De Führer noemt 1941 het beslissende jaar! 81 sfe Jaargang VRIJDAG BI JANUARI 1941 No. 24801 Verduisteren: Telegramwisseling Italiaansche adhaesie Uit de Duitsche pers Amerika's hulp aan Engeland Het persoonsbewijs Van het gevechtsterrein De Duitsch-Fransche betrekkingen Uitvaart van staatslieden Een extra winleruifkeering aan gesleunden ff 'n TIP VAN BOOTZ Rantsoen koffie en thee verminderd Uit het Verre Oosten 18.24 9.23 uur uur Onderscheidingen voor generaal Fr. Christiansen en voor generaal-majoor Schumann Verspreide Berichten Wapenstilstand tusschen Thailand en Indo-China EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSÏREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso olgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer F ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden3.35 per week10.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) In het Berlijnsche Sportpaleis heeft de Führer gistermiddag ter gelegenheid van den achtsten verjaardag der nationaal-socia- listische revolutie zijn aangekondigde rede gehouden. Uitvoerig schilderde hij hoe Engeland met geweld en door Europa te desorganiseeren, zijn imperium opbouwde, dat des niettemin voos is en hoe Duitschland door het vredesverdrag van Versailles werd vernederd. Daaraan heeft hij het land ontworsteld en hij heeft daarnevens alles gedaan en gepro-, beerd om zonder oorlog een nieuwe vreedzame orde te bewerk stelligen voor Europa, doch Engeland en Frankrijk hebben dat onmogelijk gemaakt. Engeland zal daarvoor zijn loon ont vangen. Dit jaar zal de beslissende actie worden ingezet met alle wapenen. Hitier waarschuwde allen, die Engeland nog te hulp zouden willen komen. Voorts bevestigde Hitier nog eens uitdrukkelijk de onverbreke lijke solidariteit tusschen Duitschland en Italië, welke in de komende maanden te duidelijker zal blijken. Aan het slot van zijn rede sprak de Führer de overtuiging uit, dat 1941 het historische jaar van een nieuwe Europeesche orde zal zijn. (Voor de volledige rede zie men het 3e Blad). Koning-keizer Victor Emanuel heeft den Führer het volgende telegram gezonden: „Bij het herdenken van den achtsten ver jaardag van het overnemen van de macht door u, die meer dan ooit de geheele Ger- maansche wereld rondom uw persoon en rondom uw werk geschaard ziet, betuig ik u, Führer mijn hartelijke gelukwenscben Tevens breng ik u mijn hartelijke geluk- wenschen over voor uw persoon en voor de grootheid van do verbonden Duitsche natie" De Führer heeft hierop het volgende tele gram gezonden: „Ik dank Uwe Majesteit hartelijk voor de mij overgebrachte vriendelijke gelukwen- schen ter gelegenheid van den achtsten ver jaardag van het overnemen van de macht. Tevens betuig ik u mijn opréchtste wen- schen voor de toekomst van Italië en voor liet welzijn van Uwe Majesteit". De chef van de regeering van het fascis tische Italië, Mussolini, heeft aan den Führer het volgende telegram gezonden: „de achtste verjaardag van het overnemen van de macht door u ziet Italië en Duitsch land broederlijk vereenigd in den grooten revolutionnairen eindstrijd voor het schep pen van het nieuwe Europa. Met mij ver- eenigt zich het geheele Italiaansche volk naar aanleiding van het feest van vandaag in onwankelbare trouw met het onwrikbare voornemen om tot aan de eindoverwinning te strijden. Ik zend u tegelijk met mijn ge- lukwenschen mijn kameraadschappelijke groeten". Het antwoord van den Führer aan Mus solini luidt als volgt: „Ik dank u, Duce, voor het vriendelijke telegram, dat u mij op den verjaardag van de Duitsche nationale verheffing hebt ge stuurd. Schouder aan schouder met het be vriende en verbonden Italiaansche volk strijdt het nationaal-socialistische Duitsch land vastbesloten en in het zekere bewust zijn van de eindoverwinning verder voor het nieuwe Europa". De rede van den Führer heeft men in Italiaansche politieke kringen met den levendigsten bijval begroet. De Italiaan sche radio verklaarde in een commentaar, dat datgene wat de Führer over de zede lijke en historische motieven van den oor log gezegd heeft, ook voor Italië geldt. Zijn uiteenzettingen over de veroveringspolitiek van Engeland in die eeuwen en over de bundeling van het Engelsche wereldrijk, die nog slechts met gewelddadige middelen mo gelijk is zijn even juist als zijn verklaringen over de achterlijke sociale politipk van En geland. Dr sociale vooruitgang in Duitsch land en Italië is inderdaad een van de belangrijkste beweegredenen van den En- gelschen haat jegens de totalitaire staten.. Even opmerkelijk en even belangrijk zoo vervolgde de radiocoinmentaar, zijn Hitler's woorden over datgene, wat in dit jaar zal gebeuren om met de nederlaag van Enge land den vrede aan de wereld te geven, nu de geheele Duitsche weermacht sterker, grooter en opofferingsgezinder is dan ooit. Eelarigrijk is in dit verband oak de waar schuwing van den Führer aan Amerika. Bijzondere aandacht verdient ten slotte het absolute rotsvaste vertrouwen van Hitier ui het Italiaansche volk. pers uit zich in gelijken geest. - De door den Fuehrer gehouden rede be- heerscht het beeld der Duitsche bladen die er op wijzen, dat met deze rede de parolen voor den beslissenden strijd gegeven zijn. De Duitsche pers legt in het bijzónder den nadruk op de zekerheid, waarmede Adolf Hitler van de overwinning sprak en wijst daarbij op zijn aankondiging dat in het voorjaar de duikbootoorlog zal beginnen. Zelden, zoo schrijft de Voelkischer Beob- achter, heeft men Adolf Hitler zoo zelf bewust gezien en zoo zeer bewust van de onuitputtelijke kracht van het Duitsche volk. Wij zijn voor den beslissenden strijd uitgerust, aldus het nationaal-socialistische orgaan. Wij weten, dat hij hard zal zijn. Het Duitsche schip is klaar voor het gevecht. De Berliner Lokal Anzeiger vindt het bij zonder opmerkelijk, dat Adolf Hitler in zijn verklaringen het ..zinneloos optimisme met een bepaald doel" van zijn tegenstanders vermeden heeft. Het vertrouwen van Adolf Hitler aldus het blad, wordt gedragen door den grooten diepen ernst van een geweldige wereldhistorische verantwoordelijkheid. De commissie voor buitenlandsche zaken van het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft gisteren met 17 tegen 8 stem men een. spoedige aanvaarding bepleit yan de wet op de hulp aan Engeland. De goed keuring van het wetsvoorstel werd er mede gemotiveerd, dat de wet van de grootste be teekenis is voor de vitale belangen van Amerika en de Amerikaansche beschaving. De commissie deelde in. een rapport mede dat het duidelijk is, dat de Amerikaan sche politiek er naar moet streven: ten eerste Amerika buiten den oorlog te hon den. ten tweede Engeland en anderen lan den. wier verdediging ook voor de defensie der Ver. Staten van belang is. de daarvoor INVOERING MET 1 OCTOBER INPLAATS VAN MET 1 MAART. Ter aanvulling en ter verdui delijkingvan hetgeen eergisteren is9 gepubliceerd betreffende het uitvoeringsbesluit van den secre taris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken inzake de persoonsbewijzen, kan nog worden medegedeeld, dat het persoonsbewijs weliswaar op 1 Maart a.s. wordt ingevoerd, maar dat tot 1 October a.s. het identiteitsbewijs, waarmede men zich thans moet legitimeeren, geldig blijft. Uiteraard houdt deze beslissing verband met het feit, dat het practisch onuitvoer baar is alle persoonsbewijzen vóör 1 Maart uit te reiken. Om deze redenen dus is de geldig heidsduur der identiteitsbewij zen tot 1 October verlengd. Dan echter zal iedereen in het bezit van een persoonsbewijs moeten zijn. noodige oorlogsmiddelen zoo snel mogelijk toegankelijk te maken. Voorts bracht de commissie het standpunt naar voren, dat het wetsvoorstel de strekking heeft de Ver. Staten bulten den oorlog te houden en niet hen dichter bij den oorlog te brengen. Een voorstel om de maximum grens op twee milliard dollar te bepalen, werd ver worpen. Het wetsontwerp komt thans voor het plenum, dat waarschijnlijk a.s. Maan dag een begin zal maken aan de debatten. (D.N.B.). WELLKIE ZOU ZIJN VERBLIJF IN LONDEN BEKORTEN. De Londenscihe nieuwsdienst meldt, dat het verblijf van Wendell Willkie in Enge land met eenige dagen bekort zal worden, daar hij naar de Ver. Staten moet terug- keeren om aanwezig te zijn bij de bespre king van Roosevelt's wet tot hulpverleening aan Engeland. Gisteren, zoo wordt verder gemeld, bracht Willkie een bezoek aan den minister van financiën, Simon. Voorts stond een nieuw bezoek aan de admirali teit op het programma. Den avond bracht Willkie door met Duff Cooper. .(D.N.B.). HOPKINS BIJ KONING GEORGE. De buitengewone ambassadeur van presi dent Roosevelt, Hopkins, heeft gistermid dag volgens den EngeLschen berichten dienst een bezoek aan koning George in het Buckingham Palace gebracht en was daarna diens gast aan den maaltijd. (D.N.B.) Londen is gisteren vrijwel den geheelen dag uit de lucht bestookt. Zeven versper ringsballons werden brandend neerge schoten. Twee Duitsche patrouillevaartuigen heb ben in een der laatste nevelachtige nach ten drie Britsohe motortorpedobooten aan de Fransche Kanaal-kust vernietigd, toen de Engelsohen een verrassenden aanval op de Duitsche booten ondernamen. Nog voor de Duitsche schepen het anker gelicht hadden, kwamen vlak bij de om trekken der motortorpedobooten in zicht. De Duitsche booten waren nog juist op tijd in staat om zoo te manoeuvreeren, dat de torpedo's der Engelschen het doel mis-, ten. Zij zetten een achtervolging der En gelsche schepen in en er ontspon zich een verwoede strijd, die met de Duitsche over winning eindigde. De Britsche admiraliteit heeft bekend gemaakt. da*t het Encelsch'e oatrouillevaar tuig „Pelton" tot zinken gebracht is. (D.N.B.). De Parijsche bladen zijn het er over eens, dat de tot dusver in Vichy gevolgde politiek niet verder kan voortgaan. De Oeuvre schrijft o.a.: Een ondubbelzin nige koers der Fransche politiek is drin gender dan ooit. De tot dusver ondernomen pogingen, te laveeren en af te wachten zou den Frankrijk meer kosten dan een ver loren oorlog, want het zou dan ook den vrede verliezen. De fouten, die sedert den 13en December te Vichy zijn begaan, zijn, naar de meening van het blad, minstens even ernstig als die van Daladiq* en Rey- naud. De laatsten hebben het land in een massa-slachting gestort en den oorlog ver loren, terwijl in Vichy de eenige mogelijk heid voor Frankrijk, er weer boven op te komen, namelijk de samenwerking met Duitschland. gesaboteerd wordt Frankrijk, zoo besluit het blad. heeft een regeeving noodig, die met de belangen en wenschen van het land in overeenstemming is. De Matin is van meening, dat Frankrijk op het oogenblik tragische^uren doorleeft. De Petit Parisier, schrijft, dat het iand sedert den wapenstilstand zeker geen oogen- blikken heeft meegemaakt, die van beslis sender beteekenis zijn. Thans moet het tus schen twee soorten van politiek kiezen. De eerste is die, welke maarschalk Pétain na zijn bespreking te Montoire met het woord samenwerking heeft aangeduid en die an dere, welke in strijd is met de verzekeringen van den maarschalk- men dient af te vrach ten. of de besluiten der regeering het vele, waarop een geheel volk hoopt, in vervulling zullen doen gaan dan wel of 40 miüioen Franschen eenvoudig aan hun lot worden overgelaten. Helaas lijkt liet, aldus het blad, alsof het aanblijven van enkele minis ters ui de regeering een hinderpaal voor de Duitsch-Fransche samenwerking vormt. Wanneer het echter om Frankrijk gaat, mogen persoonlijke vraagstukken geen rol spelen. (D.N.B.). GRAAF CSAKY BEGRAVEN. Gistermorgen heeft de begrafenis van den Hongaarschen minister van Buiten landsche Zaken graaf Csaky plaats gehad. De doode was opgebaard in de groote koe pelzaal van het parlement. Voor de kist lagen naast de krans v. d. rijksbestuurder die van den Führer en den Duce, alsmede de kransen van de speciale delegaties van Japan en Joegoslavië. Behalve den rijksbe stuurder woonden o.a. de leiders van de bijzondere delegaties van Duitschland. Ita lië, Japan en Joegoslavië, alsmede het di plomatieke korps, de plechtigheid bij, die geleid werd door den primaat van Honga rije. SPOEDIG ZAL EEN EERSTE TERMIJN WORDEN ^VERSTREKT. Officieel wordt medegedeeld, dat aan de gesteunden ingevolge de rijkssteunregeling zoo spoedig mogelijk een eerste termijn van een extra winteruitkeering wor den verstrekt. Deze eerste termijn zal gelijk zijn aan 40 pCt. van de in een week te ontvangen netto steun- uitkeering. De gemeentebesturen ontvangen spoedig schriftelijk in lichtingen hieromtrent. 'n Boerenjong achter Oethoezen, Luip van koeskillen sikkom te soezen 'n TIP van Bootz muik 'tweér klaor En nou jeuzelt jong maor: „Haar 'k maor elke dag pien in de koezen" Inz. J. M. te Rotterdam ontvangt een flesch TIP 6709 (Ingez. Med.) De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat het noodzakelijk is gebleken voor de komende distributie periode het koffie- en theerantsoen te verminderen. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Februari tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft de met „02" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 125 gram koffie of 50 gram thee. METAXAS' BIJZETTING VINDT HEDEN PLAATS. Duizenden Atheners en dorpelingen uit de omgeving, onder wie vele ambtenaren en boeren, hebben gedefileerd langs de baar van den overleden minister-president Metaxas. Het stoffelijk overschot van Metaxas was opgebaard in den dom, in een kist met glazen deksel. Legionnairs, politie beambten en vliegers betrokken de eere- wacht. Omstreeks het middaguur verscheen de nieuwe premier Alexander Koritizis in de kerk, om zijn gestorven voorgange. te eeren. De minister van openbare veiligheid heeft voor heden, wafineer de bijzetting plaats vindt, gezang en radio-uitzendingen ver boden. Tijdens den duur van de begrafenis blijven alle zaken gesloten. (U.P.). JAPAN EN DE ZWAKKE PUNTEN VAN HET TSJOENGKING-BEWIND. Tojo, de .Japansche minister van oorlog, heeft in antworrd op een interpellatie de vijf volgende, zwakke punten opgesomd van het bewind van Tsjoengking: de oeconomi- sche en militaire afhankelijkheid van derde mogendheden, de onderschatting van de werkelijke macht van Japan, de gestadige afneming van dc militaire macht, toene mende financieele moeilijkheden en de ver scherping van het conflict tusschen Tsjoengking en de comi iunisten. Matsoeoka, de minister van buitenland sche zaken, heeft in de subcommissie van het Lagerhuis gezegd, dat de Japansche re- van hedenavond fot morgenochtend De maan kwam heden op te 10.50 uur en gaat onder te 23.10 uur. Aan den militairen bevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, is op 30 Januari door den Fuehrer het „Kriegsverdienstkreuz" le ^n 2e klasse met de zwaarden verleend en door den rijksmaarschalk Hermann Goering persoonlijk overhandigd. Naar wij verder vernemen is de be velhebber der Ordnungspolizei, generaal majoor Schumann, op 30 Januari tot Brigadefuehrer, onder gelijktijdige ver leening van het „Kriegsverdienstkreuz" 2e klasse benoemd. geering geen nieuwe stappen heeft gedaan om bij het bewind van Tsjoengking aan tc dringen op een samensmelting met de re geering van Nanking. Zulk een samensmel ting, aldus de minister, zou een binnen landsche Chineesche aangelegenheid zijn. Matsoeoka herinnerde eraan, dat Wang Tsjing-wei, de president van de nationale regeering te Nanking, zijn vurige verlangen naar zulk een samensmelting tot uiting heeft gebracht ten einde een algemeenen vrede met Japan te kunnen sluiten (Domei) AMERIKAANSCHE JOURNALISTEN GESTRAFT. Aan den correspondent te Belgrado van de New-York Times, Brok, en den sedert eenige weken in Belgrado vertoevenden vertegenwoordiger van de Broadcasting Company, Burdett, is door de Joegoslavi sche autoriteiten verboden gedurende ze ven dagen internationale telefoongesprek ken te voeren of van de installaties van den radiozender te Belgrado gebruik te maken. Beide Journalisten hebben door hen via den Engelschen berichtendienst ont vangen berichten over z.g. ernstige onlus ten en incidenten in Noord-Italië ver spreid. Een protest van den Amerikaan- schen gezant, Lane, ingediend op het mi nisterie van buitenlandsche zaken had geen resultaat. (D.N.B.) ARRESTATIES IN ROEMENIE. Officieel wordt medegedeeld, dat behal ve de 106 in Boekarest en de 392 in de pro vincie wegens aanstichting en leiding van den opstand gearresteerde personen in Boekarest nog 2.022 en in de provincie 269 personen wegens actief deelnemen aan den opstand gearresteerd zijn. De militaire autoriteiten hebben groote hoeveelheden wapens en munitie bij de opstandelingen in beslag genomen. De veiligheidspolitie van den staat heeft voorts medegedeeld, dat prof. Cantacuztno, een lid van de le gionnaire beweging ls gearresteerd, omdat in zijn woning in Boekarest een in bedrijf zijnde radiozender werd gevonden, die voor de opstandelingen werkte. (D.N.B:) Naar uit Saigon gemeld wordt, is vanochtend door Fransch Indo-China en Thailand een wapenstilstand ge- teekend. (D.N.B.). Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Samenwerking tusschen Winterhulp en an dere sociale instellingen. (2e Blad). Nieuwe distributie-bonnen. (3e Blad). Gewijzigde puntenwaardeering voor tex- tielgoederen. (3e en le Blad), Buitenland Het jaar 1941 beslissend voor den opbouw van het Nieuwe Europa, aldus de Fuehrer, (le en 3e Blad). Wapenstilstand tusschen Thailand en Indo china. (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN»» EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1