WINTERHULP t|*§NEDERLAND STADSNIEUWS Amerika's steun aan Engeland LE1D5CH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 6 Februari 1941 De actie OFFICIEELE KENNISGEVING In Leiden werd veel meer uitgekeerd dan ontvangen Maar de sympathie is groeiende Het debat in het parlement Van het krijgstooneel Uit het Verre Oosten Nu de actie. „Winterhulp Nederland" ook in onze gemeente zoo langzamerhand is ingeburgerd, hetgeen o.m. mag worden af geleid uit de climax, welke de opbrengst ier 3 achtereenvolgens gehouden inzame- ingen vertoont, zoomede uit het duidelijk waarneembaar groeiend inzicht, dat de re- ultaten werkelijk en uitsluitend het Ne- ierlandsche volk ten goede komen, zijn wij :cns -een praatje gaan maken met den ieer C. J. van der Lelie, hoofdcommies ter emeente-secretarie, die door den burge- neester ambtshalve plaatselijk directeur van W.H.N. belast is met de dagelijksche eiding van het in het Stadhuis onderge brachte Bureau. De heer Van der Lelie was in weerwil van In de eerste plaats is het gezinsinko men van belang en daarna het kindertal. In het algemeen kan worden gezegd, dat de uitkeering plaats vindt op den grond slag van f. 2.50 per niet-werkend kind, maar er zijn tal van factoren, die ons van dien regel doen afwijken, zoodat een een voudige vermenigvuldiging van het aantal niet-werkende kinderen maal f2.50 niet zonder meer opgaat. Ingevolge de hierboven reeds genoemde nieuwe voorschriften zal de berekening in de toekomst trouwens weer anders geschie den dan tot dusverre het geval was in dier voege, dat de norm voor het gezinsinkomen wordt verlaagd, doch die voor de uitkee- ringen daarentegen verhoogd. Uitdrukkelijk wil ik er nogmaals op wijzen, dat de uitkeeringen geschieden zonder onderscheid en aanzien des per- soons. Alleen de hierboven geschetste Foto v. Vliet, Leiden. Een kijkje in het lokaal, waar de uitbetaling der waardebonnen plaats vindt. djn overstelpend-drukke werkzaamheden, jnmiddellijk bereid ons te 'woord te staan ;n al spoedig werd ons duidelijk, dat er •an het Wlnterhulpwerk heel wat meer vast zit dan de buitenstaander ook maar in de verste verte zou kunnen vermoeden. Sinds wij eenige maanden geleden onze werkzaamheden zijn aangevangen, aldus vertelde de heer Van der Lelie ons, zijn liet minder dan ongeveer 2200 verzoeken ?m uitkeering binnengekomen, waarvan hans circa 1500 aanvragen door het Plaat selijk Bureau zijn behandeld. Alle aanvragen worden op kaartsysteem ivergebracht, nadat de aanvragers de \oodzakelijke gegevens op een formulier ebben vastgelegd. Deze formulieren wor- en op juistheid getoetst door den Armen rad. den Diénst vin Maatschappelijk [ulpbetoon of den Gem. Dienst voor So- iale Zaken, die desgewenscht aanvullende gegevens verstrekken. Wie komen het eerst voor uitkeering in aanmerking? In de eerste plaats zij, die worden ge- rteund door Maatschappelijk Hulpbetoon of :len Gem. Dienst voor Sociale Zaken en voorts de kleine zelfstandigen en niet- werkloofce arbeiders, wier gezinsinkomen beneden een bepaalden norm blijft. Daarbij wordt voorrang gegeven aan de kinderrijkste gezinnen, zoodat tot dusverre in onze gemeente de kinderlooze gezinnen nog niet voor een uitkeeringin aanmer king zijn gekomen. Hierin komt evenwel weldra veran dering. In verband met zoo juist ver schenen nieuwe voorschriften zal zoo spoedig mogelijk een aanvang ïvorden gemaakt met de uitkeering aan kinder looze gezinnen en ouden van dagen, terwijl eventueel inwonende ouders en ootouders in dezen zin als kinderen rden beschouwd. De bedragen der uitkeeringen va- ieeren van f. 2.50f.30.— met een ge middelde van ongeveer f. 8. Naar welke normen geschiedt de uit keering? normen zijn van invloed bij de beant woording van de vraag of de aanvra ger al dan niet voor een uitkeering in aanmerking komt. Hoe is de houding van de Leidsche burgerij ten opzichte van de actie? Zooals de stijgende opbrengst dei- collectes duidelijk aantoont: in toenemen de mate sympathiek. Bij de eerste collecte wilde men eerst de kat eens uit den boom kijken en laten wij het maar eerlijk zeg gen men stond in het algemeen ook nog eenigszins sceptisch tegenover, de bestem ming der gelden. De December-collecte leverde in onze stad f. 1380 op benevens f. 1335 aan bijzon dere giften; in totaal derhalve ruim f 2700. Bij de laatst gehouden inzameling was de verhouding al heel anders. Aan bijzon dere giften werd slechts ruim f. 200 ontvarl- gen, maar de inteekening op de lijsten le verde daarentegen ruim f. 2500 op. Verheugend zijn daarnaast de spontane giften in natura van tal van Leidsche fir ma's ten behoeve van de inrichting van ons Bureau, in den vorm van noodzakelijke kantoorbehoeften. Een bekende Leidsche dekenfabriek verraste ons juist1 dezer dagen met een twaalftal gewatteerde dekens, Waarvoor het niet moeilijk zal vallen af zetgebied te vinden! En ten slotte: welk bedrag is tot dus verre ter beschikking van het Plaatselijk Bureau gesteld voor de uitkeeringen? Ook die bedragen vertoonen een ver blijdenden climax. Tweemaal ontvingen wij een bedrag van f. 5000 aan waardebons, ter wijl op grond van de ontvangsten der De cember-collecte de Provinciaal directeur ons juist vandaag een bedrag van niet minder dan f. 24.600 in uitzicht stelde. Hieruit blijkt dus, dat, wat Leiden betreft, het bedrag der uitkeeringen dat der geza menlijke collecte-opbrengsten verre te bo ven gaat." Moge de aloude waarheid .van het spreek woord, dat zegt, dat geven zaliger is dan ontvangen, onzen stadgenooten stimuleeren tot voortzetting van de klimmende reeks, welke het aspect der tot nu toe gehouden inzamelingen vertoont!! VRIJZ. CHR. GEZONDHEIDSKOLONIE „NAAR BUITEN". Jaarverslag der afdeeling Leiden. Aan het jaarverslag over 1940 uitgebracht de algemeene ledenvergadering van 3 ^•zer ontleenen wij het volgende: Het bestuur onderging geen wijzigingen. )oor overlijden is het ledental helaas iets eruggeloopen. Niettegenstaande de zeer iroote moeilijkheden was het aantal der litgezonden kinderen nog zeef bevredigend. Te eerste groep kinderen bevond zich ge urende de oorlogsdagen in Mei te Oost- oorne, doch is gelukkig behouden en wel i Leiden teruggekeerd. Het'Koloniehuis te ^stvoorne is verder niet meer gebruikt 'innen worden De verdere groepen van anderen zijn daardoor alle naar Lunteren uitgezonden. De omstandigheden in aan merking genomen waren de gewichtstoena men nog zeer bevredigend. Het bestuur heeft dan ook besloten, ook in het jaar 1941 dit zegenrijke werk met alle kracht voort te zetten en zoo mogelijk nog uit te breiden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Hancjelskweekerij H. den Ouden en Zoon N. V., Jaagpad, Alphen a/d Rijn, (post Boskoop). De commissaris H. den Ouden Jr. is thans benoemd tot mede directeur. N. V. Leidsche Kousen- en Tricotagefa- briek Key, Hooge Morschweg 50, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. N.V. „De Leidsche Courant", Dagblad v. Leiden en Omstreken, Papengracht 32-34, Leiden. Nieuwe commissaris: J. L. -H, Boe"- ren, Veghel. MAATREGELEN TEN AANZIEN VAN DUIVEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat thans alle sierduiven ter registratie behooren te worden opgegeven, dus ook kroppers, pauw staarten, raadsheeren, tuimelaars met sok ken alsmede slenkers welke aanvankelijk van het doen van opgaven waren uitge zonderd. Opgaven ter registratie moeten ten spoe digste worden ingediend bij den Secretaris van den Nederlandschen Bond van Sier- duivenvereenigingen, den heer C. A. M. Spruyt, Van Beveninghlaan 36 te Gouda, bij wien ook eventueele yerzoeken om In lichtingen moeten worden ingediend en die de voor ongeringdë^ sierduiven verplicht gestelde sluitringen, desgevraagd, verstrekt. Van de vorenbedoelde opgaven moet mede één exemplaar aan hen Commissaris van Politie alhier .worden ingezonden, ter wijl in het desbetreffendduivenhok een exemplaar daarvan aanwezig behoort te ;zijn/ f Alle sierduivenbroed' 19,41, moeten voor zien worden van een door de Commissie ter behartiging der belangen van Nederland- sche postduivenhouders te erkennen spe- cial.en ring. Omtrent het opschrift van dezen, voor het geheele land geldenden ring, is nog overleg gaande. Nadere mede- deelingen zullen hieromtrent nog gedaan worden. Het houden van sierduiven, broed 1941, met niet erkende ringen is verboden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 6 Februari 1941. 6987 PLECHTIGE UITYAART PATER GREG. VAN HEUSDEN O.F.M. Uit de Parochiekerk Hartebrug. Ontroerend was het afscheid, dat de Hartèbrug-parochlanen hedenmorgen van hun beminden kapelaan, pater Gregoriu,s v. Heusden O.F.M., die in den avond van den 18den Dècembër zoo plotseling den dood vond, hebben genomen. Zeer velen Waren gekomen om dezen plechtigen uitvaartdienst bij te wonen. Voor in het kerkgebouw, in het midden van het priesterkoor stond de lijkbkar met daarop de stool, teeken' van priesterlijke waardig heid en de ciborie, de gouden hostiekelk. Aan weerszijden stonden de ledeh der man nelijke jeugdvereenigingen, waarvan de overledene directeur was, met omfloerste vanen. Het altaar was stemmig zwart ver sierd met vele brandende kaarsen. De familie van den overledene, en tal van geestelijken uit stad en omgeving, w.o. de pastoors van alle parochiekerken uit Lei den, de directeur der R.K. H.B.S. drs. pater C. N. M. de Go?de O.F.M., pater mr. dr. de Beaufort, O.F.M., oud-Tweede Kamerlid,vele geestelijken, leeraren aan het R.K. Gymna sium te Venraay, waar de overledene 22 jaar doceerde en de confraters uit Woerden en Katwijk, hadden in de kerk plaats ge nomen. - De' Lauden werden op treffende wijze ge zongen door koor en geestelijkheid, inge leid door palfer Prudentius van Leusden O.F.M., provinciaal der Minderbroeders, pater Smitz en pater Booms, resp. pastoor _n kapelaan in-de parochie. De plechtigg requiem-mis werd gecele breerd door provinciaal pater Prud. van Leusden, met assistentie van pastoor R. Smitz, presbyter-assistens,pater Booms, diaken, pater Ponsioen sub-diaken en pa ter van Nieuwenhuyse O.F.M., die tijdens de vermissing van den overleden priester tijde lijk assistent-kapelaan in de parochie was als ceremoniarius. Het zangkoor lónder leiding van den heer Theelen, voerde op indrukwekkende wijze de drie-stemmige requiem-mis van Perosi uit. Na deze plechtige uitvaartmis heeft de pastoor der parochie een. ontroerende toe spraak gehouden, waarin hij den overle dene schetste ais eeri edel priester en een nobel mensch, Eén mensch, die bemind werd door allen;-die het -voorrecht hadden hem te kennen, die meeleefde met ieder, die moeilijkheden begreep en iemands vreugde kon indenken, die lachte met de vroolijken, die leed met de treurenden. Hoe treffend was zijn laatste .les, die hij de schooljeugd op den ochtend van dien noodlottigen 18 Decemberdag heeft gegeven, de les over den onverwachten dood. Pater van Heüsden, wij danken u voor de laatste les.-^Hebt-g^j den morgen, hoe weet gij dat ge den avond beleven zult. Hebt ge den avond, waag het niet u een nieuwen morgen te voorspellen. Thans staat hier die priester, opgebaard op het altaar, te midden van zijn confra ters en parochianen, de priester met den gullen lach, een'goed vriend en een edel mensch. -j Aan het eind van zijn toespraak wekte pastoor Smitz de parochianen op, om pater van Heusden dikwijls-in hun gebeden te herdenken. Pater van Leusden -verrichtte hierna de absoute. Het stoffelijk overschot dat hedenmiddag op de begraafplaats der paters Fransisca- ner Minderbroeders te Katwijk is begraven, werd door de verschillende afdeelingen van mannelijke jeugdbeweging en tallooze pa rochianen tot buiten de stad uitgeleide ge daan. ACTIE-COMITÉ LEVENDAAL. Plan tot aanleg van centrale verwarming. Het Actie-Comité Levendaal, dat reeds zooveel in het belang van Wijk IX der Ned. Herv. Gemeente heeft gedaan en ook thans nog al zijn krachten wenscht aan te wenden om het wijkwerk geregeld voortgang te doen vinden, had gisteravond in het Wijkgebouw Levendaal voor dona teurs (trices) en leden een gezellige samen komst belegd. Deze avond, die in een gezellige sfeer werd doorgebracht en zeer druk bezocht was, werd geopend door den voorzitter van het Actie-Comité, den heer N. do Water. Hartelijk heette hij allen welkom, in het bijzonder ds. M. J. Punselie en de heeren Jac. Wilbrink en Drost, leden van het wijk- bestuur. Spr. was verheugd, dat zoovelen aanwezig waren. Voor hen, die dezen avond teleurgesteld moesten worden, zal zoo mo gelijk de volgende week een tweede samen komst belegd worden. Nadat spr. nog in het kort gewezen had op het doel van het Aotie-Somité: het wijkwerk te stimuleeren, Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft gisteren een voorstel van den republikein Wadsworth verworpen, strek kende tot het opnemen van een financieel maximum voor de hulpverleening in het wetsontwerp op de hulp aan Engeland. De tegenstanders van het voorstel motiveerden hun besluit er mede, dat niemand den om vang kent van de hulp aan Engeland en dat een dergelijk maximum psychologisch onjuist zou zijn. Op een vraag, of Engeland had beloofd zijn vloot naar Amerika te brengen, zoo het Britsche eiland werd bezet, antwoordde Huil dat Churchill hem dit had toegezegd. TEGEN LORD HALIFA^X. De ..Commissie voor het houden van Ame rika buiten den oorlog" heeft in een open brief senator Nye uitgenoodigd zich te plaatsen aan het hoofd van een beweging, die het ontslag van den Engelschen ambas sadeur, lord Halifax, zou eischen. In den open brief wordt lord Halifax er van be schuldigd te pogen invloed uit te oefenen op „het optreden der Amerikaansche regee ring ten gunste van het Britsche rijk en tegen de belangen van het volk der Ver- eënigde Staten." „Wij gelooven, zoo wordt in den brief verder gezegd dat Halifax met zijn aandringen op een bespoedigde aanvaarding van de wet op den zelfmoord van de vrije Amerikaansche regeering hiermede wordt de wet op de hulp aan En geland bedoeld een inbreuk vormt op de meest eenvoudige hoffelijkheid, goede ma nieren en diplomatieke gebruiken. Toen in 1888 president Cleveland het bewijs in han den had, dat de Britsche ambassadeur zich mengde in Amerikaansche aangelegenhe den, overhandigde hij hem zijn paspoort en zond hem terug naar huis, waar hij hoorde. Lord Halifax behoorde op gelijke wijze be handeld te,worden. (D.N.B.) WILLKIE TE LISSABON. Wendell Willkie is op de terugreis naar Amerika te Lissabon aangekomen. (D.N.B.) AMERIKAANSCHE VRACHTSCHEPEN IN DIENST VAN ENGELAND. De United States Lines hebben, volgens de Associated Press, bekend gemaakt, dat zij door een dochtermaatschappij 111 Pa nama vijf vrachtschepen op Engeland zul len laten varen om oorlogsmateriaal naar Engeland te' transporteeren. Deze vracht schepen behooren tot de twintig jaar oude -opgelegde schepen van de federale scheep vaartautoriteiten cn zijn voor in totaal rond 1.3 mlllioen dollar in Januari aangekocht. De federale scheepvaartautoriteiten hebben, naar Associated Press in dit verband meldt, toestemming gegeven deze schepen over te doen aan de North Atlantic Transport Company, een volledig in het bezit van de United States Lines zijnde dochtermaat schappij. Zij hadden echter de voorwaarde gesteld, dat de maatschappij zonder toe stemming van de federale autoriteiten de schepen drie jaar lang niet zou verkoopen of elders laten inschrijven. (D.N.B.) DE VERKLARING VAN GENERAAL WOOD. De verklaring van generaal Wood ont hult, aldus de „Berl. Lokal Anzeiger", dat Churchill de ziel vaar de Britsche oorlog ophitsers geweest is. Voor ons heeft deze man altijd op den voorgrond gestaan en in Duitschland heeft men geen twijfel gekoes terd over de noodlottige rol, welke Chur chill gespeeld heeft. Duidelijker kan Enge- lands schuld aan den oorlog niet bewezen worden dan door de verklaring van den Amerikaanschen generaal Wood. Engeland heeft den oorlog gewild. De voornaamste drijver daartoe was Winston Churchill, en deze man staat thans als minister-presi dent aan het hoofd van de Engelsche regee ring. En toch heeft Churchill zich verre kend. Den oorlog heeft hij gekregen, maar in dien oorlog ligt onscheidbaar de neder laag van Engeland De Nachtausgabe schrijft: Deze onthul ling van den ouden soldaat vaagt met een wekte hij op tot toetreding als donateur- (trice). Mocht het Actie-Comité, dat nu vijf jaar bestaat, kort geleden zorgen voor nieuwe stoelen in de groote zaal, thans heeft het een nieuw vijf-jaren-plan: de aanschaffing van centrale verwarming Spr. hoopte, dat allen aan de verwezenlij king van dit plan hun steun zouden bij dragen. Uit alles, aldus spr.. blijkt, dat wij ons werk ook in dezen moeilijken tijd wen- schen voort te zetten. Wij willen, aldus eindigde spr., het wijkbestuur helpen, helpt gij ons. De mondacc.club „Kunst en Genot" open de hierna het gevarieerde programma met enkele welgekozen nummers, waaruit de bedrevenheid van dit jeugdige groepje meerdere malen bleek. Den directeur, den heer Roman, komt een woord van lof toe voor hetgeen hij met .,K. cn G." heeft we ten te bereiken. Een alleraardigst tooneelstukje „De won derlijke avonturen van Laurens Jansz Koster", vlot opgevoerd door leden van de C.J.M.V., bood een aangename afwisse ling in dit muzikaal programma. Afwisselend deden hierna ,.K. en G" en het mandoline-gezelsohap „Sempre Avanti" zich nog hooren. Vooral ook het optreden van dit laatste gezelschap oogstte veel bij val Wii noemen ten slotte nog de voor dracht ..De Klomoenbarones" verdienste lijk door enkelp kamerleden oovevoerd Al met al een avond wasi-o- bet. Actie-Comité met groote vnldoenine kan terugzien en waarmede het weer velen aan zich ver plicht heeft. Een riike oogst van donateurs was voor het comité ongetwijfeld de mooi ste belooning voor dezen welgeslaagden avond. DE LEIDSCHE IJSBAAN Hedenavond niet geopend. Naar wij vernemen zal de baan van de Leidsche IJsclub hedenavond niet geopend zijn. slag het gelogen Britsche spook van den veldtocht voor de vrijheid, voor de gerech tigheid en voor de menschelij'kheid weg. Duitschland wordt te sterk, wij moeten Duitschland vernietigen! Dat is het oorlogs doel van Engeland, en daarin ligt de ge weldige schuld besloten, welke de Britsche oorlogsdrijvers op zich geladen hebben. De Börsenzeitung merkt op: Wij in Duitschland zijn niet moede geworden, En geland op het gevaar der ondermijnende en vernietigende krachten te wijzen, welke in Churchill en zijn aanhang aan den dag traden. Waarschuwend heeft vooral -de Fiihrer steeds weer zijn stem verheven, maar al die waarschuwingen zijn in den wind ge slagen. Zoo oogst Engeland thans wat Churchill gezaaid heeft. Het heeft den oor log, welken Churchill hebben wilde, een oor log, die uitdagend is losgebroken en die het Engelsche levenswerk vernietigt. Men moet Duitschland vernietigen omdat het „te sterk" geworden is. Daaruit spreekt de oude Britsche politiek van het z.g. evenwicht der krachten, welke de Führer op 30 Januari in haar neigingen onverbiddelijk aan den kaak heeft-gesteld. Daaruit spreekt'de plu tocratie en daaruit spreekt het internatio nale Jodendom. Den oorlog verwekken, dat is Churchill gelukt. Duitschland vernietigen, dat zal hem niet gelukken. (D.NA3.) AMERIKA'S INKOMEN. Het inkomen van de bevolking der Ver. Staten profiteert van den Europeeschen oorlog. In 1940 heeft het het bedrag van 70 milliard dollar waarschijnlijk overschre den en bij een voortzetting van de huidige ontwikkeling rekent men voor het loopen- de jaar op het recordcijfer van 85 milliard, terwijl men voor '42 een bedrag van 95 mil. noemt. Tot dusverre werd het record ge vestigd in het hoogconjunctuupjaar 1929, vlak voor het uitbreken van de groote cri sis. Toen bedroeg het totale inkomen on geveer 80 milliard dollar. Op het oogen- blik echter zijn de prijzen met on geveer een tiende gedaald, zoodat de koop kracht van den dollar grooter is. Natuur lijk berust de stijging van het inkomen in de eerste plaats op de geïntensiveerde be wapeningsindustrie, die in de toekomst in plaats van de groote openbare werken voor de verschaffing van arbeid zal hebben zorg te dragen. De openbare werken zullen dus tijdelijk zoo niet geheel stopgezet worden, dan toch teruggebracht worden tot een mi nimalen omvang. (United Press). MISLUKTE BRITSCHE AANVAL, Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Gistermiddag zijn bij een aanval op de Kanaalkust, die werd afgeslagen zeventien Engelsche vliegtuigen neergeschoten, 15 door jagers, 2 door luchtdoelartillerie. Een vijandelijke gevec-htsafdeeling pro beerde onder bescherming van bijna ge heel dicht wolkendek een aanval op de Kanaalkust uit te voeren. De poging mis lukte. Duitsche jagers sloegen de afdeeling reeds bij aankomst uit elkaar en dwongen, na genoemd getal te hebben neergescho ten, de overige vliegtuigen terug te keeren, voordat zij hun doel konden bereiken. De Duitsche jachtformaties leden geen verliezen. DUITSCHERS IN ALBANIË. In de Itallaansche pers is het eerste be richt verschenen over de medewerking van het Duitsche vliegercorps aan de Itallaan sche oorlogvoering in Albanië. SCHEPEN VERNIETIGD. In marinekrlngen, aldus het D.N.B. uit New-York, werd verklaard, dat het Noor- sche tankschip Thelma, dat in Engelschen dienst voer, op 675 mijl ten Westen van Engeland gezonken is. In New-Yorksche scheepvaartkringen is voorts bekend gemaakt, dat het Britsche vrachtschip „Oa-kcrest" in de nabijheid van de Engelsche kust is getorpedeerd en ge zonken. Dit 5407 ton metende schip is het vroegere Zuid-Slavische vrachtschip Ko- rona. Voorts is bekend gemaakt, dat het Duit sche luchtwapen bij een aanval op een convooi 350 mijl ten westen van Foynes treffers heeft geplaatst op het Engelsche vrachtschip King Edgar, groot 4536 ton. Het schip vloog in brand. Nadere radiobe richten omtrent het lot van het schip na den bomaanval zijn tot dusver uitgebleven. Verder werd gemeld, dat het Engelsche vrachtschip Eurylochus. groot 5723 ton, de vorige week Woensdag op 750 mijl ten wes ten van Freetown (Zuld-Afrika) door een kalierschip Is beschoten. Na de eerste S.O. S.-seinen van het schip is niets meer ver nomen. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN VOOR CHINA. De Amerikaansche minister van marine Knox, heeft gisteren bekend gemaakt, dat maatregelen zijn getroffen om China 100 Amerikaansche vliegtuigen, die oorspron kelijk voor Engeland waren gebouwd, maar die niet waren geleverd, af te staan. De Tsjoengkin regeering heeft 500 vliegtuigen aangevraagd. Engeland heeft zich bereid verklaard zijn prioriteitsrecht voor 100 vliegtuigen aan China af te staan (D.N.B.) CHINEESCfi GEZANT TE TOKIO. Domei meldt, uit Tokio: Dr. Tsjoe Min Ji, de nieuwe Chlneesche ambassadeur te Tokio, die hier is aangeko men, heeft in de Chlneesche ambassade, welke thans na bijna drie jaar gesloten te zijn geweest, weer geopend lis, zijn eerste gesprek met de pers gehouden. HIJ wees op vestiging van een nieuwe orde in Oost- Azië. Slechts door elkaar wederkeerlg te helpen, aldus de ambasadeur, kunnen de twee volgeren een gemeenschappelijke wel vaart genieten. Hoewel de regeering van Tsjoengking de vijandelijkheden voortzet, verlangt de Chlneesche massa naar een spoedigen algemeenen vrede tusschen 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2