mmm ^richten LEID5CH DAGBLAD - Eer?fe Zaterdag 25 Januari 1941 ViSSCHERIJ-BERICHTEN m DE bohie wmreld Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN RECHTZAKEN SPORT Berichten vorige oplage Binnenland Binnenland De positie van Nederlandsch Indië Weduwen en weezen van gesneuvelde militairen Duitsch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT MARKT fc, RtRICIITiN^^J Italiaansch W eermachtsbericht BRITSCHE KRUISER IN BUENOS AIRES. De Britsche kruiser „Newcastle" is giste ren voor een verblijf van 24 urn* de haven der Argentijnsche hoofdstad binnengeloo- pen. Het Engelsche oorlogsschip, dat tot het op den Atlantischen Oceaan operee- rende Britscihe eskader behoort, en een zusterschip is van den kruiser „Sheffield", wil het verblijf in de haven vooral gebrui ken voor het innemen van brandstof en levensmiddelen. D.N.B.). RADIOREDE VAN EARLY. Roosevelts perschef, Early, heeft in een radiorede gesproken over de actueele poli tieke problemen. In politieke kringen der federale hoofdstad is men van meening, dat de toespraak op persoonlijken wensch van Roosevelt is gehouden en dat zij vooral het Midden-Westen moest aanmoedigen tot een positiever steun aan het werk van de regeering. Early verklaarde, dat het doel der Amerikaansche regeering is de Veree nigde Staten zoo ver en zoo lang mogelijk buiten den oorlog te houden. Vervolgens gaf hij uitdrukking aan de van officieele Ame rikaansdie zijde reeds vaak -uitgesproken meening, dat „aan den anderen kant van het water een beweging bestaat, die em- s!ig de overheersching der geheele wereld wil". Early zeide, dat men officieele verzeke ringen verneemt, inhoudende, dat de spil- mog'endheden er niet aan denken op te treden tegen het Westelijke halfrond, aan oen anderen kant echter, zoo argumen teerde Early, verneemt men talrijke parti culiere uitlatingen, die anders luiden en die niet officieel gegeven worden. Early moti veerde zijn elsch tot een versterkte bewa pening der Vereenigde Staten bovendien met te zeggen, dat er ongeveer eenmaal per eeuw in Europa een mogendheid is ge weest, die een verovering der wereld en in het bijzonder een greep naar Amerika ge tracht heeft te verwezenlijken. Als voor beelden noemde Early de Spaansche acties in Amerika in de 16de eeuw, en de Fran- sche initiatieven op het Amerikaansche vasteland in de 18de eeuw. (D.N.B.). Het Zaterdag j.l. uit de Vliet opgehaalde lyk blijkt te zijn de 55-jarige Rotterdammer W. H. welke bij familie in het Park Vronesteyn op 4 December j.l. was gelogeerd. De identiteit is door de iamilie vastgesteld aan de hand van de restanten kleeding wélke zich nog aan het zwaar Verminkte lijk be vonden. NIEUWKOOP. burgerlijke Stand Geboren: Joannes Jacobus Cornelis z. van J. Plomp en A, C. van den Bosch Johanna d. van C. Slingerland en D. van Geest. Overleden: Janna van Wijngaarden 76 jr. v/ed. van J. Blijleven Joannes do Jong 88 jr. weduwn. van E. Butot. RIJBEWIJS IN BELGIË VERPLICHT GESTELD. De A.N.W.B. deelt mede: Tot nu toe kende men in België niet het verplichte rijbewijs voor bestuurders van motorrijtuigen. Automobilisten en motor rijders konden volstaan met hun identi teitskaart. Naar de A.N.W.B. verneemt, is bij besluit van 1 December 1940 (Staats blad van 7 Dec. 1940) thans ook in België het verplichte rijbewijs voor bestuurders van motorrijtuigen ingevoerd. De datum, waarop het besluit in werking treedt, zal nog nader worden vastgesteld. BERAADSLAGINGEN VAN SPAANSCHEN MINISTERRAAD. In den Spaanschen ministerraad zijn tal rijke belangrijke wetten aangenomen. Bij decreet is besloten tot instelling van een organisatie voor de passieve, nationale ver dediging. Voorts werd besloten tot in vrij heid stellen van 534 politieke gevangenen, die tot dusver in arrest zaten. Ten slotte is een verordening aangenomen op de be perking van het papierverbruik en een decreet tot reorganisatie van de Spaansche spoorwegen en het transport over den weg. Geleidelijk zullen de Spaansche particu liere spoorwegen aan den staat worden ge trokken. (D.N.B.) DE AANKOMST VAN HALIFAX. De nieuwe Britsche ambassadeur, lord Halifax, heeft bij zijn aankomst op Ameri- kaanschen bodem verklaard, dat hij naar de Vereenigde Staten komt als lid van het oorlogskabinet en als ambassadeur van den Engelschen koning om de Amerikaansche regeering en het Amerikaansche volk van tijd tot tijd mededeelingen er over te ver strekken, welke hulpverleening Engeland van den kant van de Vereenigde Staten noodig heeft. Lord Halifax gaf uitdrukking aan zijn hoop op een even snelle als groot moedige ondersteuning van Engeland door de Vereenigde Staten. Hij wees er op. dat Engeland stellig een moeilijken en mis schien ook een zeer langen weg voor den boeg heeft. Hij twijfelt er echter geenszins aan, dat Engeland met de hulp van de Vereenigde Staten ten slotte toch zal over winnen. (D.N.B.) vischprijzen. IJMUIDEN, 25 Januari. Schar f.4436; kleine schar f.20—14; puf- schar f. 11—9; bot f. 100—95 (alles per 50 KG.). Zostwatervisch: Snoek 88 ct,; snoekbaars 1,72; baars 60 ct.; zeelt 68 cl.; voorn 4436 ctspie ring 90 ct. (alles per KG.). Besomming loggers: KW 52 f.116; KW 118 f 91; KW 89 f.111; KW 91 f.72; KW 104 f.125; KW 60 f.152; KW 154 f.162; KW 43 f. 162; KW 103 f.250; KW 97 f.72; KW 40 f.148; KW 95 f.180; KW 49 f.134; KW 178 f.180; KW 163 f.252; KW 3 f.139. Besomming kotters: KW 77 f.155; KW 72 f. 111; KW 92 f.77. GEBOREN: Petrus, z. van N. v .Went en C. M. Jansen Hermanus, z. van K. B. Brandt en M. C. v. d. Berg Catharina Wilhelmina Clasina, d. van J. A. v. Veggel en C. D. Kok Johannes Bern- hard, z. van J. Zwart en J. Reitsma Jan Heinz z. van K. K. Visser en E. L. J. Cordfunke Clazina Maria, d. van W. Vis en M. v. Duüven- bode Albertus Huibert Johann, z. van H. de Jongh en J. Olivier Hans, z. van N. Han- naart en J. den Oude Johannes Christiaan, van C. Gans en C. W. Paats Lijsje, d. van J. v. d. Visch en H. Ranselaar Lulof, z. van L. van Zomeren en S. de Ru Johanna Petro- riella Hendrika, d. van H. A. Brederode en A. G. v. Nobelen Jan Simon, Z. van F. J. Smit en A. Breebaart Marünus, z. van J. de Horde en J. de Koning Laurens, z. van C. C. Boogerd en J. E. v. d. Linden Nicolaas Johannes, z. van W G. Verberg en A. Th. Schrijvers. OVERLEDEN: J. de Ridder, z., 17 jaar J. W. W. Verbeek, d., 29 jaar C. Zevenhoven, wed. van W. Hoo- gervorst, 72 jaar K. A. Karstens, wedn., 71 jaar T. J. Huy, m„ 66 jaar. AALSMEER. Burgerlijke Stand. Geboren; Johannes Petrus, Z. van W. Visser en C. Zethof Afke, D. van G. Borgman en A H M. Roodhart Johannes Antonius Ge- rardus, Z. van J. A. v. Engelen en C. A, M Speet Getrouwd: J, G. Maarsen 27 j. en J. Buis 23 j. p. v. Dillewijn 28 j. en C. de Hartog 27 jaar. Overleden: Een levenloos geboren kind van G. Buskermolen en J. H. Bergkamp, HILLEGOM. Burgerlijke Stand Geboren: Marinus Petrus Cornelis, Z. van J. van Steljn en C. M. Balm Gerardus Jacobus, Z. van P. a. Bus en M. Heemskerk Adriana Wilhelmina, D van G. kardol en A. J. van der Reek - Stephanus Johannes. Z. van C. S. van der Tonnekreek en C. van den Bosch Anna Gecrtruida Agatha, D. van H. S. Wejjers en G. A. van den Berg Hendrik Jacobus, Z. van J Meijer en J. Faas. Ondertrouwd: J. C. Hulsebosch en A. M. E. Kcsscls. Overleden: P. Hoogkamer, echtg. van H. P. Kutten, 51 j. n, van der Leden. wed. van L. Vevkaik 70 j. M. Brammeijer, wed. van J. '-"boen, Vr„ 62 j. W. J. A J. van der Schroot m- 43 jaar LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Overleden: J. J. van der Mey, vr. 52 jr. Ontvreemding van 25 kippen. den landbouwer K. aan den Stompwijk- z\jn des nachts 25 kippen ontvreemd. eltS S00ft de dieren ter plaatse de koppen af gesneden en deze op het erf gedeponeerd. NAAR HET OERWOUD. De Amerikaansche ontdekkingsreiziger C. Spencer is na een ontdekkingsreis van bij na een jaar in de oerwouden van het Ama zonegebied te Lima (Peru) aangekomen. Hij verhaalde dat hij tien maanden onder wilde Indianenstammen heeft geleefd en dat hij streken doorgetrokken is, waar zich nog nooit een blanke vertoond heeft. Reeds vijf jaren houdt Spencer zich bezig met ethno- logische st'udiën en de wilde Indianenstam men van het Amazonegebied hebben zijn grootste belangstelling. Hij is er na zijn on derzoekingen van overtuigd dat deze stam men van Aziatischen oorsprong zijn. Tij dens zijn laatste reis leed hij met zijn boot schipbreuk in de stroomversnellingen van een rivier in het oerwoud, waardoor hij ge dwongen was tien maanden bij de Cashi- bostam te vertoeven. In Januari verliet hij de stad Iquitos in Peru en voer hij de Rucayalarivier in Zuidelijke richting af. Vervolgens voer hij in gezelschap van een Peruviaanschen gids en verscheidene In dianen over den Pisquis naar het Westen tot hij de rivier de Ahuaitin bereikte. In de stroomversnellingen van deze laatste rivier werd zijn boot tegen de rotsen gewor pen en stukgeslagen. Het gelukte hem en zijn metgezellen zich zwemmende te redden maar alle meegenomen voorraden alsmede de wapens en wetenschappelijke instrumen ten gingen verloren. Slechts een paar kleine zakken met min of meer waardelooze klei nigheden, waarmede men handel zou kun nen drijven, konden aan land gebracht wor den. De schipbreukelingen vingen toen den tocht door het oerwoud aan. Na eenige da gen waren zij vrijwel uitgeput, toen zij een dorp der Cashibostammen bereikten. Of schoon de Cashibos tot de wilde stammen behooren, gelukte het dank zij de handig heid van Spencer's gids onderhandelingen aan te knoopen. Met enkele kleine geschen ken werd het vertrouwen der Indianen ge wonnen. Spencer kon toen eenige maanden zonder gevaar tusschen de Indianen wonen. Zijn onderzoekingen kwam dit, naar zijn zeggen, ten zeerste ten goede. De kans ech ter i weer in de beschaafde wereld terug te keeren, scheen uiterst gering Langen tijd had hij noodig om het opperhoofd van de stam te bewegen hem gidsen ter beschik king te stellen om hem naar de dichtstbij- gelegen blanke nederzetting te brengen. Eindelijk kon zonder kaarten en zonder kompas de moeilijke reis aangevangen wor den. Spencer vertelt hoe de tocht ging over rivieren, die op geen enkele kaart voor- omen en door het dichtste oerwoud, waar men zich met moeite een weg ko banen. Eindelijk overschreed men de Andes en op een avond kwam het gezelschap aan in de stad I^iunuco. Van daar uit was het voor Spencer gemakkelijk naar Lima te reizen, 'aar hij eerst zijn gezondheid in orde wil brengen, die onder het leven in het oerwoud ij sterk geleden heeft. Hij evenwel van plan zoo spoedig mogelijk naar het Ama zonegebied terug te keeren om zijn onder zoekingen voort te zetten. Hij beweert zelfs dat „een onweerstaanbare kracht" hem de wildernis indrijft en de inboorlingen zeggen van hem dat hij een slachtoffer is van ,.de betoovering van het oerwoud". (United Press) ZITTING VAN HET FELDGERICHT. FotogTafeerverbod overtreden. Voor het Feldgericht te Arnhem heeft terecht gestaan de 21-jarige scholier der Koloniale Landbouwschool te Deventer, P. C. v. d. W., geboren in Amoy (China) en van Engelsche nationaliteit. De ouders van verdachte waren Nederlanders van ge boorte, dodh vestigden zich later in Zuid- Af rika, waar de vader als zendeling-arts den boerenoorlog meemaakte en daarna derhalve Engelscïh onderdaan werd. De fa milie vestigde zich later weer in Neder land. Verd., die Nederlandsoh spreekt, was ten laste gelegd, dat hij fotografische opnamen van een militair vliegveld had gemaakt. Op 16 November 1940 passeerde verd. per rijwiel een vliegveld in Overijssel. Van den weg af maakte hij eenige foto's. Een ar beider van het- vliegveld zag dit en waar schuwde een Nederlandsohen politieman. Deze reed den verd. in een vrachtauto achterna en arresteerde hem. Op hem werd een foto-apparaat gevonden, benevens een viertal foto's, waarop bij ont wikkeling militaire gebouwen en gedeelten van het vliegveld bleken te staan. De verdachte verklaarde, dat hij de foto's curiositeitshalve gemaakt had. Hij ver wachtte, dat het vliegveld wel eens door Britsche vliegtuigen gebombardeerd zou worden en wilde in verband daarmede foto's voor en na het bombardement ver vaardigen. Andere bedoelingen had hij met de foto's niet. De Staatsanwalt wees er in zijn requisi toir op, dat deze verd. door het fotogra feeren van een vliegveld zich schuldig ge maakt heeft aan overtreding van de veror dening van den Rijkscommissaris, waarbij het fotografeeren van inrichtingen der Duitsche weermacht strafbaar is gesteld. Ieder dient te begrijpen, dat de Duitsche 'oezettingsautoriteien niet kunnen toestaan dat van militaire inrichtingen foto's wor den gemaakt. Daarom dient hier een voor beeld te worden gesteld. Spr. wilde in aan merking nemen, dat niet vast is komen te staan, dat verd. uit spionnage overwegingen heeft gehandeld en eischte derhalve zes maanden gevangenisstraf. In zijn verdediging merkte de verd. op, dat hij zich volkomen Nederlander voelt. Zijn vader heeft tijdens den Boerenoorlog tweemaal in een Engelsch concentratie kamp gezeten. Het gerecht veroordeelde den verdachte tot vier maanden gevange nisstraf met aftrek vain twee maanden voorarrest en met verbeurdverklaring van het fototoestel. In het vonnis werd overwogen, dat de gezindheid van den verd. buiten beschou wing kan blijven en dat het gerecht aan nam, dat de verd. niet uit laaghartige over wegingen heeft gehandeld, doch uit jeug dige onbezonnenheid en onervarenheid. Een aanplakbiljet afgerukt. Vervolgens stond terecht de 27-jarige arbeider J. van V. uit Zwartsluis, die in October 1940 aldaar een affiche met het opschrift „Engelsche vliegers kennen geen genade" had afgerukt en het.kastje, waarin dit biljet was opgehangen, in een sluis had geworpen. Verd. gaf de feiten toe. Hij had eenige glazen bier gedronken en wist niet goed meer wat hij deed. Hij had geen bijzondere bedoeling met zijn daad gehad. Uit het getuigen verhoor bleek evenwel, dat de verd. tevoren over zijn voornemen gesproken had, het biljet te verwijderen en daartoe een beitel bij zich had gestoken. De Staatsanwalt eischte vijf maanden ge vangenisstraf. Wegens sabotage ten opzichte van de Duitsche weermacht werd verd. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met on middellijke gevangenneming. In het vonnis werd overwogen, dat verd. het biljet met voorbedachten rade heeft af gerukt en dat hij dat gedaan heeft uit af keer tegen de Duitsche weermacht. Het is in het belang van de Nederland- sche bevolking en van de Duitsche weer macht dat dergelijke feiten streng gestraft worden, opdat rust en orde gehandhaafd blijven. VOETBAL. ROODENBURG I—ORANJE BLAUW. Morgen speeit Roodenburg I tegen Oranje Blauw I op haar terrein in den „Leidschen Hout". Het terrein is in uitstekende con ditie. Het elftal is als volgt samengesteld Doel: Max du Prie; achter: G. Boom en G. K. Martijn; midden: W. de Water, J. du Prie en Al. du Prie; voor: W. v. Dorp, And. du Prie, P. v. Polanen. J. Fakkel en J. Bins- bergen Jnatrsiaanae oenchten werden reeds ir> een deel van onze vorige oplaag geplaatst Volgens een uit Batavia te Tokio ontvan gen bericht, heeft de heer Van Mook, chef van het bureau voor economische zaken, bij het bestuur van Nederlandsch-Indië, een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide; „Het is niet alleen van vitaal belang, dat een volledige souvereiniteit wordt gehand haafd, maar ook, dat vriendschappelijke »conomische betrekkingen worden bevor derd. zonder discrimatie, met de-naties ter wereld, waarmede de betrekkingen niet door den oorlog zijn verstoord". Voorts zeide de heer Van Mook: „Er be staat geen aanleiding tot het aanbrengen van wijziging in de politiek van Nederl.- Indië. ofschoon de ontwikkeling van de be trekkingen met de Oostelijke naburen een integreerend deel uitmaakt van de Nederl.- Indische economische politiek. Alleen in boven ge noemden zin kan de regeering de bevordering van de gemeenschappelijke welvaart met andere naties interpreteeren. Nederl.-Inddë verwerpt vastbesloten lederen vorm van samenwerking, die een voor keurspositie voor welk land ook in zou sluiten". Ten slotte wees de heer Van Mook er op. dat 90 procent van de exnort-inkomsten van Nederlandsch-Indië verkregen werden in den handel met landen buiten Oost-Azië en legde hij den nadruk op de noodzake lijkheid v?n ontwikkeling van den handel met Amerika. De heer Van Mook heeft ziin verklaring klaarbliikeliik afgelegd bii wijze van be antwoording van de door den Japanscben minister van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka in het Japansche Lagerhuis uitge sproken redevoering (Domei). TOESLAG OP PENSIOEN. Naar wij vernemen hebben de pensioenen van de weduwen en weezen van de gesneu velde militairen een onderwerp van overleg gevormd tusschen het hoofd van het afwik kelingsbureau van het departement van defensie en den secretaris-generaal van het departement van financiën. Deze pensioenen zijn als gevolg van de totstandkoming van het uitvoeringsbesluit van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie van 27 Augustus 1940, no. 115, voor het meerendeel der nabestaanden reeds met ruim 40% ver hoogd. Desniettegenstaande is de wenschelijk- heid gebleken om aan de gezinnen, waar van het hoofd, die in dienst van het vader land zijn leven liet, voordat hij in militai ren dienst kwam een inkomen had, hetwelk hooger was dan f. 1000 per jaar, indien de financieele omstandigheden zulks noodig maken, om redenen van billijkheid, een toe slag te verleenen boven het reeds toegeken de pensioen. De beslissing of en tot welk bedrag die toeslag zal worden verleend, ligt in handen van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie. De toe slag wordt slechts toegekend naarmate daaraan behoefte bestaat. De voor de berekening der pensioenen geldende pensioengrondslagen (minimum f1000, maximum f3000)worden door het bovenstaande niet gewijzigd. FRAUDULEUZE SLACHTINGEN TE UTRECHT. Door drie slagerspatroons en een knecht. Op aanwijzing van een keurmeester van het at ttoir heeft de Utrechtsche recherche eenige frauduleuze slachtingen kunnen achterhalen. Drie slagerspatroons en een slagersknecht speelden hierbij de hoofd rollen. De slagers hadden reeds in het begin van December een stal gehuurd aan de Ooster kade. Hier werd bij nacht en ontij vee bij eengebracht en clandestien geslacht. Op zeer primitieve wijze werden de beesten om het leven gebracht. Met de hygiëne namen de slagers het niet zou nauw en de kwali teit van het vleesch meende de recherche in twijfel te moeten trekken, want toen de politie dezer dagen in den stal aan de Oos- terkade een inval deed. constateerde zij een zeer onsmakelijken toestand. Er hing een ondragelijke lucht en overal lagen plassen bloed op den grond. Op het oogenblik van dezen inval waren de slagers niet aanwezig De recherche be gon daarom met het arresteeren van den eigenaar van den stal. Het duurde toen niet lang of de politie was in het bezit van de namen van het viertal. Zij werden aan gehouden en aan een verhoor onderwor pen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat in den loop van acht weken een tiental kalve ren, eenige varkens en enkele koeien in de knuisten van het viertal het leven heeft gelaten. Het verdere onderzoek omvat het ver- hooren van degenen, die van deze slach ters het vleesch hebben betrokken. Nog dagelijks worden koopert van het clan-1 destiene vleesch in verhoor genomen. Vast is komen te staan, dat een van de frauduleus geslachte kalveren aan paraty- phus leed. Na verhoord te zijn, zijn de' slagers op vrije voeten gesteld. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Duitsche vliegtuigen hebben in den loop van de gewapende verkenning van gisteren voor den oorlog belangrijke doelen in een haven aan de Britsche Oostkust mét bom men bestookt. Gevechtsvliegtuigen met grooten actieradius hebben twee gewapen de koopvaarders van te zamen 8100 brt„ ten Westen van Ierland aangevallen en tot zin ken gebracht. Een ander schip van 5000 brt. bleef met slagzij brandend liggen. Aan de Engelsche Oostkust werden op een vracht schip van 12000 ton na bom treffers verschei den hevige ontploffingen waargenomen. Een vijandelijk vliegtuig is in een luchtge vecht neergeschoten. AMSTERDAM,26 Januari. Op de Amsterdamsche effectenbeurs werd de week op weinig opgewekte wijze beslo ten. Zooals des Zaterdags veelal gebruike lijk, waren er maar weinig orders en de handel was van beperkte proporties. De stemming was echter zwak. Er was eenig materiaal aan de markt en hoewel deze hoeveelheid niet groot was, was zij toch voldoende om de koersen opnieuw naar be neden te drukken, waarbij ln verscheidene gevallen behoorlijke verliezen werden ge leden. daar de kooplust geheel ontbrak. Omtrent de oorzaken hiervoor verdiepte men zich in gissingen. Het was eohter niet onwaarschijnlijk, dat het ongeanimeerde verloop van de Ned. Staatspapieren .tot het sentiment van onbehaaglijkheid het noo- dlge bijdroeg. Van onze nationale schuld brieven werd de gestaffelde leening vrij druk verhandeld en daarbij kwam de koers beneden het peil van gisteren te lig gen. Ook de overige jongere emissies waren nauwelijks prijshoudend. De oude schuld en de obligatiën Ned.-Indlë waren eveneens aan den gedrukten kant. Door de Vereeniging van den Effecten handel werd heden medegedeeld, dat han del in de nieuwe 4°/» obligatiën van de lee ning welke dezer dagen wordt uitgegeven, alsmede in de stortingsbewijzen verboden was. De gemeentelijke en provinciale obli gatiën waren stil en nauwelijks veranderd. Pandbrieven waren aangeboden, en daar tegenover bestond vrijwel geen vraag. De koersbeweging op de locale aandee- ler.markt maakte een minder aangenamen indruk. Bij de opening werd in verschei dene gevallen reeds op een lichtelijk ver laagd peil gehandeld en onder beurstijd zakten de koersen vrijwel regelmatig in, waarbij het slot op ongeveer het laagste punt van den dag kwam. Olies werden prijshoudend ingezet, doch zakten reeds spoedig een goede zevental punten in en wanneer aan het einde van de week de rekening wordt opgemaakt, dan blijkt dat de toonaangevende petroleumaandeelen, vergeleken met den vorigen Zaterdag, een 25tal punten achteruit is gegaan. De Ame rikaansche petroleumaandeelen waren niet veel veranderd. Op de afdeeling der in- dustrieelen zetten Aku's de dalende be weging waarmede dezer dagen een aan vang werd gemaakt, verder voort en de koers daalde zelfs beneden 97"/». Unilevers waren iets lager, de Phillps- aandeelen zakten na goed prijshoudende opening een paar punten in, maar waren in doorsnee niet veel veranderd. In de min der courante industrieelen was maar zeer weinig te doen. Desniettemin was er eerder eenlg aanbod. Op de Suikermarkt liepen H.V.A.'s gesta dig achteruit, en deze zakten zelfs in tot 411 zoodat vergeleken met een week ge leden een nadeelig verschil van een goede twintigtal punten moest worden opgetee- kend. De incourante soorten waren ver waarloosd. De rubriek der Rubberfondsen was stil met slechts geringe verschillen. Tabakken zakten na prijshoudende opening bi» zeer geringe affaire een kleinigheid in. De Scheepvaartmarkt was stil, ongeani meerd, zonder groote variaties. De affaire ln Amerikaansche waarden was van kalmen aard, over het algemeen werd gehandeld op ongeveer het peil van gisteren, waarbij onder beurstijd toch een kleine verzwakking kon worden opgemerkt. Prolongatie 2 3/4 THANS OOK STRIJD AAN SOEDANFRONT Het 231ste Italiaansche weermachtsbe richt van gisteren luidde: Aan het Grieksche front hebben wij ons tijdens acties van patrouilles meester ge maakt van gevangenen en automatische wapenen. Onze vliegtuigen hebben vijande lijke troepen met bommen van klein kali ber gebombardeerd. In Cyrenaica heeft onze luchtmacht ge motoriseerde strijdmiddelen van den vijand met bommen van klein kaliber en mitrail- leurvuur bestookt. De vijandelijke lucht macht heeft Derna gebombardeerd, In den westelijken sector van de versterking To- broek hebben onze afdeelingen gisteren den geheelen dag hardnekkig tegenstand ge boden. In Oost-Afrika worden aan het Soedan- front gevechten geleverd tusschen onze eenheden en gemotoriseerde strijdkrachten van den vijand en in Somaliland aan het •n va- - daoper geholpen door onze luchtmacht In d; Aegeïsohe Zee zijn vliegtuigen van den vijand in den nacht van Woensdag op Donderdag over de stad Rhodos gevlogen, waarbij zij enkele brisantbommen lieten vallen. Lichte schade aan een particuliere wc .ng, geen slachtoffers. Het Duitsche luchtcorps heeft opnieuw doelen op de ba sis Malta aangevallen. LEIDEN, 24 Jan. Veemarkt. 48 varekoeien e.a. 250—550, mat; 85 vette koelen 200370, vlug;' Riiif/)n//in// 14 graskalveren 100—210, tam; vette schapen LP IIllH tl lil Hit 4060, tamelijk; 150 weideschapen 3036. ta melijk; 8 zeugen, 304 mestvarkens 3050, t. vlug; 420 biggen 1024 t. vlug; 10 bokken en gelten 1540. tam. LEIDEN, 24 Jan. Kaasmarkt. Aangevoerd 14 partijen. Goudsche kaas 4 partijen 2e soort 41.50, Lelclsche kaas 3 partijen le soort 39.00. Vlug. HONSELERSDIJK 23 Jan. Groentenvei- ling: Spruiten 20—=39; witlof 19—24; prei 15—29; uien 5—7; sav. kool 3; peren 15—19 per kg.; boerenkool 20—30; andijvie 76—1.20 per bak; peterselie 3.90—5.50; seldery 85—1.90 per 100. HOOFDDORP, 23 Jan. Boerennoteeringen ger 100 kg.. Witte Tarwe f. 11.95: Rogge f. 10.95; rouw f. 11.45; Chevalier Gerst f. 10.85; Winter- gerst f. 10.45; Haver f. 3.95; Dulveboonen f. 14.45; Paardeboonen f. 12.70; Bruine Boonen f.22 95; Schokker f. 15.45; Groene Erwten f. 12.95; Wyker Vale f. 15.45; Vale Erwten f. 19.45; Gele Mosterd f. 18.45; Kanarj-zaad f. 12.45; Karv/ijzaad f. 31.45 Blauwmaanzuad f.4344; Koolzaad f. 16.95, zon der balen. KATWIJK A. D. RIJN. 23 Jan. Boerenkool 2040 ct. per 6 kg.; Roode Kool f. 4.60—5.50; Gele kool f,44.40; Groene kool f. 3.90—4.20; Uien f. 4.805 per 100 kg.; Waspeen f. 1.30—2.20, Kroten 5058 ct. per 20 k.g. UTRECHT, 25 Januari. Totaal aangevoerd 925 stuks vee, waarvan 325 stuks runderen, - Vaarzen f.240—430 per stuk; melkkoeien f.310 500; kalfkoeien f.320—520; varekoeien f.240 370; handel kalm, zelfde prijzen. 45 magere kal veren, f. 130—200: handel redelijk, onveranderde prijzen. 210 schrammen f.25—36; 300 biggen f.1625; handel matig, iets terugloopende prij zen. - Kleinhandel: boter 100 KG., prijs f.2 40 per KG.; kaas 250 KG. f. 1—,40 per KG. VOORHOUT, 23 Januari. Aanvoer: Slacht- konijnen van f. 1.604 10; jongere konijnen van f. 0.55—1.25; Kippen van f. 1.40—2.40; Hanen idem; Duiven 20 ct.; alles per stuk. 3—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3