Waar de Vrouw belang in stelt Eenvoud de échte chic LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 11 Januari 1941 Een saluut aan het nieuwe keukenschort Drie sobere winterjaponnetjes, die veel te denken geven Modern kapsel gemakkelijk 1 is Kleine wenken voor de huisvrouw Noch banden, noch knoopjes. Oude kousen? PmctLsche onderjurkjes! Onderjurkje (leeftijd 2 k 3 jaar), ge maakt van bovenstukken van oude kousen. Hiervoor hebben we 2 paar oude kousen noodig en knippen hiervan de voetdeelen af. De beenstukken worden op de naad opengeknipt. Van het eene paar kousen knippen we het bovenstukje van de onder jurk en het voorbaantje van het rokje. Uit het andere paar kousen wordt de rest van het rokje geknipt. De bovenkanten der kousen worden voor den onderkant van het onderjurkje als zoom gebruikt. Hals en armgaten kunnen met stopgaren in dezelf de kleur omgefestonneerd worden. Zoo kunnen van oude kousen nog gemaakt wor den: een hemdje, een directoirtje, terwijl wanneer de kousen aan smalle reepjes wor den geknipt, men van deze reepen vloer kleedjes kan haken. Babyhemdjes kunnen behalve van flanel, ook van tricot gemaakt worden. Zij kunnen bijv. uit een oud interlock hemdje of direc- toir of heerenonderbroek geknipt worden. Wanneer deze tricot met de machine gestikt wordt, moet de spanning der machine goed los staan en moet het goed strak onder de machine doorgetrokken worden, daar later anders de steken knappen. Het hemdje kan met een flanelsteekje afgewerkt worden. Huishoudelijke voorlichting. „Een nieuwe keukenschort?" Zult u heel verbaasd vragen, nadat u even onze teeke- ning en foto's beken hebt, Ja, zoo op het eerste gezicht lijkt deze nieuwe schort dan ook niet bepaald onge woon, Maar bij een nadere beschouwing zult u weldra opmerken, dat er noch ban den, noch knoopen aan te zien zijn. „Maar hoe sluit hij dan?" In het antwoord op deze Vraag, dames, ligt het heele geheim van onze „niéuwe schort" opgesloten. 8telt u zich eens voor, een schort, waarbij u zich nooit meer over afscheurende bandjes en scheefzittende of in de wasch kapot gaande knoopen be hoeft te ergeren! Is een product, dat der gelijke hinderpalen zoo maar uit den weg ruimt, niet werkelijk een eeresaluut waard? Welnu, we Willen u niet langer nieuwsgie rig maken, maar de kern der Zaak eruit halen. Die kern Is ln dit geval: een ring van ijzerdraad. Deze ring zorgt, dat de sohort stevig om het middel blijft zitten, zonder echter te knellen. Hij ls het, die de knoopen en ban den vervangt. Dé keukenschort voor dat het ijzerdtaad er doorheen getrokken wordt. De keukenschort van den binnenkant gezien. En nu de vraag: tlöe maken we eën der gelijk schort? Dit zal u erg meevallen, Want Hebben we de vorige maal haar hartelust gebabbeld over onze wintermantels, dit keer hebben de jurken onze aandaoht. Dat soort Van jurken, dat hét hart van iedere vrouw gestolen heeft, omdat het èigehlljk Vdrmt hét middelpunt, de kern van haat garderobe. Het namlddagtoillêtje, dit ook gèfüst den gehëêlen dag in huis kan worden gedragen, als we geen Inspannend werk te doen héb ben, dat we ook veilig kunnen aantrekken als we op visite gaan. Kortom; de jurk vóór alle behalve de officieele gelegenhec n, de „petité robe" zooals dè FfanCalSè 2e höêtht. De Weensche möde-ontwerpêrs, die op het moment vrijwel den toon aangeven, brengen japonnetjes te kust efl tê keur, dê een een tikje eenvoudiger,, de andere wat méér Versierd, doch alle vah grootè sober- h 1 en volmaakte coupe. Én hiermede hebben ze heel précies het wezen van de „petite robê1' begrêpên, van het japonnetje, dat sober moet Zijn, wil hêt aan zijn doel beantwoorden. Wij Hollahdsche vröuwên hebben wel eens een verkeerd idee van eenvoud. We dénken sóihs, dat eèii „eenvoudig" hulsja ponnetje synoniem is met: een saai model uit één stuk, waar kraak noch smaak aan is en dat gegarneerd moet zijn met het tradi .oneele vervelende rbhde kraagje, omdat het nu eenmaal bestemd is om uit sluitend in huis te worden gedragen. En we vragen ns niet af, of het niét hét roe goed mogelijk zou zijn, hulsjapön- ne een werkelijk chic model te geven, wserbij het dan to volkomen aan zijn Huisjapon te Zijlb blijft beantwoorden êii géén onnut tusschending wordt. Wé vragen on. dit niet af, nu jaomdat wé eigen lijk alléén ons mode-zintuig inschakelen als het gaat om „gekleede" japonnen. W:1 een beetje dóm, vindt u mét? En Weet U, Welke fout Wê ook söms ma ken? We denken weieens dat een japon niet ..gekleed" genoeg is als er niét veel Versie ring op en aan zit. Hoe drukker, hoe móóier vinden we! Ën tochjuist de allernieuw ste modellen leerén ons, dat de fijnste ere sties, dé japonen waar je eeh oogenblik sti- van Wórdt, omdat ze bijna volmaakt êfl Wérkelijk échte kunst zijn, uitmuiitên door èenvOüd. Vooral de „petites'robes", de „jurkjes voor alle gelegenheden" leeren ons. deze groóte mode-Wijsheid: eenvoud,, de échte chic, Zoo'rt japonnetje, dat we steeds weer en met plezier dragen, mag immers niet „druk" zijn. Waht dan verveelt het óns On middellijk en Wê laten het al spoedig ln de kast hangen. Hét mag Ook iiiet „saai" Zljfi, Want dad gaan we ei' ons Voor scha men en hêt resultaat is het Zelfde. Een Jüfk, die veel gedragen moet worden, moet absoluut charmant van lijn zijn, zoodat we bij lederen keer, dat wa ze anht.rekken. ons- zelvé met Voldoening ln den spiegel bekij ken. En ze moet tevens een aardig detail heBben, dat het oog boeit een leuke das, een mooi corsage, een vlot ongemeen kraagje, een grappig ceintuurtje, dat de charme Van Het géheei betooht. en dat we êên volgend jaar gemakkelijk en met wéinig onkosten doof een ander „grap- grappig dingetje" kunnen vervangen. Omdat die lurk met haar strakke, sobere lijnen ons zöó goed bevalt, dat We er geen afstand van willen doen. i i Laten we nu eens de drie teekenlngen êkdlusieve modellen Van Alexander Federer samen bekijken. Welk een eenvoud en tochwelk een verrassend correct en aantrekkelijk geheêl vormt zoo'fi jurkje met zijn gameering. Eerst twee japonnetjes van wol. Geknipt voor datnes, die er dolgraag „correct" Wil len Uitzien, is het donkere jurkje van wol- leh stof met de schuin ingewerkte zakkêtt. Öe tokken u hebt dit natuurlijk al ge- HET ZOUT VERGETEN? Dan is de smaak van het eten af. Zorg, dat U stééds Jozo of Nezo in huis heeft; het hygiënisch bereide en verpakte keu kenzout. 5958 (Ingez. Med.) ZONDAG: Capucijners, Brusselsch lof met eieren, aardappelen, botersaus, gries meelpudding, bessensap. MAANDAG: Gebakken bloedworst, roode kool aardappelen, flesch havermout pap. DINSDAG: Aardappelen met kaassaus, an dijvie sla, havermoutkoekjes. WOENSDAG: Runderlappen, stoofperen, aardappelen, pannekoeken. DONDERDAG: Groene erwten, winterwor telen, peterseliesaus, aardappelen, appel VRIJDAG: Gestoofde visch, bleten, aard appelen, rijst met boter en suiker. ZATERDAG: Magere erwtensoep, ketelkoek met stroopsaus of bruine suiker. GOED KOKEN MET WAT ER IS. Voedzame gerechten en ook Iets 1 lekkers. Capucijnersoep. Deze soep behoeft niet zoo voedzaam te zijn dus niet zoo dik, als wanneer de soep het voornaamste bestand deel ls van den maaltijd. Men maakt ze op dezelfde manier als bruine boonensoep, van het kookwater en de rest capucijners van den vorlgen dag. Met wat bloem bindt men ze tot een goede dikte, en voor den smaak kan men een paar bouillonblokjes of soya toevoegen. Aardappelen met kaaesaus, 2'It K.G. aardappelen worden in de schil gekookt. Van 3/4 L. melk, 40 gr. bloem en 60 gr. margarine wordt een gladde saus ge maakt. Hiervoor de boter smélten, de bloem toevoegen en langzaam de melk erbij gieten, De saus goed door laten koken. Een klein gedeelte van de saus er af nemen om de sla aan te maken. Door de reet 100 gr. ge raspte kaas roeren. Voor de sla néémt men pond gele an dijvie en 2 flinke bieten. Deze worden fijn gesneden of geschaafd en met de saus. waaraan wat azijn en mosterd toegevoegd is, vermengd. Heeft men nog eieren, dan kookt men deze hard en legt men Be ge halveerd om de sla heen. merkt, zijn niet wijd klokkend meer, vallen vrij strak doch soepel om de heupen en loopen naar den zoom toe Iets wijder uit. Z6 zijn dus nóch Wijd, noch „akelig" nauw, maar steeds sportief en gemakkelijk té dtagèn. De mouwen van dit japonnetje loopen eenigszins breed uit hetgeen ook zeer goed past bij liet strakke geheel. De eenige garneering ls een breedé band van gestreepte stof of een reep, bezet met mooi galon, die van rlen schoudeinaad tot de taille en dan langs den rug loopt, zoo dat een soort „vest" gevormd wordt, ver sierd met twee knöópe'n lh de stof van de japon. U begrijpt dat er veel van afhangt dit galon goed te kiezen. Japonnetje nummer twee is al even een voudig en Ook van donkere wollen stóf ver vaardigd. De groote aantrekkelijkheid wordt gevormd door .een breede baan met dwarsstrepen in verschillende klêüren, die in het ceintuurtje worden herhaald. De hoog aansluitende hals geeft een vóórnaam caclïét Dit j&pónnêtje 2al bizonder móói 2ijn lil zwart rriét roöde en witte sfctéèpêft of ln donkergroen met lichtgroen en grijs. Ëën aftderë, niét géfiiïgèfe attractie er van is, dat het zich uitstekend leent om uit een mantel van het vorig jaar te worden gemkakt. Kortom; een heerlijk model om onee fan tasie èn naaikunst op te beproeven! En dan tenslotte nog een zijden japon- nètjé, geëigend vóór zachtere dagen. Welis waar iets mindêr eenvoudig, maar tóch niet „druk" omdat dé appiicjóé's of Stiksels iil dezélföé kleur dijn gehouden. De schuine verwerking hiervan maakt, dat het japonnetje zeer slank af kleedt en dus wel bizonder geschikt is voor forsche figuren. Zoo geven we dus ook weer deze week „Voor eiek Wat Wllê". R. hét vervaardigen ervan néeftit minder moeite en tijd in beslag döh denken zou. Als materiaal leent zich het beate ervoor een ietrwat stevige stof» Ons voorbeeld gééft- een schort van blailw geruit katoen, dat erg frisch aandoet en buitengewóón flat teert. Doch ook met bedrukte linnen stoffen kan men deze effecten bereiken. De Yonh kan naar eigen smaak worden gekozen; met afgeronde of gewone hoeken. Boven zet men een breede strook stof aan. Deze strook loopt naar achteren in een punt uit en is langer dan het schort zelf; hij is het, die de plaits van bandéiï of knoopen in neemt. daar er zöo'n zelfde punt wordt tegengenaaid. zoodat een „hoek" wordt ge vormd. Deze hoeken vormen een belangrijk onderdeel van het aldus ontstane schort. En nu de ijzerdraadring. Deze, die u bij cikeh ijZethdndel künt krijgeh. Wordt door een schuif langs de.strook heertgehaald en de uiteinden komen in de beschreven hoeken të zitten. In Weenen is pas een demonstratie Van moderne kapsels gehouden, waaraan kap pers en kapsters van internationale ver maardheid deelnamen. figüur, dat hij stevig om de taille kómt te liggen. WelKè beweging u hü ook uitvoert, de ring verschuift niet. Met het wasschen haalt u gewooh den ring eruit. Het spreekt vanzelf, dat men een oud schort eveneens vari dit nieuwe gemak kan voorzien, indien rr.eh eenvoudig de banden of knoopen eraf tornt én ZóosT- oéïén beschreven, het bo- VêhstUk dat in het dragen naar binnen Men buigt nü de ring Zoodanig naar ïljntöê Wordt dubbel geslagen eraan zet. Bij deze gelegenheid werd ook de nieuw ste haardracht gedemonstreerd. Deze haar dracht kenmerkt zich in de eerste plaats doof het feit. dat fllêt zulke lange haren meer höödlg zijn. Het haar Wordt volgens de nieuwste mode niet meer over den nek heen tegen de schou ders gedragen, doch naar boven ln het kap sel weggewerkt, De hals blijft géheei vrij, terwijl slechts kleine lokjes de schelding tusschen haar eri hals mogen vormen. Om een harmonisch geheel te krijgen, dienen ook d ooreh vrij te zijn; het haar wordt n.l. ook aan den zijkant strak naar boven gekamd, waarbij het tezamen met het achterhaar, tér hóógte Van de vroegere scheiding door een sierkrans wordt bijeen gehouden Het groote voordéél van het nieuwe kapsel ls dat men slechts een lichte -„nil noodle, heeft óm toch voor lange- fen tijd een kêurle kabsel te kunnch ma ken Een ander voordeel is, dat veel minder tijd met kappen heengaat en de dames zelf op eenvoudige wijze haar kapsel in orde kunnen brengén. ls er bij U iemand verkouden? Probeer dit receptje eens Laat een kwart liter water koken; los hierin een eet lepel suiker op en voeg hieraan toe 30 gram Ver- vus (dubbel geconcen treerd), die U btj eiken apotheker of drogist leunt Verkrijgen. Dosis: een eetlepel na de maaltijden. Kin deren: een dessertlepel. Een eenvoudig en zeer doeltreffend middel, 5953 (loges. Med,) Hard geworden gummi ls soms weer zacht en soepel te krijgen door het langzaam en voorzichtig te ver warmen. Men kan dit doen door het voor werp op een afstand van plm. iy2 M. van de kachel te léggen. Het voorwerp of kleedingstuk mag, zoo lang het nog hard ls, Volstrekt filet Uit de plooien worden gehaald, daar het anders af zou breken. Hiermee moet men Wachten tot het de gewenschtê soepelheid terug heeft gekregen. Het afglanzen van stoffen een bewerking, die ten doel hééft Watervlekken in laken en andere gegomde stoffen te voorkomen kan men heel goed zelf uitvoeren. Men maakt de stof geheel nat en strijkt haar daarna, tta haar met eeh doek be dekt te hebben, op. Eventueele watervlek ken zijn dan meteen verdwenen, omdat de stof ontglansd is. Nieuwe watervlekken zul len niet meer zichtbaar zijn en bovendien zal de stof ook niet meer krimpen. Kale plekken en krassen op linoleum moeten even met was worden bijgewerkt, Linoleum, dat goed ln dé Was zit, kan gerust af en toe met koud water worden afgenomen. Als warm water of zeepsöp gebruikt ls, moet het opnieuw In de was worden gezet. Voor het overige moet het llholeum droog behandeld Worden met zachte wollen doé ken. Lecren regenhoeden, of dito Jassen, die vettig geworden Zljh, kan men opfrissen door ze af te wrijven tlièt tetra Ze worden dan weer keurig! Breien. Brell u zelf de kousen en sokjes voor ap kinderen? Denkt dan in het vér- Volg er eéi)s oan c!e hielen en khtéën extra stérk te maken. Dit kunt u op een eenvou dige manier doen. door een draad naai garen nr. 8 tot 10 mee te breien. De kousen slijten dan veel minder gauw. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7