De Japansche politiek jegens China DE FOTO'S VOOR 8 Isie Jaargang DINSDAG 28 JANUARI 1941 No. 24798 De Persoonsbewijzen; De voedselpositie van Engeland Verduisteren: Konoje zal grimmig doorzetten Invoering met ingang van 1 Maart a.s. Willkie bij' Churchill Verklaring van Halifax Von Ribbentrop over het driemogendhedenpact SLEGTENHORST'S FOTOWERKEN Constitutioneele wet in Frankrijk Beschouwing van „Das Reich" Csaky's uitvaart 18.19 9.27 uur uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH PRIJS DER ADVERTENTIES 3Ö ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel no. I3 hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per week ƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) In de plenaire vergadering van de begro tingscommissie van het Huis van Afgevaar digden heeft de eerste minister, Konoje, gisteren uitdrukking gegeven aan grimmige vastberadenheid om de wapens in handen te houden, toen Mijake, vroeger lid van de thans opgeheven partij der sociale massa een aanval deed op de regeering wegens, naar hij zeide, de veelvuldige kabinetswis selingen. Mijake zeide, dat de Chineesche zaak uitgebroken was in 1937 onder het eerste kabinet van Konoje. Prins Konoje trad ech ter af zonder overtuigende redenen te ge ven. terwijl de Chineesche zaak niet gere geld was. „Het wekt slechts misverstand onder de natie, wanneer een kabinet, dat nationale populariteit geniet en gesteund wordt door het parlement, ineen zou stor ten. Na het aftreden van het eerste kabinet van Konoje hebben alle volgende kabinet ten slechts een kort leven gehad, sommige traden af na vier maanden, andere na aoht maanden, waardoor een voortdurende poli tieke instabiliteit bestond." aldus Mijake. Verwijzende naar den Chineesch-Japan- sohen oorlog van 1894 tot 1895 en naar den Russisch-Japanschen oorlog van 1904-1905, tijdens welke oorlogen er geen kabinetswij zigingen voorkwamen, maakte de interpo lator melding van het in omloop zijnde gerucht, volgens hetwelk prins Konoje mo gelijk uit de regeering zou treden. Hij voeg de hieraan toe: „Ik zeg niet. dat prins Konoje alleen verantwoordelijk is voor de regeling van de Chineesche zaak, maar hij is een van degenen, die een zware verant woordelijkheid op zioh moéten nemen voor de regeling ervan". Spr. verzocht Konoje zijn houding ten aanzien van de politieke stabiliteit op te helderen. In' zijn antwoord op de interpellatie ver klaarde Konoje: „Gelijk de spreker heeft gezegd, is de Chineesche zaak uitgebroken onder het eerste kabinet-Konoje, en be vindt zij zich thans in het vijfde jaar. En toch is er geen straal van hoop op een re geling. De strijdende diensten echter zijn niet verantwoordelijk hiervoor, noch is iemand anders verantwoordelijk. Ik alleen draag daarvoor de verantwoordelijkheid. Ik ben mij bewust van mijn verantwoordelijk heid met een gevoel van schroom jegens troon en natie wegens het enorme bedrag aan staatsfondsen, dat is uitgegeven en wegens de honderdduizend officieren en manschappen, die tijdens den strijd in China zijn gesneuveld. Terwijl een regeling van de Chineesche aangelegenheid nog in een verre toekomst ligt, is de toestand nog ernstiger geworden. Ik ben diep getroffen door de keizerlijke bezorgdheid te dien aan zien. Ik schaam- mij over mijn beperkte bekwaamheden, vooral daar de keizer van den aanvang af zoo bezorgd is geweest over de Chineesche aangelegenheid. Zoo lang het den keizer behaagt vertrouwen te stellen in mijn nederige persoon, ben ik grimmig vastbesloten het land door de moeilijke periode heen te halen door alles te geven in dienst van het openbaar." De woorden van Konoje betreffende zijn grimmige vastberadenheid werden met ap plaus aangehoord. (Domei). HET AMERIKAANSCHE EMBARGO. Domei meldt uit' Tokio: In de plenaire zitting van de begroo- tingscommissie van het huis van afgevaar digden stelde Tsoetsoemi vragen ten aan zien van de Amerikaansche embargo's te gen Japan met inbegrip van een mogelijk embargo op uit Japan ingevoerde zijde. Kobasjasji de minister van handel en nij verheid, antwoordde, dat alle mogelijke voorbereidingen reeds waren getroffen te gen de Amerikaansche embargo's op den uitvoer van koper, nikkel, zink, die ver wacht werden, terwijl de regeering reeds de cocons van de boeren opkoopt, en een controle uitoefent als tegenmaatregel tegen een mogelijk Amerika ansch embargo op den invoer van ruwe zijde. PERSOONLIJK SCHRIJVEN VAN ROOSEVELT OVERHANDIGD. Naar uit .Londen gemeld wordt, lieeft Willkie gistermiddag een bezoek gebracht aan Churchill en bij hem geluncht. Bij deze gelegenheid heeft Willkie aan Chur chill een persoonlijk schrijven van Roose velt overhandigd. In den loop van den middag heeft Willkie gesproken met den minister van arbeid, Bevin. over vraag stukken betreffende het in dienst stellen van arbeiders in de oorlogsindustrie. Verder heeft hij, volgens Reuter, in het Foreign Officie met den minister van bul- tenlandsche zaken, Eden, geconfereerd. (D.N.B.) De Britsche ambassadeur te Washington lord Halifax, heeft tegenover vertegenwoor digers van de pers verklaard, dat hij zich op het oogenblik niet kan uitlaten over de Engelsche oorlogsdoelstellingen. Het is ech ter mogelijk, dat hij spoedig een gelegen heid zal krijgen om in het openbaar iets omtrent dit thema mede te deelen. Eén ding kon hij thans reeds zeggen, n.l. dat het eerste Engelsche oorlogsdoel is den oor log te winnen. Vervolgens zeide Halifax opnieuw, dat Engeland het dringendst behoefte heeft aan vliegtuigen, algemeen oorlogstuig en koopvaarders. Koopvaardijschepen heeft het vooral zoo dringend noodig, omdat een van de voornaamste troeven van Hitler in dezen oorlog het duikbootwapen is. (D.N.B.) De Duitsche rijksminister van buiten- landsche zaken, Von Ribbentrop, heeft in het Januari-nummer- van het tijdschrift „Berlin-Rom-Tokio" het volgende geschre ven: Duitschland en Italië hebben zich in den beslissenden strijd van hun geschiede nis met Japan in het driemogendhedenpact van Berlijn 'aaneengesloten, ten einde een einde te maken aan de Engelsche voogdij, het herstel van den vrede te bespoedigen en. een nieuwe betere wereldorde op te bouwen. Van dezelfde denkbeelden vervuld en met hetzelfde doel voor oogen zijn een aantal staten tot het driemogendheden pact toegetreden. Nog meer landen ziullen volgen. De verbonden groote mogendheden Duitschland, Italië en Japan en de bij hen aangesloten staten zullen niet eerder rusten, totdat dit doel Js bereikt. Bij het begin van 't nieuwe jaar spreek ik als mijn overtuiging uit, dat de gebeurtenissen in dit jaar de overwinning van de door het driemogendhedenpact verbonden staten' de finitief zullen waarborgen. (D.N.B.) In de „Nederlandsche Staatscourant" van gisteravond is opgenomen een uitvoerings besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken nopens het besluit tot invoering van per soonsbewijzen. Hierbij wordt bepaald, dat persoonsbewijzen zullen worden ingevoerd met ingang van 1 Maart 1941. Vastgesteld zijn: Model 1: persoonsbewijs voor een Nederlander; model 2: persoons bewijs voor een Nederlandsch onderdaan, bedoeld in de Wet van 10 Februari 1910 (Staatsblad No. 55), sedert gewijzigd; model 3: persoonsbewijs voor een vreemdeling. Het hoofd der Rijksinspectie is belast met de zorg voor den aanmaak, den opslag, het beheer en de verstrekking van persoonsbe wijzen. De verstrekking van persoonsbewij zen aan de burgemeesters geschiedt koste loos. Omtrent ieder in het bevolkingsregis ter opgenomen persoon, die 15 j'aar of ouder is, worden uitsluitend aan de hand van de persoonskaart, de na te noemen gegevens op een persoonsbewijs ingevuld: 1. de geslachtsnaam, 2. de voornamen, 3. dag, maand en jaar van geboorte, 4. geboortegemeente met aan duiding van de provincie, 5. land van geboorte, 6. nationaliteit, 7. burgerlijke staat, 8. het beroep, 9. adres inrföe ge meente, 10. geslacht. De burgemeester noodigt een ieder, te wiens behoeve een persoonsbewijs is inge vuld, schriftelijk uit, in persoon te ver schijnen ter secretarie van de gemeente. Omtrent de uitreiking van persoonsbewij zen aan de tot de varende, rijdende of zwervende bevolking behoorende personen zoomede omtrent de uitreiking ten behoeve van hen, aan wie het recht tot het bezit van een persoonsbewijs, ingevolge artikel 4, eerste lid, van het besluit tot invoering van persoonsbewijzen is ontzegd, worden door den secretaris-generaal bijzondere voor schriften gegeven. Ieder opgeroepene levert bij zijn verschijning de hem gezonden uit- noodiging in, benevens twee geheel gelijke foto's, welke aan de volgende eischen moe ten voldoen: Afmetingen nauwkeurig 3^ cm. breed, bij 4y2 cm. hoog. De foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weer geven; de ,foto moet den afgebeelden per soon zonder hoofdbedekking weecgeven; de afbeelding van het hoofd moet 2 cm. in doorsnee of grooter zijn; de foto moet den afgebeelden persoon half „en face" en half „n profil" (zoogenaamd driekwart) naar rechts .toonen, zoodanig,- dat het linkeroor duidelijk en geheel zichtbaar is; de beeld- trekken moeten scherp en niet geretou cheerd zijn (geen wazige of z.g. kunst foto's) r de foto moet den afgebeelden per soon duidelijk kenbaar weergeven; gelijk matige (z.g. egale) kleur, witte, althans lichte achtergrond; de foto mag geen ne venbeelden bevatten (geen andere perso nen, geen huis, geen landschap, geen hond, enz.); de foto mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten; de achterzijde der foto moet zijn van wit of roomkleurig (chamois), geheel blanco pa pier, zonder stempelafdruk, opdruk of an derszins. Het gebruik van zoogenaamde foto- maton of polyfoto is niet toegestaan. Van den opgeroepene worden achter eenvolgens drie afdrukken v^n den rechterwijsvinger of, in een bijzonder geval, van een door den secretaris-gene raal nader te bepalen anderen vinger de nieuwe persoonsbewijzen voldoen bij ons BESLIST aan de GESTELDE EISEN. 6621 NIEUWE RIJN 46 - LEIDEN (Issez. Med.) genomen, te weten: één op de ingele verde uitnoodiging; één op de achter zijde van de in het persoonsbewijs ge voegde foto; één op het persoonsbewijs. Ieder is verplicht zijn persoonsbewijs ter aanvulling of wijziging persoonlijk of bij aangeteekeiide zending aan te bieden aan den burgemeester of den aangewezen ambtenaar: 1. binnen vijf dagen na zijn aankomst, wanneer hij zich vestigt, hetzij komende uit een andere gemeente, he y komende uit een plaats buiten het bezette Neder landsche gebied gelegen; 2. op den dag van zijn ertrek of ten hoogste vijf dagen te voren, wanneer hij het bezette Nederlandsche gebied verlaat; 3. binnen vijf dagen na de voltrekking van zijn huwelijk; 4. binnen vijf dagen na de ontbinding van zijn huwelijk; 5. binnen vijf dagen na zijn verhuizing of adres verandering binnen de gemeente; 6. binnen vijf dagen na de wijziging van zijn beroep; 7. binnen vijf dagen na de wijziging van zijn geslachts- of voor namen. De aanbieding ter aanvulling of wijziging kan voor de leden van een gezin of samen woning geschieden door een hunner. Voorts wordt bepaald, dat deze verplichting niet zal gelden voor personen, die de Duitsche nationaliteit of de nationaliteit van het protectoraat Bohemen en Moravië bezitten. Het recht tot het bezit van een persoons bewijs wordt ontzegt aan eenpersoon* a die krachtens rechterlijke uitspraak een vrijheidsstraf ondergaat cn wel voor den duur der voltrekking van die straf; b. die verpleegd wordt in' een inrichting tot ver pleging of verzorging van krankzinnigen of zenuwlijders of in een opvoedingsgesticht. Het hoofd van den Franschen staat, maarschalk Pétain, heeft een constitutio neele wet uitgevaardigd, waarin wordt be paald Of er een acute crisis in de voedselvoor ziening van Engeland zal optreden, hangt in hooge mate af van het feit tot welke hoogte het aantal tot zinken gebrachte schepen zal stijgen. Dit is het resultaat van een in zeer voor zichtige bewoordingen gepubliceerd onder zoek naar den toestand van de Engelsche voedselvoorziening in het tijdschrift Das Reich. Het onderzoek herinnert aan de ont goochelingen, die men in Duitschland tij dens den wereldoorlog heeft beleefd, toen men door het plotseling stijgen van het cijfer van tot zinken gebrachte schepen in het jaar 1917 de ineenstorting van Enge land verwachtte.Het onderzoek herinnert er verder aan, dat het Duitsche volk. in de jaren 1917 en 1918 zelf het voorbeeld heeft gegeven, dat zelfs een tot dusverre voor onwaarschijnlijk gehouden daling van het voedingsniveau niet noodzakelijk tot het onmiddellijk opgeven van den oorlog dwingt. Aan den anderen kant blijkt uit dit onderzoek, dat de Engelsche voedings positie thans veel slechter is dan in het voorjaar van 1917. Uit een vergelijking van de Engelsche en Duitsche rantsoenen blijkt, dat de volwassen Engelschman op het organsiatie is het-ook niet gelukt den sluik handel, die alle nog niet gedistribueerde levensmiddelen uit de vrije markt neemt, doeltreffend te bestrijden. De prijzen voor de levensmiddelen zijn, volgens de voedsel- index van de „Times" tot September 1940 met 36 procent gestegen, welk feit ditzelfde blad op 3 December aanleiding gaf tot de volgende verwrongen, doch duidelijke con stateering „de toenemende wanverhouding tusschen de op de markt verschijnende goederen en de koopkracht heeft tot ge volg, dat de prijzen boven het bereik ko men te liggen van die gezinnen, die met een vooroorlogsch inkomen moeten rond komen". Ondanks alles verhongeren de F.ngelschen nog niet,- aldus constateert Das Rèich. Het permanente gevaar, 'waar in de voedselpositie verkeert, blijkt uit het feit, dat Engeland voor 75 pCt. van zijn voedselvoorziening in vredestijd op den in voer is aangewezen. Duitschland daarente gen slechts voor 20 pOt. Voor dezen invoer staat, volgens het genoemde onderzoek, minder scheepsruimte ter beschikking dan in het voorjaar van 1917. De tot zinken gebrachte tonnage, die volgens de Duitsche opgaven ongeveer Uü. UC VlUrvaOOUii ..WW wv LV.-JV.-V -"-ft?-** oogenblik recht op ongeveer 300 a 350 gram 350.000 a 400.000 b.r.t. per maand bedraagt, vleesch heeft (in Duitschland 500 gram), kan door de Engelsche en Amerikaansche op 220 gram vet (in Duitschland 263 gram) scheepswerven voorloopig niet vervangen op 220 gr. suiker (Duitschland 337 gram worden. Een groot aantal nieuwe Ameri- met inbegrip van jam). Hierbij moet nog kaansche schepen is voor den herfst van in aanmerking worden genomen, dat de niet gedistribueerde levensmiddelen in En geland, zooals visch, melk, fruit, zeer schaarsch, gedeeltelijk in het geheeb van de markt verdwenen zijn. Ten slotte blijkt, naar genoemd tijdschrift constateert, dat de Engelsche voedselvoorziening zich in den herfst van het vorige jaar aangepast heeft aan den Duitschen oorlogsstandaard en dat zij sedert begin December ongetwij feld beneden de hoeveelheden van de Duit sche oorlogsrantsoenen is gekomen. Andere moeilijkheden zijn ontstaan dooi de gebrekkige organisatie, zoodat het niet gelukt is het verbod tot prijsverhoogingen op bevredigende wijze uit te yoeren. Deze 1942 niet te verwachten, zoodat tot dat tijdstip de' Engelsche scheepsruimte volgens den maatstaf van de reeds tot zinken ge brachte schepen zal verminderen. Van Duitsche zijde weet' men, aldus wordt in dit onderzoek ten slotte nog gezegd, dat aan den eenen kant het aantal Duitsche duikbooten- voortdurend toeneemt en dat aan den anderen kant Duitschland in de zen oorlog meer ijzers in het vuur heeft dan in den wereldoorlog. Zouden de Engel- schen bij een langen duur van den oorlog verhongeren, dan is dat niet een middel geweest, dat Duitschlad heeft uitgevonden. De honger als wapen is door de Engelschen ingevoerd. (D.N.B.) Artikel 1: De ministers, de hoogwa-ardig- heldsbekleeders en de hooge ambtenaren van den staat leggen den eed in handen- van het hoofd van den staat af. Zij zweren trouw te zullen blijven aan zijn persoon en verplichten zich hun ambt uit te oefenen overeenkomstig de wetten van eer en rede- lij kheid tot welzijn van den staat. Artikel 2: De ministers, de hoogwaardig- heidsbekleeders en ambtenaren van den staat zijn aan het hoofd van den staat per soonlijk verantwoording verschuldigd. Deze verantwoordelijkheid strekt zich uit tot hun persoon en hun vermogen. Artikel 3: Voor het geval, dat een van hen de ambtsplichten zou schenden, kan de chef van den staat na onderzoek, waarvan hij zelf de methode zal bepalen iedere schadevergoeding en iedere boete eischen en de volgende straffen, hetzij tij delijke of definitieve, opleggen; vervallen verklaren van de politieke rechten, het ver blijven in een bewaakte plaats van opont houd in Frankrijk of in de koloniën, ver banning in een vesting. Artikel 4: De straffen, die overeenkomstig artikel drie kunnen worden opgelegd, slui ten. een strafvervolging niet uit, die langs den gewonep wettigen weg kan worden in gesteld, wegens mogelijke misdrijven of delicten, die door dezelfde personen zijn bedreven. Artikel -5: De artikelen 3 en 4 van deze constitutioneele wet zijn van toepassfng op vroegere ministers, vroegere hoogwaardig heidsbekleders en hooge ambtenaren, die hun ambt minder dan tien jaar hebben uitgeoefend. (D.N.B.) MINISTER ALIBERT AFGETREDEN. De Fransche minister van justitie, Ali- bert, is, naar officieel is medegedeeld, om gezondheidsredenen afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd professor Joseph Bar ciiolemy. (D.N.B.) De staatsbegrafenis van het stoffelijk overschot van graaf Csaky zal in den och tend van- 30 Januari plaats hebben. In de koepelzaal van het Hongaarsche parlement zal het stoffelijk overschot op de baar wor den gelegd. De plechtige Requiem-Mis zal worden opgedragen door kardinaal-aarts bisschop Seredy. Minister-president Teleki zal de lijkrede houden. Het is nog niet bekend, wie Csaky als mi nister van buitenlandsche zaken zal opvol gen. Teleki neemt de zaken van het depar tement waar, zooals men weet. Zoowel in de Hongaarsche, als in de Duit sche en Italiaansche pers wordt den doode alle eer bewezen. (D.N.B.) van hedenavond lot morgenochtend De maan komt heden op te 9.36 uur en gaat onder te 19.54 uur. Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Een loonbelastingregeling voor werkvrou wen, huisnaaisters e.d. (Binnenland, 3e Blad). Buitenland Het geval van de Mendoza. Artikel van prof. Louis le Fur (2e Blad). De positie van Engeland ten aanzien der levensmiddelen' (le Blad). Willkie overhandigt Churchill een persoon lijke boodschap van Roosevelt (le Blad). Anthonescu vormt in Roemenië een nieuwe regeering (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN" MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 1 VAN HET DERDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1