GEMENGD NIEUWS BINNENLAND CQ33 De wederopbouw in Rotterdam LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 23 Januari 1941 De nieuwe staatsleening Mussert bij Himmler Salarissen en loonen gemeentepersoneel AGENDA De tijd van het puinruimen en plannen maken is voorbij Verwezenlijking der plannen reeds begonnen Winterhulp Nederland OUDE MAN ONDER TRAM GERAAKT. Zijn toestand zeer ernstig. Gistermorgen is te Den Haag op het Spui. hoek Turfmarkt, een ernstig ongeluk ge beurd. Tengevolge van zeer onvoorzichtig oversteken is de 67-jarlge G. J. B„ wonende aan de Houtmarkt, aangereden door een tramtrein Den Haag—Delft. Het slachtoffer raakte met den voet onder den motorwagen. De voet werd hem afgereden. Ook kreeg hij een groote wond aan het hoofd. De genees kundige dienst vervoerde hem naar het zie kenhuis aan den Zuidwal. Zijn toestand Is zeer ernstig. MOTORBOOT DOOR IJSSCHOTSEN. MEEGESLEURD. Inzittenden beleefden angstige oogenblikken. Dinsdagavond te ongeveer 6 uur geraak te het ijs in den Rijn nabij Wageningen ais gevolg van den dool los en begon te drijven. Op dat oogenblik voer de motor boot van het Lexkesveer, waarin zich be vonden de veerman J. L. Spijker en de veerknecht D. Vonk, met als passagiers den heer Timmer uit Zetten en mej. Peeters uit Randwijk, door een vaargeul naar den overkant. De boot werd door het ijs mee gevoerd. De pogingen van de inzittenden, alsnog den oever te bereiken, waren vruch teloos. Op ongeveer een uur afstand van het Lexkesveer dreef de boot nabij de steenfabriek „de Plassenwaard", zoo dicht langs den oever, dat de vier personen op den wal konden springen, waardoor zij na bijna twee uur van angstige spanning in een open boot te midden der ijsschotsen te hebben doorgebracht, uit een zeer ge vaarlijke positie gered waren en ongedeerd naar huis konden terugkeeren. De motorboot is met het ijs verder de rivier afgedreven. DRIE VADERS MET SAMEN 49 KINDEREN. Men schrijft aan de „Tel.": Mierlo is terecht vermaard om zijn heer lijke zwarte Mlerlosche kers; minder bekend is de groote kinderrijkdom dezer platte landsgemeente onder den rook van Hel mond. De caféhouder Kuyten, wonende aan de Broekschebrug over het Eindhovensch ka naal, werd dezer dagen varier van zijn ne gentiende kind. Zijn bierbottefaar Lie- breohts en zijn xwager Leyten kwamen hem met dit heuglijke feit felioiteeren, wat in zooverre fraippant is, dat eerstgenoemd- de v^der van zestien en de ander vader van veertien kinderen is. Alzoo: drie vaders en 49 'kinderen. DE VERRADERLIJKE KNOOP. Door de politie te Helmond werden twee 18-jarige knapen op -transport gesteld naar Den Bosch, teneinde voor den officier van justitie te worden geleid. De jongelieden worden verdacht van inbraak en diefstal in den wlnikel van de wed. B. aan de Willem Prinzenstraat, waar zij een bedrag van ruim f. 275.en een aantal pakjes sigaretten ontvreemdden. Zij hadden hun buit in een sloot verborgen. Een der jongens had tij dens den inbraak een knoop van zijn jas in den winkel verloren en dit was voor de recherche voldoende aanwijzing om tot de aanhouding der jeugdige klanten over te gaan. VECHTPARTIJ OP DE LOOSDRECHTSCHE PLASSEN. De gemeentepolitie van Loosdrecht stelt op het oogenblik een krachtig onderzoek in naar de nog onbekende daders van een laffen aanslag, gepleegd op een jongeman uit Hilversum. Deze Hilversumsche jonge man heeft enkele dagen geleden op de plassen schaatsen gereden. Hij droeg daar bij een speldje van de N.S.B. op de revers van zijn Jas. Enkele personen hebben toen den schaatser aangehouden en hem ver- zooht het speldje van zijn jas te verwijde ren. Toen hieraan door den jongeman niet werd voldaan, ontstond een vechtpartij waarbij een der belhamels een baanveger den bezem uit de hand rukte en hiermede den Hilversummer te lijf ging. De laatste werd bij deze vechtpartij ernstig gewond. De politie heeft reeds verschillende perso nen verhoord en hoopt spoedig den dader van dezen laffen aanslag op te sporen. LIJK VAN VERMISTEN MAN OPGEHAALD. Eergisteren heeft het personeel van de rivierpolitie uit de Delfshavensche Schie te Rotterdam het lijk opgehaald van den 44-jarlgen koopman J. A. van Aalst, uit de Da Costastraat aldaar. De man werd sedert begin December vermist. MIJNBEAMBTE VERONGELUKT. Eergisteravond is de mijnbeambte Daems op het station te Maastricht door een lo comotief gegrepen. De heer Daems, die bij ziende was, wilde zich naar de mijn te Eygelshoven begeven. Hij werd ernstig ge wond en is in het ziekenhuis overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. ORKAAN TEISTERT SPANJE. Treinrampen en schecpsongelukken. Uit geheel Spanje komen voortdurend nieuwe berichten binnen over noodweer en spoorwegongelukken als gevolg daarvan. Ook zijn vele scheepsongelukken door den orkaanachtigen storm veroorzaakt. Uit Cadiz wordt gemeld, dat het Spaan- sche schip „Castillo Monbeltram" (6500 ton) in de nabijheid van de Portugeesche kust aan den grond geloopen is. Het schip was op weg van Cadiz naar Noord-Spanje. Van de 39 leden der bemanning en 10 passagiers zijn volgens een bericht uit Olhao tot dusver nog slechts 9 matrozen èn één passagier gered. Men neemt aan, dat het 6chip verloren is. In de haven van Ol-hao zijn meer dan 100 visschersvaartuigen aan een storm ten offer gevallen. In de haven van Huelva is de visschers- boot „Maria Narvaez" gezonken en 17 an dere visschersschepen zün ten deele zeer zwaar beschadigd. Uit talrijke plaatsen iii Spanje worden overstroomingen gemeld, daar de rivieren buiten de oevers getreden zijn. De Ebro stond bij Saragossa, 5 meter boven normaal. In de provincie Palencia traden de Carrion, de Pisu Erga en de Ru- bagon buiten de oevers. Daardoor is oa. de spoorlijn tussohen Aguilar de Campo en Mata Porquera plaatselijk vernield, zoodat de express van Madrid naar Santander bleef steken. Te Cadiz heeft het noodweer de electri- citeitsvoorzóening gestoord, zoodat de kran ten niet konden verschijnen. Aan het strand aldaar spoelden drie lijken van ver dronken zeelui aan. Uit Oviedo wordt gemeld, dat bij de spoorbrug van Pola de Lena een 14-jarige jongen door den storm van de brug in het water geblazen én 300 meter door de golven meegesleurd werd tot hij op een klein eilandje aanspoelde. De autoriteiten kwa men aan den oever bijeen, maar konden het eilandje niet bereiken, tot een moedige kleermaker op een paard sprong en na een levensgevaarlijke worsteling met de golven op het eilandje kwam. Toen was het Jon getje echter al dood De kleermaker kon niet terug, omdat -het water inmiddels zeer gestegen was. Pas na 5 uur zwoegen slaagde de brandweer er ln, den kleermaker met een touw weer aan land te trekken, waar hij in zwijm viel. SCHOENZOLEN UIT GLAS. Nadat reeds sedert eenigen tijd plexi glas onbreekbaar glas werd gebruikt voor sloten en waaiers, voorts voor het ver vaardigen van gespen en ornamenten van damesschoenen, werd dezer dagen te Frank fort a. Main, een modelschoen gedeponeerd waarvan de zolen uit onbreekbaar glas ge maakt waren. Op het eerste gezicht lijkt het fantas tisch, te denken aan schoenzolen, uit glas vervaardigd. De nieuwere glassoorten evenwel, die min of meer onbreekbaar en bovendien elastisch zijn, kunnen op de meest verscheiden wijzen worden aange wend. Het kiezen van onbreekbaar glas voor schoenzolen, meer in het bijzonder voor damesschoenen, heeft tegenover het tot nog toe veel gebruikte hout het voor deel, dat de zolen veel minder verslijten en ook gemakkelijk schoon te houden zijn. Daarbij komt, dat het glas een zekere elas ticiteit bezit, die het geruisoh bi] het ne derzetten van den voet vermindert. TOENEMENDE INFLUENZA-EPIDEMIE IN ENGELAND. Volgens te New-York -beschikbare berich ten. neemt de uitbreiding eener infiuenza- epidemie in Groot-Brittannië de laatste dogen een zorgwekkenden omvang aan. Het ergste is de toestand in de door de Duitsohers gebombardeerde havenplaatsen als Bristol, Liverpool en Southampton, waarin in de nabijheid der stad groote kampen met barakken moesten worden in gericht, om de patiënten op te nemen. Al leen reeds uit het barakkenkamp van Bristol wordt van betrouwbare zijde verno men. dat aldaar in de tweede week van Januari ruim 2000 zieken zijn onderge bracht. Het kamp is volkomen vol. Veel slachtoffers maakt de ziekte ook in Lei- cester, hoewel deze stad tot dusverre niet sterk onder Duitsche luchtaanvallen te lijden heeft gehad en ook een dragelijk kli maat heeft De influenza is daar echter zeer kwaadaardig en heeft reeds een veront rustende stijging teweeggebracht ln het aantal sterfgevallen. De Nederlandsche Bank heeft aan de leden van de Ver. voor den Effectenhandel te Amsterdam, de Ver. van Effectenhande laren te Rotterdam, den Bond voor den Geld- en Effectenhandel in de Provincie te 's-Gravenhage het volgende medegedeeld: Zooals bekend, wordt een nieuwe 4 pCt. Nederlandsche Staatsleening van f. 500 mil- lioen uitgeschreven, onder de conditie dat. ingeval de leening niet wordt volteekend. een gedwongen leening zal volgen. Het behoeft geen betoog, dat het met het oog op de financieele en monetaire toe komst van ons land van groot belang moet worden geacht, dat bovenbedoelde vrijwil lige leening slaagt niet alleen, doch ook dat de stortingen op deze leening zooveel mo gelijk plaats hebben met eigen geld. Het opnemen van gelden om de stortingen op de leening in kwestie te bewerkstelligen dient beperkt te blijven tot hen, die bij de te verrichten stortingen liquiditeits-moel- lijkheden ondervinden en deze niet uit eigen kracht kunnen overwinnen. Wij veroorloven ons hiervoor een beroep te doen op uw medewerking. Ons desbetref fend verzoek is tweeledig. 1') In de eerste plaats zouden wij u willen vragen aan diegenen onder uw relaties, die voor de storting op de nieuwe Staatslee ning gelden .bij u mochten wenschen op te nemen op onderpand van obligaties van dis leening. uitdrukkelijk te wagen of zij in derdaad niet beschikken over voldoende liquide middelen om die storting te verrich ten. Voor zoover de betrokkenen deze vraag ontkennend beantwoorden, zoudt. u tegen het afsluiten ran de desbetreffende posten geen bezwaar behoeven te maken. Voor het geval de betrokkenen de vraag in kwestie niet ontkennend kunnen beantwoorden, verzoeken wij u medewer king aan de gevraagde credietverleening te onthouden. 2) Wij zouden het op prijs stellen wan neer u er naar zoudt willen streven het tel leen verstrekken van gelden in verband met stortingen op de Staatsleening in -kwestie, voor zoover het niet gepaard gaat met verpanding van obligaties dier leening zelve, ook zooveel mogelijk te beperken tot gevallen van werkelijke liquiditeitsmoeilijk heden. Wij vragen deze medewerking van u in het algemeen belang, en wij vertrouwen, dat wij daarbij niet tevergeefs een beroep op u zullen blijken te doen. Het spreekt vanzelf, dat De Nederlandsche Bank zich bij haar eigen credietgeving eveneens strikt zal houd-en aan de zooeven aangegeven ge dragslijn. Het D.N.B. meldt uit München: De leider der Nationaal-Socialistische Beweging in Nederland, ir. Mussert, die, naar reeds gemeld, eenlge dagen te Mün chen heeft vertoefd, is ontvangen dooi den rijksieider s.s., Heinrlch Himmler, wiens gast hij tijdens zijn verblijf te Mün chen is geweest. Door het leggen van een krans bij de „ewige Waehe" heeft Mussert met zijn naaste medewerkers de gevallenen der N. S.DA.P. geëerd. Gisteravond heeft hij de hoofdstad der beweging weder verlaten. 800 TON KATOEN VERBRAND. In de Portugeesche staatsfabriek voor oorlogsmateriaal te Cheïas bij Lissabon is gisterochtend brand uitgebroken. Een op slagplaats van katoen met een voorraad van 800 ton is volkomen afgebrand. VOORSTELLEN TOT BIJSLAG TE AMSTERDAM EN DEN HAAG. In Amsterdam en Den Haag worden thans maatregelen genomen, om aan het lager bezoldigde, gehuwde geriieenteperso- neel eenzelfden tijdeiijken bijslag op het ioon te verleenen. met gelijktijdige verhoo ging van den kindertoeslag, als voor het lagere Rijkspersoneel is vastgesteld. B. en W. van Amsterdam hebben bij den raad een voorstel ingediend om aan de ge huwde amtenaren en werklieden in vasten en in tijdeiijken dienst een tijdelijke toe lage te verleenen van 6 pet. van hun vaste bruto-jaarwedde of vaste bruto-weekloon, voor zoover hun vaste bruto-jaarwedde of vaste bruto-weekloon. vermeerderd met deze toelage, een bedrag van f. 1900 p. jaar, respectievelijk f36.54 per week, niet over schrijdt. DeZe verhooging zal ingaan voor de ambtenaren op 1 December 1940. voor de werklieden met de eerste loonweek in De cember 1940, Het bedrag van den kindertoeslag, waar op krachtens de gemeentelijke salaris- en loonregelingen aanspraak bestaat, zai wor den verhoogd: voor de ambtenaren van f. 52 per jaar tot f. 75 per jaar en voor de werk lieden van f. 1 per week tot f.1.45 per week en wel "met ingang van 1 Januari 1941, resp. de eerste loonweek in Januari 1941, De kosten van de tijdelijke toeslagen op de salarissen en loonen kunnen gesteld wor den op rond f. 940.000 per jaar, die van de verhooging van den kindertoeslag worden 'geschat op rond f. 200.000 p. jaar; de totale kosten dus op rond f. 1.140.000 per jaar; B. en W. merken op, dat voor deze uitgaven op de begrooring voor 1941 geen dekking aanwezig is, zoodat -het nadeelige saldo op die begrooting zal worden vergroot. B. en W. van 's-Gravenhage stellen een zelfde regeling voor. Zij willen de regeling echter ook doen gelden voor het losse per soneel. dat in dienst van de gemeente is Ook voor de werkvrouwen, die in vasten of lossen tijdeiijken dienst zijn van concierge en op met conclergediensten belaste ambte naren zouden B. en W. de regeling willen toepassen; daarentegen niet voor hen, die meer dan één overheidsbetrekking beklee- den en voor echtparen, Indien het gezamen lijke loon van beiden meer -bedraagt dan de betreffende bedragen. Voor de ambtenaren van de politie zal dezelfde regeling in een afzonderlijke verordenipg worden vastge-t ■legd. De kosten van deze regeling worden ge raamd voor 1940 op f. 23.000 en voor 1941 op f. 275.000. De vemhooging van den kinder bijslag, die 1 Januari 1941 ingaat, zal onge veer f. 45.000 kosten. Door deze verhoogin gen zal voor 1941 dekking moeten worden gezocht voor een -bedrag van f. 400.000. Voorloopig echter zijn geen voldoende dek- -kingsmiddelen aan te wijzen. B. en W. gaan er van uit dat. Indien in den loop van dit jaar mocht blijken, dat de gewone dienst dezen meerderen last van f. 400.000 niet ge heel kan opvangen, het ontbrekende 'zal moeten worden gebracht ten laste van na der aan te wijzen reserves van de gemeente. DE NEDERLANDSCHE DOKTER EN DE UNIE-GEDACHTE. Op initiatief en in opdracht van de lei ding van De Nederlandsche Unie is in November van het vorige jaar een Werk- ;emeensohap van Geneeskundigen tot stand gekomen. Deze Werkgemeenschap heeft thans in alle vijftien gewesten van De Nederland Zaterdag. Volkshuis: Lezing H. C. Verkruysen over „Kunst", 3.15 uur nam. Zendag Lido-Theater: Arbetdwstooneelver. „p.O.S", ..Een huis vol herrie", 10 uur voor®. Schouwburg: AVxmnementsvoorsteUing „Vader thuis". 2 uur nam. Volkshuis: Concert Co Opdam en Jamde vaa Wering. 3ia uur nam. DIVERSEN sDlnscteg 1ste BlnnenveateraoW 33 J Qe- ■egenbeid tot taeaUng tegen typfcus U—3 (mr, s Dinsdag Mare 13; Medisch Opvoedkundig Bureau uur vporm Arbeidsbeurs (Levendaal); Iedere derde Dins- dag der maand consultatiebureau voor Qnyol- waardigen ?-=a uur nam a Donderdags WUfcgebouw „Betfcesda' (Hoef- straat 44—46) Consultatiebureau voor Aleobo- listen 8 uur nam s Donderdags inat. voor Praeventleve Genees kunde «1ste BinnenvestCTHQltt 33)1 Inenting tegen diphterie 3% uur 's middags precies, s VrUdags. inst voor Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4=—5. s Zaterdags: Oude ttyn 44a, Prot Bureau voor Sociale Adviezen 3—3 uur nam. BI08COPBN. t 18 Jaar; 14 Jaar; 0 alle teefitfdea Luxor-^theater, Stationsweg! „°P een avond in Mei" Dagelijks nam, 2 en 8 uur, 'a Zondags 3-7 uur doorl voorstelling. Lido-Theater. Steenstraat 39; „De oude ec de jonge Koning" 1\ Dagelijks 7% uur aam.; 's Zondags te 2, 4,30 en 7% u. Woensd eD Zaterd matinée 2)30 fl. Trianon-Theater, Breestraat. „Inspecteur Eyck in de val". Dagelijks 2 en 8 u. 's Zondags van 2—6»M uur doorl. voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48; „Pygmalion" Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2% uür, Zoff- dags te 2. 4% en 8 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat; „De moord zaak Franchetti" t.. Dagelijks 2 en 8 uur nam.; 's Zondag» vm 2—6.30 uur doorl. voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee). 7% uur nam. 's Zondags gesloten. „Dat komt ervan" t. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 18 Jan. 20 uur tot Zaterdag 25 Januari 8 uur waargenomen door de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8. Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 2 gr. C. (96 gr. P.). Rotterdam heeft thans twee belangrijke phasen van den wederopbouw achter den rug. Het puinruimen ts voltooid, en de tijd van planncnmaken is thans afgeslo ten. Reeds is een begin gemaakt met de derde en laatste phasede herbouw, de uitvoering van de nauwkeurig opgestelde plannen. Voor de uitvoering van het wegenplan, hetgeen vanzelfsprekend het eerst aan bod komt, zijn er op het oogenblik een kleine 4000 man te werk gesteld. De binnenstad ls grootendeels onteigend, Thans komen nog de herverkaveling en de uitgifte der gronden. De toewijzing van de gronden is op zich zelf een uiterst gecom pliceerd vraagstuk. Uitgesloten is, dat alle verwoeste huizon op dezelfde plaats weer worden opgebouwd. Van de ongeveer 25000 woningen komen er ongeveer 10.000 terug. Immers, Rotterdam wordt fraaier herbouwd breeder is de opzet van het nieuwe. Ook zal het karakter van de verloren gegane zaken lang niet steeds passen in het deel van de nieuwe stad waar voorheen de za ken gevestigd waren. De belangen van de eigenaars der ver woeste panden moeten daarmede ln over eenstemming worden gebracht. Hiertoe is opgericht de A.S.R.O., het Adviesbureau Stadsplan Rotterdam, dat met de belang stellenden overleg zal plegen, waar en hoe deze hun panden zullen herbouwen. Het bureau is gevestigd in de gemeente lijke bibliotheek, doch men kan zich voor stellen, hoe met de ruimte moet worden gewoekerd, indien men weet, dat ir. Witte- veen daar binnenkort met een staf van ongeveer 100 menschen (w.o. eenige inge nieurs van den teohnischen dienst der ge meente, die bij dit bureau zijn gedeta cheerd) aan den arbeid zal gaan. Men zal wellcht denken, dat het stads plan nu geheel gereed is gekomen. Deze gedachte is eigenlijk onjuist. De ontwer per van het plan werkt met zijn assisten ten nog onvermoeid verder. Allerlei tech nische problemen, in verband met water- keering, spoorwegaanleg en tramverkeer, maken het noodlg de details van het plan dagelijks te herzien. Naarmate deze moeilijkheden opgelost worden, komt er meer vastheid in het stra tenplan en zoo groeit het geheele stadsplan ook architectonisch geleidelijk verder. Men is thans zoover met het stratenplan gevor derd, dat het contact met de bevolking kan worden gezocht om tot een toewijzing van de gronden te komen. In de afgeloopen weken werd aan enkele honderden gegadigden reeds de gelegen heid gegeven hun wenschen kenbaar te maken. In totaal zullen echter 15.000 ge troffen voormalige eigenaren moeten wor den opgeroepen. Het stadsplan zal worden verdeeld in wijken en alle belanghebben den in eik van die wijken zullen achter eenvolgens straatsgewijze worden opgeroe pen. Een stel plattegronden van het nieuwe verkavelingsplan is ingericht en daarop zullen de resultaten van de besprekingen geregeld aangeteekend worden. Op deze wijze krijgt men een voorloopige reservee ring van gronden. Een kaartsysteem van de verkavelingen sluit op die plattegronden aan en maakt het mogelijk om op een doel matige wijze vast te leggen, wie de gega digden zijn, die op een bepaald gebied re- fleetëeren. Tevens wordt nog een ander kaartsysteem ingericht. Bij de besprekingen, die het Ad viesbureau voert met de groepen voorma lige eigenaren, worden alle gegevens om trent de schadevergoeding, de verlangens omtrent de toewijzing en verdere bijzon derheden op een kaart vastgelegd. Dit kaartsysteem en het bovengenoemde ver kavelingskaartsysteem vormen de basis voor de werkzaamheden van -het Advies bureau. Indien men met de belanghebbenden tot overeenstemming is gekomen gaat een voorstel tot toewijzing naar het college van B. en W. Dit college zendt het voorstel met een advies aan den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, die dan zijn beslis sing inzake de toewijzing kan nemen. Zij, die na het overleg met het bureau te leurgesteld naar huis zijn gegaan of zich om andere redenen tekort gedaan gevoelen, zullen, zoolang althans de algemeen ge machtigde geen beslissing heeft genomen, hun bezwaren aan een commissie kunnen voorleggen. Met ingang van 1 Januari 1941, is deze commissie ingesteld onder voorzit terschap van mr. J. Dutiih. Aangezien het geruimen tijd zal vorde ren, alvorens het geheele stadsplan op deze wijze is bestudeerd, zal men trachten zoo spoedig mogelijk tot een beslissing in zake de gronduitgifte te komen in de af zonderlijke op zich zelf reeds volledig be studeerde stadswijken. Een ander, belangrijk onderdeel Is de uitvoering van de gemeentelijke publieke werken. Dit zal geschieden onder leiding van den „Diwero", den Dienst voor de Uit voering van den Wederopbouw." Het spreekt van zelf, dat de „Diwero" voortdurend overleg zal plegen met den ontwerper van het stadsplan, ir. W. G. Wlt- teveen. Dit overleg zal betreffen de volg orde van de uit te voeren werken en te vens de technische problemen, welke voor het plan van beteekenis kunnen zijn. Daarnaast heeft de directie van den „Bi- wero" een nauw contact met de gemeente en in het bijzonder met de gemeentelijke diensten en bedrijven, aan welke de bouw werken zullen worden opgedragen. Zooals reeds bekend, wordt de directie van den „Diwero" gevprmd door drie di recteuren: de heeren ir. L. J. van Dunne,. H. G. J. ter Marsch en ir. J. Rutgers. Vele problemen, die zich in verband met den wederopbouw voordoen, zullen slechts geleidelijk kunnen worden opgelost. Zoo groeit het plan, waarop de herrijzing van het getroffen Rotterdam berust; nog tij dens den bouw, die thans reeds eén aan vang genomen heeft. Gironummer Tan de W. H, N, 55 53. De Bank van de W. H. N. Is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. aïijn -rrvcr>tï \d 14S4 (Insffi. Med.) sche Unie haar gewestelijke en plaatse lijke leider geïnstalleerd en haar afdeelin- gen gevormd. In sommige gewesten heett het meerendeel der daar woonachtige art sen zich reeds bij deze Werkgemeenschap aangesloten, terwijl elders het propaganda werk met groote voortvarendheid ter hand wordt genomen. De taak van de Werkgemeenschap zal bestaan in het in belangrijke mate bij dragen tot de verspreiding van den Unie geest en der Unie-gedachte onder de Ne derlandsche bevolking, terwijl voor de problemen op het gebied der gezondheids zorg en der geneeskundige organisaties in vaderlandschen zin naar oplossingen zal worden gezocht. NEDERLANDSCHE VISSCHERIJ- CENTRALE. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visseherij heef met ingang van 1 Februari a.s. aan W. J- Janssens te 's-Gravenhage ontslag ver leend als directeur van de stichting Ne derlandsche visseherij-centrale met zijn ge lijktijdige benoeming tot regeeringsadvt- seur als bedoeld in artikel n van de sta tuten van genoemde stichting, en aan D. J. van Dijk te 's-Gravenhage ontslag ver leend ais secretaris van genoemde stich ting, met zijn gelijktijdige benoeming tot directeur van genoemde stichting, Mr. F- de Prez te 's-Gravenhage is benoemd to' secretaris van deze stichting. CENTRALE HOUTINVOER-COMMISSIE INGESTELD. De secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart heeft een commissie ingesteld on der den naam van centrale hout-invoer- commissie, welke tot taak heeft den hout- invoer te bevorderen en het rijksbureau voor hout te adviseeren en bij te staan in aangelegenheden, welke met den invoer van hout verband houden. In deze commissie zijn benoemd: TotlÜ en voorzitter: F. B. J. Gips te 's-Graven hage; tot leden: W. Bruynzeel te Zaan dam, ir. W. L. Gbijsen te Middelburg. F- H. Pont te Zaandam en A. van Riesen f Bergen op Zoom. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6