De kindertoelage: VRIJDAG 24 JANUARI 1941 No. 24795 Hoe Tobroek in Engelsche handen viel De bemanning van de „Buitenzorg" in veiligheid Japan biedt Thailand en Fransch Indo-China bemiddeling aan Verduisteren: 81ste Jaargang Krachtig verzet der Italianen De Grieksche verliezen De Belgische wederopbouw De luchtactie Het vlagincident van San Francisco De onrust in Roemenië Verspreide Berichten Frankrijk bereid Regeling voor sommige groepen van Rijkspersoneel EERSTE BLAD 18.11 uur 9.33 uur Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine, advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. --Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ƒ2.35 'per week 0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) De speciale correspondent van Stefani aan het front in Cyrenaica wijst er op, dat Engeland voor den strijd om Tob roek, die in totaal een twintigtal dagen heeft ge duurd, aanzienlijke strijdkrachten had ge concentreerd, te weten twee door artillerie gesteunde pantserdivisies, drie Australische divisies, versterkt met middelzware en zware artillerie en -ten slotte een gemoto riseerde brigade bestaande uit Franschen van de beweging van De Gaulle. Voorts hebben de Emgelschen op groote schaal van vliegtuigen en vLootstrijclkrachten gebruik gemaakt. De Engelscheaanval nam in de avond uren van 20 Januari in hevigheid toe. Er werd een uiterst hevige 'artillerie-actie ont ketend, waarop de Italiaansche kanonnen krachtig antwoordden, waardoor de geme chaniseerde strijdmiddelen van den vijand tot staan gebracht en verspreid werden. In den nacht kwam het geschut der Britsche oorlogsschepen in actie, terwijl patrouilles zonder succes trachtten de eerste linies te naderen. Bij het aanbreken van den dag, op 21 Januari, nam het vijandelijke artillerievuur nog in hevigheid toe, terwijl vliegtuigen in massa aanvallen deden, welker hevig heid van uur tot uur toenam. Ondertus- schen vielen de vijandelijke pantsercolon nes de Italiaansche verdedigingslinies aan. Kort voor het middaguur verhoogde de vijand nog den druk van zijn land- en luchtstrijdkrachten en de eerste tanks en pantserauto's gevolgd door infanterie, slaagden erin, de verdedigingswerken bin nen te dringen. De strijd is buitengewoon fel geweest, vooral Woensdag, toen de vijand erin slaagde, de versterkingen van den Ooste lijk en verdedigingssector te bezetten. De westelijke verdedigingswerken heb ben alle aanvallen van den tegenstander "geslagen. De wanhopige tegenstand van de Italiaansche troepen heeft den vijand zeer zware verliezen berokkend. De strijd om Tobroek bevestigt, dat het de bedoeling van Engeland is, aan het front van Cyrenaica zijn beste strijdkrach ten en middelen in den strijd te werpen, om te trachten een succes te behalen, dat niet alleen het gedrukte moreel van het land verbetert, doch ook van pas komt voor de propaganda in het buitenland, vooral in Amerika. Na den val van Bardia kon men de ge beurtenissen van Tobroek verwachten, schrijft de „Giornale dTtalia". Deze ge beurtenissen zijn echter van geen belang rijken invloed op het verloop van den oor log en evenmin op de strijdvaardigheid van Italië. Evenals in Bardia hebben de Italiaansche troepen zich ook in Tobroek heldhaftig gedragen en hebben zij wegens hun dapperheid tegenover een veel sterke ren vijand den hóogsten lof verdiend. 158 OFFICIEREN EN 7565 ONDER OFFICIEREN EN MINDEREN GESNEUVELD. Stefani meldt uit Belgrado: In een officieel Grieksch communiqué worden de namen bekend gemaakt van 158 officieren en 7565 onderofficieren en min deren, die sedert 28 October j.l. in den oor log gesneuveld. Stefani meldt uit Rome: Er zij op gewezen, dat volgens de offi- cieele communiqué's van Rome het aantal gesneuvelde Italianen sedert het begin der vijandelijkheden tot einde December slechts 2081 heeft bedragen, d.w.z. 27 pro cent der Grieksche verliezen. In- aanmer king genomen, dat Italië over verscheidene millioenen soldaten beschikt, ligt de con- - clusie voor de hand, dat de zeer beperkte strijdkrachten van het Grieksche leger de ze zware verliezen geducht moeten voelen en dat haar lot nog slechts een kwestie van tijd is en spoedig zal zijn bezegeld. In de jaarvergadering van de Vlaamsche ingenieursvereeniging te Antwerpen, werd het woord gevoerd door den heer C. Verwil- ghen, commissaris-generaal voor 's lands weder opbouw. Deze gaf in sobere termen een overzicht van de verwoestingen in de Belgische pro vincies, waarbij hij een vergelijking maakte tusschen den wereldoorlog en den tegen woordige. De door hem opgemaakte balans vertoonde een somber beeld. Bijna 11.000 huizen werden volkomen vernietigd.. 27.000 werden ernstig en 132 000 licht beschadigd. Van 200.000 steeg het aantal werkloozen tot 700.000 gedurende den zomer 1940. Meer aan 350 millioen werden maandelijks ter ondersteuning verdeeld. Het program voor den wéderopbouw was zeer uitgebreid en bewoog zich op velerlei terrein. Meer dan 50 scholen zullen op nieuw herbouwd worden, 8 gemeentehui zen, 105 kerken, 6 hospitalen, 2 musea, 65 gemeentebruggen, vervolmaken het plan. Men zal braakliggende terreinen voor cul tuur geschikt maken. De diepte van bin nenscheepvaartwegen zal aangepast wor den. Plannen waarvan de uitvoering onop houdelijk verschoven werd, zullen worden uitgevoerd met groot voordeel voor het algemeèn belang. D' werkloosheid zal prac- tisch ophouden te bestaan. Reeds zijn meer dan 74.000 werklieden te werk gesteld bij de nationale maatschappij der Belgische spoorwegen. Uit de ruïnes, zoo besloot de heer Ver- wilghen, zullen gebouwen oprijzen, die be antwoorden aan een rationeel steden schoon, waarbij elke bevoordeeling van den eenling uitgesloten is. Met een overtuiging, die zijn gehoor medesleepte, gaf spr. een overzicht van de begrippen, die leiding ge ven bij den wederopbouw van de beschadi gingen van België en van het doel, dat door de krachtsinspanningen, die worden aan gewend, nagestreefd moet worden. (D.N.B.) Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft gis termiddag strategische doelen te Great Yarmouth met brisant- en brandbommen aangevallen. Er werden ontploffingen en branden waargenomen. Ten Westen van Ierland zijn twee stoom schepen door' Duitsche bommenwerpers aangevallen en zoo ernstig getroffen, dat zij verloren geacht moeten worden. De be manning van. belde schepen begaf zich in de sloepen. Tijdens een luchtgevecht, dat plaats vond tusschen Messerschmitt-toestellen en En gelsche jagers, werd een Hurricane neerge schoten. De beide Amerikaansche matrozen, die vorige week Zaterdag de Duitsche vlag van het Duitsche consulaat-generaal te San- Francisco hebben weggerukt, zijn gisteren wegens „malicious mischief'' veroordeeld tot 90 dagen gevangenisstraf. De voltrek king van het vonnis is echter opgeschort en de daders werden ter beschikking ge steld van de marineautoriteiten, die be loofden op passende wijze jegens hen op te treden. (D.N.B.) Wat zich In Roemenië afspeelt, is nog niet te overzien. Generaal Antonescu heeft opnieuw een oproep tot het Roemeensche volk gericht. In verband met den gecompli- ceerden binnenlandschen toestand, die het gevolg is van meeningsverschillen tusschen regeering en bepaalde legionnairskringen, dringt hij er op aan, dat het volk zich schaart achter hem als den onwrikbaren verdediger van het land. In samenwerking met de legionnairs, aldus de oproep, zal een regëering van betrouwbare en bekwame menschen gevormd worden. Op 15 Januari werd gemeld, dat het s.s. „Buitenzorg" van de Rot- terdamsche Lloyd aan den grond was geloopen en snel zonk. De directie van de Rotterdamsche Lloyd heeft thans telegrafisch be richt ontvangen, volgens hetwelk de bemanning van de „Buiten zorg" zich in veiligheid bevindt. De leider der legionnairs, Horia Sima, constateert in een dagorder aan zijn man nen, dat de politieke toestand in het land begint op te klaren. In het belang van het land vermaant hij de legionnairs, dat zij hun dagelijksche leven onverwijld hervat ten. Hij geeft uiting aan de verwachting, dat zoo spoedig mogelijk weer orde en rust zullen heerschen. Horia Sima heeft voorts een propclamatie uitgevaardigd, waarin hij den legionnairs beveelt de agitatie te staken, die te Boe karest incidenten heef' verwekt met de openbare macht. Hij verklaart voorts, dat de politiek der asmogendheden bijzondere toestanden vereischt, welke de legionnaire beweging goedkeurt. Hieraan voegt Horia Sima toe, dat. tusschen de regeering en de legionnaire beweging besprekingen gevoerd worden om den toestand op te helderen. (D.N.B.) MEUW FRANSCH PARLEMENT. Het nieuwe Fransche voorloopige parle ment zal in de kómende 48 uur gevormd worden, aldus het D.N.B. uit Vichy. Het ;taatsblad zal de taak en de ledenlijst van dit parlement, dat waarschijnlijk „Grand Conseil Consultatif" zal heeten, publiceeren Het aantal léden is op precies 200 bepaald. In bevoegde kringen gelooft men, dat het voorshands geenszins in de bedoeling ligt een plenaire bijeenkomst van dit voorloo pige parlement te houden. Alleen bij zeer belangrijke aangelegenheden zullen ple naire bijeenkomsten worden gehouden. AMERIKAANSCHE MILITAIRE MISSIE IN EUROPA. Met het Clipper-vliegtuig is Woensdag te Lissabon een Noord-Amerikaansche mili taire missie aangekomen, bestaande uit kolonel Galley, luitenant-kolonel MacDo- nald en majoor Wamanker, die vergezeld waren van nog verscheidene andere offi cieren. De „Diario de Noticias" meldt, dat deze officieren tot taak hebben, den defi nitieven tekst op te stellen van het verdrag over het afstaan van vloot- en vliegtuig steunpunten op het Westelijk halfrond aan de Vereenigde, Staten. (D.N.B.) DE WET TOT BESCHERMING VAN DE BULGAARSCHE NATIE. De wet tot bescherming van de Bulgaar- sche natie, die in het staatsblad is afgekon digd, bestaat uit vier deelen. Het eerste deel heeft betrekking op de ontbinding van geheime internationale or ganisaties, die van het buitenland afhan kelijk zijn, met uitzondering van die, welke bestaan op grond van verdragen en waarop de staat toezicht oefent. Het tweede deel heeft betrekking op per- Den 21sten Januari heeft, naar officieel medegedeeld wordt, de Japansche. regeering gelijktijdig de Fransche en de Thailandsche regeering haar bemiddeling aangeboden, om de regeling van het Thailandsch-Fran- sche conflict betreffende de gemeenschap- pelijkp grenzen tusschen Indo-China en Thailand te vergemakkelijken. Ofschoon, zoo wordt in het officieele communiqué ver der gezegd, deze kwestie den laatsten tijd onderwerp was van rechtstreeksche bespre kingen tusschen den Franschen zaakgelas tigde te Bangkok en de Thailandsche re geering, heeft de Fransche regeering met het oog op de vriendschappelijke betrek kingen tusschen Frankrijk en Japan, zooals zij door net Fransch-Japansche accoord van den 30sten Augustus "940 zijn vastge legd, de aangebode"1 bemiddeling in prin- cipe aangenomen De Fransche ambassa deur te Tokio heeft opdracht gekregen, met de Japansche regeering alle vraagstukken betreffende de uitvoering van deze bemid deling te bespreken. ONRUST TE SJANGHAI. De voorzitter van den gemeenteraad der internationale nederzetting te Sjanghai, Keswick, en het Japansche lid van den ge meenteraad, Okamoto, zijn in een uiterst stormachtig verloopen vergadering door twee revolverschoten getroffen. De politieke spanning in Sjanghai is daardoor opnieuw tot een hoogtepunt gestegen. De poging van den sterk Engelsch ge- kleurden gemeenteraad, om het tekort in de begrooting der internationale nederzet ting ter hoogte van 20 millioen door ver hooging der grondbelasting en andere al- gemeene inningen te vereffenen, werd door den leider der Japansche gemeente Hajasji, ten sterkst^ bestreden. Deze eischte de in voering van een stelsel der belastingver- deeling, warbij de minderbemiddelde krin gen der bevolking worden ontzien en waar bij het tekort met behulp van een leening zal worden overbrugd. Toen de voorzitter der vergadering van belastingbetalers, de Deensche consul-ge neraal Paul Schéel, als oudste consul na handoosteken constateerde, dat het voor stel van Hajasji verworpenwas, ging Ha jasji naar de sprekerstribune en loste twee schoten, die Keswick in den rug en den juist aan het woord zijnde Okamoto aan de linkerhand verwondden. De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Financiën betreffende rege ling van de kindertoelage voor sommige groepen van rijkspersoneel. We ontleenen er het volgende aan: Ambtenaren, in tijdelijken dienst aange.- steld, zoomede arbeiders in den zin van ar tikel 1 van het arbeidsovereenkomstenbe- sluit, wier loon wordt bepaald volgens artikel 12, eerste lid, sub b of c, van genoemd be sluit, hebben aanspraak op een tijdelijke kindertoelage op denzelfden voet als het overeenkomstig personeel in vasten dienst. Het bepaalde geldt niet voor de bij het departement van Koloniën te werk gestelde koloniale landsdienaren. Arbeiders in den zin van artikel 1 van het arbeidsovereenkomstenbesluit, wier loon wordt bepaald volgens artikel 12, eerste lid, sub a, d en e, van genoemd besluit, hebben aanspraak op een tijdelijke kindertoelage volgens de hierna vermelde regeling. Deze regeling geldt 'eveneens voor de bij het de partement van Koloniën te werk gestelde koloniale landsdienaren en gewezen kolo niale landsdienaren. Zij geldt niet voor het personeel bij het staatsmijnbedrljf In Lim burg. De ambtenaar of arbeider, als evenbedoeld wiens gezin meer dan twee kinderen be neden den leeftijd van vijftien jaar telt, heeft voor elk kind, te rekenen van het derde kind. dat den leeftijd van vijftien jaar nog niet bereikt heeft, aanspraak op een tijdelijke kindertoelage op den voet, als be paald in deze regeling. Dit geldt niet ten aanzien van de ge huwde vrouwelijke ambtenaar of arbeider, wier echtgenoot, hetzij ingevolge het bij of krachtens de kinderbijslagwet bepaalde recht op kinderbijslag heeft, hetzij wegens ziekte, ongeval of werkloosheid een uitkee- ring ontvangt, waarvan het bedrag mede verband houdt met de gezinssamenstelling. Onder kind wordt in deze regeling ver staan een wettig of gewettigd kind van den ambtenaar of arbeider of van de(n) echt- genoot(e) van den ambtenaar of arbeider. Voor de aanspraak oö kindertoelage tij dens een kalenderjaar is beslissend de sa menstelling van het gezin van den ambte naar of arbeider op den lsten Januari van dat jaar. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van f. 100 of minder, b. per week van f. 24 of minder c. per dag van f, 4 of minder, bedraagt de kindertoelage f. 0.10 per arbeids dag. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van f. 100, doch niet meer dan f. 150, b. per week van meer dan f. 24, doch niet meer dan f.30, c. per dag van meer dan f.4, doch niet meer dan f. 6, bedraagt de kindertoelage f. 0.15 per ar beidsdag. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van meer dan f. 150, doch niet meer dan f200, b. per week van meer dan f. 36, doch niet meer dan f.48, c. per dag van meer dan f.6, doch niet meer dan f. 8, bedraagt de kindertoelage f. 0.20 per ar beidsdag. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van meer dan f. 200, b. per week van meer dan f. 48, c. per dag van meer dan f.8, bedraagt de kindertoelage f. 0.25 per ar beidsdag. De kindertoelage wordt uitgekeerd over lederen dag, waarop de ambtenaar of arbei der gewerkt heeft. Dagen, waarop niet ge arbeid ls maar waarop de ambtenaar of ar beider wedde of loon heeft ontvangen, wor den mede als arbeidsdagen beschouwd. Over zeven achtereenvolgende dagen wordt den ambtenaar of arbeider echter nooit meer uitgekeerd dan zesmaal het hem per ar beidsdag aan kindertoelage toekomende be- drag. De kindertoelage wordt uitbetaald tegelijk met de wedde of het loon. Onder wedde of loon wordt in deze rege ling verstaan het normale wedde- of loon bedrag, vermeerderd met eventueele toe lagen, met uitzondering van die, bedoeld ln deze regeling, voorzooveel noodlg verminderd met den standplaatsaftrek en vermeerderd bovendien met de geldswaarde voor het ge heel of gedeeltelijk genot van vrije woning en/of vrij vuur, licht en/of water, voorzoover een en ander wordt genoten op den lsten Januari van het kalendeVjaar, of, bij latere ln dienst treding, op den datum van de in dienst treding. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 1 Januari 1941. sonen van Joodsche afkomst. Als Jood gel den personen, wier vader of moeder Joodsch is. Niet-Joden in den zin van deze wet zijn personen, geboren uit gemengde huwelijken indien de niet-Bulgaarsch. echtgenoot vóór 1 September 1940 gedoopt was en kinde ren tot een christelijken godsdienst behoo- ren. Volgens deze wet hebben Joden geen actief of passief kiesrecht. Zij mogen geen akkerland bezitten en niet in het leger die nen. Zij zijn echter aan den arbeidsdienst plicht onderworpen. Aan het bedrijfsleven kunnen zij deelnemen "naar verhouding van hun percentage, in ondernemingen, waarbij de staat belang heeft, mag hun deelneming niet meer dan 49 procent bedragen. Verder mogen Joden niet met niet-Joden huwen of samenleven en geen niet- Joodsch vrouwelijk personeel in dienst nemen. Zij hebben niet de vrijheid zich te vestigen waar het hun goeddunkt. Het derde deel bevat bepalingen tegen propaganda, welke tegen den staat gericht is, het vierde deel uitzonderingsbepalingen. (DH.B.) ASSISTENT VAN ROOSEVELT NAAR CHINA. Hst Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat Roosevelt's assistent Ourrie, binnen kort een bezoek zal brengen aan China, ten einde aldaar den economïschen toe stand .te bestudeeren. De reis wordt ge maakt op uitnoodiging van de Tsjceng- king-regeering. Currie zal Tsjan.g kai sjek de persoonlijke groeten van Roosevelt brengen. (D.N.B.) DE AMERIKAANSCHE BASES IN WEST-INDIE. De gouverneur van de Britsche Leeward- ellanden heeft Roosevelt een bezoek ge bracht, teneinde met hem de vorderingen te bespreken van den aanleg der Ameri kaansche vloot- en luchtbases op het Ca ribische eiland Antigua. Gouverneur Le- them verklaarde, dat de werkzaamheden aan de vlootbases reeds zoover zijn gevor derd, dat de Amerikaansche marine binnen de eerstvolgende tien dagen zal kunnen arriveeren. (D.N.B.) HUIS INGESTORT. In den nacht van 22 op 23 Januari is in Castel san Lorenzo in Salerno (Italië) een uit vier verdiepingen bestaand huls Inge stort. De bewoners werden bedolven. Uit de pulnen zijn vier lijken geborgen. Dit Nummei bevat TWEE Bladen van hedenavond (ot morgenochtend De 'maan kwam heden op te 6.43 uur en ging onder te 15.34 uur. Binnenland Nieuwe distributie-bonnen aangewezen. (2e Blad) De gemeente Leiden contra een gewezen ambtenaar. (Stadsnieuws, le Blad) Buitenland De strijd in Noord-Afrika. De bezetting van Tobroek. (le Blad) Japan biedt bemiddeling aan in het con flict tusschen Thailand en Indochina (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1