LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 24 Januari 1941 NAGEKOMEN BERICHTEN OFFKIEELE KENNISGEVING Dagbladreclame is niet te vervangen Uit de Omstreken Binnenland WINTERHULP#NEDERIAND Weduwen en weezen van gesneuvelde militairen Buitenland Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht SPORT BEURSOVERZICHT VRAGENRUBRIEK BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Overleden: Gerrit Vink 90 jr. m. HAARLEMMERMEER. HOOFDDORP S LAATSTE MOLEN VERDWIJNT. Vergane glorie Haarlemmermeers laatste molen gaat. gelijk onlangs in het kort vermeld, verdwijnen. Deze molen was eens* de eerste. Vier jaren na de droogmaking van het Haarlemmer Meer bouwde de bekende molenbouwer D. van Dijk in dezen polder den eersten wind-korenmolen, die den naam van „De Eersteling" ontving. Dat vele eersten de laatsten zullen zijn, kwam hier uit. Hoofddorp kreeg later nog een molen, Vijfhuizen een, aan den Kruisweg kwam er nog een en al deze molens zijn door brand verloren gegaan. „De Eersteling" heeft deze molens over leefd en nog staat hij daar midden in Hoofd dorp. doch somber en sober. Het houtwerk draagt geen enkel frisch verf- kleurtje meer en ondergaat het knagen van den tand des tijds. Stukken hout brokkelen af van den kap en hoewel de wieken nog fier omhoog rijzen, blijkt bij nadere beschouwing de ver gane glorie. Een stukje ,;echt Holland" is aan het ver vallen. De eerste molenaar van dezen molen was de bouwer zelf, de heer Van Dijk, die reeds zoo vele 'molens bouwde en dit als zijn laatste kunst werk beschouwde. De heer Willem de Koning bewoonde deze molen als opvolger bijna 82 jaren, terwijl de derde generatie wordt vertegenwoordigd door diens zoon den heer L. de Koning. EEN GROOT DIENSTGEBOUW TE HOOFDDORP. Het politiebureau - van Hoofddorp was sinds geruimen tijd te klein geworden. Thans is men begonnen met het heiwerk van een zoo noodig groot dienstgebouw, waarmee de aannemer C. van Dijk uit Nieuwveen zich belastte. De afmetingen worden 18 bij 44. In hoofdzaak zal het van beton en ijzer opge trokken worden, terwijl de buitenmuren van gele hardgrauwe gevelsteenen worden opgetrok ken. Het gebouw zal ook met een uitkijktoren verrijkt worden. Bevolking ging met 1000 zielen achteruit. De bevolking van Haarlemmermeer is sedert een reeks van jaren steeds in getal toegenomen. Aan, deze stijging heeft 1940 een einde ge maakt. Bij het begin van dat jaar stonden in Hoofddorp ingeschreven 33.176 personen, terwijl dit getal bij het begin van 1941 nog maar 32.168 bedroeg. Deze vermindering van 1008 personen is het gevolg van de evacuatie van enkele ge zinnen en dus van tijdelijken aard. Spoedig zal het bevolkingscijfer zich wel weer in stijgende lijn bevinden. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells Antonius, Z, van C. B. P. Boers en T. P. Hogen boom Daphne Oaks. D. van H. Muijser en M. Crick Thona Jo hanna. D. van P. Raams en C. C. Verlinde Catharina Theodora Maria, D. van C. C, van Saase en C. G. A. Luijben Hendrik, Z. van J. den Butter en L. van Rijssel Johan Wou ter, Z. van W. J. Offerman en G. J. Koster Anna Maria, D. van A. W. A. Jongeneelen en C A, Baars Johannes IJsbrand, Z. van J. M. Smit en N. A. van Iperen Christof'fel, Z. van P. Aarsen eh M. Speelman Gerrit, Z, van H. J. Cuvelier en M. Reijnders Jan Anthonie, Z. van J. A. Slooten en A. M. Kooij Clasina Hendrika, D. van N. van Leeuwen en G. Bos Lena, D. van J. den Ouden en K. Vogel Dingenis Cornells. Z. van D. C. Bou- te-se en P. den Boer Wilhelmus Theodorus, Z van C. A. van Dongen en C. M. Does Jan, Z van J. Slinger en A. B. Venema. Ondertrouwd: Albertus Steffens 38 j. en Anna Theodora Welage 25 j. Pieter Havenaar 25 j, en Dora Dina van Stam 24 j. Getrouwd: Sander Kwint 25 J. en Willepje Korthals 21 j. Gijsbert van der Lip 25 j. en Elisabeth Jacoba Sna-terse 23 j. Albert Adrianus van Zeideren 27 j. en Leentje Voogt 28 jaar. O vérleden: Bastiaantje van Driel 56 jaar. echtg. van. H. Eickhoff Gerrit de Koter 34 Jongeh. Willem Eveleens 79 j., wedn. van M. Vastenhout Jansje van der Meij 73 j\, wed. van A. Wortel. LISSE. Burgerlijke Stand Geboren: Willem Guillaume z. van G. Riet kerk en van J. Passchier Catharina Anna d. van C. Guldemond en van A. de Borst Cornelis Wilhelmus z. van L. J. van der Meer en van A. M. Onderwater Pieter z. van A. G. Schalk en van A. van der Boogert. Overleden: Van Kesteren echtgen. van A. Turnhout 71 jr. Antonius Alphonsus Zoet, 5 mnd. Johan Clement 3 weken Johannes van Zeist, echtgenoot van J. M. van Rijn 66 jr. Ondertrouwd: C. Haasnoot en E. de Kwaa- steniet. NOORDWIJKERHOUT. Teraardebestelling van Mej. P. A. Berghout. Onder zeer groote belangstelling had gister middag de teraardebestelling plaats van «-het stoffelijk overschot van wijlen mej. P. A. Berg hout, die. gelijk gemeld, plotseling werd ontrukt aan haar familie en werkkring. Ruim 27 jaren was zij een plichtsgetrouw ambtenaresse op het postkantoor; altijd vroolijk, opgeruimd en hulp vaardig voor een ieder. Ook op kerkelijk gebied maakte zij zich zeer verdienstelijk. Zij was n.l. 25 jaren lang het Hoofd der Hervormde Zon- dagscshool organiseerde Kerkfeesten en was bij de kinderen zeer geliefd. Een afgevaardigde van de P.T.T. uit Leiden sprak zeer waardeerende woorden. Ds. Den Her tog hield een grafrede en bad het „Onze Vader". Het postpersoneel geleidde de overledene naar haar laatste rustplaats. De oudste broeder, de heer c. Berghout uit Rotterdam dankte allen voor de eer aan zijn zuster bewezen. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Anna Maria d. van J. J. Aartman en A. A. van Veen Catharina Maria Cornelia d. van F. Heeremans en M. C. Kuiper Maria Jacoba d. van C. van den Berg en J. H. Vink Johannes Jan z. van C. C. Rotteveel en E. A. Schoonderwoerd Petronella Maria a. van P. j. Geerlings en M. van der Voort Cerardina Agatha d. van Jac. Geerlings en A. M. Heemskerk Petronella Cornelia d. van J. c van der Slot en P. J. Alkemade Johanna Maria Huberta d. van H. J. Duivenvoorden en M H. Immerzeel Bertha Maria Arendje d. van A. van der Zwart en D. Zuijderduin Eli sabeth Cornelia Maria Therésia d. van F. Sal man en P. h. Mens Leonardus Johannes Wilhelmus z. van C. de Winter en L. H. Duijn- Jacobus Alphonsus Maria z. van J. M. Wrö Gro°t en A. M. van Parera Wilhelmus Marrnus z. van H. J. van den Broek en van A. Gl)zen Anna Petronella Jacoba d. van FINANCIEELE CONTROLE. De voorzitter van het financieele comité der Nederlandsche Winterhulp, de secreta ris-generaal L. I. A. Trip, die met de voort durende controle der financieele handelin gen van de Nederlandsche Winterhulp be last is, heeft kortelings de leden dezer fi nancieele commissie, 1. den president der rekenkamer, den heer R. Zuij derhof f, 2. den accountant, den heer J. C. "Spangenberg met de controle der boeken van de Nederlandsche Winterhulp belast en hen voorts opdracht gegeven een rapport over de financieele handelingen der genoemde stichting uit te brengen. Volgens het rapport van den heer Trip d.d. 21 Januari 1941 zijn de boeken van de Nederlandsche Winterhulp van de oprich ting dezer stichting tot begin Januari 1941 in orde bevonden. De boeken waren in overeenstemming met de bescheiden. Het werk 'van den chef der financieele af deeling, den heer Stüt, wordt in het bij zonder nog daardoor erkend, daar in het rapport vermeld staat, dat de geheele boek houding een goede en overzichtelijke indruk maakt. Voorts blijkt uit het rapport, dat alle tot dusver binnengekomen gelden zon der uitzondering voor behoeftige Ne derlandsche volksgenooten besteed zijn. Door het rapport van den heer Trip zal thans alle twijfel, die sommigen ten op zichte van de besteding der geldmiddelen onder het volk ronddroegen, uit den weg geruimd worden. TOESLAG OP PENSIOEN. Naar wij vernemen hebben de pensioenen van de weduwen en weezen van de gesneu velde militairen een onderwerp van overleg gevormd tussohen het hoofd van het afwik kelingsbureau van het departement' van defensie en den secretaris-generaal van het departement van financiën. Deze pensioenen zijn als gevolg van de totstandkoming van het uitvoeringsbesluit van het hoofd van het, afwikkelingsbureau van het departement van Defensie van 27 Augustus 1940, no. 115, voor het meerendeel der nabestaanden reeds met ruim 40% ver hoogd. Desniettegenstaande is de wenschelijk- heid gebleken om aan de gezinnen, waar van het hoofd, die in dienst van het vader land zijn leven liet, voordat hij in militai ren "dienst kwam een inkomen had, hetwelk hooger was dan f.1000 pet jaar, indien de financieele omstandigheden zulks noodig maken, om redenen van billijkheid, een toe slag te verleenen boven het reeds toegeken de pensioen. De beslissing of en tot welk bedrag die toeslag zal worden verleend, ligt in handen van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie. De toe slag wordt slechts toegekend naarmate daaraan behoefte bestaat. De voor de berekening der pensioenen geldende pensioengrondslagen (minimum f. 1000, maximum f.3000), worden door het bovenstaande niet gewijzigd. DIEFSTALLEN IN EEN NETTEN EN G AREN FABRIEK. Op 11 Januari werd door den eigenaar van een netten- en garenfabriek aan de Haringkade te Scheveningen aangifte ge daan van diefstal van 1 K.G. kunstzijde en een houten bint. Rechercheurs van de Haagsche politie, die in verband met deze aangifte in genoemde fabriek eens een kijkje gingen nemen, bemerkten al spoedig, dat hier wel eens meer gestolen kon zijn. Zij verzochten dan ook aan den eigenaar den inventaris eens op te maken en toen zulks gebeurd was bleek inderdaad, dat er veel meer vermist werd n.l. 24 kg. kunst zijde a f.3.50 per kg., 60 kg. nettengaren a VOOR HET VERKRIJGEN VAN VET- EN TEXTIELTOESLAGKAARTEN. Zij, die recht meenen te hebben op vet kaarten of toeslagkaarten voor textiel, zul len bij het opgeven hunner inkomsten, zoo zij geen 'aanslagbiljet van de inkomstenbe lasting 1940'41 hebben ontvangen, kun nen volstaan met het toonen van een loon zakje, een bonstrook, een werkgevers ver kla ring betreffende het op 31 December 1940 verdiende loon, een stempelkaart van de Arbeidsbeurs, een bewijs van steun ont vangen van Maatschappelijk Hulpbetoon e.d. Men wordt dringend verzocht den Ont vanger of den Inspecteur van de Directe Belastingen niet te verzoeken om een be wijs dat men geen 'aanslagbiljet van de Inkomstenbelasting heeft ontvangen. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Lelden, 24 Januari 1941. 6454 f. 1.25 per kg., 20 kg. bindkatoen a f. 2.25 per kg., en 45 kg. bandengaren a f. 1.25 per kg. Bij het onderzoek dat nu volgde, viel de verdenking op een 17-jarigen magazijnbe diende, die bekende zich met nog zes an dere personen aan deze diefstallen te heb ben schuldig gemaakt. Vijf van hen wer den gearresteerd, want de zesde had zich inmiddels zelf bij de politie gemeld. Hij had Zondag naar een preek van den do- miné geluisterd over het onderwerp: „gij zult niet stelen" en had hierdoor wroeging gekregen. De goederen zijn grootendeels achter haald en in beslag genomen. Na verhoor zijn allen voorloopig op vrije voeten ge steld. ONGELUK MET DOODELIJKEN. AFLOOP. Op den Oosterweg, tusschen Wijchen en Niftrik (Geld.) is gisteravond de 24-jarige W Biemans, die met paard en kar reed en zijn wagen nipt had verlicht, aangereden doo£ een vrachtauto. De jongeman werd zoo ernstig gewond, dat hij korten tijd later overleed. FRAUDULEUZE SLACHTINGEN TE UTRECHT. Door drie slagerspatroons en een knecht. Op aanwijzing van een keurmeester van het abattoir heeft de Utrechtsche recherche eenige frauduleuze slachtingen kunnen achterhalen. Drie slagerspatroons en een slagersknecht speelden hierbij de hoofd rollen. De slagers hadden reeds in het begin van December een stal gehuurd aan de Ooster kade. Hier werd bij nacht en ontij vee bij eengebracht en clandestien geslacht. Op zeer primitieve wijze werden de beesten om het leven gebracht. Met de hygiëne namen de slagers het niet zou nauw en de kwali teit van het vleesch meende de recherche in twijfel te moeten trekken, want toen de politie dezer dagen in den stal aan de Oos terkade een inval deed. constateerde zij een zeer onsmakelij ken toestand. Er hing een ondragelijke lucht en overal lagen plassen bloed op den grond. Op het oogenblik van dezen inval waren de slagers niet aanwezig De recherche be gon daarom met het arresteeren van den eigenaar van den stal. Het duurde toen niet lang of de politie was in het bezit van de namen van het viertal. Zij werden aan gehouden en aan een verhoor onderwor pen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat in den loop van acht weken een tiental kalve ren, eenige varkens en enkele koeien in de knuisten van het viertal het leven heeft gelaten. Het verdere onderzoek omvat het ver- hooren van degenen, die van deze slach ters het vleesch hebben betrokken. Nog dagelijks worden koopers van het clan destiene vleesch In verhoor genomen. Vast is komen te staan, dat een van de frauduleus geslachte kalveren aan paraty- phus leed. Na verhoord te zijn, zijn de slagers op vrije voeten gesteld. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Duitsche vliegtuigen hebben in den loop van de gewapende verkenning van gisteren voor den oorlog belangrijke doelen in een haveir aan de Britsche Oostkust met bom men bestookt. Gevechtsvliegtuigen met grooten actieradius hebben twee gewapen de koopvaarders van te zamen 8100 brt., ten Westen van Ierland aangevallen en tot zin ken gebracht. Een ander schip van 5000 brt. bleef met slagzij brandend liggen. Aan de Engelsche Oostkust werden op een vracht schip van 12000 ton na bomtreffers verschei den hevige ontploffingen waargenomen. Een vijandelijk vliegtuig is in een luchtge vecht neergeschoten. THANS OOK STRIJD AAN SOEDANFRONT Het 231ste Italiaansche weermachtsbe richt luidt: Aan het Grieksche front hebben wij ons tijdens acties van patrouilles meester ge maakt van gevangenen en automatische wapenen. Onze vliegtuigen hebben vijande lijke troepen met bommen van klein kali ber gebombardeerd. In Cyrenaica heeft onze luchtmacht ge motoriseerde strijdmiddelen van den vijand met bommen van klein kaliber en mitrail- leurvuur bestookt. De vijandelijke lucht macht heeft Derna gebombardeerd. In den westelijken sector van de versterking To- broek hebben onze afdeelingen gisteren den geheelen dag hardnekkig tegenstand ge boden. In Oost-Afrika worden aan het Soedan- front gevechten geleverd tusschen onze eenheden en gemotoriseerde strijdkrachten van den vijand en in Somaliland aan het front van Kenya. Onze troepen worden dapper geholpen door onze luchtmacht. In de Aegeïsche Zee zijn vliegtuigen van den vijand in den nacht van Woensdag op Donderdag over de stad Rhodos gevlogen, waarbij zij enkele brisantbommen lieten vallen. Lichte schade aan een particuliere woning, geen slachtoffers. Het Duitsche luchtcorps heeft opnieuw doelen op de ba sis Malta aangevallen. NIEUWE OPROEP VAN ANTONESCU. Generaal Antonescu, constateert in ben nieuwen oproep aan het Roemeensche volk, dat de orde in Roemenië hersteld is, In een dagorder aan het Roemeensche leger dankt hij dit voor de betoonde discipline en op offeringsgezindheid. Een communiqué van den generalen staf van het leger dementeert categorisch de in het buitenland verspreide berichten en constateert dat het leger zijn plicht overal in het land in vollen omvang vervult. In een decreet wordt gelast, dat wapens en munitie in particulier bezit ingeleverd moeten worden. (D.N.B.) ROEMEENSCHE RECRUTENLICHTING OPGEROEPEN. De groote generale staf maakt bekend, dat het oproepen van de recrutenlichting van 1914 op 15 Februari as. zal geschieden. (D.N.B.) HOCKEY. WEDSTRIJDEN VAN ZUIDWIJCK. Het programma van den Z.H.H.B. vermeldt de volgende wedstrijden: Zaterdag: Ervea— Zuidwijck I (hecren); Zondag te 12 uur: Zuid- wijck IILSV II (heeren) en Groen Geel III— Zuidwijck II (dames); Zondag te 2 uur: Zuid wijck IRapid (dames). AMSTERDAM, 24 Januari. Nog zelden in de geschiedenis van de emis- siemarkt heeft een leening zóó in het centrum der publieke belangstelling gestaan, terwijl aan den anderen kant nog niet vaak zóó van ver schillende standpunten uit, de voornaamste be palingen en voorwaarden werden belicht, en aan een oordeel onderworpen. Tal van finan cieele instellingen houden zich tegenwoordig met een technisch onderzoek bezig, in hoeverre de mogelijkheid bij voorbaat aanwezig kan worden geacht, een succes van de nieuwe lee ning te kunnen voorspellen. Zoo berekent de N.V. Labouchère en Co. welk resultaat de thans ter inschrijving aan geboden vrijwillige 4% Staatsleening 1941 zou hebben, indien alle betrokkenen zouden In schrijven naar maatstaf van hun eventueele verplichte deelname in een gedwongen leening. Daarbij wordt uitgegaan van het bedrag, dat aan de hand van de belastingstatistiek over de periode 1938'39 zou moeten worden ingeschre ven. Het prospectus der nieuwe leening immers leert, voor welk percentage iedere groep ge middeld zal moeten inschrijven. De voornoemde statistiek omtrent de vermogensgroepen doet uitkomen, dat bijna 85.000 natuurlijke personen zijn aangeslagen in de vermogensgroep van f. 16.000 tot f30.000, met een gemiddeld in schrijvingsbedrag van f. 700. Deze inschrijvingen gezamenlijk zouden dan ongeveer f.60 mlllioen kunnen opleveren. Dé volgende categorie van f. 30.000 tot f. 50.000 met 43.000 aangeslageneh en met een gemiddeld bedrag van f. 1200 per verplichte inschrijving zou in totaal f. 51 millloen kunnen opbrengen. Voegt men vervol gens daarbij nog de twee groepen van f. 50.000 tot en met f. 200.000 vermogen, met gezamen lijk ongeveer 45.000 aangeslagenen, die te zamen voor f. 140 millioen zouden moeten in schrijven dan komt men voor de eerste vier vermogenscategorieën bij een gedwongen leening alleen al tot een gezamenlijk bedrag van f. 250 millioen aan inschrijvingen. Afgezien van de overige vermogensgroepen is de categorie van aangeslagenen met een bedrag van f. 1 millioen en hooger bij een gedwongen leening van zeer groot belang. In deze categorie vallen meer dan 800 aangeslagenen met een gemiddeld vermogen van f. 2 millioen en een be- dras van ruim f. 180.000 gemiddeld aan ver plichte inschrijving, Deze categorie zou alleen al bij een gedwongen leening bijna f. 150 mil lioen dus iets minder dan een derde van het totale leeningsbedrag kunnen opleveren. De totale inschrijvingen bij een eventueele ge- dwongen leening worden op grond van deze be rekening geraamd op meer dan f.560 millioen. Wil men echter aan den conservatieven kant blijven met zijn berekening en dit bedrag met 20% verminderen uit hoofde van vermogens verschuivingen na bovengenoemde periode, dan komt men tot een bedrag van f.450 millioen. Volledigheidshalve mag gerust op het feit worden gewezen, dat de index op de aan- öeelenmarkt de laatste maanden enorm ia ge stegen, hetgeen voor tal van fondsenbezitters aanzienlijke kapitaalsvermeerdering heeft op geleverd. Bij een dergelijke berekening is nog niet eens rekening gehouden met het vermogen van levensverzekeringmaatschappijen, pensioenfond - sen e.d. Deze zouden op basis van een eventueele gedwongen leening alleen al voor meer dan f. 60 mlllioen moeten inschrijven. Voegt men aan deze beschouwingen nog de overweging toe, dat tal van financieele instellingen, zooals banken e.a. tegenwoordig over aanzienlijke liquide mid delen beschikken, die zij onmogelijk winstgevend kunnen beleggen, zoodat voor hen het rente percentage dér nieuwe leening zeer aantrek kelijk is, dan zou men tot de overtuiging kun nen komen, dat het succes van het slagen der nieuwe leening als een bijna vaststaand feit kan worden gekarakteriseerd. De middag beurs. Wederom waren de omzetten op de effec tenbeurs te Amsterdam van kalmen aard. Maar in diverse rubrieken ontstond toch eenige beweging. Op de locale aandeelenmarkt kon een ge- gedrukte stemming worden opgemerkt. Bij de opening werd onmiddellijk beneden de vorige slotprijzen gehandeld en daarbij volg den de koersen in verscheidene gevallen een benedenwaartsche richting. Zij het dan ook dat later op den middag vrij goed weerstand werd geboden. Omtrent de oorzaken van de minder be- hagelijke beurstendenz verdiepte men zich in gissingen, maar zooals bekend is het niet steeds gemakkelijk om de motieven, welke de een of andere prijsontwikkeling te voor schijn roepen, op te sporen. Op de beleg gingsafdeling was de stemming door elk ander genomen prijshoudend, voor enkele specialiteiten kwamen echter iets lager no teeringen tot stand. Aanvankelijk was het meeste te doen in dc gestaffelde leening, die iets beneden bet vorige slot werd ingezet, doch zich vervol gens weer kon verheffen tot het peil van den vorigen topprijs, waarna nog slechts kleine schommelingen werden meegemaakt. De obligaties uit de overige jongere emis sies waren niet veel veranderd. De Oude Schuld lag vast in de markt, maar daarentegen hadden de obligaties Nederlandsch Indië een lichtelijk gedrukt voorkomen. In de nieuwe 4 obligatiën uit de leening, welke dezer dagen wordt uit gegeven, ontwikkelde zich een niet officieeLe affaire, waarbij het nu en dan vrij druk toeging. Gemeentelijke en provinciale obligation werden, voor zoover noteeringen tot stand kwamen, tegen' ongeveer de vorige prijzen verhandeld. Voor Pandbrieven was weer eenig aanbod losgekomen, zonder dat daar tegenover eenige vraag moest komen. Het zakenverkeer op de locale aandeelen markt was van kalmen aard, maar zooals gezegd, was de stemming verre van opge wekt. Ohio verloren, vergeleken met het vorige slot een achttal punten, maar tegen het scheiden van de markt kon een kleine ver betering worden waargenomen. De Amerl- kaansche petroleumaandeelen waren on geveer prijshoudend. Van de Nederlandsche industrieelen trokken Aku's de aandacht, doorfiat die'beneden de parikoers daalden. Unilevrs en Philipsaandeelen waren iets lager, de minder courante soorten onregel matig over het geheel genomen ongeani meerd. De affaire van Scheepvaartaandee- lcn was gering. Scheepvaartunies zakten, na prijshoudende opening, een kleinigheid in. Oude Booten kwamen iets lager te lig gen. Overigens vd'elen geen groote mutaties te vermelden. De Suikerafdeeling was stil. H.V.A.'s kwa men tenslotte wat lager te liggen. In ac incourante soorten was weinig te doen. De Rubbermarkt was stil. Amsterdam Rubbers zakten een paar procent in. De overige soorten waren moeilijk verhandelbaar, eer der lager. Tabakken konden zich goed handhaven. De Amerikaansche rubriek vertoonde niet veel bijzonders. Vergeleken met gisteren waren de koersen niet veel 'gewijzigd. In Republic Steels was nogal wat te doen, maar in de overige Staalaandeelen en de Spoor- wegshares, alsmede Anaconda's ging maar weinig om. Prolongatie 2 3/4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel transacties). New-York 1,88 3/16—1.88 9/16: Berlijn 75.28— 75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3,82; Stockholm 44,81—44.90; Zürich 43,63—43,71. Bankpapier. Berlijn 75,19—75,34; Ncw-York 1,861/2— 1.901/4: Brussel 30,0830.20; Stockholm 44,76 44.94; Zürich 43.59-^3.75. HONSELERSDIJK. 23 Jan. Groentenvei- lingSpruiten 20—39; witlof 19—24; prei 15—29; uien 57; sav. kool 3; peren 1519 per kg.; boerenkool 2030; andijvie 761.20 per bak; peterselie 3.905.50; seldery 851.90 per 10Ö. HOOFDDORP. 23 Jan. Boerennoteeringen per 100 kg.: Witte Tarwe f. 11.95; Rogge f. 10.95; Brouw f. 11.45; Chevalier Gerst f. 10.85: Winter- gerst f. 10.45; Haver f. 8.95; Duivcboonen f. 14.45; Paardeboonen f. 12.70; Bruine Boonen f. 22.95; Schokker f. 15.45: Groene Erwten f. 12.95; W|jkel Vale f. 15.45; Vale Erwten f. 19.45; Gele Mosterd f. 18.45; Kanariezaad f. 12.45; Karwijzaad f.31.45 Blauwmaanzaad f. 4344; Koolzaad f. 16.95, zon der balen. KATWIJK A. D. RIJN, 23 Jan. Boerenkool 2040 ct. per 6 kg.; Roode Kool f. 4.60—5.50; Gele kool f.4—4.40; Groene kool f. 3.904.20; Uien f. 4.805 per 100 kg.; Waspeen f. 1.302.20, Kroten 50—58 ct. per 20 k.g. VOORHOUT. 23 Januari. Aanvoer: Slacht- konijnen van f. 1.604.10; jongere konijnen van f. 0.551.25; Kippen van f. 1.40—2.40; Hanen idem; Duiven 20 ct.; alles per stuk. J. K. te L. - Het is onmogelijk om aard appelen, die van de vorst hebben geleden, van hun zoeten smaak te ontdoen. Het beste is om de vochtigste aardappelen te verwijderen en de andere zoo spoedig mogelijk op te eten. W. F. te L. - De zeep wordt verstrekt aan den werkgever, die o.i. daarover dan ook zeg genschap heeft en verplicht is deze zeep in zijn inrichting beschikbaar te stellen voor de arbei ders. U kunt vanzelfsprekend verzoeken om zelf'voor de zeep te mogen zorgen in ruil voor het U via den werkgever toegewezen rantsoen, doch recht kunt U daarop o.i. niet doen gelden. G. P. Okkerse en E. P. van Straten Adrianus Mattheus Johannes Maria z. van L. -L. van den Bercke en A. E. van Noort Martinus Johannes z. van E. Th. Zandbergen en J. C. M. Heems kerk Adriana Maria d. van A. H. Kuipers eri A. M. van der Zwaan. Overleden: P. Warmerdam 68 jr. C. G. Moerkerk 30 jr. echtgen. van G. A. Compier J. Vermin 19 jr. C. J. Guldemond 36 jr./ echtgen. van A. Duivenvoorden C. Gutz 79 jr. echtgen. van A. P. Reijntjens A. van Doorn 73 jr. P. D. Klein 82 jr. wedn. van G. A. Groenendaal. Pleuntje Aagje Berghout 55 jr. SASSENHEIM. Burgerlijke Stand. Willem, z. van L. van Duijn en M. Staring Theresia Helena Maria, D. v. M. J. A. F. Matze en G. K. Degenkamp Gerda, D. van H. W. Knetsch en J H. de Jong Jacoba Catharina, D. van H. G. A. van der Laan en M. Brouwer Pieternella Staffelina Sara, D. van P. Alle- blas en N. M. van der Voort. Overleden: L. A. M. Bookelman 51 j., echtg. van G. de Groot N. M. P. Booij 4 dagen N. Ruijgrok 83 jaar. Zondagsdienst voor doktoren. Deze dienst wordt Zondag waargenomen door de doktoren Hueber en Bots, EEN MILLIARD VOOR TWEE MAANDEN OORLOG. De Japansche regeering heeft een aan vullende buitengewone militaire begrooting ten bedrage van een milliard yen inge diend voor de maanden Februari en Maart. De vorige zitting van het parlement keurde een buitengewone militaire begrooting van 4.469.000 yen in verband met de Chlneesche aangelegenheid goed. (Domei). ONDERSTAATSSECRETARIS VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN BENOEMD. President Roosevelt heeft Dean Acheson benoemd tot onderstaatssecretaris in het departement van buitenlandsche zaken als vervanger van den kortelings afgetreden Grady. Acheson gaat door voor een uit muntend kenner van economische proble men. Hij was in 1933 plaatsvervangend minister van financiën. (D.N.B.) DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGER VAN NIEUW-ZEELAND IN WASHINGTON. De Nieuw-Zeelandsche premier, Fraser, heeft naar uit Auckland wordt gemeld, medegedeeld, dat Nieuw-Zee land binnen kort een diplomatieken vertegenwoordiger in Washington zal benoemen. Zijn positie zal gelijk zijn aan die van den sedert eeni- gen tijd in Washington in functie zijnd en Australischen gezant. (D.N.B.) ENGELAND KOOPT SCHEPEN. De Federal Shipping Board te Washing ton heeft den verkoop bekend gemaakt van twaalf na den wereldoorlog afgeleverde Amerikaansche schepen aan Engeland, doch heeft een_Engelsch bod op twintig van de hand gewezen. (D.N.B.) sinds den wereldoorlog opgelegde schepen

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3