STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 3 Februari 1941 Vereeniging „Oud-Leiden' Officieele Kennisgevingen laarlij ksche algemeene vergadering AANVRAAG BILJET WINTERHULPEN EDERIAND Vereenigingen voor Ziekenhuis- verpleging in Nederland De Merentbchten van den Z.H.IJ.B. Zaterdagmiddag werd in de bovenzaal van de Sociëteit „Amicitia" onder leiding van prof. mr. H. A; Idema de jaarlijkschè algemeene ledenvergadering der Vereeni ging „Oud Leiden" gehouden. Prof. Idema lichtte een hartelijk welkomstwoord tot de vele aanwezigen, in het bijzonder tot het eerelid prof, ar. L. Knappert. Het verheug de spr. voorts te kunnen getuigen van den bloei der. vereeniging. Nadat op voorstel van prof. Knappert "het bestuur bij accla matie herkozen was, bracht de secretaris de heer A, Bicker Cqarten het jaarverslag verlucht met tal van fraaie èn verzorgde lichtbeelden, uit. Jaarverslag van den secretaris. De geweldige gebeurtenissen, die in het afgeloopen jaar het Vaderland hebben be roerd. hebben ook in ons Gewest diep in gegrepen; het spreekt van zelf, dat bij een terugblik onze gedachten allereerst daarbij blijven stilstaan De rampen, die over Rijn land zijn gekomen, mogen gelukkig niet zoo ernstig zijn geweest als in enkele andere streken van ons land, onbeproefd bleef de omgeving onzer stad geenszins.. Allereerst dienen hier de bewoners van deze streek herdacht te worden, die bij de vervulling van hun plicht ons ont vielen en met name vermelden wij het sneuvelen van C.Baron De Vos van Steenwijk Rzn., lid onzer Vereeniging. De vernielingën in Valkenburg en Koude kerk hebben veel schoons aan het land- ontnomen. Vernield werden de oude boer derijen „Rhijnvliet" en „Sonnevelt" bij Val kenburg, de oude dorpsherberg in die plaats alsmede te Koudekerk de fraaie boerderij naast de gerestaureerde Ned. Kerv. Kerk, die als door een wonder gespaard bleef; verder gingen Verloren twee watermolens, die van den Gecombïneerden Ruygelaans en Zonneveldspolder bij Valkenburg en den Oostdorper- en Huis ter Weeiqpolder, bij Wassenaar. Rondom veranderde veel, doch de taak van „Oud-Leiden" is de zelfde gebleven en dank zij' veler steun heeft de Vereeniging in het afgeloopen jaar op gewone wijze haar arbeid voortgezet. Dit moge ongetwijfeld tot voldoening strekken, tevreden is het bestuur niét geheel en al, want het is zijn wensch om, indien noodig, uit kunsthisto risch oogpunt belangrijke,panden in Leidén en merkwaardig landschapsschoon in Rijn land door aankoon te kunnen behouden, doch deze uitbreiding van Oud-Leidens be stek ligt nog' in het verschiet. Eerst wan neer hét kapitaal der Vereeniging aanmer kelijk zal zij-n vergroot zouden deze plannen werkelijkheid kunnen worden. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1941 531 of wel 6 meer dan een jaar tevoren; één persoon trad toe als lid voQr het leven. Het verslag maakt vervolgens melding van het verloop der vorige jaarvergadering, van de plechtigheden, waarbij de vereeniging zich deed vertegenwoordigen en van de m het afgeloopen jaar-, gehouden lezingen en excursies, welke zich-alle ineen groote be langstelling mochten verheugen. f Vele boeken, prenten, teekeningen, fotos. lantaarnplaten, enz. werden ten geschenke ontvangen. In den laatsten tijd is er een streven om oude merkwaardge bouwfragmenten, zooals gevelsteenen, die bij slooping van een pand uit den gevel-komen, zoo mogelijk, in den gevel van het nieuw te bouwen pand aan te brengen, zulks ter herinnering aan het verleden en ter verlevendiging van het stadsbeeld. Bij het bestuur kwam de ge dachte op of wellicht de oude fraaie gevel steen, afkomstig uit den in 1904 gesloopten walmolen, gestaan hebbende aan de Jan van Houtkade, hoek Geeregracht, welke gevelsteen thans is opgesteld in de Laken hal, weder naar zijn oudeomgeving kan worden teruggebracht. Met voldoening kan hier worden vermeld, dat het Gemeente bestuur op desbetreffend verzoek den Direc teur der Gemeentewerken heeft gemach tigd bedoelden gevelsteen te doen aanbren gen In den gevel van het gebouw van het zuiderlljk rioolgemaal aan de Geeregracht. Op verzoek van „Oud-Leiden" werd voorts een goed gehouwen engelenkopje, afkomstig van het gesloopte pand Ranenbure 117a in den nieuwen gevel.herplaatst, nadat het op kosten der Vereeniging was ontdaan van een dikke verflaag. De eigénaar van het pand Rapenburg 31, eens bewoond door prof. Boerhaave, werd bereid gevonden de schild houders van het in zijn gevel zittende fami liewapen (1664) te laten kleuren; bij ge breke aan de juiste gegevens van het. fami liewapen. was het niet mogelijk ook het wanen zijn oorspronkelijke kleuren te her geven. Ongetwijfeld zijn' op deze wijze nog meer dere acties in onze stad te voeren; het be stuur blijft in deze waakzaam. Den gunstigen berichten van vorige jaren ten snijt. is van een herstel van den molen „De Valk", zoo dringend gewenscht nog steeds niets gekomen. Het 'bestuur heeft door een molen-deskundige verslag doen uitbrengen betreffende de bouwvalligheid van den molen en: dat rapport ter kennis van de desbetreffende instantie gebracht. Met het herstel van het al oude Graven steen had „Oud-Leiden" meer welslagen; dank zij het door de Gravensteen-Commis sie gevoerd beleid, besloot de Gemeenteraad in zijn op 18 November gehouden zitting overeenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders, tot algeheel herstel van het Gravensteen en tot inrichting van dat gebouw tot lndustrieele inrichting, ten behoéve van het Leger des Heils. Behalve de Gemeente Leiden, is het bestuur der Gravensteen-Commissie en .in het- bijzonder haar voorzitter, ir. G. L. Driessen. zeer er kentelijk vooi het gedurende drie jaren gevoerde beleid, dat dit schoone resultaat ten gevolge had. Een in vele opzichten be langrijk monument zal hierdoor behouden blijven. Als steeds strekte in .het afgeloopen jaar het arbeidsveld der Vereeniging zich ook uit over de omstreken van Leiden; daarbij werd ^ditmaal in het bijzondér aandacht gewijd aan de oude boerenhofsteden. Een aanvang werd gemaakt met het bijeenbren gen van foto's en het beschrijven van de in Rijnland aanwezige oude boerderijen en dank zij de medewerking van velen bezit de-Vereeniging nu reeds een honderd foto's van deze boerderijen of onderdeelen daar van; voorts vond het bestuur den heer J. Leicher bereid belangloos een oude boer derij volledig op te meten. De keus viel daarbij op de uit 1613 dateerende boerderij van de wed. van Wieringen aan den Does te Hoogmade. Voor dit zeer omvangrijke werk is het bestuur den. heer J. Leicher veel dank ver schuldigd. Ten slotte wordt in het verslag uitvoerig gewag gemaakt van de in de omgeving van Leiden ontplooide werkzaamheid, welke zich uitstrekte tot de gemeenten Katwijk. Koudekerk en Voorschoten en het besluit met den oproep tot de leden om steun. Prof. Idema sprak hierop een warm woord van hulde tot den secretaris, wien hij dankte voor. al hetgeen hij in het afge loopen jaar wederom voor de vereeniging heeft gedaan. De heer Haaksma deelde vervolgens na mens de kascommissie méde, dat alle be scheiden in orde bevonden waren. De penningmeester, de heer E. W. Wi- chers Rollandet, deed hierop rekening en verantwoording van zijn beheer. Het totaal der ontvangsten bedroeg f. 2173.26, dat der uitgaven f. 1765.23; het voordeelig saldo bedroeg alzoo f. 407.03. De voorzitter dankte den penningmeester aan wien décharge verleend wérd en sprak nog een opwekkend woord tot steun aan de vereeniging,' voor wie nog een breed ar beidsveld open ligt. Daar niemand van de rondvraag gebruik wenschte te maken, volgde sluiting der j aaiwergadering. Na de pauze werd het woord verleend aan prof. dr. G. G. Kloeke tot het houden van een voordracht over; „Enkele kaarten uit den Leidschen taalatlas", toegelicht met lichtbeelden. Voordracht van Prof. Kloeke. De Leidsche taalatlas is niet de atlas, die de taal van en rond Leiden behandelt, maar de taai-kundige atlas, die te Leiden vervaardigd wordt. Meer in het bijzonder worden woorden uit hét boerenbedrijf be studeerd, omdat deze het meest onafhan kelijk van allerlei cultuur-stroomingen zijn gebleven. Op een reeks van lichtbeel den liet spr. zien, hoe sommige woorden, in het eene gewest in zwang," in andere volkomen onbekend zijn: o.a. namen van huisdieren, het woord „arem" voor het oog van een zeis enz. Dit wetenschappelijk on derzoek, dat zeer omvangrijk en nauwgezet wordt gevoerd, is nog te jong voor vasfcr staande conclusiees. Prof Idema sprak een dankwoord. Onderge tee kende wonende te verzoekt zonder eenige verplichting zijnerzijds ingelicht te worden over de Propaganda en Verzekering voor Tand ver zorging Verzoeke beleefd dit biljet te wil len invullen, uitknippen en op te sturen in een enveloppe, waarop adres: PROVETA. Turfmarkt te Leiden. De Vrijdag en Zaterdag alhier gehouden inzameling middels inteekening op lijsten ten bate van de Winterhulp Nederland, heeft f.2735.89V2 opgebracht. De collecte van einde December leverde indertijd rond f. 1400 op, waarvan f. 800 werd verkregen uit de huiscollecte en plm, f. 600 uit den speldjesverkoop. Jaarvergadering van het Streekverband „Bloembollenstreek." REEDS MEER DAN 80.000 AANGESLOTENEN. In een der zalen van restaurant „Zomer- zorg" werd Zaterdagmiddag de jaarverga dering gehouden van het Streekverband „Bloembollenstreek" van. Vereenigingen voor Ziekenhuisverplsging in Nederland. De vergadering stond onder leiding van den heer P. P. de Koning, voorzitter van het Streekverband „Bloembollenstreek.' Deze sprak bij den aanvang der vergade ring een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de af gevaardigden van het Federatiebestuur van de Vereenigingen voor Ziekenhuisverple- ging in Nederland. Na het openingswoord werden door den secretaris van het Streekverband, den heer C. H. Steenwinkel Jr. van Lisse de notulen der vorige algemeene vergadering voorge lezen, welke werden vastgesteld. Uit het eveneens door den secretaris uit gebrachte jaarverslag vernamen wij, dat het Streekverband thans 17 aangesloten vereenigingen telt, n.l. de vereenigingen „De Verpleging" te Katwijk; „Voorzorg", „Verplegingsfonds" en „St. Franciscus van Assisië" alle te Katwijk aan den Rijn; „De Onderlinge" te Leiden; Coöp. „Vooruit afd Verplegingsfonds" Leiden; Prot. Zieken- huisverplegingsfonds te Lisse; „Draagt El kanders Lasten" Noordwijk; „Hulp in Nood" Noordwijkerhout; „Draagt Elkanders Lasten" Oegstgéest; „Draagt Elkanders Lastén" te Valkenburg Z.-H.; R.-K. Zie- kenhuisverplegingsfonds Voorhout; „On derling Hulpbetoon" te Voorschoten; „Draagt Elkanders Lasten" te Wassenaar; Prot. Ziekenhuisverplegingsfonds te War mond; „Ziekenzorg" te Wassenaar en R.-K. Ziekenhuisverplegingsfonds „St. Joannes-de Deo" te Lisse. Het totaal der aangesloten verze kerden bedraagt thans niet minder dan 81546, waardoor het Streekverband „Bloembollenstreek" zich een vasten zetel ziet toegewezen in het Federatie bestuur van de Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Nederland. Uit het bovenstaande blijkt, dat de actie steeds groeiende is en door de vereenigin gen wordt begrepen, dat samenwerking op het terrein van de Ziekenhuisverpleging noodzakelijk en voor de plaatselijke ver eenigingen van groote beteekenis moet worden geacht. Den voorzitter werd dank gebracht voor zijn vele werkzaamheden voor het verband evenals den heer Steen- winkel, Bij het punt Ingekomen stukken en me- dédeelingen werden eenige belangrijke za ken naar voren 'gebracht. Zoo werd door den voorzitter der Federatie mededeeling gedaan van het 'feit, dat de aangesloten vereenigingen bij de Federatie zijn vrijge steld van het b'etalen van winstbelasting. De vereenigingen voor Ziekenhuisverple ging, die niet zijn aangesloten, zullen ech ter haar aanslagbiljet wel toegezonden krij gen. Deze vereenigingen kunnen zich ech ter alsnog bij de.Federatie als lid opgeven. Voorts kwamen nog verschillende punten van internen aard ter sprake waarbij druk van gedachten wérd gewisseld en door den voorzitter van het Streekverband en den voorzitter der Federatie op alle vraagstuk ken werd ingegaan. Aan het einde*, dezèr vergadering sprak de voorzitter een 'woord van dank. 6842 (Ingez Med.) JEUGDVER. „D. V. V." Gisteren heeft bovengenoemde vereeni ging- :twee bijeenkomsten gehouden, welke werden bijgewoond door vele' ouders en ge- noodigden. De jeugdige stichter en tegen woordige voorzitter E. M. Langezaal, be lichtte uitvoerig doel en streven van de jeugdvereeniging. De bijeenkomst werd af gewisseld door declamatie en door het eer ste optreden van groepen van het Jeugd- koolr. De jongedames Rie Keiler, Nelly de Vries en Leny Lunenberg, lieten zich ook afzonderlijk hooren. Aan mevr. v. d. Rey- den en aan de hoofdpatrouilleleidster mej. Harland. die zich bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt, werd een blijk van er kentelijkheid aangeboden. De zeer geslaagde bijeenkomsten werden met het gezamenlijk opzeggen van de Vev- eenigingsbelofte en semeenschappelijk ge zang besloten. PATER VAN HEUSDEN VERDRONKEN. ^Hetgeen sedert 18 December werd ge vreesd, Is hedenmorgen op droeve wijze 'bevestigd, uit het water van de Haarlem mertrekvaart is vanmorgen het lijk- opge- vischt van den 55-Jarigen pater G van Heusden van de Hartebrug-paroohie. In den avond van den 18den December was pater van Heusden. die hier ter stede ongeveer twee jaar werkzaam was, op be zoek geweest bij een familie aan den Haar lemmerweg, waarna hij vermoedelijk in de .duisternis te water is geraakt. In verband met de ijsvorming bleven pogingen om zijn lichaam reeds eerder tebergen, zonder resultaat. ONGEVEER 300 DEELNEMERS. De weersomstandigheden zijn ook giste ren den deelnemers aan de Merentochtèn van den Zuid-Hollandschen Ijsbond niet gunstig gezind geweest.. De invallende dooi en de-sneeuwval weerhielden op het laat ste. oogenblik velenvan hun aanvankelijk voornemen om -aanden tocht deel te ne men, zoodat in plaats van de verwachte duizenden rijders er ongeveer driehonderd personen aan de verschillende startpunten verschenen. Het beste waren zij eraan toe. die in de vroege morgenuren waren gestart, toen het nog slechts licht sneeuwde en de banen overal duidelijk herkenbaar warenv Later in den morgen werden de weers omstandigheden steeds slechter. Op de me ren zelve was het ijs bijzonder fraai, op de verbindingswegen over het algemeen matig. De deelnemers hadden de keuze tusschen vier trajecten over respectievelijk 20, 40, 50 en 90 K.M.; de meesten hunner volbracht ten den 40 K.M.-tocht; een zestigtal rijders legde den 50 K.M.-tocht af, terwijl slechts ongeveer 10 personen de kranige prestatie verrichtten om het langste traject van 90 K.M. te voleindigen. Hier ter stede finishte slechts één deel nemer aan den Viermerentocht. n.l. een inwoner van Naarden. Uit de gemeente Ter Aar vertrok gister morgen een groepje van 7 personen o.w. de burgemeester, de heer Hogenboom, die allen de moeilijkheden van sneeuw en wind wis ten te overwinnen en de 90 K.M. uitreden. Van de 300 deelnemers staakten er on derweg 30 a 40 den strijd. In verband met de - bijzonder moeilijke omstandigheden, waaronder dezetochten werden gebonden, besloot het bestuur van den Z.H.IJ.B de prestatiebewijzen te ver- hoogen. Deelnemers aan den 20 K.M.-tocht ontvangen dus het speldje voor den Drie meren tocht, enz., terwijl de tien rijders, die den Viermerentocht tot een goed einde brachten, behalve het Viermerenkruis een speciaal schildje zullen ontvangen. LUCHTBESCHERMING. Openbare bekendmaking. De Burgemeester van Leiden; Gelet op artikel 12, lid 4 en lid 6, der Wet betreffende bescherming tegen luchtaan vallen; Stelt, onder intrekking van de bij zijn be sluit van 10 Mei 1940 ter zake gegeven voor schriften, de volgende gedragsregels vast: I. a. Gedurende de periode tusschen de seinen „Luchtalarm" en „Luchtalarm ge ëindigd" mag niemand, niet behoorende tot het personeel van den Luchtbeschermings dienst, of tot eenige door of vanwege het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst dezer gemeente aangewezen hulpploeg, zich op den openbaren weg bevinden. Men zal, zich bij het sein „Luchtalarm" op den openbaren weg bevindend, zich terstond naar een openbare schuilplaats moeten be- gevén, dan wel, bij gebrek daarvan, in na bijgelegen huizen een goed heenkomen die nen te zoeken. Dit geldt eveneens voor in zittenden van onder c genoemde rij- en voertuigen, trams, enz. 'b. Publiek, dat zich bij het sein „Lucht alarm" in eenig gebouw bevindt, moet ge durende de periode van luchtalarm in dat gebouw blijven. c. Bestuurders van motorrijtuigen, rijwie len of andere rij- of voertuigen, dan wel bestuurders of geleiders van rij- en trek dieren of ander vee, zijn op het sein „Lucht alarm" verplicht, hetgeen 'door hen wordt bestuurd of geleid onmiddellijk op het uiterste rechter gedeelte van den weg té plaatsen, alvorens den openbaren weg te verlaten. Daarenboven zijn bestuurders of geleiders van rij- en trekdieren of ander vee verplicht, de door hen bestuurde of geleide dieren aan den kop vast te binden, dan wel e wielen van het voertuig met de rem, of met een ketting vast te zetten. Trams moeten zoodanig worden stilgezet, dat zij het verkeer niet in den weg staan. II. Het is aan bestuurders of houders van motorrijwielen en rijwielen verboden deze voertuigen tusschen zonsondergang en zons opkomst onbeheerd op den openbaren weg te laten staan. III. Het is verboden gebruik te maken van eenig signaal, waarvan de klank met dien van een sirene overeenkomt, anders dan Voor het geven van het sein „Lucht alarm" op last van het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst. IV. Een ieder is verplicht de door of na mens het Hoofd van den Luchtbescher mingsdienst gedane aanwijzingen of beve len 'stipt en onmiddellijk uit te voeren. Bovenstaande bepalingen treden in wer king op den dag, waarop deze Openbare Be kendmaking. is afgekondigd. De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 3 Februari 1941, 6873 (Ingez. Med CENTRALE KEUKEN. De 'aandacht wordt er op gevestigd, dat evenals in de andere uitreiklokalen, op a.s. Dinsdag 4 Februari, wanneer voor het eerst het uitreiken yan knip- en het verkoopen van dagkaarten in het voormalige stations gebouw aan den Heerensingel tusschen 10 en 12 uur zal plaats hebben, men dan peul vruchtenbonnen of wisselbonnen hiervoor moet medebrengen. 6876 De Directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon. TENTOONSTELLING JOHAN VAN DEVENTER IN „PRO ARTE." De opening. In de kunstzaal „Pro Arte" is Zaterdag middag de tentoonstelling van schilderijen van den Amsterdamschen schilder Johan van Deventer in het bijzijn van een groot aantal belangstellenden door den heer Evert „van Eeden geopend. De heer Van Eeden stelde in zijn openingswoord voorop, dat men moet leeren van schilderijen te houden, nadat men heeft geleerd schilde rijen te zien. Het zien is dikwijls een gave en meer.nog een kunde, maar het liefheb ben van "schilderijen vereischt den geheelen mensch. Omdat de schilder zijn ziel in zijn werk heeft gelegd. houdt men van datgene wat den schilder het meest eigen is, wan neer men een schilderij heeft leeren lief hebben. Het gaat om het waarnemen van het leven in zijn schoonste uitingen, zoo dat het vanzelf spreekt dat deze schoone uitingen weerklank in ons vinden waar wij de dragers van datzelfde leven zijn. Spreker noemde het mooi-vinden van een schilderij de ontmoeting van mensch en mensch. een oogenblik van diep en in nig herkennen, als het ware gekristalli seerd in het kunstwerk waaraan wij onze aandacht schenken. Terloops vond hij hier in het antwoord op de vraag, die in onze dagen zoovelen zich stellen: „hoe komen >vij tot een gemeenschapskunst?" en con cludeerde, dat, eer de kunst tot de gemeen schap zal' spreken, eer de allerinnigste uitingen van een mensch door de gemeen schap herkend zullen worden, deze ge meenschap eerst zoozeer in'al haar gele dingen ontwikkeld zal moeten zijn, dat zij als gezamenlijke menschheid den kunste- naar-als-mensch zal herkennen. Dit alles paste spreker toe op het werk van Johan van Deventer, zooals het in deze zaal is opgehangen en waaruit blijkt dat Van Deventer iemand is. die zich gaarne in de dingen van het veelkleurige dagelijksche leven verdiept, maar die er volkomên bo venuit blijft staan. Waar levendigheid, waar kleur en waar contrasten zijn. daar heeft hij zijn werk gemaakt, dat hem een geheel aparte plaats in de moderne Ne- derlandsche schilderkunst doet innemen. Zoo zeide spreker den mensch in Van De- venters werk te hebben herkend. Tot slot deed spreker een beroep op de aanwezigen het werk van een kunstenaar toch niet altijd met zooveel vormelijke te rughoudendheid en met zulk een zakelijk uiterlijk te beschouwen. Men vergete voor al nooit dat elk kunstwerk door een mensch is gemaakt en dat elk kunstwerk ons iets heeft te zeggen. Wij komen er op terug. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER H. KERKMEYER. Op de begraafplaats Rhijnhof heeft Za terdagmorgen met corpseer de teraardebe stelling plaats gevonden van het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. Herk- meyer, in leven rechercheur van pplitie, die dezer dagen plotseling is overleden. Toen de stoet met het stoffelijk over schot voor het politiebureau aan de Zonne- v^eldstraat was gearriveerd, werd namens het politiecorps een krans aan den lijk wagen gehecht. Vervolgens werd naar de begraafplaats Rhijnhof gereden. Vier collega's van den overledene fun geerden als slippendragers, achter hen volgden de overige rechercheurs met den inspecteur der recherche, den heer De Gast en ten slotte een 40-tal agenten in uni form. Voorts ging in den stoet mee het Leidsch Politiemuziekgezelsohap met om floerst vaandel, onder leiding van den directeur, den heer N. Bolderdijk. Op de begraafplaats, waar vele vrienden van den overledene aanwezig waren, werd aan de groeve het woord gevoerd door den commissaris van politie, den heer R. J. Meyer en door den agent van politie, den heer Wioherink namens den Alg. Ned. Po litiebond, die beiden de kwaliteiten van den overledene dankbaar herdachten en hem schetsten als een nauwgezet ambte naar en voortreffelijk collega. Zoowel op Rhijnhof als op weg daarheen bracht het m-uzikcorps treurmuziek ten ge- hoore. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Voordracht van den heer Voorbeytel Cannenburg. In de alhier gehouden maandelijksche vergadering van de maatschappij der Neder- landsche Letterkunde, heeft de heer W. Voorbeytel Cannenburg een lezing gehouden over „De groote ontdekkingsreizen der Nederlanders". Spreker begon met de groote ontdekkings reizen der Portugeezen en Spanjaarden in herinnering te brengen, welke naties in de 15e en 16e eeuw zooveel tot het bekend worden onzer aarde hebben bijgedragen. Maar toen aan het einde der 16e eeuw de Hollandsche scheepvaart opkwam, beston den er over het uiterste Noorden en Zuiden onzer aarde toch nog zeer eigenaardige be grippen en het zijn wel in de eerste plaats onze landgenooten geweest, die door hun ontdekkingen de uitgestrekte Noord- en Zuidpoollanden van de wereldkaart deden verdwijnen. Achtereenvolgens liet spr. dan de grQote ontdekkingsreizen der Nederlanders de revue passeeren. Allereerst werden de reizen n&ar het Noorden behandeld (1595'97) en wel in het bijzonder de laatste, op welken tocht Spitsbergen en het Bereneiland wer den ontdekt. Zooals bekend, eindigde deze tocht met de beroemde overwintering op Nova Zembla; de ziel der onderneming, Willem Barents stierf op den terugtocht in de open sloepen, maar zijn na zijn dood ge publiceerde kaart van de Noordpoolstreken is de eerstef waarop in plaats van het Noord- poolland een open ijszee voorkomt. Daarna gaf spreker een overzicht van de wereldreis van Schouten en le Maire (1615 '17), welke ten doel had het onbekende Zuidland nader te ontdekken en te trachten een weg naar Oost-Indië te vinden zonder daarbij het monopolie der O.I.-Compagnie voer de vaart .op Indië om Kaap de Goede Hoop of door Straat Magelhaes, te schen den. Die weg werd gevonden: inplaats van door Straat Magelhaes kwamen de schepen om Vuurland heen in de Stille Zuidzee en ook thans nog herinneren namen als „Straat le Maire" en „Kaap Hoorn" er aan dat het nieuwe vaarwater, dat later voor de scheep vaart zulk een uitnemend belang zou wor den, (jDrsDronkèlijk door de Hollanders werdontdekt. Tevens kreeg het geloof aan het onbekende Zuidland door deze ontdek king den eersten grooten schok. Na de pauze behandelde soreker de reizen bezuiden den Indischen Archinel, die de ge- heele Noord- en Westkust van Australië als mede een groot deel der Zuidkust in beeld deden brengen Ten deele waren deze ont dekkingen van toevalligen aard. ten dpele waren zii het gevolg van bepaalde ontdek kingstochten. vanuit onzen Archipel onder nomen. Tot de laatste behoorde ook de be kende reis van Jan Abel Tasman (1642'43) die geheel Australië omzeilde en on d>en tocht Tasmanië en Nieuw Zeeland ontdekte, welke reis sor. uitvoerig behandelde. Tpu slotte werdpn ook nog enkele in de 18e °n 19p eèuw ondprnompfi rpizen kort behandeld. Een aantal lichtbeelden van oude taar ten en Drenten uit de oorspronkelijke reis beschrijvingen lichtte de lezing nader toe. AANGEHOUDEN. Ais verdacht zich aan eenige inbraakjes te hebben schuldig gemaakt, zijn door de politie alhier twee 17-jarige jongens aan gehouden. Voorts is aangehouden de 34-jarlge A. N., die van een opslagplaats kolen had ont vreemd, 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2