Scherpe Wind VICKS HOESTBONBONS LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 10 januari 1941 KERK- EN SOW NIEUWS «S! llit de Omstreken Het bewaren van wintergroenten en fruit STADSNIEUWS BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN KtN/T IN IIIIERIN Adviezen van den Voedingsraad Laatste Berichten Binnenland De schoolestafette der Leidsche IJsclub. EEN „LEIDSCH DAGBLAD-WISSELBEKER" UITGELOOFD. Het groote succes dat de verleden win ter op de banen der Leidsche IJsclub gehouden school-estafette-wedstrijden hebben gehad,' is vóór de directie van dit Blad aahléiding geweest thans een „Leidsch Daglad-wisselbeker" beschik baar te stellen, welke driemaal achter een of vijfmaal in totaal gewonnen moet worden om definitief eigendom te zijn. Hoewel wij er van overtuigd zijn dat er ook zonder deze bijzondere attractie weer groote animo zou hebben bestaan voor de Zaterdagmiddag a.s. te houden estafette, meenen wij toch met stelligheid te mogen aannemen dat de belangstelling van scho lieren en publek er nog belangrijk door groeien zal. Ieder jaar zal voortaan, als Koning Thialf meewerken wil, de „Leidsch Dagbladbeker" de inzet zijn van een feilen en sportleven kamp tusschen vele Leidsche schoolploegen en al dagen tevoren zal men zich telkens weer verheugen op den' komen den strijd! Wij zijn zeer benieuwd wie voor de eerste maal op den wisselprijs beslag zal weten te leggen. Bovendien zal de baan morgenavond ge opend zijn; hedenavond is de baan ge sloten. Wij kunnen verder nog mededeelen dat er Zondagmiddag door de Leidsche IJsclub wedstrijden worden georganiseerd in het schoonrijden voor paren (voor leden, zoowel als voor niet-leden). Aan bedrijvigheid en een genoeglijke stemming zal het dit week-einde op de baan derhalve geenszins ontbreken! DIEFSTAL VAN BRANDSTOFFEN. De politie heeft gisteravond twee man nen aangehouden, die elk een zak kolen op hun schouder vervoerden. Bij onderzoek bleek, dat deze kolen waren ontvreemd van een opslagplaats op het terrein der Ned. Spoorwegen aan den Haagweg. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Proveta (Propaganda en Verzekering Tandverzorging), Turfmarkt, hoek Haar lemmerstraat. Leiden. Vestiging filiaal: Langectraat 78a, Alkmaar. Firma „Parlevliet's Cut Flower Supply" en „D. Parlevliet, Rijnsburg", Santlaan 22, Rijnsburg. Uittredende vennooten: Chr. Eg- gink Sr. en J. Eggink, Voorschoten. Nieuwe vennoot: Chr. Eggink, Voorschoten. Vesti ging filiaal: Aalsmeer, Stationsweg 19, on der den naam: Parlevliet's Schnittblumen- versand. Naamlooze Vennootschap Bloembollen- handel en Kweekerlj voorheen Konijnen burg en Mark, Offemweg 42, Noordwijk. De procuratiehouder J. M. C. de Mooy is be noemd tot directeur. Nieuwe Inschrijving: Erven L. J. Slingerland, Hondsdijk A. 59, Koudekerk a. d. Rijn. Smederij. Vennooten: M. W. Slingerland en C. J. N. Slingerland, Koudekerk a. d. Rijn. Op verzoek van de politie te Den Haag is hier ter stede een 23-jarige vrouw aange houden, verdacht van diefstal van een gou den ring Gistermiddag is de 11-jarige C. R. bij het schaatsenrijden op den Heerensingel gevallen, waarbij zij haar rechterarm brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde het meisje naar het Academisch Ziekenhuis. Geslaagd is voor het examen Fransche Handelscorrespondentie, afgenomen door de Ver., van Leeraren in de Handelsweten schappen, de heer W. Eduard, alhier. Onze stadgenoot de heer G. J. J. van Tol slaagde voor het examen Boekhouden, Handelsrekenen en Handelsrecht. GEBOREN: Cornells zn. van C. v. d. Zwan en W. Blan- kenstein Johanna Christina Maria dr. van J. J. van Dorp en E. C. Smit Adriana Jo hanna dr. van J. P. Meershoek en A.- H. Klein Johannes Adriaan Maria zn. van J. H. A. A. Gubbens en M. A. M. Jongmans. OVERLEDEN: M. v. d. Zeeuw dr. 6 mnd. J. H. Hoogen- boom zn.. 1 mnd. E. de Regt hsvr. van A. Hofman 43 jr. H. J. v. d. Weijden m.. 66 jr. M. Scheelings hsvr. van A. de Bes, 58 jr. NED. HERVKERK. Aangenomen naar Asten (toez.i cand. D. van Krugten hulpprediker te Utrecht. Bedankt voor Westbroek ds. J. de Lange te Wilsum (Ov.). DS. N. IJ. VAN GOOR OVERLEDEN. Op 74-jarigen leeftijd Is in het diacones- senhuis te Groningen overleden ds. N. IJ. van Goor, emeritus-predikant van de Ge reformeerde kerk te Zuidhom. Nicolaas IJsbrand van Goor werd geboren 18 Juni 1866. Hij studeerde aan de theologische school te Kampen en werd in 1894 candi- daat. Meermalen werd hij afgevaardigd naar de particuliere synode, en maakte hij deel uit van de generale synode van Amster dam. De theologische hoogeschool diende hij als secundus curator. Van zijn hand verscheen „Het geloof der vaderen." dat vijf drukken beleefde. PROF. DR. II. T. COLENBRANDER NAM AFSCHEID VAN „DE GIDS". Prof. dr. J. Huizinga over zijn redacteur schap en over de oude redactievergaderingen Het Januari-naimmer van De Gids opent met een redactioneel afscheid1 van prof. dr H. T. Colenbrander, die gedurende vier en dertig jaar als redacteur aan het tijdschrift verbonden is geweest en met ingang van den nieuwen jaargang is afgetreden en op gevolgd door mr. Martinus Nijhoff. Prof. Colenbrander is in 1906 tot de redactie van De Gids toegetreden en heeft van 1916 tot 1039 ook het redactie-secretariaat waarge nomen. „Onzerzijds", aldus de redactie, „geven wij hem de verzekering, dat de herinnering aan zijn markante persoonlijk heid in de Gids-redactie zal bleven voort leven". Prof. dr. J. Huizinga schrijft, o.m.: „Bij den ontzagwe'kkenden last van nog te verrichten arbeid, waarin hij als een berggeest besloten zat. nam Colenbrander nog het secretariaat van De Gids op zich. Hij heeft het waarlijk niet als iets bijkom stigs opgevat. Er kwamen bijna op iedere vergadering bijdragen ter tafel, die te goed waren om af te wijzen, maar te slecht samengesteld om ze ongewijzigd op te nemen. Colenbrander belastte zich steeds weer met het persklaar maken van zulke onvoldragen artikelen, ten koste van hoe veel doorzwoegde nachten, niemand weet het. Zijn BuitenlandscheOverzichten ble ven vele jaren voor tal van lezers het kort begrip van de geschiedenis van den dag. In de redactievergaderingen leidde de be- oordeeling der ingekomen bijdragen gere geld tot zeer levendige discussie. Vooral De Meester had zich dikwijls hevig te weren tegen minder enthousiaste inzichten van zijn mederedacteuren. De goede stemming bleef altijd bewaard, dank zij De Meesters onverstoorbare bonhomie. Een enkele maal dreigde er werkelijk geschil. Colenbrander was altijd een man van afdoen, beslissen. Zonder dat hij zijn meaning aan anderen opdrong, ontbrak het hem niet aan een autoritairen trek. Van iemand van half- Friesche afkomst als hij kon -men niet ver wachten, dat hij een standpunt, waarin hij meende sterk te staan, spoedig zou prijs geven. Maar kwam het tot den rand van een conflict dan kon hij plotseling toegeven met een oprechte en ontroerende hartelijk heid. die aller vriendschapsband met hem weer dubbel vast aansnoerde. Wij allen hadden een sterke genegenheid voor zijn krachtige, inwendig gloeiende, ernstige per soonlijkheid. De jaren zijn aan hem, gelijk aan ieder ander, niet zonder den druk van hun last voorbij gegaan. Zijai leven is nooit gemakkelijk geweest. De latere jaren brach ten hem een belemmering in het gaan, die niet meer wtiken wilde. Die beperking van beweeglijkheid heeft hem, die vroeger tegen geen vermoeienis of krachtsinspan ning opzag, aanleiding gegeven, nog vóór de vastgestelde leeftijdsgrens zich aan ver schillende bezigheden te onttrekken. In de Aikademie van Wetenschappen ging hij overeenkomstig zijn wensch voortijdig over tot d'e rustende leden. Een jaar geleden nam hij afscheid van het secretariaat der Gidsredactie,, thans ook van het redacteur schap zelf. Wat het oude tijdschrift aan Colenbrander te danken heeft gehad, weten het best degenen, die in de eerste tientallen jaren der eeuw zijn mederedacteuren zijn geweest Hun getal is al deerlijk geslonken." BEGRAFENIS M. J. BRUSSE. Vele journalisten en kunstenaars getuigen van hun belangstelling. Onder groote belangstelling uit journalis tieke kringen en uit de kunstenaarskolonie te Schoorl is gisteren op de eenvoudige dorpsbegraafplaats te Schoorl het stoffelijk overschot teraardebesteld van den oud-re dacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, den schrijver van de rubriek „Onder de menschen", M. J. Brusse. BENTHUIZEN. Arm gebroken. Bij het schaatsenrijden kwam mej. A. Deurlo zóó ernstig te vallen, dat zij haar linkerarm- brak. Dr. Steur verleende de eerste hulp. HILLEGOM. De Bloembollenbeurs. De bloembollenbeurs werd gisteren door 99 personen bezocht. Er was geen handel. Door de firma C. Jonkheer en Zonen waren 4 kistjes ingezonden met e.v.t. Brillant Star Max. Zondagsdienst voor doktoren. De Zondagsdienst der doktoren wordt Zondag a.s. waargenomen door dr. Versiuys KATWIJK. CORN. VAN DUYN f Onze plaatsgenoot, de heer Corn, v. Duyn uit de Waal Malefijtstraat, die Zaterdag per rijwiel op den Wassenaarsche weg door een auto werd aangereden, waarbij hij een paar hoofdwonden en verwondingen aan beide beenen opliep en die per ziekenauto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden werd vervoerd, is daar gisteren tengevolge van dat droevig ongeval overleden. KATWIJK AAN DEN RIJN. HOOGERE TUINBOUWPRIJZEN. Schorseneeren voor export. Het was een week vol afwisseling. Vorst, sneeuw, dooi, verkeersmoeilijkheden, dit al les maakte dat de aanvoer der tuinbouw producten niet overvloedig was. Dat zulks van invloed was op de prijzen, laat zich be grijpen. Van alle producten gingen de prij zen omhoog. Zoo bracht b.v. waschpeen van f. 10.tot f. 14.-— per 100 K.G. op, een in dit seizoen nog ongekend hoogen prijs. Met Gele Andijvie was het nog erger gesteld: deze bracht het tot 1721 per KG. Ook kroten en uien, die al zoo lang op een vas ten prijs stonden, gingen thans omhoog en Onder hen, die van hun belangstelling blijk gaven waren van de N.R.C. aanwezig de directeur mr. H. de Bloeme. de waarne mend hoofd-redacteur mr. Joh. Huyts, de rdeacteuren W. H. R. van Manen, J. M. Pattist en de Amsterdamsche redacteur D. Kouwenaar en de oud-redacteuren J. Schraver, H. C. van Houten en Tj. Y. King- ma Boltjes. Van de autoriteiten te Schoorl waren er de burgemeester S. G. Fi L. baron van Fri- dagh, de wethouder Winter en de loco- secretaris C. J. van Wijk. Van de kunste naars noemen wij John Raedeker, Harry Kuijten, Germ, de Jong, J. van Herwijnen, Chris Sibbelee, Sally de Koning, Piet Wieg man, Pine Beider, M. J. Louw. Voort-s waren nog de schilder H. J. Bie- ling Jr. uit Rhoon, ds. Boeke en de jour nalist D. H. Klomp aanwezig. Toen de door vele kransen, waaronder van de directie en redacteuren van de N. R.C. en van het echtpaar Van der Lugt Melsert bedekte kist in de groeve was neergelaten, voerden achteréenvolgens het woord de directeur van de N.R.C., mr. H. de Blome, de waarnemend hoofdredacteur mr. Joh. Huyts, de heer J. Schraver, namens den kring van collega's in wij deren zin dan de N.R.C.zooals die voor kort waren ge organiseerd in den Nederlandschen Jour nalistenkring, de schilder A. F. Bieling Jr. en de heer D. H. Klomp. Een zoon heeft tenslotte dank gezegd voor de vele van waardeering getuigende woorden. Als bewaarplaats van wintergroenten en fruit komt de kelder in aanmerking, mits deze vorstvrij is en op een zonnigen, milden dag gelucht kan worden. Bij zeer strenge vorst hangt u voor het raampje een mat of iets dérgelijks om de koude buiten te hou den. Voor groenten en fruit neemt u, zoo moger.'k, een gescheiden ruimte, daar het fruit samen met aardappelen en groente bewaard, sneller aan bederf onderhevig is. Is er geen kelder, dan kan een vorstvrij frisch kamertje, speciaal voor fruit, uitste kende diensten doen. In den kelder komen dan: le. De aardappelen. Deze mogen niet nat in Jen kelder worden gebracht. Ze moeten op een donkere, niet te warme plaats be waard worden, daar zij anders snel gaan kiemen. Zij blijven n.l. na het oogsten door groeien, halen adem en loopen uit. Gaat het om een kleinen voorraad, dan kunt u deze in wat kleine kisten laten staan, de kisten niet geheel gevuld en een paar latjes voor luchtcirculatie er tusschen. Een grootere partij kan op stroo of losse turf worden gelegd. Regelmatig nazien en om zetten om schieten te voorkomen, is noodig. Het beste is een kist van latwerk, waar de aardappelen boven ingaan en onder uit een schuine ruif, toeloopen, zooals voor anthra- ciet vaak in gebruik is. De aardappelen ko men dan vanzelf bij herhaling in beweging. 2e. De groenten. Enkele hiervan kunt u met een touwtje aan den stronk en met den kop naar beneden ophangen. Van de bloemkool verwijdert u eerst de stugge bla deren, terwijl de soepele binnenste als be schutting over de bloem gevouwen worden. De ruimte mag vooral niet te warm en te droog zijn, want dan \yordt alles rimpelig en slap. Deze kool, wortelen, kroten, knolrapen, schorseneeren e.d. kunt u ook goed in den tuin opkuilen, op wat stroo of latwerk leggen, met stroo afdekken en zooveel aarde er op, dat alles vorstvrij blijft. Bij het openen en vóór het verbruik goed con troleeren: „het minste moet eerst op". Uien kunt u het eenvoudigste in een on benut kamertje leggen. Zij kunnen gerust een paar graden vorst hebben. Brusselsch lof voor eigen gebruik kan in den kelder of in een donkere kast in vocihtig zand worden ingegraven, reeds bij eenige warmte loopen de wortels uit en de ge el-groene losse bladeren kan men regelmatig oogsten. Het fruit wordt, zooals gezegd, apart gehouden. Appels kunnen, mits vorstvrij en niet te warm, ook op den zolder be waard worden. Een verwarmingskelder is niet geschikt voor het bewaren van fruit. Wormstekige en schurftige vruchten ko men niet voor bewaren in aanmerking. Daarom moet u de vruchten stuk voor stuk nakijken. Voor het bewaren neemt u liefst handgeplu'kt fruit. Appels hebben dikwijls een min of meer vettige schil, wat bij sommige soorten zeer goed is te merken. Door deze eigenschap, worden de vruchten beschermd en drogen minder snel uit. Niet ieder beschikt over een aparte fruitbewaarplaats. Eenige kranten uitgespreid op den vloer van zol der, vorstvrije kast of kamer zijn zeer ge schikt om het fruit er één laag dik op uit te spreiden, niet meer. Bij verbruik telkens controleeren. Is de ruimte beperkt, dan kunnen ook eenige kistjes boven op elkaar dienst doen. telkens een paar latjes er tus schen voor luchtcirculatie. Bij zeer strenge koude dekt u het fruit extra af. Bij zachter weer moet die deklaag verwijderd worden, daar de vruchten anders gaan broeien en rotten. wel kroten voor f. 2.502.80 in de gangbare maat en uien voor f.4.tot 4.50 per 100 K.G. Dit neemt niet weg, dj.t beide produc ten nog onvoldoende betaald zijn voor de zen tijd van het jaar. Met de sluitkoolsoor- ten ging het nog zeer matig. Roode kool noteerde van f. 4.50 tot 5.per 100 K.G., Gele kool vali 3.10 tot 4.10 en Groene Kool, die van de vorst nogal geleden heeft, ging voor 3.20 tot 4.10 per 100 KG. Schorsenee ren worden voor export goed gevraagd en brengen een mooien prijs op. 1ste soort van 13.80 tot 16.— per 100 K.G. KATWIJK AAN ZEE. LEDENVERGADERING VISSCHERSVER. „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" De drukbezochte vergadering dezer 310 leden tellende vereeniging, werd gister avond in Casa Cara gehouden De voorzit ter, de heer L. van Beelen, liet zingen Ps. 68 vers 10, las Ruth 1 en ging voor in ge bed en herdacht o.a. het viertal leden, dat ons door den dood ontvallen is, n.l. Maarten van Duyn, Arend v. d. Oever, Corn.'Rem- melzwaal en Corn, van Duyn, die gisteren gestorven is. Spr. gaf vervolgens een be schouwing over het voorgelezen hoofdstuk. Nadat gezongen was Gez. 189 vers 6 werden de notulen der vorige vergadering gelezen. De boekhouder de heer A. C. de Kort, bracht het financieele verslag uit. De in komsten over 1940 bedroegen f. 1960.44, waarvan f. 1614.50 aan contributie der le den. De uitgaven bedroegen f. 3088.15, waar van f. 1583.55 aan ziekte-uitkeeringen en f. 1166.25 voor verstrekking van aardappe len aan alle leden. Er was een nadeelig sal do van f. 1127.51. De voorzitter dankte den heer de Kort voor zijn belanglooze diensten en sprak den wensch uit, dat God hem de kracht moge geven, dit werk voort te zetten. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredenden, de voorzitter L. van Beelen, H. de Best en C. Plug bij accl. herkozen. De heer Gerrit v. d. Plas wenschte voor herbe noeming niet in aanmerking te komen; in zijn plaats werd als bestuurslid gekozen de heer Jac. van Duyn. Tot leden der kas- commissie werden benoemd de heeren Jac. v. d. Bent, Leen v. d. Bent en A. Wassenaar. Namens de leden dankte de heer A. Was senaar het bestuur voor het feit, dat we derom aan elk lid 3 kisten aardappelen ge zonden was; voor velen beteekende dit een groote uitkomst. Nadat het laatste vers van Gez. 50 ge zongen was, werd geëindigd met dankge bed. UITVOERING GYMNASTIEKVER. „HERCULES." Deze uitvoering werd gisteravond in de Zaal voor Prot. Belangen gehouden. Onder leiding van mevr. A. HolzKellenaers leerares lichamelijke oefening M. O. uit Lei den en den heer P. van Wijk uit Leiden werd prachtig werk verricht. Medewerking verleende onze vroegere plaatsgenoot de heer P. van Duyn (Ned. keurturner) uit Heemstede. De versterkte gramofoonmuziek werd verzorgd door den heer H. de Jager. De heer J. Volbeda heette de vele aan wezigen hartelijk welkom, alsmede den ge meente-secretaris, den heer D. C. O. Boek hoven. Na den opmarsch en opening met het vaandel, werden eerst de kabouterspelletjes uitgevoerd, begeleid op de piano .door Alie v. d. Voort. De jongens maakten dan oefe ningen ter opbouwing van een gezonde, correcte lichaamshouding. Onder de bekwa me leiding van mevr. Holtz voerden de meisjes bijkans onberispelijk „kleermakers dansjes" uit. De rhythmische oefeningen der dames waren uitstekend, geen wonder dat mevr. Holtz met haar leerlingen her haaldelijk applaus oogstte; dat was ook het geval met de knotsoefeningen. De heeren waren niet minder op dreef. De oefeningen aan het hooge rek waren span nend; moeilijke toeren werden volbracht. Ook het paardspringen en het werken aan de brug verdiende aller aandacht. De mede werking van den heer van Duyn viel even als vorige jaren weer op. Het laatste num mer was een prachtige stand door de meis jes en dames op initiatief van mevr. Holtz samengesteld. Aan mevr. Holtz en aan den heer van Wijk werden bloemen aangeboden. De heer Volbeda dankte den nieuwen di recteur, den heer van Wijk, voor hetgeen hij met zijn leerlingen gepresteerd had en me vrouw Holtz, die getoond heeft, wat bereikt kan worden naar de moderne eischen der gymnastiek. Ook dankte hij den heer Tu- renhout, die met de heeren heeft medege werkt en den heer de Jager. Na een op wekkend woord om leden te werven voor Hercules volgde sluiting. LISSE. Vergadering R.K. Vrouwenbond. De afd. Lisse van den R.K. Vrouwen bond hield in „De Witte Zwaan" een ver gadering onder presidium van mevr. Vree burgHeemskerk. Als spreker trad op Rec tor Drost uit Amsterdam welke de vrouwen wees op haar roeping in dezen tijd. De vrou wen, aldus spr., hebben de opvoeding in handen van het volgende geslacht en moet alle middelen gebruiken om deze opvoe ding Tjvel te doen slagen. Spr. had een aan dachtig gehoor. RIJNSBURG. De groentenhandel. Aan de groentenveiling is, wat de aan voer betreft, weinig verandering gekomen. Wel worden door de vorst, de moeilijkheden grooter om de producten van het land te halen. Door verhooging der maximum-prij zen is voor enkele groentensoorten een klei ne verhooging ingetreden. Waschpeen en knolselderij brengen nog steeds een besten prijs op. Wordt van de eerste bij dooi weer de aanvoer grooter, dan zal prijsdaling daar wel het gevolg van zijn. Rijkspostspaarbank. Aan het Postkantonr hadden over De cember 20 inlagen plaats tot een bedrag van f. 1582.50 en 82 terugbetalingen tot 1.13251.18. maakt Uw keel droog en effent den weg voor verkoudheden." Verzacht en maak Uw keel vochtig met 5918 (Ingez. Med.) SASSENHEIM. Herdenkingsavond Naaiver. „Dorcas". In verband met het 50-jarig bestaan der Naaivereeniging „Dorcas" werd een her denkingsavond gehouden voor de leden en enkele genoodlgden. In haar openingswoord herinnerde de presidente, mej. R. Roosa, er aan dat ds. Thijs, den stoot tot de oprichting had ge geven. Het verdere van den avond werd gevuld met verschillende bijdragen en een impro visatie-wedstrijd. De le prijs verwierf mej. R. Dreef, de 2e mej. J. v. d. Heyden en de 3e mej. R. Roosa. De le prijs voor de voor drachten werd toegekend aan mej. Perfors. Ds. Kuiper hield een korte rede, waarin hij wees op het mooie en nuttige werk, dat „Dorcas" in haar 50-jarig bestaan heeft mogen verrichten. Zondagsdienst voor doktoren. Deze wordt a.s. Zondag waargenomen doör de doktoren Stereber en Bots. De heer Th. A, A. v. d. Voort alhier, slaagde voor het diploma van de Vereeni ging van Leeraren in de Handelsweten schappen. WARMOND. Been gebroken. De heer Van Meerle uit Voorburg kwam op het ijs zoo ongelukkig te vallen, dat hij zijn rechterbeen brak. HU is per auto naar zijn. woonplaats vervoerd. ZOETERWOUDE. Stalkeuring der Geïtenfok-vereeniging. Bij de leden van de Geitenfokvereeniging Zoeterwoude-Leiderdorp werd de jaarlijk- sche stalkeuring gehouden door de Rijks veeteelt-consulent den heer de Jong. Na deze keuring werd in Café „Ik leer nog" een vergadering gehouden. Na het ope ningswoord van den voorzitter den heer Rietveld hield de heer de Jong een lezing over „De geitenhouderij in dezen tijd". Na afloop werden de prijswinnaars der stal keuring bekend gemaakt en met eenige welgekozen woorden de prijzen, bestaande uit diverse melkgereedschappen, uitgereikt. De beoordeeling was geschiedt in twee af- deellngen, betreffende losloopende- en vaststaande geiten. Voor de losloopende geiten werden de prijzen als volgt toege kend: 1. A. den Hollander, 2. J. Rotmen- schen, 3. B. Hoogstraten, 4. H. Rietveld, 5. W. de Leeuw en 6. G. van Driel. Voor de vaststaande geiten: 1. Ch. H. van Mil, 2. B. van der Hulst, 3. A. Verhoekx, 4. L. Baars, 5. B. van Kempen en 6. J. Straat hof. Voor de eerste groep was het hoogst aantal punten 93, voor de tweede groep 91. Met een voor de geitenhouders leerzame rondvraag werd deze welgeslaagde verga ring gesloten. WEDEROPBOUW EN DE BELANGEN VAN DE KUNSTENAARS. De algemeen gemachtigde voor den we deropbouw, dr. ir. J. A. Ringers, heeft een rondschrijven gericht aan de bij den we deropbouw betrokken architecten naar aanleiding van een verzoek van het be stuur van de Algemeene Nederlandsche Kunstenaarsorganisatie (N.O.K.), of hij niet zou kunnen bevorderen, dat bij het wederopbouwwerk ook gedacht wordt aan de belangen van de kunstenaars. Hij is van meening, dat er zich vele ge vallen zullen voordoen, waarbij de finan ciën geen beletsel behoeven te zijn om in het wederopbouwwerk kunstenaars te be trekken. Ook wanneer geen ruime midde len voor den herbouw ter beschikking staan, zal menigmaal, zij het dan op be scheiden schaal, een taak voor Öüimste naars zijn weggelegd. Om een voorbeeld te noemen zal, in het geval een blok wo ningen moet worden gebouwd, de bouw som per woning geen verhooging van be- teekenis ondergaan, indien de medewer king van kunstenaars wordt ingeroepen voor de verzorging van gelijke onderdee- len, zooals smeedwerk, voor het aangeven van kleuren bij het schilderwerk e.d. Het spreekt vanzelf, dat bij de stichting van groote gebouwen, in het bijzonder voor de inwendige verzorging, een veel omvang rijker en belangrijker taak voor kunste naars kan bestaan. Het is van groot be lang, dat aan dezen kant van het her- bouwwerk wordt gedacht. GEBRUIK VAN BETONIJZER WORDT BEPERKT. Met het oog op de toenemende schaarschte aan betonijzer in het algemeen en de nog ongunstiger positie van betonijzer van ge ringen diameter, is het noodzakelijk om op dit materiaal een zoo groot mogelijke be sparing toe te passen. Het is daarom, dat de algemeen gemach tigde voor den wederopbouw voortaan bij de goedkeuring van werken, behalve in uit zonderlijke gevallen, het gebruik van beton ijzer niet meer kan toestaan voor trottoir banden opsluitbanden, kantplanken, berm plankjes, parkeerborden en dergelijke pro ducten. welke voor den aanleg van wegen, fietspaden, enz. worden toegepast, aange zien het mogelijk is om deze betonwaren zonder wapeningsijzer te vervaardigen zon der dat deze qualitatief behoeven onder te doen voor gewapende betonwaren. Ook voor andere betonwaren, welke niet alle genoemd kunnen worden, is het nood zakelijk om de toepassing van betonijzer tot een minium te beperken. Mocht het in bepaalde gevallen noodig zijn voor wape ningsberekeningen meer inlichtingen t« verkrijgen, dan verdient overleg met de fa brikanten van betonwaren aanbeveling. 2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2