De Vereenigde Staten en het volkenrecht Binnenland LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 20 Januari 1941 Doorboring Haagsche conventie door de Angel-Saksische mogendheden GEMENGD NIEUWS Verdwaald op het IJselmeer Inbraak in een aroenten- handel te Utrecht Door gasvergiftiging om het leven gekomen AGENDA Winterhulp Nederland Bedenkelijke verwatering van het neutraliteitsbegrip. Door een specialen medewerker, die in politieke en juridische kringen, welke op het gebied van het internationale en het volkenrecht als bijzonder deskundig en competent kunnen worden beschouwd, een enquête heeft gehouden over het actueele thema der houding van de Vereenigde Sta ten ten aanzien van het Duitsch-Italiaan- sche conflict met het Engelsche imperium, worden ons de volgende opmerkelijke uit eenzettingen ter beschikking gesteld: In den huidigen oorlog is meer nog dan vroeger, de groote beteekenis van volken rechtelijke oneenigheden naar voren geko men. De strijd tusschen politieke wereld beschouwingen is tevens een strijd tusschen rechtsbegrippen, gelijk de werkelijkheid toont, tusschen het streven naar een faire en ridderlijke oorlogvoering aan den eenen en een meedoogenloozen vernietigingswil aan den anderen kant. Tusschen de strijdende partijen staan de neutrale mogendheden, welker rechten en plichten in geschreven en ongeschreven normen van het volkenrecht zijn vastge legd. Zoolang een staat neutraal blijft, is hij verplicht tegenover de oorlogvoerende staten een bepaalde houding in acht te ne men en bepaalde interventies van deze sta ten te dulden. Deze beide zaken echter worden beheerscht door den plicht eener zeer strenge onpartijdigheid: de neutrale staat is derhalve niet alleen moreel en po litiek, maar ook (juridisch verplicht zijn houding tegenover alle oorlogvoerende staten gelijkelijk te bepalen en interven ties der oorlogvoerende staten, welke uit den oorlogstoestand voortvloeien, gelijkelijk van alle oorlogvoerende staten te dulden. In het bijzonder echter is hij verplicht zijn neutraliteit tegenover alle oorlogvoerende staten gelijkelijk te handhaven. Deze duidelijke grondbeginselen zijn in hoofdzaak samengevat in de beide Haag sche neutraliteitsovereenkomsten van 18 October 1907. De Vereenigde Staten van Amerika hebben deze overeenkomsten wel iswaar niet mede onderteekend, zij zijn echter nog voor den oorlog daarbij toege treden en hebben ze op plechtige wijze ge ratificeerd. Zij zijn daarmede aan de be palingen van deze overeenkomsten gebon den. Het is van belang, duidelijk zich voor oogen te stellen, dat de deelneming van de de Vereenigde Staten aan den oorlog tegen de centrale mogendheden in 1917 niet ge schiedde zooals de officieele Ameri ka ansch-Engelsche geschiedschrijving be weert omdat de centrale mogendheden inbreuk hadden gemaakt op de rechten van de Vereenigde Staten als neutrale mo gendheid, maar omgekeerd juist, omdat de Vereenigde Staten het, in het bijzonder sedert 1915, in toenemende mate nagela ten hadden, consciëntieus de op hen rus tende volkenrechtelijke plichten na te ko men. Jn het bijzonder zijn zij in gebreke gebleven ten opzichte van de noodzakelijke onpartijdigheid tusschen de oorlogvoeren den en daarmede hebben zij den hoogsten plicht als neutrale mogendheid voortdu rend geschonden. Dit is door vele, zonder vooroordeelen zijnde Amerlkaansche ge leerden, het laatst nog in 1937 en 1938 door den professor in het volkenrecht, Borshard en door den historicus, Tansill, op overtui gende wijze uiteengezet. Wanneer men de politiek der Amerlkaan sche regeering sedert, het uitbreken van den tegenwoordigen oorlog in verband ziet, springt de parallel met de ontwikkeling van den wereldoorlog duidelijk in het oog. Ook thans weer neemt deze politiek een steeds eenzijdiger tegen één der beide oor logvoerende partijen gerichte houding aan. De Vereenigde Staten bevinden zich thans reeds in een toestand, die er door geken merkt wordt, dat zij hun volkenrechtelijke plichten als neutrale mogendheid niet meer nakomen. Uit de groote reeks voorbeelden, die aan gehaald kunnen worden voor de in strijd met het volkenrecht zijnde houding der Vereenigde Staten, mogen slechts twee zeer kenmerkende worden genoemd. Zoo zegt artikel 6 van XIII .Haagsche accoord be treffende de rechten en plichten van de neutralen in geval van een oorlog ter zee (de z.g.n. zeeneutraliteitsconventie) aan welker bepalingen de Vereenigde Staten zooals hierboven uiteengezet, gebonden zijn, duidelijk en helder het volgende: Het door een neutrale mogendheid aan een oorlogvoerende mogendheid om eenigerlei reden direct of indirect uitgevoerde af staan van oorlogsschepen, munitie of an der oorlogstuig is verboden. Op overeenkomstige wijze verbiedt arti kel 16 B van de pan-Amerikaansche neu- traliteitsovereenkomst van Havanna, die op 20 Februari 1928 onder het bescherm heerschap en op instigatie juist van de Vereenigde Staten is onderteekend, het verleenen van credieten door een Ameri- kaanschen staat aan een oorlogvoerende mogendheid zoolang de betrokken Amerl kaansche staat zelf formeel buiten het conflict staat. In strijd hiermede verklaren de bepalin gen van het door president Roosevelt op 11 Jan. 1941 bij het Amerikaansche con gres ingediende wetsontwerp op de hulp aan Engeland, dat de Amerikaansche re geering voor regeeringen, welker onder- dersteunlng de Amerikaansche president „beschouwt als essentieel voor de defensie van de Vereenigde Staten", wapenmate riaal kan doen vervaardigen, wapentuig aan deze regeeringen kan afstaan en de zen regeeringen ieder soort inlichtingen kan doen toekomen., die in verband staan met de levering van wapenmateriaal. Het is duidelijk, dat deze bepalingen, in geval zij door het Amerikaansche congres tot wet mochten worden verheven, een ernstige inbreuk op het volkenrecht van den kant van de Vereenigde Staten zouden vormen. Da inbreuk op de bepalingen van artikel 6 van de genoemde Haagsche conventie is te duidelijk, dan dat zij een toelichting noodig heeft. Maar ook met de genoemde bepalingen van de overeenkomst van Ha vanna zou deze wet onvereenigbaar zijn, want hét is duidelijk, dat de daar onder oogen geziene transacties door den begun stigden oorlogvoerenden staat Engeland niet contant betaald kunnen worden, maar afgewikkeld moeten worden langs den omweg van uitgebreide credietopera- ties. Slechts terloops zij opgemerkt, dat deze wet ook in strijd zou zijn met de bekende Johnson-act, die. zooals men weet, iedere soort van credietverleening verbiedt aan staten, die hun uit den wereldoorlog datee- rende schuldverplichtingen jegens de Ver eenigde Staten niet zijn nagekomen, waar toe Engeland in de eerste plaats behoort. President Roosevelt en zijn minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, hebben wel gemerkt, hoezeer hun voornemen in strijd is met volkenrecht en grondwet. Zij trachten, verwijzende naar een vermeend in gevaar brengen der Vereenigde Staten door de spilmogendheden en Japan, dit in strijd met het recht zijn te verbloemen. Men tracht zich te bedienen van het op zichzelf ongetwijfeld geldige volkenrechts beginsel. dat iedere staat gerechtigd is, een bedreiging van zijn bestaan af te weren met alle hem ten dienste staande midde len. In tusschen kan het beginsel der zelf verdediging in dit geval geen toepassing vinden, aangezien een bedreiging der Ver eenigde Staten door het Duitsche rijk reeds door hun bevoorrechte geografische ligging onmogelijk is. De versletenheid van dit argument heeft intusschen den minister van buitenland sche zaken, Huil, aanleiding gegeven, om in zijn senaatsrede van 15 Januari een nieuwe bewering naar voren te brengen. Op de vraag, of de bepalingen van 't wets ontwerp van Roosevelt dan niet in strijd v/aren met de voorschriften van de Xiiie Haagsche conventie, antwoordde hij n.l., dat de Vereenigde Staten deze voorschrif ten niet meer als toonaangevend voor zich konden beschouwen. Huil heeft daarmede de bindendheid van een door de Vereenig de Staten vrijwillig en op plechtige wijze aanvaarde verplichting eenzijdig en zonder urgente reden opgezegd, hij heeft dus pre cies hetzelfde gedaan, wat men beweert, dat in de jaren sedert 1933 door Duitsch- land is gedaan en wat juist in de kringen der Amerikaansche regeeringspolitici een zoo buitengewoon scherpe zij het ook ongerechtvaardigde critiek heeft gewekt. Als motiveering voor dit buitengewone optreden der Vereenigde Staten bracht Huil nu niet naar voren zooals men had kunnen verwachten dat de Vereenigde Staten „bedreigd" werden, maar dat de ge noemde Haagsche conventie niet meer door alle oorlogvoerenden wordt nagekomen. Met deze aanduiding kan aangezien het Duitsche rijk zich tot dusver op de meest pijnlijke wijze gehouden heeft aan de be palingen der genoemde conventie niets anders bedoeld zijn dan de Britsche prac- tijk van de zee-oorlogvoering, die inder daad de bepalingen van de genoemde con ventie (die mede door Engeland is .onder teekend) ten scherpste overtreedt. Vermeld moge in dit verband alleen worden het ge val van het Duitsche regeeringsstoomschip „Altmark", en het Britsche navycertsy- steem. Aan den anderen kant echter is er geen twijfel aan, dat uit deze in strijd met het recht zijnde Britsche practijk voor de Ver eenigde Staten geenszins de bevoegdheid kan voortvloeien om nu eigener beweging de geheele overeenkomst eenzijdig op te zeggen. De waarlijk groteske toestand ontstaat dus, dat een formeel neutrale staat, welks regeering de uit de neutraliteit voortvloei ende plichten tracht te omzeilen op een wijze, die in strijd is met het volkenrecht, zich het voorwendsel daartoe juist niet laat leveren door die mogendheid, waartegen hij het voornemen heeft een standpunt in te nemen, maar door die mogendheid, aan wie zijn steun ten goqde moet komen. An ders gezegd: de Vereenigde Staten dulden en bevorderen handelingen van Engeland in strijd met het volkenrecht, teneinde zich van hun kant op in strijd met het volken recht zijnde wijze te verwijderen van him plichten als neutrale mogendheid en een standpunt te kunnen innemen tegen het Duitsche rijk d.w.z. tegen de partij, die vol kenrechtelijk correct optreedt. De huidige Amerikaansche regeering be schouwt dus iedere internationale conven tie en iedere volkenrechtelijke verplichting als niet ter zake dienende, wanneer zij na- deelig blijkt voor haar eenzijdige anti- Duitsche neutraliteitsdoeleinden. Op grond hiervan kan men er zich een denkbeeld van vormen, hoe de „nieuwe orde" er zou uitzien, die den volkeren na een Britsche overwinning over het. Duitsche rijk bescho ren zou zijn: het is dezelfde „orde", die geléid heeft tot den wereldoorlog en tot het dictaat van Versailles. Tegen dezen on- geest is Duitschland ten strijde getrokken. Het zal dien strijd voeren tot het zegevie rende einde. EEN AVONTUUR VAN SPAKENBURGSCHE VISSCHERS. Is ongeveer een week geleden drie Huizer jongens op het IJsselmeer een angstig avontuur overkomen, thans heeft zich dit herhaald met twee jonge visschers uit Spa kenburg. Zij waren Vrijdagmorgen vroeg uitgegaan, het ijs op. Uren lang liepen ze langs de kust en al visschend naar spie ring verloren zij de kust uit het gezicht. De jongens orienteerden zich op de windrich ting en dachten met behulp daarvan de kust wel weer te kunnen vinden. Doch de wind was inmiddels gedraaid en toen raak ten zij aan hef dwalen. Den geheelen dag waren zij onderweg zonder te weten waar zij zich bevonden. De avond viel, steeds lie pen zij door. Tegen 10 uur 's avonds merkten zij een licht op en zij gingen er op af. WeldTa drongen de tonen van muziek tot hen door. Zij meenden Muiden te hebben bereikt, doch toen zij voet aan land zetten, des avonds om elf uur bleken zij in.Harderwijk te zijn. Spakenburg werd opgebeld en de ver ontruste ouders werden gerustgesteld. In Harderwijk verkochten de jongens de gevangen spiering om brood te koopen. Zij brachten den nacht door op het politie bureau en keerden'in den loop van Zater dag naar Spakenburg terug. Drieduizend gulden uit de brandkast gehaald. DE DADERS AANGEHOUDEN. Te Utrecht is ingebroken in de kantoren van een groentenhandel aan de Croeselaan. De dieven hebben een kelderraam openge schoven. lieten zich naar beneden glijden en wisten via de kamer in het kantoor te komen. In het voorbijgaan hebben zij be halve hun eigen gereedschappen ook nog boren en vijlen medegenomen uit den kel der en met deze werktuigen gewapend was het voor hen een klein kunstje de brand kast. welke in het kantoor stond, open te breken. Vooral de boren deden goed werk en daarmede wist men het slot ts forceeren en de deur open te krijgen. Uit de brand kast werd een bedrag van ruim 3000 gulden gestolen en via den zelfden weg ontkwamen de dieven. Na een kort onderzoek is het de Utrechtsche politie gelukt de hand te leggen op de daders Gearresteerd weiden twee be tonwerkers van achttien en twintig jaar, waarvan de oudste als sjouwerman bij den groenbenhandelaar langen tijd in dienst is geweest. Na een verhoor van eenige uren hebben de daders bekend. Daar de politie het vermoeden heeft, dat deze daders zich ook nog aan andere diefstallen hebben schuldig gemaakt, wordt het onderzoek voortgezet. In de woning van een der daders heeft de politie onder het vloerzeil een gedeelte van de gestolen 3.000 gulden teruggevonden. Te Amstelveen is een echtpaar, woonach tig aan den Amsterdamschenweg te Am stelveen, aan gasvergiftiging overleden. De politie stelde een onderzoek in en consta teerde een defect aan de gasslang. Ver moedelijk zijn de 36-jarige man en de 35-jarige vrouw na het eten op hun stoelen in slaap gevallen en zoo bewusteloos gewor den. Zij laten drie kinderen van 8 jaar, 5 jaar en 2 jaar na. DRIE BOERDERIJEN TE DINGELRADE IN BRAND. Gistermorgen ontstond, door nog onbe kende oorzaak, brand in de boerderij van den heer C. te Dingelrade (L.)Doordat het vuur gretig voedsel vond in den voorraad stroo, breidde deze brand zich geweldig uit en werden de naastliggende boerderijen van de hoeren V. en Van de C. eveneens door het vuur aangetast. De brandweer van Dingelrade bestreed met een viertal slan gen op de waterleiding het vuur. Hoewel dit door de gladheid geen gemakkelijke taak was, was na een uur blusschen het grootste gevaar bedwongen. De brandweer van de gemeente Brunssum kwam ter assistentie, doch behoefde niet meer handelend op te treden. Van de drie boerderijen werden schuur en stallen met de zich daarin bevindende voor raden stroo en vruchten verwoest, terwijl de woning van den heer Van de C. totaal uitbrandde. Het vee werd grootendeels ge red, doch vijf vette varkens en talrijke kippen verbrandden. De schade wordt door verzekering gedekt. VAN EEN WAGEN GEVALLEN. De 28-jarige gehuwde arbeider J. C. uit Zuid Scharwoude is te Oud-Karspel zooda nig van een wagen gevallen, dat hij in •bewusteloozen toestand naar zijn woning werd overgebracht. Hij is later aan de be komen verwondingen overleden. POLITIE TE AMERSFOORT DOET GOEDE VANGST. De politie te Amersfoort heeft aangehou den en in arrest gesteld zekeren U., verdacht van diefstal van een groote partij goederen. Bij een huiszoeking werden door de recher che in beslag genomen: 2 vaten, elk inhou dende 50 kg. boter, een doos met 30 schor ten, een doos met 12 nieuwe lakens en sloo- pen, een doos met verbandmiddelen, een groote partij koffie, een pak bloembollen en 2 hammen. Van de vermissing van deze in- beslaggenomen goederen is echter nog geen aangifte bij de politie gedaan. Vervolgens is aangehouden V., verdacht van diefstal van een rijwiel en een zekere K. verdacht van heling van een rijwiel. BUITENLANDSCH GEMENGD. OPNIEUW SPOORWEGONGELUK IN SPANJE. Een ernstig spoorwegongeluk is gisteroch tend gebeurd tusschen de stations Barcelona en Montabliz. De expresstreinen uit Madrid en uit Santander stieten hier op elkaar. Er vielen vijf dooden, vier personen werden zwaar gewond, verscheidene lichtgewond. Verbreek de banden niet Nu met adverteeren op te houden, zou beteekenen de banden tusschen kooper en winkelier of fabrikant te verbreken. Goede waar en een goede naam dienen echter voor later in de herinnering 'te blijven voortleven. Daarom is dagblad-reclame, juist ook in deze tijden, van een zoo groote be teekenis. 6282 (Een der bekroonde inzendingen op een prijsvraag, uitgeschreven door de Duitsche „Werberaf"). STRATOSFEERVLUCHT IN EEN LUCHTBALLON. Op 17 Januari hebben de Russische luchtschi-ppers Tomin en Golysjev een tocht naar de stratosfeer ondernomen in een open luchtballon. Des morgens stegen zij op in de buurt van Moskou en drie uur later landden zij behouden en wel in het gebied van Iwanowo (200 kilometer ten Noordoosten van Moskou). Volgens den stand van den hoogtemeter hebben zij een hoogte bereikt van ruim 11.000 meter, waar zij een temperatuur aantroffen van minus zestig graden Celsius. Deze vlucht waarvan de Russische pers uitvoerig melding maakt, gold de bestudeering van eenige natuurkun dige eigenschappen van de stratosfeer. SPOORWEGONGELUK IN ITALIË. Op de spoorlijn van Vicenza naar Re- coaro werden door een botsing tusschen een goederentrein en een personentrein drie menschen gedood en drie menschen zwaar gewond. Wellicht berust de schuld aan het ongeluk bij den machinist van den per sonentrein, die bij een wissel niet op den goederentrein gewacht had. TELEVISIE IN KLEUREN. Een demonstratie van Dr. E. F. W. Alexan- derson. adviseerend ingenieur van de Ge neral Electric (in de Vereenigde Staten) heeft, naar men gelooft, de televisie in kleu ren, een stap naderbij gebracht. Alexan- derson beweert, dat een eenvoudige toepas sing van draaiende schijven van gesynchro niseerde kleuren aan zender en ontvang apparaat „natuurlijke kleuren" in het radio beeld tengevolge heeft. De uitvinder demonstreerde zijn kleur- systeem in een speciale uitzending van de televisiezender der General Electric naar zijn standaard-ontvangtoestel in zijn woon huis. Leden van de nationale televisiecom missie en George Henry Paine, lid van de Arperikaansche commissie voor communi caties, waren hierbij tegenwoordig. Een draaiende schijf met een middellijn van 60 c.M. en uitgevoerd in twee kleuren was ongeveer 30 c.M. voor het beeldvlak van Alexanderson's ontvanger opgesteld. Het oranjeioode en groenblauwe doorschijnende veld van de schijf draaide met een snelheid van 1800 onwentelingen per minuut. Ale- xanderson zeide dat een gelijke schijf was aangebracht voor de iconoscoop van den zender. Op deze twee schijven na was alles in studio en ontvangvertrek hetzelfde inge richt als bij de televisie van zwart en wit. .Hoewel wij eerst geprobeerd hebben drie kleurige beelden te verkrijgen, hebben we ons nng tot twee kleuren bepaald, om hin derlijke flikkeringen in het beeld te vermij den". zeide Alexanderson. „Deze tweekleu rige zending geeft zeer goede resultaten /onder flikkerverschijnselen. Ik ben ervan overtuigd dat de methode eenvoudig is en practisch, omdat zij toegepast kan worden bij de normaal gebruikelijke, ontvangtoe stellen, die in den handel zijn." (United Press) DE H.T.M. HEEFT MEER WERK. Wederom eenmansdiensten. Eensdeels tengevolge van het groote aan tal zieken, meer dan 100 conducteurs en bestuurders, doch voornamelijk'door de ge lukkige omstandigheid, dat de Haagsche Tramweg Maatschappij, als gevolg van het blijven rijden tot 11 uur en mede door den zeer bevredigenden omvang van het aantal reizigers overdag, is het overcompleet aan werkkrachten bij de H.T.M. thans opge heven en zal zij zelfs genoodzaakt zijn de eenmansbediening op de lijnen 4 en 14 we derom in te voeren, teneinde voldoende per soneel voor het toegewezen aantal diensten beschikbaar te krijgen. NIJMEGEN LANGZAAM VOORUIT. Arnhem ging sneller. Het inwonerstal van Nijmegen ging in 1940 met slechts 1195 inwoners vooruit en haalde 1 Januari 1941 de 96.316 inwoners. Arnhem maakte meer vorderingen. Deze stad nam in 1940 met 2508 personen toe en telde begin 1941 93.007 zielen. Arnhem liep dus op Nijmegen in en kan bij dit tempo binnen twee, drie jaar zelfs op Nijmegen uitloopen. Nijmegen haalde zijn overschot uit het groot aantal geboorten, totaal 2029 bij een sterftecijfer van 846. En blijkens de jongste statistiek van de commissie tot bestrijding der zuigelingensterfte, zijn de sterftecijfers voor zuigelingen te Nijmegen in vergelij king met vroeger óok gunstiger geworden. Wat Nijmegen iri het geboortecijfer won, verloor het relatief in het vestigingscijfer, dat slechts 5630 bedroeg, terwijl er 5618 in gezetenen vertrokken in 1940. Het opvallend groote vertrek van velen is ook te wijten aan den oorlogstoestand van Nijmegen als grensstad. Bovendien is hier het groot gar nizoen verdwenen. Het geboorte-overschot in Arnhem be droeg 900. In Arnhem vestigden zich dit jaar 1608 personen meer dan er vertrokken. Msb. Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7% uur nam. Woensdag Evang. Chr. Gem.: Spr. ds. Hoekendijk van Bussum. 3 en 7 uur nam. DIVERSEN. s Dinsdag 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot Inenting tegeD typhus 113 uur. s Dinsdag Mare 13: Mediscb Opvoedkundig Bureau 9 V» —11 uur voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgen 7—8 uur nam s Donderdags Wykgebouw „Betüesda' (Hoef- siraat 4446) Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. s Donderdags inst. voor Praeventleve Genees- .unde dste Binnenvestgracht 22): Inenting tegen diphterie 3% uur 's middags precies. s Vrydaga, lnst. voor Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v Beroepskeuze 4—5. 's Zaterdags: Oude Rijn 44a, Prot Bureau voor Sociale Adviezen. 2—3 uur nam. BIOSCOPEN, t 18 Jaar; 14 Jaar; 8 afle leeftijden. Luxor-theater, Stationsweg: „Op een avond in Mei" Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags 2—7 uur doorL voorstelling. Lido-Theater. Steenstraat 39: „De oude en de jonge Koning" t. Dagelijks IV» uur aam.; 's Zondags te 2, 4,30 eD IV» u Woensd eD Zaterd matinée 2.30 ul Trianon-Theater, Breestraat. „Inspecteur Eyck in de val". Dagelijks 2 en 8 u. 's Zondags van 2—6.30 uur doorL voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Pygmalion" Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook IV» uur. Zon dags te 2. 4% en 8 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „De moord zaak Franchetti" t.. Dagelijks 2 en 8 uur nam.; 's Zondags van 26.30 uur doorL voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee). IV» uur nam. 's Zondags gesloten. „Dat komt ervan" t. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 18 Jan. 20 uur tot Zaterdag 25 Januari 8 uur waargenomen door de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523. Te Oegstgeest: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm. 1 gr. C. (34 gr. F.). Gironummer van de W. IL N. 5553. De Bank van de W. IL N. Is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironummer 877. Stort op 5553 ol 877. Ge brengt geluk In veler leven. INSTALLATIE VAN DEN ARCHITECTENRAAD. Te 's-Gravenhage heeft de installatie plaats gevonden van den architectenraad. De installatie werd bijgewoond door den heer ir. Z. Y. van der Meer, als vertegen woordiger van den algemeen gemachtigde voor de bouwnijverheid. De installatie ge schiedde door den voorzitter van den bond van Nederlandsche architecten, prof. ir. H. T. Zwiers. Mr. Dr. D. A. P. N. KOOLEN 70 JAAR. Heden viert mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, oud-minister van arbeid, handel en nijverheid zijn ze ventigsten verjaardag VERGADERINGEN VAN DE N.S.D.A.P. IN NEDERLAND. De N.S.D.AP. in Nederland heeft Zater dagmiddag bijeenkomsten georganiseerd in Den Haag en Amsterdam. In Den Haag had de betooging plaats iij het Deutsche Heim, waar, na een begroetingstoespraak van den kringinspectéur dr. Schuon, de heer Fritz Schmidt diepgaande programmatische uit eenzettingen gaf omtrent weg en doel der N.S.D.A.P. en over de nieuwe taak van 1941. In Amsterdam had de bijeenkomst plaats in het Concertgebouw. Kringleider Paustian opende dezien middag, terwijl gouwleider Carl Rover de wereldbeschouwing van Adolf Hitler behandelde in een uitvoerige uiteen zetting. LAMBERTDS VAN DRUENEN Sr.t Een paar weken na zijn zoon, den heer Leonard van Druenen, is Vrijdag te Hint ham, nabij 's-Hertogenbosch, op 82-jarigen leeftijd overleden de heer Lambertus van Druenen Sr., president-commissaris van de N.V. Aannemersmaatschappij L. van Drunen en Zn, te 's-Hertogenbosch. De heer Van Druenen was een zeer be kende figuur in de aannemerswereld en in den loop der jaren heeft hij zeer vele groote werken tot stand gebracht, niet alleen te 's-Hertogenbosch en omgeving, doch in het geheele land. Dr. M. DE VISSER ONDERSCHEIDEN. Uit Milaan meldt het A.N.P.: Bij besluit motu propno van den vorst en grootmeester is dr. Marius de Visser, te Milaan, benoemd tot ridder van magister der Souvereilie Mi litaire Orde van Malta, met inschrijving in het grootprioraat van Lombardije en Vene tië. Het besluit is gegeven in Rome, op 7 December 1940. Door de behartiging van verschillende Nederlandsche belangen in Italië, is dr. M. de Visser aan vele landge- nooten bekend. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6