LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 23 Januari 1941 Onze distributiebonnen en het weekmenu VISSCHERIJ-BERICHTEN Welke bon is geldig? Adviezen van den Voedingsraad Doeltreffend BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Laatste Berichten Binnenland Wat er gedaan kan worden voor de oorlogsverminkten Opgave van 23 Januari Morgen LAATSTE dag: Boter en vet Brandstoffen Brood en bloem Eieren Grutterswaren Honden -en Kattenbrood Kaas Koffie en thee Petroleum Suiker Vleesch en vleeschwaren Zeep RECHTZAKEN Beleedigïng van een volksgroep WASKT k iincinN^^ De volgende menu's zijn weer bedoeld als voorbeeld .van. een reeks opeenvolgende maaltijden met voldoende voedingswaarde. Zij zijn b'êrëkën'd voor 4 volwassen personen of voor 2 volwassen personen en drie of vier kinderen. Wanneer het gezin bestaat uit 2 volwassenen en drie of vier kinderen, zijn de distrlbutievoorwaarden gunstiger, terwijl aan de voedingswaarde van de maaltijden dezelfde eLachen gesteld kunnen worden. Bij de samenstelling van de menu's ls er op gerekend, dat bij het ontbijt een bord pap wordt gebruikt. Hiervoor is de rest van de bloem en de gorbmout beschikbaar. De rest van de boter of margarine, de kaas. de vleeschwaren ën de eieren blijven eveneens Yoor de broodmaaltijden beschikbaar. Per week is voor vier personen verkrijg baar: 280 groem, 250 gr. rijst, 250 gr. gort- mout, 50 gr. vermicelli, 50 gr. aardappel meel, 1 tog. margarine of boter of 800 gr. vet, ongeveer 1 tog, vleesch, 300 gr. soepbeende ren. 4 porties vleeschwaren, 4 eieren. Deze hoeveelheden zijn in de volgende menu's niet overschreden. Maandag: Zuurkoolstamppot met rook worst. 3 kg. aardappelen, 1 kg. zuurkool, zoo mogelijk 300 gr. rookworst of ander -vleesch, 50 gr. vet, wat zout, 3/4 1. melk of tapte melk. Een bodempje water aan de kook bren gen, de schoongeboende, in parten gesneden aardappelen, de zuurkool (de rookworst) en het vet toevoegen. Alles samen in 3/4 uur gaar laten worden. De worst er uit -nemen, de kokende melk erbij gieten en den stamp pot stampen. Op smaak afmaken met zout. Havermoutpap (met zuinig brandstofver bruik). 150 gr. havermout, 1 liter water, Vz 3/4 liter melk, wat zout. Het water met een weinig zout aan de kook brengen in een pannetje, juist pas send voor deze hoeveelheid. De havermout er roerende instrooien en in de gesloten pan 5 minuten zachtjes doorkoken. Een achttal kranten kruiselings op elkaar leggen en in het midden een ditoke prop krantenpapier leggen. Het pannetje vlug erop plaatsen, de kranten erom wikkelen. Ten slotte een laatste vel er zóó over pak ken, dat de punten onder de pan vast ko men te liggen. De pap minstens 1 uur inge pakt laten staan, voor het gebruik even doorroeren en presenteeren met kokende melk, die er op het bord wordt overgegoten. In plaats van in kranten kan men de pap ook in de hooikist gaar laten worden. Dinsdag: Aardappelen, roode kool, ge bakken bloedworst, bruine saus. 3 kg. aardappelen, met weinig water, in de schil koken. 1 kg. roode kool, wat boter of mar garine, enkele zure appels of wat azijn, wat suiker, kruidnagelen, zout. De gesnipperde kool opzetten met een bodempje kokend water, het zout en de kruidnagelen. De kool met de appels er boven op ln ll/s>3/4 uur gaar koken, dan de azijn, suiker en boter of margarine toe gen. De azijn moet aan het slot van de be reiding toegevoegd worden, daar zij het gaar worden van de toool tegenhoudt. Zoo dra de azijn toegevoegd wordt, krijgt de kool in plaats van de blauwe kleur de be kende roode tint. 300 gr. bloedworst, wat margarine (met de hoeveelheid voor de kool samen 50 gr.) De bloedworst in plakken snijden, het vel verwijderen, de plakken knappend bakken. Vi liter bouillon van een blokje, 1 ui. 30 gr. bloem, 40 gr. boter of margarine, des- gewenscht wat azijn en peper. Het gesnipperde uitje en de bloem in de boter licht bruin branden. Onder roeren langzamerhand de bouillon toevoegen. De gladde saus nog 5 minuten doorkoken. Des- verkiezend de saus op smaak afmaken met wat azyn. Woensdag: Aardappelen, kaassaus, kool raap, appeh 3 kg. aardappelen met wei nig water in de schil koken. 3/4 1. melk of taptemelk, 150 gr. jonge kaas, 50 gr. bloem, 50 gr. boter of margarine, zout. De boter of margarine smelten, de bloem voegen en langzamerhand met de melk een gladde gebonden saus maken. De geraspte kaas toevoegen en' zoo noodig een weinig zout. 1 kg. koolraap, wat zout. De in reepjes gesneden, gewasschen kool raap met een bodempje kokend water op zetten, wat zout toevoegen, de groente in ongeveer 3/4 uur gaar en droog koken. Donderdag: Aardappelen, spruitjes, run derlappen of ander vleesch. 3 kg. aardappe len, met weinig water in de schil koken. 1 kg. spruitjes, wat margarine of'boter, zout De schoongemaakte spruitjes met een bodempje kokend water en wat zout op zetten, in 20 minuten gaar en droog koken. De boter er door schudden en de groente opdoen. 300 gr runderlappen, zout, peper, boter of margarine (met de hoeveelheid voor de spruitjes samen 50 gr.) De jus vermeerderen door de benoodigde hoeveelheid water toe te voegen en dan te binden met wat aardappelmeel. Desverkie- zen-d wat tomatenpuree voor den smaak toe voegen. Vrijdag: Aardappelen, winterwortelen, ge stoofde visch, peterselie-saus. 3 kg. aardappelen, met weinig water, in de schil koken 1 kg. winterwortelen, boter of margarine, zout, aardappelmeel, wat fijngehakte peter selie. De geboende, in niet te dunne reepjes gesneden wortelen met het zout en een ruim bodempje water aan de kook brengen, in 3/4 uur gaar koken. Er mag. als de wor telen gaar zijn, nog een weinig vocht aan wezig zijn, dit binden met aardappelmeel. De boter en fijngehakte peterselie erdoor mengen en de groente opdoen. 1 kg. visch, boter of' margarine (met de hoeveelheid voor de wortelen samen 50 gr.) het sap van citroen of .wat azijn, zout. De visch schoonmaken, wasschen, in moo- ten snijden en met een weinig zout inwrij ven. Een bodempje water aan de kook bren gen, de visch erin leggen, de boter of mar garine toevoegen en wat citroensap erover druppelen. De visch in een goed gesloten pan in 10—25 minuten (afhankelijk van de dikte) zachtjes gaar stoven. De visch op een schotel leggen en het vopht voor de saus gebruiken. V; liter vocht (kooknat van de visch aan gevuld met water), 40 gr. bloem, fijngehak te peterselie. De bloem met wat koud water tot een glad papje aanmengen, het kokende vocht hiermee binden, ten slotte de fijngehakte, peterselie erdoor roeren. Deze laatste mag niet meekoken. Zaterdag: Erwtensoep. 500 gr. groene erwten 4 L. water, 750 gr. aardappelen, ui of prei. wat bladselderij, peterselie, 3/< liter melk of taptemelk, 50 gr. margarine of vet, wat zout. De gewasschen erwten een dag en een nacht weiken in de helft van de aan gegeven hoeveelheid water. Ze den volgen den dag met het weekwater en een lepel margarine of vet opzetten en in l'A uur. zachtjes gaar koken. (Als de erwten uur gekookt hebben, fcan men ze 00k in 4$ hooi kist of in toranten gaar laten worden). De gare erwten tot een gladde puree stampen en langzamerhand verdunnen niet de melk en de rest van het water. De soep aan den kook brengen, de gesnipperde ui of prei, de selderij en de in blokjes gesneden, geboende aardappelen met de rest van de margarine of het vet toevoegen. Zooveel zout als voor den smaak noodig is erbij doen. De soep V» uur zachtjes laten doorkoken, nu en dan roeren om de intusschen gaar geworden aardappelen gedeeltelijk fijn te wrijven. In de soepterrine de fijngehakte peterselie toe voegen. Zondag: Groentesoep, aardappelen. Brus- selsch lóf, rundvleesch of ander vleesch. 300 gr. soepbeentjes, l'A L. water, wat spruitjes, wortelen, knolselderij, schorse- neeren, peterselie, 20 gT. vermicelli, 15 gr aardappelmeel, zout. Van het water met de gewasschen soep beenderen bouillon trekken. De bouillon zeven en opnieuw aan de kook brengen. De verschillende schoongemaakte en fijnver- deelde groenten toevoegen met wat zout en 1 uur laten koken. De vermicelli den be- noodigden tijd (afhankelijk van de dikte) meekoken. De soep binden met wat aard appelmeel, in de soepterrine de fijngehakte peterselie erdoor roeren. 3 k.g. aardappelen, met weinig water, in de schil koken. 1 k.g. Brusselsch lof, wat margarine of boter, zout, aardappelmeel. Zoo noodig de aangestoken plekjes van het lof afschrap pen en de groente op de manier van an dijvie fijn snijden. Opzetten met weinig water en in uur gaar koken. Het over tollige vocht binden, de boter toevoegen, de groente opdienen. 300 gr. rundvleesch, zout, peper, boter of margarine (met de hoeveelheid voor het lof samen 50 gr.). Indien geen versche visch verkrijgbaar is of deze te duu? wordt, vervange men ze in het Vrijdagmenu door mosseléh, zoute visch of eier-gerechten. Aangezien het gewenscht is om lederen dag een rauw hapje 'te geven, kan dit naar eigen keuze aan deze maaltijden worden toegevoegd. Het kan eebter ook bij den tweeden broodmaaltijd worden gegeven. Omdat een dagblad, zooals de naam Inhoudt, dagelijks verschijnt juist ook in die be vól ki ngs-centrawaar de meeste koopkracht is geconcen treerd aldaar dus eiken dag in contact komt met het publiek en zijn wisselende behoeften, daarom zal dagblad-reclame de meeste en snelste resultaten opleveren, juist ook in deze tijden. 0399 CEBUCO - Heerengraoht no, 258 Amsterdam C. GEBOREN: Johanna Catharina Maria. D. van P. J. Rede- geld en T. v. Oord v. d. Vlies Pieternella Jacoba, D. van J. Bol en M. de Jong Okko Gerard Willem. Z. van H. W. Tieleman en E. E. Thomas Ronald Ernst Boudewljn, Z. van L Develing en M. H Stemmer Willem Frederik Corinus, Z. van A.' Steenbergen en P. C. Sluis Johanna Martha Maria, D. van J. Kramer en J v d. Oudenaller Johannes. Z. van C. J. Noppe en P. Kralt Maria Johanna Hermanna, D. van C. A. Dieben en A. M, E. Beekman. GETROUWD: C. Pennenburg jm en M. Kroesemeijer jd D. de Roode jm en A. M. P. van Dfjk jd F. Zwart Jm en M. C. v. Musscher jd. OVERLEDEN: M. P. v. d. Kooij. hsvr. van P. v. d MeU 65 j. A. Houwer. Zn. 17 j. S. Dobbenberg. Wed. van S. van Zwieten de Blom 81 j. J. H. van Dijk, Wed. van J. C. Huisman 80 j. BESOMMING SCHEVENINGEN. Aan de markt te Scheveningen waren gister ochtend de motor loggers: KW 166, H. v. d. Plas, f.37; KW 175, v. Duin en Plokker, f.126; en KW 144, P. Varkevisser, f.86: benevens de kotters: KW 10. E. de Vries, f. 182 en KW 116. D. Haas noot, f. 132. A.V.O. DOET BAANBREKEND WERK. Een vraagstuk, dat momenteel wel zeer actueel is en zeker de aandacht verdient van iedereen, is: wat wordt er gedaan voor onze oorlogsverminkten, nu velen van hen in zooverre genezen zijn, dat zij de hospi talen kunnen verlaten. Hoe kunnen zij arbeid vinden, die in verband met hun lichamelijke gesteldheid voor hen geschikt is. Want arbeid is zeker voor de invaliden een eerste vereischte. Hierop gaf de heer W. F. De tiger, secre taris-penningmeester van de Nederlandsche vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten (A.V.O.) in een bijeenkomst vóór genoodigden in het militair hospitaal in Den Haag gister middag het antwoord. Op deze bijeenkomst, die belegd was om speciaal nu den belangrijken arbeid van de A.V.O. naar voren te brengen, werd de uitgebreideA.V.O.-film vertoond, welke de practijk van het werk voor onvolwaardigen in beeld brengt. Zij laat zien, dat iemand met lichamelijke zoowel als geesteijke ge breken met hulp van de A.V.O. in het legor van den arbeid kan worden opgenomen. Daarom kan hier ook veel gedaan wor den voor de oorlogsverminkten. De chef van het militaire hospitaal, de heer L. den Houter, leidde den heer Deti- ger in en zeide dat de A.V.O. sinds eenige maanden tot de rijksinstellingen gerekend kan worden. Het werk wordt momenteel uitgebreid in dien zin, dat ernaar ge streefd wordt om de invalide militairen weer in de maatschappij terug te brengen. Verschillende instellingen worden inge schakeld en zoodra hier of daar een ge schikte plaats vacant is, wordt hiervan de A.V.O. op de hoogte gesteld. De oorlogs gewonden kunnen zich bij een ambtenaar van de A.V.O. die zitting heeft in het mil. hospitaal in Den Haag en Utrecht en in het „Kareol" te Aerdenhout, opgeven, om voor eventueelen arbeid in aanmerking te kunnen komen. De heer Detiger. gaf vervolgens een over zicht van het vele werk, dat de A.V.O. in haar 13-jarig bestaan heeft verricht. De samenwerking tusschen de vereeniging en de hospitalen moet echter en vooral thans nauwer worden. De arbeid is in het mensohenleven van zeer groote 'betekenis en vooral in het leven van onvolwaardigen. Daarom moeten de oorlogsverminkten ook met man en macht geholpen worden. Zij kunnen niet aan den kant blijven staan, aldus spr. Er wordt geen philantropie van de werkgevers gevraagd, maar alleen dat de onvolwaardigen betaald worden voor wat ze waard zijn. De maat schappij moet het dan ook tot een plicht rekenen, om deze onvolwaardigen-op te ne- mn. Door de nauwe samenwerking met de verschillende departementen en andere instellingen zijn in de afgeloopen maanden reeds' 200 zwaar verminkten geplaatst, die in staat zijn om werk van volwassenen te vervullen. Onvolwaardi gen kunnen dan ook veel doen waar men vroeger niet eens aan dacht, aldus de heer Detiger. UIT EEN BOOM GEVALLEN. Tijdens het boomen rooien is gisteren te de Steeg een doodelijk ongeval gebeurd. De veertigjarige H. J. Wolsink, woonachtig te Brummen, was in den tuin van een villa te de Steeg bezig een hoogen boom te rooien. Vermoedelijk, doordat een der takken, waarop hij steun had gezocht, glad was, gleed hij uit en viel van dertien meter hoogte omlaag. Hij werd opgenomen met een zware schedelbasisfractuur. Dokter Warren uit de Steeg kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis te Velp overgebracht. NEDERLANDSCHE TANDARTSENKAMER. In een vergadering van tandartsen, ge houden op 22 December 1940, is besloten tot het oprichten eener Nederlandsche tand artsenkamer. De leiding hiervan is opgedragen aan de heeren: M. Meskes, W. van Lankeren, N. C. Monster, dr. van der Meulen, G. E. Neu mann. D. M. Sluimer, F. Staller, allen tand arts en C. W. Pollé tandheelkundige. Het secretariaat hiervan is gevestigd ten huize van tandarts W. van Lankeren, Driebergsche straatweg 30 te Doorn. Het doel en streven dezer tandartsen kamer is te komen tot een eenheid in de tandheelkundige wereld. Zij wenscht dit te bereiken door verwezenlijking der volgende punten: 1). Directe bescherming tegen elke onbe voegde uitoefening daar het niet in het belang der volksgezondheid is, dat onbe voegden (ca 350) langer ongestoord op het Nederlandsche volk experimenteeren; 2). Reorganisatie der ziekenfondsen. Uni forme regeling voor het geheele lan'd wat betreft de tandheelkundige verzorging. In voering van vrije tandartsenkeuze. Geen indeeling meer in bemiddelde en minder bemiddelde patiënten, maar de beste hulp ook voor den armsten volksgenoot zonder onderscheid van geloof, rang of stand. 3). Invoering van schooltandverzorglng. Dit moet voor alle scholen, onverschillig confessie, rang'of stand en voor alle kin deren van het 6e leverisjaar af verplicht gesteld worden. Het moet gedaan zijn in de toekomst, dat de ziekenfondsen zich groo- tendeels moeten beperken tot tandverwij- deringsinstltuten en prothese-fabrieken. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 23 Januari. Bot f.115100; schar f.35; kl. schar f.2114; pufschar f. 11,507 (alles- per 50 KG). Bessommingen van loggers: KW 59 f. 101; KW 104 f.85; KW 60 f.62; KW 178 f.109; KW 95 f.34; KW 49 f.36; KW 40 f.28; KW 39 f.125; KW 52 f.57; KW 163 f.157; KW 43 f.45; KW 107 f.83. Besommingen van kotters: KW 72 f.116; KW 10 f.92; KW 77 f.34. Bon nr. 108: rijst. Boter- en vetbon nr. 25. BOTERBON nr. 23 en VETBON nr. 21 (tot en met 31 Januari): fiescb slaolie. BOTERBON nr. 25 en VETBON nr. 25 (t.m. 24 Januari): 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet (oude verpakking 250 gram) BOTERBON nr. 26 en VETBON nr. 26: (t.m. 31 Januari) 250 gr. boter of margarine. BONNEN nr. 8, 9 en 10 (haarden en kachels), BONNEN 15 t.m, 24 (centrale verwarming) t.m 31 Januari, één eenheid vaste brandstoffen Brandstoffen 3de periode eo cokes 3de periode: t.m 31 Januari; één eenheid vaste brandstoffen. BROODBON nr. 23 (t.m. 26 Januari); 20 —27 Jan. niet in restaurants e.d.): BROODBON nr. 24 (t./m. 2 Februari; 27 Jan.-3 Febr. niet in restaurants e.d.) 100 gram rogge of ander brood of 1 rantsoen gebak. BLOEMKAARTBON nr. 3 (t.m, 26 Jan.); 50 gram brood of rantsoen gebak of 35 gr. tarwemeel, tarwebloem, rogge meel, roggebloem, zelfrijzend bakmeel of boekweltmeel. BON nr. Ill (tot en met 26 Januari; 2027 Jan. niet in restaurants e.d.) BON nr. 46 (t/m. 2 Februari; 27 Januari 3 Februari niet ln restaurants e.d.) 1 ei. BON nr. 31 (t.m. 21 Februari): 100 gr vermicelli, macaroni of spaghetti. BON nr. 44 (t.m 21 Februari): 250 gr gort gortmout of grutten. BON nr. 57 (t.m 21 Februari): 250 gr havermout, havervlokken, haver- bloem aardappebneelvlokken gort gort- mout of gTutten. (NadruE VérbodenT. BON nr. 87 (tm. 21 Februari): 100 gr maïzena, grlesmeel, sagp, aard appelmeel óf een hoeveelheid pudding poeder welke 100 gr zetmeel bevat. BON nr. 108 (tjn. 24 Januari): 250 gr. rijst. rHstemeel. rlistgries. rijstebloem of gruttenmeeL Rantsoenbonnen rijst en havermout zijn doorloopend geldig. BON nr. 10 (speciale kaart) (t.m. 31 Jan.): 3—10 K.G. honden- en l1/, K.G. kat tenbrood. BONNEN nr. 47, 48, (niet 38, gelijk abusievelijk werd gemeld), 60 en 61 (t.m. 26 Jan.): elke bon 100 gram kaas. BON nr. 18 (t.m. 31 Januari): 250 gram koffie of 75 graan thee. BON nr. 8 (tjn. 23 Februari) en ZEGEL D (t/m. 23 Februari, uitsluitend voor huisverlichting): 2 liter petroleum. BON nr. 91 (t.m. 14 Februari): 1000 gram suiker. VLEESCHBON nr. 15 (t.m. 29 Januari) 100 gTam vleesch inclusief been of vleesch-waren. VLEESCHWARENBON nr. 15 (tan. 29 Jan.) 75 gram gerooid of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch of gerookte worst, 100 gr. gekookte worst, 125 gr. lever worst of 150 gT. bloedworst. BON nr. 113 (tjn. 31 Januari)': 150 gr. toiletzeep, 120 gr. hulshbudzeep, 150 gr. zachte zeep (nieuwe samenstel ling) of 200 gram (oude samenstel ling). 300 gr. zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder of 600 gr. waschpoeder, 125 gr. zeepvlokken. 250 gr. zelfwerkende waschmlddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Goed voor het wasschen van 20 K.G. droog waschgoed. BON nr. 117 (t.m. 30 April): 50 grain scheerzeep. 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. 4) Reorganisatie van het tandheelkundig onderwijs, d.w.z. het brengen van het on derwijs op een breedere medisch-weten- schappelijke basis, waardoor de mogelijk heid ontstaat, dat deze studie bekroond kan worden met een promotie. 5) Opname der tandheelkundigen binnen het corporatieve verband. Deze klasse der bevoegden, welke echter uitstervende is, verdient daar zij ook in de Nederlandsche volksgemeenschap werkzaam is. gelijkbe rechtigde opname in volkschen zin. 6). Regeling van opleiding en dienstver band van tandheelkundig hulppersoneel (tandtechnikers-kwestle en tandarts-assi stenten) Hierdoor wordt ook dezen vol'ksgenooten een waardige plaats aangewezen binnen de Nederlandsche volksgemeenschap en hun bestaansmogelijkheid gegarandeerd 7). Geliik recht voor alle wettelijk be voegde tandartsen, echter radicale uitscha keling van diegenen, die door strafrechter lijk vonnis niet langer waard' zijai het ver trouwen der Nederlandsche volksgemeen schap te géndeten. 8). Staaitepensionneering voor diegenen, die hiervoor in aanmerking komen. 9). Herziening medisch tuchtrecht. Het uiteindelijke doel is te komen tot een wettelijke regeling, die voor alle tandartsen en tandheelkundigen bindend zal zijn. Van deze tandartsenkamer kan iedere tandarts en wettelijk bevoegdetandheel kundige lid zijn zonder dat dit voor hem politieke consequenties medebrengt. TWEE STUDENTEN VERMIST. Op 12 Januari zijn in Friesland twee stu denten' van de Technische Hoogeschool te Delft aangekomen om op de Friesche meren schaatsen te rijden. Nadien heeft men niets meer van hen vernomen, zoodat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat hun een ongeluk is overkomen. OPNIEUW CACAOPOEDER EN MELK POEDER IN BESLAG GENOMEN. De vorige week werden bij twee groote cacaofabrieken te Wormerveer en Zaan dijk alle voorraden cacaopoeder en cacao- koeken ln beslag genomen wegens prijs opdrijving. De opsporingsdienst van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart heeft inmiddels het onder zoek voortgezet met het gevolg, dat van daag opnieuw kon worden overgegaan tot het in beslag nemen van ongeveer veertig ton cacaopoeder vermengd met melkpoe- per, v/elk artikel tegen te hooge prijzen in den handel werd gebracht. Tevens werd ongeveer 5000 kg. ruwe melkpoeder, welke ver boven den maximumprijs werd ver kocht, in beslag genomen. Het onderzoek is nog niet afgesloten, zoodat vermoedelijk nog meer processen- verbaal inzake prijsopdrijving zullen volgen In totaal is thans een hoeveelheid van 340 ton cacaopoeder en melkpoeder ln beslag genomen. De Haagsche Rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen den 37-ja- rigen juridischen adviseur, dr. C. B. te Lei den, wien beleediging van een bepaalde volksgroep middels een in een plaatselijk weekblad gepubliceerd artikel was ten laste gelegd. De Officier van Justitie, mr. Zaayer, had tegen verdaohte vier weken gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank heeft verdachte vrijgespro ken. VOOR DE DERDE MAAL EEN AANSLAG GEPLEEGD. De Haarlemsohe rechtbank heeft vandaag den 31-jarigen .landarbeider F. W. wegens poging tot doodslag veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf, conform den eisch van het O.M. Op 13 September van het vorig jaar had W. te Zaandam een 35-jarige vrouw, met wie hij enkele jaren geleden omgang had gehad, met een mes aangevallen. Dit was reeds de derde maal dat W. de vrouw van het leven wilde berooven. Den eersten keer had hij haar met een mes aangevallen, ter wijl hij den tweeden keer een aanslag met een revolver had gepleegd. Voor dit laatste feit was de man tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld, met de bepaling, dat hij niet meer in de Zaanstreek mocht komen. BOSKOOP. 22 Jan. Prunus-trlloba 1720 ct.; Andromea 17—224 ct.; Cerasus Hisakura (ster kers) 100 ct.; Rhododendronbloemen 15 ct.; Azaleamollusbloemen 1ste soort f,1,701,80; ld- 2de soort 70—120 ct.; Forsythiatakken 70—110 ct. Alles per bos van 10 stuks.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2