BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bled Dinsdag 14 Januari 1941 Een nacht op het ijs Slachtoffers Winterhulp-collecte op 31 Januari en 1 Februari Het bier wordt 15 pCt lichter Onbegrijpelijke vergeetachtigheid in den trein Drie jongelieden uit Huizen verdwaald op het IJsselmeer AGENDA RECHTZAKEN Winterhulp Nederland NU GEEN BUSSEN MAAR LIJSTEN. Het „Rotterdamsch Nieuwsblad" meldt: 31 Januari en 1 Februari a.s. houdt de Stichting Winterhulp Nederland haar derde collecte. In afwijking van de vorige inza melingen, zal dezen keer niet op straat en langs de huizen worden gecollecteerd met bussen, doch zullen de collectanten zich al- een met lijsten langs de huizen begeven. Een straatcollecte wordt dus bij deze derde Wlnterhulp-actle niet gehouden. EEN WIJZIGING VAN DEN BIER ACCIJNS TE WACHTEN. Het Centraal Brouwerij Kantoor te Am sterdam heeft een circulaire gezonden aan de exploitanten van restaurants, café's, slijterijen en winkels, waarin een op 15 dezer ingaande vermindering van het ge halte van het bier met 15 pCt. wordt aan gekondigd. De „N.R.Crt." ontleent aan deze circu laire het volgende: De bleromzet stijgt tegenwoordig zoo danig, dat hierdoor de grondstoffenposltie der brouwerijen beïnvloed wordt. De over heid heeft daarin aanleiding gevonden het brouwerijbedrijf eenige beperkingen op te leggen. Deze maatregelen worden uitge voerd door het Centraal Brouwerij Kan toor, waarin de geheele Nederlandsohe tarouw-industrie georganiseerd is. Ten einde in de tegenwoordige omstan digheden een waarborg te scheppen voor een regelmatige biervoorziening, wordt het gehalte van het bier per 15 Januari 1941 met ongeveer 15 procent verlaagd. Een dergelijke verlaging heeft op den smaak geen merkbaren invloed, zoodat de bier- verkoop daaronder niet behoeft te lijden. De maatregel betreft het bier van alle Nederladnsche brouwerijen. Ook het bul- tenlandsche bier zal hieronder vallen, zöo- als ons door de desbetreffende autoriteiten is toegezegd. Het is niet mogelijk om in verband met de gehalteverlaging de verkoopprijzen dei- brouwerijen te verminderen. Tegenover de grondstoffenbesparing staat namelijk een prijsvertiooglng van die grondstoffen. Bo vendien is er een wijziging van den bier accijns te verwachten. Het is nuttig er hierbij op te wijzen, dat het bier met verlaagd gehalte niet als een soort oorlogsbier is te beschouwen. Er wor den immers geen andere dan de gebrui kelijke grondstoffen in verwerkt. WONDERLIJKE ARTIKELEN WERDEN NIMMER TERUGGEVRAAGD. Degene, die op den kijkdag, voorafgaande aan de openbare verkooping van gevonden voorwerpen door de Nederlandsche Spoor wegen in het gebouw achter Sint Pieter te Utrecht eens rondneust, ondergaat telkens weer een wonderlijke sensatie. In deze groo- te zaal liggen en hangen alle voorwerpen, welke in den tijd van een half jaar in den trein zijn achtergelaten en waarnaar nim mer meer navraag werd gedaan. Dat men nu nog eens een wandelstok of parapluie vergeet en het dan achteraf niet de moeite waard vindt bij de spoorwegen te informee- ren of het ding wellicht gevonden is, laat zich nog wel begrijpen, maar wat te zeggen van twee vergeten fietsen of, nog merk waardiger, eenopklapbed, om maar niet eens te spreken van een invalidekruk. Deze verkooping herinnert aan de oor logsdagen en aan de dagen van de eva cuatie. Er is op geen verkooping ooit zulk een groote berg dekens ter beschikking ge- geweest en zijn er nimmer zooveel militaire uniformen op een rijtje gehangen als nu. Aan regen- en winterjassen is ook dit keer geen gebrek. Waren er op de vorige verkoo ping meer tijdschriften dan boeken, thans hebben de romans het van de magazines gewonnen. De. goudsmid kan zijn oogen .de kost geven, want de catalogus vermeldt niet minder dan 92 stuks goud en zilver en onder de armbanden en kettinkjes zijn er zelfs zeer kostbare. Ruim 200 wandelstokken en paraplu ies liggen op een kooper te wachten. Daarnaast staan op lange tafels ongeveer 150 koffers, rieten mandjes en actetassehën. De dassen en shawls zijn, zooals altijd, in groote keuze voorradig, evenals handschoenen. Voorts kan men zich het hoofd pijnigen over de vraag, hoe er 88 colbertcostuums konden worden achtergelaten. In de rubriek „diver sen" bevinden zich nog 350 stel kleeren en 23 stuks blik- hout- en plaatwerk. Van het aantal gevonden hoeden valt in de ver ste verte geen aantal op te geven. Tiental len doozeri liggen vol met hoofddeksels van allerlei soort en kwaliteit. Degenen, die zich op deze verkooping iets van hun gading willen aanschaffen ston den voor de moeilijkheid dat zij niets moch ten aanraken. Voor passen bestond geen gelegenheid. Blijft dus het risico, welke maat van hoed of jas men bij aankoop in handen krijgt. Maar het geluk kan een prima hoed opleveren voor een paar kwartjes OPROEPING INGEVOLGE ART. 7 DER PACHTWET. De secretarissen-generaal van de depar tementen van justitie en van landbouw en visscherij hebben bepaald, dat een op roeping, als bedoeld in arikel 7, tweede lid der pachtwet, ook kan geschieden tegen een tijdstip, later dan een maand na de ont vangst van het in die wetsbepaling bedoelde afschrift, mits de oproeping geschiedt tegen een tijdstip uiterlijk 3 maanden na de ontvangst van het afschrift. Dit besluit treedt onmiddellijk in wer king en heeft terugwerkende kracht tot 1 October 1940. Art. 7 tweede lid luidt thans: indien de rechter summieriijk van oordcel is, dat of de verplichtingen, voor den pachter uit de overeenkomst voortvloeiende, als buiten sporig moeten worden beschouwd, of al thans de pachtprijs zoodanig is vastge steld, dat hij den pachter, ook bij bijzon dere bekwaamheid en ijver, niet de mo gelijkheid van een redelijk bestaan uit de opbrengst van bet gepachte goed zou laten terwijl nochtans de pachter zulk een bestaan uit de opbrengst van het goed redelijkerwijze mag verwachten, doet hij verpachter en pachter oproepen om, op een door hem te bepalen tildstip, uiterlijk een maand na de ontvangst van het af schrift, voor hem te verschijnen. UITVOER VAN WILD. Blijkens e.en besluit van den secretaris generaal van het departement van land bouw en visscherij is de uitvoer van levend en geslacht wild tot een nader te bepalen tijdstip slechts aan de stichting Nederland sche centrale voor eieren en pluimvee ge vestigd te Beekbergen, als monopoliehoud ster, toegestaan. DE GEMEENTELIJKE NAKEURING VAN FILMS. In artikel 4 eerste lid van de bioscoop wet, is bepaald, dat de gemeenteraad onder goedkeuring van de Kroon bij verordening kan bepalen, dat vergunningen voor het in het openbaar geven van bioscoopvoorstel lingen slechts zullen kunnen worden ver leend met Inachtneming van de in die verordening gestelde voorschriften. Thans is in het verordeningsblad een be sluit verschenen van de secretarissen-gene raal vap binnenlandsche zaken en van justitie, volgens hetwelk voorschriften, als bedoeld in genoemd artikel 4 eerste lid, niet mogen strekken tot keuring van de te ver- toonen films of van de afbeeldingen ter reclame voor films, noch tot het verbieden" van toelating van personen beneden zekere leeftijdgrens bij voorstellingen. Gemeentelijke verordeningen, welke thans van kracht zijn, verliezen van rechtswege haar -geldigheid, voor zoover zij in strijd zijn met de nieuwe bepaling. STIJGEND GEBRUIK VAN MOSSELEN. Het verbruik van mosselen, dat in ons land vroeger slechts gering was, is, volgens de „N.R.Crt.", de laatste maanden enorm gestegen. De binnenlandsche afzet be draagt tegenwoordig reeds ongeveer 10.000 ton per maand. Ierseke heeft thans een bloeiende mosselen-industrie. Alleen in de afgeloopen week werden aldaar 1500- tón mosselen aangevoerd, welke ter plaatsë worden gekookt, gepeld, gezouten of in het zuur gelegd. Jeugdige werkkrachten zijn te Ierseke voor deze industrie niet meer te vinden: er komen er reeds uit de omlig-1 gende dorpen, in het geheel hebben onge veer 300 jongelieden in deze industrie thans werk. Het gemeentebestuur van Ierseke oefent een streng toezicht op de industrie uit. Ko kerij en inleggerij moeten van elkaar zijn gescheiden en op sanitair gebied worden hooge eischen gesteld. De bedrijven, welke op een volgens het oordeel der autoriteiten beyredigende wijze functionneeren, krijgejri van gemeentewege bijzondere certificaten, welke bij de verzonden mosselen worden overgelegd. Men hoon*- de belangstelling voor dit bij uitstek goedkoope en gezonde voedsel nog te verhoogen. VERSPREIDE BERICHTEN. Jhr. H. C. F. C. von Heyden, is met ingang van 12 Januari j.l., opnieuw tot bur gemeester van de gemeente Rosmalen be noemd. De drie jongemannen, die Zondag uit Huizen per schaats het IJsselmeer opgingen en van wie men niets meer vernam, zijn jisteravond doodmoe in de ouderlijke wo ning teruggekeerd. Het drietal heeft een avontuur beleefd, dat hun leven lang bij zal blijven. De 19-arige A. Bos en de 21-jarige G. Ha- gedoorn hadden Zondag, zooals gemeld, in de haven van Huizen de schaatsen onder gebonden om een tochtje op het IJsselmeer te maken en nauwelijks waren zij een eind op de ijsvlakte gevorderd, of zij ontmoetten den 21-jarigen G. Klein, die zich bij het tweetal aansloot. Het ijs was in goede con ditie en de drie jongemannen reden dat het een aard had, doch zij verwijderden zich steeds meer uit de kust. Tegen den middag werd de nevel, welke reeds in den morgen over het IJsselmeer hing, steeds dichter en toen de jongelieden aanstalten maakten, om naar huis terug te keeren, bemerkten zij tot hun grooten schrik, dat zij vanwege den mist niet verder dan enkele tientallen meters konden zien. Op goed geluk a'f werd de richting bepaald, maar zooals het allen vergaat, die zich zon der kompas in den mist op zee bevinden: het werd dwalen en dwalen, uren achtereen. De jongens reden wat zij konden en telkens hoopten zij, dat achter den grijzen nevel de vaste wal zou opdoemen. Totdat, ten einde raad, zij tegen het vallen der duisternis be sloten, de schaatsen af te binden om te trachten loopend den wal te bereiken, iets, dat het tempo tevens vertraagde. Inmiddels was het volkomen donker geworden en nog bevonden zij zich op de kille vlakte, omge ven door een mistbank, die voor elk sein vanaf den wal ondoordringbaar was. Be halve de duisternis en de mist kwam nog een derde vijand opdagen, de honger, want geen van het drietal, dat immers in den middag weer thuis wilde zijn, had brood meegenomen, zoodat zij ten slotte doodelijk vermoeid en verkleumd besloten maar te gen een paar ijsschollen te gaan liggen om beschutting te zoeken tegen den wind. De maan, dit 's avonds achter de mist opkwam, zorgde, dat het span elkaar tenminste kon zien. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, kropen de avonturiers tegen elkaar om wat warmte t- vinden. Tot overmaat van ramp begon het zelfs te dooien en gutste de re gen op het ijs. Den geheelen nacht brachten zij zoo op het ijs door, half wakend, half dommelend, totdat de morgen eindelijk aanbrak en ze besloten op te breken. De schaatsen bonden ze uiet meer onder, daarvoor waren ze te vermoeid. Hoewel het zicht ook nu nog niet best was, konden ze toch verder zien dan den dag te voren, daar de mist was verdwe nen. Te langen leste, in den middag, na uren en uren te hebben geloopen, over ijsschol len en door plassen dooiwater, zagen de jongelieden eenige mannen, die over het ijs op hen toekwamen. Het bleken Spakenbur gers te zijn, die, nadat het drietal het avon tuur had verteld, spontaan hun brood ga ven en een eind den weg wezen naar de Huizer haven. Door het dwalen was het drietal heelemaal onder de kust van Spa kenburg terecht gekomen. Vervolgens, om half drie ongeveer, zijn de Jongemannen onder de kust op Huizen afgegaan, dat zij gisteravond, doodmoe en doorweekt, be reikten. In de gezinnen Hagedoorn, Bos en Klein heerschte vanzelfsprekend groote vreugde over den behouden terugkeer, maar veel praten deden de jongemannen niet, want oververmoeid kropen zij schielijk onder de wol. HEDEN. Jeruël (1ste Groenesteeg 16): Bijbelbespre king. 7.30 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7& uur namiddag. Woensdag. Evang, Chr. Gem.: Spr. de heer Lucardie van Zeist. 3 en 7 uur nam. Rapenburg 22: Spr. P. Olivier over dansen in het buitenland, VA uur nam. BIOSCOPEN t 18 Jaar; 14 Jaar: 8 alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: „Model-echtge noot" t Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling. ■Lido-Theater, Steenstraat 39: „Sterker dan de wet" Dagelijks 7M uui aam.; s Zondags te 2, 4,30 en m o Woensd eD Zaterd matinée 2.30 il Trianon-Theater, Breestraat. „Gescheiden op stap" t Dagelijks 2 en 8 u. 's Zondags van 2—6.30 uur doorl voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48„Moeder lied" Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2% uur. Zon dags te 2. 4Vt en 8 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „De 3 Codo- na's" t Dagelijks 2 en 8 uur nam.; 's Zondags van 2—6.30 uur doorl. voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee) 7% uur nam. 's Zondags gesloten. „De familie van mijn vrouw" t De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt Van Zaterdag 11' Jan. 20 uur tot Zaterdag 18 Jan. 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum. Mare 110, Tel. 20406, de Zulder Apotheek, Lammenschansweg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 2 gr. C. (36 gr. F.) KANTONGERECHT TE LEIDEN. Hij wilde zijn vrienden een konijn cadeau doen! Gistermorgen moest voor het kantonge recht alhier terecht staan een arbeider uit Hillegom, omdat hij van een land onder de gemeente Noordwij kerhout een partijtje uien had <g"estolen. Verdachte was zeer ver wonderd d,at hij wederom voor deze over treding terecht moest staan, daar hij reeds hiervoor f.10.— boete'had moeten betalen. Het 0,M. wees verdachte er op, dat dit ge weest was voor het lóopen op verboden grond, en n;et voor .het "wegnemen der uien, waarop verdachte antwoordde c*at het niet om de uien te doen was geweest, maar om een konijntje te verschalken, om dit eenige vrienden cadeau te doen, die tijdens zijn afwezigheid zijn vrouw goed hadden ver zorgd. De uien had hij weggenomen, om de aandacht v^.n het vangen van het konijn af te leiden. Het O.M. wees er op dat ver dachte de zaak nog erger gemaakt had, daar hij zich aan stroopen had schuldig .gemaakt. Jtfen kan wel, zeer hartelijk voor zijn vrienden zijn, en hun konijnen cadeau geven, maaide eigenaars van bouwlanden zijn niet op; zulke weldoeners gesteld. Ge zien de ernst van het feit eischte het O.M. f. 10.boete of 5 dagen. Verdachte ver zocht clementie, omdat hij reeds f. 10.— boete betaald had, en nu ook werkloos is. De kantonrechter wilde hiermede rekening houden, en veroordeelde verdachte tot f5.- boete of 3 dagen hechtenis. Na middernacht op straat. Een monteur alhier moest terecht staan, omdat hij om 12.15 's nachts door de politie op het Rapenburg w^s, aangetroffen. Ver dachte erkende'de overtreding. Hij was bij vrienden op bezoek geweest en het was on gemerkt laat geworden. Toen hij werd aan gehouden, was hij nog slechts vier meter van zijn woning verwijderd. Het O.M. vond dat iedereen nu wel weet, dat men na mid dernacht niet meer op straat mag zijn en eischte f. 15.boete ot 10 dagen hechtenis. Verdachte verzocht clementie, daar hij nu werkloos is. De kantonrechter wilde hier mede rekening houden en veroordeelde ver dachte tot 1. 2.— boete of 1 dag hechtenis. Zonder identiteitsbewijs. Een landarbeider uit Noordwij kerhout moest terecht staan omdat hij op den Goo- weg onder Noordwijk met een rijwiel had gereden, zonder dat hij op den smallen weg voldoende rechts gehouden had, waardoor hij de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Bovendien had hij geen iden titeitsbewijs kunnen toonen. Verdachte er kende de overtredingen maar verzocht cle mentie daar hij, en zijn vader zonder werk zijn en hij uit een gezin van 15 personen is. Eisch 1ste feit f. 3.— boete of 2 dagen, 2de feit f. 2.— boete of 1 dag. In verband met den slechten financieelen toestand van het gezin, veroordeelde de Kantonrechter ver dacht tot 2 maal f, 1,boete of tweemal 1 dag. Een onwillige schoonmaker. Een bloemkweeker uit Voorhout moest te recht staan omdat bij de schouw door het polderbestuur gebleken was, dat verdachte zijn sloot, gelegen in een weiland onder de gemeente Noordwijkerhout niet van vuil ge zuiverd had. De heer H. Pennings, voorzitter van den Nieuw Zuiderpolder, verklaarde dat verdachte 14 dagen te voren gewaarschuwd was, dat er schouw over de sloot gehouden zou worden. Het O.M. wilde omdat hier on wil in het spel is een flinke boete eischen en vroeg f.10.— boete of 5 dagen. Daar verdachte beloofde onmiddellijk de sloot volgens de voorschriften van het polderbe- Gironmnmer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. door ABLOVA. Twee mannen loopen in den avond ïangs den grooten autoweg. Zonder te spreken gaan ze rustig voort in het duister, de pet ten diep over de oogen getrokken om geen last te hebben van de verblindende lichten der auto's die hen tegemoet komen. Geen andere wandelaars zijn hier te bekennen; links en rechts van den weg strekken zich cle bosschen van het graafschap uit, donker en verlaten liggen zij -daar onder den som beren avondhemel. Eindelijk verbreekt een van de mannen de stilte. Hier? vraagt hij. om zich heen ziende. Niet kwaad, bromt de ander. Beter plekje dan ik daarnet op die steenen. Lekker zacht gras, als een donzen bedje. Vooruit dan maar. De man die het eerst -gesproken heeft trekt zijn Jas uit: een gescheurde broek en een gerafeld overhemd1 komen te voor schijn. Dan wrijft hij zich wat aarde in het gezicht en haalt zijn haren over zijn voorhoofd. In het donker tast hij met zijn handen over den grond en gaat eindelijk liggen" op een bemost plekje. De andere nian schuift hem de opgevou wen jas onder het hoofd. Rust zacht, grin nikt hij, doet een paar passen naar den weg toe en steekt zijn hand op. In de verte nadert een auto. Er zitten twee heeren in. In het felle schijnsel van de koplampen zien zij plotse ling een verschijning uit het donker op doemen. Een gebarende gestalte aan den kant van den weg. een man. De remmen piepen; de bestuurder buigt zich naar •buiten. Dan ontdekkën ze op een paar meter af stand een roerlo'oze figuur op den grond. Een ongeluk .gebeurd? .vraagt een van de automobilisten ö&tseld. Er komt reeds een tweede auto aangereden en houdt stil ach ter den ander. Portieren worden geopend, portieren slaan dicht, opgewonden stemmen in de avondlijke stilte. Na enkele minuten staat er reeds een groepje menschén om den armen kerel, die daar bewusteloos in het gras ligt. Aangereden door een auto bij het over steken van den weg, vertelt een van de omstanders aan een dame, die juist uit een two-seater stapt. Vreeselijk, die stakker, wordt er gemom peld. Moeten we hem', niet een van allen mee nemen naar de stad' Geen sprake van, rustig laten liggen. Niet op eigen houtje vervoeren. Hier is wat eau de cologne, bet daar zijn polsen mee. Terug menschen, niet allemaal zoo over hem heen hangen. D'e^.arme kerel moet lucht hebben. En terwijl het slachtoffer met bleek ge laat en gesloten oogen aan den kant van den weg ligt groeit de file auto's en de kring nieuwsgierigen steeds aan. Niemand bemerkt, dat de man, die den eersten auto aanhield, zich uit het groepje losmaakt en even later in het duister verdwijnt. Een jonge vrouw knielt naast den-man op den grond; in haar hand houdt zij een fla con cognac die zij aari zijn mond brengt. Gelukkig, hij komt bij, fluistert iemand in de eerste rij. Ze zien hoe de man voor zichtig drinkt, het kost hem veel moeite. Hij opent zijn oogen en kijkt verbaasd om zich heen; een pijnlijke trek glijdt óver zijn besmeurd gelaat. Kalm aan maar, beste man, zegtdëmand Drink nog wat, daar zul je van opknappen. De cognac schijnt wonderen te doen. De man maakt thans zelfs aanstalten om op te staan, maar veel handen houden hem tegen. Eerst nog even rustig blijven liggen. Kalm aankalm aan.... Drink nog eens wat. Ergens pijn? Niets gebroken? Ongemerkt is iemand door den kring weer naar voren gedrongen; een man met een pet op het hoofd. Hij bukt zich voor over en veegt met een zakdoek, die door een van de vrouwelijke omstanders met eau de cologne bevochtigd is, het gezicht van het slachtoffer schoon. Gaat het nu weer een beetje? vraagt hij meewarig. De ander knikt. Ik zal het nu maaj: pro- beeren, fluistert hij en staat, geholpen door veel gedienstige handen, voorzichtig op. Ik breng je wel even naar huis, zegt num mer één. Geef me maar een arm en dan kalmpjes aan. Graag maat, zegt het slachtoffer met zwakke stem. En menschen, wel bedankt voor jullie hulp. Auto na auto start en rijdt weg. Korten tijd daarna is het er weer even duister en eenzaam als een half uur tevoren. Ik heb trek gekregen, bromt de man die het ongeluk gehad heeft eindelijk. En ik kan warempel niet behoorlijk meer op mijn beenen T&ijven staan. Drie flesschen cognac op één avond gaat je ook niet in je kou we kleeren zitten. Is het overigens nogal mee gevallen? Niet te klagen. In twee wagens was iemand blijven zitten, maar in de andere.. laat es even kijkenAcht damesporte- monnaiesvier lippenstiften, 6 poeder doosjes, 3 gouden horloges, een broche Wat zeg je er van Gaat nogal. Voor vandaag genoeg. En morgen een eindje uit de buurt, anders loopen we in de gaten. Dan verdwijnt het tweetal in het duister. Met hen de geur van eau de cologne en cogna.c. (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) stuur in orde te maken, veroordeelde de Kantonrechter hem tot f.5.— boete of 2 dagen. Niet behoorlijk verduisterd. Een bloembollenkweeker uit Noordwijk Binnen moest terecht staan omdat hij zijn woning aldaar niet behoorlijk verduisterd had. Uit de ramen had licht uitgestraald dat op 75 meter afstand zichtbaar was. Ver dachte verklaarde dat alle kamers goed verduisterd waren en waar dit niet het ge val was, waren de lampen uitgeschroefd. Waarschijnlijk hadden echter de kinderen bij het naar bed gaan de deur der slaapka mer open laten staan, waardoor het licht naar buiten uitgestraald had. Eisch O.M. f.6.— boete of 3 dagen. Uitspraak f.5. boete of 2 dagen. Een veehouder uit Noordwijkerhout moest voor dezelfde overtreding terecht staan. Eisch f.8.boete of 4 dagen. Uitspraak f.5.— boete of 2 dagen. Voorts moest een aantal personen terecht staan, omdat zij rijdende met een fiets bij verandering van richting geen richting hadden aangegeven. Eisch O.M. f. 3.boete of 1 dag. Uitspraak conform. Het was „volle" maan. Een tuinder uit Roelofarendsveen moest terecht staan, omdat hij met een rijwiel te Alkemade had gereden zonder dat de lich ten afgeschermd waren geweest. Verdachte verklaarde dat het „volle" maan en alles goed was. Eisch O.M. f. 6.boete of 2 da gen. Daar verdachte werkloos is, veroor deelde de Kantonrechter hem tot f2. boete of 1 dag. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Benzine tekort. Een» exporteur uit Bodegraven had tekort aan benzine. Hij had toen kans gezien om 96 liter benzine te koopen zonder bon, hoe wel hij er 25 cent per liter voor betalen moest. Nu zei verdachte dat hij tot dien maat regel wel genoodzaakt was, want hij kreeg iederen dag een 8000 liter melk te vervoe ren, en die kon niet wachten. De Officier zag hier wel verzachtende omstandigheden maar vond hetgeen ver dachte had gedaan toch onjuist. Hij vorderde daarom f.50 boete subs. 50 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde den ver dachte conform dezen eisch. Vernieling van ruiten. In Alphen was een winkelier de dupe ge worden van een man, die het op winkel ruiten had voorzien. Eerst werd in de Juli- anastraat een ruit door hem ingeworpen, en vervolgens gebeurde dat in de Fred. Hendrikstraat. Voor ,dat feit stond de ver nieler nu terecht, en hij bekende. De officier vond het een zonderlinge hou ding van verdachte, en vond een stevige straf noodig. Hij vorderde twee maanden gevangenisstraf. De Politierechter veroordeélde tot twee weken gevangenisstraf onvoorwaardelijk. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6