DINSDAG 14 JANUARI 1941 No. 24786 Roosevelt's voorstellen aan het congres Aanmelding van personen van Joodschen bloede Verduisteren: 8lsfe Jaargang Goedkeuring verwacht Karl Megerle over Amerika De aanvallen op Engeland Tijdelijke toelage aan lager rijkspersoneel Zij moet binnen vier weken geschieden Vrijwilligersregiment in Noorwegen opgericht Amerikaansche medicamenten voor onbezet Frankrijk 17.55 uur 9.43 uur Uit het Verre Oosten EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaat-sen waar agentschappen van ons Blad-gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f* portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) In Amerika duurt de strijd om Roose velt's voorstellen aan het congres fel voort. Maar de tegenstanders gelooven niet het pielt te kunnen winnen. Senator Nye verklaarde, dat de inwer kingstelling van Roosevelt's voorstel tot hulp aan Engeland zou neerkomen op een oorlogsverklaring aan de as. Volgens de vooruitzichten zal het congres het voorstel waarschijnlijk goedkeuren. „Al deze schreden," aldus Nye, „voeren tot een situatie, waarin de groote waar schijnlijkheid bestaat, dat, als de president een oorlógsverklaring zou eischen, 30 a 35 senatoren zich daarvoor zouden verklaren. Het volk echter begrijpt in het algemeen den dieperen zin van het voorstel niet." De voorzitter van de militaire commis sie van het Huls van Afgevaardigden, May, heeft in verband met de voorstellen van Roosevelt, naar een U. P.-bericht uit Wash ington meldt, verklaart: „Op grond van dit voorstel zou de president de geheele vloot en onze geheele legeruitrusting kunnen weggeven. Wij zouden dan tot op ons hemd uitgekleed zijn." De voorzitter van de marine-commissie, Vinson, die opdracht heeft gekregen om de redenen voor de vertraging in de productie op te sporen, heeft bekend gemaakt, dat hij een voorstel zal indienen, op grond waar van de Industrie gedwongen kan worden de fabricatie van alle niet-milltaire pro ducten stop te zetten, indien het noodza kelijk zou zijn de bewapeningsindustrie te versnellen. Vinson deelde verder mede, dat men de mogelijkheid overweegt om de automobielindustrie bijna volledig voor de vervaardiging van vliegtuigmotoren en vlipgtuigonderdeelcn in te schakelen. Senator George heeft doen uitkomen, dat de Senaat bepaalde wijzigingen in het voor stel betreffende de hulpverleening aan En geland zal aanbrengen. Met name zal dit geschieden door de inlassching van een clausule, waardoor een „redelijke garantie" van Engeland voor de geleverde mate rialen verlangd zal worden. George ver klaarde, dat dit niet noodzakelijk een. fi-' nancieele garantie behoeft te zijn. „Als wij eenige interessen in de Engelsche tin- en rubberproductie zouden kunnen verkrijgen, dan zou dit voor ons een goede zaak zijn." Overigens stemde George zonder terug houding in met de doelstelling van het voorstel van Roosevelt. De republikeinsche leiders uit de staten van New England hebben eveneens hun in stemming met het voorstel betuigd. De leider van de commissie tegen het deelnemen van Amerika aan buitenland- sche oorlogen, Armstrong, heeft medege deeld, dat hij ontslag heeft genomen. Op de persconferentie heeft men den mi nister van buitenlandsche zaken. Huil, ge vraagd, hoe het mogelijk ls, dat Willkie als particulier een pas voor een bezoek aan de oorlogszone heeft gekregen. Huil antwoord de. dat Willkie een der vooraanstaande personen in de Vereenigde Staten is, zoo dat het vanzelf spreekt, dat men zijn ver zoek, zich persoonlijk te kunnen overtuigen van de positie van Engeland, niet heeft af gewezen. Willkie heeft geen officieele of niet-officieeie opdracht, hij reist uit eigen wil naar Londen. De verklaring, die Willkie te New-York heeft afgelegd ten gunste van het plan van Roosevelt tot het uitleenen van oorlogsma teriaal aan Engeland, is op felle wijze ge- critiseerd door den vroegerën republikein- schen candidaat voor het presidentschap Landon. Landon verklaarde tegenover journalis ten: de buitenlandsch-politiek opvattingen van Willkie heeft principieel nooit verschilt van die van Roosevelt. Wanneer Willkie reeds voor het republikeinsche partijcon gres zijn standpunt ten aanzien van de buitenlandsche politiek zou hebben bekend gemaakt, zou hij nooit tot candidaat voor het presidentschap zijn gekozen. Had Roo sevelt zijn buiterilandsch-politieke stand punt voor de presidentschapsverkiezingen laten weten, dan zou'hij. naar Landon ver klaarde, nooit tot president zijn egekozen. (D.N.B.l HOPKINS BIJ DEN ENGELSCHEN KONING Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de speciale afgezant van Roosevelt, Hop kins, gisteren door den Engelschen koning in het Buckingham paleis in audiëntie ofit- vangen. DE F AL KL AND-EILANDEN VOOR DE VEREENIGDE STATEN? Stefani meldt uit Buenos Aires: De onderstaatsscretaris voor buitenland sche zaken van Argentinië, Molinari, heeft onthuld, dat de overeenkomst tusschen En geland en de Vereenigde Staten inzake den afstand van steunpunten een geheime clau sule behelst, waarhij Engeland zich ver- nlicht den Vereenigde Staten na den oor log de Falkland-eilanden af te staan, zon der zich te bekommeren om de wettige aan spraken van Argentinië op die eilanden en ondanks de door president Roosevelt afge kondigde solidariteit der Amerikaansche re publieken. KENNEDY EN BULLITT GEHOORD? De democratische senator Lark zal, naar de New York Daily News uit Washington meldt, aan den Senaat het verzoek richten om de Amerikaansche ambassadeurs te Londen en Parijs, Kennedy en Bullitt, door de senaatscommissie voor buitenlandsche aangelegenheden te laten ondervragen over de rol, die de Vereenigde Staten voor het uitbreken van den Europeeschen oorlog in Frankrijk en Engeland hebben gespeeld. Clark heeft geëischt, dat de ambassadeurs gedwongen zullen worden hun verklaringen onder eede af te leggen. Clark verklaarde, dat het Amerikaansche volk het recht heeft te weten, wat zijn woordvoerders in Londen °n vooral in Parijs gezegd en gedaan heb ben. DE ENGELSCHE KAPITAALS BELEGGINGEN IN AMERIKA. De Amerikaansche minister van finan ciën, Morgenthau, heeft medegedeeld, dat de Britsche regeering met een groep Ameri kaansche banken onderhandelingen voert voor het overnemen van Engelsche kapi taalsbeleggingen in de Vereenigde Staten. Een bankiersgroep heeft Engeland reeds een aanbieding gedaan. De onderstaats secretaris- van-het Britsche ministerie van financiën. Phillips, heeft Morgenthau ver klaard. dat de Britsche regeering bereid is met de Amerikaansche banken zaken te doen. De waarde van de door Engeland aan geboden kapitalen heeft de minister van financiën niet medegedeeld. (D.N.B.) In een artikel in de Berliner Boersen- zeitung. dat als kop draagt „de weg naar Damascus" schrijft de diplomatieke mede werker Karl Megerle het hoogst belang wekkend te vinden, dat Roosevelt in zijn boodschap aan het congres een nationaal- socialistischen toon heeft aangeslagen. De bekende Duitsche publicist wijst erop, dat de Amerikaansche president in zijn bood schap het recht op arbeid en den plicht tot arbeid voor alle Amerikaansche burgers op- eischt. Verder verlangt Roosevelt de ophef fing van de bijzondere voorrechten van enkelen en het genieten van de resultaten van den wetenschappelijken vooruitgang door allen in den vorm van een hoogeren levensstandaard. Er moeten meer Ameri kanen in het genot gesteld worden van een ouderdomspensioen, van de werkloozenver- zekering en van de geneeskundige hulp. Ook mag niet toegestaan worden, dat :°^iand van de bewanening rii'^ar wordt. De rijkdom van een volk en het crediet van "°n staat, aldus verklaarde de president, zijn gelegen in de productiekracht van de natie. Dus arbeid in plaats.van goud, con stateert Megerle. Dit is ook de opvatting van Roosevelt. Vooropgesteld echter, dat hij meent wat hij zegt. In ieder geval con- stateeren wii met genoegdoening, dat zoo wel Roosevelt alsook de Engelschen zich gedwongen zien od het gebied der binnen- landsche economische en sociale volitiek in nationaal-socialistischen trant te denken en te spreken Hij schijnt te weten, dat hij de vraagstukken waarin hij het Amerikaan sche volk stort, niet met de traditioneele middelen van de democratische instellingen kan oplossen. En omdat Roosevelt dat weet. aldus merkt dr. Megerle ten slotte ot>. vlucht hij ln dë oorlogs-atmosfeer. klinkt zijn eisch naar onbeperkte volmachten en schalt zi.in strijdkreet, dat de Amerikaansche de mocratie van buiten af bedreigd wordt. (D.N.B.) lil den loop van gisteren en in den af- geloopen nacht heeft het Duitsche lucht- wapen, volgens berichten van de Ameri kaansche persagentschappen te Londen, in verschillendegebieden van Engeland aan vallen ondernomen. Bijzonder hevige aanvallen werden ge daan, aldus Associated Press, op een stad aan de kust van Zuldwest-Engelamd, tal rijke brand- en brisantbommen werden neergeworpen. Ook uit Liverpool en het ge bied van de Mersey werden aanvallen ge meld. Door de vliegtuigen, die meer naar het binnenland doorvlogen, werd. otflc de Noordoostkust van Engeland bczoch't; (DJLB.) OOK VERHOOGING MINIUM KINDERTOELAGE. Het verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van de depar tementen van financiën en van binnen- landsche zaken betreffende toekenning van een tijdelijke toelage aan het rijkspersoneel en verhooging van het minium van de kin dertoelage Deze beschikking luidt als volgt: Artikel 1. Met ingang van 1 December 1940 wordt aan het gehuwde rijkspersoneel in vasten en tijdelijken dienst of op arbeids- overeènkomst naar burgerlijk recht werk zaam, een tijdelijke toelage verleend van zes ten honderd van de bruto-wedde of het bruto-loon, voor zoover de bruto-wedde of het bruto-loon, vermeerderd met deze toelage, een bedrag van f.1900,'sjaars niet overschrijdt. Het bovenstaande is niet van toepassing, wanneer ingevolge een al- gemeene loonsverhooging na 31 December 1937 de wedde of het loon van vorenbedoeld rijkspersoneel is verhoogd. Artikel 2. Met ingang van 1 Januari 1941 wordt, bij wijze van tijdelijken maatregel, het minimum bedrag van de kindertoelage bedoeld n artikel 21, eerste lid, onder a, en in artikel 24, zevende lid, van het bezoldi gingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren 1934, van f.60..— 'sjaars, f. 1.15 per week of f.5.per maand, per kind, opgevoerd tot f. 75.— s jaars, f. 1.45 per week of f. 6.25 per maand, per kind. OM NAAST DUITSCHLAND AAN DEN OORLOG DEEL TE NEMEN. Vidkun Quisling, de leider der nationale Noorsche beweging, heeft Zondag voor de radio een oproep uitgesproken om actief» schouder aan schouder, met de Duitsche kameraden te strijden voor de nieuwe orde in Europa. Hij riep den luisteraars op, toe te treden, tot een nieuw „vrijwilligersregiment Nord- land", dat thans is opgericht. Hij verklaar de verder, dat Duitschland tegen het En gelsche despotisme ter wereld een algemeen Europeeschen vrijheids- en onafhankelijk heidsstrijd voert en dat de. Noren daarom, uit vrijen wil aan de zijde van Hitier en Duitschland voor de gemeenschappelijke zaak van het Germaansche volk voor het nieuwe Europa wilden strijden. (D.N.B:) KLACHT VAN DUITSCH EPISCOPAAT. Katholieke geestelijken uit West-Duitsch- land hebben dezer dagen aan het presi dium van het Duitsche episcopaat een uit voerig rapport toegezonden over de ver nieling van kerkelijk bezit door Engelsche vliegtuigen. Het rapport ging vergezeld van een aantal fotografische opnamen, die den omvang der schade duidelijk aantoonden. Vooral betrof het hierbij de vernielingen in de omgeving van de stad Dusseldorf ad. Rijn, waar bij een aanval twee kerken, een klooster en een katholiek gezellenhuis zwa re bomtreffers kregen. In het rapport wordt er op gewezen, dat de schade, die aan de kloostergebouwen is berokkend, bijzonder zwaar is, daar bierbij kostbare historische kerkbeelden en orna menten vernield zijn. De schade, welke de aanvallen der Engelschen aan de Katho lieke Kerk in de laatste tien a twaalf maanden hebben berokkend, worden door de bevoegde kerkelijke instanties op vele honderdduizenden rijksmark geraamd, zonder mee te rekenen' de historische schilderstukken en ornamenten, welker waarde in het geheel niet te ramen valt. Ook ditmaal verzoeken de geestelijken, zooals reeds in vorige gevallen dat het episcopaat het rapport aan het Vaticaan zal opsturen. (D.NJ3.) In Bishop Auckland heeft Dalton een rede uitgesproken, mj verwees naar het besluit ten aanzien van zekere goederen- zendingen, die door het Amerikaansche Roode Kruis in het onbezette Frankrijk moeten worden verdeeld. Hij zeide: „Op verzoek van president Roo sevelt heeft de Britsche regeering besloten zekere goederen toe te laten .tot het onbe zette deel van Frankrijk, wanneer zij onze controle passeeren. Deze goederen zullen worden beperkt tot. medische artikelen in engeren zin, voorts tot vitamine-prepara ten, gecondenseerde melk en kleeren voor zuigelingen. De goederen zullen door agen ten van het Amerikaansche Roode Kruis en door kinderklinieken en ziekenhuizen worden gedistribueerd. Er worden strenge Waarborgen opgesteld tegen een misbruik van deze overeen komst. Het verordeningenblad bevat een veror dening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende den aanmeldingsplicht van personen van geheel of gedeeltelijk Joodschen bloede. Volgens deze verordening moeten de genen, die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn en hun verblijf hebben in het bezette Nederlandsche ge bied, aangemeld worden overeenkom stig de navolgende bepalingen. 1. In den zin van de verordening wordt een persoon als geheel of gedeel telijk van Joodschen bloede beschouwd, indien hij van ten minste een naar ras voljoodschen grootouder stamt. 2. Een grootouder wórdt zonder meer als voljoodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch-kerkelijke gemeen schap behoord heeft of behoort. Bij twijfel of een persoon als geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede moet worden aangemerkt, beslist daar over op gedaan verzoek de rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied of de door hem aangewezen in stantie. Tegen deze beslissing is geener lei voorziening toegelaten. Tot het doen van een dusdanig verzoek is gerechtigd: iedere Duitsche instantie in het hezette Nederlandsche gebied; de ambtenaar voor de aanmelding en de betrokkene. Tot aanmelding is gehouden de persoon, die aangemeld moet worden. Moet een han delingsonbekwame of een persoon, wiens van hedenavond tot morgenochtend De maan ging heden onder te 9.51 uur en kwam op te 19.39 uur. .J Wij behouden ons het recht voor te allen tyde verdere uitzendingen te verhinderen, wanneer de voorwaarden, die wy gesteld hebben, niet in acht worden genomen". (A.N.P.) ENGELSCH-JAPANSCHE CONFERENTIE VERWACHT. Een persbericht uit Singapore meldt: Be richten, die in Singapore zijn aangekomen, melden dat de Britsche regeering het plan bestudeert voor een overeenkomst,, welke den regeeringen van Groot-Brittannië en Japan de mogelykheid zal geven de door de economische controle van den oorlogs tijd in beide landen vastliggende Japansche en Britsche gelden op te nemen en uit te wisselen. Men overweegt eveneens een regeling tot uitwisseling van kry'gsgevangenen en men verwacht, dat binnenkort in Tokio een En- gelsch-Japansche conferentie gehouden zal worden. In dit verband wordt bovendien gemeld, dat de autoriteiten in- de verschillende dee- len van het Britsche wereldryk de Japan sche depositobanken en andere instellin gen, die onder hun jurisdictie vallen, con troleeren. (Domei). INDOCHINA EN THAILAND. Vier Thailandsche vliegtuigen zyn op 10 Januari neergeschoten, zoo meldt een Indo- Chineesch frontbericht. Twee werden door het luchtafweergeschut, twee door het luchtwapen neergeschoten. De opmarsch van de op verscheidene plaatsen in de pro vincie Cambodja binnengedrongen Thai landsche troepen is, volgens hetzelfde be richt. in verbitterde gevechten gestuit De nieuwe Fransche opperbevelhebber van de Indo-Chineesche troepen generaal Mor dant. wordt Woensdag in Saigon verwacht. Generaal Maurice Martin, die tot dusverre opperbevelhebber was, keert naar Frank- ryk terug. (DN.B.) handelingsbekwaamheid beperkt is, worden aangemeld, dan zyn in diens plaats zyn wetteiyke vertegenwoordiger en degenen, die de daadwerkhjke zorg voor dien per soon op zich hebben genomen, tot de aan melding gehouden. De aanmelding moet binnen vier weken, te rekenen vanaf den dag van inwerking treding van deze verordening, plaats vin den. Is de burgemeester der gemeente Amsterdam ambtenaar voor de aanmelding, dan bedraagt die termyn tien weken. Indien de voorwaarden welke aan de ver plichting tot aanmelding ten grondslag lig gen, eerst na de inwerkingtreding van deze verordening Ontstaan, dan moet de aan melding binnen twee weken na het feit, datde verplichting tot* aanmelding doet ontstaan, worden gedaan. Deze termyn verstrykt evenwel niet eerder dan na ver loop van bovengemelden termyn. Bevoegd tot het ln ontvangst nemen der aanmelding (ambtenaar voor de aanmel ding) is de burgemeester of het hoofd der rijksinspectie van de bevolkingsregisters, bij wien het bevolkingsregister of het ver- biyfsregister wordt gehouden, waarin de aan te melden persoon ls opgenomen of dient te zyn opgenomen. De aanmelding geschiedt schriftelijk. Zij moet bevatten: den naam en de voornamen van den aan te meiden per soon, plaats en datum zijner geboorte: woon- of verbiyfplaats met opgave van straat en huisnummer; voor wat be treft personen, die na 30 Januari 1933 in' het rijk in Europa geïmmigreerd zyn, moet voorts de Laatste woonplaats worden vermeld, welke zij in het tegen woordige gebied van het Groot-Dult- sche rijk (met inbegrip van het protec toraat Bohemen en Moravië) of van het gouvernement-generaal voor het bezette Poolsche gebied hebben gehad; nationaliteit en eventueele vroegere na tionaliteiten; kerkelijke gezindte; be roep of werkzaamheid; opgave of hij ongehuwd, gehuwd, weduwnaar of we duwe, of gescheiden van echt is; op gave, hoeveel Joodsche grootouders hij heeft. De ambtenaar voor de aanmelding moet de hoedanigheid van den aangemelde als persoon van Joodschen bloede in het be volkingsregister of in het verblijfsregister aanteekenen. Hy geeft ten name van den aangemel- den persoon een bewys af, waaruit biyfct, dat deze heeft voldaan aan de verplichting tot aanmelding volgens deze verordening. De aangemelde persoon moet aan den ambtenaar voor de aanmelding voor de uitreiking van het aanmeldingsbewys één gulden aan leges vooruitbetalen. Hy, die door zyn schuld niet aan de hem rustende verplichting tot aanmelding voldoet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vyf Jaren. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Een luchtbeschermingsongevallenfonds in gesteld. (2e Blad). Vergeetachtig Nederland. (Binnenland, 2e Blad). Avontuur op het ijs van drie jongelieden uit Huizen. (2e Blad). Buitenland Roosevelt's voorstellen aan het Congres. (Ie Blad). 'IE VOORTS LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET TWEEDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1