LEIDSCH DASBLAD - Tweede Blad Wseitfdag 15 Januari 1941 Uit de Omstreken Verkoop van grond onder Noordwijkerhout Uit de Rijnstreek Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkeheen Neus versiopl? Vicks Va-tro-nol RECHTZAKEN Een hakafdruk in een spoorwegloods Escm— ,iii' nfli iizaann—aanaaMO— aan de provincie zuid-holland voor wegaanleg. De provincie Zuid-Holland wenscht ten behoeve van den aanleg van den weg ScheveningenNoord-Hollandsche grens de beschikking te verkrijgen over de aan de gemeente Amsterdam behoo- rende, langs den Zilkerduinweg te Noordwijkerhout gelegen terreinen. Deze terreinen maken deel uit van het gebied van de winplaats der Amsterdam- sche gemeente-waterleidingen. Aangezien de belangen van dit bedrijf zich tegen het afstaan van de terreinen niet verzetten, hebben B. en W. van Amsterdam aan de provincie 'Zuid-Holland bericht, dat zij be reid zijn den Raad voor te stellen, te be sluiten aan de provincie Zuid-Holland de perceelen, te zamen groot 5.41.13 h.a. te ver- koopen tegen den prijs van f. 5.000 per h.a. HILLEGOM. Geslaagd is voor het tweede gedeelte van het examen kinderverzorgster voor kolonie- huizen, afgenomen door den Centralen Raad voor Kinderuitzending te Den Haag, me]. Cath. van Zijverden, alhier. KATWIJK AAN ZEE. Jaarvergadering der Coöperatie. V Dividend bepaald op 6%. De alg. vergadering der coöp. verbruiksver- eeniging .'.Helpt Elkander" G. A. mocht zich dit maal in een ongekend groot bezoek verheugen. Toen de voorzitter, de heer C. Jonker, de bij eenkomst opende, waren reeds meer dan 400 leden aanwezig. De notulen van den secretaris, den heer p. Guyt, werden goedgekeurd. De agendapunten werden afgewerkt; het dividend werd bepaald op 6%. Als voorzitter werd herkozen de heer C. Jon ker; als bestuursleden de heeren P. Guyt, C. Vermaas en G. van Rijn en als commissaris de heer G. J. van der Voort. TERAARDEBESTELLING VAN CORN. VAN DUYN. Groote belangstelling. Onder groote belangstelling werd gistermid dag teraardebesteld het stoffelijk overschot van Corn, van Duyn, die tengevolge van een ver keersongeval om het leven is gekomen. Op dc begraafplaats was mede aanwezig de inspec teur van politie mr. R. Warmoltz. Toen de kist in de geopende groeve was neergelaten, sprak. ds. R. P. A. Rutgers de graf rede uit Uitvoerig besprak spr. het ongeval, dat Van Duyn getroffen had en memoreerde het zwaar verlies voor diens gezin. Onze gedachten, aldus spr., gaan naar de weduwe en de kinderen uit. De gedachte komt op: Waarom toch? De Schrift zegt, dat onze gedachten zoo geheel anders zijn dan die van God. De Heer vergist zich nooit. Hij is recht in al Zijn werk. Van dit graf gaat een roepstem uit: de kortstondigheid van dit leven. De dood kan soms onverwachts komen; ieder uur bevinden wij ons in gevaar. Hoe zal het met ons zijn. als ons een gevaar plotseling overkomt en wij rekenschap hebben af te leggen van ons leven? Wij moeten Hem zoeken, die gekomen is om verlorenen te be houden. God heilige deze roepstem aan ons aller hart. Hij geve, dat wij ons thans mogen op maken tot Hem, die zich in den dood heeft willen vernederen voor ons. God vertrooste ver der de weduwe en de kinderen. Gezongen werd ps, 89 19. De heer B. Vis dankte namens de familie as. Rutgers voor het gesprokene en de leden van de plaatselijke af deeling van den Ned. Bond van Fabr.- en Transport-arbeiders, die hun medelid grafwaarts hadden gedragen. OEGSTGEEST. Een serie botsingen. De groentehandelaar J. K. uit Rijnsburg had kortgeleden een gecompliceerd onge val dat echter gelukkig met materieele schade is afgeloopen. Hij reed met zijn met groenten beladen bakfiets op den Rijnsbur- gerweg toen hij een wielrijdster die door de gladheid van den weg slipte, bijna aanreed. Daarachter kwam een auto, waarvan de bestuurder, die het ongeval zag, nog tracht te te stoppen. Maar hij raakte de bakfiets, ook tengevolge van de gladheid van den weg, juist aan het wiel, dat er afgereden werd. De bakfiets kwam op de trambaan terecht en werd direct gegrepen door een uit Leiden komende tram, die het tweede wiel vernielde. Tengevolge van deze botsin gen bleef er van de bakfiets en de groenten niet veel over, doch de betrokken personen kwamen er zonder letsel af. Lichtzuil vernield. Dezer dagen is vermoedelijk door de glad heid van den rijweg, omstreeks 7 uur een licht zuil aan den vluchtheuvel halte Endegeest door een onbekend gebleven aiito aangereden en to taal vernield In de vacature C. Westveer is In onze gemeente benoemd tot veldwachter de heer G. Huiskamp, voorheen sergeant bij de po- litietroepen te Loenen aan de Vecht. De Rijksveldwachter de heer P. Jansen is dezer dagen overgeplaatst naar Den Haag. RIJNSBURG. Cursus Huishoudelijke Voorlichting. Onder voorzitterschap van mevr. dr. A. A. S. HöwelerWieten, is alhier opgericht een commissie ter bevordering wan het houden van cursussen voor Huishoudelijke Voor lichting. Een leerares van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande zal reeds dadelijk beginnen met het geven van een cursus in knippen, vermaken en verstellen van kleeding etc. Zoo mogelijk zullen later kookcursussen volgen. De cur sus is gratis toegankeijk voor huisvrouwen en volwassen meisjes. Burgerlijke Stand. Geboren: Jannie d. van S. v. d. Mey en P. Noort. Overleden: R. Kamper m. 32 jr. J. Veld man—Linde vr. 52 jr. SASSENHEIM. Jaarvergadering Ger. Mannenvereeniging. De Geref. Mannenvereeniging „Uw Naam worde geheiligd" hield haar jaarvergadering, waarbij ook de dames tegenwoordig waren. De voorzitter ds. Kuiper sprak een kort ope ningswoord. Na de jaarverslagen hield de 'heer v. d. Sijs een inleiding over: Gemeenschap met Heiligen, waarop een uitgebreide bespreking volgde. Bij een improvisatiewedstrijd werden de prij zen tóegekend aan de heeren J. Dreef. W. Keizer en G. Molenaar. Nadat .nog enkele leden een bijdrage hadden geleverd, werd de bijeenkomst gesloten. Uitkeering „Winterhulp". Dóór de afd. Sassenhelm van Winterhulp Nederland is tot dusver f. 170 aan waardebon nen uitgereikt. VALKENBURG. De Bevolking. Het aantal inwoners onzer gemeente is van 1135 teruggeloopen tot 1035. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Bernardina Helena d. van P. van Beek en C. J. van der Meer Petrus Louis, z. van W. van Geest en M. G. Lamboo Maartje d. van Joh. P. de Bruin en D. van Waardhuizen Adriana Johanna d. en Klaas z. van K. Smit en A. J. Regeer. Ondertrouwd: Johannes Franciscus Cornells Spiegeler 26 jr. en Johanna Cornelia van Gel dorp 23 jr. Gehuwd: Gerrit Hartkoorn 33 jr. eD Wupke Bodewitz 32 jr. Het consultatiebureau voor zuigelingen der afdeeling van het Groene Kruis is met ingang van deze week verplaatst van het gymnastiek lokaal achter het gemeentehuis, naar Leidsche- weg 41. Een nieuwe regeling is ingevoerd. WASSENAAR. VERGADERING „WASSENAAR EN OMSTREKEN". In het Wapen van Leiden hield de Tuin- bouwvereeniging Wassenaar en Omstreken, afd. van de Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, haar maandelijksche ledenvergade ring onder voorzitterschap van den heer P. Zegwaard. Na een openingswoord van den voorzitter volgde mededeeling van het Hoofdbestuur meldende, dat als patroon der afdeeling voor 1941 zal optreden de heer W. J. Put man Cramer te Velsen en dat het hoofdbe stuur f20 beschikbaar stelt voor de afdee ling voor een spreker. Tot leden der Jury werden benoemd de heeren C. van Vulpen, J. Vugit en G. Ver- lind. Hierop werden diverse vragen, gesteld aan den heer de Rooij over fruit, zoowel wat be treft de cultuur als het bewaren, beant woord. On de prijsvraag 1 bloeiende warme kas plant v/as ingezonden door den heer W. van Tol, die met 28 punten een eersten prijs verwierf. Hierop werden twee nieuwe leden aangenomen. Bij monde van den heer Pol derman bracht de kascommissie verslag uit van hare bevindingen, opgedaan bij het controleeren der kas en de bescheiden van den jenningmeester. Alles was in perfecte orde bevonden, zoodat den penningmeester onder dankzegging décharge voor het ge voerde beheer werd verleend. Na mededeelingen over een door den heer D. A. de Rooy te houden cursus over het zelf kweeken van groenten, volgde sluiting. De 16-jr. K. alhier kwam door de gladheid met zijn rijwiel te vallen waardoor hij een her senschudding opliep. Dr. Hubbeling verleende hem de eerste hulp, waarbij hy per auto naar zijn woning is overgebracht. Gevonden voorwerpen: 2 ceintuurs; schaats, geldbon, diverse handschoenen, 2 honden, muntstuk, een schaatsijzer, zwaan, handkap, damesmuts, 2 paar maoichetten, poes, shawl, 2 paar kinderschaatsen, sok, dameshoed, 2 sleutels, alpino, vulpenhouder, damesarmbandhorloge, lorgnet1, rozenkrans. Inlichtingen bij de politie. Door noeste viyt en groote accuratesse is zij opgeklommen tot- Registrator ten stadhulze al daar. Hare capaciteiten en aangename omgang zul len ongetwijfeld oorzaak zijn, dat die dag voor haar niet onopgemerkt zal voorbijgaan. NIEUWKOOP. OUDE GRAFZERKEN WORDEN GERESTAUREERD. Op de openbare begraafplaats komen eenige grafzerken voor welke herinneren aan voor aanstaande personen uit het mlddeleeuwsch tijdperk, toen Nieuwkoop en Noorden nog een vrije heerlijkheid vormde. Zelfs ls nog een groote zerk aanwezig van den Ambachtsheer jhr. J. de Brufjn van Buitenwech die in 1657 alhier be graven werd. Deze zerken verkeeren in een tamelijk ver worden toestand. Het is daarom een piëteitvolle gedachte van het gemeentebestüur om deze zerken weder in orde te laten maj^n en te laten bijwerken. Het werk is opgedragen aan den beeldhouwer E.' Soupart te Lelden. SCHAATSENRIJDEN. de friesche elfmerentocht. Geen winnaars aangewezen. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de V.V.V. te Langweert (Friesland) besloten geen winnaars aan te wijzen van den elf- merentocht. Het is namelijk gebleken, dat tengevolge van de geconstateerde onregelmatigheden bij den start en het door de wedstrijdrijders passeeren van de controleposten, zonder him kaarten te laten afstempelen, een zoo danige verwarring is ontstaan, dat het be stuur zich tenslotte voor een onmogelijke taak gesteld ziet bij de bepaling van de winnaars van dezen tocht. Wel zal aan alle deelnemers de draag- medaille worden uitgereikt. VOETBAL. KOLDEWIJN UIT HERACLES. De bekende Heracles-back Koldewijn zal bin nenkort Almelo verlaten, daar hij tot bedrijfs leider is benoemd eener centrale bloemkweekerij te Zwolle. Dit vertrek brengt mede, dat Kole- wijn weldra niet meer voor Heracles zal uit komen. Voor de Almelosche club beteekent dit een gevoelig verlies, daar onlangs de rechtsback Knoef, met wien hij jarenlang de beste achter hoede van het Oosten heeft gevormd, de zwart witte gelederen eveneens heeft verlaten. SCHAKEN. HET KERSTTOURNOOI VAN HET LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. De schoonheidsprijs toegekend aan W. Demmendal. Door den tijdschriftcommissaris van den Ned. Schaakbond, de heer L. G. Eggink te 's-Gra- venhage was voor bovengenoemd tournool een extra-prijs uitgeloofd voor de mooist gespeelde partij. Mr. G. S. Fontein te 's-Gravenhage zou hierover uitspraak doen. Vier partijen werden hiervoor ter beoordeeling opgezonden n.l. die van C. B. v. d. Berg met zwart gewonnen van F. J. Voorwinde, de partij mr. A. W. Hamming—Voorwinde, gewonnen door mr. Hamming, eveneens de partij door Hamming gewonnen van I. Zitman en tenslotte die met wit door Demmendal gewonnen werd van Voorwinde. Aan laatstgenoemde partij heeft mr. Fontein de voorkeur gegeven, niet alleen wegens het fraaie slot. doch ook. omdat dit slot logisch voortvloeide uit hei geheele voorafgaande spel. Wit (Demmendal) heeft consequent zijn actie gericht tegen dc zwakke punten in de zwarte stelling en heeft dus hierdoor welverdiend den schoonheidsprijs gekregen. De partij zelve is reeds gepubliceerd in ons Blad van Maandag 30 December j.l. BILJARTEN. LISSER BILJART KRING. Fraai record van J. Diedericks. In den wedstrijd tusschen Concordia I en VTOS I behaalde J. Diedericks van VIOS een record-prestatie door zijn partij tegen P. J. Kerkvliet in 8 beurten te beëindigen. Hiermede wist hij een gemiddelde van 20,10 te behalen, hetgeen nog geen enkele spele in de competities van den Lisser Biljart Kring heeft behaald. De volgende series werden door hem behaald, 2, 11, 21. 14, 58, 1 en 39 Ook J. van Kampen speelde een keurige partij 8 beurten, 98 car. is een goed resultaat. De uitslagen waren als volgt: J. Diedericks (Vlos) 161 161 8 58 20.10 P. J. Kerkvliet (Conc.) 69 17 8 5 2.12 J. van Kampen 98 98 P. J. Kerkvliet 69 23 30 12.25 6 2.87 A. van Diemen 167 161 21 42 7.66 J. Wassenaar 120 120 21 17 5.71 Chr. Zwetsloot 74 74 18 14 4.11 C. v. d. Berg 45 23 18 5 1.27 VIOS I 6 punten; Concordia I 2 punten. Het resultaat van den wedstrijd DKV I en DKV II was als volgt: G. de Hollander 60 60 30 13 2.— A. de Bruin 41 26 30 4 0.80 Jac. van Diest 75 36 23 5 1.50 Jos. van Riel 36 36 23 7 1.50 P. de Elzen 69 56 25 11 2.20 Fr. de Elzen 45 45 25 10 1.80 J. Schrama 108 108 20 16 5.04 P. v. d. Bom 34 10 20 3 0.50 DKV I 4 punten; DKV II 4 punten. BRIDGE. „DE SLEUTELS". Na de op 14 dezer gespeelde partijen is de stand van de Viertallen-competitie momenteel als volgt: Team score-punten winst ser. rood: gesp. gew. gel. verl. voor tegen pt. Staal 5 4 - 1 7170 2860 8 Kuenen 6 3. - 3 6540 8020 6 Rijnbende 5 2 1 2 3090 4540 5 Bleuzé 5 2 1 2 2610 1440 5 Leujes 6 1 3 2 2380 1330 5 Kemperman 3 - 1 2 50 3650 1 Serie Zwart: Lakin 6 5 - 1 11740 430 10 Van Tuijn 6 4 1 1 6610 720 9 Vryenhoek 6 3 1 2 7310 5230 7 van Wingen 6 2 1 3 2870 4510 5 Verboog 6 2 - 4 2990 8500 4 Rakhorst 6 - 1 5 160 12290 1 Dinsdag 21 Januari voortzetting. Er komen steeds nieuwe klanten. Onophoudelijk vernieuwt de koopers- kring zich. Dagelijks komen jonge menschen voor de oude in de plaats. Deze zouden dus niet hooren van alle goede waren en merken, als de be trokken firma's ook maar eenigen tijd zouden ophouden met adverteeren Zelfs de ervaren huisvrouwen verge ten spoedig menlgen bekenden naam. Daarom mogen de firma's, ook indien zij tijdelijk niet kunnen leveren, haar reclame niet stopzetten. Zij móéten verder adverteeren om bekend te blijven. Wie eenmaal is vergeten, haalt den achterstand niet meer in. (Een der bekroonde inzendingen op een prijsvraag, uitgeschreven door de Duitsche „Werberat") ALPHEN. Geslaagd is voor het tweede gedeelte van het examen kinderverzorgster voor ko loniehuizen, afgenomen door den Centralen Raad voor Kindèruitzending te Den Haag, mej. G. H. van Beek alhier. BOSKOOP. AANBESTEDING. Doordat thans bijna alle melkverkoopers in onze gemeente zich hebben aangesloten bij de Melkcentrale „Boskoopsche Melkinrichting" werd de voor enkele jaren geleden nieuw ge bouwde inrichting aan den provincialen weg alhier te klein. In verband daarmede moet tot uitbreiding van de inrichting worden overge gaan. Onder leiding van den architect, dén heer J. H. van Osnabrugge is het bijbouwen van een werkplaats onder Boskoopsche aannemers aanbesteed. Laagste inschrijver was de heer P. van Bodegraven, aan wien het werk is gegund. - LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Suzanna Johanna, dochter van T. van Ingen Schenau en M. van Egmond. Ondertrouwd: M. van Soest, j.m., 25 jaar en J. den Hollander, jd., 24 jaar. Tot plaatsvervangend leider van het distributiebureau is benoemd de heer L. Haksteeg. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Onze vroegere plaatsgenoote mej. T. de Lignjj hoopt morgen te herdenken, dat zij vóór 25 jaren werkzaam op de secretarie te dezer plaats, werd benoemd tot le vrouwelijke hulp op de secretarie te Gouda. Teekeninff van Aart van Ewijk Naar J J A Gouverneur Reizen en avonturen van Mtinheer Prlkkebeen! Maar 't ongelooflijke geschiedt, Vriend Prlkkebeen begrijpt het niet De Muzelman wil hen vergeven En beiden werk'lijk laten leven. Mits hij voortaan een tulband draagt, Dat 's alles, wat de vreemd'ling vraagt. Enkele druppels Vicks Va-tro-nol In de neusgaten. Het verwijdert slijm en geneest de opgezwollen slijmvliezen. Voor komt vele verkoudhedon, mits tijdig gebruikt 6107 (Ingez. Med.) inbraken te hilversum. Voor de Amsterdamsche rechtbank, pre sident mr. W. J. H. Dons, zijn Inbraken ln een sigarenfabriek en een goederenloods van de spoorwegen te Hilversum ln behan deling gekomen. In den nacht van 27 op 28 September van het afgeloopen jaar verschaften onbevoeg den zich door verbreking van een ruit toe gang tot een sigarenfabriek aan den Laar- derweg, waarbij vijfduizend sigaren tot een bedrag van eenige honderden guldens ver dwenen. Toen eenige dagen later ln een goederenloods van de Ned, Spoorwegen in gebroken werd en een hoeveelheid tabak, koffie en thee spoorloos verdween, vond een rechercheur van politie den afdruk van een gummihak. Daar reeds de verdenking rustte op een 28-jarigen schilder uit Hil versum. die het zaakje met een 49-Jarigen bloemenkoopman zou hebben opgeknapt, werd den schilder een bezoek gebracht. Te zijnen huize werd een paar schoenen aan getroffen, dat voorzien was van gummihak ken, welke identiek bleken aan die, welke een afdruk hadden achtergelaten ln de loods. Thans stond de schilder terecht, verdacht van diefstal in de sigarenfabriek en in de goederenloods. Zoowel hijzelf als de koop man, bij wien de sigaren in beslag genomen waren, waren ln verzekerde bewaring ge steld. Het verhoor omvatte verscheidene getui gen, om. den bekenden politiedeskundige C, J. van Ledden Hulsebosch. Uitvoerig zet te deze uiteen, dat het onderzoek wel uit gewezen had, dat de afdruk van den hak in de loods met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid afkomstig was var. het bij den schilder gevonden paar schoenen. In den nacht van de Inbraak in de siga renfabriek had de schilder zich begeven naar de woning van den bloemenkoopman, wien hij de sigaren te koop had aangebo den. Tegen den prijs van zeventig gulden was de koopman in het bezit van het rook- materiaal gekomen. Het waren ongeveer 45 kistjes. De betaling was contant geschied Volgens de verklaring van den koopman had hij vroeger jaren veel kleine zaken met den verd. gedaan. De koopman werd met een goede sigaar in den mond gezien door een rijwielbewaar der, die een doosje van vijftig voor een rijks daalder aangeboden kreeg. De bewaarder kreeg wantrouwen, doch Inmiddels bleek de politie reeds te hebben Ingegrepen. Voorts werd Iemand gehoord, die den verd, had hooren spreken over het verkrijgen van koffie en thee zonder overgave van bonnen. Aan de hand van een persoonsbe schrijving had het spoor naar den schilder geleid. Alhoewel verd. alle feiten bleek te ont kennen, achtte de officier van Jostltle, mr. J. W. Bosch, het ten laste gelegde bewezen. De afdruk van den hak, welke volgens den deskundige een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid biedt, en de verklarin gen van de getuigen bewijzen z.l. de twee diefstallen met braak. Mede ln verband met het strafregister van den verd,, die reeds zeven veroordeelingen tegen zich heeft hoo ren uitspreken, requlreerde mr. Bosch een gevangenisstraf van een Jaar en zes maan den. De verdediger, mr. H. G. Th. Keune, acht te een wettig en overtuigend bewijs niet geleverd. Afgegaan werd op de verklaring van slechts één getuige, i.e. den deskundige wat betreft den diefstal uit de loods, en den koopman ta.v. het voorgevallene in de sigarenfabriek. Wettig bewijs kan door één getuige niet geleverd worden, weshalve pl. ln beide gevallen vrijspraak bij gebrek aan bewijs vroeg. Vervolgens stond terecht de 49-Jarige koopman, verdacht van heling. Hij had de sigaren ver beneden den normalen prijs gekocht, echter geheel te goeder trouw, naar hij zeide. Volgens de verklaring van het 7-jarig zoontje van den koopman die uitvoerig door mr. Dons verhoord werd, was de schilder vroeg in den ochtend op een bakfiets met de sigaren aangekomen en was de koop vrij spoedig gesloten. Mr. Bosch requireerde tegen dezen man, over wien een gunstig reclasseerlngsrap- port was uitgebracht, wegens opzettelijke heling een gevangenisstraf van vier maan den, waarbij hij wees op de abnormale om standigheden, waaronder tot den aankoop van de sigaren was overgegaan. Mr. W. C. I. A, van Everdingen, de ver dediger, vestigde de aandacht van het col lege op het gunstige reclasseeringsrapport Verd. had het feit bekend, doch verklaarde te goeder trouw te hebben gehandeld, wes halve hij toch niet als daadwerkelijk heler kon worden beschouwl. Mede in verband met de drie maanden preventieve hechte nis en met de familieomstandigheden, ver zocht hij den man ln vrijheid te stellen. Nadat de rechtbank ln raadkamer was geweest, werd dit verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling ingewilligd. In belde zaken zal 28 Januari uitspraak volgen. haagsche politierechter. Beleediglng en verzet. Een inwoner van Noordwijk had een po litieman beleedigd. Dat was niet het eenige feit waarvoor hij terecht moest staan; hij had ook verzet gepleegd Dat gebeurde toen een agent in een café kwam voor de con trole, en verdachte zich daarmee ging be moeien. Toen de agent daarop den man wilde arresteeren, weigerde hij mee te gaan zoodat het een vechtpartij werd. De ver dachte beriep zich er op dat hij dronken was. toen hij het frit pleegde, maar dc of ficier vond dat toch oen strenge straf noo- dig ls. Hij vorderde daarom een maand ge vangenisstraf. De politierechter veroordeel de hem tot 14 dagen gevangenisstraf. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7