NEZO BINNENLAND LESDSCH DAGBLAD, Woensdag 22 Januari 1941 Derde Blad No. 24793 Belastingverhooging door B.en W. van Leiden vastgesteld IJstourisme in nieuwe banen Sfsfe Jaargang Opcenten op de personeele belasting verhoogd van 150 tot 170 Groote tourtochten kunnen een zeer stimuleerenden invloed uitoefenen Waarom de Elfstedentocht niet doorging Hygiënisch bereid en verpakt. Tijdelijke toelage gehuwd lager gemeentepersoneel Zooals bekend is, wijst het ontwerp der gemeente-begrooting voor het jaar 1941 een tekort aan van f. 431.000. Teneinde de verdere voorbereiding enbe- handeling van de begrooting zoo min mo gelijk te vertragen, oordeelden B. en W. het nuttig om het begrootingsontwerp voorloo- pig met dit tekort in te dienen, terwijl zij de hoop uitspraken, tijdig vóór de behan deling van de begrooting in staat te zijn aanwijzingen te geven omtrent eventueele mogelijkheden voor het verkrijgen van het begrootingsevenwicht. B. en W. deden hier- bij ook reeds uitkomen, dat een verdere verhooging van de belasting noodzakelijk I zou kunnen blijken. Het College heeft de verschillende onder- I deelen der gemeentebegrooting; en de be- drijfsbegrootingen alle nogmaals aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Het resultaat van deze bemoeiingen was, dat tegenover enkele verhoogingen van uitgaafposten van ondergeschikt belang dc begrooting nog op enkele andere punten niet onbelangrijk kon worden verbeterd, doch slechts voor .een gedeelte van het te kort. Tot hun leedwezen bleek het niet mo gelijk voldoende dekkingsmiddelen voor het geheele tekort te vinden. Wanneer men in aanmerking neemt de vele bezuinigingen en versoberingen, die in den loop der jaren in de gefneentehuishouding werden aange bracht en de eischen die de tegenwoordige tijd stelt, valt dit ook niet te verwonderen. Zooals duidelijk zal zijn, hadden zij boven dien ook bij dezen begrootingsarbeid te kampen met de moeilijkheden, die de heer- schende onzekerheid te voorschijn heeft geroepen, onzekerheid, die inmiddels nog is toegenomen door de invoering der loon belasting. met afschaffing van de gemeen tefondsbelasting en de daarop geheven opcenten, zonder dat voor de daaruit voor de gemeentefmanciën voortvloeiende gevol gen gelijktijdig een compensatie in het leven werd geroepen. De Lichtfabrieken, op wier rekening de grootste post van het tekort kwam, hebben ook het meest kunnen bijdragen tot de vermindering daarvan. In totaal was, bij een storting van Va van het onafgeloste kapitaal in het vernieuwingsfonds, de winst f. 275.528.— lager geraamd dan voor 1940, hoewel in de begrootingscijfers reeds een verhooging van den gasprijs was verwerkt. Commissarissen der Fabrieken achten het met de Directie verantwoord de begrooting van beide bedrijven, met inbegrip van die van de straatverlichting, alsnog zoodanig te wijzigen, dat uiteindelijk een f. 90.064. gunstiger resultaat wordt verkregen. De winst der Gasfabriek, aanvankelijk uitge trokken op f. 43.659.kan worden geraamd op f. 211.512.— of f. 167.853.meer, voor namelijk door den sterken groei der gas- afgifte tengevolge van de bijzondere om standigheden, de verhooging van de prijzen der bijproducten, en eenige andere factoren In deze gewijzigde begrooting is er rekening mede gehouden, dat de verhooging van den gasprijs met Va cent per M3 een lagere op brengst geeft, dan de prijsverhooging die aanvankelijk in de begrooting was opge nomen. Anderzijds moet echter wegens de sterk gedaalde stroomafgifte eveneens door de tijdsomstandigheden de geraamde winst van de Electriciteitsfabriek, alsnog met f. 168.789.— worden verminderd, gevende op beide begrootingen dus te zamen een achteruitgang van f.936.—. Hiertegenover kan intusschen de raming voor de straatverlichting ad f. 107.000.op de gemeentebegrooting met f. 91.000.tot f. 16.000.— worden verlaagd, vermits thans moet worden aangenomen, dat de bestaan de verduisteringstoestand vooralsnog zal worden bestendigd. Hieruit vloeit uiteraard voor de bedrijfsbegrootingen een mindere bate voort, doch daarmede werd bij de plaats gehad hebbende herziening van de cijfers reeds rekening gehouden. Ten aanzien van het Radiodistributie bedrijf merken B. en W. nog op, dat dit, gelijk bekend zal zijn, onlangs door den Staat werd genaast. Aangezien omtrent de financieele afwikkeling van deze naasting thans nog weinig bekend is, hebben zij de begrooting van dat bedrijf, mede met het oog op het verband met de gemeentebe grooting men denke aan renten en af lossingen van geldleeningen voorloopig nog gehandhaafd. Te zijner tijd kunnen de noodige veranderingen worden aange bracht. Het mag zeer zeker overbodig worden geacht met betrekking tot de Fabrieken nog eens te wijzen op de onzekerheid, die ove rigens blijft bestaan omtrent productie, prijspeil, enzwelke factoren ten slotte de werkelijke uitkomsten 'oeheerschen. In de tweede plaats is het mogelijk ge bleken, het verlies op de begrooting van het Openbaar Slachthuis, dat wegens de ver wachte daling in 1941 van het aantal slach tingen op f. 50.000 werd uitgetrokken, tot f- 30.000.te verminderen door te beschik ken over de vermoedelijke meerdere winst van het jaar 1940. Het laat zich n.l. aanzien dat de winst over dat jaar, uitgetrokken op f. 10.800,ongeveer f. 20.000 meer zal be dragen. Wat de Gestichten „Endegeest'' c.a. be treft, brengen B. en W. in herinnering, dat van het tekort der bedrijfsbegrooting ad f40.000 slechts f15.000.— (het bedrag n.l. betrekking hebbende op „Rhijngeest") in de gemeentebegrooting was opgenomen, in verband met de in overweging zijnde maat regelen om het aadere deel van het tekort op te heffen door verhooging van den ver- Pleegprijs en/of verhooging van het toege laten aantal patiënten voor Endegeest en voorgeest. Hoewel het overleg met de des betreffende autoriteiten te dezer zake nog niet is beëindigd, zoo moet toch worden aangenomen, dat op deze of andere wijze in het bedrag van f. 25.000 zal worden voor zien, zoodat dit bedrag van f. 25.000 alsnog in de bedrijfsbegrooting in ontvangst is gebracht; op de cijfers der gemeentebegroo ting heeft dit uiteraard geen invloed'. De Lichtfabrieken (met de straatverlich ting) en het Slachthuis gezamenlijk maken derhalve een verbetering van de begroo- tingspositie mogelijk met f. 110.064. Hierop komt in mindering een bedrag van f. 4.750 als nadeelig verschil van de wijziging van eenige verdere posten, zoodat van het te kort ad f. 341.000 nog een som van f. 325.686 resteert. Het is natuurlijk niet mogelijk een derge lijk bedrag geheel door belastingverhooging te dekken. Slechts een* gedeelte daarvan kan op deze wijze worden gevonden, zoodat nog de vraag is te beantwoorden, aan welke van de belastingmogelijkheden de voorkeur moet worden gegeven en op welk bedrag het door de burgerij meer op te brengen bedrag behoort te worden gesteld. Aangezien de straatbelasting, ook in ver band met de onlangs ingevoerde rijkshef fing van extra 100 opcenten op de grond belasting zeker niet in de eerste plaats voor verhooging in aanmerking komt, blijft de keuze practisch beperkt tot de opcenten op de personeele belasting, die thans ten getale van 150 worden geheven, terwijl een aantal van 200 in het algemeen als uiterste grens wordt aangenomen. Ten aanzien van de opcenten op de ge meentefondsbelasting had de gemeente nog een speling van 20 opcenten, welke naar de raming van de 55 opcenten over een vol belastingjaar f. 109.000 hadden kunnen op brengen. doch deze marge is haar door het Rijk ontnomen, door de afschaffing van de gemeentefondsbelasting en de gemeen telijke opcenten daarop, bij de invoering van de loonbelasting ten behoeve van het Rijk. Het ligt verder in het voornemen van het Rijk, om te zijner tijd ook de personeele belasting af te schaffen, doch naar verluidt zal voor het jaar 1941 nog op het voortbe staan van die belasting kunnen worden gerekend. Deze maatregelen van het Rijk treffen de financiën der gemeenten in hare grond slagen; immers, ook aan de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten (uitkeeringen uit het gemeentefonds, dat voornamelijk zijn inkomsten uit de ge meentefondsbelasting heeft) wordt hier mede haar basis ontnomen, zoodat deze eveneens opnieuw zal moeten worden gere geld. Wat hiervoor en voor het verlies aan belastingopbrengst en belastingcapaciteit in de plaats treedt, is thans niet bekend, terwijl evenmin bekend is, in welke mate en onder welke voorwaarden het Rijk den ge meenten hulp zal verleenen bij het dekken van begrootingstekorten. Terwijl een dergelijke onoverzichtelijke toestand heerscht, moet dus een beslissing worden genomen over een verhooging van de belasting ten behoeve van de gemeente begrooting. Na nauwkeurige overweging van deze aangelegenheid zijn B. en W. tot de con clusie gekomen, dat een verhooging van het aantal opcenten op de personeele belasting tot 20 beperkt behoort te blij ven. Nadat deze opcenten eerst van 100 op 135, en vervolgens op 150 werden ge bracht, zullen zij daarmede dan tot 170 worden opgevoerd. Deze nieuwe 20 op centen geven naar de raming van de 150 opeenten, een opbrengst van f. 45.465.zoodat het ongedekte tekort daarmede is verminderd tot f. 280.221. Bij deze beslissing werden B. en W. geleid door verschillende overwegingen, allereerst deze, dat, vooral in dezen tijd van verzwa ring ook van rijksbelastingen, de eventueel verder noodige verhooging van gemeente belastingen niet met al te groote schokken voor de burgerij, doch zooveel mogelijk ge leidelijk moest plaats hebben, nog afgezien van het feit, dat aan een opvoering van deze opcenten tot het uiterste maximum van 200 ook op zichzelf ernstige bezwaren uit een oogpunt van belastingheffing voor de burgerij onzer gemeente zijn verbonden. Bovendien achtten B. en W. in verband met de onzekerheid ten aanzien van de toekomstige financieele verhouding tus schen Rijk en gemeenten, en de daarmede onverbrekelijk samenhangende herziening van het gemeentelijk belastingstelsel, het oogenblik thans niet geëigend voor nog verdere verzwaring van de gemeentelijke belastingen, terwijl zij ten slotte in aan merking namen, dat het begrootingstekort in niet geringe mate is te wijten aan de huidige bijzondere toestanden. In deze laat ste omstandigheid is tevens een voldoende rechtvaardiging gelegen om het nog ont brekende bedrag van f. 280.221 voorloopig naar den kapitaaldienst over te boeken. Thans kunnen daarvoor immers geen dekkingsmiddelen worden aangewezen; deze overboeking geschiedt derhalve voor een administratief sluitend maken van de be grooting en in afwachting van een nadere regeling van dit tekort. Uiteraard zal op de dekking van dit voorloopig naar den kapi taaldienst verschoven tekort de aandacht gevestigd moeten blijven, maar de regeling daarvan kan beter worden beoordeeld, wanneer de nieuwe regelingen meer bekend zijn en de gevolgen daarvan voor de ge meentefinanciën behoorlijk kunnen worden overzien. Gelet op het buitengewoon karakter van dat tekort achten B. en W. deze gedragslijn in de gegeven omstandigheden ook overi gens verantwoord, te meer, waar blijkens de toelichting, die in de pers verscheen bij de aankondiging van de loonbelasting, maatregelen mogen worden verwacht, wel ke zullen tegemoet komen aan de moeilijk heden, waarvoor de gemeenten zich bij haar begrootingsarbeid geplaatst zien. Keukenzout van Boekelo, 1 3 ct. p. Kilo-pak. 6360 (Ingez. Med.) De secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire doen toekomen, waarin ge wezen wordt op de regeling betreffende een tijdelijke toelage voor lager bezol digd gehuwd rijkspersoneel. In deze circulaire wordt den gemeen tebesturen in overweging gegeven, ten aanzien van het lager bezoldigd ge huwde personeel der gemeenten voor zooveel noodig in overeen- komstigen zin te handelen. KINDERBIJSLAGWET EN ONGEVALLEN EN ZIEKTEWET. De Federatie van bedrijfsvereenigingen heeft aan de aangesloten bedrijfsvereeni gingen medegedeeld, dat het in het voor nemen van het departement van sociale zaken ligt, een zoodanige wijziging van de kinderbijslagwet te bevorderen, dat de ar beider ook kinderbijslag zal kunnen ont vangen over dagen, waarover hij geen loon, doch uitkeering krachtens de ziektewet of de ongevallenwetten geniet. Deze wetswij ziging zal vermoedelijk per 1 April as. in werking kunnen treden. Verder ligt het in de bedoeling uitdruk kelijk in de Ziektewet en de ongevallen wetten, alsook in de invaliditeitswet te be palen, dat kinderbijslag niet als ioon in den zir, dezer wetten moet worden aangemerkt. Ook zonder deze wijziging acht het depar tement van sociale zaken den kinderbijslag geen loon in dezen zin. Ten einde twijfel daaromtrent uit te sluiten, stelt men zich voor bedoelde wetswijziging te bevorderen. Ook de vraag, of wachtgeld ais loon in den zin der kinderbijslagwet is aan te merken, zal binnenkort definitief worden geregeld. VERSTREKKING VAN TOMATENSOEP. IN BLIK. De secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken heeft in een schrij ven aan de betrokken gemeentebesturen medegedeeld, dat gedurende vier achtereen volgende weken, op de wijze als voorheen, tomatensoep in blik kan worden gedistri bueerd aan werkloozen en armlastigen. JOS. E. A. M. VAN DER HOEVEN t In den leeftijd van 80 jaren is te 's Her togenbosch overleden de heer Jos. E. A. M. vhn der Hoeven, die indertijd tot de oprich ters van de R.K. Werkliedenvereenlging heeft behoord van die organisatie jarenlang voorzitter is geweest en als zoodanig een belangrijke rol heeft vervuld in het organi satieleven onder de arbeiders. Ook in andere sociale vereenigingen, zooals die der drank bestrijding, heeft hij zich doen kennen ais een persoonlijkheid, die door zijn krachtige leiding, welsprekendheid, ontwikkeling en tact, veel wist te bereiken voor dezen moei lijken pioniersarbeid. „Tijd". SCHEEPVAART ONDERVINDT VEEL HINDER VAN HET IJS. Alles wordt gedaan om het verkeer te water te herstellen. Juist nu het vervoer per as aan beper kende maatregelen gebonden is, is de scheep vaart in ons land belangrijker dan ooit en is het ijs in de waterwegen en rivieren dus ook hinderlijker dan ooit. Vanwege den rijkswaterstaat wordt echter met man en macht gewerkt om de scheepvaartroutes zoo snel mogelijk ijsvrij te maken. In het Zuiden van ons land heeft men met de grootste moeilijkheden te kampen. In de overige deelen is de scheepvaart beperkt mogelijk. Alle stoomijsbrekers, waarover men in Nederland beschikt, zijn ingescha keld en zijn dag in dag uit bezig strijd te leveren tegen hun jaarlijks wederkeerenden vijand. De rijkswaterstaat werkt in deze samen met het bureau voor de blnnenbeurtvaart, zoodat men ervan verzekerd Is, dat ln de eerste plaats die waterwegen opengebroken worden, dié het meeste verkeer hebben. Als het weer blijft, zooals het nu is, dan kan men er van verzekerd zijn, dat binnen een week het scheepvaartverkeer ln ons ge heele land weer volledig hersteld ls: een gebiedende eisch wil de voedsel- en brand stofvoorziening goed werken. DR. GÖBBELS ONTVANGT NEDERLANDSCHE KUNSTENAARS, Het D.NB meldt uit Berlijn: Rijksmi nister dr. Göbbels heeft Dinsdag een aan tal Nederlandsche kunstenaars ontvangen, die, gevolg gevend aan zijn uitnoodiging, een achtdaagsche studiereis door Duitsch- land maken. SLACHTVERBOD VOOR GEITEN EN BOKKEN. Zonder slachtvergunning van de Ned. veehouderij centrale is het met ingang van heden verboden geiten en bokken te slach- I ten of te doen slachten. (Van een deskundigen medewerker). De periode van de „ouderwetsche win ters" schijnt weer aangebroken te zijn. Reeds drie jaren achtereen hebben de schaatsenrijders huil hart kunnen ophalen. Voor de schaatsenfabrikanten, die zoovele Jaren slechte zaken deden als gevolg van de kwakkelwinters, moet het wel een gou den tijd zijn geweest, want er wordt in Ne derland meer geschaatst dan oodt te voren! Daarbij is er in de laatste drie jaren een bijzondere ontwikkeling in de schaatssport ln ons Jand op te merken. Overal waar vaarten en slooten het vlalkke land doorkruisen, worden toer tochten over grooteren en kleineren af stand uitgeschreven, welke tochten onmiskenbaar een zeer stimuleerenden invloed uitoefenen. De befaamde Elfstedentocht, het klas sieke en niet te overtreffen voorbeeld, werd in verkleinden vorm nagevolgd en met succes. De Ijsbond Hollands Noorderkwar tier, welke jaren geleden ook wel eens toohten had uitgeschreven, pakte in De cember 1938 de zaken orpnleuw energiek aan en dit voorbeeld is de twee daarop volgende jaren overal nagevolgd. Aan de organisatie van den op Tweeden Kerstdag 1938 verreden Dorpentooht over 85 K.M, kleefden fouten. We herinneren ons nog hoe we in Oosthulzen, na ln Alkmaar ge start te zijn, met de onaangename mede- deellng werden verrast, dat het traject van bijkans 8 K M. tot Edam onberijdbaar was, daar de betrokken afdeeling van den Ijs bond nalatig was gebleven en de baan niet had geveegd. Er zat niets anders op dan het stuk te voet af te leggen, hetgeen voor degenen, die Noorsohe schaatsen bereden, een heel onprettig karwei was. Maar die fouten ten spijt was de Dorpentooht van 1938 toch een suoces en toen 1940 vele vorstdagen bracht, werden opnieuw toch ten uitgeschreven, thans ook in andere deelen des lands. De ijstoestand was vrij slecht en alleen de V.V.V.-Sneek had geluk. Haar Elfmerentochrt. werd een schitterend succes. Men trof hert mooist denkbare lis en bovendien een stralenden dag. Geen wonder dat deze tocht plotseling met een soort aureool werd omgeven en er Zaterdag 11 Januari j.1. duizenden uit alle deelen des lands naar Sneek trokken. Dit jaar schieten de toer- en prestatie tochten als paddestoelen uit den grond. Reeds het vorig jaar kreeg de Zuld-Hol- landsche IJsbond het verwijt te hooren, dat het bestuur veel minder actief was dan de Noord-Hollandsche Zusterorgani satie. Dat hebben de Zuid-Hollanders niet op zich laten zitten en onlangs zijn twee-, drie- en viermeterentochten vanuit Lelden met veel succes gehouden. Behalve de Dorpentochten in Noord-Holland, dc Zaan- sche Merentocht en de Friesche Elfmeren- tocht werden vele andere toerritten uitge schreven. NADEEL EN. Aan al die tochten en ronden b on getwijfeld een nadeel verbonden, n.l. dat men vaak het doel, waarvoor ze worden uitgeschreven voorbijziet en er een wedstrijd van maakt. Inplaats van rustig de schoonheden, welke Neder land op een Ijstocht, waar men zich ook bevindt, openbaart, in zich op te nemen wordt het voor velen een jacht om maar zoo snel mogelijk het einddoel te bereiken. De organisatoren van de meeste toch ten hebben dit terdege begrepen en hebben door het constateeren van het vertrek en de aankomst reeds bij voorbaat het wedstrijdkarakter aan een toertocht ontnomen. Daarnaast organiseert men, zooaLs bij den Elf- merentocht, vaak over hetzelfde tra ject een wedstrijd, waarbij zich echter, zoo ais dit jaar in Langweer b gebleken, gemakkelijk excessen kunnen voordoen. In Sneek en Langweer heeft men reeds leering nit het geval getrokken en een volgende maal zullen alleen echte wed strijdrijders mogen starten. Zaterdag jj. werden door den Noorder Ijsbond ln het Noordelijk deel van Gro ningen een groote prestatierit over 150 K.M. en een toertocht over 72 KM. gehouden. De prestatierit was eigenlijk een combina tie van wedstrijd en bocht. Ervaren rijders, die eens een grooten afstand wilden afleg gen zonder er een wedstrijd van te maken, konden zich aan dc kluif van 150 KM., welke al veel begon te lijken op een Elf stedentocht, wagen. Voor de zwakkeren was er de 72 K.M. Maar wat zag men ge beuren? Velen schrven voor de 72 K.M. lr. met het kennelijk doel er een echten wed strijd van te maken. Voor de 150 K.M. waren hun capaciteiten niet toereikend, dan maar op de 72 K.M. En dat kan nooit de bedoeling van de organisatoren zijn ge weest. De kranten hebben zelfs de eerste 10 aankomenden van den toerrit vermeld, waarmede zij het euvel In de hand werk- VERSPREIDE BERICHTEN. Vanwege het zilveren jubileum van den Bond van Waschmdustrieelen zal Za terdag 25 Januari om 2 uur een receptie worden gehouden in het jaarbeurs-restau rant te Utrecht. Het hoofdbestuurslid, de secretaris en oprichter van den bond, de heer J. Kamerbeek herdenkt tevens zijn 25-Jarlg ambtsjubileum. ten. Een volgende maal zal men dit achter wege moeten laten. Slechts moet de zeer ruime limiet, waarbinnen de tocht moet worden afgelegd voor 72 KM. ongeveer 9 uur worden gehandhaafd. EEN STEHULEERENDE WERKING. Wanneer de organisatoren van de vele toerritten er met kracht naar streven er elk wedstrijdkarakter aan te ontnemen, kan deze vorm van ïjstourisme een zeer gunstige n invloed uitoefenen op de schaatssport in den lande. Hoogstens kan men er. zooals in Sneek, Langweer en N.- Holland gebeurde, nog een speclalen wed strijd aan verbinden. Tegenstanders van deze tochten beweren, dat het ongewenscht Is rich ln kudden op het Ijs te begeven, maar zij vergeten, dat wanneer deze toer ritten niet werden uitgeschreven, het over - groote deel van de deelnemers niet zelf standig een tocht zal ondernemen. Boven dien is de veiligheid veel grooter dan wan neer men er op eigen houtje op uittrekt. Allerlei maatregelen bij bruggen e.d. wor den getroffen, welke anders zeker achter wege zouden zijn gebleven. Zij, die aan een toertocht deelnemen, hebben daarenboven een prikkel om een bepaalde prestatie te verrichten. Voor de meesten ls de medaille, welke aan het volbrengen van dén rit ls verbonden, een aardige attentie en niet het hoofddoel. Mensahen van allerlei ding. zwakke en sterke rijders en rijdsters van den meest ulteenloopenden leeftijd nemen er aan deel. Wij hebben op de vele todhten, welke we meemaakten, kunnen constateeren, dat er een zeer stimuleerende werking van uitgaat. Zonder twijfel wordt de mooie schaatssport er nog meer gemeengoed door van de massa ln Nederland. ELFSTEDENTOCHT. De Elfstedentocht ls dit jaar niet gehou den, waarbij we de gedachte niet van ons kunnen afoetten, dat de organisatoren er ditmaal niet de rechte lust in hadden. De laatste Elfstedentocht ls door het ver schrikkelijke weer en de op vele plaatsen onberijdbare baan een mislukking gewor den. Daarbij kwamen nog de knoeierijen en andere omstandigheden. Als reden van het niet doorgaan ls opgegeven, dat men niet met licht op mag rijden. Zonder twij fel ls dat een handicap, maar onoverko melijk is deze moeilijkheid niet. zooals Zaterdag in Groningen ls gebleken, waar deelnemers aan den grooten tocht eerst Vit uur in het donker moesten rijden over ijs, dat vele scheuren vertoonde. Een bekende Elfstedenrijder bracht als argument naar voren, dat men des mbrgens uren achtereen in het donker zou moeten rijden door de verandering van den tijd Die moeilijkheid kan men gemakkelijk om zeilen door den tijd van vertrek 1 uur en 40 minuten later te stellen en het tijd stip waarop men binnen moet zijn, even eens zooveel later te nemen. Wellicht moet men, wanneer het aantal deelnemers aan den Elfstedentocht al te groot wordt, den tocht op andere wijze organlseeren. Het vorig jaar hebben velen zich aangemeld, die bij lange niet na capabel waren een dergelijke zware rit, welke ook onder normale omstandigheden zeer veel van de deelnemers vergt, te vol brengen. Het ls zeer moeilijk zoo niet on mogelijk, om personen, die zich aanmelden, te weigeren, omdat men nooit van te voren kan zeggen of zij in staat zijn een Elf stedentocht te rijden. Wel zal het bestuur er met klem op moeten aandringen niet, lichtvaardig ln te schrijven en rioh dan alleen voor deelname aan te melden, In dien men behoorlijke vooruitzichten heeft het 200 K.M. lange traject af te leggen. Knoeierijen zullen in de toekomst wel niet meer voorkomen. We mogen aannemen, dat het bestuur de noodige leering uit het voorgevallene heeft getrokken en evenals de Noorder Ijsbond bij rijn 150 K.M. tocht deed. zal overgaan tot het instellen van geheime controles. Bij den Elfstedentocht kan men nog een ander euvel opmerken, n.l. dat velen zich opgaven voor den wedstrijd, die reeds van meet af van plan waren er een toertocht van te maken. De bepalingen rijn n.l. dus danig, dat men onderweg van wedstrijd rijder toerrijder kan worden, waartoe men slechts den witten armband heeft ln te leveren. Velen gingen van het standpunt uit, dat de wedstrijdrijders eerder vertrek ken, dajt men minder in het gedrang zit en het aanbeveling verdient bij de voorsten te zijn. Men heeft dan een groot voordeel bij de later startende toohtrijders. Ook dit euvel kan den kop worden ingedrukt door te bepalen, dat wie als wedstrijdrijder is gestart, tot het einde toe als zoodanig zal worden beschouwd en het voor deze cate gorie verboden ls aan den stok te rijden en dergelijke. In schaatsenrilderskringen beeft men het zeer betreurd, dat dit jaar bij het be stuur van de Elfstedenvereeniging van meet af scheen vast te staan, dat van het houden van den grooten tocht niets kon komen. In Friesland heeft men grooten aandrang op de organisatoren uitgeoefend, maar tevergeefs. Men achtte de bezwaren zóó overwegend, dat van het houden van den tocht definitief moest worden afgezien. Trouwens de ijstoestand als gevolg van hei vein strnnmen is ook niet gunstig geweest. Wij willen dit artikel besluiten met er nogmaals op te wlizen hoe noodzakelijk het is. dat de organisatoren van de toerritten, waarin de veélziirkoe schoonheid van ons land wordt eeonenbaard. alle maatregelen nemen om er elk wedstrijdkarakter aan te ontnemen. Vanzelfsprekend kan men een limiet stel len. maar verder dient men niet te gaan. On die wijze kan men het ij stoer:-me en de sobaatssport in ons land onschatbare dien den bewijzen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9