Gouden echtvereeniging Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 22 Januari 1941 "Wat een meisje worden kan j De Gemeente- begrooting voor 1941 Door Hanna Schabo Mr. J. A. P. W. Slicher Uil de Rijnstreek LISSE. WEDEROM SLUITEND. De Gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1941 Is verschenen. Meer dan ooit heeft de samenstelling daarvan het College van B. en W. zorg gebaard. Eenerzijds was het noodig ten gevolge van de uitbreiding der gemeente verschillende uitgaven hooger te ramen, anderzijds is o.a. de uitkeering uit het Gemeentefonds belangrijk lager en bleven de belastingramingen ver beneden die van het vorig jaar. Ofschoon op het be lastinggebied reeds ingrijpende veranderingen hebben plaats gehad en nog te verwachten zijn, hebben B. en W. de belastingopbreng sten op den ouden voet geraamd. Dat de be grooting, zij het nauwelijks, sluitend kon worden gemaakt, stemt dankbaar en het College van B. en W. schept moed en ver trouwen uit het feit, dat zijn beleid door den Raad gesteund wordt. Het hoopt op den zegen Gods op aller arbeid in het algemeen belang. Het Hoofdstuk Alg. Beheer vordert f. 35472,36 (v.j. f. 35.819,92), het hoofdstuk Openbare Vei ligheid f. 29858,93 (v.j. f. 22717,32). Het politie korps werd met 3 man uitgebreid. Volksgezondheid f. 14.439,46, te ontvangen keur- en slachtloonen f.6500; bijdrage school - artsendienst f. 1074,57; tandheelkundige hulp aan schoolkinderen f.1050. Het hoofdstuk Volkshuisvesting sluit met een nadeelig saldo van f. 2154,72. Inzake Openbare Werken is o.a. voor onder houd van straten en pleinen f. 3164 uitgetrokken. Belangrijke verstratingen zullen dit jaar niet ondernomen worden. Voor onderhoud buiten wegen f.1915; aandeel plaatsen en plantsoenen f. 1680,75; Gemeentereiniging f. 6555,20. Het openbaar onderwijs op de gewone lagere en de Bewaarschool vordert in totaal resp. f. 8181,27 en f. 2053,38. Bijzonder gewoon L.O. f. 46865.56 aan uitgaven en f. 15706,15 aan ontvangsten. Bijzonder U.L.O. f. 10001.56 waartegenover een ontvagnst van f. 3753.07. Bijzonder buitengewoon L.O. f.100; Bijzonder bewaarschoolonderwijs f.3935; Middelbaar onderwijs bijdragen aan andere gemeenten f.1000; subsidie Handels avondschool f. 125. De post voor krankzinnigenverpleging be draagt f.24729; subsidie Burgerlijk Armbestuur f.38000; voor werkverschaffing door de ge meente ondernomen wordt f.28850 uitgetrokken. Het ligt in de bedoeling een rijweg met wan delpad in werkverschaffing aan te leggen langs het Keukenhof van Stationsweg naar den Spekkelaan. De loonen worden begroot op 32 cent per "uur met een werktijd van 43 uur per week..Er zul len in totaal ongeveer 30 werkloozen gedurende 26 weken tewerk gesteld kunnen worden. Vóórts zal een wandelpad worden aangelegd langs den Stationsweg vanaf „Veldhorst" tot de Rasters waaraan 30 arbeiders gedurende 7 weken te werk gesteld kunnen worden. Voor kosten van werk verschaffingen door derden ondernomen is een bedrag geraamd van f. 30.000 waarvoor een bij drage van het Werkloosheidsubsidiefonds wordt verstrekt. Er zullen verschillende particuliere werkverschaffingsobjecten in uitvoer worden genomen. Tevens wordt weer. bollenpellen met toeslag verwacht. Voor steun aan werkloozen wordt een bedrag van ruim f. 23.000 uitgetrok ken, welk bedrag belangrijk lager is dan andere jaren wegens tewerkstelling in werkverschaf fingsobjecten en werken in buitenland. Kosten steunverleening aan kleine tuinbouwers f. 5788,70 In ^otaal vallen momenteel 16 personen onder deze regeling; suppletie op spaargelden werk loozen en kleine tuinbouwers f. 1663,70. Voor Hoofdstuk XV „Overige inkomsten en uitgaven" is een post van f. 50685,15 uitgetrok ken w.o. ook begrepen zijn de posten voor den distributiedienst, welke kosten echter door het Rijk worden vergoed. Voor onvoorziene uitgaven is uitgetrokken f. 696,97. De begrooting voor den Gewonen Dienst sluit met een bedrag in ontvangsten en uit gaven van f. 544119,91. De begrooting voor den Kapitaaldienst sluit met een bedrag aan ontvangsten van f. 22859,44 en uitgaven f. 22810, batig slot f. 49,44. Vergadering Kruisverbond. Het Kruisverbond alhier kwam in ledenverga dering bijeen. De jaarverslagen werden uitge bracht. Het financieel verslag sloot met een saldo van f. 166,44. De aftredende bestuursleden werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Voor het examen stenografie Slaagde.mej. A. Strik alhier. NOORDWIJK. Brand. Ten huize van mevrouw de Wed. Sch. al hier brak brand uit. De brandweer was spoe dig ter plaatse. Het bleek een schoorsteen brand te zijn, die ontstaan was door ver vuiling van het rookkanaal. De brand kon door de brandweer met zand gebluscht wor den. De schade is niet groot. Nadat bij de politie aangifte was ge daan van diefstal van een schaap uit een weide is het haar mogen gelukken de daders twee jeugdige personen en de helers aan te houden. Na een volledige bekentenis zijn zij voorloopig op vrije voeten gesteld. NOORDWIJKERHOUT. GEMEENTERAAD. Eervol ontslag aan- en benoeming van gemeente-ontvanger. De Raad vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester Van Iersel, Afwezig wegens ziekte, de heer A. H. v. Noort. Onder de ingekomen stukken was het voor naamste de goedkeuring betreffende een geld- leening van f. 65.000 met de Haarlemsche Bank. Aan J. J. Kroon en L. Bouwmeester zal een tegemoetkoming uit de gemeentekas worden verleend, overeenkomstig art. 13 der L.O.-wet. De begrooting voor het grondbedrijf, dienst 1941, werd gewijzigd in verband met den aan leg van gas voor het in aanbouw zijnde wonin gen-complex ten behoeve van groote gezinnen. De begrooting, dienst 1941, werd gewijzigd in verband met de loonbelasting. Op diens verzoek werd eervol ontslag verleend aan den gemeente-ontvanger, den heer J. Roulin tegen 1 Februari as. Op de aanbeveling voor éen nieuwen ge meente-ontvanger zijn geplaatst, de heeren No. 1 Th. Horsthuis en No. 2 P. van Buijtenen. De heer Warmerdam vroeg waarom de heer Van Buijtenen niet als No. 1 op de voordracht staat; als oudste in jaren en langer in ge meente-betrekking, hoewel tijdelijk, Direct hierop sloot de voorzitter de openbare vergadering en ging over in geheime zitting. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat in verband met deze benoeming tot stemming zou worden overgegaan. Beiden zijn bekwaam en hebben ongeveer de zelfde capaciteiten, terwijl zij zich deden ken nen als ijverige, plichtsgetrouwe ambtenaren. Na stemming verkreeg de heer Th. Horsthuis 7 stemmen en de heer P. van Buytenen 5 st. De heer Th. Horsthuis werd benoemd verklaard en legde in handen van den voorzitter de ver- eischte eeden af. Hij werd door de raadsleden hartelijk geluk gewenscht en dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Hierna volgde geheime zitting ter behande ling van reclames tegen de belastingen. BIJ de rondvraag merkte de heer Westrik op, dat hij gaarne zou zien dat de politie-verorde ning gewijzigd werd met een bepaling,, dat leder ingezetene bij sneeuwval de straat voor zijn eigen perceel schoon maakt. De voorzitter zou liever zien, dat Iedere burger dit werk zou verrichten zonder verplichting. De gemeeptenaren zouden gaarne zien, dat er eenig politie-toezicht werd gehouden als de Jeugd, zooals 1.1. Zondag, bij de bewoners in de kom van het dorp ruiten met sneeuwballen in gooit. Hierop sluiting. Foto Van Vliet. (Foto Schabo) Kinderverzorging en -opvoeding in de practijk. ,Die wil ik volgen", zegt menig meisje, wan neer zij aan haar later huwelijk denkt en meent, dat de opleiding voor „Kinderverzor ging en Opvoeding" zooiets is als een avondcur sus, waarbij men in een twintigtal wekelijksche lessen van een uur een diploma voor „Opvoed ster" veroveren kan. Zoo is het niet. De opleiding voor K. en O. zooals deze in.het kort genoemd wordt heeft door den naam tot tal van. misstanden geleid, waarvan lk er boven één schetste. Hetgeen zeer jammer is. want de studie kan elk meisje met een goecr verstand en liefde voor kinderen van harte worden aange raden, omdat juist in deze opleiding alles be sloten is, wat een meisje aan kennis en erva ring kan verwerven om de mooiste taak te be vorderen welke voor haar weggelegdis, n.l. de innige beleving van oprechte moedervreugde en het sfchenken van een zoo volmaakt mogelijk kindergeluk. De opleiding voor K. en O. is buiten gewoon breed. Een eigenaardige bijkomstig heid daarvan Is dat, als de leerling het „Certificaat voor K. en en O." behaalt, zij met een zóóver onderlegd is, dat zij tegelijkertijd het staatsexamen voor leerares K, en O. kan afleggen en de akte N.XX behalen. Dus om het zoo eens te zeggen, een gediplomeerd „Kin derverzorgster en Op voedster" bestaat niet. Wel kennen wij de op leiding en de functie van Kinderverzorgster, die in Koloniehuizen wordt aangesteld doch deze werkkring heeft, met de hier bedoelde niets uitstaande. Ook dat de leerling na beëindiging, meteen leerares kan v/orden en dit vanzelfsprekend ook meestal da delijk wordt doet velen, die van de voorwaarden der studie kennis nemen, terugdeinzen. Zij zien deze veel te zwaar, meenend dat het doel te ver hun eigen bedoeling voorbijschiet en richten het oog op een andere opleiding. Hetgeen jammer is. Zooals ik reeds zeide, zeer jammer. De opleiding voor K. en O. schenkt den leer lingen een algemeene vorming, waarbij de dege lijke studie en de beoefende praktijk er voor zorgen, dat zij na het behalen van het certifi caat of het afleggen van het Staatsexamen in den ruimsten zin -des woords bekwaam en des kundig zijn op het terrein der opvoeding en belast kunnen worden met de lichamelijke en geestelijke verzorging en opvoeding van kinde ren tot den leeftijd van veertien jaar. Kinder verzorging en -opvoeding Zooals ik reeds zeide: de opleiding wordt dik wijls verkeerd gezien. Er bestaan verschillende actes en aanteekeningen op diploma's, welke te kennen geven, dat de houdster opgeleid werd en in- staat js om izich met kinderen bezig te hou den.'Ik. noem slechts de aanteekening kinder verpleging op -het diploma voor ziekenverple ging, het diploma Kinderverzorgster in Kolo niehuizen van den Centralen Raad van Kinder- uitzending, terwijl er verder nog opleidingen zijn voor Kinderjuffrouw, voor Gouvernante, welke (Foto Schabo). Goed voorbeeld doet goed volgen. op de huishoudscholen genoten wordt, terwijl de studies voor het Lager Kleuter- en het Bijzon der onderwijs natuurlijk niet mogen worden ver geten: Elk dezer opleidingen echter en daardoor elk diploma bezit een speciaal karakter. Zoo beperkt zich de aanteekening kinderverpleging uitsluitend tot de behandeling van zieke kinderen, de onderwijs diploma's strekken' zich alleen uit tot het recht van onderwijs geven, terwijl de ti tels kinderverzorgster, kinderjuffrouw en gou vernante duidelijk weergeven wat met de oplei ding werd beoogd. Het „Certificaat voor K. en O." echter zoowel als de acte N.XX, welke het recht geeft aan de Nijverheidsscholen onderwij» te geven in K. en O., zijn de eenige diploma's, welke deze vakken op de breedst mogelijke basis beheerschen. Tot goed begrip en om deze op leiding vooral recht te doen wedervaren wil lk hier een opsomming geven van de onderdeelen, waaruit het studieprogramma bestaat. Aan de leerlingen wordt les gegeven in Op voedkunde, Zielkunde, Kinderverzorging, Ge zondheidsleer. Biologie, Sociologie. Kinderhan- denarbeid, Wetskennis, Kinderteekenen, Spel- leiding, Kindermuziek, Handwerken. Vertellen, Zingen, Tuinverzorgen,- Lichamelijke oefening en het lesgeven. DE OPLEIDING. De opleiding voor K. en O. zelf duurt drie Jaar en vindt plaats aan één der belde scholen voor K. en O. te Rotterdam of te Amsterdam, terwijl ook aan de R.K. scholen voor Maat schappelijk Werk te Sittard en te Amsterdam gelegenheid is deze opleiding te volgen. De toelatingseischen zijn gelijk aan die voor de Scholen voor Maatschappelijk Werk. Het minste, wat geëischt wordt; is het Mulo-diploma of twee jaren Huishoudschool, maar normaal wordt gevraagd eind-examen Gymnasium, HJB.S. of Akte L. O. Over afwijkingen van deze eischen van toelating beslist de directie der betreffende school. In dit verband zij er nog aan herinnerd, dat tal van meisjes, die haar akte L.O. bezitten verder gaan en zich tot leerares K. én O. be kwamen. Wanneer wij weten, dat bezitsters van deze akte, onderwijzeressen dus, die bevoegd zijn zonder meer op een lagere school voor de klas te staan, tóch nog den geheelen cursus voor K. en O. moeten volgen, dus toch nog meer dan drie jaar moeten studeeren om het K. en O.-diploma te behalen, dan kunnen wij beseffen welk een schat van kennis en vooral ervaring een gediplomeerd K. en O.'ster bezitten moet. Want vergeet dit niet, niet alleen theo retisch maar ook practisch wordt de opleiding gegeven. Het derde studiejaar voor K. en O. is n.l. het z.g. practijkjaar. De leerlinge moet dan normaal dienst doen in een voogdij ge sticht. een vacantiekolonie of in gezinnen met kinderen van verschillende leeftijden. Legt zij teh laatste met goed gevolg haar eind-examen af, dus is zij in het bezit van het „Certificaat voor K. en O." dan is zij bevoegd, de leiding van een kinderhuis, kinderbewaarplaats of een soortgelijke instelling op zich te nemen of naast Of bij ontstentenis der moeder in haar plaats de geheele opvoeding van kinderen te verzor gen en te leiden. - De toekomstmogelijkheden voor meisjes,, die zich in K. en O. willen bekwamen zijn zeer ruim. Er bestaan meer dan honderd Nijver heidsscholen in het land, waar de vakken K. en O. gedoceerd worden, waar zij dus, in het bezit der Akte N XX, als leerares kan worden aan gesteld-. Verder zijn-zij de veel gezochte en ge waardeerde leidster van kindertehuizen, vacan- tiehuizen, kinderbewaarplaatsen en kleuter scholen. Nu alom de drang merkbaar is de onbevoegde krachten aan deze inrichtingen "door bevoegde te vervangen, moet er op ge rekend worden, dat binnen afzienbaren tijd de vraag naar K. en O. gediplomeerden zeer groot zal zijn. De lange opleiding mag verder niemand af schrikken; de leerares K. en O., evenals de ge diplomeerd Maatschappelijk Werkster komt, waar zij ook aangesteld wordt, bijna dadelijk in een leidende positie. Mocht dit op tè jongen leeftijd geschieden, dan zóu de kans groot zijn, dat de practische onervarenheid en haai- tekort aan levenswijsheid bederven, waarop haar op leiding en theoretische kennis haar recht geven. Die goede toekomst mag echter de candidate alleen voor de goede materieele mogelijkheden, niet in verleiding brengen het beroep te kiezen. Om in het beroep succes "te boeken is het noodig. dat de candidate over een onuitroei baar optimisme, eën niet te fnuiken uithou dingsvermogen en een uitermate grooten offer zin beschikt, want naast de enorme voldoening, welke zij telkens weer in haar vak ondervinden kan. moet zij ook rekenen op een reeks van teleurstellingen, veel tegenwerking en vooral veel misbegrip HnT voornaamste taak immers zal zijn goed te maken hetveen anderen fout deden of 'anderen wier krachten tekort schoten te ver vangen. een taak, welke dikwijls veel werk en "zórgen brengt, doch niet altijd de waardeering vindt, waarop de resultaten recht geven. Heden herdenken onze stadgenooten A. Meyers en C. J. MeyersVan Klaveren, wo nende Katrijnenstraat 2a, den dag, waarop zij vóór 50 jaren aan te ekenden voor het huwelijk, terwijl op 4 Febr. e.-k. een halve eeuw huwelijksleven achter hen ligt. De 74- Jatlge bruidegom was tot voor ruim een jaar bakkersknecht bij de firma Koole Ni- cola alhier, waar hij gedurende niet minder dan 52 jaren werkzaam is geweest. Zijn 72-jarige echtgenoote schonk het leven aan 7 kinderen, waarvan er thans nog 3 in leven zijn. De verdere nakomeling schap bestaat uit 1 kleinkind. De beide echtelieden mogen zich nog in een vrij goede gezondheid verheugen, een reden te meer, om deze dagen feestelijk te herdenken. Moge het krasse echtpaar, dat al die Ja ren trouwe lezers van ons Blad was, nog tal van jaren de herinnering bewaren aan een prettigen gouden bruidstijd. RIJNSBURG. Uitkeering „Winterhulp". Door het plaatselijk comité Winterhulp is aan 47 gezinnen een geldelijke uitkeering verstrekt. Burgerlijke Stand. Geboren: Jannie, D. van S. v. d. Mey en P. Noort. Gehuwd: F. Leerink en W. K. F. Koop. Overleden: J. Linde, echtgenoote van F. Veld man 52 j. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Julianaschool is benoemd mej. v. d. Vliet, voorheen kweekelinge met akte aan die school. VOORSCHOTEN. •Filmavond „A. N. W. B." In de groote zaal van hotel Deurloo werd een filmavond gegeven door den A.N.W.B. om meerdere bekendheid te geven aan het omvangrijke werk, dat deze bond al bijna 60 jaren verricht. Velen, nagenoeg alle weggebruikers, profiteeren hiervan, maar dit mooie werk wordt onvoldoende ge steund. Burgemeester M. F. Berkhout, dr. M. v. d. Stoel, consul A.N.W.B. en de gemeente secretaris de heer A. P. Schram de Jong waren aanwezig. Eerst werd een tentoon stelling betreffende het groote werk van den A.NW.B. bezichtigd, waarna burge meester Berkhout een kort openingswoord sprak en den A.N.W.B. een succesrijke toe treding van vele leden wenschte. Aan dr. M. v. d. Stoel is de bond veel verschuldigd voor dé vele moeiten voor de voorbereiding en medewerking. Namens het dag. bestuur zeide spr. hem hiervoor har telijk dank. Vervolgens zette de heer M. Ruyten- schildt zeer uitvoerig en duidelijk het werk van den Bond uiteen. Hierna werd de mooie A.N.W.B.-film ver toond. De heer RtLytenschildt sprak ten slotte nog een propagandistisch woord. Burgerlijke Stand. Geboren: Emmy, D. van H. N. Muller en L. H. Christ iaanse Pieter, Z, van H. Hoekstra en H. M. Bus Jacob Pieter Johannes, Z. van J. P. Segaar en C. Megchelse. Overleden: Hendrik van Vuuren 75 j., we duwnaar van C. J. Immink. Ondertrouwd: Johannes Frans Duindam 29 j. en Stephanie Maria Verbeek 23 J. Johan Veen 22 j. en Cornelia Hoogervorst 25 j. WASSENAAR. Aanrijding. Op den Rijksstraatweg werd de bakfiets, bestuurd door K., door een auto omverge reden, waardoor de inhoud bestaande uit zuivelproducten over den weg geraakte en eieren werden gebroken. De bakfiets werd beschadigd. K. bekwam geen letsel. Pols gebroken. De 15-jarige J. S. alhier is op Duinrell ge vallen en brak daarbij den rechterpols. Nadat dr. Hubbellng hem had verbonden is hij per politieauto naar zijn woning over gebracht. Ten nadeele van H. aan de Beukenlaan werden 10 kippen gestolen. Gevonden voorwerpen: twee kinder- portemonnales met inh., portierkruk, hon- denriem, twee ceinturen, passer, broche, ceintuur, rijwielbelastingmerk, hond, sjaal, heerenschoen, bril, vulpenhouder, diverse handschoenen, fasant, twee heerenrijwielen, sleuteltje van fiets, zilverbon. Te bezorgen op het politiebureau. De archivaris b. d. de heer W. J. J. C. Bijleveld te Lelden schrijft ons: Hedenmorgen werd ik pijnlijk verrast door het doodsbericht van mijn vriend en clubgenoot sinds ruim 43 jaren, na kort stondige ziekte bezweken te Alphen a. d. Rijn, waar hij een menschenleven lang de betrekking van griffier bij het kantonge recht uitoefende. Hoe hij daar werd ge waardeerd, ls gebleken bij zijn zilveren jubileum. Doch uiterst weinigen zullen we ten, dat met hem tevens een zeer ontwik keld en hoogstaand geleerde ons ontval len is. Slichgr waseen eenvoudig man en ambtsbejag was hem vreemd. Gedwongen, zoo dra mogelijk een ambt te verwerven, deed hij dit en vervulde zijn plicht met trouw en stiptheid. Van huls uit der libe rale partij toegedaan, begTeep hij volko men, dat deze geene kansen meer bood tot een schitterende loopbaan, vooral in zijn woonplaats en omgeving, die op dit gebied eertijds heel anders was ingesteld. Met po litiek heeft hij zich nooit bemoeid, nooit naar voornamere plaatsen gedongen en zich bulten zijn ambtswerk, alleen bemoeid met zijn studie. Het was mij steeds een bij zonder genoegen met hem te spreken over de latere Romeinsehe schrijvers die hij ijverig bestudeerde en dan samen tekst- moeilijkheden op te lossen. In Plinlus, diens tljdgenooten en navolgers, was hij volkomen thuis. Van zijn grootvader van moederszijde, den kolonel J. W. van Hopbergen, had hij een mooie verzameling uurwerken geërfd en op dat gebied was hij ook volkomen op de hoogte, zoowel wat betreft de techniek, als de geschiedenis der uurwerken. Van de zijde van diens echtgenoote, vrouwe van HopbergenDlllié, gewerd hem bulten tal van persoonlijke herinneringen aan haar Voorvader, den roemruchten admiraal. Tjerk Hlddes de Vries, een verzameling Frlesch-(Ohineesch) porselein. Deze werd voor Slicher aanleiding, om zich op ruim 50-5. leeftijd te verdiepen in de geschiede nis en het ontstaan van deze kunstnijver heid, die hij binnen korte jaren volkomen beheerschte, zoodat zelfs vakmannen ver steld stonden van zijn gedegen kennis en beoordeeling van Chineesche voorwerpen, merken en dagteekening. Doch hij was te bescheiden, om daarover te schrijven. „Er zullen wel zijn, die het heter weten dan lk, die er zoo laat med» begon," placht hij te zeggen. Den trouwen vriend, die zoo veel meer beteekende, dan ,men" ooit kon ver moeden, past m.i. toch een posthuum woord van hulde en dank. Leiden 20 Januari 1941. BOSKOOP. Jaarvergadering vereeniging „Polderbelang". Onder leiding van haar voorzitter, den heer H. van Gemeren, hield de vereeniging Polder- slang' hear jaarvergadering. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Uit het financieel verslag van den nenning- mèester bleek, dat 1940 voor de vereeniging een onvoordeelig jaar is geweest. Het bezit van de vereeniging geeft een bedrag van f. 404,82 aan. Vervolgens werd de begrooting voor 1941 met alg. st. vastgesteld. Besloten werd de contributie voor 1941 te hand haven op 10 cent per 100 RE, De aftredende bestuursleden, de heeren A. Brand Pz. en H. van Tol Johz. werden met alg, st. herkozen. HAZERSWOUDE. Tot diaken bij de Geref. Kerk, is wegens het overlijden van den heer Joz. Pels, door de gemeente gekozen, de heer J. Pels, zoon van den overledene. ZOETERMEER. ZUURSTOF-APPARAAT ONTPLOFT. Arbeider ernstig gewond. Gisteren had in de smederij van den heer v. D. alhier een noodlottig ongeval plaats. Tijdens het lasschen, waarbij een zuiu*stof-apparaat ge bruikt werd, kwam dit apparaat tot ontploffing, waarbij een smidsknecht ernstig gewond werd. Nadat de geneesheer was gewaarschuwd, werd de knecht naar het ziekenhuis vervoerd. De luchtdruk was zóó ontzettend, dat alle ruiten van de smederij sprongen, terwijl een muur omviel en andere ontwricht werden. Gelukkig kwamen geen andere persoonlijke ongelukken voor. Er ontstond een begin van brand, die gelukkig direct gebluscht kon worden, zoodat de brand weer, die inmiddels was uitgerukt, niet be hoefde te blusschen. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7