LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 7 Februari 1941 Uit de Rijnstreek UIT DE BONTE WAERELD De Zuid-Hollandsche merentochten afgelast De heer J. N. Los overleden Voor de Vrouw Kook kool op de moderne manier! HET IJS VERKEERT IN SLECHTEN TOESTAND. BEKENDE PERSOONLIJKHEID TE OUDE WETERING. (Foto-archief L.D.) 'AARL'ANDERVEEN. IJsclub IJssport. De IJsclub „IJssport" organiseerde een wed strijd in het schoonrijden. De uitslag was: le pr. B. Aartman en mej. D. van Leeuwen; 2e pr. H. Schelilngerhout en mej. J. v. Leeuwen; 3e pr. D. Lelieveld en mej. A. van Egmond; 4e pr. W. Winkel en mej. B. van Egmond. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Trudy Beatrix, D. van Theodorus Riel en Dirkje Stooker Margien, D. van Jantinus Langejans en Heintje Braster Ger- rit, Z van Jacob Oskam en Adriana Verweij Hendricus Johannes Cornells, Z. van Wilhel mus Cornells Visser en Helena Josephina Kom pier Engelbertus Adrianus Maria, Z. van Engelbertus Adrianus Vork en Cornelia Jo hanna Maria Groen in 't Wout Jurrie, Z. van Jacob Leendert Beleijnberg en Jacoba Sta ring Theo, Z. van Petrus Johannes Wille- brordus de Goede en Theodora van Vclzen. Overleden: Janna Zwijnenburg 78 j., gehuwd met Jacob Domburg Bastiaan Heijman 79 j., weduwnaar van Johanna SImmerman Pe- tronella Hofman 88 j., weduwe van Cornells Meerburg. Geboren: Huibert, Z. van Tienus Schone- wille en Johanna Adriana Elisabeth de Vos Teuriis, Z. van Pieter van der Breggen en Maartje Neeltje Blom. Overleden: Geertje Lodewijk 81 j.. weduwe van Petrus van Velzen Barbera Waaijman, 78 j., ongeh. Trijntje van Muiden 75 j., geh. met Marinus van Donk Antonius Martinus Jong 6 j. (overleden te Leiden). Heup gebroken. De heer W. had het ongeluk in een nabij zijn woning staande schuur zóó ongelukkig te val len, dat hij zijn heup brak. Hij werd overge bracht naar het ziekenhuis te Leiden. Kippen gestolen. Ten nadeele van den landbouwer K. aan den Gnephoek werden niet minder dan 9 kippen ontvreemd. Varken ontvreemd na dit eerst te hebben geslacht. De landbouwer B. in den Vrouwengeestpolder kwam tot de ontdekking, dat men een varken -had ontvreemd. De dieven zijn wel zeer brutaal te werk gegaan; het bleek dat men het beest eerst ter plaatse had geslacht. De rijks- en gemeentepolitie stellen een onderzoek in. Tot bestuurslid van de M arth a - Stichting voor onverzorgde kinderen alhier is in de va- cature-ds. J. L. de Heer benoemd dr. J. J. Stam te Rotterdam. —Ten nadeele van E V. aan 's-Molenaars werd uit een garage èen vat slaolie ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Geertrulda Maria Cornelia, D. van W H Waasdorp en C. M. Weening Cecilia Apolonia, D. van J. Akerboom en E. M. Ber nard Anna Antonia, D. van G P. v. d. Meer en J. J. Castelein Johannes Antonius, Z. van C J. v. Klink en C. v. Klink Elizabeth, D. van P. Klomp en E. Horsman Martinus Al- bertus, Z. van J. A M. Bakker en H. C. Menken. Overleden: J. Schrama 84 j. K. v. d. Meer 37 j. p. Bakker 83 j. (weduwe van L. Hoek) B. Paauw 65 j Ondertrouwd: C. P. Hendriks 27 j. (Leid- schendam) en Th. C. v. d. Poel 22 j. Gehuwd: L. C. Koek 28 j. en C. W v. Veen 03 j. j. c. v. Klink 23 j. en J. I. Rietbroek 24 jaar. Filmavond R.K. Bond „Voor het Gezin". De RK. Bond „Voor het Gezin" gaf een film avond in de Pancratiuszaal. Na opening dooi den geestelijk adviseur, werden eenige komische films vertoond, waarna *de hoofdfilm „De Wie- nersangerknaben" volgde. Een ieder heeft van dez^.fraaie film van harte genoten en velen gaven zich als lid of donateur van den bond op. zoodat het bestuur over het resultaat kan tevreden zijn. BODEGRAVEN. SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING. Ontslag aan het hoofd der Openbare School - Uitgifte gemeentegrond voor volkstuintjes Gistermiddag kwam de Gemeenteraad in spoedeischende vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. Na opening zette de voorzitter uiteen, dat de aanleiding tot deze vergadering was een verzoek om ontslag van het hoofd dei- Openbare School. Mocht men te dezer zake in lichtingen wenschen, dan zouden die gegeven worden in geheime zitting. Waar echter nie mand daaraan behoefte scheen te hebben, werd besloten aan den heer A. Schuling op een nader door B. en W. te bepalen dag ontslag te ver- leenen als zoodanig. Daarmee zou de vergade ring afgeloopen geweest zijn, wanneer de voor zitter, gebruik makend van het feit, dat de Raad tóch bijeen was, niet een ander onderwerp had aangesneden, n.l. de uitgifte van gemeen tegronden als volkstuintjes Over deze zaak is door mr. La Gro en anderen al bij de begroo ting gesproken en waar juist denzelfden dag een verzoek van 10 personen was binnengeko men, wilden B. en W. een principieele uitspraak uitlokken, inhoudend een volmacht voor het college om de uitgifte voor te bereiden en na advies van den Rijkstuinbouwconsulent b.v. de gronden door scheuren of spitten voor het doel geschikt te doen maken. De bedoeling is de ter- reintjes niet grooter te maken dan 3 are en alleen ter beschikking te stellen van hen. die een goede bebouwing garandeeren. omdat niet steun, maar hulp bij de volksvoeding hoofddoel is Speciaal had men het oog op de nog braak liggende bouwterreinen bij den Vijver en Nieuwe Markt. Over dit onderwerp kwamen de tongen los. Het bleek dat aller meening in onderdeelen ver schilde van die van B. en W Allereerst gmg het om de wijze van uitgifte, die zoo algemeen mogelijk moest zijn en waarvan speciaal de groote gezinnen en de behoeftigen in aanmer king moesten komen, hoewel de voorzitter zeker den kleinen middenstand niet wilde uitschake len. Een algemeene oproep zal er echter niet komen Bezwaren had men ook tegen het in schakelen van den consulent, die men in het geheel niet noodig achtte. De heer Noordhoek achtte den grond zeer geschikt, terwijl de heer Jongeneel er niets voor voelde om den grond te voren te bewerken. Scheuren moet men het grasland zeker niet, ook de zoden er niet af halen, maai- gewoon afpalen en dan de men schen zelf laten bewerken. B. en W. voelden daar niet veel voor; in de eerste plaats moet gezorgd worden, dat de grond een maximale opbrengst krijgt en waar de menschen, om wie het gaan zal, meestal niet terzake kundig zijn, is het beter dit grondig voor te bereiden. Be zwaar werd ook gemaakt tegen de grootte der tuintjes, die men liever kleiner zag. Ten slotte kregen B en W. hun zin; ze kunnen, mits er geen honderden guldens aan worden besteed, na gevraagd advies een en ander voorbereiden. In de volgende vergadering wordt dan de regeling nader uitgewerkt. BOSKOOP. GEMEENTERAAD. De Gemeentebegrooting aangenomen. De raad vergaderde gistermiddag onder voorzitterschap van den Burgemeester, die den léden met hun gezinnen 'n gelukkig en voorspoedig Nieuwjaar wenschte. B. en W. deelden den raad mede, dat zij met. ingang van 29 Januari 1941 hebben voorzien in de vervanging van den heer A. Frank, door de aanstelling als tijdelijk hoofd der openbare school voor uitgebreid lager onderwijs van den heer C. H. Knook, onderwijzer te Rotterdam. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Jac. M. Nieuwesteeg, werd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim gekozen de heer P. J. Kortman. Op voorstel van B. en W. werden de sa larissen en loonen van de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente, voor zoover deze de f1900 niet overschrijden, tijdelijk met 6% verhoogd, terwijl de kin dertoeslag werd verhoogd tot f.75 per kind. Voorts werd bepaald, dat de 'kinder toeslag voor de veldwachters zal aanvangen bij het eerste kind. Hierna werden behandeld de begrootin gen van de gemeente, Burgerlijk Armbe stuur en de gemeente-bedrijven. De heer Brand achtte het noodig en nut tig, dat weder wordt overgegaan tot het in het leven roepen van een commissie voor de gemeentebedrijven, hetgeen spr. uitvoerig toelichtte. Nadat ook de heer Noest zich als voorstander had verklaard en de webhou der der bedrijven dr. W. C. van Kleef een tegenovergestelde meening had uitgespro ken, diende de heer Brand een voorstel in, luidende; De raad der gemeente Boskoop in verga dering bijeen op Woensdag 5 Febr. 1941, spreekt als zijn meening uit, dat het wen- schelijk is, dat een commissie voor de ge meentebedrijven wordt ingesteld, daar de omvangrijkheid dier bedrijven dit alleszins wettigt. Reden, waarom de raad het college van B. en W. verzoekt voorstellen te doen, welke de instelling van een dergelijke commissie ten doel hebben. Nadat de voorzitter bedoelde commissie nog had ontraden, werd het voorstel Brand, gesteund door den heer Noest, aangenomen met 7 tegen 6 st. Vervolgens ontspon zioh een uitvoerige discussie om het loon van een klerk der be drijven te verhoogen, aangezien diens sala ris te laag werd geacht. De meerderheid van den raad was het met den voorzitter eens en wenschte geen tussohentijdsche verhooging toe te staan. De bedoelde komt reeds in aanmerking voor de tijdelijke 6% verhooging. De heer de Ruyter vroeg een wijziging te willen brengen in de rantsoeneering van gas en electriciteit. Spr. noemde zich de vertegenwoordiger der huisvrouwen en somde tevens op de vele moeilijkheden waarmede deze te kampen hebben, zulks in verband met den strengen winter. Nadat de voorzitter geruststellende mede- deelingen had gedaan, werd de begrooting der bedrijven aangenomen. Alsnu was aan de orde begrooting Bur gerlijk Armbestuur. De heer de Ruyter achtte het loon van den voorzitter van het Burgerlijk Armbe- sttur, in verband met de vele werkzaamhe den aan het ambt verbonden, te laag. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat zeer binnenkort een reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur zal plaats vinden, werd ook deze begrooting in haar geheel goedgekeurd. De gemeentebegrooting, die thans volgde, was in een kwartier tijds aangenomen, aan gezien hierover reeds schriftelijk door B. en W. met de rapporteurs der afdeelingen was beraadslaagd. Enkele ondergeschikte punten werden door den voorzitter zeer ten genoege beant woord. Tot slot werd besloten, het bedrag, bedoeld in art. 55bis eerste lid der L. O.-wet voor het jaar 1941 te bepalen op; f. 10.15 per leerling voor het gewoon lager onder wijs en f. 21.99 per leerling voor het open baar uitgebreid lager onderwijs. Hierop volgde sluiting. Nieuwe zaaiing roos. De afd. Rozencommissie der Ver. Boom- en Plantenbeurs heeft na keuring over veld een Certificaat van Verdienste toegekend, met recht op herkeuring, aan een nieuwe zaailing roos. eigenaar de firma K. Weze lenburg en Zoon, te Hazerswoude. De roos herinnert in groei en bloei aan Ellen Poul- sen, de kleur is sterker en de struik lijkt winterhard; het blad is gezond en sterk. Rijkspostspaarbank Gedurende Januari werd in de Rijkspost spaarbank alhier ingelegd f. 9958.18 en terug betaald f. 33.940.73. Het laatste door de spaar bank uitgegeven boekje draagt het nummer 6721. Zondagsdienst voor doktoren. Zondag a.s. zal de Zondagdienst worden waar genomen door dr. P. du Buy. telef. 40. Uitvoering voor „Den Zwakke tot Steun". De geheelonthouders tooneelvereeniging „Den Zwakk tot Steun" gaf een tooneelvereeniging in het R.K. Vereenigingsgebouw. Opgevoerd werd een blijspel „Een huis vol herrie", onder regie van den heer A. C van der Woerd uit Leiden. Er werd uitstekend gespeeld. Muziek zorgde voor de afleiding; van de ge legenheid tot dansen werd na afloop een dank baar gebruik gemaakt. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter Abraham, z. van J. F. Kaas hoek en A. Spijker; Jacoba Petronella, d. van A. Harkes en A. J. Raaphorst; Jacob Arend, z. i van J. Vreugdenhil en E. van der Bijl. De Zuid-Hollandsche IJsbond meldt, dat het ijs over het traject van den merentocht thans in een slechten toe stand verkeert. Mede in verband met den sneeuwval zullen voorloopig geen merentochten gehouden worden. fis Ondertrouwd; H. A. Bos, 36 j. en E. A. G. Venselaar, 34 j'.. Overleden; A. Francken, echtgenoote van M van der Bijl; P. J. Gaarkeuken, echtgenoote van L. Rademaker, 58 j.: A. D. J. van Gemeren, oud 20 j.; E. C. van der Poel, 2 j.; M. van Vlede, 15 jaar. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Opbrengst collecte Winterhulp. De collecte Winterhulp heeft hier opge bracht f. 93.06. LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik z. van A. Los en H. M. Mark. Overleden: A. Balder 88 jr. NIEUWKOOP. Opbrengst collecte Winterhulp. De alhier gehouden lijstcollecte voor de Winterhulp heeft opgebracht f. 123.65. Burgerlijke Stand Geboren: Dirkje, d. van W. Kranenburg en H. F. Visser Antonie Cornells, z. van W. van Zutphen en M. van Mourik. NOORDEN. IJsfeest. De Noordsche IJsclub alhier heeft op den Vliet een goedgeslaagden ijswedstrijd gehouden, bestaande in het ringrijden door paren. Na spannende ritten was de uitslag als volgt: lste prijs W. Pietersen en mej. G. v. d. Zwet; 2de prijs C den Hertog en mej. A. Nell; 3de prijs W. Lellveld en mej. A, Groeneveld en 4de prijs B. Bodegraven en echtgenoote. Na den wedstrijd had de prijsuitdeeling plaats in het café van A. Kuijf en bestond er nog gelegenheid om te dansen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Van rijdenden melkauto gevallen. De melkrijder G. K. reed met zijn met melk bussen beladen vrachtauto uit de garage, juist op het moment, dat de school uitging. De schooljongens werden nog door K. gewaar schuwd, dat zij niet op den vrachtauto moch ten klimmen, daar dit nogal eens gebeurt zon der dat de bestuurder dit bemerkt. Vermoede lijk hebben een paar jongens zich .daaraan niet gestoord en zijn toch op den rijdenden vracht auto geklommen. Een zoon van den tuinder F. kon er blijkbaar niet opkomen en is aan de zijde van den auto blijven hangen. Ter hoogte van den vrachtrijder V., wonende te Noorden, kon deze jongen zich blijkbaar" niet meer hou den en viel terzijde van den rijdenden vracht auto, met het gevolg, dat een der achterwielen over zijn been heenging, waardoor een been breuk ontstond. Voorzichtig heeft men den jongen naar huis gebracht en terstond den dokter gewaarschuwd, die onmiddellijke op neming in het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Het kind is dan ook terstond naar Leiden ver voerd. Den bestuurder treft geen schuld. OUDE-WETERING. JONGEN BIJNA VERDRONKEN. Ook de redder gered! Gistermiddag kwam een der kinderen van den heer B. K. te Oude Wetering met zijn prikslede in een der vele wakken, welke in de Wetering voorkomen, terecht. Op zjjn hulpgeroep snelde de heer G. van Dam toe, die evenwel bij zijn pogingen om den kleine te redden eveneens door het ijs zakte. Toch slaagde hij er in den jongen op het ijs to schuiven, zoodat deze spoedig naar de ouder lijke woning kon terugkeeren. Moeilijker was het echter om den redder op het droge te halen, daar ht ijs steeds verder afbrokkelde. De heeren Boer, vader en zoon, snelden hem te hulp, voor zien van het reddingsmateriaal, dat door de Reddingsbrigade op verschillende punten van het dorp gestationneerd is. Door middel van een uitgeworpen lijn en de reddingshaak kon de kranige redder op zijn beurt uit het ijskoude water worden verlost, waarbij hij zich echter ernstig aan de handen aan de scherpe ijs- schotsen bezeerde. Het gebeurde moge voor velen nog weer eens een ernstige waarschuwing zijn om bij de hui dige gevaarlijke situatie en de talrijke zwakke plekken de grootste voorzichtigheid te betrach ten! Men kan zichzelf en ook anderen het leven besparen. TER AAR. Burgerlijke Stand. Overleden: Gerrit van Scherpenzeel, 80 j.; Cornelia Zevenhoven, weduwe van Wilhelmus Hoogervorst, 72 j. Gehuwd: Adrianus Johannes Hoogervorst, 32 jaar en Johanna Alida Mank, 29 beiden te Ter Aar. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Anton, z van K. Broer en van G. Aumayer; Johanna, d. van J. Perridon en van B. Both. Overleden: L. T. H. Captein, echtgenoot van C. P. Leusen, 52 jaar; M. Kok, weduwe van R. van Eijk, 63 j.; H. R. van Gcelen, weduwe van H. Koren, 84 jW. ^-an Erk, 31 j. Gevonden voorwerpen; een pak boe ken, een contactsleuteltje. Te bevragen op' het politiebureau. Op Dinsdag 11 Febr. a.s. des morgens te 8.30 uur zal de gelegenheid zijn open gesteld tot kostelooze inenting of herinen ting van hen, die zich daartoe ten huize van dr. Wormgoor aanmelden. Men brenge trouwboekjes der ouders of geboortebewij zen der kinderen mede. Wijlen de heer J. N. Los. In den ouderdom van ruim 77 jaar is te Oude Wetering nog vrij on vernacht, over leden de heer J. N. Los, die gedurende een lange reeks van jaren een der meest op den voorgrond tredende figuren uit die ge meente was. De thans overledene gaf zich gaarne ten dienste van het openbaar be lang en verrichtte de op zich genomen taak met groote nauwgezetheid en met veel toe wijding. Zoo was hij gedurende tal van jaren Diaken van de Ned. Herv. Gemeente van Oude en Nieuwre Wetering. Voor de Chr. Hist. Partij had hij zitting in den gemeen teraad sedert 2 September 1919, in welk College zijn grootste aandacht uitging naar de zaken met betrekking tot het beheer van de gemeente-eigendommen en burger lijke armenverzorging, zonder evenwel de talrijke andere aangelegenheden te ver- waarloozen. Van 1926 af maakte hij deel uit van de Gemeentelijke Commissie voor de Lande rijen en sedert 1919 van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur van Alkemade, van welk laatstgenoemd college hij jarenlang secre taris en sinds 1934 voorzitter was. Op 31 December had de heer Los wegens zijn acliteruitgaanden gezondheidstoestand ontslag genomen uit zijn verschillende functies, zoodat hij slechts kort van zijn welverdiende rust heeft mogen genieten. Met hem is een goed mensch heengegaan wiens nagedachtenis bij zeer velen in dank bare herinnering zal b,lijven. Hij ruste in vrede! WOUBRUGGE. Ver. voor Volksonderwijs. De afd. Woubrugge der vereeniging voor Volksonderwijs hield in de bovenzaal van hotel ^vama een zeer goed bezochte ledenvergadering. De voorzitter de heer Brinksria sprak ccn propagandawoord, waarna eenige mooie reisfilms werden vertoond. Hardrijden voor koppels. Voor het hardrijden op de schaats voor kop pels van drie aan de stok was veel belang stelling. De uitslag van de wedstrijd was: le groep: J. van der Nagel, Bep van Egmond en M. van Luiing; 2e groep: W. Keessen. Nel van Egmond en P. de Boer; 3e groep: C. Roos, mej. W. Bulk en A. Verdoes. Varkenspest. Bij den veehouder G. K. is pest onder de varkens geconstateerd. Een aantal van deze die ren is reeds afgemaakt. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirk z. v. C. Brunt en I. den Brave Hendrik z. van H. Slingerland en F. W. H. van der Starren Antonia Hendrika d. van J. L. Bakker en M. E. van Ruiten. Overleden: Petronella van der Zwaan wed. van W. van der Klugt 71 jr. 1 ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Arnoldus Cornells Maria, z van C. J. van Wijk en M. J. M. Ammerlaan; Adrianus Petrus Antonius, z. van P. Hermus en A. M. de Wit; Adrianus Bernardus, z. van A, M. Hoog duin en B. Kouwenhoven. Overleden: Cornelis van Felius, 84 j., wedn. van N. Bos. Gedurende Januari werd alhier aan het postkantoor ingelegd f. 2610.84 en uit betaald f. 8523.21. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Martinus z. van Mathhijs Struik en Dina Gazina Oppelaar. Overleden: Leopoldus Hergaarden, 78 jr. Ondertrouwd: Cornelis Johannes van Eek 25 jr. te Amsterdam en Pleuntje Jannetje Kroon 18 jr. STERVEN DE ROODHUIDEN UIT? Hal Ashier, hospitant van de Havard- universiteit in Amerika, bezocht ds Rood huiden, om bij hen verschillende ziekte-ver schijnselen te onderzoeken. Het resultaat van zijn onderzoekingen werd vastgelegd in een boekwerk, dat niet alleen van me disch, maar ook van cultureel en ethno- grafisch belang is. Over het lot van déze menschen wordt verschillend geoordeeld. De Noord-Amerikanen richtten groote ge bieden voor de Roodhuiden in, waar zij hun oorspronkelijke levenswijze konden blijven DE GOEDE BEREIDINGSWIJZE KOMT TEGEMOET AAN VELE BEZWAREN EN IS ECONOMISCH. Ieder rechtgeaard Nederlander heeft zijn hart verpand aan onze vermaarde boeren kool die ons vooral op koude winterdagen het behagelijke gevoel vermag te geven, iets „stevigs" in de maag te hebben. Ook zuurkool, witte, roode en savoyekool zijn in deze lage landen zeer populair maaralles heeft een schaduwzijde, zoo ook kool. Waarom, zullen sommigen zich afgevraagd hebben, waarom moet iets zóó kostelijks en smakelijks bij het koken zulk een onaangenamen geur verspreiden? Welnu, lezers, verwijt dit niet zoozeer de kool, doch slechts de kookster! De sterke geur ontstaat n.l. bij te lang koken, door het vrij komen van zwavelverbindingen. En kool behoeft ook volstrekt niet „zwaar op de maag" te liggen, wanneer ze op de mo derne manier wordt bereid. Bovendien be sparen we dan brandstof en winneji we be. langrijk aan voedingswaarde. We zetten namelijk de goed fijngesneden kool op met niet meer dan het aanhangen de water (dit geldt voor de waterrijke boe renkool: andere koolsoorten koken we met een bodempje water) en koken ze in een goedgesloten pan, eerst op een flink vuur tot het water kookt, daarna op een zacht vuur, niet langer dan een half uur. Daarna mengen we er de boter of het vet door. Het „stoveh" of „sudderen" laten we na, daar dit totaal overbodig is, onrioodige brandstof kost en de voedingswaarde aanmerkelijk vermindert. Een half pond van de op deze wijze be reide boerenkool bevat een even groote hoe veelheid eiwit als ruim een half ons rund- vleesch en bovendien komt er een flinke dosis kalk, ijzer en vitaminen in voor. Waar evenwel aanvulling van plantaardig eiwit met dierlijk eiwit zeer gunstig is, wordt kool eerst met recht tot een buitengewoon ge zond geheel, wanneer we ze bereiden met wat melk of melkpoeder er door, hetgeen de „smeuiigheid" en den fijnen smaak zeer ten goede komt. Restjes van een koolstamppot kunnen we goed verwerken tot een voedzame soep, door ze al roerende te vermengen met een bo dempje water en daarna te verdunnen met melk, of met half melk half water, tot de gewenschte soepdikte; daarna voegen we wat zout, geraspte kaas of een paar bouillonblokjes toe, en fijngehakte peter selie of selderij. Ook verdient het aanbeveling eens een proef te nemen met kooldie in het ge heel niet gekookt is! We koken dan aard appelen in de schil met slechts een bo dempje water in een goed-gesloten pan, eerst op een flink vuur tot het water kookt, dan op een zacht vuur, niet langer dan een half uur en voegen daarna zoowel melk toe, tot de aardappelen half onder staan. Na het opkomen van de melk stampen we de aard appelen fijn, voegen er boter of vet, zout en nootmuskaat aan toe en roeren er de fijngesneden rauwe groente door ((vooral zuurkool leent zich hiertoe uitstekend). We laten dan alles goed heet worden en dienen het gerecht op, dat een bijzonder hooge voedingswaarde heeft en zeer smakelijk is. Door het niet slinken der groente bespaart men bovendien op warmte en tijd. Kook kool op de moderne manier dat biedt u véle voordeelen! MANYA BEUKMAN voortzetten. Van andere zijde wordt even* wel beweerd, dat deze reservaties in werke lijkheid alleen ten doel hadden, de India nen beter te kunnen bewaken en door in teelt langzamerhand' uit te roeien. Ashier bestrijdt deze laatste bewering evenwel op grond van de door hem opgedane ervarin gen. Alle, door hem bezochte stammen ver heugen zich in een goede gezondheid, wat ook daardoor veroorzaakt wordt, dat alle zwakke individuen van het mannelijk ge slacht door gevechten en vermoeienissen vroegtijdig overlijden, zoodat zij de voort planting niet nadeelig kunnen beïnvloe den. Het gevolg hiervan is, dat er wel een groot overschot aan vrouwen is. Toch is het juist, dat de Indianen uitsterven. Zij be geven zich voortdurend naar de groote ste den, waar zij zich met de blanken vermen gen, voor zoover zij in staat zijn, zich aan de levensomstandigheden van het blanke ras aan te passen. Zeer aanschouwelijk stelt Ashier ook het leven in de reservaties voor. Men vindt er geen vaste woonplaatsen, evenmin als bij de Lappen en de Eskimo's. De Roodhuiden moeten hun buffels kunnen volgen en vro nen daarom, ten minste in het warme jaar getijde, in „wigwams"- of „teepee's", draag bare huizen, die bestaan uit dunne staven, die met runderhuiden overtrokken zijn- Tenten zou men deze woonplaatsen niet kunnen noemen, want daarvoor zijn z'J veel te mooi versierd en verraden hierdoor een eeuwenoude cultuur. Aan de wanden hangen in kostbare zakken de kleeren, ver schillende gebruiksvoorwerpen en ook aj tabak wordt er bewaard. Het geheele „huis wordt verder versierd door prachtige af beeldingen van dieren. De vreemdeM wordt zeer vriendschappelijk ontvanger- Van wat de Indianen spreken, kan men meestal geen woord verstaan, daar iedere stam zijn eigen taal heeft. Deze bevs. hoogstens een schat van vijfhonderd woor den, die even moeilijk als Chineesch te lf*" ren zijn. De Indianen onderhouden ziti» dan ook met elkaar door middel van tee* kens en gebaren. De belangrijkste plichten van het dage* lijksch leven rusten op de vrouw, zoodat man met één enkele vrouw ook niet- toe* komt. Iedere man heeft dan ook vier to» vijf vrouwen, die hij door middel van ouders verkrijgt, daar er bij een huweiuj heel wat te bespreken valt. Wanneer bnu° trouwt, worden haar zusters ook de vroflj wen van haar echtgenoot. Bij zijn do0; gaan zij allen op zijn oudsten broer ove- 2-3 I

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10