LEIDSÜI DAGBLAD - Eerste Bied Vrijdag 10 Januari 1941 VRAGENRUBRIEK NAGFMMN BERECHTEN Binnenland Engelsche VISSCHERU-BERICHTEN CORRESPONDENTIE Mdk, luchtaanvallen I)e Winterhulp Buitenland Duitsch W eer machtsbericht SPORT Ou ze telefoonnummers Directie en Admi nistratie25041 Redactie No. 21507 Italiaansch W eermachtsbericht BEURSOVERZICHT Abonné X. te L Inderdaad moeten de drie kinderen naar draagkracht bijdragen om in het onderhoud van den vader te voorzien. Als de bijdragen niet voldoende kunnen zijn, kan er sprake zQn van het geven van gedeel telijken steun. P. J. v. E. te B. - Het ziekengeld wordt ten hoogste zes en twintig weken uitgekeerd. A. S. te L. Een hondenvoederkaart moc-t worden aangevraagd aan het Distributiekantoor, Breestraat 117, alwaar U een formulier ter in vulling kunt verkrijgen. Voor één hond zult U een dergelijke kaart echter vermoedelijk niet krijgen.. Inderdaad bestond hier ter stede vroeger een dressuurclub voor honden, doch deze is sinds dien opgeheven Wij geven U in overweging U in verbinding te stellen met den heer Th. G. Barthen Jr., Rijn- en Schiekade 115E. die U dienaangaande wel nader zal willen inlichten. BESOMMINGEN SCHEVENINGEN. Aan de markt te Scheveningen waren gister ochtend de motorloggers KW 178. Gebrs. van Duin met f.40; KW 107, H. v. d. Plas met f.44; KW 49 J. Dubbelaar met f.50; KW 163, J. Schaan met f.50; KW 144. P. Varkevisser met f.70; KW 175, van Duin en Plokker met f.39: kw' 16 W. Rog met f. 103 en KW 104, A. Mes- iemaker met f.35; benevens de kotters: KW 10. E. de Vries, met f.36 en KW 116, D. Plainer f. 102. VISCHPRIJZEN |j IJMUIDEN, 10 Januari. f Aangevoerd door consignatiezendingen: Versche haring 45.5037 per 50 kg.; Schar 23 18 per 50 kg.; Bot 105—95 per 50 kg. Spiering 1.10—1.00 per k.g. J. H. O. V. te K. Uw ingezonden stuk kun- Tnen wij niet plaatsen. Bij opnemen zou U ook zelf in moeilijkheden komen. ZATERDAG 11 JANUARI. Hilversum I, 415 M. Nederlandsch Programma VARA: 8.00 Gram.muziek 8.28 VARA-Alma nak 8.30 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek 10.00 VPRO: Morgenwijding 10.20 Voor de kinderen 12.00 Gram.muziek 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gram. muziek 1.15 Esmeralda en solisten 2.00 Lezing „Ons volksleven: De beteekenis van het Platteland 2.15 Grammuziek 3.00 Tuin- bouwhalfuurtje 3.30 Revue-programma 4.20 Lezing „Een en ander over zoogenaamde voedselvergiftigingen" 4.40 Orgelspel 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 Zang en piano 6.00 Esmeralda 6.15 Causerie „Van Staat en Maatschappij" 6.30 Esmeralda 6.45 Actueele reportage of gram muziek 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Zang met pianobegeleiding 7.30 Berich ten (Engelsch) 7.45 Gram.muziek 7.55 VARA-Almanak 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Puzzle-uitzending 8.30 Berichten (En gelsch) 8.45 Bont programma 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Hilversum II. 301 M. KRO: 8.00 Wij beginnen den dag 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gram.muziek 9.30 Musïquette 10.00 Gram. muziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.00 Berichten 12.15 Rococo-octet 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gram. muziek 1.15 Musiquette en gram.muziek 2.00 Voor de jeugd 3.00 Onze Zaterdagmiddag (3.45—4.15 Gram.muziek) 5.00 VPRO: Causerie „Onder de kansel" 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 Re portage 6.00 Sportpraatje 6.15 Gram.mu ziek 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijs ting 6.45 Actueele reportage of gram.muziek 7.007.15 Groningsch praatje (ANP) sluiting. GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Zaterdag 11 Januari. Isle Programma: 8.0010.00 VARA 10.00— 10.20 VPRO 10.20—22.00 VARA 22.00—24.00 Duitsch programma. 2de Programma 8.0017.00 KRO 17.00— I 17.15 VPRO 17.15—19.00 KRO 19.00—23.00 KRO (Programma uitsluitend voor Radio Cen trales) 23.0024.00 Duitsch programma. 3de Programma: 8.00—24.00 Duitsch Pro gramma. 4de Programma 8.00—24.00 Duitsch Pro gramma. DELFT, 9 Januari. Veemarkt: Runderen 9b st.; Nuchtere kalveren 55, Magere Varkens 24 Biggen 266, Schapen of lammeren 9. Geiten f bokken 6. Kalfkoeien f.250—425; Varekoeien f.100—280, 'f IS o? kalveren f.16—40; Magere varkens 1.10—20; Geiten of bokken f 1045. HOOFDDORP, 9 jan. Per 100 kg.: Witte .Tarwe f.11,95Rogge f. 10,95; Brouw f.1145; Chevalier Gerst f. 10.85; Wintergerst f. 10.45; naver 18.95; Duivebconen f. 14.45; Paardeboo- ic ic 70Bruine boonen f.22.95; Schokker iÏaÏ' „0ene Erwten f. 12.95; Wyker Vale ïn'S* r,Vale Erwt«n f. 19.45; Gele Mosterd 110.45; Kanariezaad f. 12.45; Karwijzaad f. 31.45 lauwmaanzaad f.43—44; Koolzaad f. 16.95 nder balen. i-1rK^™ijk A. D. RIJN. 9 Jan. Boerenkool fcpct.per 6 kg.; Roode kool f. 4.80—5; Gele i^f a /rn ~4,10; Groene kool f.44.10; Uien L%7o?«per 100 k°: Waspeen f.2—2.30; Kro ten f. 0.50—0.56 per 20 k.g. RIJNSBURG. 9 Jan. Groenten veiling roene kool f. 2.50—4.10: Gele kool f. 3.60—4.10; oode Kool f.5; Andijvie f.18—24; Boerenkool i*t V~ Per 100 k-SJ Kroten f. 0.60; Uien f. 0.90; Waschpeen f. 1—2.15 per kist. RIJNSBURG, 9 Januari Bloemenveiling: nllant star f. 1.30; Le Matalos f. 1.80; Convel- ana f 1.80—2.40; Due de Berlin f.2; El Torea- °r f-2—2.40; Copland rose 38s-46; Idem paars 4—44; Krelage triumph 24—30; Son ja 26—32; oudvink 38—44: Urlie 28—34. VOORHOUT9 Januari - Slachtkonijnen i\n 4,20; j°nSere Konijnen van f.0.55— 1.10; Kippen van f. 0.60—1.45; Hanen tot f. 1.30 hes per stuk. PLAATS IN HET ZUIDEN ZWAAR GEBOMBARDEERD. Gebruik makend van het gunstige weer heeft het Engelsche luchtwapen in den nacht van Donderdag op Vrijdag op een groot aantal Nederlandsch e plaatsen aan vallen gedaan, waarbij vele brisant- en brandbommen zijn uitgeworpen. Het groot ste gedeelte van deze bommen kwam bui ten de bebouwde kommen neer. Bij de slor dige wijze van bombardeeren, welke de En gelsche vliegers toepasten, kon het niet uitblijven, dat tal van huizen, boerderijen en schuren schade opliepen. Twee woonhuizen werden geheel vernield, verschillende andere zwaar beschadigd. In een gemeente werd de llchtleiding eenige uren buiten bedrijf gesteld. Er was ook veel glasschade. Een klein aantal personen werd licht gewond. Het aantal slachtoffers zou gering zijn geweest, indien niet in een plaats in het Zuiden des lands, welke bijzonder zwaar met brisantbommen werd be stookt, verschillende bommen wa ren gevallen op een roomsch-katholiek ziekenhuis. Zij vernielden een kapel, waar juist de zusters voor een gods dienstoefening verzameld waren. Drie zusters werden gedood, een zwaar ge wond en een dienstmeisje licht ge wond. Door luchtdruk werden nabijge- gen huizen beschadigd. Als een middel om de burgerbevolking te terroriseeren wordt het feit aangezien, dat militaire doelen nauwelijks zijn aangeval len en dat op verschillende bewoonde plaatsen mitrailleurvuur is geopend. Zoo zijn bijvoorbeeld ln Den Haag de woningen in de Tholenschestraat, nrs. 59 en 61, door mitrailleurvuur getroffen. Een Engelsch vliegtuig is door een Duit- schen jager neergehaald, De vier inzitten den zijn gedood. De Zuid-Hollandsche merentocht. ZONDAG A.S. VAN LEIDEN UIT. De Zuid-Hollandsche Ijsbond organiseert voor a.s. Zondag een drie- of viermeren- tocht door de provincie Zuid-Holland met als startplaats Leiden, café Zomerzorg. Het traject verkeert in een goede conditie en is daardoor uitermate geschikt voor een toertocht van resp. 35, 50- of 90 K.M. naar gelang de ambitie van de deelnemers. Rijkaarten worden op de startplaats ter beschikking gesteld. Ook op andere dagen staat dit traject open voor individueele rij ders, die het door den Zuid-Hollandschen Ijsbond uitgezette en ongevaarlijke traject aan de hand van de beschikbare traject- kaart kunnen rijden. Aan allen, die den rit hebben volbracht, zal een prestatiebewijs worden overhandigd, Dit geldt ook voor de individueele rijders, die dus eveneens in de gelegenheid gesteld zullen worden om de benoodigde controleposten aan te doen voor het verkrijgen der stempels. Jongens van 12 en 14 jaar plegen 53 inbraken. Door de aanhouding van drie jongens, resp. 12, 14 en 14 jaar oud, zijn niet mih- der dan 53 inbraken, die gedurende de laatste anderhalf jaar in Den Haag zijn gepleegd, tot klaarheid gebracht. Zaterdagavond j.l. hoorde de chef van het filiaal van de firma Albert Hein in de Abrikozenstraat, die naast den winkel woont, gestommel. Dit kwam hem ver dacht voor, zoodat hij een onderzoek in stelde. Het licht in den winkel brandde, doch verder ontdekte hij aanvankelijk, niets. Verder zoekend vond hij onder een toonbank en verscholen achter eenige fietsen, echter twee jongens, waarop hij de politie waarschuwde, die spoedig ver scheen en de jeugdige inbrekers meenam naar het hoofdbureau. Het bleken te zijn de 12-jarige schooljongen J. H. en de 14- jarige loopjongen G. van E. Op het hoofdbureau werden de jongens ondervraagd, met het gevolg, dat Zondag morgen een derde jongen kon worden aan gehouden, de 14-jarige L. H., een broertje van den 12-jarige. Voorts bracht het on derzoek het ontstellend feit aan het licht, dat men, door de aanhouding van deze drie jongens de hand had gelegd op de daders van niet minder dan 53 inbraken. Het verhoor leverde vele bijzonderheden op omtrent de daden van het trio. Hierbij bleek, dat zij het vooral gemunt hadden op kantoren en winkels, waar zij geld eri snoeperij buitmaakten. Over het algemeen gaat het om kleine bedragen, doch ernstig is het groote aantal Inbraken, dat zij hebben gepleegd. Zij be gonnen hun „werkzaamheden" in Juni 1939, waarbij in den aanvang vooral in het Laakkwartier, waar de twee broertjes wo nen, werd geooereerd. Toen de situatie daar te gevaarlijk werd. verlegden zij hun operatie-terrein naar andere wijken en ten slotte wérden winkels en kantoren ln de meest uiteeneelegen wiiken bezocht. Het gebeurde wel. dat zij drie inbraken op één avond pleeeden. De twee broertjes stonden onder toezicht van een gezinsvoogd, waarover zij bij het verhoor spraken als „de landvoogd", doch dit toezicht heeft weinig rehdr^n. De wiize, waarop zij h;^ ^et verhoor vlot alles bekenden en de dcMH® zelfs, no°" aanwij zingen gaven, bewijst wel hun jongens achtigheid en gebrek aan inzicht. Toch zijn verschillende inbreken op een derge lijk „vakkundige" wijze uitgevoerd, dat de politie zeker niet dacht aan fofla-enswerk. doch van meening was. dat hiea* „vakmen- schen" aan het werk waren geweest. Mr. J. Linthorst Homan: „Bouwt aan onze saamhoorig- heid door de winterhulp.' Maakt de winterhulp sterk, opdat zij andere Nederlanders sterk kan maken." DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Gistermiddag is op den Benoordenhout- schen weg, bij de Laan van N.O. Indië te Den Haag, een doodelijk ongeval voorgeko men. Om ongeveer half drie passeerde de 22-jarige mej. G. H. uit de Chrispijnstraat per fiets een militaire colonne. Zij trachtte tusschen de auto's door te rijden, doch werd hierbij door een der auto's aangere den, waardoor zij kwam te vallen. Met een schedelbasisfractuur werd zij door den ge-* neeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht, waar zij kort na aankomst overleed. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Het luöhtwapen heeft gisteren bewa pende verkenningen tot boven Noord- Schotland uitgevoerd. In den afgeioopen nacht hebben "sterke formaties eigen ge- vechtsvliegtuigèn talrijke voor den oorlog belangrijke doelen in Midden- en Zuid- Engeland, vooral te Manchester, Londen en Liverpool, succesvol met bommen aan gevallen. Aanvallen van den vijand hebben zich in den afgeioopen nacht voornamelijk op verschillende plaatsen in West-Duitschland gericht. Behalve enkele woonhuizen zijn het klooster Bethlehem bij Keulen bescha digd en het katholieke Gezéllenhuis te Düsseldorf verwoest.Er zijn geen militaire en oorlcgs-economisohe doelen getroffen. De verliezen ran de burgerbevolking, die bijna uitsluitend buiten schuilgelegenheden voorvielen, bedragen 20 doe den en enkele gewonden. Een vijandelijk vliegtuig is door nacht- jagers en een ander door luchtdoelartil lerie neergeschoten. DE VERDEDIGINGSCOMMISSIE IN AMERIKA. De vroegere republikeinsche senator Gibson is tot voorzitter van de verdedi gingscommissie van Amerika voor onder steuning van de geallieerden gekozen. Gibson komt in 'de plaats van White, die, zooals bekend, onlangs de functie van voor zitter dezer commissie heeft neergelegd. ENGELSCHE STEM VOOR VREDE. De links-radicale Engelsche politicus Pritt heeft in een gisteren gehouden persconfe rentie naar de New York Post uit Londen meldt, verklaard, dat voor a.s. Zondag een meeting is belegd. Het doel van deze bij eenkomst der volksvertegenwoordigers is het tot stand komen van een volksregeering in Engeland te eischen. Pritt eischte het ontslag van de tegenwoordige Engelsche regeering. Hij ver klaarde, dat zijn organisatie niet in directe verbinding staat met de communistische partij en door haar financieel óók niet ge steund wordt. Hij wees er op, dat de orga nisatie reeds drie miilioen aanhangers heeft, die genoeg hebben van de huidige Engelsche regeering en naar gen. (D.N.B.) DE WINTERHULP IN PARIJS. Door het winterhulpwerk zijn tot 31 De cember aan noodlijdenden in Parijs 60.000 K.G. levensmiddelen benevens 17.000 K.G. vleesch en 102.000 K.G. aardappelen uitge deeld. Voorts zijn 363.Q00 stuks verschillen de kleedingstukken eft 125.000 K1G. kolen uitgereikt. (D.N.B.); MAXIMALE PRIJZEN IN ENGELAND. Te Londen zijn maximale prijzen voor een reeks levensmiddelen ingevoerd, naar Dagens Nyeter meldt, en wel voor 21 ver schillende groepen artikelen, waaronder geconserveerde groenten en vleesch, wild, rijst, sago, macaroni en spaghetti. Deze verordening bepaalt, dat het prijsniveau van 2 November j.l. niet. overschreden mag worden. Men verwacht, dat nog andere maximale prijzen vastgesteld zullen wor. den. Volgens de verordening zullen deze maxi male prijzen met ingang van de volgende maand in werking treden. ID.N.B.) SCHAATSENRIJDEN. GROOTE DEELNEMING AAN DEN FRIESCHEN ELFMERENTOCHT. Naar de A.N.V.V. ons mededeelt, bestaat er voor den elf meren tocht, welke morgen ln Friesland wordt gehouden, groote belangstel ling. Meer dan 4000- deelnemers hebben voor dit wintersche gebeuren ingeschreven. Boven: Hoor eens Fritsje, als je van nu af aan heel lief bent, krijg Je gauw een broertje of een zusje er bij. Onder: Nu kunt u eens zien papa, hoe lief ik wel geweest ben.... (2 lijnen) Het Italiaansche hoofdkwartier publi ceert weermachtbericht no. 217. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front acties van plaat selijk karakter in eenige sectoren van het 11de leger. Aan het overige deel van het front bedrijvigheid der wederzijdsche artil lerie. Oprukkende troepen en vrachtwagens zijn door ons luchtwapen met bommen en mitrailleurvuur bestookt. Luchtafweerbat- terljen die een belangrijke vijandelijke vlootbasis verdedigden, zijn doeltreffend gebombardeerd. Onze vlooteenheden hebben doeltreffend kuststellingen van den vijand gebombar deerd. Bombardementsescadrilles hebben in het Westen der Middellandsche Zee een groote vlootformatie aangevallen. Ondanks het felle luchtafweervuur is een slagschip ge raakt. Een vijandelijke jachttoestel is neer gehaald. Twee onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Onze luchtformaties hebben de lucht- vlootbasis van Malta doeltreffend bestookt met bommen en mitrailleurvuur. Vijf op deii grond staande vliegtuigen, twee mail schepen en een batterij luchtafweergeschut zijn getroffen. Epn van onze jachtvliegtui gen is neergeschoten. Twee vijandelijke vliegtuigen, die tracht ten een aanval te doen op ons gebied zijn neergeschoten. In Cyrenaica geschutvuur in de zone van Tobroek, waarbij vijandelijke geme chaniseerde strijdmiddelen vernield zijn. Onze jachtvliegtuigen hebben de haven van Solioem gebombardeerd. Een van onze aan vals- en jachtformaties heeft een 100- tal gemechaniseerde strijdmiddelen van den vijand ontdekt en getroffen. ZIJ wa ren op weg naar Acroma ten Zuidwesten ran Tobroek. In Oost-Afrika zijn kampementen en pantserauto's door onze vliegtuigen met mitrailleurvuur beschoten in de zone van Kassala en nabij Soiusceib. Aanvallen van vijandelijke gemotoriseerde strijdmiddelen zijn teruggeslagen ten Noord-Oosten van Kassala, waarbij den vijand verliezen wer den toegebracht.. Een vijandelijk vliegtuig heeft kleine brandbommen geworpen op Messina, waar door slechts hier en daar een begin van brand is ontstaan, dat men terstond meester was. Niemand is getroffen. Een van onze duikbooten, onder bevel van den corvettenkapitein Manlio Oetroni, heeft op den Atlantischen Oceaan het Grieksche vrachtschip „Anastacia", groot 2.883 ton getorpedeerd en tot zinken ge bracht. Een tweede duikboot die eveneens op den Atlantischen Oceaan opereerde en onder bevel stond van den corvettenkapi tein Salvatore Todaro, heeft na een zwaren strijd het gewapende Brltsche vrachtschip „Shakespeare", groot 7000 ton tot zinken gebracht. Een duikboot, die op de Middel landsche Zee opereerde en onder bevel stond van den corvettenkapitein Paolo Vagliasindi, heeft twee vrachtschepen met een niet nauwkeurig bekend tonnage, die in convooï voeren, dat zwaar beschermd werd, getorpedeerd. Twee vijandelijke duikbooten zijn tot zin ken gebracht door onze torpedobooten. Een harer was de Fransche duikboot Narval behoorende tot de strijdkrachten, die in dienst staan van Engeland. De duikboot „Regulus", waarvan de Britsche admirali teit kortgeleden het verlies heeft bekend gemaakt, was een der duikbooten, die als vernield zijn oogeeeven ln een der vorige weermachtberichten. AMSTERDAM, 10 Januari. Hoe gunstig de toestand ln de ijzer- en staal industrie der Ver. Staten op het oogenblik Is, blijkt wel duidelijk uit de bedrijvigheid die in dezen tak van nijverheid blijft heerschen. De productie wordt namelijk gedurende deze week op 97,2 der capaciteit geraamd, tegen even beneden de 96 een week geleden. Met dit percentage is een peil bereikt, dat haast nog nimmer is Voorgekomen aangezien men tot het topjaar 1929 moet teruggaan alvorens men weer een dergelijk hoog cijfer in de industrieele geschiedenis van dezen bedrijfstak tegenkomt. Alle teekenen wijzen er dan ook duidelijk op, dat de Amerikaansche staalnijverheid ook in I het nieuwe jaar een periode van ongekenden voorpoed tegemoet gaat. In dit verband kan als voorbeeld worden vermeld, dat eenige onderne mingen hebben meegedeeld, dat zij orders om trent levering van stalen platen, pas voor het derde kwartaal van dit jaar kunnen acceptee ren. Een actueel, alles overheerschend probleem op dit momentris niet: „kan een afzet voor deze recordproductie worden gevonden", maar veel eer dient de vraag te worden gesteld: „in welke mate kan de steeds stijgende behoefte aan staalproducten worden bevredigd?" mede tea gevolge van de uitvoering van het bewapenings programma is immers de tegenwoordige capaci teit der groote ondernemingen ondanks het feit dat deze in de laatste tien Jaar aanzienlijk werd verhoogd, op geen stukken na voldoende. Vandaar, dat verschillende maatschappijen, zooals Bethlehem Steel, National Steel en U.S. Steel, zich dan ook reeds bezig houden met een nieuw, dringend uitbreidingsprogram. Hoe langer hoe meer evenwel blijkt, dat een dergelijke enorme productie ten opzichte van de fabricage en andere kosten ongunstig doét gevoelen.' Zulks te meer waar de stijging der kosten cn uitgaven niet kan worden opgevan gen door een prijsverhooging, hetgeen in nor male tijde bij een dergelijke constellatie onge twijfeld zou zijn geschied. Dat dit niet is ge schied. Is een gevolg van rekening houden met dc wenschen der Amerikaansche regeering die tegen een prijsstijging, vooral ten aanzien van die goederen, die voor de bewapening noodza kelijk zijn, ten scherpste is gékant. Een ander vraagstuk is hetgeen ook in deze kolommen reeds herhaaldelijk is uiteengezet. de zeer hooge slijtage die by de productiemiddelen van toenemende beteekenis is, gezien het feit. dat het productieproces zich by voortduring om en naby het hoogste peil biyft bewegen. By een dergeiyke koortsachtige bedrijvigheid is het ver klaarbaar. dat spoedige vernieuwing of vervan ging van bestaande installaties en apparaten moet plaats vinden. Maar, aan den anderen kant dient de beteekenis van deze factoren, waaraan men nog de verder te verwachten sterke belnstingverhoogingen zou kunnen toe voegen. niet te overschatten. Want bij een na genoeg volkomen gebruiken en benutten der theoretisch mogeiyke capaciteit stygt het winst- volume aanzienlijk. Ongetwijfeld zal de weer spiegeling hiervan in de kwartaalsresultaten van de voornaamste ondernemingen in dezen tak van nijverheid tot uiting komen. Hiermede wordt dan ook reeds terdege rekening gehouden aangezien men oo de New Yorksche beurs ge durende de laatste dagen vry aanzleniyke be langstelling voor staalwaarden heeft kunnen waarnemen. De middagsbeurs. De koersbeweging op de Amsterdamsche effectenbeurs had heden een wisselvallig, ja zelfs grillig verloop. Kon men bij opening van een beslist vaste stemming spreken, hetgeen gepaard ging met flinke koerswin sten over bijna de geheele linie, tegen het midden van de beurs toonden de noteerin gen een uitgesproken neiging de beneden- waartsche richting in te slaan. Tegen het einde van den middag was er zelfs sprake van een flauwe stemming, zoodat het avance, dat bij het begin van de beurs was verkregen, geheel en al te niet werd gedaan. In sommige gevallen werden dan ook lagere noteeringen verkregen dan het slot van gisteren. Binnenlandsche industrieele fondsen kon den zich nog het minst van dit tegenstrij dige verloop iets aantrekken. De koersver schillen in deze afdeeling waren uiteinde lijk slechts gering. Aku's openden met 110 3/4%> een vol punt boven den laatsten koers van den vorigen dag. De noteering bleef vrijwel den geheelen middag omstreeks de 109»/;° o bewegen en fliueteerdie later nog tot 109%. Philips kon een koerswinst van 1V*% vrij wel geheel en al behouden. De slotnotee- ring was met 214 een vol punt hooger. Unilevers daarentegen kwamen met 131°. o beneden den koers van gisteren. In de Cultuurafdeeling openden van Rubber fondsen Amsterdam Rubbers drie punten hoo- ger op 291. Tengevolge van de reeds gememo reerde stemming liep de noteering tegen het midden van de beurs omlaag zoodat uiteinde lijk weer het niveau van cisteren werd berei De minder courante soorten waren deels Iets hooger, deels fractioneel lager. Van tabaks fondsen kon Dell Batavia het onlangs geleden koersverlies weer met een noteering van 204 procent geheel en al inhalen. Ook Dell Mij. waren een punt of vier vaster op 270 procent. Maar de flauwe stemming kreeg ook hier de overhand, zoodat het hoogere koersni- veau moest worden prijsgegeven. Ten aan zien van Suikerwaarden kan worden ge zegd, dat vooral H.V.A.'s na een aanzien lijk hoogere opening, vrij scherp reageer den en per saldo met iets boven de 450% beneden het niveau van gisteren terecht kwamen. In den Scheepvaarthoek kwamen even eens aanzienlijke verschuivingen voor. Hier kon men reeds bij het begin van de beurs constateeren dat de vraag voor scheep vaartfondsen, die den laatsten tijd bij voortduring kon worden waargenomen, iet wat geluwd was. Vaarten daalden tot 122, Japanlijnen waren uitgesproken flauw en na een opening op 158 daalde de noteering tot 1541/2; het slot kwam op een niveau van 156. Scheepvaart Unies verloren met 186 procent bijna drie punten. In de Amerikaansche afdeeling werd het hoogere slot van New-York vooral ten aan zien van Staalfondsen en Koperwaarden, grif overgenomen. De benedenwaartsche tendenz van de koersen ln overige afdec- lingen deden ook hier de noteeringen da len, zoodat per saldo ondanks de flink hoo gere openingskoersen het slot van gisteren nauwelijks werd behaald. Een uitzondering evenwel vormden Spoorweg fondsen, die over de geheele linie niet onaan zienlijk hooger werden afgedaan, en later slechts fractioneel fluctueerden. Olies gaven een onzeker verloop te aanschou wen. De openingskoers was met 277 procent drie punten hooger. Even later daalde de noteering plotseling tot 274, het niveau van gisteren, zakte later zelfs in tot 271 Vi procent. Op de Beleggingsmarkt bestond een be slist vaste stemming voor Nederlandsche Staatsfondsen, vermoedelijk tengevolge van het feit, dat verkochte aandeelen, uit hoofde van behaalde koerswinsten, in obli gaties werden belegd. Daarnaast kon men eenige beleggingsvraag uit hoofde van los singen waarnemen. De Gestaffelde Leening steeg tot 89 5/8, later zelfs tot 89 3/4; ook de overige soor ten waren aan den vasten kant. Voor Ge- meenteleeningen en Pandbrieven was eveneens goede belangstelling waar te nemen. Geld op prolongatie 2 3/4 procent. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDER! ANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16, 1.88 9/16; Berlijn 75.28, 75.43; Brussel 30.11, 30.17; Helsinki 3.81. 3.82; Stockholm 44.81, 44.90; Zürich 43.63, 43,71. Bankpapier: Berlijn 75.19. 75.34; New York 1.86%. 1.901/4; Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76, 44.94; Zürich 43.59, 43.75. 3—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3