Luchtaanvallen hervat WINTERHULPiPNEDERLAND Admiraal Raeder over den zeeoorlog No. 24799 Overwint uw vooroordeel geeft naar vermogen" en 81ste Jaargang WOENSDAG 29 JANUARI 194! Op Engeland en Malta Wat Engeland de oorlog kost Hoover-commissie in België Metaxas overleden Oproep van den burgemeester De Britsche scheepsverliezen voor Engeland fnuikend Verduisteren: 18.20 uur 9.25 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle ahdere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden, t Verplicht bewijsnummer F ets. DAGBLAD DAGBLAD tVOOR- LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ƒ2.35 per week ƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren verschillende afzonderlijke aanvallen onder nomen op de Britsche hoofdstad, waarbij voor den oorlog belangrijke doelen met suc ces gebombardeerd werden. In Londen is talrijke malen luchtalarm gegeven. Alle vliegtuigen keerden onbescha digd naar hun steunpunten terug. Het Duitsche luchtwapen heeft naar het D.N.B. verneemt, ook een aanval onderno men op spoorwegemplacementen ten Noor den van Cambridge. Een goederenstation en een goederentrein werden op succesvolle wijze met bommen bestookt. De vliegtuig bemanningen konden een grooten brand ln het station waarnemen. In de vroege ochtenduren van 28 Januari hebben, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche gevechtsvliegtuigen het vliegveld Luca op Malta gebombardeerd. Men kon een- reeks van treffers in en voor de hangars waar nemen. Er werd aanzienlijke materieele schade aangericht. GENERAAL WAVELL OVERLEGT TE ATHENE. De Daily Telegraph meldt, dat generaal Wavell, opperbevelhebber in het naburige en midden-oosten, een bezoek aan Athene heeft gebracht, waar hij besprekingen voerde met den Griekschen minister-presi dent Metaxas en leden van den generalen staf. (D.NB.) ENGELSCHE DUIKBOOT VERLOREN. De Engelsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de Engelsche duikboot „Tri ton" over tijd is en als verloren moet wor den beschouwd. De „Triton" is in October 1937 van stapel geloopen als eerste schip van een nieuw type patrouilleduikbooten, metende 1095 ton (onder water 1595 ton) normaliter had de bodem een bemanning van 53 koppen. (D.N.B.) Morgenthaü de Amerikaansche minister van financiën heeft voor de senaatscom missie van buitenlandsche zaken o.a. ge zegd, dat de financieele gevolgen van Frankrijk's ineenstorting Engeland zwaar getroffen hebben. Engeland kan weliswaar de reeds in de Vereenigde Staten geplaat ste opdrachten betalen, doch beschikt niet over dollars voor aanvullende opdrachten. In zestien maanden oorlog zijn de Engel sche goud- en dollarsaldi met 2.316 mil liard dollar verminderd. Thans is voor wa- penaankoopen in Amerika nog een bedrag van 1.811 milliard dollar beschikbaar. De Engelsehen hebben reeds een schuld voort spruitende uit reeds geplaatste opdrachten van 1.4 milliard dollar. Engeland heeft toe gestemd in bekendmaking van deze tot dusver geheim gehouden cijfers. Engeland's. valuta voorraden in Amerika zien er als volgt uit: 292 millioen aan goud. 54 millioen dollar aan regeeringsbe- zit, 350 millioen in particulier bezit, 616 millioen aan verkoopbare effecten, 900 millioen dollars aan rechtstreeksche en ge mengde beleggingen. Hiervan hebben de. Engelschen een bedrag van 350 millioen dollar in particulier bezit opzij gelegd voor de noodzakelijke handhaving van het za kenverkeer, 30 millioen goud, dat over de heele wereld verspreid is en 21 millioen dollar voor toekomstige opdrachten in de viezen. Derhalve is voor inkoopen in de Vereenigde Staten een bedrag van 1.811 milliard dollar beschikbaar. De oorlog kost Engeland per dag twaalf millioen pond sterling of zestig procent van het nationale inkomen en de uit gaven stijgen met den dag. Tot dus verre is veertig procent van de uitga van door belastingen gedekt. Morgenthaü verklaarde op vragen nader, dat hij eenigen tijd geledep in gedachte Engeland's oorlogsschulden aan Amerika ten bedrage van ongeveer 5.7 milliard dol lar heeft afgeschreven. De bevroren Fran- sche saldi bedragen zoo wat 1.6 milliard dollar- en bestaan voornamelijk uit goud en effecten. (D.N.B.) De Amerikaansche afvaardiging van-de president van de Vereenigde Staten van Amerika, waarvan het bezoek te Brussel reeds werd aangekondigd, heeft er zich tij- GRIEKENLAND's AUTORITAIRE HEERSCHER. De Greiltsche ministerpresident Metaxas is, naar uit Athene gemeld wordt, vanoch tend om 6 uur aan een hartverlamming overleden. (D.N.B.) Johan Metaxas werd in 1871 op het eiland. Ithaca geboren. Reeds jong koos hij de officiersloopbaan en 1890 werd hij luitenant bij de pionier-troepen. Hij maakte geregeld promotie en werd op be langrijke posten geroepen en in 1915 tot chef van den generalen staf benoemd. In 1917 trad hij af onder pressie der entente, die hem zelfs deed verbannen. Hij ging naar Italië in ballingschap. In 1920 keerde hij echter naar zijn vaderland terug doch na korten tijd nog in militairen dienst te zijn geweest nam hij zijn ontslag en ging in de politiek. Hij was een der voornaamste tegenstanders van Veniselos en diens poli tiek. In 1923 moet hij wederom Grieken land verlateirom in 1924 na een algemeene amnestie weer terug te keeren. Als leider der monarchistische partij bekleedde hij di verse ministerieele departementen en hij had een werkzaam aandeel in het herstel der monarchie in 1935. Toen in 1936 de communisten dreigden met een algemeene staking, greèp Metaxas in en vormde een autoritair bewind. Hij heeft sindsdien steeds in Griekenland de leiding gehad. dens haar verblijf in het land met toela ting van den militairen- bevelhebber op toe gelegd, het vraagstuk der bevoorrading van de Belgische bevolking te bestudeeren. Deze afvaardiging bestond uit de heeren Frederick Dorsey, Stephens, William Mac Donald en Coltfmbia P. Murray Jr. De afvaardiging heeft haar intrek' geno men in de universitaire stichting. De ver gaderingen wedden gehouden in den zetel van Winterhulp te Brussel. De afvaardiging heeft haar opdracht van inlichting en van onderzoek tot een goed einde gebracht, dit in "samenwerking met de vertegenwoordigers van Winterhulp, van het Roode Kruis van België en van de be voegde overheden. O.m. van de' vertegen woordigers der departementen van land bouw en voedselvoorziening en van econo mische zaken. Zij is eveneens in contact getreden met verschillende andere personaliteiten, die bij Men zie voor vervolg pag. 2 van het Eerste Blad. O Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De opperbevelhebber van de Duitsche marine, groots admiraal dr. Raeder, heeft de werklieden der werven van de Deschi- mag te Bremen toegesproken. De opperbe velhebber betoogde o.a. het volgende: De marine heeft in de eerste vier maan den van den oorlog groote successen be haald en de wereld door de dapperheid van haar operaties laten opkijken. Het belang rijkste resultaat is geweest de bezetting der voornaamste Noorsche havens. De helden daden, die daar volbracht zijn, worden in de geschiedenis geboekstaafd. De naam Narvik schittert aLs een onvergankelijk sym bool van Duitschen soldatenmoed door alle tijden. De overwinning in het Westen heeft met de bezetting der Fransohe kusten aan het Kanaal en den Atlantischen Oceaan de voltooiing gebracht van de Duitsche uit- valpoorten tegen Engeland van het Oosten en het Zuiden. Engeland's afsnijding van het Europeesche vasteland is daannede vol trokken. De geheele trefkracht van d.e ma rine ka nthans, in het bezit van de. nieuwe steunpunten, op de vitale Britsche aanvoe ren van overzee gemunt worden. Deze aan voeren worden overal aangepakt, in den Atlantischen Oceaan, in den Indischen Oceaan en in den Stillen Oceaan, o.a. is het ook aan de vloot-artillerie, die den vijand elke toenadering onmogelijk-maakt, te dan ken, dat de havens, die thans stevig iYt Duitsche handen zijn. door de groote sche pen veilig en behouden kunnen worden aangedaan en verlaten, wanneer zulk? voor den oorlogvoering ter zee noodig is. Deze groote bewegingsvrijheid, die deze oorlog Duitschland verschaft heeft, is een beslis sende factor voor verstrekkende plannen en voor uitvoering van alle Duitsche ope raties. Vervolgens ging de groot-admiraal over op het Engelsche tonnage-verlies en ver klaarde. dat men kan zeggen, dat alleen door het konvooistelsel omstreeks een kwart yan de tonnage, die in vredestijd /oor den invoer van dezelfde hoeveelheid artikelen noodig is, verloren gaat. De belasting van de Britsche scheepswerven als gevolg van de omstandigheid, dat vele goederen vroe ger uit Europa gemakkelijk en in korten tijd Engeland bereikten, doch thans over grooteren afstand aangevoerd moéten wor den, is buitengewoon zwaar en vermeerdert de moeilijkheden van Engeland's ravitail- leeringspositie in hooge mate. Indien nu het Duitsche duikbootwapen, ondersteund - (Foto-archief L.D.) Almiraal Raeder. door het luchtwapen en de strijdkrachten overzee dezen uitvoer met succes en stel selmatig hindert en in stijgende mate da gelijks waardevolle tonnage tot zinken brengt, dan is het volkomen duidelijk, dat Engeland vroeg of laat moet bezwijken, omdat zijn leven en bestaan met zijn toe voer staat of valt. Want Engeland is tegen woordig niet meer in staat de verschrikke lijke verliezen aan schepen op te heffen door aanbouw. Engeland gaat den onver mij delijken ondergang- steeds sneller tege moet. Geen macht ter aarde kan dit nood lot meer tegenhouden. Engeland kan zich zelf niet meer helpen-en elke van buiten af komt in ieder geval te laat, gezien de kracht van de Duitsche slagen. Daarom klinkt thans het hulpgeroep van de Britsche machthebbers over den Atlan tischen Oceaan naar Amerika. Indien het al noodig is een bewijs voor de verzinken de, reeds gebroken macht van Engeland aan te voeren! dan kan als zoodanig het deemoedige smeeken om hulp bij vreemde mogendheden gelden. De strijd en de overwinning beoogen het breken van de Britsche dwangheerschappij, zoo vervolgde Raeder. Nimmer meer mag Engeland den lust voelen opkomen om zijn hand uit te steken tot het rooven van een weerloos land. Nimmer meer mogen vrije volken aan den onverzadigbaren machts honger van die uitbuiters geofferd worden en nimmer meer mogen vreemde politici verklaren, dat er twintig millioen Duitschers te veel zijn. slechts omdat het niet over eenkomt met de geldelijke belangen van internationale kapitalisten, dié het Duit sche volk zijn plaats op de wereld opeischt, die het toekomt volgens zijn flinkheid en kracht, volgens zijn geestelijken en cultu- reelen rijkdom De burgemeester van Leiden verzoekt ons opname van het volgende: „Ook in deze gemeente doen verschil lende praatjes en geruchten de ronde om trent de wijze waarop a.s. Vrijdag en Zater- diag en eventueel volgende dagen de inza meling van gelden voor Winterhulp Neder land door middel van inteekenlijsten langs de huizen zal plaats hebben. Velen beweren, dat bij een collecte deze wijze alle geheimhouding ontbreekt, omdat alle personen tevoren reeds op lijs ten zijn vermeld en leder daardoor kan weten wat een ander geeft of niet .geeft. Anderen meenen. dat er door deze wijze van collecteeren een soort „dwang" op de gevers wordt uitgeoefend. Er zijn er zelfs die nog verder gaan en meenen, dat van niet-gevers aanteekening wordt gehouden op een zoogenaamde „zwarte lijst". Als plaatselijk directeur Leiden Winter hulp Nederland verzoek ik aan deze praat jes geen geloof te hechten en ik richt mij daarom met het' volgende tot de ingeze tenen Mij is uitdrukkelijk, zoowel door den Directeur-Generaal als door den Provin ciaal Directeur W. H. N., verzekerd err in een tot mij gerichte circulaire is dit vast gelegd dat bij deze collecte van een soort „dwang" geen sprake is. Op niemand zal nu, noch in de toe komst door Winterhulp Nederland eenige dwang tot geven worden uit geoefend. Het teekenen of laten teekenen of het plaatsen van de letters N. N. op de lijsten is een volkomen vrije handeling, om te kun nen voldoen aan een „eereplicht". Ieder „offer" is welkom en juist het afdwingen van een gift zou zijn in strijd met de grond gedachte vaa het Winterhulpwerk Neder land. Bij een dezer dagen door den Direc teur-Generaal gehouden bespreking met mij en een 50-tal burgemeesters van den kring Leiden is uitdrukkelijk komen vast te staan, dat den Burgemeesters als Plaat selijke Directeuren W. H. N. met betrek king tot het organiseeren van deze collecte volkomen vrijheid van handelen wordt ge laten, mits deze inzameling slechts ge schiedt door inteekening op lijsten langs de huizen. Door deze wijze van collecteeren wordt een hooge re coliecte-o'pfarerïgst ver wacht. In verband met het vorenstaande heb ik dan ook besloten om de geheimhouding der inteekenaren zooveel als mogelijk is te bevorderen door: 1. op de lijsten tevoren noch huisnum mers. noch personen te vermelden; 2. den. collectanten uitdrukkelijk te ver zoeken de lijsten zoo mogelijk niet ter in zage uit handen te geven; 3. den collectanten uitdrukkelijk te ver zoeken bij elke gift alleen het huisnummer van de straat op de lijst te plaatsen, voorts den gever het verzoek te doen. om te willen teekenen of met N\N. te willen teekenen en bij niet-teekening zelve den naam of desgewenscht NN. achter het huisnummer te vermelden. Deze laatstbedoelde maatregel is alleen noodig, opdat de collectanten zich voor het ingezamelde bedrag kunnen verantwoorden en heeft geen enkel ander doel. Door een en ander wordt voorkomen, dat de eene persoon weet wat een ander geeft of niet geeft. Ik wil van deze gelegenheid gebruik maken den ingezetenen te verzoeken zoo veel mogelijk en zoo mogelijk voor flinke bedragen te teekenen, omdat van de op brengst van de collecte de uitkeeringen, die aan de behoeftige burgers in deze gemeente worden uitgekeerd, afhankelijk zijn. Ten slotte verzoek ik vriendelijk om zoo veel mogelijk de toegedachte gift klaar te willen leggen, opdat de collectanten niet te lang behoeven te wachten. Dit bevordert niet alleen een vlotten gang van collectee ren. doch ik beveel dit tevens aan in het belang van de dames en heeren collectan ten, die zich. ondanks het gure jaarge tijde. daarvoor spontaan en belangeloos be schikbaar hebben gesteld. Daarom vraag ik als plaatselijk directeur Winterhulp Nederland: „Overwint Uw voor oordeel voor de collecte en geeft naar ver mogen". van hedenavond iot morgenochtend V.. De maan kwam heden op te 10.03 pur en gaat onder te 21.01 uur. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland DE PRODUCTIE VAN DUITSCHE WERVEN. DE De Duitsche arbeider staat in den strijd om d® Duitsche vrijheid naast den Duit schen soldaat in de eerste linie. Zijn werk en de arbeid zijner handen hebben de Duitsche wapens geschapen. Voor de marine speelt de werf arbeider een bijzonder belangrijke rol. Van zijn bekwaamheid en zijn prestaties hangt de doeltreffendheid en gevechtswaarde van het oorlogsschip af. De prestaties, die sedert het begin van den oorlog tot nu toe op de scheepswerven volbracht zijn, zoo constateerde Raeder, zijn buitengewoon groot. De prestaties van vorig jaar zijn voor een deel onder zeer moeilijke omstandigheden gelevérd, menig verlies is ingetreden. Groot-admiraal Raeder behandelde daar op de uiterlijke gevolgen van den oorlog voor het leven der arbeiders. De scheeps werven zijn evenals de zuivere woonwijken, zoo verklaarde hij in dit verband, blootge steld aan nachtelijke Britsche bomaanval len. De verliezen en de schade zijn gelukkig zónder beteekenis. Het personeel heeft evenwel uitmuntende arbeidstucht aan den dag gelegd en zoodoende de belemmeringen van den vijand met succes verijdeld. Hierbij heeft de fabrieksluchtbescherming vooral" bijgedragen tot het voorkomen van aan zienlijke schade. Thans treft de volle ver gelding den vijand. Wat de vijand tegen de Duitsche burgerbevolking onderneemt, wordt hem honderd- en düizendvoudig be taald gezet. In zijn verblinding meent hij, dat hij het weerstandsvermogen van het Duitsche volk door terreuracties aan het wankelen kan brengen. De Duitsche arbei der heeft daarop het juiste antwoord gege ven door zijn inspanning nog slechts te verhoógen en ik acht het in het bijzonder een verdienste van den arbeider dat wij op het terrein van de marine niet alleen onze scheepsreparaties maar ook ons bouwpro- gram volgens de vastgestelde termijnen hebben kunnen uitvoeren. EEN GROOTE VLOOT NA DEN OORLOG Admiraal Raeder betoogde daarop, dat sedert het begin van den oorlog 6.3 millioen brt. vijandelijke scheepsruimte door ope raties van de Duitsche zeestrijdkrachten tot zinken gebracht zijn, waarvan twee derde door het duikbootwapen. De vernieti ging van vijandelijke oorlogsschepen is eveneens belangrijk. Meer dan 450.000 ton heeft de vijand zelf toegegeven en wij we- ter immers hoeveel hij verzwijgt. Daarte genover zijn de eigen verliezen gering. Tot slot betoogde Raeder, dat het voor Duitschland in dezen oorlog om zijn vrij heid eii om zijn levensrecht gaat. om zijn geheele toekomst als volk en staat. In dezen strijd moet en zal het overwinnen. De strijd wordt voortgezet totdat het uur der beslis sing laat. Groot-Brittannië heeft den oor log gewild. Groot Duitschland zal hem ze gevierend eindigen. Als de oorlog beëindigd is, zal de vloot de uitbreiding en afmetingen krijgen, zooals aan een wereld-mogendheid i betaamt. De „Vara" wordt opgeheven. (Binnenland, 2e Blad). Politieagent schoot een ontvluchten arres tant dood. (Rechtzaken, 2e Blad). In de Staatsloterij is „de honderdduizend" gevallen op nummer 18539. (2e Blad). Buitenland Pe Grieksche premier Metaxas plotseling overleden. (Ie Blad). Verklaring van den Duitschen groot-admi raal Raeder. (Ie Blad). Wat Engeland de oorlog kost. (Ie Blad). Overleden is de Duitsche minister van justitie dr. Guertner. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1