De strijd tegen Engeland De bespreking van Roosevelt's voorstellen 8! sfe Jaargang No. 24789 staatsleening VRIJDAG 17 JANUARI 1941 Duitsch W eer machtsber icht Engelsche kruiser gezonken Ook de „Illustrious" verloren WINTERHULPEN ED£RLAND Behandeling getraineerd a Frankrijk wil met verleden breken De aanslag op koning Faroek Verspreide Berichten Uitgifte van Verduisteren: 18.00 uur 9.40 uur een nieuwe Rente van 4% en een looptijd van 10 jaar EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. 'Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f- portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maa-kte gisteren bekend: Het luchtwapen heeft gisteren overdag tijdens een gewapende verkennig een troe- penkamp en een ander doel in Zuid-Oost Engeland met bommen bestookt. In den afgeloopen nacht hebben forma ties gevechtsvliegers ondanks den ongun- stigen weerstoestand voortdurend voor den oorlog belangrijke doelen in een stad in Midden-Engeland, in geringen omvang ook te Londen aangevallen. Het station van Dover heeft verscheiden voltreffers gekre gen. Voorts zijn weer mijnen gelegd voor Engelsche havens. De vijand heeft In den afgeloopen nacht op verscheiden plaatsen in Noord-Duitsch - land brisant- en brandbommen geworpen. Te Wilhelmshaven is brand in verscheidene huizen ontstaan. Het energieke ingrijpen van den veiligheids- en hulpdienst en van de zelfbescherming kon echter uitbreiding van deze branden voorkomen. Ook in het havengebied lagen enkele brandbommen te gloeien, zonder evenwel noemenswaardige schade aan te richten. De verhezen te Wil helmshaven bedragen twintig dooden en 35 gewonden.' BRANDWACHTDIENST IN ENGELAND. De Ëngelsche minister van veiligheid, Morrison, heeft een verordening uitgevaar digd, naar Associated Press meldt, dat alle Engelschen tusschen 16 en 60 jaar, zoowel mannen als vrouwen, opgeroepen worden door den brandwachtdienst. Het zou in dit geval aan gegoeden niet geoorloofd zijn menschen te huren om dezen dienst van hen over te nemen. De brandwachts moe ten 48 uur per maand zonder vergoeding dienst doen. Het hoofd van de politie te Manchester die tevens commandant van de brandweer is, heeft medegedeeld, dat bij een der gxoote nachtelijke aanvallen der Duitsche luchtmacht op Manchester 37 brandweer mannen om het leven gekomen zijn. Vier der slachtoffers behoorden tot brandweren uit andere steden, die te hulp gesneld waren. Het Britsche ministerie van gezondheid heeft, volgens den Britschen nieuwsdienst, verordend, dat alle kinderen beneden de 14 jaar uit Londen moeten worden geëva cueerd. (D.N.B.) Volgens den Londenschen berichtendienst heeft de Britsche admiraliteit meegedeeld, dat de schade, die de Britsche kruiser „Southampton" Vrijdag jJ. heeft opgeloo- pen, tot het totale verlies van den oorlogs bodem heeft geleid. De uitgebroken branden konden niet meer gebluscht worden en zij bereikten zulk een omvang, da: net schip opgegeven moest worden. Daar het onmogelijk was, het schip een haven binnen te sleepen, moest het door de eigen bemanning tot zinken gebracht worden. De Britsche zware kruiser „Southampton" was 9100 ton groot en had een snelheid van 32.5 knoopen. Het schip is gebouwd in de jaren 19341937. Het had een actieradius van 10.000 zeemijlen. De bewapening bestond uit 12 stukken van 15.2 c.M. en 8 van 10.2 c.M., alsmede 6 torpedo-lanceerbuizen en het noodige luchtdoelgeschut. Het had 3 vlieg tuigen aan boord. Het Engelsche vliegtuigmoederschip Illustrious, waaromtrent de Engelsche be richtendienst meldt, dat het weliswaar tee- kens vertoont van den zwaren slag in de Middellandsche Zee, maar toch een haven aan de Middellandsche Zee is binnengeloo- pen, is, naar het D:N.B. verneemt, in den loop van gisteren wederom door Duitsche duikbommenwerpers aangevallen. Er werden voltreffers geplaatst, n.l. een bom van zwaar kaliber en twee. bommen van gemiddeld kaliber. Het staat thans naar de opvatting van bevoegde Duitsche kringen ondubbelzin nig vast, dat het de Britsche admiraliteit niet meer zal gelukken om de Illustrious in den loop van dezen oorlog nog strijdvaardig te maken en weer in dienst te nemen. Naar het D.N.B. verneemt van welinge lichte militaire zijde, is bovendien een stoomschip door een bom van het zwaarste kaliber getroffen. Ondanks de krachtige afweer is van dezen aanval slechts éen Duitsch gevechtsvliegtuig tot dusver niet teruggekeerd. WAAR BLUFT HET GELD VAN WINTERHULP Wij kunnen onzen lezers m ede dee- len, dat de burgemeester van Leiden, als plaatselijk directeur van Winter hulp, reeds een tweetal uitkeeringen van het Provinciaal Bureau ontvangen heeft, waarvan het totaal-bedrag- ver uitgaat boven hetgeen in deze ge meente aan collecte, speldjesverkoop en giften is opgebracht. Hét plaatselijk bureau Leiden, dat geves tigd is in het Stadhuis (kamer 27), heeft gezorgd dat, na tevoren ingesteld onder zoek en met inachtneming van bepaalde normen, thans reeds' door middel van de verpleegsters van de verschillende wijk- vereenigingen, die zich daartoe gaarne wel willend^ bereid hebben, verklaard, aan ruim 400 gezinnen in deze gemeente een uitkee- ring kon worden verstrekt. Deze uitkeeringen varieeren van f. 2.50 tot f. 27.50, waarbij natuurlijk met ver schillende factoren rekening is gehouden. Het plaatselijk bureau gaat met zijn werkzaamheden geregeld voort; alle ver zoeken. die inkomen, worden geleidelijk onderzocht en verder behandeld. Indien men nog niets op zijn verzoek hoorde, loope men niet dadelijk naar het Stadhuis, doch wachte nog even rustig af. Het spreekt van zelf dat. wil men aan de zeer vele aanvragen voldoen, nog zeer veel geld noodig is. Daarom, gedenkt de collecte voor Winter hulp Nederland, de collecte met inteeken- 'lijsten, die op 31 Jan. en 1 Febr. q.js. langs de huizen zal worden gehouden. Legt nu reeds uw gift ter zijde, het komt ten bate van Uw naaste, die het noodig heeft. Geeft royaal DUITSCHE VLIEGERS BESTOKEN MALTA. De speciale verslaggever van Stefanl bij de luchtmacht meldt, dat formaties Duit sche bommenwerpers acties ondernomen hebben tegen militaire doelen op Malta. Bommen van zwaar en middelmatig kali ber zijn geworpen op La Valette en het vliegveld. ITALIAANSCHE KROONPRINS TOT GENERAAL BEVORDERD. De prins van Piemont is tot generaal van het leger bevorderd. Ter gelegenheid daar- De Amerikaansche minister van oorlog, Stimson, heeft voor de buitenlandsch-poli- tieke commissie van het Huis van Afge vaardigden verklaard, dat de grondge dachte van het plan van Roosevelt tot hulpverleening aan Engeland is, de regee ring der Ver. Staten te maken tot inkoop- en distributie-agentuur voor alle in de Ver. Staten geproduceerde oorlogsmaterialen. De tegenwoordige situatie ten aanzien van de productie van munitie is, naar Stimson verder zeide, veel acuter dan in 1917. Destijds waren munitié- en andere fabrieken in Engeland zoo talrijk, dat zij in staat waren, den Ver. Staten het grootste deel der benoodigde wapens "te leveren. Thans moeten de Ver. Staten jn plaats van door andere naties met wapens voor de eigen verdediging te worden onder steund, bij de voorbereiding hunner verde diging rekening houden met de behoeften van andere naties. Stimson verklaarde verder, dat, naar zijn meerling „Amerika zeer ernstig het gevaar loopt van een invasie uit de lucht, als de Britsche vloot vernietigd zou wor den of zich zou moeten overgeven". Op het oogenblik is de vloot der Ver. Staten waar schijnlijk niet sterk genoeg om een aanval af te slaan en zij zal dit, aldus Stimson, waarschijnlijk ook niet in den loop van dit jaar zijn. De republikein Fish heeft den minister gevraagd, of deze voorstander is van een wijziging van het ontwerp tot steun verlee ning aan Engeland in den zin, dat geen onderdeelen van de Amerikaansche vloot kunnen worden afgestaan. Volgens de te genwoordige redactie van het ontwerp, al dus Fish, kunnen Amerikaansche oorlogs schepen worden afgestaan onder alle voor gaarden, die president Roosevelt aanneme lijk acht. Stimson antwoordde: „ik kan mij een situatie indenken, waarin de vloot onder zeer gunstige voorwaarden zou kunnen worden afgestaan." Stimson liet zich overi gens niet uit over de vraag, welke die situatie zou zijn. (D.N.B.) De hoop der regeering, de machtigings wet tot uitvoering van Roosevelts program ma inzake steunverleening aan Engeland binnen den kortst mogelijken tijd door beide huizen van het congres te doen be handelen en aannemen, is blijkbaar mis lukt meldt het A.N.P. De tot de oppositie behoorende republi- keinsohe afgevaardigde Hamilton Fish (New York) heeft medegedeeld, dat hij aan den door Roosevelt overwonnen republikein- schen candidaat voor het presidentschap Wendell Willkie, aan gouverneur Landon en oud-president Hoover, alsmede aan den voormaligen a!mbassadeur te Londen Ken nedy, kolonel Lindbergh en andere voor aanstaande personen telegrammen gezon den heeft, waarin hij hun verzoekt, voor de buitenlandsch-politieke commissie van het Huis van Afgevaardigden hun oordeel over het plan tot steunverleening te zeggen. Men neemt daarom aan, dat de oorspron kelijk op drie dagen geschatte besprekingen der commissie thans wellicht drie tot vier weken zullen duren. Ambassadeur Kennedy heeft gisteren be zoeken gebracht aan Roosevelt, Hull en Wel- lés. Na deze bezoeken verklaarde hij, dat hij Dinsdag a.s. voor de commissie voor bui- tenlandsche zaken van het Huis van Afge vaardigden zijn meening over de wet op de hulp aan Engeland uiteen zal zetten. De voormalige president der Ver. St. Hoover heeft de commissie voor buitenlandsche za ken van het Huis van Afgevaardigden aan gespoord terstond de aan Roosevelt te ver strekken volmachten nauwkeurig vast te stellen. In zijn brief aan de commissie wees Hoo ver er op, dat het voorstel hevige meenings- verschillen onder de Amerikaansche bevol king veroorzaakt heeft, voornamelijk gele gen in de uitlegging van de door Roosevelt geëischte volmachten. Derhalve is het be slist noodig ondubbelzinnig vast te stellen, of de president Amerikaansche oorlogs schepen kan overdragen, convooien uitzen den en de Amerikaansche havens voor En gelsche oorlogsschepen openstellen, voorts of de ingediende wet de neutraliteitswetten opheft, de Haagsche conventie ontduikt en leeningen toestaat, alvorens de Engelsche saldi uitgeput zijn. Deze verduidelijking moet in het belang van de Amerikaansche eensgezindheid en van een zakelijk debat geschieden. Daarop herhaalde Hoover zijn vroegere verklaring, dat hij voor redelijk uitvoerbare •hulp aan Engeland is, maar iedere verwik keling van Amerika in den oorlog afwijst. (D.N.B.) JAPAN ONGERUST. Hoewel officieele Japansche kringen de redevoering van Huil beschouwen als niets nieuws, geeft men toch uiting aan de mee ning, dat de Vereenigde Staten ln samen werking met Groot-Brittannië trachten een omsingelingspolitiek te voeren tegen Japan, ten einde op te treden tegen het spooksel, dat in het leven is geroepen door hun eigen verbeelding in de Stille Zuidzee. Een zoo danig provoceerende houding van de Ver eenigde Staten, zooals die door Huil aan den dag is gelegd, dient er slechts toe een toch reeds ingewikkelden en delicaten interna tionalen toestand nog te verergeren. Officieele kringen staan verbaasd over de voortdurende provoceerende houding van de Vereenigde Staten jegens Japan met voorbijzien van de vredelievende uitspraken van verantwoordelijke Japansche staatslie den, met inbegrip van den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka. Er wordt op gewezen, dat de fundamenteele politiek van Japan vastgesteld is door de afsluiting van het driemogendhedenpact en nooit zal worden aangetast door critiek van derden. Voorts wordt er op gewezen, dat Hull's beschuldiging van Japan van beweerde eer zucht om het geheele Westen van de Stille Zuidzee te overheerschen gebaseerd is op een verkeerd begrip van Japan's bedoelin gen in den opbouw van een gebied van ge meenschappelijke welvaart in Oost-Azië, hetgeen zuiver economisch is en geen ter ritoriale bedoeling insluit. Dezelfde kringen komen tot de slotsom, dat de koortsachtige inspanning van de Vereenigde Staten om niet alleen Groot- Brittannië bij te staan, dat niet vijandig staat tegenover Japan, maar ook het Tsjoenking-regime, ernstig het gevaar met zich mede brengt, het Europeesche conflict en het ChineeschJapansche conflict te doen worden tot een tweeden wereldoorlog. Het Japansche genootschap voor dienst aan de natie maakt een begin met een reeks lezingen en vergaderingen in het ge heele land met het doel, het Japansche volk te doordringen van het toenemende gevaar van een conflict in de Stille Zuidzee als gevolg van de toenemende openlijke Ame rikaansche vijandigheid jegens de spilmo- gendheden, met inbegrip van Japan. De Japansche pers slaat steeds feller toon aan bij haar eisch zich niet te, laten inti- mideeren. van heeft Mussolini den koning-keizer een gelukwenschtelegram gezonden van den volgenden inhoud: „De officeele lijst van benoemingen bevat de promotie tot generaal van het leger van zijne koninklijke hoogheid den prins van Piemont. Ik verzoek tegenover uwe majes teit uitdrukking te mogen geven aan de vreugde van het leger, dat ln de benoeming niet alleen den militairen moed van het Huis van Savoye verheerlijkt ziet, doch bo vendien de uitdrukking van de bewonde ring, de erkentelijkheid. De koning-keizer heeft hierop geant woord: Ik ben het leger en uzelf bijzonder erkentelijk voor de zoo hartelijk tot mijn huis en mijzelf bij promotie van mijn zoon tot generaal van het leger, gerichte woor den. (Stefani). Maarschalk Pétain heeft den correspon dent van de „New York Times" te Vichy een interview over den toestand in Frank rijk verleend. Pétain verklaart o.a., dat de nieuwe Fransdhe revolutie aanstuurt op een breuk met het verleden en herstel van de collec tieve discipline, arbeidsprestatie, gezond gezin en vaderlandsliefde. De revolutie meldt zich pas aan, zij zal zich met den tijd ontwikkelen en haar voleinding vinden in de harmoniseering van de sociale om standigheden, in herstel van de zekerheid en in de waardigheid van den boeren- en arbeidersstand. De organisatie van het nieuwe continent is het noodzakelijk gevolg van den huidigen oorlog. Frankrijk poogt aan deze continen tale organisatie mede te werken, in de hoop op een duurzamen vrede in Europa en in de wereld. Ook wees Pétain nadrukkelijk op de moei lijkheden, die als gevolg van de Engelsche blokkademaatregelen in Frankrijk ontstaan zijn. (D.NB.). De radiozender van Damascus heeft giste ren naar de Turijnsche Stampa uit Bei roet meldt sensationeele onthullingen bekend gemaakt over den aanslag op het leven van koning Faroek en de koningin moeder van Egypte. De buitengewone ambassadeur van koning Ibn Saoed, Chiodd, is twee dagen geleden door Faroek ontvangen, aldus dit bericht. In den loop van dit onderhoud onthulde hij de plannen van de samenzwering. Onmid dellijk daarop gaf Faroek den militairen commandant van de stad Cairo bevel en kele Britsche officieren, onder wie een bri gade-generaal, twee majoors en een kapi tein, die allen behooren tot de Engelsch- Australische strijdkrachten, die in het oor logsgebied geconcentreerd zijn, te verwijde ren. De namen van twee hunner zijn reeds ^bekend gemaakt: Henry Mitchell en Ernest Hutchinson. Men vernam ook, dat de opperbevelheb ber van de Britsche luchtstrijdkrachten in Griekenland, Daberiac, bij de samenzwe ring betrokken is. De golf van verontwaardiging, die deze bijna van officieele zijde geïnspireerde sa menzwering ontketend heeft, is nog ver sterkt door een corruptiezaak, die vrijwel tegelijkertijd ontdekt is. Men constateerde, dat drie sergeants zich onrechtmatig 400.000 pond sterling toegeëigend hadden, en hadden geprobeerd deze verduistering te verbergen door de verklaring, dat dit be drag door Arabieren gestolen was. De ver duistering werd evenwel ontdekt. De drie sergeants zullen naar Londen gebracht en daar gevonnist worden. Kenmerkend is dat een der Arabieren, die valsch beschuldigd was het geld geroofd te hebben, ln een spoedprocedure veroordeeld en door de rechtbank terstond terechtge steld is (DNB). GESCHENK VAN DEN DÜCE VOOR GOERING. De Duce heeft rijksmaarschalk Goering ter gelegenheid van diens verjaardag het in de kunstwereld als Sterzinger altaar be roemde Duitsche kunstwerk geschonken. Het meesterwerk bevond zich tot nu toe te Sterzing en is afkomstig uit het atelier van Moltscher. Het behoort tot de schoonste hoogaltaren van de vroegere Duitsche schilderkunst der 15de eeuw. van hedenavond tot morgenochtend De maan ging heden onder te 11.24 uur en komt op te 23.25 uur. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal zeer binnenkort een nieuwe Staatsleening worden uit gegeven tot een bedrag van 500 millioen gulden. De rentevoet zal 4 procent bedragen, terwijl de lee ning een looptijd' zal hebben van 10 jaar. De obligaties dezer leening zul len gebruikt kunnen worden voor de betaling van aanslagen in de successierechten. Het prospectus zal a.s. Maandag verschijnen. De Duce heeft dit geschenk door den Ita- liaanschen ambassadeur te Berlijn, Dir.o Alflerl, laten overhandigen. ROND DE „MENDOZA". De regeering van Urugay heeft thans of ficieel vastgesteld, dat het Engelsche oor logsschip „Asturiias", dat het Fiansche vrachtschip „Mendoza" heeft aangehouden, hierbij de neuitrallteitszone heeft geschon den. De minister van buitenlandsche zaken van Uruguay heeft reeds den Engelschen gezant opmerkzaam gemaakt op den em- stigen Invloed, welken dit feit op de be staande betrekkingen tusschen de regee ringen van Uruguay en Engeland kan heb ben. Naar verluidt, heeft de Engelsche ge zant hierop beloofd, zich met het Foreign Office in verbinding te zullen stellen. Een Engelsch militair vliegtuig, dat tot de in Amerikaansche wateren opereerende Engelsche soheepseenheden behoort, heeft in de buiurt van Punta del Este een nood landing gemaakt. De vliegers weigerden mede te deelen, tot welke eenheid zij be hoorden. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de „Mendoza", varende langs de kust, in de haven van Rio Grande voor anker is ge gaan. Engelsche schepen heeten ln de buurt te zijn. (D.NB.). PACT TUSSCHEN TSJOENKING, ENGELAND EN DE V. S.7 De Tokio Nitsji Nltsji meldt ln een speci aal bericht, dat volgens betrouwbare In lichtingen uit China op 1 Februari een driemogendhedenpact zal. worden gesloten tusschen Tsjoengking, Engeland en de V. S. Een afzonderlijke overeenkomst tusschen Tsjoengking en Londen is hieraan reeds voorafgegaan. Naar Domei in dit verband verneemt, heeft Tsjoengking zich tot Engeland en de V. S. zoowel als tot Birma gewend om den spoorweg Birma-Yoennan weer ln orde te brengen. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Nieuwe distributie-bonnen. (2e Blad). Sneeuw ruimen voor eigen huis te Utrecht verplicht. (Binnenland, 2e Blad). De opbrengst der rijksmiddelen. (2e Blad). De gemeente-opbouw in de Ned. Herv. Kerk. (2de Blad). Buitenland Engelsche kruiser Portsmouth gezonken. Ook de Illustrious buiten gevecht. (Ie Blad). De strijd om Roosevelt's voorstellen. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE RLAJL

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1