c J De Instuif'' Onze Puzzle-Rubriek IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag II Januari 1941 Wat een meisje worden kan Door Hanna Schabo Uitslagen van ijswedstrijden n Kruiswoord raadsel Oplossingen vorige week Geringe vischaanvoeren „Logopaediste; wat voor eten is dat?" Meestal amuseer ik me kostelijk, wanneer ik meisjes, die raad komen vragen omtrent de keuze eener opleiding, laat raden wat met het woord logopaediste bedoeld wordt. Haar ant woorden loopen uiteen van pedicure tot wis- kunde-leerares, het laatste vermoedelijk door de herinnering aan de logarithmen en slechts wei nigen weten dat een logopaediste, een spraak- en stemkundige is. Het vak zelf is mooi, vooral wanneer het idea lisme een woordje mee spreekt. Wat toch is het doel? In hoofdzaak niets an ders dan hen te helpen, die aan een groot of klein spraakgebrek lijden en daardoor zegen en geluk te brengen bij hen, die daaraan zóó drin gend behoefte hebben. Er zijn deskundigen, die beweren, dat een doofstomme of een blinde minder onder zijn gebrek te lijden heeft dan iemand, die stottert of spraakgebrekkig is. Om een blinde of een doofstomme lachen wij niet, doch als iemar. krom spreekt is een glimlach onze eerste reac tie. Misschien gevolgd door verwarrihg of mede lijden, hetgeen echter aan de zaak zelf heel weinig verandert. Zoowel het medelij den als onze glimlach is voor hem of haar, die aan het gebrek lijdt even verschrikkelijk. Denkt u zich slechts in hun plaats om deze meening volkomen te onderschrijven. Iemand die aan een spraakgebrek lijdt, heeft meestal ook met een minderwaardigheidsgevoel te kampen, dat hem door zijn medemensch is opgedrongen. Velen zijn opstandig, talloozen verbitterd en kinderen die voor opstandigheid of verbittering de noodige energie missen vallen ten slachtoffer aan een minderwaardigheids overtuiging, welke hen bij alles achteruit zet. Zoowel op school als bij den omvang met vrien den en kennissen. Menig kind heeft alleen door het spraakgebrek de blijheid zijner kinderjaren, het geluk der jongelingsperiode voor een zeer groot gedeelte gemist, om van het succes in een betrekking maar niet te spreken. De vreugde dus, het geluk, het vertrouwen in de mensch- heid terug te geven aan hen, die daarvan alleen door een spraakgebrek verstooten zijn, dat is het arbeidsveld van de spraak- en stemkun dige, van de logopaediste. Een heerlijke taak voor meisjes, die van aanpakken en vooral van volhouden weten. c Buitendien een dankbare studie, omdat aan goed opgeleide krachten behoefte bestaat! De studie is niet licht. Zij is zwaar en kan zelfs taai genoemd wor den. Wie spraakgebrekkigen wil genezen, moet eerst -alle fouten in de eigen spraak corrigeeren. Hiertoe is het noodzakelijk, dat zij deze fouten leert onderscheiden, hetgeen een studie op zichzelf is. WELKE EIGENSCHAPPEN VEREISCHT ZIJN. Het is noodzakelijk, dat de candidate een goed gehoor heeft, een welluidende spraak en stem bezit en buitendien taal- en stijlgevoel heeft, een weinig literair begrip en voordrachttalent rijk is en bij voorkeur zelfs over eenige muzikaliteit beschikt. Niet alleen, moet men immers de fou ten van patiënten kunnen genezen, maar men moet deze ook kunnen ontdekken en ontleden. Behalve de eigenlijke vakkennis moet een logopaediste over tal van andere eigenschappen beschikken. Zij heeft psychologisch inzicht noo- dig om b.v. de oorzaak van een gebrek te vin den. Stotteren kan uit tal van geheel verschil lende oorzaken voortvloeien, welke alleen langs psychologischen weg te ontdekken zijn. Daarbij moet zij tact en geduld bezitten om behalve de medewerking van de patiënten zelf, ook de hulp en medewerking te verkrijgen van de ouders, op voeders en werkgevers, die, hetgeen vaak over het hoofd gezien wordt, dikwijls mede-oorzaak van het spraakgebrek zijn. Een logopaediste moet verder kunnen omgaan met volwassenen en kinderen van eiken rang en stand, oud en jong, arm en rijk, van elke richting en levensopvatting, bijna zooals een medicus dit moet kunnen. Een vertrouwenwek kende kracht moet van haar uitgaan, doordrenkt met enthousiasme en optimisme. Zij moet een kalmeerenden en opbeurenden invloed uitoefe nen op de dikwijls zeer moedelooze spraakge brekkigen. Terwijl zij ook nog over een oneindig groot geduld moet beschikken om naar hen te luisteren en langzaam, al oefenend en oefenend, het gebrek te genezen. Het werk is werkelijk moeilijk, maar mooi en nuttig, omdat de logopaediste in staat is een misdeeld mensch, die geheel zijn leven werd achtergesteld, te helpen naar volwaardigheid. DE OPLEIDING. De opleiding tot logopaediste is in handen van de Vereeniging voor Logopaedie en Phoniatrie d.w.z. de vereeniging voor spraak- en stemver- betering, die reeds een kleine vijftien jaar be staat en de gelegenheid tot een volledige oplei ding opengesteld heeft te Amsterdam, Den Haag en Utrecht. Tot de toelating aan een cursus is een diploma Mulo, H.B.S., een Onderwijsacte of daarmee gelijkstaande ontwikkeling ver- eischt. Buitendien is het noodig, dat de candi date over een uitstekende gezondheid beschikt, vooral goede ademhalingsorganen rijk is, ter wijl zij geen serieuze spraak-, stem- of andere afwijking van de mond- of stembanden hebben mag. Een cursus duurt twee jaar en telt acht les uren per week. Er wordt les gegeven in stern- vorming, de theorie van stem- en spraak-ge- breken, didactiek, phonetiek, de anatomie van spraak- en gehoororganen en lichamelijke af wijkingen, welke tot een spraakgebrek kunnen leiden en de theorie en praktijk van het onder wijs in liplezen aan slechthoorenden. In elk geval worden de lessen door deskundige docenten gegeven, terwijl de praktijklessen plaats vinden aan de universiteiten van Am sterdam en Utrecht. Het cursusgeld bedraagt driehonderd gulden per jaar. De examens vinden onder Rijkstoe- zicht plaats, terwijl zij, die een diploma ver overd heeft niet lang op een aanstelling zal behoeven te wachten. Zooals ik in het begin van deze bijdrage zeide, aan goed opgeleide krach ten bestaat behoefte. IN DE OMGEVING. BODEGRAVEN. De Molenbrugsche club gaf een staaltje van prijzenswaardige activiteit door het houden van twee wedstrijden, die zeer veel belangstelling trokken. De eerste was een hardrijderij met 17 deelnemers, waarvan de uitslag was als volgt: le pr. J. Schouten, 2e pr. J. Gelderblom, 3e pr. W. van Dam, 4e pr. D. Schouten. De tweede was een Ringrijderij, waarvoor de belangstelling enorm was. zoodat er oa. 57 ja ren aan deelnamen. Dat werd een harde strijd, die tenslotte leidde tot den volgenden uitslag: le pr. M. Hagoort en mej. O. Oskam, 2e pr. G. v. d. Linden en mej. J. Rijlaarsdam, 3e pr. J. van Os en mej. D. den Hollander; 4e pr. T. Zaal en mej. T. de Koning. BOSKOOP. Onder groote belangstelling hield de ijsclub „Otweg" op haar baan van de Otwegwetering een hardrijderij voor jongens van 14 tot 17 jaar. Er waren 40 deelnemers. Hiervan verwierven B. van Elswijk le pr., G. Koster 2e pr.. en Joh. van Zuylen 3e pr. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. HILLEGOM. De ijsclub Juliana hield een wedstrijd in het ringsteken op de schaats. De uitslag was: le pr. B. Griekspoor; 2e pr. H. Schutte; 3e pr. D. Been; 4e pr. W. van der Aar; 5e pr. Leen Koker. Er waren 28 deelnemers. De belang stelling was zeer groot. KATWIJK A. D. RIJN. Op initiatief van de IJsclub ..Voorwaarts" werd een wedstrijd gehouden in het ringrijden voor paren. Het weer werkte mee. de baan was mooi, er was voldoende belangstelling van deelnemers en kijkers. De uitslag luidde: 1. Jeanne van der Valk en Theo Looijensteijn; 2. Gerda van Paridon en Jacq. Remmerswaal; 3. R. van Tol en H. van Tol; 4. G. de Ruijter en G. Freke. De wegen, welke een gediplomeerd logopae diste openstaan, zijn o.m. de volgende. Zij kan docente worden aan een Universiteit of aan een rijks- of gemeente-kweekschool voor onderwij zeressen bij het lager of voorbereidend onder wijs, aan een tooneelschool of de muziek-con- servatoria en bij de opleiding voor logopaedie, terwijl zij buitendien leerares kan worden bij groepjes spraakgebrekkige kinderen, welke les sen meestal door de gemeenten worden georga niseerd. Leerares dus aan een school voor spraakgebrekkigen, aan een doofstommenschool èn aan een school vóór slechthoorenden, terwijl ook voor haar nog openstaan de functies van leidster van een consultatiebureau of polikliniek voor spraakgebrekkigen. Niet vergeten mag wor den de mogelijkheid in een groote of kleine plaats een prlvé-praktijk op te bouwen of voor drachten te houden op ouderavonden, voor pae- dagogische vereenigingen, voor onderwijzeressen bij het Lager of Voorbereidend onderwijs e.d. v. h. TRIANON-THEATER Breestraat 31 - Leiden Van heden af IEDEÏtEN MIDDAG en AVOND „Twee sterren in één ensemble" DENNY MILLER (piano) in haar aardige intern, chansons, en haar partner MARCEL DUFRESNE (viool) Prima consumpties - Gezelligheid - Sfeer Geopend tot 11 uur 's avonds. 5967 (Ingez. Med.) KOUDEKERK A. D. RIJN. - Op de Molenboezem had een hardrijderij plaats voor leerlingen van de Openbare en Herv. School. De uitslag was: 1—2 klas jongens: le T. Jongeneel. 2de E. Bervoets, 3de D. de Jong. 34 klas jongens: 1ste P. Brommers, 2de H. Verheul, 3de N. Schellingerhout. 5-6-7 klas jongens: le J. Hogenes, 2de M. van Egmond, 3de W. Vergunst. 12 klas meisjes: le I. van Dolder, 2de T. v. Weelde, 3de N. v. d. Bijl. 34 klas: meisjes: le S. Platteel, 2de R. v. d. Bijl. 3de R. Lekx. 5-6-7 klas meisjes: 1ste J. Vergunst. 2de B. v. Ommering, 3de J. Tempelman. LEIMUIDEN. De uitslag der kinderwedstrJjden, uitgeschre ven door de ijsclub „Nut en Vermaak" luidde: Turfrapen voor meisjes van 6 tot 8 jr.: 1. J. Wolken; 2. N. Opdyn: 3. J. de Koning. Balletje rijden voor meisjes van 8 tot 11 jaar: 1. R. Kolijn; 2. T. Witvliet; 3. T. Beuk. Hardrijden voor meisjes van 11 tot 14 jaar; 1. A. van Erk; 2. D. Kolijn; 3. C. van Graas. Turfrapen voor jongens van 6 tot 8 jaar: 1. J. Semp; 2. C. v. d. Drift; 3. C. Kinkel. Turf rapen voor jongens van 8 tot 11 jaar: 1. J. Möllers; 2. S. Kraan; 3. J. v. d. Drift. Hardrijden voor jongens van 11 tot 14 jaar: 1. M. van Immerseel; 2. D. Kraan; 3. H. Vos- hart. De ijsclub „Excelsior" te Bilderdam organi seerde kinderwedstrijden. Houtjesrapen voor meisjes van 6 tot 9 jaar: 1. L. van Lienden; 2. N. Kraan; 3. N. v. d. Burg. 4. Uittewaal, Baleltjerijden voor meisjes van 9 tot 11 jaar: 1. E. Swier; 2. A. v. d. Burg; 3. K. Kraan: 4. D. Brand. Houtjesrapen voor jongens van 6 tot 9 jaar: 1. A. van Lienden; 2. N. Roos; 3. W. van Dijk; 4. P. Kranenburg; 5. B. v. d. Burg. Hardrijden met hindernissen voor jongens van 9 tot 13 jaar: 1. J. van Iperen; 2. J. Aart man; 3. K. Roskam; 4. M. Osterkamp. 's Middags was er ringrijderij voor dames en/ of heeren om geldprijzen. 1. C. van Velzen; 2. Mej. N. de Vos; 3. mej. M. du Pau v. d. Boon; 4. W. Harsman; 5. mej. Fokker. NIEUWVEEN. De „Nieuwveensche IJsclub" hield onder groote belangstelling een tweetal wedstrijden. Beide wedstrijden waren uitgeschreven voor paren n.m. Hardrijderij met hindernissen. De uitslagen luidden wedstrijd I: le pr. Johan Boerè met Alie Lok; 2e pr. Guus Meijer met mej. Verboom; 3e pr. P. Habermehl met Beb van Egmond; 4e pr. W. van Leeuwen met Corrie van Vliet. Wedstrijd II: le pr. Han van Tol met Janny Lok; 2e pr. P. Habermehl met mej. van Egmond; 3e pr. Johan Boerè met Alie Lok. NIEUWE WETERING. Het tweede ijsfeest van de IJsclub „Ijsver maak" is een groot succes geweest, 's Morgens werd een vinnige wedstrijd gehouden voor de leden, n.l. priksleden met hindernissen. Uitslag le prijs Jan Bouwmeester; 2e pr. K. van Egmond. 3e pr. H. Bouwmeester. Troostprij zen: H. Bouwmeester Czn., le pr. en J. Eekman 2e prijs. 's Middags hadden de wedstrijden plaats voor de Schoolkinderen en kinderen tot 16 jaar. Van 810 jaar werden voor wat de jongens betreft, de prijzen gewonnen door Cor Bouwmeester le pr. Jan Klerks 2e pr„ A. Haazebroek 3e pr. Meisjes van 8—10 jr.: R. de Jeu le pr.. Lena Veenema 2e pr.. en G. van Egmond 3e pr. Jongens van 1012 jr.: C. Spring in 't Veld le pr„ W. Borsee 2e pr., en L. van Egmond 3e pr. Meisjes van 10—12 jr.: S. Bouwmeester le pr., G. Las 2e pr., en Annie Klerks 3e pr. Jongens van 12 t/m. 15 jr.: P. Borst le pr., P, Spring in 't Veld 2e pr., en C. Jansen 3e pr. Meisjes van 12 t/m. 15 jr.:' N. de Jeu le pr.. M. Borsee 2e pr., en B. Remmerswaal 3e pr. Verder werden aan alle kinderen versnaperin gen uitgereikt. In verband met het prachtige winterweer was er veel belangstelling. HORIZONTAAL 1. plant 8. zeker zijn. 15. roofvogel 16. van allerlei 18. regelmaat 19 ontkenning 21. huisdier 22. ouderwetsch voeg woord 23. gevangenverblijf 24. bereider van voedsel 26. motorschip 27. groot vervoerbedrijf 29. ijzerhoudende grond 30. bekend teekenaar 32. trekdier 34. rijksschool 35. tocht per trein 36. iemand van een bepaald ras 37. klap 38. soort granaat 39. rivier in Nederland 40. zeer 43. precies 44. Nederl.-Indië 45. boos, vertoornd 46. slank 48. deel van de mast 49. deel van de inge wanden 52. Europeesch land 54. deel van Rusland 56. smart 57. jongensnaam 59. twijg 61. bijwoord 62. muzieknoot 64. resultaat van een optelling 66. voertuig 67. voorzetsel 68. voorschriften 72. broos 74. menschelijk wezen 75. in een andere taal zetten 76. stoomschip 78. stuit af 79. prijslijst 80. ten aanzien van 82. doordrenkt 83. bergplaats 84. boom 85. groot water 87. vlotheid 89. ooit 91. omkoopbaar 92. Romeinsch keizer 93. steekwapen 95. plaats in Zeeland 96. dwaas, volkomen idioot 97. goochelen VERTICAAL 1. landstreek in Ame rika 2. jongensnaam 3. groot in aantal 'Nadruk verboden! HORIZONTAAL 1. Astrakan 8. moordda dig 16. parel 17. Nero 19. re 20. Marne 21. prei 22. Odeon 23. Ank 25. roem 26. eik 27. koeler 28. neef 30. mee 31. le 32. hars 33. Loo 35. tros 37. ne 38, rand 40. end 42. kris agaat ark ton *rant arts haar deeg emoe perkament knot tempel kok soesah laat steekspel slak .spul elan Aden tyran Ali non smaad 82. taal 84. end 86. Mook 87. o.z. 89. naam 91. gat 93. balk 94. mr. 95. pek 97. drom 99. Merano 101. Bob 102. deur 104. fee 105. plank 106. vele 107. aluin 109. de 110. egge 111. gelei 112. strompe len 113. Engeland VERTICAAL 4. loot 5. ongebruikelijke af korting van Neder land 6. en volgende 7. stuk goed 8. vuil 9. lokmiddel 10. soort examen 11. bijwoord 12. rivier in Italië 13. slang 14. regen 17. lichaam 20. burger 24. godsdienstig boek 25. doorzichtig gesteente 27. jongensnaam 28. rede 30. hoogste punt 31. jongensnaam 32. voorzetsel 33. kleedingstuk 36. bevel 38. havenwal 39. strijdperk 41. treffen 42. dier 1. appeltaart 2. Sarie 3. trek 4. rei 5. al 6. Andes 7. Neel 8. Monroe 9. Oran 10. renet 11. d.m. 12. aar 13. drom 14. ineen 15. gemeente 18. Roel 22. oord 24. kerk 27. kant 29. fort 32. haas 34. ontdekken 36. sirene 74. 75. 76. 78. 81. rat arak doen Samos gr. aar krakeling net nota hel pet moe kol Elly Maart pakaan sen handarbeid 103, spa 106. tule 108. slop lil. pan stropdas 85. amok dak e.a. naad Solo larf dampen mank zeelt moede telg banen molen kuur meel rage Bela Rio vel n.m. ge 45. drank 47. klein 50. plaats aan de Roode Zee 51. scherpe spijs 53. titel 55. bloedvaten 58. boodschapper 60. slingeren 61. tenminste 63. hinderpaal 65. grootte bepalen 68. idioot 69. windrichting 70. prop 71. voegwoord 73. Engelsch lucht- wapen 75. familielid 77. kamer 79. werktuig 81. omroepvereeniging 83. ondeskundige 85. erg 86. Europeesch land 88. pluisje 89. plaats in Gelder land 90. tennisterm 91. kudde dieren 94. windrichting 95. heen en weer Ijsvermaak mag met genoegen op deze we^ strijden terugzien. OUDE WETERING. De IJsclub „Prins Hendrik der Nederlanden." hield een estafettewedstrijd waarvan de uitslag luidt: 1ste pr. A. Hogeboom, J. Hogeboom, Cor van der Meer. 2e pr. Y. B. Kraan, W. van Staveren en D. Langhout. 3e pr. Kees Turk. Jan Cozijn en J. Klein. 4e pr.: J. Hogeboom, D. Wlllems en A. d© Blaay. De IJsclub „Ijsvermaak zij ons doel" organi seerde een ringrijderij voor paren. De uitslag was: 1ste pr. P. van Ruiten en mej. A. Vesseur; 2e pr. W. Adema en mej. S. Adema; 3e pr. L. Hogeboom-en mej. K. Kuipers; 4e pr. H. Wesselius en mej. Vis; 5e pr. H. de Jong en echtgenoote; 6e pr. J. I. van der Meer en echtgenoote. ROELOFARENDSVEEN. De uitslag van de nationale wedstrijden geor ganiseerd door de IJsclub „Wilhelmina" luidt: 1. G. Kennis (voor de eerste maal een Veen- der kampioen); 2. L. Hoogeboom; 3. Seb. v. d. Meer; 4. A. Hoogenboom. VOORSCHOTEN-OEGSTGEEST. Onder begunstiging van prachtig winterweer hield de Ijsver. Hooge Rijndijk-Hooge Morsch te Voorschoten-Oegstgeest op de Schenk een wedstrijd in schoonrijden voor paren. Juryleden waren mevr. Lamens (Katwijk), mevr, Rom Colthoff (Wassenaar) en de heer Koopmans (Leiden). Na spannenden strijd, waarbij de deelnemers elkaar weinig toegaven, was de uitslag: Klasse A: le pr. mevr. T. Knijnenburg-Meier en de heer D. Knijnenburg (Wassenaar); 2e pr. mevr. M. M. Bakker-van Zijverden en de heer C. J. M. Bakker (Leiden); 3e pr. mej. L. van Noord (Oegstgeest) en de heer M. Meier (Voor schoten); 4e pr, mej. B. Van Egmond (Oegst geest) en- de heer J. Akerboom (Oegstgeest). Klasse B: le pr. mej. M. van Noord (Oegst geest) en de heer J. Rijsdam Jr. (Oegstgeest); 2e pr. mej. W. Valk (Voorschoten) en de heer S. Jongeneel (Voorschoten)3e pr. mej. R. v. d. Plas (Noordwijk) en de heer J. van Noord (Oegstgeest). Na afloop had de uitreiking der prijzen plaats door den voorzitter der vereeniging, den heer J. van Noord, die met eenige gevoelvolle woor den het heengaan van den heer J. G. A. Janssen memoreerde. Deze heeft zoovele jaren de ver eeniging met raad en daad bijgestaan. Daarna hield de heer Koopmans nog eenige beschou wingen over het schoonrijden in het algemeen en gaf een resumé van dezen wedstrijd in het bijzonder. Het was een geslaagde en sportieve middag WADDINXVEEN. De ijsclub „Nooitgedacht" heeft een ringrij derij voor paren gehouden. De uitslag hiervan luidde: 1ste prijs H. v. d. Linden en mej. Van der Linden; 2de prijs G. Molenaar en mej. N. Verheul; 3de prijs P. Sekeris en mej. M. Boer. WARMOND. De Warmondsche IJsclub organiseerde een wedstrijd voor eigen leden; de belangstelling was buitengewoon groot.. Er werd prachtig ge reden en om de prijzen werd een felle kamp gestreden. De uitslag was als volgt: 1. J. de Hoog; 2. C. Grupstra; 3. C. Slingerland; 4. K. Warburg, Tevens vond een wedstrijd plaats voo< jongeren, waarvan de uitslag was: Groep I: le pr. W. de Hoog, 2. G. Koppers, 3. C. Heems kerk. Groep II: le prijs H. v. d. Hulst, 2. K. Hulst, 3. L. Kortekaas. Ille Groep: le prijs G. Meskers, 2. P. Mes kers, 3. H. van Rijn. WOUBRUGGE. Alhier werden wedstrijden gehouden voor jongens en meisjes van 6 tot 14 jaar, zooals houtjes rapen, balletje rijden enz. De deelneming was zoo groot dat de commis sie haast leden te kort kwam. ZOETERMEER. Onder zeer gunstige weersomstandigheden hield de IJsvereeniging alhier op de baan een hardrijderij op de schaats. Hieraan namen 14 gegadigden deel. De uitslag was als volgt: 1. W. van Duyven- bode; 2. J. v. Duijvenbode; 3. K. Bontje; 4. M. Huurman; 5. W. Westhoek. HOOP GEVESTIGD OP VOORJAARS- VISSCHERIJ. De afgeloopen week is de visscherü van zeer weinig beteekenis geweest. In het be gin van de week kwam het met het hoog water zeer slecht uit, zoodat het voor de meeste schepen de moeite niet loonde om uit te varen. Dc aanvoeren zijn dan ook bijzonder gering geweest. Tengevolge van de koude is de wijting geheel weggetrokken; het eenige, dat nog gevangen wordt is wat scharren. Zeer hooge prijzen werden besteed, zoodat de schepen, die wat gevangen hadden, mooie dagreizen maakten. Verschillede besommingen kwamen op ruim f. 100 voor enkele uren visschen. De verwachting is, dat bij goed weer de vol gende week wat regelmatiger gevischt zal kunnen worden. Wat de korte dagen betreft, is het ergste weer achter den rug; hoewel het nog niet zoo merkbaar is, lengen de dagen thans gelukkig toch weer. Nu het aantal schepen, dat van Schevenin- gen uit mag uitvaren, nog steeds blijft toene men, begint de toestand daar toch wel eenigs- zlns critiek te worden. De haven ruimte is niet op een dergelijke vloot berekend. Wanneer de schepen niet iedoren dag in en uit zouden va ren, zou het nog zoo erg niet zijn. Bij gunstig weer varen thans echter, zoodra het tij gunstig is een kleine 100 schepen tegelijk uit; dikwijls nog vóór het aanbreken van den dag. Het is geen wonder, dat hierdoor aanvaringen ont staan, die kleinere en grootere schaden ten gevolge hebben. Met het oog hierop is het te hopen, dat de loopende besprekingen, om ook in IJmuiden te mogen komen voor een bepaald aantal schepen, spoedig tot gunstig gevolg zullen leiden. De garnalen- en de mosselvisscherij kunnen tengevolge van den ijsgang ook niet meer uit geoefend worden. Voor den binnenlarjdschen afzet, zoowel als voor den export van deze producten is dit een leelijke handicap. Met den import van haring en visch gaat het niet naar wensch. Er zijn in de afgeloopen weken nog enkele ladingen Deensche visch binnengekomen, doch van veel beteekenis was het niet. De export van versche visch uit Denemarkn schijnt nu weer geheel stil te staan. Dit is bijzonder jammer, te meer daar de vangsten van kabeljauw en schel visch in Denemarken schijnt nu weer geheel stil te zal in het geheel geen gezouten haring ko men, hetgeen voor de rookerijen ten zeerste te betreuren is. Voor den binnenlandschen vischhandel is de toestand thans wel bijzonder moeilijk, daar het aantal artikelen, dat verkocht kan worden, steeds kleiner wordt. Alle hoop is thans ge vestigd op de voorjaarsvisscherij op de kust. Met een toeneming van de visscherij is in ieder geval rekening te houden. Ditzelfde ver schijnsel vertoonde zich in den vorigen oorlog; hoe minder er in de Noordzee gevischt werd, hoe meer de vischstand toenam. 2—3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10