Uit de Omstreken Gemeenteraad van Katwijk LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 23 Januari 1941 N NANETTE O RIJNSBURG C. BEDEKER Afscheid van den heer P. M. de Wit VRAGENRUBRIEK FAILLISSEMENTEN A Wie is de misdadiger Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkeheen VRIJDAG a.s. OPENING van Kapperszaak Alv6 P0LITÏE-AM8TENAAB TE OEGSTGKE8T. In een daartoe belegde samenkomst in de Raadzaal van het Gemeentehuis te Oegstgeest is gisteren officieel afscheid genomen van den politie-ambtenaar, den heer P. M. de Wit, aan wjen bü het bereiken van den 65-Jarigen leef tijd eervol ontslag is verleend. Foto-archief L. D Da hear P. M. de Wit. Veldwachter De Wit is in Oègstgeest in den loop der jaren algemeen bekend geworden. Hij heeft, deel uitmakende van hot. politiecorps steeds den nachtdienst vervuld en hiermede tal van jaren een wakend oog gehouden op de be zittingen van de inwoners niet alleen, maar o&arbü ook zorg gedragen voor het behoud van een. voor ieder zoozeer gewepschte orde en rust in die uren. In dien tijd heeft hij dan ook me nigmaal blijk gegeven van trouw, vastberaden heid en moed. Als geboren Oegstgeester was hij voor talrijke inwoners van Oegstgeest een vraagbaak. Bij zijn superieuren en collega's stond hij hoog aange schreven om zijn trouw en opgewekt karakter, Voor den nachtdienst is de heer De Wit in gemeentedienst gekomen op 15 Ootober 1914; hij werd na een korte onderbreking op 1 Juli 1920 voor vast aangesteld als buitengewoon veldwachter, waartoe hij op 5 October d.a.v, werd beëedjgd, In datzelfde jaar werd hij ook aangesteld bh den dienst der straatverlichting, waarbij hem een uitgestrekte wijk werd aange wezen om de pefcroleumlantaams te verzorgen Hij kwam hierdoor met vele takken van ge meentedienst voortdurend in aanraking. Het was dan ook wèl te verwachten, dat zeer vele amb tenaren ter gelegenheid van dit afscheid tegen woordig waren. In de raadzaal merkten wij met den burger meester, den heer A, J. van Gerrevink, op: den secretaris, den heer J. de Visser; den gemeente ontvanger den heer W. v. Essen; het secretarie- personeel, het politiecorps voor zoover de dienst dit toeliet, den gem.-architect, den heer C. W. P. Rietveld, den gem.-opzichter den heer A. J. P. Bakkers, den heer B, v. Abswoudc, leider en het personeel van gemeentewerken. Per auto van huis gehaald, werd de heer De Wit met zijn echtgenoote binnengeleid door den chef-veldwachter, den heer J. C, Krijger. De burgemeester sprak er zijn groote vreugde over uit, dat de heer De Wit te midden van zijn' collega's en gemeente-ambtenaren thans afscheid mocht nemen van zijn ambt. Spr. be sprak den levensloop van den scheidende, die zijn functie tot groote tevredenheid van het gemeentebestuur heeft vervuld. Hij gewaagde hierbij van zijn trouwe plichtsbetrachting en dikwijls groote verdiensten, waarvan spr. talrijke bewijzen heeft mogen ontvangen. Namens het «gemeentebestuur bracht spr. hem hiervoor hulde, sprak de hoop uit, dat hij nog vele' jaren in gezondheid van een ongestoorde rust zal mogen genieten en bood hem als be wijs van waardeering een enveloppe met inhoud aan. De burgemeester bracht ook den dank van de gemeente over aan de echtgenoote van den heer De Wit, die al deze jaren met de vele ge meentebelangen heeft medegeleefd. De heer De Wit- dankte den burgemeester voor zijn hartelijke woorden en het cadeau. De heer J. C. Krijger memoreerde, dat de heer De Wit heeft samengewerkt met de veld wachters De Koning, Heisterborg (beiden in middels overleden), Jaarsma, v. d. Werf, Ja cobs, v. d. Aar, Koot, Vos, Koerten, Den Boer, Massinic, Westveer, Obdam en hem persoon lijk. Spr. gewaagde uitvoerig van de prettige samenwerking. Bij dit afscheid hebben de burgemeester, de secretaris, collega's, gem.-ontvanger, secretarie- ambtenaren, het personeel en vaste werklieden van gemeentewerken gemeend, u als blijk van waardeering een cadeau te moeten aanbieden. De offervaardigheid was zoodanig, dat wij u niet alleen een gemakkelijken armstoel, maar ook een eikenhouten klok kunnen aanbieden. Aan mevr. De Wit overhandigde spr, een mooi bloemstuk. Wü allen, aldus eindigde spr., hopen dat u nog vele jaren van uw pensioen en de aange boden geschenken mag genieten. De heer De Wit en zijn echtgenoote dankten voor de hulde en de geschenken. - Onder aanbieding van koffie, koek en sigaren bleven allen nog eenigen tijd gezellig - bijeen, waarna met een wannen handdruk afscheid werd genomen. -7 P. A. E. te L. - Het adres is het Distri butie-kantoor. - G. v. E. te L. - Zoo'n blad alhier is ons niet bekend. 7- A. v. d. B. te L. - U moet Uw toestel in ieder geval aangeven, maar kunt dan tegelij kertijd ontheffing vragen van het betalen van de bijdrage wegens het feit,' dat uw toestel defi nitief onbruikbaar is. - Uitgesproken: J Kruyff, bloembollenexporteur, LJsse, Van ^onninghausenlaan 3. R.-c.: mr. C. G. Bijleveld; cu*-- mr. A. G. H. H. Roeffen, Aalsmeer. HTLLEGOM. Ontwikkelingsavonden voor kleine tuinders en kweekers. Naar men ons mededeelde ligt het in de bedoeling om in de maand Februari een 4-tal ontwikkelingsavonden te geven voor kleine tuinders en kweekers, uitgaande van den Landbouwvoorlichtingsdienst. Tot plaatselijk leider van de afd. Bloembollenstreek van het Agrarisch Front Ls benoemd de heer D. Nieuwenhuis alhier. KATWIJK AAN ZEE. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER A. BURGGRAAFF. Groote belangstelling. Onder groote belangstelling werd gister middag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer A. Burggraaff, wiens heengaan wij reeds venmeldden. Op de begraafplaats waren o.a. aanwezig de vertegenwoordiger van de N.V. Motorhuis uit Leiden de heer Boon, vertegenwoordi gers van den Bond van Rijwielhandelaren in Nederland, mevr. dr. D. van Dorp, na mens de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alco holhoudende dranken, waarvan de overle dene jarenlang lid is geweest en van welke vereeniging een krans de kist bedekte. Toen de kist in het familiegraf was neer gelaten, wees ds. R. P. A. Rutgers op het werkzame leven van den overledene, die den leeftijd der sterken had overschreden. Na een stichtelijk woord werd gezongen Ps. 84 3. Namens de familie darvkte de heer B. Vis ds Rutgers en allen, die van hun belang stelling blijk hadden gegeven. JAARVERGADERING VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Overzicht der werkzaamheden. De<ze vergadering werd gistermiddag in Casa Cara gehouden. De voorzitter ds. E. Warmolts opende. De penningmeester dr. J. C. A. Clevevinga bracht het linancieel ver slag uit; de ontvangsten en uitgaven be droegen f. 7147,281/2, batig saldo f. 227,23'/,. Namens de kascommissle verklaarde de heer J. Verloop alles in orde, De secretaresse mevr. dr. D. van Dorp las de notulen en bracht het jaarverslag uit. Op 1 Januari bestond het bestuur uit de hee- ren dr. J. Hueting, voorzitter; dr. C. D. Ouwehand, penningmeester; W. D. Huisken, 2e seer.; dr. J. C. A. Cleveringa; ds. E. War molts: ds. C. G. Niftrik; ds. D, Veltkamp; R. P. E. Trousselot en mevr, dr. D. van Dorp secretaresse. In 1940 traden uit het bestuur dr. J. Hueting en dr. C. D. Ouwehand, die m "r Van Vrijdagavond 7.30 uur af Vlot, boeiend "en vroolijk. Tal van bekende artistén. SCHITTEREND BIJPROGRAMMA. \f Verwacht een uiterst spannend en T geheimzinnig Hollandsch filmwerk Let op onze nadere aankondiging. 6411 (Ingez. Med.) 'beiden gedurende vele jaren onberekenbaar veel voor de tuberculosebestrijding in onze gemeente deden. Wij danken hen daarvoor ■hartelijk. In de vacatures werden gekozen dr. W, E. Hueting en E. E. van der Laan. Ds. E. Warmolts werd bereid gevonden het voorzitterschap op zich te nemen; dr. J. C. A. Cleveringa aanvaardde het penning meesterschap. Er werden 5 bestuursverga deringen gehouden. Het aantal leden be droeg op 1 Januari 1940 230 en 1 begunsti ger; op 1 Januari 1941 bedroeg dit 222 le den. Mevr. J. v. d. LaanBoelens wist door veel toewijding de „Halvestuiversvereeni- ging" weer te doen herleven. De dames S. Rooselaar, I. Driebergen, A. Driebergen, $4. Wessels, M, Leeuwenburg, G. Pauw en G. v. d. Eijkel betoonden zooveel IJver en geest drift voor onze vereeniging, dait zij in ruim 4 maanden f. 119 wisten bijeen te brengen aan halve stuivers. In Katwijk werd op de zelfde wijze f. 142,38 bijeengebracht. Dank baar zijn wij aan de leidsters en de dames voor alles, wat zij voor onze vereeniging deden. In 1940 bracht de Emmabloemcol- lecte f. 1406 op. De dames G. Ouwehand, M. Ouwehand, zuster G. Meijerlng, mej. Gr. Barnhoorn uit Valkenburg en de verkoop sters zUn wij daarvoor dankbaar. Onze huis- bezoeksters deden weer haar moeilijk, veel omvattend werk met groote toewijding. Op de bestuursvergadering van begin April werd (mej. A. W. Notenboom, die na ruim 25- jarlgen dienst haar werk als 'hulsbezoekster zou neerleggen, gehuldigd. Bijna al het goede, dat door onze vereniging in gezinnen en omgeving van tuberculoslijders In onze gemeente mocht geschieden, danken wij aan haar werkkracht en toewijding. Sinds 1 Januari 1940 werd het huisbezoek in de nlet-Katholieke gezinnen in Katwijk wederom door de belde wijkzusters der Chr. Wijkverpleging, zuster G. Pieterse en zuster G. Meijerlng gedaan, in de R.K. gezinnen door een zuster van het Wlt-Gele Kruis, nJ. aanvankelijk zuster Blasla, later zuster Theodota, die ook ln 1940 haar diploma voor tuberculase-thulsbezoek behaalde. Van 1 April af werd aan zuster M. van Wijk het huisbezoekwerk voor onze vereeniging in Rijnsburg en Valkenburg toevertrouwd. In het afgeloopen jaar werden 1230 be zoeken voor tuberculosebestrijding afge legd. een bewijs van de groote activiteit en toewijding onzer huisbezoeksters, waar- voor wij haar dankbaar zijn. Dr. G. Brouwer, den leider van het districtsconsultatiebureau in Lelden, ztjn wij erkentelijk voor de bijzonder prettige en vruchtbare samenwerking, evenals zuster J. Nljland, onze districts-huisbezoekster, die ln de 25 jaar, dat zij haar beste krachten aan de tuberculosebestrijding gaf, heel veel voor onze vereeniging gedaan heeft. Zuster G. Pieterse bracht verslag van het 'huisbezoek uit, In 1940 waren onder toe zicht 105 gezinnen met 103 patiënten. Het totaal aantal "huisbezoeken bedroeg 1230, waarvan 109 voor maatschappelijk wenk. Ook werd een uitvoerig overzicht gegeven van de overige werkzaamheden en van den van vele zijden ondervonden steun. De voorzitter bracht dank voor de uit gebrachte verslagen en aan de zusters voor haar arbeid. De aftr. bestuursleden, ds. E. Warmolts en ds. C, G. Niftrik, werden herkozen. Tot leden der kascommissle 1941 werden benoemd de heeren J. Arnoldus, A. Roos dorp en A. v. d. Berg en tot plaatsvervan gende leden de heeren J. Verloop, B. G. Lammens en dr. C. Steinz. Na rondvraag volgde sluiting. Onze plaatsgenoote me). A. Verloop slaagde te Den Haag voor het Mercurius- examen boekhouden. Nieuwjaarsrede van den burgemeester - De gemeente telt thans 19242 inwoners. - Aangaan van geldleeningen. - Installatie nieuw Raadslid. 96 Teekening van Aart van Ewljk. Naar J. J. A. Gouverneur, ('Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). „Dat is,J, denkt onze held, „mijn kaas; 'k Ontspring, op 't laatst, toch nog den dans. 'k Heb Ursula nu wel vergeven, Maar 'k wil niet langer bij haar leven, Ik mis mijn lieve Pietemei. 'k Ontvlucht dit schip en zoek haar snel" Gistermiddag vergaderde de raad van Katwijk onder voorzitterschap van burge meester mr. W. Woldringh van der Hoop. Afwezig was de heer Grimbergen. Na vaststelling der notulen vólgde mede- deeling van ingekomen stukken, waarna de voorzitter een Nieuwjaarsrede hield. Hieraan ontleenen wij het volgende: De. bevolking nam toe tot 19242 inwo ners, vooral te danken aan het groote geboorte-overschot, maar ditmaal was er ook een toeneming door vestiging van pl.m. 40 personen. Van de bedrijven, waarvan het econo misch bestaan der gemeente afhankelijk is, kon alleen de tuinbouw zioh goed handha ven, zoowel de omzetcijfer aan de veiling, als de opbrengstprijs der producten waren zeer bevredigend; jammer alleen, dat een steeds grooter stuk grond aan het produc tie-proces wordt onttrokken, waarvan de nadeelige gevolgen in de toekomst zwaar zullen worden gevoeld. Het badbedrijf heeft geheel stil ge legen en de anders zoo ruime inkomsten bleven geheel achterwege; dit is een slag, waarvan Katwijk zich uiterst moeilijk herstellen zal. Toch baart de toestand in het visscherijbedrijf ons nog meer zorg; wij kunnen slechts ho pen, dat de energie der reederijen en de kunde van onze vlsschers een alge- heelen wederopbouw van deze bedrijven zullen mogelijk maken. Nog steeds valt en staat het welzijn van de geheele be volking te Katwijk aan Zee met de mo gelijkheid tot uitoefening van het vis- schersbedrijf. Op de overige nijverheid hier ter plaatse drukt het oorlogsgewoel ln' onze omgeving, gepaard gaande met d$ snel voortschrij- lende verarming. Over de toekomst kunnen wij ons niet uitlaten; spr. blijft er op rekenen dat de Katwijksdhe bevolking, mede door den in vloed der Raadsleden, haar lot in deze tij-, den waardig zal blijven dragen. Spr. be hoort niet tot hen, die meenen reeds thans de nieuwe fundamenten te moeten leggen voor ons toekomstig bestaan. Zoolang ons land in oorlog is, zal het onmogelijk zijn de plaats te bepalen, waar die fundamenten moeten liggen; slechts de wede zal de be paling daarvan kunnen geven en tot zoo lang zal men alle bouwsels als luchtkastee- len moeten beschouwen. Moge de Heere ons en onze bevolking be waren voor ernstige rampen en moge het ons allen gegeven worden kalm te arbei den aan onze belangrijkste taak: de huis houding der gemeente Katwijk, aldus ein digde spreker. De heer C. v. Tongeren beantwoordde den voorzitter en dankte B. en W. voor hetgeen dit college ln 1940 voor de bevolking heeft gedaan. Het afgeloopen jaar was er een vol weemoed. Spr. hoopte, dat Katwijk voor groote rampen in de toekomst gespaard moge 'blijven en het B. en W. gegeven moge zijn, in 1941 onze goede gemeente te mogen blijven besturen. Hie erop volgde onderzoek van den geloofs brief en de toelating van het nieuw be noemde raadslid den heer J. G. Schone- veld, Een hiervoor benoemde commissie be staande uit de heeren C. v. Tongeren en D. Meerburg, nam deze taak op zich en rap porteerde haar bevinding; zij adviseerde tot toelating, waartoe de raad besloot. De heer Sohoneveld werd binnengeleid en legde ln handen van den voorzitter de vereischte eeden af, waarna de voonzitter' hem geluk- wenschte en de hoop uitsprak op een pret tige samenwerking en een goede 'beharti ging der gemeentebelangen. De heer Soho neveld dankte voor de tot hem gerichte woorden en hoopte ln de gelegenheid ge steld te worden de gemeentebelangen, zoo veel ln zijn vermogen ls, te kunnen behar tigen. Als lid der belastingcommissie werd de heer J. G. Schoneveld ln de plaats van den heer Haasnoot, gekozen. Voorstel tot het verhuren van grond, de verhuur van het stuk industrieterrein, dat voorheen reeds verhuurd geweest ls aan de N.V. Vlsscherijmaatschappij „Insulinde". B. en W. stelden voor dit terrein, groot 14.50 Aren, gelegen ln de Zanderij ,,de Ridder" wederom aan „Insulinde" te verhuren voor 200 p. j. en wel voor 1 Jaar. Aldus be sloten. Voorstel tot bet aangaan van 2 geld leeningen, ieder van f. 50.000, totaal dus f,100.000, noodig door de plaats ge had hebbende uitbreidingswerken van het Electrioiteits-, Gas- en Waterbe drijf, tegen een rente van 0 De beide leeningen zullen worden afgelost in 15 jaren. Het voorstel was van een uitvoerige toelichting voorzien en werd conform het voorstel van B. en W. aan genomen. De voorziter antwoordde op een vraag van den heer G. Varkevlaser, dat de hoo rnen langs de Sandtlaan niet worden ge rooid, doch dat volstaan wordt met net uitzagen van dood hout. Vervolgen» vroeg de heer Varkevisser of, nu het met de voor stellen tot werkverruiming door stoundel- ven, is vastgeloopen, zulks met hulp van de gemeente niet kan worden uitgevoerd. De voorzitter zelde dat deze aangelegen heid wordt geregeld door de Ned. Heide maatschappij. Hier ligt dus geen taak voor de gemeente. De heer Wassenaar merkte op, bij de stukken niets gezien te hebben, dat betrekking heeft op de gehouden in schrijving voor de dlstributieaangelegen- heden. De regeling schijnt niet ln orde te zijn, want nu zijn vele ingezetenen versto ken van deze mededeellngen. De voorzitter zeide, dat zulks niet moet plaats hebben want deze mededeellngen worden huls aan huis verspreid. De heer H. P. Bloot zelde, dat het hem bekend is, dat deze mededeellngen thans aan tientallen adressen niet bezorgd wor den. De heer G. Varkevisser merkte op, dat de laatste maal het met de verspreiding ln Katwijk aan den Rijn al zeer droevig ge steld was. De voorzitter zelde zich aanbe volen te houden voor klachten. Als de re geling niet voldoet, werd het contract op gezegd. De heer v. d. Zwan kwam nog terug op het steundelven als werkverruiming. Spr. vroeg of Katwijk, dat dan zelf niet kan doen zonder Rijksregeling. De Nederl. Hei demaatschappij rekent 25 pCt, van het verwerkte bedrag als onkosten. De voorzit ter zal alsnog naar een en ander infor- meeren. De heer v. d. Marei vroeg of de vullver- brandingsoven nog functioneert als in den aanvang van de ingebruikstelling. De voor zitter zelde, dat de oven nog niet geheel betaald ls. De leverancier zal ten slotte dan maar eens moeten zeggen hoe de oven wèl moet branden om de lnstalaltle goed te doen funotioneeren. Hierna sluiting met dankgebed. LEIDSCHENDAM. Frauduleus slachten. Ambtenaren van den Haagschen Keurings dienst voor vee en vleesch. en van den crisis opsporingsdienst, vergezeld van de politie, hebben een inval gedaan in een woning aan het Achterom, bewoond door H. van der M. Deze inval stond in verband met het feit. dat men Van der M. verdacht van clandestien slachten. Het vermoeden bleek juist te zijn, In een bij het huis staande schuur werd aangetroffen een tweetal pas geslachte varkens. Het vleesch is in beslag genomen en naar het Gemeentelijk Slachthuis te Den Haag vervoerd. Burgerl^ke Stand, Ondertrouwd: A. J. de Ëree en E. E. W. No zem a J. Schuyt en M. J. Gallee. De melkprijs is met een cent per liter ver hoogd en bedraagt thans 16 cent. Van een in den Vliet aan de Leidschekade liggende sleepboot heeft men verschillende voor werpen ontvreemd. Het onderzoek is in handen van de Rijkspolitie, LISSE. JAARVERGADERING NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP In de Kerkeraadskamer der Ned. Herv. Kerk alhier werd de jaarvergadering ge houden van de afd. Hillegom van het Ned. Bijbelgenootschap onder presidium van da. J. Th. van Veenen, Ned. Herv. Pred. alhier. Na opening werd het jaarverslag voorgele zen door den heer W. Kljne van Hillegom wegens ziekte van de secretaresse, mej. Mlnderman. Tevens bracht de heer Kljne het financieel jaarverslag uit. De biblio thecaris der afdeeling, dr. Th. Ruys Jr., pred. alhier, gaf een overzicht van den gang van zaken wat betreft den verkoop van Bijbels, enz. De aftredende bestuursleden werden herkozen en aanvaardden, voor zoover aanwezig, hun benoeming. WEDEROM DIEFSTAL VAN WINKEL VOORRAAD. Nadat enkele weken geleden een inbraak met diefstal had plaats gevonden in het filiaal van de fa. P. de Gruyter en Zn. al hier, heeft in den afgeloopen nacht weder om een diefstal plaats gehad. Thans wordt vermist een partij koffie van 80 kg., een partij thee van 36 kg., 38 kg. vet en eenlge fdessdhen sla-olie. De politie werd hiervan in kennis gesteld en stelde een onderzoek ln. Het bleek, dat de Inbre kers zich precies denzelfden weg hadden verschaft als den vorlgen keer, zoodat ver moed wordt, dat hier wellicht dezelfde in brekers hun slag hebben geslagen als toen. Er waren geen bijzondere maatregelen ge nomen na den vorlgen diefstal. Voor het tijdvak van 1 Januari 1941 tot 1 October 1941 ls wederom benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijkstulnbouw- sehool alhier de heer W. F. L. Mtlgge te Haarlem. OEGSTGEEST. Burgerlijke Stand. Geboren; Marinus Hendrik, Z. van M. H. van der Zwart en C. van Velsen Erik Jacob, Z. yan J. K'euning en G. "Èisses. Overleden: M. G, Hofhuis, geb. Ter Steege. Burg. Meiboomstraat no. 44. 6420 (Inzeil. Med.) SASSENHEIM. Bijeenkomst Ned. Christen- Vrouwenbond. De afd. Sassenhelm van bovengenoem- den bond vergaderde. Na een kort ope ningswoord van de presidente, mevr. Wes terbeek— Klijn, hield mej. Van Loon van Amsterdam een lezing met lichtbeelden over: „Het werk ln ons land en In Indië van de Bijbel-Kiosk-Vereeniging." Men zag het werken ln de provincie 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7