De krant voor de Jeugd m 8Isle Jaargang LElDSCH DAGBLAD, Zaterdag 18 Januari 1941 Vierde Blad No. 24790 CORRESPONDENTIE De slimme koning Het handschrift Oplossingen Goede oplossingen Hoe Freddy en Teddy naar Oma reden PRIJSRAADSELS Prijsraadsel Prijsraadsels n V 2' dcr' 3- ma' 5. gang, 6. cis, 7. luid, 8. land, 9. zien, I1131 1 1 1 -1 1 1 Prijsraadsels Beste raadselnichtjes en -neefjes, LEEST DIT ALLEN! Hier is de verrassing: Prijsraadsels! Het komt goed uit: het ijs is juist weg! Hoewel, als er nog ijs geweest was, dan hadden jul lie voor de prijsraadsels toch wel een uurtje gevonden! Ook nu worden er weer ACHT boeken be schikbaar gesteld, en wel verdeeld als volgt: Vier boeken onder alle getrouwen. Twee boeken onder alle groteren. Twee boeken onder alle kleineren. Er is dus voor iedere inzender of inzend ster een kans, en voor de getrouwen een dubbele kans! Vóór jullie aan het oplossen gaan. moeten Jullie eerst goed lezen, wat boven de raadsels staat, en wat hieronder volgt: 1. Ieder lost eerst het Prijsraadsel voor allen op, zowel de groteren als de kleineren dus. Daarbij lost ieder nog minstens drie raadsels op van de groep, waartoe hij (zij) behoort. Van ieder kind ontvang ik dus totaal vier raadsels, het prijsraadsel voor allen, en nog drie van je groep. S. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels. (Alleen op enveloppe is niet voldoende). 8. Op tijd inzenden: liefst voor Maandagmor gen 10 uur, uiterlijk tot Dinsdagmorgen 10 uur, naar Bureau Leidsch Dagblad of naar Wasstraat 38, 4. Duidelijk schrijven. 5. Elk kind zelf oplossingen schrijven; met prijsraadsels schrijft ieder voor zich. Kin deren uit één gezin, denkt er aan. Je mag wel éen klein of half velletje papier nemen (dit met het oog op papier-bezuiniging), als het maar apart is. In één enveloppe mag wèl. 6. Niet alleen de eindoplossing schrijven, maar ook de woorden, die je er voor moest vinden. Vergeet nu als-jeblteft niets; het is toch zo Jammer als je je kans op een boek verspeelt, door je brief niet goed af te werken. Eerst dus de juiste raadsels oplossen; daarna precies in schrijven. Kinderen van 11 jaar behoren bij de groteren. Voorts geen lange brieven deze keer de prijs raadsels zUn nu de hoofdzaak. Over de ijspret hoop ik in deze brieven te lezen. Nu dan aan het werk! Veel pleizier en succes er meel Ria de Nle JU hebt het schaatsenrijden zeker goed geleerd in deze dagen? Elly Punt Wat een feesten deze week! Ik volg Donderdag over één maand. Reken maar uit. Ook huiswerk! En daar houd jij niet van! Ondanks het ijs toch nog tijd gehad voor een kruiswoordraadsel, knap hoor! Ik zal het eens op mijn gemak bekijken. Moet de naam van je broer er ook bij? Rudolf David. Op schaatsenrijden is ieder kind dol, En alle brieven staan er van vol! Nlek en Marti Bakker Het zijn heerlijke dagen geweest, al was de vacantie net voorbij. Hoe vonden R. en D. het op de Zondagsschool? AU Stikkelorum Beide raadsels zijn ge schikt, van je neef, en van jou. Schrijf dit aan Jan in je volgende brief en wU Je hem dan tevens bedanken voor de mooie Nieuwjaars kaart? Koos Stikkelorum Jij ook bedankt voor je raadseltje. Annie v. d. Vos Jij begrijpt mij wel met een half woord. Zo is er telkens andere pret. Anny Bekooy Jy mag toch over je ver jaardag vertellen, hoor, al zijn er prijsraadsels. Want: waar het hart vol van is, daar loopt enz.? Als je er ten minste zelf tijd genoeg voor hebt! Jopie en Pr eddy Susan Jammer, dat de vorige brief te laat was. Ik ben het met je eens, wat je schrijft. Jullie' zijn w&t graag op school. Nanny Nauta Nu eerst prijsraadsels op lossen en als het nog kan: van Je feestdag verteUen! Johanna v. d. Zwan Het is goed, wat je vraagt. Ik ben al benieuwd, wat ik te lezen zal krijgen! Maartje Schaart Dat sneeuwbultje kregen we hier ook. Het was niet veel. JIJ bent voor- looplg weer klaar met je nieuwe mantel en hoed. Marijtje v. Rijn Het was een heel gezellig Katwijks praatje. Je bent er goed in thuis. Ik geloof, dat je vriendinnen jou verwend hebben met mooie cadeautjes. Nu hoor ik graag, h06 heerlijk jullie gespeeld hebben. Zusjes Schipper Ik heb menig keertje gekeken op de Singels; het was er heel vol, maar gezellig! Kan Adri ook goed uit de weg op de schaatsen? Reyer Bolderdijk Natuurlijk mag jij ook meedoen. Een nieuweling en toch geen nieuwe ling voor me! Grappig, hè? Je schrijft keurig, en je schaatst ook keurig, dat weet lk alvast. Kora Key Wat een leuke ontmoeting op het ijs met je Ouders! Jij doet zeker, evenals verr ieden jaar, je best het ook zo mooi te leren als zij? Gé de Jong Ik begrijp, dat je tolde van de slaap na al het schaatsenrijden. Anny Feynenbuik Ik hoop, dat je Moeder weer hersteld is. Je had een hele taak deze Fini de Lange Pijn, dat je weer present bent na je uitstapje. Toen je thuis kwam, kon je ook genieten: van het ijs. Bedankt voor je grapje. Beppie v. d. Hart Een kort briefje, maar keurig geschreven! Annle v. d. Hart Nu het ijs weg ls, zul je wel weer met je neus in de boeken zitten in je vrije tijd! Nelly v, Weeren Je had Inderdaad slechts 2 raadsels opgeschreven vorige keer. Het was een heerlijk ijsweekje. Koos Flaman Jullie hebben kunnen ge nieten vorige week! Nellie Dorrepaal Dat was dubbele pret ver leden week: ijs en een jarige! Dan schieten de raadsels er een keertje bij in. Ja, ik had Ie gemist. Corrie en Dik v. Weizen Jullie mogen al gezien worden op de schaatsen. De „meerval" is voor jullie nog een onbekende vis. Corry de Roon Hertoge Ik doe het je niet na. wat je me schrijft. Dat gaat er al lustig op los bij jou! Johan v Diik Jij had een fiin ultstaoje met Moeder Dat vond je nog prettiger dan het ijs. zou ik denken! Olga Derksen Dit Hsweekie deed nog aan vacantie denken: een extra middae vri.1 en geen huiswerk Je Vossen"-boek valt in de smaak, vooral bil Freddy! Ineke Kriek Nog bedankt voor je goede wens Jij deed een goede vondst. Ben je er mee •naor het politie-bureau eegaan? BeoDie v Leeuwen De raadsels van deze week stonden je dus brter a°n Wat had ic oech met. haar ^haatsen! R^ino v. Leeuwen Het t.rof dat er Zaterdag on Zondag juist nog goed iis was. Het was een ^eek van echte Hollandse ijspret. Marietje Lagerwi) Ik denk, dat jullie de hele Zondag ook op het ijs te vinden waren. Zo was die dag zonder Moeder gauw om. Anny Everink Je zult steeds welkoih zijn met je raadsels. Ook al heb je weer eens enige weken geen tijd gehad om in te sturen. Bep v. d. Laan Wat heb jij veel gekregen Meer dan je had durven hopen! En nu kan ik jouw wens vervullen: Ik schrijft een klein gedichtje, Aan mijn trouwe raadselnichtje. Als je dit later leest: Denk dan: Ben ik goed geweest? Al zal dit wel eens moeilijk blijken. Doe steeds Je best, het te bereiken. Rudie Bos Jij staat toch al zo stevig op Je schaatsen, dat jij aan een wedstrijd mee kon doen. Nu is het weer uit met de pret. Nu prijsraadselpret! Willy Roest Gefeliciteerd met je prijs. Tk geloof, dat jij alles kunt op je schaatsen. Wat zal het jou spijten, dat het ijs weg is. Lenie Brocaar Jij had een fijn baantje uitgekozen. Die vrije middag stond jullie aan! Piet Beugel Voor jou juist een bof. dat er ijs kwam aan het eind van de vacantie. Zo viel je van het ene pleizier in het andere. Dient Je Veendorp Deze krant brengt het antwoord op je vraag, zoals je ziet. Ga maar gauw aan het werk. Rietje Brandt Wat een groot hoofdcadeau kreeg jy! Je bent ingespannen. Je andere cadeaux zijn ook de moeite waard. Heerlijk, die bloemen: ze doen Je al aan de lente denken. Ik ken die vestjes wel, zoals het jouwe wordt; ze staan aardig. En dan nog eigen werk! Tweetal Rienstra Jullie handen worden goed aangepakt. Daarna kunnen zij zelf weer goed aanpakken! De vrije middag was het ver rukkelijk weer om te rijden. Tweetal v. d. Kooi Wie weet, wel een hard rijder Jij nog wordt. Atze. Blijft je Tante nog een poosje? Dat wilden jullie wel! Grietje Deegenaars Die keelpijn is geen prettig staartje van de ijspret. Ik hoop, dat zy weer gauw verdwenen is. Jo Harteveld Je moet meer woorden op geven voor je spreekwoord; alle letters moeten er in aangeduid worden. Joke de Vos Nu zijn jullie dan toch heus in het andere gebouw. Na die week van ijs- genoegen kwam het juist mooi uit, weer hele schooldagen te hebben. Aukje v. d. Walle Nu. Jij hebt de uurtjes uitgebuit, toen er ijs was! Je hebt gelijk. En sla pen ,dat Je daarna deed Rudie Arkeveld Ik kan niet uitmaken, wie er meer pleizier had, Robby of jij. Ik denk: allebei evenveel! Je hebt de smaak te pakken van het Ijs. Stientje de Ru Als er ijs is, moet je er van genieten; het gebeurt zo weinig. Coba v. d. Meys Nu kun jij aan het werk voor de verrassing; ik denk, dat je het helemaal niet naar vindt. Nu gaan de raadsels voor! Tiny de Goederen Het was een feestweek voor je, die natuurlijk veel te gauw naar je zin is omgegaan! Marie je Laman Dat waren nu vele oplos singen tegelijk. De poes heeft een gezonde eet lust. Vertel me nu eens: eet je liever je koekje mèt, of zónder poes op Je schoot? Erica Oosterliof Nu op tijd zijn, hoor! Ik begrijp wel, dat er de vorige week te veel andere pretjes waren. Jettie Goudsmit Jammer van de vorige raadsels. Je hebt nu een fijne gelegenheid om schaatsen te rijden. Elsje Verhoef Probeer nu weer geregeld present te zijn. En allereerst volgende week! Bedankt voor je oplossing. Hannie de Wekker Jij hebt dus ook genoten van het ijs. Ik meen je een keer gezien te heb ben. Maar Jullie schoten allen zo gauw voorbij! Fijn. dat jij M. eens zo verwent. Hoe smaakte haar jouw kopje thee? Groeten voor Suusje. Toen de kruisvaarders onder Richard Leeuwenhart eens met de Saracenen slaags waren, vroeg de sultan, die zijn troepen op de vlucht zag slaan, hoe groot het aantal der Christenen was, die zulk een ontzetting te weeg brachten. Men antwoordde hem, dat het alleen koning Michael was met zijn soldaten en dat zij te voet vochten. „Dat kan Allah niet wensen" sprak de sultan „dat zulk een edel strijder als koning Richard te voet zou gaan" en hij liet hem een prachtig paard aanbieden. Richard Leeuwenhart begreep de truc: hü gaf een van zijn ridders bevel, het paard te bestijgen om het te beproeven. De ridder gehoorzaamde, maar nauwelijks op gestegen of het vurige paard sprong voor uit en niemand kon het tot staan brengen voor het het paviljoen van den sultan be reikt had. Deze, die gehoopt had op die manier ko ning Richard zelf in handen te kragen, moest tot zijn woede en teleurstelling erva ren, dat de koning hem te slim af was. Gerda Teljeur Bedankt voor Je anekdote. Gaat het goed? Wim Nieboer Ik heb zoveel raadsels in voor raad, dat het jouwe maar niet dadelijk aan 'de beurt is. Geduld! Je hebt nog niet genoeg van schaatsenrijden! Coba Verlind Zie je wel: nu ben Je zelf ook aan de gang geweest. De dool was jou niet welkom Elsje Verlind Glijden behoort ook bij de ijs pret. Nu fijn aan het oplossen. Truusje v. Weizen Als Je eenmaal goed kunt rijden, wil je er lk jaar iets nieuws bij leren. Plm v. Weizen Hartelijk gefelicieerd met je verjaardag, die Je net heerlijk gevierd zult hebben. Van je nieuwe cadeau heb Je al flink kunnen genieten. Tini Rekers Vriezen is wel naar Je zin, maar dooien niet! Henny Favier Hartelijk welkom in onze kring. Je treft dadèlijk prijsraadsels. En bedankt voor het raadsel, dat Je al inzendt. Lydia Botermans Je hebt hele middagen van het ijs kunnen genieten. JU was een goede steun voor Coba. Dieneke v. Ewijk Ik doe nu nóg graag wat je vraagt. Zo zal het Jou ook gaan. Je hebt het schaatsenrijden gauw geleerd. Annie Faber Hartelijk welkom. Ik dank je nog voor je goede wensen en ik hoop, dat we in 1941 menig briefje aan elkaar zullen schrijven. Je genoot van het ijs. Hannie en Geertje Linschooten Wat een pleizier voor jullie; allen op de baan met eigen schaatsen. Gezellig, dat jullie nu samen insturen; jullie horen toch ook bij elkaar! Ans Voorma Wat een heerlijk weekje! Je zusje vond het niet echt, als je tot haar zei: recht! Bep en Jan Crama Bedankt voor de goede wensen. Ik wens er veel briefjes van jullie bij in het Nieuwe jaar. Nel Boon Ik vind het prettig, dat ie weer mee doet, maar niet prettig, dat je ziek bent. Allereerst dus beterschap. De prijsraadsels geven je weer bezigheid. Bedankt voor Je raadseltje. Annie Boon Ook weer welkom. Je raadsel tje is echter voor de krant te bekend. Nu nogmaals: leest voor de prijsraadsels alles goed en vergeet niets. Zorgt maar, dat lk weer een grote stapel met goede oplossingen voor me krijg! Tot de volgende week. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadsel tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. Een heer had een verzoekschrift aan den burgemeester geschreven. Na een paar da gen ontving hij een briefkaart, waarbij hij verzocht werd op het stadhuis te komen. Hij moest een uur in de tram zitten en drie uren wachten. Eindelijk was hij aan de beurt. „Is mijn verzoek ingewilligd?" vroeg de heer. „Het is nog niet eens verzonden" zei de man achter het loket. „Maar. „Ik moest het laten liggen, omdat er een komma ontbrak." De heer werd woedend en riep: „Maar die had u toch zelf wel eventjes kunnen in vullen!" Dc ambtenaar schudde het hoofd en ant woordde: „Nee, nee! Dat gaat niet Het moet precies hetzelfde handschrift zijn: Wart denkt u eigenlijk wel?" der raadsels uit het vorige nummer. 1. Het is niet alles goud. wat er blinkt. het, wilg, Anna, ui, biet, goud, uurwerk, st, een, Lies, tien, o, welland. 2. Muzieknoot. 3. Kolonel; Ko, Lo, Nel. 4. 1. Coiffeur; 2. goudsmid; 3, tandarts; 4. onderwijzeres. 5. Beide geven het midden van de dag aan. 6. 1. Bijval; 2. toeval; 3. aanval; 4. meerval; 5. afval, 7. Harlingen; haring, ar, Linge. 8. Ram, lam,kam, dam, tam, ham, Sam. der raadsels ontvangen van: Nelly Melnema, Ella Meinema, Maartje Sta- vleu, Johanna v. d. Zwan, Marijtje v. Rijn, Maartje Schaart, Reyer Bolderdijk. Anny Schip per, Adri Schipper, Kora Key, Gé de Jong, Anny Feynenbuik, Nico Optèndrees, Dickie Optendrees. Nellie Trap, Fini de Lange. Beppie v. d. Hart, Annie v. d. Hart, Nelly v. Weeren, Plonie de Geus, Koos Flaman, Ineke Boieren- brood, Elsje Boterenbrood, Hansje Boterenbrood, Nellie Dorrepaal, Dik v. Weizen, Corrie v. Wei zen, Corry de Roon Hertoge, Johan v. Dijk, Olga Derksen, Ineke Kriek, Hans Kriek, Beppie van Leeuwen, Reino v. Leeuwen, Marietje Lagerwi), Anny Everink, Joop Everink. Rie v. d. Laan, Bep v. d. Laan, Rudie Bos, Willie Roest. Lenie Bro caar, Piet Beugel, Paul Rienstra, Wim Rienstra, Atze v. d. Kooi, Bea v. d. Kooi, Dientje Veendorp, Ria de Nie, Elly Punt, Rudolf David, Niek Bak ker, Marti Bakker, Ali Stikkelorum, Koos Stik kelorum, Mientje Ultdenboogaard, Annie v. d. Vos, Anny Bekooy, Jopie Susan, Freddy Susan, Nanny Nauta, Rietje Blonk, Rietje Brandt, Grietje Deegenaars, Jo Harteveld, Joke de Vos, Aukje v, d. Walle, Rudi Arkeveld, Stientje de Ru, Jacques de Geus, Suze de Geus, Piet de Ru, Tiny de Goederen, Marietje Laman, Paulus Laman, Willem Laman. Jetty Goudsmit, Elsje Verhoef, Hannie de Wekker, Suusje de Wekker, Gerda Teljeur, Wim Nieboer, Coba Verlind, Elsje Verlind, Truusje v. Weizen. Pim v. Weizen, TlnJ Rekers, Henny Favier, Lydia Botermans, Coba Heusen, Dieneke v. Ewijk., Annie Faber. Geertje Linschooten, Hannie Linschooten, Ans Voor ma, Jaii Crama, Bep Crama, Nel Boon, Annie Boon. Vorige keer te laat ontvangen van Erica Oos terhof. Annie Schouten. Joop Schouten, Cobi Schouten, Jopie Susan, Freddy Susan. Een verhaaltje voor de kleintjes. Nu stappen Freddy en Teddy in de stroomende regen op straat Ik weet een leuk verhaaltje van Freddy en Teddy. Het ia echt gebeurd en de con ducteur van de tram heeft het me verteld. Wil je het horen? Goed, luister dan maar. Freddy is een jongen van vier Jaar en Teddy is zijn beer. Freddy is dol op Teddy en Teddy kan geen oogenbltk buiten Freddy. Hij zit steeds in de grote zak van zijn baasje's speelschort. Behalve Freddy en Teddy zijn er ook nog Mammie en Pappie in huls. Pappie komt 's middags pas thuis als het licht al aan ls, maar Mammie is er de hele dag. Dat is vreeselijk gezellig voor Freddy en Teddy, dat begrijp je wel. En dan Ls er ook nog Oma, maar die woont in een ander huis. Heel ver weg, in de van Breestraat, die Freddy en Teddy Vabee- straat noemen, voor het gemak. Soms gaan Freddy en Teddy wel eens met Mammie naar Oma in de échte tram. Dat ls zo'n ont zaglijk feest, dat Freddy er nooit genoeg kan krijgen. Haast elke morgen vraagt hij: „Mammie, zullen we nu doen van rijden naar Oma? In de tram? Ja, hè .Mammie?" „Best hoor!" zegt Mammie dan en de reis begint. Mammie doet de kleerkast open en Freddy gaat erin zitten met Teddy op z'n schoot, roept „ting, ting, tingeling!" en de tram rijdt weg. Teddy klemt zich stijf aan z'n baasje vast en Freddy fluistert hem In het oor: „Fijn, hè? Zie je wel, hoe hard we rijden? Kijk goed uit hoor, want straks komt de Vabee- straat! Zie je de bloemen al voor het raam van Oma? Ziezoo, uitstappen, Hou me maar stevig vast." En ze praten nog veel meer. Eens op een dag zit Freddy weer in de kleerkast en speelt trein. Ze rijden erg ver: naar Haarlem en dan naar Zandwoort. En net als ze terug zijn, moet Mammie naar de keuken. Dat is nu jammer! Freddy roept: „Mammie! Mammie!" „Ja, Fred, wat ls er?" „Mammie, mogen Teddy en ik nu eens weer naar Oma rijden?" „Best hoor!" „Mammie, krijg ik dan een klein centje?" „Goed," zegt Mammie. Ze lacht en haalt haar beursje voor de dag. Daar komt een dubbeltje uit. Dit rolt Mammie in een pa piertje en stopt het in Freddy's schortezak. „Zul je er goed op passen?" vraagt Mammie. „Tuurlijk," zegt Freddy, „kom, Ted." Freddy heeft een kleur van de inspan ning. Het valt ook niet mee om helemaal alleen met Teddy op de arm de trap af te gaan. O, wat is die trap hoog! Maar dacht je, dat Freddy de moed zo gauw opgeeft? Nee h~or: hij is een dapper kereltje. Als ze beneden zijn en de deur opengaat, ziet Freddy, dat het regent. „Pijpestelen, zeg!" fluistert hij tegen Teddy en hij aar zelt wel eventjes Maar dan bedenkt hij, dat het maar een klein eindje is naar de tram halte. Nu stappen Freddy en Teddy al in de stromende regen op straat. Teddy zit te huiveren. Zijn hoofdje wordt nat, kijk maar Als ze bij de halte komen, horen ze geluk kig Juist de tram aanrijden. Ssjtde tram stopt en de mensen stappen In. Freddy kijkt naar de treeplank. Wat is die hoog! Hij kijkt vragend naar een' meneer en ja hoor: nu pakt die den helen jongen met beer en al op en tilt hem ln de tram. Een dame zet Freddy op een bank en wil Teddy tussen zich en Freddy Inzetten. Maar dat mag natuurlijk niet, want Freddy heeft maar geld voor één persoon. Hij neemt Teddy vlug weer op schoot. Ting, ting, tingeling! Nu rijden ze naar Oma! Daar komt de conducteur met de kaartjes Hij vraagt: „Ben Je helemaal alleen, kerel tje? Waar moet je n.aar toe?" „We gaan naar Oma" zegt Freddy, „Straks zal Mammie ons wel weer komen halen". En hij haalt het dubbeltje uit het papiertje geeft het den conducteur en zegt: alstublieft „Ooh, wat bèn je een schat!" zegt nu de dame, die naast hem zit tegen Freddy. Freddy hoort daar een beetje vreemd van op. Hij kijkt haar onderzoekend aan. En dan grabbelt hij opeens in z'n zak, haalt er een appel uit en steekt hem de dame toe. „Daar!" zegt hij „U mag hem opeten. Er ls nog maar een klein stukje af, kijk maar!" Freddy begrijpt helemaal niet, waarom de mensen in de tram nu opeens allemaal beginnen te lachen En hij vindt het ook raar, dat de conducteur nog eens bij hem terugkomt en vraagt: „Waar moet je ook weer naar toe?" „Dat heb lk toch al gezegd: We gaan naar Oma!" „En waar woont die?" „Vabeestraat 27 Waar al die bloemen voor het raam staan." En dan vraagt een andere meneer: „Van Breestraat zeker. Maar weet je Mam mie wel, dat Je zomaar in de regen bent uitgegaan?" „O ja hoor! Mammie zal mijn cape en mijn laarzen wel brengen, want ik ben drijf nat en mijn voeten ook". En dan bedenkt Freddy opeens iets. Hij haalt zijn zakdoek voor de dag en begint Teddy af te drogen. Och wat is die Teddy nat geworden! Als het klaar is, bindt hij Teddy de zakdoek om de hals voor het kou vatten, En dan zijn ze al bijna bij de Van Breestraat Freddy ziet allemaal eendere huizen met bloemen voor de ramen. Ja hoor: de conducteur komt weer op hem toe en zegt: „dan moet Je er hier uit". En Freddy laat zich van de bank glijden, drukt Teddy tegen zich aan, roept „daag!" tegen alle mensen ln de tram en loopt naar het ach- terbalcon. De conducteur zet hem op het trottoir en kijkt naar boven. Gelukkig, daar staat Oma juist voor het raam. Ze wuift tegen Freddy en Teddy, en Freddy wuift terug. „Nu zal Oma wel direct komen om open te doen" zegt de conducteur. „Ja hoor! Gaat u ook mee? Oma heeft vast wel koekjes. Ze zal het wel èrg leuk vinden, als u meekomt." Maar nee, de conducteur moet weer in de tram. Dat begrijpt Freddy best. „Maar lieve Freddy" roept Oma en ze slaat de handen in elkaar van schrik. „Waar ls Mammie dan?" „Mammie zei, dat Ted en ik naar Oma mochten!" Mammie komt straks met de cape en de laarzen". „Maar lieveling, ben je zo helemaal al leen gekomen?" „Met Teddy" zegt Freddy „en ik had toch een kleine cent. Nou dan!" Oma schudt het hoofd, tilt Freddy op, geeft hem een stijve kus, zet hem weer neer en loopt naar de gang. O, nu gaat Oma praten ln de telefoon. Met wie praat Oma daar? „Ja" zegt Oma „ja hoor, lk ben het. Freddy is hier.ja, dat dacht ik wel. nou kind, wees maar gerust. Hij ls hier hoor!Wat?.Ja, een beetje nat ls hij welGoed hoor kom maar gauwDaag .Freddy" zegt Oma „Mammie was héél ongerust. Hoe kón je zo weglopen? Dat was erg stout hoor!" „Weglopen?" Freddy begrijpt er niets van. „Maar.. ik had toch een kleine cent!" zegt hij, „en Mammie zei toch: best hoor, ga jij maar naar Oma! En.heeft u niet een koekje voor mij en Teddy?" Naam, leeftijd en adres onder de oplossingen. Tijdig insturen: liefst vóór Maandagmorgen 10 uur, uiterlijk tot Dinsdagmorgen 10 uur. Leest allen begin correspondentie. voor allen. Een gezellig letterraadsel voor ledereen! De letters 1, 2, 3. 4, 5. 6. 7, 8. 9. 10. 11 noemen een van de mooiste punten in Gelderland. Deze let ters zijn tevens de beginletters van de 11 na volgende woorden: 1. 1. 6. 7, 6, 8 een zangvogel. 2. 2, 2, 7, 11. 6, 6, 8 een beslissing, ook meningsuiting. 3. 3. 2, 2, 7, 11. 6, 10 een windstreek. 4. 4, 7, 9, 1 een vervoermiddel. 5. 5. 6, 7, 1 betekent ferm, 6. 6, 8. 5, 4 een vis. 7. 7, 2. 6, 1, 6, 7 een wijnglas. 8. 8, 2. 1, 1, 6, 7 schaduw. 9. 9. 8, 9. 7, 1 opwinding ook militair signaal. 10. 10, 9, 11, 6. 6, 8 schade. 11. 11, 2, 10, 11, 6, 7 natuurverschijnsel bij onweer. voor Groteren (1116 jaar). Minstens drie oplossingen. I. De lettergrepen el, ge. giy. ln, na, nar, neus, o, rld moeten zodanig vóór de volgende 9 woor den geplaatst worden, dan 9 andere Neder landse woorden ontstaan. De beginletters van deze nieuwe woorden vormen dan. van boven naar beneden gelezen, de naam van een pro vincie. II. Verborgen rivieren in het buitenland. 1. De ridders hadden Toledo nauwelijks be reikt, toen de Moren reeds voor de vesting verschenen. 2. Het bruine brood is voedzamer dan het witte. 3. Zij schreven elkaar nog steeds lange brieven. 4. Suze had voor het balkon gordijnen opge hangen zodat men het licht in de kamer niet kon zien. m. Hier volgen 59 letters: aaaaaabcdeee eeeeeeffggiiikklllirannnnn ooooooopprrrrrrssstttu. Uit deze letters moeten 8 woorden gevormd worden van de volgende betekenis: 1. hemellichaam altijd in het Noorden staande. 2. militair. 3. rugzak. 4. rede, tegen bepaald persoon, of tegen een groep mensen. 5. het uit laten gaan van de adem. 6. bol, die de aarde voorstelt, 7. hoofdstad van Turkije. 8. plaats in Overijsel. De beginletters geven de naam van een Euro pees rijk, en de vierde letters, (steeds van boven naar beneden), de hoofdstad van dit rijk. IV. 1 a a a a a a In dit figuur moeten 7 woorden worden inge vuld. Van elk woord zijn 2 letters gegeven die reeds op de Juiste plaats staan. De woorden betekenen: 1. Iemand, die veel en graag lacht. 2. voelt men zich tegen bedtijd. 3. opknappen van oude kleren, schoenen of een oud zeil. 4. weggaan van lets of iemand. 5. hazelnotenboom. 6. iets, waarop de benodigdheden voor thee drinken geplaatst worden. 7. plaats in Groningen, dubbel voorkomend, met het voorvoegsel van beide plaatsen afgekort er voor. voor Kleineren (7—11 jaar). Minstens drie oplossingen. I. Mijn geheel noemt lets van 9 letters, dat ieder graag heeft. 1, 2, 3, 5. 6 is iets van veel waarde; ook noemt Moeder je wel eens zo! 4, 5. 7 gebruikt de visser. 3, 8, 9 is een kip. In een 6, 4, 1 haal je boodschappen. n. Verborgen vogels. 1. Hier ls de tekening; vind-je deze lijst er mooi om staan? 2. In de vacantie gingen wy een middag naar het museum. 3. Dit is voor U, Pa; Uw naam staat er op. 4. Je hebt een heel mooie gesp; echt bijzonder! 5. De beer danste in zijn kooi; Eva, Arnold en ik keken er naar. III. 't Heeft geen voeten en geen handen, Maar gaat toch door alle landen. 't Reist soms Jaren, dagen, weken, 't Is stom, doch kan tot ieder spreken. IV. 1. 2. 3. 4. 1. 4. De letters aaaaeeiikkmnoorrrr s s t t t t moeten in dit figuur worden ingevuld en wel zodanig, dat zowel in de horizontale als in de verticale rijen woorden van de volgende betekenis ontstaan: 1. een maand. 2. wat een schip nodig heeft om vast t» liggen. 3. vorm van het werkwoord reizen. 4. hoogmoedig.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 13