De strijd tegen Engeland Amerika's hulp aan Engeland gfsfe Jaargang MAANDAG 10 FEBRUARI 1941 No. 24809 Duitsche W eermachtsberichten Wat geschiedt Frankrijk De sluiting van Universiteiten Redevoeringen Italiaansche Weermachtsberichten Benghazi ontruimd Wet door Huis van Afgevaardigden aanvaard Willkie terug Verduisteren: 18.43 uur 9.05 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ct-s. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ3.35 per week ƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen hebben voor den oorlog belangrijke doelen op het B'ritsche eiland met succes met bommen bestookt. Daarbij werd in een havenstad aan de Schotsche Oostkust de ketel van een gasfabriek bij een scheer vlucht in brand! geworpen.-Bommen van het zwaarste kaliber troffen in Zuidoost Engeland een station en een fabriek. Voor Dundee werd een klein koopvaardij schip door een voltreffer vernield. In het gebied van de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegers gister avond en vannacht in opeenvolgende gol ven de vliegveldenLuca en Halfar, de vlieghaven Marsa Scirecco en de haven installaties van La Valetta op Malta aan gevallen. Inslaande bommen vernielden hangars en schuilgelegenheden en veroor zaakten vrij groote branden. De vijand heeft met zwakke strijdkrach ten in den afgeloopen nacht aan de Ka- naalkust bomen geworpen zonder noemens waardige schade aan te richten. Afweerge schut schoot een vijandelijk vliegtuig neer. En Zondag: Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen hebben gisteren overdag en in. den nacht met succes strategische doelen in de Midlands en in Z.O.-Engeland aangevallen. In het Middellandsche Zee-gebied heeft de Duitsche luchtmacht bij aanvallen in opeenvolgende golven op vliegvelden op het eiland Malta en de haven van Valetta bomtreffers van zwaar kaliber geplaatst op onderkomens en pakhuizen. Er ontston den omvangrijke branden. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met weinig vliegtuigen op drie plaatsen bommen geworpen op woondastricten in West-Duitschland. Van drie vijandelijke vliegtuigen, die Noorwegen trachtten bin nen te vliegen, werden er twee neergehaald. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. SCHEPEN UIT BRITSCH CONVOOI TOT ZINKEN GEBRACHT. Duitsche gevechtsvliegtuigen met grooten actieradius hebben gistermiddag op den Atlantischen Oceaan ten Westen van Spanje een Britsch convooi aangevallen in duik vlucht. Twee schepen werden tot zinken ge bracht, de andere, waarinder een schip van 6000 ton, zwaar beschadigd. Later is nog een derde schip gezonken. Een stoomschip van 5000 ton zonk na een rechtstreekschen treffer van zwaar kaliber in korten tijd. Een iet of wat kleiner schip werd zoo ernstig getroffen, dat het na eenige minuten eveneens zonk. Men zag, dat de bemanning' der drie andere schepen, die zwaar beschadigd \yerden, in de sloepen ging. In totaal is pm. 10.000 ton gezonken en 22.000 ton zwaar beschadigd. (D.N.B.). Voorts zijn twee Britsche patrouillebooten vernield en aan de kust van Norfolk een mijnenveger zwaar beschadigd. m f FLANDIN DOOR DARLAN VERVANGEN. Darlan is Zaterdag in Vichy teruggekeerd en heeft terstond met maarschalk Pétain geconfereerd. Officieel werd daarop medegedeeld, dat de minister van Buitenlandsche Zaken, Flandin, afgetreden is. De mi nister van Marine, admiraal Darlan, neemt Flandin's plaats op het ministerie van Buitenlandsche Zaken in, en is tevens tot vice-president benoemd. Daarbij behoudt hij zijn post als minis ter van Marine. Met betrekking tot de besprekingen, die Darlan in de afgeloopen dagen te Parijs heeft gehouden, heeft de pers het volgende officieele communiqué gepubliceerd: „Het staatshoofd maarschalk Pétain, die de politiek van Montoire volgt, heeft president Laval voorgesteld, als minister van Staat en lid van het directorium tot de regeering toe te treden. President Laval heeft het aanbod van den maar schalk van de hand gewezen." Tijdens een massavergadering van de or ganisaties van oudstrijders heeft de voorzit ter van de nationale oudstrijdersorganisatie, afgevaardfgde Jean Goy, in een toespraak verklaard, dat de oudstrijders niet mogen dulden, dat de politiek van Montoire wordt gesaboteerd. Maarschalk Pétain heeft de groote richtlijnen vastgelegd en getoond, wat men kan verwachten van een Fransch- Duitsche overeenstemming. Frankrijk kan niet om de twee maanden van houding ver anderen. De medewerking van de oud-strij ders en van geheel Frankrijk aan den wederopbouw van Europa is onontbeerlijk. Deze medewerking moet geschieden zonder bijgedachten, want dat is de eenige moge lijkheid om.de Europeesche belangen te die nen en de rechten van Frankrijk te be hoeden. (D.N.B.). ARBEIDSDIENST. De Fransche regeering heeft den arbeids dienstplicht ingevoerd voor alle Fransche mannen, die in den loop van hun twintigste jaar een periode van 8 maanden moeten GEEN ZÈKERHEID OMTRENT HEROPENING LEIDEN EN DELFT. Naar aanleiding van een bericht in een der bladen, dat de Universiteit te Leiden en de recnmscne Hoogeschool te Delft reeds heropend zouden zijn, wordt ons van bevoegde zijde verzocht mede te willen deelen, dat de colleges aan deze instellingen van hooger onder wijs nog niet hervat zijn. Wanneer dit wel het geval zal -zijn, kan nog niet met zekerheid worden medegedeeld. doorbrengen in een jeugdkamp, reps, een jeugdarbeidskamp. De oproeping zal drie maal per jaar geschieden. Jongelingen, die zich onttrekken aan den arbeidsdienstplicht kunnen veroordeeld worden tot 5 jaar ge vangenisstraf en tot boeten tot 50.000 francs. De invoering van den arbeidsdienstplicht is ook van toepassing op Algerije, de Fransche koloniën en protectoraats- en mandaatsge- bieden. Er is een commissariaat-generaal in het leven geroepen voor de organisatie en verzorging van de werkkampen. (D.N.B.). BESTRIJDING VAN HAMSTEREN. De Fransche regeering heeft, ter bestrij ding van het hamsteren maatregelen ge nomen, die onmiddellijk van kracht zijn ge worden. Personen, die niet zijn ingeschreven in het handels- óf ambachtsregister, mogen geqn goederen van eenigen dard opslaan. Personen, die wel zijn ingeschreven, mogen geen goederen opslaan, welke niets met hun beroep uitstaande hebben. Overtreding wordt bedreigd met strenge-straffen. (D.NB.). GOEBBELS. Het DNB meldt uit Hamburg: „Het Duitsche volk werkt voor den dag, waarop Engelands uur zal slaan," zoo Ver klaarde rijksminister dr. Göbbels tijdens een massabijeenkomst in Hamburg. Dr. Goebbels stelde tegenover het onwankel bare geloof aan de overwinning van de Duitsche natie het beeld van Engeland van 1941, dat nog slechts een schaduw is van zijn vroegere macht. Dit Engeland gelooft met de voorrechten van een oude, overleef de wereld de sociale levensrechten van de jonge volken te kunnen onderdrukken. Zaterdag deelde het- Jttaliaansche hoofd kwartier mede Aan het Grieksche front is een aanval van den tegenstander in den sector van het 11de leger afgeslagen. De vijand leed zware ver liezen. Tijdens deze actie heeft het dertiende regiment infanterie zich op bijzondere wijze onderscheiden. Een van onze luchtfonnaties heeft militaire doelen te Prevesa gebom bardeerd. In den loop van den vijfden en den zesden Februari is in het gebied ten Zui den van Benghazi een uiterst felle veld slag geleverd, tijdens welken onze ver liezen ernstig en die van den vijand aan mannen en strijdmiddelen niet minder ernstig waren. In den avond van den zesden Februari bezette de vijand Ben ghazi, dat ontruimd was door onze troepen om de nationale en inboorlin genbevolkingen te sparen. In Oost-Afrika felle bedrijvigheid der wederzij dsche artillerie in den sector van Cheren. Gevechten van patrouilles aan de Soedaneesche grens van Galla en Sidamo. Onze luchtdetachementen hebben vijande lijke groepen gebombardeerd in hun kampe menten. Tijdens gevechten met vijandelijke jagens zijn drie Engelsche vliegtuigen neer geschoten. De vijand heeft aanvallen gedaan op Keran, Hargheisa en Javello. - In den middag van 31 Januari is een ge wapende ponton van de Koninklijke Marine, die gesleept werd om naar elders te worden vervoerd, aangevallen door een vijandelijke duikboot, die er het vuur op opende. De ponton ageerde onmiddellijk met hevig vuur en slaagde er in de duikboot te treffen. De kleine sleepboot werd tijdens het gevecht getroffen, vloog in brand en zonk daarna. Acht en veertig man van de 67 opvarenden zijn gered. En Zondag: Aan het Grieksche front acties van plaatselijk karakter. Onze luchtmacht heeft met doeltreffende resultaten vijandelijke stellingen en troepen gebombardeerd. Enkele doelen der bases van Prevesa en Navarrino zijn eveneens getroffen. Bij deze acties heb ben onze bommenwerpers een vliegtuig van het type Gloster en een van het type P.Z.L. neergehaald. Eén onzer vliegtuigen, dat een verkenningsvlucht maakte boven het Wes telijk deef der Middellandsche Zee en door Cart. Bureau v. Pelt. 'BAROE [BENGALIISMprresima MEChTU gaZala SOLUK fCHEMINES BlR BARDW hasjdnVV^'A, iSOLLOEM (SIDI 1 ,s BARRANI Iimr» ^Unity/to ,wn©ji LIBTSCHE 11 drie jachtvliegtuigen van het type Hurricane werden aangevallen, heeft er hiervan één neergeschoten. In Noord-Afrika gevechten van plaatselijk karakter in het gebied ten Zuiden van Benghazi. In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector van Cheren zijn aanvallen herhaald, doch zij werden afgeslagen. Aan de grens van Somaliland is een aanval op een onzer stellingen met een tegenaanval afgeslagen. Onze luchtmacht heeft met onvermoeibare activiteit haar medewerking aan de gevech ten -verleend en vijandelijke troepen strijd middelen en inrichtingen met machinege weervuur en bommen bestookt. De vijand heeft gepoogd, luchtaanvallen te ondernemen op Asmara en Adioegri, doch deze pogingen zijn verijdeld door het snelle ingrijpen van onze jachtvliegtuigen, die vier vijandelijke toestellen neerschoten. Bij deze actie heeft kapitein Mario Visentini twee vliegtuigén neergehaald, waardoor hij in totaal 16 overwinningen heeft behaald. Een ander vijandelijk vliegtuig is doör het lucht afweergeschut neergehaald. Drie onzer toe stellen zijn niet op hun bases teruggekeerd. In de Egeïsche Zee hebben vijandelijke vliegtuigen gistermiddag onze vliegvelden gebombardeerd. Er vielen geen slachtoffers, terwijl de schade gering is. In den nacht van 7 op 8 dezer hebben formaties van het Duitsche vliegercorps met zichtbare resultaten eenige vliegvelden van de bases Malta gebombardeerd. In den nacht van 8 op 9 dezer zijn de bombarde menten op Malta door Duitsche vliegtuig- afdeelingen met opmerkelijke hevigheid en doeltreffendheid herhaald. ITALIAANSCHE VERLIESLIJST. Het hoofdkwartier der Italiaansche weer macht heeft de verliezen gedurende de maand Januari bekendgemaakt. In die maand zijn aan het Grieksche front 2194 man gesneuveld, 4712 gewond, terwijl er 2639 worden vermist. Daarbij komen onder de Albaneesche troepen 6 dodder., 8 gewon den en 63 vermisten. In Italiaansch Oost-Afrika bedroegen de verliezen 54 dooden. 42 gewonden en 7 ver misten: in Noord-Afrika, volgens de tot 31 Januari binnengekomen lijsten, 51 dooden, 77gewonden en 4080 vermisten. Bij de marine waren de verliezen 49 dooden, 132 gewonden en 216 vermisten; bij de lucht macht 55 dooden, 118 gewonden en 447 ver misten. De lijsten met de namen der ge sneuvelden zullen in het orgaan der weer macht „Le Forze Armate" worden gepubli ceerd. Het Amcrikaansche Huis van Afge vaardigden heeft het wetsontwerp tót steitnverleening aan Engeland met 260 tegen 165 stómmen aangenomen. De ontwerp-wet gaat thans naar den Senaat. De stemmenverhouding komt zoo onge veer overeen met de politieke gezindheid der stemmers. Vóór de wet stemden 236 democraten en 24 republikeinen; er tegen 25 democraten, 185 republikeinen, 3 leden der progressieve partij, 1 lid van de Ameri can Labor Partij en 1 lid van de Farmer Labor Partij. De republikein Contello stelde voor, dat maximum een derde -van alle vliegtuigty pen, welke bij de Vereenigde Staten in dienst zijn, afgestaan mogen worden en de chefs van de weermacht steeds bij iede- ren afstand hun góedkeuring moesten ver- leenen; dit voorstel werd met ,103 tegen 73 stemmen afgewezen. Te voren was een an der republikeinsch amendement, n.l. van Dewey, er toe strekkende, dat de Vereenig de Staten voor den duur van den oorlog het bezit der Engelschen of andere buiten landers in ondernemingen op het Westelijk Halfrond tot zich zouden nemen, verwor pen. Veel belangstelling trok het voorstel van républikeinsohe zijde, dat de hulpverlee- ningswet bepalingen zou bevatten, volgens welke Amerikaansche troepen niet buiten de territoriale wateren van het Westelijk Halfrond gezonden mogen worden. De ver werping van dit voorstel werd van de zijde der regeeringspartij gemotiveerd met de verklaring, dat in deze wet niets het recht heeft troepen buitenlands te zenden. Hét voorstel van den republikein Fish, te verbieden, dat havens der Ver. Staten beschikbaar zouden worden gestald voor reparaties aan schepen van belligerenten, werd met 147 tegen 70 stemmen verworpen Met 177 tegen 120 stemmen verwierp het Huis het voorstel van den republikein Eaton, de hulp aan Engeland te beperken tot 2 milliard dollar, en met 122 tegen 38 het voorstel van den republikein Wads- worth, een maximum grens van 7 milliard dollar vast te stellen voor de leveranties aan landen, welker verdediging van be lang is voor de verdediging van de Ver. Staten. Daarmede werd een der belang rijkste voorstellen van de oppositie ver worpen. De stemming in het Huis van Afgevaar digden werd voortdurend rumoeriger. De democraat Mc Cormack beweerde, dat de republikein Fish een zuiver opportunisti sche politiek voerde. Er weerklonken tal rijke protesten en de voorzitter moest in grijpen, Om het woord te krijgen, had Fish het pro-formavoorstel ingediend, de hulp- verleeningswet irt haar geheel te verwer pen. (D.N.B.) De Senaatscommissie voor Buitenlandsche Zaken heeft met 10 tegen 5 stemmen het voorstel aangenomen, volgens hetwelk de openbare debatten over de wet tot hulpver leening aan Engeland morgen, nadat Willkie gehoord is, beëindigd moeten zijn. De repu blikein Alf Landon, die in 1936 candidaat voor het presidentschap was, heeft o.a. voor deze commissie, verklaard, dat Roosevelt senator Wheeler den mond wil snoeren, om dat deze een tegenstander van de steun- wet is. Landon leverde vervolgens critiek op het feit, dat de bij' de aanhangige wet aan den president verleende volmachten niet voldoende omlijnd zijn. De natie is ge dwongen, zeide hij, tot het bittere einde door te gaan. Beweert men, dat de president van de volmachten niet ten vole gebruik zal ma ken, dan is het ook dwaas van het Congres, ze toe te staan. Landon kan zich geen grooter gevaar voor de Amerikaansche democratie bedenken dan de wet tot steun aan Engeland. Tijdens de vergadering der Senaatscom missie hebben zich incidenten voorgedaan. De voorzitter van het Amerikaansche jeugd- congres, MacMichael, werd door de politie uit de zaal verwijderd. Hij had getracht om namens de jeugd tot de senatoren te spre ken. Later zeide hij, dat hij een verklaring had willen voorlezen, n.l., dat de hulpver- leeningswet er over beslist of Amerika's jeugd gelegenheid zal hebben een scheppend en nuttig leven te leiden of in het Euro peesche bloedbad zal moeten sterven. (D.N.B.) Wendell Willkie is gistermorgen op het vliegveld van New York aangekomen.'Hij weigerde aan persvertegenwoordigers mee te deelen, tot welke gevolgtrekkingen hij op grond van zijn indrukken in Engeland ge komen was. Hij verklaarde deze mededee- lingen te reserveeren tot zijn verschijning voor de Senaatscommissie van Buitenland sche Zaken. Willkie zei evenwel, dat hij in Engeland in het geheel geen verwachting of voorstel vernomen had omtrent deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog. Hij voeg de hieraan toe, dat het Amerikaansche volk wel dankbaar mocht zijn, dat het niet be hoefde te leven op een wijze, als waartoe het Engelsche volk thans gedwongen was. (D.NB.). Duitschland echter zal, evenals het-zijn vijanden op het continent heeft verslagen, ook dezen laatsten vijand van zijn vrijheid en zijn wil tot socialen opbouw verslaan. „In Duitschland weet thans ledereen," zoo ging de minister verder, „dat de oorlog te gen Engeland zich niet alleen beperkt tot den strijd met de wapens. Twee vijandelijke werelden, belichaamd in haar politieke en sociale doeleinden, staan voor den beslis- senden strijd aangetreden. Deze oorlog is een volksoorlog, want het gaat er om de oude, vermolmde wereld der Engelsche plu tocraten te vernietigen en voor het Duit sche volk de levensrechten te veroveren. Het vertrouwen van het Duitsche volk in den Führer is grenzenloos. Het zal ieder be vel, dat hij geeft, met een vastbeslotenheid zonder weerga in daden omzetten. Het ver trouwt en werkt voor den dag, waarop En geland^ uur zal slaan. HESS. Ter gelegenheid van de plechtige instal latie van de nieuwe gouwleiders en „ober presidenten" van de gouwen Opper- en Ne- der-Silezië heeft rijksminister Rudolf Hess een rede gehouden. Hij verklaarde o.a.: De geschiedenis zal hen brandmerken, die de ontzaglijke schuld op zich hebben ge nomen, Europa in dezen oorlog te storten en die tegelijkertijd de plannen van deii Fuehrer voor den vreedzamen opbouw voor jaren hebben uitgesteld. Ieder, die tot de omgeving van den Fuehrer behoort, kan ge tuigen, hoe zijn geheele doen en denken gericht was op vreedzame cultureele wer ken en op verbetering van het leven van Duit-sche menschen. Alles kon de Fuehrer van hedenavond tot morgenochtend De maan ging heden onder te 7.42 uur en komt op te 17.18 uur. beter gebruiken dan oorlog, als hij zijn plannen wilde verwezenlijken. De Engelschen hebben voor de perioden tusschen den veldtocht in Polen, den veld tocht In Noorwegen en den veldtocht in het Westen den naam „pauze" uitgevonden. Zij noemen dus „pauze" den tijd, waarin niet juist een tegenstander door ons neergesla gen wordt. Daarom is het ook thans weder voor hen een pauze. Zij zijn ér ook ten volle Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Dies-uitgave van den rector-magnificus der Leidsche Universiteit (Stadsnieuws, le Blad). Dr. Fischböck over actueele problemen (2e Blad). Voorschriften inzake jaar- en streekbeurzen (Binnenland, 2e Blad). Drie kinderen verdronken te Zaandijk (Gemengd, 2e Blad). Buitenland Het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den neemt de wet tot steun aan Enge land aan (le Blad). De Italianen hebben Benghazi ontruimd (le Blad). Flandin afgetreden als minister van buiten landsche zaken; Darlan zijn opvolger. Laval weigert hem aangeboden positie (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1