwilligers uit den opbouwdienst worden voorbereid voor him komende taak. De scheiding tusschen midden- en lager kader is niet scherp doorgevoerd. Voor ieder, ongeacht de schoolopleiding, staat het bereiken van een hoogeren rang open. Gelet wordt slechts op de persoonlijke eigenschappen van den betrokkene, zooals zijn leiderskwaliteiten HET KAMP TE NUNSPEET. Op eenigen afstand van Nunspeet, temid den van hei en bosch, is sedert eenige maanden 'n barakkenkamp verrezen, waar ongeveer 180 jonge menschen, meerendeels tusschen de 20 en 30 jaar, de kader-oplei ding volgen Alle beroepen treft men onder hen aan. Er is hier in de afgeloopen maanden hard gewerkt, en eind Januari werden de resul taten bekend. Vrijwel allen werden, na het examen toegelaten tot het kader en slechts j drie adspirantcn, die geen' enkele kwali- 1 tei't als leider hadden, werden van hun ver bintenis ontheven. Van de overigen wer den er twee benoemd tot hopman, 24 tot onderhopman, 64 tot adspirant-hopman, 14 tot hoofd-opzichter, 20 tot opzichter, 41 tot werkmeester en 3 tot voorman. Alle cursisten waren te Utrecht psycho technisch onderzocht en opmerkelijk was, dat de rapporten na de opleiding vrijwel overeenkwamen met de, aan de opstellers onbekende, resultaten van dit onderzoek. Het werkprogramma in het kamp omvat veel practisch werk, zooals arbeidstechniek Ohet hanteeren van werktuigen), landme ten, wegenbouw, boschbouw enz. Ook sport neemt een belangrijke plaats in het kamp leven in, waarvan getuigt de groote,. goed ingerichte gymnastiekzaal. De adsplranten zijn tevoren door den dokter nauwkeurig onderzocht en deze schrijft, in samenwer king met den sportleeraar, aan hen, die dit noodig hebben, speciale oefeningen voor, om een bepaalde vergroeiing te niet te doen of te voorkomen. Voorts neemt het exerceeren een be langrijke plaats in. Deze exercities worden uitgevoerd met de schop en moeten niet beschouwd worden als een militair element dochs zuiver als een formatie-beweging. Ook het exerceeren bevordert het gemeen schapsgevoel, evenals het gevoel voor tucht en orde. terwijl hierdoor ook naar buiten een goeden indruk wordt gemaakt. Dan de theoretische lessen, die zeker niet op de laatste plaats staan. Hieraan wordt de uiterste zorg besteed, 'en de ruime, lich te lessenbarak zorgt er voor, dat deze les sen worden gegeven in een prettige omge ving. Naast véle andere onderwerpen wor den hier o.a. behandeld de theorie van de arbeidstechniek en de sport. Ten slotte kan nog worden medegedeeld, dat veel aandacht wordt besteed aan sa menzang. waarmede zeer goede resultaten zijn bereikt. De dag in het kamp vangt aan bij de re veille om zeven uur 's morgens. Om half negen volgt dan de vlaggenparade, waarbij het parool van den dag wordt uitgegeven. Dit parool kan bestaan uit een woord, een zin, een gedicht, een naam van een beroemd Nederlander, enz. Dit parool wordt des avonds, voor tafel, door een adspirant toe gelicht. Na de vlaggenparade volgt.dan het dag programma: een half uur zang, arbeids techniek, graafwerk, voordrachten, li chaamsoefeningen en marschoefeningen. Daarnaast theorie over tucht, den dienst en eerste hulp, waarmede dan de uren tot half zes gevuld zijn. Des Zaterdags is er een veldloop, waaraan alle adspiranten deelne men. Het avondappèl is om half elf. Zoo zien wij, dat alles is gedaan voor een goede voorbereiding van de leiders van den Nederlandschen Arbeidsdienst voor hun taak. Deze leiders zullen komen te staan over de volgende fonnaties: een kamp, be staande uit 200 man. waarover een hop man het bevel voert; dit kamp is verdeeld in vier groepen van rond. 50 man ieder, weer onderverdeeld in ploegen van 12 of 13 man. In deze kampen zal de Nederland- sche Arbeidsdienst groeien en werken ten bate van het Nederlandsche volk. HET DISTRIBUTIEKANTOOR. Het Distributiekantoor, Breestraat 117, zal met ingang heden, van 9 tot 12 en van 2 tot 5 u nan. voor het publiek geopend zijn. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 10 Februari 1941. 7140 BOTER- QF VETKAARTEN. Zij, die boterkaarten hebben ontvangen en meenen recht te hebben op vetkaarten, kunnen zich alsnog tot en met Zaterdag 15 Februari 1 u. n.m. melden aan het Distributiekantoor (afdeeling Controle) Breestraat '117. Men dient zich daar te ver voegen met een behoorlijk ingevuld MD 100. Deze formulieren worden gratis ver strekt door den portier. Verder dienen,be wijzen van de inkomsten over het jaar 1940 (b.v. een aanslagbiljet van de inkom stenbelasting, loonstrooken, stempelkaarten e.d.) te worden overgelegd. Onnoodig den Ontvanger of den Inspecteur der Directe Belastingen om een bewijs van het ont breken van een aanslagbiljet te verzoeken. Op dezelfde wijze zullen gezinshoofden, die op zijn minst twee minderjarige kin deren hebben en waarvan het gezin een totaal inkomen van minder dan f.350 per gezinslid heeft, alsnog een toeslag textiel- kaart kunnen aanvragen. Ook hiervoor dient een behoorlijk ingevuld MD 100 te worden ingediend en bewijzen voor de in komsten te worden verstrekt. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 10 Februari 1941. 7139 opening, waarin wit reeds by den 6den zet oogenschynlijk een officier won, doch dit bleek slechts schyn te wezen; integendeel won Bos scha een pion, al was het dan een dubbelpion. Wel behield wit nog langen tyd eenige aanval, doch hij deed niet de beste zetten, zöodat zwart de party geiyk kon houden. Wel verloor hy door een minder juisten zet den pionplus. Er ontstond nu een eindspel van ieder een toren en 2 verbonden vrijpionnen, dat ook nog inte ressant was, doch ten slotte door herhaling van zetten remise werd. Ook de party van het 4de bord Barkema— Dekker eindigde in remise Het was de Grtin- feld-Indische verdediging van het Damegam biet. Zwart toog spoedig ten aanval. Dit leek wel iets voorbarig, want Barkema won een officier, doch hy kon zeer moeihjk zyn officie ren ontwikkelen. Dit bleek zwaar te wegen en toen een zwarte c-pion koningin dreigde te worden, moest Barkema den officier teruggeven. Hy behield nog een eenigszins gedrukte stel ling, doch wist zich nog tydig te bevryden, zoo dat het slot remise werd. Stand 2%3%. De Amsterdammer Kapsenberg bracht den stand weer gehjk (3%—3%), door van D. Post huma te winnen. Evenals de voorgaande was net een Grünfeld-Indische verdediging van het Damegambiet. Zwart deed een uitval met zyn koningin naar a5 en c5, waardoor deze zeer ge vaarlijk kwam te staan, zoodat het een oogen- blik leek, dat zy verloren zou gaan. Doch Posthuma voltooide eerst zyh ontwikkeling, waarna een algemeene afruil volgde, waarby zwart het looperpaar behield. Posthuma ge raakte nu in tijdnood in een moeiiyken eind stand. Hy verloor de party door tijdsoverschrij ding Ook R. Posthuma was in zyn party tegen W. Kamp lOdfc bord niet gelukkig. Dit was voor de afwisseling eens een Fransche verdediging,- waarin wit kort en zwart lang rocheerde. Hoe wel volgens het oordeel van velen Posthuma een winststand had verkregen, wist hy de goede voortzetting niet te vinden. Door dit talmen kreeg zwart gelegenheid zyn stelling te verbeteren. Er ontstond een eindspel van toren en 3 pionnen. Doch de zwarte koning van den Amsterdamschen speler stond veel beter ge posteerd. En dit was beslissend; zwart won de party, stand 4%3% voor Amsterdam. De partyen van het 1ste en het 9de bord moesten dus de beslissing brengen, doch belde partyen waren by het verstryken van den speel- tyd nog niet uit. Men was om kwart voor elf begonnen tot kwart voor één, daarna een pauze van 5 kwartier en vervolgens werd gespeeld van 2 tot 5 uur, terwijl het tempo 302 in 1% uur en vervolgens 202 per uur bedroeg. Aan het 1ste bord speelde Van den Berg met zwart tegen Van der Kruyf, een invaller. Het werd de Manhattan-variant van het Dame gambiet, waarin wit van 'de theorie afweek en zwart spoedig het initiatief kon nemen. Van den Berg won een pion, later nog een en ver kreeg twee verbonden vrypionnen op den dame-vleugel. Hoewel hy door op een combi natie te spelen een pion kwytraakte, moesten de vrijpionnen hem de winst opleveren. Hij geraaakte echter by de tweede tijdcontrole in hevigen tijdnood, doch deed niettemin steeds de beste zetten en had by het afbreken één vrypion meer en den beteren stand. De party aan het 9de bord. Crabbendam Orbaan, was een Fransche party, waarin op groote schaal geruild werd. Zwart, Orbaan, was echter een belangrijk tempo voor. Het was de vraag of dit voldoende voor de winst was. doch hij .speelde zoo accuraat verder, dat hy vlak voor het afbreken een officier won, zoodat de arbiters geen moeite hadden deze voor den Leidschen speler gewonnen te verklaren. Meer tyd was noodig voor de arbiters, om het lste bord te beslissen, daar eerst eenige varianten bekeken moesten worden. Ten slotte bleken alle voortzettingen winnend voor Van den Berg te zyn, zoodat hiermede de overwinning voor het tiental van den Leidschen Bond een feit was. L.S.G. I EN DISCENDO DISCIMUS SPELEN VOORLOOPIG GELIJK (4!;.x— Dit was de laatste wedstrijd, dien het Leidsch Schaakgenootschap I in dit seizoen moest spe len. Met het winnen er van zou het kampioen van de hoogste klasse van den Haagschen Bond geweest zyn. maar het moest ditmaal uitkomen tegen het sterke DD II, wat meermalen een struikelblok voor de Leidenaars bleek te zijn om de le plaats te bereiken. Ook ditmaal, of schoon L.S.G. op één na alle sterke spelers in zyn gelederen telde. Het overzicht van dezen wedstryd, die Zaterdagmiddag in „Het Schut tershof" werd gespeeld luidt als volgt: L.S.G. D. D. C. B. v. d. BergG. W. J. Zittersteyn V» prof. dr. W. v.d. Woude—P. J. v.d. Velde prof. dr. J. Droste—P. G. Klaarwater x—x W. Demmendal—G. H. J. v. Tongeren W. H. v. d. NatB. van Berkel I. ZitmanIr. H. W. Ockenburgh 1— G. BosschaH. van Veen M. M. Segaar—H. J. van Donk 0l" mr. A. G. de BlécourtH. W. v. Pesch 01 A. Mulder—J. F. van Dunné io Totaal 4%x4%x De partij aan het derde bord wordtuitge speeld, doch daar de Leidsche speler een pion achter is geraakt- doch de meeste officieren van het bord zyn verdwenen, bestaat er wel kans op een geiyk spel. In deze groep werden nog de volgende uitsla- HEDEN. In den vergulden Turk: Ledenvergadering 3 October Vereeniging. 8 1/4 uur nam. Oud-Hortuszicht: Filmavohd Ned. Chr. vereeniging nam. 7 uur. Stadszaal: Concert Werkmans Wilskracht en Kunst na Arbeid, 8 uur. Dinsdag. Leger des Heils: Samenkomst te IK u. nam. Jeruël: Bybelbespreking te 7% uur nam. Stadszaal: Kookdemonstraties te 2% uur nam. BIOSCOPEN, t 18 jaar; 14 jaar; 5 alle leeftyden. Luxor-Theater: „Een leven lang" t Dageiyks nam. 2 en 8 uur. s Zondags 2-" uur doorl. voorstelling., Lido-Theater: „Confetti" 5 Dagelijks uui aam.; s Zondags te 2, 4$ en 7% u Woensd eD Zaterd. matinée 2.30 u. Trianon-Theater: „Jeugd" t Dageiyks 2 en 8 u. 's Zondags van uur doorl voorstelling. Casino-Theater: „Singende Jugend" 5 Dageiyks 8 uur; Zaterdags ook 2% uur. Zon dags te 2 4% en 8 uur. Rex-Theater: „Trenck de Pandoer" 5. Dagehjks 2 en 8 uur nam.; 's Zondags ran 26.30 uur doorL voorstelling. Nova-theater (Katwyk aan Zee): Nam. 7% uur (Zondags gesloten) „Première". LUCHTTEMPERATUUR, .uur voorm.: 4 gr. C. (39 gr. F,). Gironummer van de W.-H.N. 5553. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereeniging N.V. Amsterdam, Postgironnmmer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. gen verkregen: D.D. II—H. Westerkw. I 5%—4)4 en Resid. Sch.cl. I—Ruy Lopez I 7—3, zoodat de stand de volgende is. waarby L.S.G. I—DD. II voorloopig als een geiyk spel is gerekend. gesp. gew. gel. verl. voor tegen Tot. L.S.G. I 5 2 3 - 27 237 Disc. Disc, n 5 3 1 1 25 25 7 Res. Sch.cLI 4 2 1 1 23% - 16% 5 Ruy Lopez 14 1 1 2 18 22 3 H. W.kw. 14 1 - 3 20 20 2 H. C. Sch. n 4 1-3 16%-23% 2 Indien de ResicL Sch.cl. wint van H. Wester kw. T,\is dit tiental kampioen, by gehjk spel is L.S.G.' I kampioen, als de wedstryd tegen DD. II onbeslist biyft. HET EERSTE LUSTRUM VAN „DANIEL NOTEBOOM". Zooals we reeds vermeld hebben, zal dit lustrum dezer Noordwyksche club gevierd wor den door het uitschryven van een natlonalen wedstryd op de Zaterdagmiddagen van 8—15 en 29 Maart'as. Deze laatste datum, die aanvan- keiyk 22 Maart was, is dus gewijzigd. Voor de eeregroep, waarin om een frr.aien wisselbeker zal gestreden worden, zyn uitgenoodigd: mr. G. A. C. Oskam te Rotterdam, C. B. v. d. Berg te Leiden, J. C. Beem te Hilversum houder van den beker, benevens een der sterkste Noordwyk sche spelers, n.1. de heer P. Bedfjn. Allen hebben de uitnoodiging aangenomen. Dat kan derhalve een interessante vierkamp worden. Daarnaast worden de andere spelers in groepen van 4 ingedeeld. WIELRENNEN. VAN VLIET WON TE BERLIJN. Geen succes voor Wals. Voor het eerst sedert het 'uitbreken van den oorlog zijn er Hollandsche wielrenners in Duitschland gestart. Van Vliet kwam in de sprint uit tegen zijn ouden rivaal Toni Merkens, Schorn, den Deen Falck Hansen, den Zwitser Kaufmann en den Duitscher Ehmer. Dé strüd bestond uit een tydrlt en een rit met voorgift., welke beide werden verreden in series van drie renners. Hoewel Van Vliet met 22 punten de over winning behaalde, werd hy in twee ritten door Merkens en Schorn geklopt. Wals, die in een wedstryd achter motoren uitkwam, gaf in de tweede manche op. De uitslagen luidden: Sprint: 1 Arie van Vliet 22 punten; 2. Schorn 20 punten; 3. Merkens 18 pnt4. Falck Hansen 16 pnt.: 5. Kaufmann 13,5 pnt.: 6. Ehmer 12 pnt Wedstrijd achter motoren: 1. Wengler (Duitschland); 2. Litschi (Zwitserland); 3. Hoffmann (Duitschland); 4. Stach (Duitsch land) DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN LISSE. Eerste nederlaag van J. Algera. In de 6de ronde van het tournooi om het kampioenschap van Lisse werd de zeer belang rijke party J. Algera—A. van Dyk gespeeld. Daaf eerstgenoemde nog zonder verliespunten was en alleen de leiding in dit tournooi hsd. werd deze party met groote belangstelling te- gemoetgezien, A. van Dijk, welke eveneens nog een zeer fraaie kans heeft, weerde zich in dew party geducht en slaagde er in om een door braak met dam. te forceeren en wist door zeer goed spel beide punten op zyn tegenstander te veroveren. A. van Rossen wist een ernstigen concurrent van zich af te schudden door S. Algera een ne derlaag toe te brengen, terwijl de kampioen f G. Snel zich niet liet verschalken tegen B. Dui venvoorden. N. Dekker, stelde ditmaal teleur door zich te laten verslaan door zyn clubgenoot G. 't Hort. A. Balkenende smaakt voor de eerste maal hst genoegen om te zegevieren en werd C. Baart- man het slachtoffer. Dat de spanning thans zeer groot is bewijs» wel. dat na de 6de ronde een viertal spelen een gelyk aantal punten behaald heeft. De uitslagen waren; J. AlgeraA van Dyk 0-2 B. DuivenvoordenJ. G. Snel 0 G. 't Hort—N. Dekker 2-4 A. van RossenS. Algera 2-4 C. BaartmanA. Balkenende 0-' 2-2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6