LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 17 Januari 1941 NAGEKOMEN BERICHTEN KERK- EN SCH00! NIEUWS Uit de Omstreken haarlemmermeer. De uitbreiding der vlascultuur voorhout. Stadsnieuws Waalsche Gemeente Binnenland De distributie De Engelsche luchtaanvallen Buitenland Italiaansch W eermachtsbericht Uil de Omstreken BEURSOVERZICHT 9 9 9 REDE VAN DEN HEER BRUINS VOOR „BEDRIJFSVOORLICHTING." Door het wegblijven van katoen, jute, sisal en andere overzeesche vezels is onze textlelpositle bijzonder moeilijk geworden waardoor de textielindustrie nu als grond stof binnenlandsch vlaslint en henneplint zal moeten verwerken. Aldus de heer A. B. Bruins, hoofdassistent van den Vlasvoorlichtingsdienst in ztfn rede „De teelt van vlas", gehouden voor de Ver. van Bedrijfs voorlichting in hotel De Landbouw te Hoofd dorp. Behalve de leden dezer Vereeniging waren o.m. aanwezig mr. J. F. Jansonius, secretaris der gemeente, de heer P. C. de Zeeuw, wethouder en ir. P. A, den Engelse, directeur der Landbouw school. Na het openingswoord van den heer P. Kistemaker merkte de heer Bruins op, dat de vlascultuur zal worden uitgebreid, niet alleen ten dienste van huishoudgoederen, maar ook van de bedrijfsgoederen en vele artikelen, waarvoor het vlas nooit bestemd geweest is. De vermoedelijke oppervlakte van 25.000 H.A. zal vrijwel geheel geplaatst worden in de oude vlastelende gewesten, Groningen, Friesland en Noord-Holland. Ook bestaat er in de zandprovincies belangstelling om de geheel vergeten vlasteelt weer op te vatten. Spr.'gaf daarna enkele richtlijnen. Grondsoort: Daar vlas ïnoge eischen stelt aan den grond, bleef het beperkt tot de beste zeekleigebieden en de beste polders, waar hooge opbrengsten worden verkregen en een kwaliteit die ver uitsteekt boven al het andere. Het meest geschikt zijn gronden met 2540 opslibbare deelcn en minstens 0,3 koolzure kalk. Het feit, dat vele onzer mooiste vlasgronden zijn uitgevlast en vele Zeeuwsche akkers door het Thripsgevaar moeten worden uitgeschakeld veroorzaakt den drang naar minder goede gron den. Zwaardere gronden kunnen goede vlasgronden zijn, als zij goed gedraineerd (droog) zijn en de grondbewerking aan hooge eischen voldoet. Een ras als „Concurrent" zal het ook onder minder gunstige omstandigheden redden. In 1940 was het vlas in Haarlemmermeer goed, zeer gezond, voldoende lang. maar slap en lcgerig. De vlascultuur in dezen polder is be langrijk, het areaal is aan de hevigste schom melingen onderhevig. In de laatste 10 jaren bedroeg de met vlas beteelde oppervlakte 258, 16 58. 79. 229, 301. 370 448, 700 en in 1940 zelfs 800 H.A. Hieruit blijkt reeds de toenemende belangstelling voor de vlascultuur. Voorvrucht: Als beste voorvrucht komt haver het meest in aanmerking. Met de uitbreiding van het tarwe-areaal werd vlas de laatste jaren voor 80 na tarwe verbouwd, de kwaliteit echter is beslist minder. De vruchtopvolging suikerbieten, tarwe, vlas is in het geheel niet aan te raden. Behalve in Oost Zeeuwsch Vlaan deren is gerst ongeschikt en daar vlas zeer ge voelig is voor structuur fouten (wag°nsporen) komt ook de suikerbiet niet in aanmerking. Met aardappelen als voorvrucht worden wel goede resultaten verkregen. Koolzaad telt ook niet mee; men zaait geen ..olie na olie". Klaver zou kunnen. Grondbewerking: Plusminus 20 c.m. wordt het land omgeploegd. Na den vlasoogst kan men de grondbewerking dubbel en dwars inhalen. Oude kracht en humusrljkdom zijn van belang; ook kali moet goed aanwezig zijn. Vlas is een indicator voor kaligebrek. Men strooit 120160 k.g zuivere kali en 5070 k.g. P2 05; de kali in den vorm van kalizout 40 en de fosfor van superfosfaat, vroeg toedienen b.v. in Januari. Februari. De grond moet ónkruidvrij zijn. zeer gelijk matig en fijn daarom ondiep eggen en narollen. Het zaaien geschiedt met de viool of indien ma chinaal het land voorrollen. Na den uitzaai weer rollen, waarop toediening der bemesting. De zaaitijd valt van half Maart tot begin April. Late uitzaai is nadeelig; dan treedt meer vertakking op en wordt een laag vezelgehalte verkregen. Voor blauw bloeirassen zaaie men l¥i a 13/4 H.L. per H.A. voor witbloeirassen 2 HL. Men moe*- evenwel rekening houden met het 1000- zaden gewicht. Voor Hercules bedraagt dit 3860 gr. voor Blauwe Ster 4084 gr. en voor Concur rent 5240 gr. Zoo heeft men 125 K.G Hercüles noodig tegen 128 K.G. Blauwe Ster en 161 K.G. Concurrent per H.A. Machinaal kan iets minder gebruikt worden. In de Haarlemmermeer werd hoofd zakelijk Concurrent gebruikt. Vervolgens besprak de heer Bruins de stik stofbemesting en ten slotte het oogsten het trekken, binden hokken, schelven. De productie kosten van 1 H.A. vlas zijn f. 4.50 a f. 5.00 repe len Inbegrepen. Reeds zoo bleek in de algemeene be schouwing bestaan er repelcurcussen, die de arbeiders in het repelen wegwijs maken. In verband met de werkverruiming in den winterdag is de vlascultuur van groot belang daar het repelen in den winter kan ge schieden en de boer zün personeel dus niet behoeft te ontslaan. Uit deze rede en de belangstelling bleek weer eens te meer. dat de vlascultuur in het brand punt der belangstelling staat en allerhande mo gelijkheden biedt. Zuinig gebruik van gas - Een kookcursus. Woensdagmiddag en gistermi. .da vond in café „Boerhave van den heer W. Kerkvliet een kookcursus plaats voor onze huismoeders. Deze cursus werd georganiseerd door de Stedelijke Lichtfa brieken te Lelden, terwijl de leiding be rustte bij de Kookleerares der genoemde fabrieken Het doel van dezen kookcursus beoogde hoofdzakelijk het zuinig gebruik van gas. evenwel speelde de keuze van het dagelijksch voedsel evenzeer een groote rol Voor dezen cursus bestond groote belang stelling. hetgeen wel blijkt uit het feit. dat alle belangstellende huismoeders niet bij voornoemde cursussen konden worden ge plaatst en nogmaals vermoedelijk de vol gende week eenzelfde cursus zal worden ge houden.. ook in café „Boerhave". Rijkspostspaarbank. In den loop van December 1940, werd aan het kantoor der P.T.T. alhier óp spaarbankboekjes ingelegd f. 2783,65. Terugbetaald f. 12880,60. Al dus minder ingelegd f10096,95. DS. R. BLOMMAERT NEEMT BEROEP AAN Ds. R. Blommaert uit Middelburg heeft het beroep naar de Waalsche Gemeente al hier aangenomen, waardoor dus thans weer in de vacature ontstaan door het overlijden van ds. L. G. M. Bressom is voor zien. ZILVEREN JUBILEUM. Van den heer I. Blangé. Heden mooht de heer I. Blangé, chef dei- boekbinderij van A. W. Sijbhoff's Uitgevers mij N. V., alhier, zijn 25-jarig jubileum bij deze firma herdenken. In een door het personeel feestelijk inge richt lokaal werd de jubilaris hedenmorgen met zijn familie door den directeur op hartelijke wijze toegesproken door den ouó- woordigheid van het voltallige personeel gehuldigd. In een toespraak, waaruit groote waar deering voor dezen verdienstelijken em ployé spraik en waarbij menige herinnering uit de afgeloopen periode werd opgehaald, schetste spr. den jubilaris als een all-round vakman. Als stoffelijk blijk zijner sym pathie bood spr. hem een fraai uitgevoerde boekenkast aan. Namens procuratiehouders, chefs en ad ministratief personeel werd de heer Blangé vervolgens door den alg. procuratiehouder toegesproken. Deze spr. huldigde den jubi laris o.a. als een goed collega, op wiens prettige samenwerking in zakelijke belangen steeds ten volle kan worden gerekend. Spr. bracht den heer Blangé hiervoor hartelijk dank en schonk hem als tastbaar bewijs aller genegenheid een schoorsteenklok en een fraai bloemstuk. Het spreekt vanzelf, dat ook het tech nisch personeel zich niet onbetuigd liet en den heer Blangé eveneens op hartelijke wijze zijn groote genegenheid heeft betuigd. Zijn woordvoerder prees den heer Blangé als een humaan chef en bood hem namens het geheele technische bedrijf een rook- fauteuil, een leeslamp en een moolen bloe menmand aan. Een door eigen krachten uitgevoerd album, vermeldde de namen van de schenkers. Nadat ten slotte de voorzitter der sport- vereeniging A.W.S. zijn gelukwenschen, ver gezeld van een bloemenhulde, had aange boden, dankte de heer Blangé in welge kozen woorden de verschillende sorekers voor hun goade wenscben en mooie ge schenken en bleef men een'aren t.Hd fwsell'g biieen, terwiil intussen en enkele bevriend? relatie v?n de firma, don heer Blangé hun wensdhen kwamen aanbieden. Van den heer A. Goddijn. Vandaag was het vijf en twintig jaar ge leden dat de heer A. Goddijn in betrekking kwam bij de N.V. Nedeflandsche Rotogra vure Maatschappij alhier. Met zijn echtgenoote aan wie bloe men werden aangeboden en zijn drie oudste kinderen, werd de jubilaris in tegen woordigheid van het geheele personeel op hartelijke wijze to gesproken, door den oud sten directeur, die de groote verdiensten van d°n heer Goddijn. die thans de belang rijke functie van vertegenwoordiger ver vult, in hér licht stelde en er ook den na druk op legde hoe het hem gelukt was zich tevens bij de klanten, die hij geregeld be zocht. gezien en geacht te maken Spr. drukte den wemsch uit. dat de heer Goddijn nog vele jaren zijn zoo gewaardeerde krach ten aan de firma zou mogen geven. Als stoffelijk blijk van erkentelijkheid voor hetgeen de jubilaris voor de zaak had ge presteerd. bood de directie hem een enve loppe met inhoud aan die aan zijn echt genoote werd overhandigd, omdat ook deze. vóór haar huwelijk, geruimen tijd bij de N.R.M. werkzaam was geweest! De wijze waarop zil" dit had gedaan, vormde wèl een aanleiding haar in de huldiging te be trekken. Na den directeur werd nog het woord ge voerd door verschillende leden van het personeel, die allen vooral deden uitkomen dat zij steeds met den heer Goddijn op zeer prettige wijze mogen samenwerken. De jubilaris had van deze sprekers fraaie C3deaux in ontvangst te nemen. Nadat de heer Goddijn allen, die het woord hadden gevoerd, op toepasselijke wijze had bedankt, was er aan deze harte lijke huldiging een eind gekomen en ver trok hij naar huis om daar den verderen dag in den familiekring door te brengen, waar ook nog menigeen gekomen is, om hem de hand te drukken. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER WELSPREKENDHEID. Deze vereeniging hield gisteravond haar tweede jaarvergadering in de bovenzaal van de „Harmonie". De voorzitter, de heer J. Barends, opende en wees op de belangrijke taak der vereeniging. nl. het zonder angst vlot en vrij spreken in het openbaar. Wij zende op de voortreffelijke leiding van de technische medewerkster, mevr. M. C. Steyger—Asperslagh, mocht hij tot groote voldoening constateeren. welke prestaties de leden reeds na korten tijd konden, leve ren. Bij het afwerken van het programma: spreekbeurten en declamaties, bleek toch met welk een enthousiasme de leden zich van hun taak kweten. Het dankbare ge hoor, beloonde dit met een hartelijk ap plaus. Aan het einde werd de beoordeeling door de jury medegedeeld en mooie prijzen aan de winnaars uitgereikt. Wij vestigen de aandacht op het feit. dat de voorstelling van de Tooneelgroep „De Voortrekkers" morgenavond in de Stadszaal reeds om 7.30 uur aanvangt; niet om 8 uur, gelijk eerst gemeld.' VAN BOTER, MARGARINE EN VET. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij deelt met betrekking tot de distributie van boter, margarine en vet het volgende mede. In het tijdvak van 18 Januari tot en met 16 Februari 1941 zal, evenals voordien het geval was, telkens een bon van de boter- kaart en van de vetkaart worden aangewe zen voor het koopen van hetzij 250 gram boter, óf 250 gram margarine, hetzij 250 gram boter, óf 250 gram margarine, óf 200 gram vet.- Het ligt in de bedoeling de distributie in dit tijdvak te doen verloopen volgens onder staand schema: Tijdvak: 18 Jan. t/m 24 Jan.; bon: 26; rantsoen 250 gram boter of 250 gram marg.; 25 Jan. t/m 2 Febr.; 250 gram boter of 250 gr. marg. of 200 gr. vet; 3 Febr. t/m 9 Febr. 250 gr. boter of 250 gr. marg.; 10 Febr. t/m 16 Febr.: 250 gr. boter of 250 gr. marg. of 200 gr. vet. (Voor de laatste 4 perioden is nog geen bon aangewezen). De detaillisten zullen in verband met bet bovenstaande voor de in de week van 20 Ja nuari in te leveren bonnen vettoewijzingen ontvangen. In de week van 27 Januari ont vangen zij margarinetoewijzingen; in de week van 3 Februari ontvangen zij vettoe wijzingen; in de week van 10 Februari we der margarinetoewijzingen. Zooals bekend geven de vettoewijzingen recht op bet koopen van boter, margarine en vet naar keuze, terwijl de margarinetoe wijzingen recht geven op het koopen van boter en margarine naar keuze, doch niet op het koopen van vet. VANNACHT WEER TWEE PERSONEN GEDOOD. Van officleele zijde wordt medegedeeld, dat Engelsche vliegers ook gisteravond en vannacht op verschillende plaatsen van ons land brisant- en brandbommen hebben ge worpen. Het meerendeel dezer bommen werd van zeer groote hoogte afgeworpen zonder het doel te treffen. Zij ontploften in het open veld zonder schade aan te rich ten; op één plaats werd het telefoonnet be schadigd en ergens anders de waterleiding gestoord. Een aantal boerenhofsteden werd door bomscherven of door luchtdrukwer king beschadigd. In een dorp werd een woning door een treffer grootendeels vernietigd. Helaas vie len hierbij slachtoffers. Een vrouw en een acht-jarig kind werden gedood en een man gewond Elders kreeg een boerderij, welke door een brandbom, werd gètrofen, ernstige brandschade. Stortte gisternacht een Engelsch vlieg tuig brandend neer, ook dezen nacht slaag de het afweergeschut er in een der aan vallende Britsche toestellen onschadelijk te maken. Twee der inzittenden van dit toe stel sprongen met parachutes naar beneden Zij zijn krijgsgevangen gemaakt. Een van hen is gewond. Van het lot der overige le den van de bemanning is nog niets bekend. Zij, die hierover inlichtingen kunnen geven dienen zich te wenden tot het dichtstbij ge legen bureau van een Nederlandsch poli- tieinstantie of tot het dichtstbijzijnde bu reau der Duitsché weermacht. GOEDKEURING VAN OPDRACHTEN EN BOUWVERGUNNINGEN. Naar men weet bepaalt artikel 3 van het besluit betreffende de bouwnijverheid, dat alle opdrachten tot uitvoering van werken op het gebied der waterbouw, spoorweg bouw, wegenbouw, burgerlijken bouw en utiliteitsbouw onderworpen zijn aan de goedkeuring van den algemeen gemachtig de voor den wederopbouw en voor de bouw nijverheid. Ook de door de gemeentebestu ren te verleenen bouwvergunningen moeten door den algemeen gemachtigde worden goedgekeurd. Dr Ringers heeft dezer dagen een rond schrijven verstuurd,- waarin hij mededeelt, 'lat tot nader order bovenbedoelde goedkeu- -;ngen kunnen worden geacht te zijn ver- ^?nd. Men kan dus voorloopig ten aanzien van die zaken handelen als tot dusver gebrui kelijk was DR. A. LEBRET OVERLEDEN. In den ouderdom van 73 jaar is te Utrecht overleden dr. A. Lebret, oud-fir mant van het bekende ingenieursbureau N^colai en Lebret aan het Bolwerk aldaar. De overledene heeft vele jaren een voor aanstaande positie bekleed in de zakenwe reld in Utrecht en omgeving. De begrafenis geschiedt Maandag a.s. om 1.15 uur op de eerste algemeene begraaf plaats. DE MENDOZA. Van de zijde van de Fransche legatie en de reederij Navifrance is tegenover pers vertegenwoordigers verklaard, dat het Fransche levensmiddelenschip Mendoza zijn reis zonder nieuwe incidenten voortzet. Bij deze gelegenheid werd te verstaan gegeven, dat de Britsche schepen waarschijnlijk niet zullen probeeren de Mendoza nogmaals aan te houden, daar omtrent deze kwestie een overeenkomst gesloten is tusschen Vichy en Londen (D.NB.) DE AARDAPPELSCHAARSCHTE IN BELGIË. De controlediensten van de bevoorrading in België hebben in een twintigtal gemeen ten van de provincie Henegouwen huiszoe kingen gedaan bij de verbouwers van aard appelen De uitslagen waren merkwaardig, want meer dan 1 millioen k.g. werd in be slag genomen Men verwacht overigens nog andere .inbeslagnemingen, daar de contro leurs hun ronde nog niet hebben geëindigd. (Belga.) Het 224ste Italiaansche weermachtsbe- richt luidt als volgt: Aan het Grieksche front hebben wij bij acties van locaal karakter den vijand ge voelige verliezen toegebracht. In Cyrenaica bedrijvigheid van artillerie en patrouilles. In Oost-Afrika normale bedrijvigheid van de artillerie in het gebied van Gallabat. De vijand heeft enkele plaatsjes in Somali - land gebombardeerd zonder schade aan te richten. Een formatie bommenwerpers van het Duitsceh vliegerscorps heeft onder escorte van Duitsehe en Italiaansche jagers in opeenvolgende golvenhet vlootsteunpunt van La Valetta (Malta) hevig gebombar deerd. Deze aanval werd met stoutmoedige vastberadenheid uitgevoerd. Het vliegtuig- moederschip „Illustrious", dat als gevolg van de zware beschadigingen tijdens de ge vechten van de laatste dagen op Malta toevlucht gezocht had. is met bommen van zwaar en middelbaar kaliber getroffen. Een kruiser en een stoomschip zijn eveneens getroffen. Het arsenaal en de haveninstal laties zijn aan een doeltreffend, Langdurig bombardement onderworpen en zij hebben verscheiden voltreffers gekregen. Eén Duitsoh vliegtuig Is niet teruggekeerd. De op 29 December geramde en in het weermachtsbericht van 9 Januari vermelde duikboot was de Grieksche onderzeeër „Protheus". Dit vaartuig, dat in Frankrijk vervaardigd was, heeft drijvend een water- verplaatsing van 700 en onder water 930 ton. Het was gewapend met acht torpedo- lanceerbuizen en een stuk geschut van 10,2 c.M. Tijdens den vijandelijken luohtaanval op Catania in den nacht van Woensdag op Donderdag heeft de luchtafweer, behalve het in het weermachtsbericht van gisteren genoemde vliegtuig er nog één neerge schoten. REDE VAN CAMACHO. De president van de Mexicaansche repu bliek, generaal Camacho, heeft ln een rede, gehouden ter gelegenheid van de uitrei king van den officiersdegen aan de eind- examinandi van de Mexicaansche militaire academie, uiting gegeven aan de opvat ting, dat Amerika het id'eaal van een nieuwe leerstelling van broederlijkheid en vrede belichaamt. De president noemde het den plicht der cadetten voor de handhaving van de de mocratische staatsinrichting te strijden. Da verdediging van een internationale doc trine, die een duurzamen, eervollen vrede voor alle Amerikaansche naties waarborgt, is een loongravenlinie. d^'e de Mexicaansche yvMaM vastberaden bezet moet houden (D.NB.). KATW! IK AAN DEN RUN. VARIEERENDE PRIJZEN IN DEN TUINBOUW. In de afgeloopen week was er veel variatie in den handel der tuinbouwproducten. Met de prijzen evenals met den aanvoer. Het was voornamelijk een gèvolg van de weers gesteldheid. De vorst belemmerde deze werk zaamheden soms erg. De meeste variatie was er wel in dfe waspeenprijzen die een maal een buitengewoon hoog peil bereikte tot f. 2.do per kist, doch al spoedig kwam de daling weer en schommelde de prijs van f. 1.30 tot f 2.20 per kist vai) 20 K.G. Sluit- koolsoorten gingen matig, doch het aan gevoerde was niet prima. Daarvoor is de s nog te laag. Betaald werd voor Roode kool tot f. 5.Gele en groene tot f. 4.40 per 100 K.G Gele Andijvie was veelal erg duur, varieerend van f. 0.15 tot f. 0.20 per K.G. Voor kroten was de Dri.is ook nog te laag, n.l. tot hoogstens f. 2.80 per 100 KG. evenzoo voor uien die tot f. 4.50 per 100 K.G. noteerde. Boerenkool is niet gewild, Dit product kon niet meer opbrengen dan f. 0.10 tot t 0.20 per kist van 6 K.G. In hePalgemeen mochten de prijzen wel iets hooger zijn. vooral in verband met de steeds hooger wordende exploifatiekosten. De heer A. v. Veen alhier behaalde het diploma voor Boekhouden en Handelswe tenschappen Mercurius. De plannen om door steundelven in den tuinbouw tot werkverruiming te komen zullen geen voortgang hebben, daar de voorwaarden die door de desbetreffende in stanties werden gesteld, door de tuinders werkgevers niet konden worden aanvaard. NED. HERV KERK. Beroepen te Aduard cand. C. J. R. Baas te Leetiwarden. te Westbroek ds. J. Cuperus te Doornspijk. GEREF KEKKEN. Aangenomen noar Lekkerkerk cand. C. van Breugel, hulpprediker te Papendreeht; als hulp prediker naar Bunschoten-Spakenburg cand. A. J. Krijtenburg te Sneek. AMSTERDAM, 17 Januari. Blijkens recente gegevens geeft de ont wikkeling van den toestand in den Ameri- kaanschen landbouw hoe langer hoe meer aanleiding tot bezorgdheid. Mede tenge volge van het wegvallen van het Europee- sche afzetgebied staat men in de Ver. Sta ten voor een stijgend overschot van land bouwproducten. Maar, de daling van den uitvoer is niet slechts uitsluitend te wijten aan den hui- digen oorlogstoestand. Reeds sedert het be gin van deze eeuw kan men' namelijk ln de Ver. Staten een voortdurende vermindering van den afzet van landbouwvoortbreng- selen waarnemen. Dit feit vindt voornamelijk zijn oorsprong in de aanzienlijk gestegen intenslveering van den landbouw ln Europa. Door toepas sing van bétere methoden, gebaseerd op tal van wetenschappelijke, agrarische vin dingen. heeft men den opbrengst aan land bouwproducten. zoowel in qualitatief alsook in quanlitatief opzicht, sterk weten te verhoogen. Debetere verkeersverbindin gen in deze landen droegen daarnaast nog het hare bij voor den beteren afzet in het land zelf. Door deze ontwikkeling zijn d» meeste landen van het Europeesche con tinent dan ook in staat voor het overgroot- ste gedeelte zelf in hunne behoeften te voorzien. In vele gevallen is het slechts nog noodig een gering kwantum zulks vooral ten opzichte van tarwe van zeer hoog qualitatief gehalte in te voeren, ter bijmenging met het nationale product. Door deze structureele verschuivingen gaan hoe langer hoe meer stemmen op, die een sterke verlaging van het aantal land bouwers ln de Vereenigde Staten bepleiten. Daarnaast wil men de beplante oppervlakte van het landbouwareaal beperken. Dit ech ter zou het noodzakelijk maken om een nieuwe arbeidsmogelijkheid te scheppen in de gebieden, waar de landbouwproductie verminderd wordt, hetgeen een uiterst ne telig vraagstuk is. Want, de industrtaUsatie in de Vereenigde Staten is in normale tij den toch al reeds ruimschoots voldoende om in de eigen nationale behoeften te voor zien. Dat de industrleele capaciteit in Amerika voor het eigen continent inderdaad voldoende is, blijkt uit de industrleele ge schiedenis der laatste tien jaren. In perlo den van depressie is steeds weer gebleken, dat de lndustrieele capaciteit zóó groot is, dat bij eCn vermindering der orders dadelijk tegen een productiepercentage moet worden gewerkt, dat gemiddeld hoogstens om streeks de 20 a. 30 der werkelijke capaci teit ligt. De mkldagbeurs. De handel op de Amsterdamsche effec tenbeurs bleef heden van bescheiden om vang. Maar de stemming was er niet op verbeterd en kon zelfs flauw worden ge noemd. De aanleidende oorzaak hiervoor moest klaarblijkelijk worden gezocht in de zwakke houding van de Nederlandsche Staatspapieren. Dit werd weer veroorzaakt door het bericht, dat de Staat der Neder landen zal overgaan tot de uitgifte van een leening groot 500 millioen gulden, ren tende 4°/n, met een looptijd van 10 jaar. Het feit, dat het uitstaande bedrag aan schat kistbiljetten en schatkisfcpromessen ter financiering van de loopende uitgaven ge stadig was toegenomen en tot een groote hoogte was gestegen, maakte het waar schijnlijk, dat te eeniger tijd tot gedeelte lijke consolidatie van de kortloopende schuld zou worden overgegaan. In den laatstcn tijd deden in dit opzicht reeds herhaaldelijk geruchten de ronde en thans zijn deze geruchten dus bevestigd. Hoewel men op de uitgifte van een nieuwe staatsleening geprepareerd was, oefende het bekend worden daarvan op de staats papieren toch een deprimeerenden invloed uit en over de geheele linie werden deze belangrijk lager afgedaan. In de gestaffel de leening werd vrij veel zaken gedaan en bij de opening werd gehandeld tegen 84y2% op ruim 3 punten beneden, het vorige slot. Reeds spoedig trad een herstel in tot 86% en in het verdere verloop van de markt bleef de koers ln hoofdzaak in het midden tusschen beide grenzen schommelen. Ook de overige obligatiën uit de jongere emissies waren algemeen lager; de 4% obli gatiën ex belasting faciliteit verloren een kleine drietal punten, terwijl de 4% stuk ken met belasting faciliteit beneden pari kwamen. De oude schuld lag eveneens zwak ln de markt, de 3 obligatiën en integra len lagen belangrijk lager, terwijl ook de Indische leeningen een veer moesten laten. Ds gemeentelijke en provinciale obligatiën legden een opmerkelijk weerstandsvermo gen aan den dag. zij het dan ook dat zij een eenigszins gedrukt voorkomen hadden. Voor pandbrieven bestond eenig aanbod en hoewel dit niet groot was, ontbrak de kooplust. De locale markt ondervond van het een en ander, zooals gezegd, de uitwerking, waarbij tevens nog kwam, dat het koersver loop te New York teleurstellend was ge weest. In vrijwel alle rubrieken werd op een lager peil gehandeld en in verscheidene ge vallen werden tamelijk gevoelige verliezen geleden. Op de Petroleumafdeeling werden Olies een kleine tiental punten beneden het vorige slot ingezet, waarna zich nog een ractie voltrok tot 250y2 vervolgens echter trad een kleine verbetering ln. De Amerikaansche petroleumaandeelen waren iets lager. De Industrleafdeeling kon zich niet onttrekken aan de algemeene beurstendenz. Doch betoonde verhoudingsgewijze toch goede veerkracht. De Philipsaandeelen openden een achttal punten lager, maar stegen vervolgens tot 199%, om slechts wei nig lager te sluiten. Unilevers werden een drietal procenten lager afgedaan en hadden onder beurstijd een weinig bewogen ver loop. Aku was mede iets lager; per saldo niet veel veranderd. Voor verscheidene minder courante industrieelen kwamen la ger noteeringen tot stand. Indische cultuuraandeelen kregen echter hun volle deel van de zwakke beursstem- ming. H.V.A.'s kwamen zelfs beneden de 430%. Vorstenlanden en diverse minder courante soorten werden lager genoteerd. In de Rubberrubriek waren Amsterdam Rubbers in doorsnee een 10-tal punten lager. Tijdens het beursuur werden slechts kleine schommelingen meegemaakt. De minder courante soorten waren niet gemakkelijk verhandelbaar, maar waar no teeringen tot stand kwamen, waren die bij na algemeen lager. De Tabaksafdeeling was stil, maar eveneens niet onbelangrijk lager voor de Sumatra aandeelen. In Amerlkaansohe waarden ging wat meer om dan de laatste dagen het geval was en vooral de Staalaandeelen en Ana conda's gaven geregeld affaire te zien, ter wijl ook diverse goedkoope spoorwegshares eenige beweging veroorzaakten. In navolging van Wallstreet werd op een lager peil afgedaan, en kort na de opening volgde de koers een benedenwaartsche richting. Middenbeurs evenwel kon een ver betering worden waargenomen en in ver scheidene gevallen werd bij het slot ge handeld tegen ongeveer :.i openingsprijzen. Voor Maxwells was de belangstelling sterk bekoeld. De koers was in doorsnee weinig veranderd. Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en teL transacties). N.-York 1.88 3/16—1,88 9/16; Berlijn 75.28 —75.43; Brussel 30,11—30,17; Helsinki 3.81 3,82; Stockholm 44,81^44,90; Zürich 43,63 —43,71. Bankpapier: Berlijn 75,19—75,34; Netir-York l,86»/t— 1,901/4; Brussel 30.08—30,20; Stockholm 44,765-44,94 Zürich 43,6943,75.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3