BINNENLAND GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 29 Januari 1941 VISSCHERIJ-BERICHTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS Dagbladreclame is niet te vervangen De Vara wordt geliquideerd Moeilijkheden aan boord van een Nederlandschen mijnenlegger Die GRIEP-aanval wordt gestuit! akker's Abdijsiroop FINANCIEN VRAGENRUBRIEK Overval onder Princenhage AGENDA Winterhulp Nederland RECHTZAKEN Diefstallen bij den opbouwdienst Vluchtende arrestant doodgeschoten CONTACT TUSSCHEN DE GEWEZEN LEDEN BEWAARD. Naar de „Radiogids" meldt, heeft de Ver- eenigingsraad van de V.A.R.A. met alge- meene stemmen het voorstel van het hoofdbestuur om tot liquidatie van de ver- eeniging over te gaanr goedgekeurd. Deze liquidatie betreft niet alleen de geheele omroepvereeniging, maar ook de plaatse lijke afdeelingen, federaties en districten Het denkbeeld van het hoofdbestuur om tusschen de gewezen leden het contact te bewaren door de oprichting van een stich ting, vond bij den vereenigingsraad zoo goed als algemeene instemming. Het stich tingsbestuur zal gevormd worden door de thans zittende leden van het hoofdbestuur, daarnaast zal een stichtingsraad worden gevormdvan vertegenwoordigers uit de voormalige vijftien districten en federaties. Wij lezen in de Deutsche Zeitung in den Nlederlanden: In een Portugeesche haven ls eenigen tijd geleden de in Engelschen dienst varende Nederlandsche mijnenlegger Willem van der Zaan binnengeloopen. Het schip voerde de Nederlandsche vlag. Het nam brandstof levensmiddelen en water in en vertrok den zelfden avond om de reis naar Kaapstad voort te zetten. De bemanning bestond uit Nederlanders en Engelschen. Bij het vertrek van het schip sprongen twee Nederlandsche leden van de beman ning over boord. De matroos H. Heere uit Borne kwam in aanraking met de schroef en werd gedood. Den matroos H. Spaan uit Utrecht gelukte het. zwemmende het land te bereiken; hij werd geïnterneerd. Later heeft deze medegedeeld, dat hij te zamen met vele andere leden der bemanning ge durende het korte oponthoud in de haven gepoogd had, van boord te komen en zich aan den dienst voor Engeland te onttrek ken. De Nederlandsche bemanning zou niet den minsten lust hebben gehad, verder voor Engeland te strijden, want niemand had een afdoende antwoord kunnen geven op de vraag, waarvoor en waarom men eigen lijk voor Engeland krijgsdiensten verrichtte. Daar de commandant van de plannen dei- bemanning kennis had gekregen, werd een scherpe bewaking van alle Nederlanders door de zich aan boo^d bevindende Engel schen ingesteld. In den middag zou het on der de Nederlandsche matrozen tot een op stand tegen de Engelschen zijn gekomen, welke echter met de wapenen werd onder drukt. Zoo hadden Spaan en Heere- bij het vertrek het besluit genomen om overboord te springen. F. L. LOOS t In den ouderdom van 63 jaar is overleden de heer F. L. Loos, directeur van de N.V. Gebrs. Loos' Scheepvaart en expeditiebedrijf te Rotterdam. De heer Loos heeft verschei dene jaren deel uitgemaakt van het bestuur van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Rotterdam. In Scheepvaart- en expeditie kringen, waarin hij een bekende figuur was, werden zijn kundigheden steeds zeer op prijs gesteld. De begrafenis zal Vrijdag om 12 uur op Crooswijk -geschieden. N. R. Crt. HET PERSOONSBEWIJS. Het persoonsbewijs krijgt volgens het Vad. een handig formaat. De bedoelnig is, dat het in drieën opge vouwen wordt. In aldus opgevouwen toe stand is het bewijs een kleine 8 c.M. breed en 11 c.M. hoog. iDe stamkaart, die we thans in den zak hebben is 10 bij 13 c.M.). IIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllilllllllllllllOIIHIIIIIIIilllllll Persvrijheid De ..Limburger Koerier" schrijft: „Er zijn eenige moeilijkheden in verband met wat men de persvrijheid pleegt te noe men. Over dit onderwerp is er ook vóór den oorlog heel wat te doen geweest. Men denke slechte aan de maatregelen, welke door het Kabinet-Colijn in overweging wer den genomen. Maar de kwestie staat nu in een ander licht. Ons land ls bezet gebied. Dat is voor de thans levende Nederlanders iets geheel nieuws. Een ieder heeft verwacht, dat we 'een preventieve censuur een toezicht vooraf op de dagbladen zouden krijgen. Dat schijnt met name in België, waar een Duitsch militair bestuur de leiding in han den heeft, het geval te zijn. Hier te lande is er geen preventieve cen suur. Wél krijgen de journalisten aanwij zingen af en toe wat mag en wat niet mag. Wie eens 'n enkelen keer over de schreef gaat, krijgt een meestal zachte, vermaning, Als men opzet vermoedt, wordt er wel eens iets steviger ingegrepen, maar deze gevallen behooren tot de zeldzame uitzonderingen. Er is dus ook nu nog een zekere persvrij heid. Dé grenzen zijn nogal ruim gesteld, ruimer dan men heeft verwacht. Over niet- polltieke onderwerpen bijvoorbeeld de loonbelasting, de nieuwe omzetbelasting, enz. kunnen de redacties ten de schrij vers van ingezonden stukken naar harte lust critische opmerkingen maken. Op het terrein van het geestelijk contact tusschen politiek ^n cultuur mag men in den regel wel zijn meening zeggen en publi- ceeren wij hebben dat ervaren in ver band met de Zuidelijke nakeuring van films, maar bij het uitspreken van die meening moet het dan blijven. Dat men tegen eenmaal uitgevaardigde maatregelen geen perscampagne mag voeren, ligt voor de hand. NEDERLANDSCHE AARDAPPELEN VOOR BELGIË. De leveranties van Nederlandsche aard appelen naar België, waarmede onlangs werd begonnen, woeden thans nog voortge zet. Het betreft hier een partij van 40.000 ton aardappelen, die moeten dienen om langer met de voorraden broodgraan in België te kunnen doen. t Verder handelsbesprekingen met het doel, Nederlandsch graan naar België uit te voeren, zijn nog gaande, volgens een be richt van Europapress uit Brussel aan de N. R. Crt. VAN WERKLOOZENSTEUN WORDT GEEN LOONBELASTING AFGEHOUDEN. Naar „Werk en Steun", het tijdschrift voor steunverleening en werkverschaffing, mededeelt, heeft de Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten aan haar leden als aanvankelijke meening van h^t departe ment van financiën medegedeeld, dat steunuitkeeringen aan werkloozen niet aan loonbelasting zijn onderworpen. Evenmin behoeft loonbelasting te worden ingehou den op de uitkeeringen aan werkioczer.; die z.g. voor den steun werken. Aan de loonbelasting zijn slechte onder- Worpen de loon en, welke aan de tewerk- gestelden in de werkveruiming worden be taald. Tegemoetkomingen in den vorm van goedkoope levensmiddelen en van den z.g. B-steun behoeven ook ten aanzien van de tewerkgestelden niet tot het loon te wor den gerekend. DR. WILLEM VAN BEMMELEN f Te 's Gfavenhage is op 72-jarigen leeftijd overleden dr. Willem van Bemmelen, oud directeur .van het Magnétisch Meteorolo gisch Observatorium te Batavia en oud-lec tor aan de Amsterdamsche Universiteit. De crematie geschiedt morgen op Wester- veld. DE PRIJSBEHEERSCHING. Bij beschikking van den gemachtigde voor de prijzen is benoemd tot hoofd van de afdeeling voor de prijsbeheersching mr. J. A. M. Pott, referendaris bij het departe ment van landbouw en visscherij, en zijn benoemd tot inspecteurs voor de prijsbe heersching: 1. ter inspectie Amsterdam: mr. H. D. Houthoff, laatstelijk advocaat en procureur te Amsterdam; 2. ter inspectie 's-Gravenhage: mr. G. J. de Lint, ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij de kantongerechten in het ar rondissement Rotterdam; 3. ter inspectie 's-Hertógenbosch: jhr. mr. W. J. Th. Serraris, commies bij het de partement van koloniën; 4. ter inspectie Leeuwarden: mr. H. J. F. Koning, laatstelijk advocaat en procureur te Leeuwarden; en is mr. G. J. de Lint tijdelijk belast met de waarneming van de inspectie Arn hem. Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akker's Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoest-stillende werking, haar ziektekiem- doodende eigenschappen, haar gunstigen invloed op de borst, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen het beproefde hoest-geneesmiddell Por flacon 90 cl., f. 1.50, f. 2.40. Ovoral verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeollger hef gebruik. 6637 (Ingez Med.) KAS-VEREEN1GING KEERT VI; 'I, UIT. Naar wij vernemen zal aan de te houden jaarlijksche algemeene vergaderlnig van aandeelhouders van de Kasvereeniging N.V. worden voorgesteld over het boekjaar 1940 'een dividend uit te keeren van 4 1/4 pro cent (vorig jaar 2'/- procent). a BESOMMINGEN VERSCHE VISCH. Aan de markt te Scheveningen waren gister ochtend de motorloggersKW 166 H. v. d. Plas met f.91; KW 3. J. v. d. Bent met f.162; KW 107 J. van Duin met f.226; KW 144 P. Varke- visser met f.1043; KW 151 J. v. d. Plas met f. 12S; KW 175, Van Duin en Plókker met f. 143; en de kotters: KW 72 W. v. d. Plas met f.117 en KW 16. D. Haasnoot met f.125. J. H. te L, Op een zegel (ad f. 0.30) is het verstandigste. G. v. d. W te L. Een officeele opleiding voor journalist(e) bestaat er hier te lande niet. En omtrent dergelijke instellingen in het bui tenland zijn momenteel natuurlijk geen inlich tingen te verkrijgen. Ons land is bezet. Wij worden van boven af geregeerd. Deze regeerders willen wel kennis nemen van bezwaren, maar zij wil len daarpit zélf de conclusies trekken en een actie tegen eenmaal vastgestelde be sluiten laten zij niet toe. Voor deze positie moet men begrip too- nen. Niet alleen de journalisten maar ook de lezers dienen met den feitelijken toe stand rekening te houden." Na eerst thans bekend wordt, heeft Zon dagavond onder Princenhage iN.-Br.) een laffe overval plaats gehad. Het was om streeks 10 uur dat de 21-jarige hoveniers- zoon J Kleemans uit Princenhage per fiets van zijn in de buurtschap Eme wonende verloofde terugkeerde. Op den zeer stillen Gageldonkschenweg gekomen, kreeg hij plotseling zulk een slag met een knuppel op het hoofd, dat hij van zijn rijwiel viel. Direct daarop werd hij besprongen door twee mannen, van wie een hem den. mond dichtsnoerde en de tweede op zijn beenen ging zitten en zijn armen tegen den grond drukte. Een derde sneed vervolgens de knoopen van zijn jas en roofde zijn por te- monnaie en armbandhorloge. Ten slotte kreeg de hovenierszoon van de drie man nen nog eenige slagen, waarna zij in de duisternis verdwenen. Kleemans begaf zich naar de politie, die een uitvoerig onderzoek instelde, waaraan ook werd deelgenomen door den brigadier van de rijksveldwacht. rijksspeurhond-geleider F. C Hagenaren uit Princenhage met een politiehond. De hond deed prachtig werk. Eerst spoorde hij den knuppel op waarmede Kleemans was neergeslagen, vervolgens rapporteerde hij het armbandhorloge en eenige geldstukken en ten slotte spoorde hij een heel eind van de plaats van den overval de leege porte- monnaie, waarin zich een bedrag van 8 gulden had bevonden, aan den kant van den weg uit een haag op. De politie kreeg zoodoende een overzicht van de richting waarin de daders gegaan waren, hetgeen bepaalde vermoedens deed rijzen. Men ver wacht dan ook, dat de arrestatie van de daders slechts een kwestie van uren is. Vermoedelijk is roof niet de drijfveer van den overval geweest; veeleer wordt ge dacht aan een wraakneming uit minnenijd welk vermoeden wordt versterkt door het feit dat precies een week tevoren een an dere Princenhagenaar in dezelfde buurt eveneens door drie mannen is overvallen, blijkbaar hadden de mannen toen ontdekt, dat men den -verkeerde voor had zoodat zij in dé duisternis verdwenen. De roof van de portemonnaie zou dan slechts geschied zijn om de eigenlijke drijfveer te camoufleeren. Kleemans heeft zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen aangezien hij door de slagen inwendige kneuzingen bleek te hebben opgeloopen. EEN BRUTAAL STJIK. Bij den landbouwer S. Schaap te Follega (gem. Lemsterland, Fr.), zijn twee varkens ieder ongeveer 200 pond zwaar, uit hun hok, achter de boerderij staande, ont vreemd. De daders hebben de brutaliteit gehad, de krulstaarten eerst in hun hok af te slachten en daarna mede te nemen. BRAND IN EEN FABRIEK TE VENLO. Gistermiddag is Venlo, naar het Hbld. meldt, brand uitgebroken in de fabriek van chemische en technische artikelen van Ed. Nettesheim. Deze brand is waarschijnlijk ontstaan, doordat een vlam is geslagen in een ketel, waarin boenwas was bereid. Toen* het vuur ontdekt werd, had het zich al aanzienlijk weten uit te breiden, zoodat pogingen om het met bluschapparaten dooven, niet het minste succes hadden. Hierna werd de brandweer ontboden, die zeer spoedig met haar materiaal ter plaatse was. Het vuur had de zoldering van de fa briek toen echter reeds aangetast en dit gedeelte is dan ook geheel verbrand. Uit het aangrenzende kantoorgebouw waren intus- schen alle voorwaarden van waarde in vei ligheid gebracht. De brandweer is erin geslaagd dit ge deelte van het complex te behouden, maar de waterschade is zeer groot. De door vuur en water aangerichte schade wordt door verzekering gedekt. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE OVERSTROOMINGEN IN PORTUGAL. Was der rivieren thans tot staan gekomen. De was der rivieren in Portugal is thans tot staan gekomen. Men kan echter eerst thans een overzicht krijgen van den om vang der overstroomingsramp. Uit een der plaatsjes konden meer dan 200 inwoners, die op de daken hunner hui zen een toevlucht hadden gezocht, slechte gered worden door het zenden van een hulptrein, die kilometers ver over een ge heel onder water staande spoorbaan moest rijden. Te Renfica de Ribatejo. een stad met 13.000 inwoners, is een geheele stadswijk verwoest. Er zijn daar 70 woonhuizen inge stort. De regeering bereidt op groote schaal maatregelen voor om de slachtoffers der overstroomingen hulp te verleenen. HEVIGE KOUDE OP JUTLAND. In geheel Denemarken lage temperaturen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in Jutland een temperatuur geconsta teerd van 32 gr. onder nul. Dit beteekent, dat zelfs het koude-record van Jutland dat op naam van den winter van 1823 stond met 2 gr. is gebroken. In Kopenhagen was de koude ongekend. De weinige menschen, die men op straat zag, hadden zich door de meest uitzonder lijke hoofddeksels tegen de vorst beschermd Men zag Russische mutsen en zelfs capu chons (een vrouwelijk hoofddeksel bij uit stek) door mannen gedragen. 15 menschen die door de koude waren bevangen, moes ten zich onder doktersbehandeling stellen. ACHTELOOSHEID VAN OVERWEG- WACHTER. Vier dooden, drie zwaar- en twee licht ge wonden waren de slachtoffers van de achte loosheid van een -overwegwachter in de voorstad van Belgrado, Patsjvo, die gister morgen zonder waarschuwing een vracht auto vol arbeiders over den overweg liet rijden, terwijl een trein uit Belgrado kwam aanstormen. De vrachtauto wérd totaal verbrijzeld. SNEEUW IN SCHOTLAND. Het Noorden van Schotland is volgens Engelsche radioberichten tijdens de jongste vorstperiode door hevige sneeuwstormen ge teisterd. In eenige districten van Noord- Schotland zijn deze sneeuwstormen zoo hevig geweest, dat zestig reizigers daar twee dagen lang in een trein ingesneeuwd waren, alvorens men hen bevrijden kon. Donderdag. Stadszaal: Ned. Volk^tooneel. „Het Biecht geheim". 8 uur nam. Zaterdag. Volkshuis: Lezing H. C. Verkruysen over „Kunst". 3 1/4 uur nam. Zondag Stadszaal: LJEC.K. „Voor allen". Solist György Faragó, IVz uur nam. DIVERSEN s Dinsdag 1ste Binnenvestgracht 22: Ge- -egenheld tor Inenting tegeü typhus 113 uur. s Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9% —11 urn voorin Arbeidsbeurs (Levehdaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol waardiger) 78 uur nam s Donderdags WIJkgebouw ^Bethesda' .(Hoef- straai 4446) Consultatiebureau voor Alcoho listen g uur nam. s Donderdags Inst. voor Praeventleve Genees kunde lste Binnenvestgracht 22)Inenting tegen diphterie 3 Vu uur 's middags precies. s Vrydags, Inst. vooi Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v Beroepskeuze 4—5. 's Zaterdags: Oude Rijn 44a. Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 23 uur nam. BIOSCOPEN. t 18 Jaar; 14 Jaar; 8 alle leeftijden. Luxor-theater, Stationsweg: „De postmeester" t. Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags 2—7 uur doorL voorstelling. Lido-theater, Steenstraat 39: „Cupido in de benzine" Dagelijks 7% uur aam.; 's Zondags te 2, 4,30 en 7% u Woensd en Zaterd matlnée 2.30 tl Trianon-theater, Breestraat: „Liefde op ski's" Dagelijks 2 en 8 u. 's Zondags van 26.30 Ujur doorL voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Een zekere meneer Gran" Dagelijks 8 uur; Zaterdags óok 214 uur. Zondags te 2, 414 en 8 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „De spion" t. Dagelijks 2 en 8 uur nam.; 's Zondags vah 2—6.30 uur doorl voorstelling. Nova-Theater (Katwijk.a. Zee): 714 uur nam. 'sZondags gesloten, ..Manette". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van. Zaterdag 25 Januari 20 uur tot Zaterdag 1 Februari 8 uur waargenomen door de apotheek Kok, Rapen burg 9. tel. 24807 en de apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest wordt deze dienst waargeno men door de Oegstgeestsche Apotheek, "Wllhel- minapark 8, tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temp.: —5 gr. C. (23 gr. F.). 9 uur voorin.: 5 gr. C. (23 gr. F.). Gironummer van de W. £L N. 5553. De Bank van fie W. H. N. is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironnmnier 877. Stort, op 5553 ol 877. Ge brengt geluk in veler leven. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Teveel gezegd. Er was op het distributiebureau te Nieuw koop herrie. Er was een ingezetene, die klachten had en die kenbaar maakte tegen den chef van den distributiedienst v. d. B. Dat ging echter op 'n minder welgevoege- lijke manier, waardoor hij zich nu voorden politierechter te verantwoorden kreeg. De Officier vond de gevolgde methode minder gewenscht, en hij vorderde een geld boete van f15 subs. 15 dagen hechtenis, omdat hij rekening wilde houden met financieele moeilijkheden van verdachte. Het vonnis werd conform dezen, eisch. Hij zou de flesschen bewaren. Een inwoner van Roelofarendsveen had een flinke wijnkelder, die hij in de Meida gen wat beter bewaard wilde zien. Als vei ligheidsmaatregel liet 'hij de flesschen wijn door iemand uit den kelder halen en in den tuin begraven. Toen later de' flesschen weer opgegraven werden bleek evenwel, dat er honderd fles schen verdwenen waren, en naar de ver dachte nu bekende, had hij die allen opge dronken. Dat was natuurlijk niet zoo in eens gegaan, doch geleidelijk was de wijn door zijn keelgat gevloeid. Nu werd de reke ning er voor gepresenteerd, althans wat de justitie betreft, want de officier vorderde tegen hem drie maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf. PREDIKBEURTEN. Leiden Geref. Gém. (Nieuwe Rijn): Don derdag nam. half vijf ds. P, Honkoop van Den Haag. Lisse Oud-Geref. Gem.: Donderdagnam. 714 uur, ds. J. van 't Hoogt van Utrecht. Noordwijk aan Zee Geref. Bond (Juliana- weg 27)Hedennam. 714 uur ds. Fokkema van Dèlft. Waddinxveen Zuidkade 18: Donderdagnam. 7 uur, ds. De Rover van Vlaaröingen. 2—2 Bij den opbouwdienst te Zeist en Auster- litz werden aan het einde van het vorige jaar diefstallen gepleegd, waarbij vooral leden van den opbouwdienst uit de aldaar gelegerde kampen waren betrokken. Zeer groote hoeveelheden werkpakken, schoenen, dekens, ondergoed en zelfs rijwielen werden regelmatig gestolen en door helers opge kocht. Langen tjjd duurde het voor men de daders te pakken had, doch toen het de Zeister politie gelukte een werker te arres teeren, bleek spoedig dat verscheidene van zijn kameraden medeplichtig waren, terwijl voorts zoowel opkoopers uit Utrecht als te Zeist in het complot zaten. Gistermorgen heeft de Utrechtsche rechtbank deze dief stallen behandeld. Het eerst werd gehoord de 23-jarige A. J. L., wien ten laste was gelegd diefstal van verschillende werkpakken, dekens en schoe nen. Op een vraag van den president waar om verdachte er toe gekomen was om te- gaan stelen, zeide hij, dat de rijksgoederen zoo maar voor het grijpen lagen en dat liij hij en zijn kameraden bezweken waren voor de verleiding. De officier eischte negen maanden ge vangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis. De verdediger mr. van Vloten wees er in zijn pleidooi op, dat verdachte reeds op jeugdigen leeftijd was opgeroepen om voor ■het vaderland zijn leven in te zetten. Ten gevolge van den verschrikkelijken oorlogs toestand welke hij heeft moeten meemaken, is hij uit zijn evenwicht geslagen. Na de capitulatie was hij bovendien zijn betrek king kwijt, en er bleef hem niets anders over dan bij den opbouwdienst te gaan. In de kampen te Zeist en Amersfoort zwierven als het ware dè t pkoopers als hyena's om de jongens heen en aasden op goederen, waarvoor zij weinig geld aan de soldaten gaven, maar welke- zij weer voor goed geld aan den man wisten te brengen. Men kan hier het beste spreken van uitlokking van misdrijf. De controle in de kampen was slecht en dat een jongeman als deze jeug dige verdachte voor de verleiding is bezwe ken. is begrijpelijk. Spreker drong op uiter ste clementie aan. De volgende verdachte was de 20-jarige opbouwer J. W., wien on geveer dezelfde feiten waren.ten laste ge legd en tegen wien de officier zes maanden gevangenisstraf met aftrek eischte. Tegen een derden verdachte, den 20-jarigen H. S., die een der aanvoerders bleek te zijn en geen strafregister had, vroeg de officier zes maanden. De laatste verdachte van de op bouwers, die voor kwamen, was de 23-ja rige G. O. W., die eveneens een hoofdrol had gespeeld, en tegen wien de officier ne gen maanden eischte, omdat hij het was ge weest, die door het W.C.-raampje was ge klommen, zich toegang had verschaft tot de rustkamer en de goederen uit de voor raadkasten- had weggenomen. Als laatste werd gehoord de 41-jarige melkhandelaaar G. M. van B.. die als heler was opgetreden, doch die tot zijn verweer aanvoerde, dat de jongens tegen hem gezegd hadden, dat zij de goederen zelf hadden gekocht. De offi cier eischte tegen dezen man negen maan den met aftrek. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. AGENT VAN POLITIE STOND TERECHT. Voor de Rotterdamsche rechtbank diende de zaak tegen den 39-jarigen agent van politie D. H, te Rotterdam, die op 28 Sep tember jj. een puinruimer, die wegens diefstal naar het huis van bewaring werd overgebracht en plotseling trachtte te ont snappen, tijdens de achtervolging dood schoot. Verdachte was dood door schuld ten laste gelegd. Hij verklaarde, dat hij niet de bedoeling had gehad den man te raken. Hij had een waarschuwingsschot ge lost, maar de arrestant was blijven door- loopen. Daarop schoot verdachte nog eens, waarbij hij den vluchteling in het achter hoofd raakte. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de po litie geen enkele instructie heeft om op vluchtelingen te schieten. Wel moeten zij alles doen om vluchtende personen in han den te krijgen. Volgens enkele getuigen geldt evenwel de regel, dat na een waar schuwingsschot op de beenen wordt ge schoten. Volgens den deskundige J. J. Kool is het schot een toevalsschot geweest eu heeft verdachte niet in de richting van den vluchteling gemikt. Mr Meischke, de offi cier van justitie zeide, dat verdachte uit plichtsbesef heeft gehandeld. Hij heeft pven een fout gemaakt met droevig gevolg. Spr. eischte veertig gulden boete subs, twintig dagen hechtenis. De verdediger bepleitte vrijspraak. Uit spraak 11 Februari.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6