Binnenland De eerste Winterhulpcollecte LE1DSCH DASBÜD - Tweede B!ad Donderdag 9 Januari 1941 De „oude" inkomstenbelasting Interessante vergelijking der resultaten uit alle deelen des lands Recht van abolitie en gratie GEMENGD NIEUWS Brand in een opslagplaats van tapijten RECHTZAKEN Zijn zoon met een bijl aangevallen FAILLISSEMENTEN AGENDA Winterhulp Nederland Het heertje uit het bestedelingenhuis BINNENKORT EENIGE FACILITEITEN. Naar „De Tel." verneemt ie zeer binnen kort een beslissing van den secretaris-ge neraal van het Departement van Finan ciën te verwachten omtrent zekere facili teiten voor hen, die onder de Loonbelas ting vallen, doch die den reeds opgelegden aanslag 1940'41 nog niet geheel hebben voldaan. Hieronder vallen Ook zij, die in het geheel nog geen aanslag hebben ont vangen. Er wordt overwogen het aantal termij nen. waarin de belasting mag worden be taald, te vergrooten. Zooals bekend heeft iedere belastingplichtige er recht op zijn belasting in ten minste vijf gelijke termij nen te voldoen. Zoodoende zou dus de on evenredig zware druk. die anders gedurende de eerste maanden van het jaar op de genen gelegd zou worden, die uitsluitend onder de loonbelasting vallen, eenigszins worden verlicht. Over het aantal dezer termijnen wensch- te men zich te bevoegder plaatse op dit oogenblik nog niet uit te laten. Wel is het de bedoeling, dat de faciliteit voor ieder een hetzelfde zal zijn, zoodat dus niet een zekere datum zal worden bepaald, waar voor de belasting in ieder geval betaald moet zijn. Het is niet uitgesloten, dat bovenbedoelde beslissing vergezeld zal. gaan van een me- dedeeling, volgens welke het vooruit loopend op een desbetreffend besluit van den insoecteur geoorloofd zal zijn, bij de betaling der vervallen termijnen reeds rekening te houden met ontheffing voor een derde deel, als aangevraagd op de werknemersverklaring. EERVOL ONTSLAG S. DIJKSTRA. Naar wij vernemen heeft de heer S. Dijk stra, commissaris van politie en waarne mend hoofdcommissaris te Rotterdam met ingang van 1 Januari j.l. in verband met zijn gezondheidstoestand eervol ontslag uit den politiedienst verkregen. De jieer Dijkstra trad op 25 April 1898 als schrijver in politiedienst. Op 1 November 1898 weid hij tot onder-inspecteur titulair benoemd, terwijl op 1 Augustus 1900 zijn benoeming tot inspecteur 3de klasse volgde, op 1 Januari 1907 tot inspecteur 2de klasse, op 1 November 1915 tot inspecteur le klasse en op 5 Januari 1919 tot hoofdinspecteur Ruim zeven jaar later, op 4 November 1926, werd de heer Dijkstra tot commissaris be vorderd. terwij] hij zich op 1 October 1939 tevens tot woarn emend hoofdcommissaris zag aangesteld. Aks commissaris heeft de heer Dijkstra steeds gezeteld op het cen traal bureau, zoodat onder hem ressor teerden alle administratieve diensten van het politiekorps, alsmede de afdeelineen personeel en opleiding. „Msb." DISTRIBUTIE VAN ZEEP. Aangezien eenigen tijd geleden gebleken is. dat een aantal zeepfabrikanten en han delaren de bestaande distributievoorschrif ten ten aanzien van den verkoop van afle vering van medicinale en toiletzeep van de oude samenstelling had overtreden, werd. in afwachting van een nader onder zoek, met ingang van 28 September jl de verkoop en aflevering van genoemde zeep- soorten door fabrikanten, importeurs en grossiers aan den kleinhandel verboden. In verband met het feit, dat dit onder zoek thans geëindigd is en maatregelen tegen de schuldigen zullen worden geno men, ls met Ingang van 1 Januari j.J. het bovengenoemde verbod weer opgeheven, zoodat de detaillisten, die hun voorraad tegen in ontvangstneming van de geldige bonnen (1 rantsoen toiletzeep) hebben uit verkocht, dezen voorraad thans weer kun nen aanvullen bij grossiers enz. Volledigheidshalve wordt er nog op ge wezen, dat toiletzeep van de oude samen stelling en medicinale zeep uitsluitend mag worden verkocht en afgeleverd op de bon nen „1 rantsoen toiletzeep" en dat bij over treding-van deze bepaling strenge maat regelen zullen worden genomen. H. BUISMAN OVERLEDEN. Te Zwartsluis is. 70 jaar oud, overleden de heer H. Buisman, mede-directeur van de N.V. R. Buisman's Gebrande Suikerpoe- derfabriek. KOLONEL J. G. KOOPMAN OVERLEDEN. Dezer dagen is in het ziekenhuis St. An- toniushove te Voorburg in 62-jarïgen ouderdom overleden de heer J. G. Koop man, gep. kolonel der cavalerie van het Ned-Indische leger. Als ruiter verwierf hij verscheidene eere- prijzen en als ritmeester was zijn naam niet slechts in Indië en Nederland, doch ver buiten de grenzen bekend. De Ned.-In- dische regeering belastte hem indertijd met den aankoop van paarden in Australië ten behoeve van het leger. Nadat de heer Koopman in 1929 in den rang van kolonel was gepensionneerd ves tigde hij zich te Sidney in Australië (1930) waar hij de belangen van de K.L.M. en van de K.N.IX.M. vele jaren diende als haar* vertegenwoordiger daar te lande. Bij de wereldvermaarde landing van de ..Uiver" te Melbourne verwelkomde hij onze vliegers namens de beide luchtvaartmaatschappijen en trad als hun verzorger aldaar on. Ingevolge zijn wensch is in alle stilte zijn stoffelijk overschot te Westerveld gis termiddag verascht. COMMISSIE VAN ADVIES VOOR DISTRIBUTIE TEXTIELPRODUCTEN. Ingesteld ls een commissie van advies voor de distributie van textielproducten door den handel. Voorzitter van deze com missie is prof. dr. J. Wisselink. terwijl als leden zlin benoemd T. H. W. Klein Bog, F. W. M. Straesser, Th. J. H. Kuyper en H W. Müller Lehning. Het A.N.P. meldt: De afdeeling statistiek van het hoofdbureau der Stichting Winterhulp Nederland is clezer "dagen gereed gekomen met een vergelijkend overzicht der resultaten van de op 29 en 30 Nov. van het vorige jaar. gehouden eerste Winterhulpcollecte. In dit even interessant als leerzaam cijfer-m'ateriaal zijn de resultaten provinciegewijs gerang schikt in volgorde per hoofd der bevolkingen per gezin. Dit overzicht ziet er als volgt uit: Provincie: Collecten en giften aantal Opbrengst Aantal Opbrengst te zamen inwoners per inwoner gezinnen per gezin Noord-Holl. 294.190.60 1.691.647 J).1739 355.412 0.8277 Noord-Brab. 128.360.21 1.033.692 „U.1242 169.664 0.7565 Zuid-Holl. 260.888.53 2.168.251 „0.1203 439.137 0.5941 Overijssel 62.101.78 576.961 „0.1076 107.920 0.5754 Utrecht 45.262.191/2 480.028 0.0943 89.393 0.5063 Limburg 51.175.56 608.837 0.0841 104.139 0.4914 Gelderland 74.692.44 923.645 0.0809 170.946 0.4369 Drente 18.390.411/2 247.055 0.0744 45.027 0.4084 Groningen 34.780.49 423.678 0.0821 88.579 0.3927 Zeeland 18.241.45 254.965 „0.0715 57.842 „0.3154 Friesland 23.606.31 424.462 0.0556 92.685 0.2547 Nederland ƒ1.011.689.98 8.833.977 ƒ0.1145 1.720.744 0.5879 Het was in het geheel niet eenvoudig, de door de gemeenten en provinciën ingezon den gegevens volgens uniforme maatstaven te vergelijken. Niet alleen was dit een ge volg van het feit, dat de voorloopige resul taten uit alle deelen des lands nogal uit eenliepen, maar daar kwam nog bij, dat zij ook op verschillende wijze werden op gegeven. VERGELIJKINGEN Om een indruk te geven van het succes dezer eerste Winterhulpcollecte mogen be halve het bovenstaande overzicht, dat voor ziohzelf spreekt en waaraan overigens ook weinig is toe te voegen, de volgende verge lijkingen nog dienen. De Emmabloemcollecte in 1940 bracht in Den Haag ruim f. 6700.op, de collecte voor den Nationalen Reclasseeringsdag in 1937 f.3300, terwijl de eerste Winterhulp collecte bijna f. 31.000 opbracht. In Rotter dam was de opbrengst der Emmabloemcol lecte ruim f. 11.300, die voor den Nationalen Reclasseeringsdag f. 3000, terwijl Rotterdam voor de Winterhulpcollecte bijeenbracht een f. 15.750, inclusief giften f. 148.000. In Gro ningen werd aan de Emmabloemcollecte niets gegeven. Deze stad bracht bij de col lecte van den Nationalen Reclasseeringsdag f. 1600 op en bij de Winterhulpcollecte f. 4700. Tenslotte nog een voorbeeld: Utrecht gaf voor de Emmabloemcollecte' niets, voor de Nationale Reclasseering f. 1000 en voor de Winterhulpcollecte f. 17.600. In geheel Nederland bracht de Emma bloemcollecte 1940 f. 95.000 op, de Roode Kruiscollecte had in 1939 een opbrengst van f. 70.000, terwijl zooals bekend de Winterhulpcollecte van November rond f. 881.000 opbracht, schenkingen hierbij niet inbegrepen. PLATTELAND OFFERVAARDIGER. Uit onderstaande cijfers blijkt, dat het platteland zich over de geheele linie offer vaardiger heeft getoond dan de groote sté den. De grootste gemiddelden per gemeente en per inwoner werden op. het platteland bereikt en het is interessant te zien, welk een zeer gevarieerd beeld ook zelfs nog de gemiddelden op het platteland geven. De gemeente met het hoogste gemiddelde per inwoner in Groningen was Warffum met 18,94 ct., de gemeente met het laagste gemiddelde per inwoner in ieze provincie was Muntendam met 3 ct. In Friesland spande Schiermonnikoog de kroon met 12.34 cent er was Achtkarspelen het laagste met 2,02 ct. In Drente stond Westerbork aan de spits met 16,09 ct. en stond Diever onder aan de rij met 1,95 ct. In Overijsel had Hengelo de leiding met 68,93 ct. en was Vol- lenhove-Ambacht het laagst met 1.87 cent. In Gelderland stond Wisch aan den kop met 23,83 ct. en stond de gemeente Haren onderaan met slechts 0,26 ct., waardoor dit plaatsje tevens de laagste gemiddelde op brengst per inwoner heeft van alle Neder landsche gemeenten. In Utrecht ging Leer- sum voorop met 33,75 ct. en was Zuilen het laagst met 1,84 ct. In Zuid-Holland kwam Papendrecht met 84,91 ct. zoo goed voor den dag, dat deze gemeente niet alleen de hoog ste gemiddelde opbrengst per inwoner heeft van deze provincie, maar van alle Neder- landsche gemeenten. Giessendam sloot de rij in deze provincie met 1,61 ct. Het hoog ste gemiddelde per inwoner werd in Zeeland bereikt door Renesse met 29,56 ct., de ge meente Koewacht was het laagste met 1,98 cent. In Noord-Brabant had Huybergen de leiding met 45,56 ct. en stond Aarle-Rixtel onderaan met 1,36 ct. Gennep spande in Limburg de kroon met 61,32 ct. en daar was Mesch de laagste met 1,29 ct. In Noord-Hol land tenslotte was Twisk met 44 ct. de hoog ste en Nederhorst den Berg de laagste met 1,6 ct. De gemiddelde ppbrengsten per in woner in enkele groote steden waren: Gro ningen 7 ct., Leeuwarden 11,66 ct., Assen 4.20 ct., Zwolle 4,87 ct., Arnhem 5,24 cent, Utrecht 9,17.ct., Den Haag 6,11 ct., Middel burg 10.95 ct., 's-Hertogenbosch 25,69 ct. en Maastricht 10,19 ct. VOOR NEDERLAND OVERGEDRAGEN AAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. In een decreet heeft de Führer bepaald, dat hij in het bezette Nederlandsche gebied de uitoefening vaii het recht van abolitie (het recht tot opheffing van wetten, veror deningen, vonnissen en aanklachten) als mede het recht gratie te verleenen en ver zoeken om gratie af te wijzen overdraagt aan den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, een en ander met het recht deze rechten op zijn beurt aan anderen over te dragen. De Führer behoudt zich voor, in afzonderlijke gevallen zelf te beslissen. De rijkscommissaris heeft bij verordening bepaald: Artikel 1. (1) De beslissing over de uitoefening van het recht van gratie behoud ik mij voor: 1. In alle zaken, vallende binnen de be voegdheid van het Duitsche landgerecht of het Duitsche hooggerechtshof in het bezet te Nederlandsche gebied. 2. In al die zaken, waarin voor de inwer kingtreding der verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken een Nederlandsche rechter een veroordeeling ter zake van een straf baar feit heeft uitgesproken, tot de behan deling waarvan op grond van par. 2 der ge noemde verordening thans de Duitsche ge rechten bevoegd zouden zijn: 3. In alle overige zaken, waarin een Ne derlandsche rechter een vrijheidsstraf, daaronder begrepen vervangende hechtenis van meer dan drie maanden dan wel een geldboete van meer dan duizend gulden, heeft opgelegd. (2) Hetzelfde geldt ter zake van het recht van abolitie. Artikel 2. Voor het overige draag ik de uitoefening van het recht van abolitie en van gratie bij strafzaken, waarvan de Nederlandsche rechter kennis neemt, over op den secreta ris-generaal van het departement van ju stitie. voor zoover ik mij niet in bepaalde gevallen de beslissing voorbehoud. DE NEDERLANDSCHE S.S. De N.SB.-persdenst meldt: Voor de eerste maal sedert de Nederland sche S.S. door den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, werd ingesteld, zal dit keur corps der Nederlandsche nationaal-socia- listische beweging in het openbaar optre den. Zaterdag 11 Januari a.s. te halfdrie zal door een S.S.-formatie, ongeveer ter sterk te van 500 man, een marsch door Den Haag worden gemaakt. Na het beëindigen van den marsch volgt een bijeenkomst in den Dierentuin. aZyn ■rnüitkSvci. 1484 (Ingez. Med.) DE BEWONERS MET MOEITE GERED. Gistermiddag brak brand uit in een groote opslagplaats van tapijten, loopers, cocosmatten enz., gelegen onder een tapijt zaak van de fa. Pijpers aan dsn Huizerweg te Büssum. De bewoners van de boven den winkel gelegen woning werden den brand gewaar doordat rookwolken, afkomstig van bran dende en smeulende tapijten in de woning doordrongen. Toen het gezin, bestaande uit 6 volwas senen en 5 kinderen, zich in veiligheid wilde brengen, was de gewone weg via winkel of achterzijde afgesloten door een dikke be nauwende rookmassa, zoodat slechts via het dak de kans tot redding overbleef. Buren legden een plank van een groot openslaand raam naar het balkon. Hier langs lieten allen zich op het balcon zak ken. Via een tegen den muur geplaatsten ladder kon het geheele gezin, inclusief eenige logé's, zij het onder groote conster natie, een zijgang bereiken. De brandweer, die in ieder geval den brand tot de opslagplaats onder den winkel wilde beperken, tastte met vijf stralen den brand aan en had het geluk, hoewel het vuur toch nog even in den winkel door drong, na anderhalf uur hard werken, uit breiding te voorkomen. De benauwende rookwolken belemmer den het blusschingswerk zeer en de brand weer moest van rookmaskers gebruik maken. De schade is vooral ook door het vele bluschwater. groot. De heer P. is verzekerd, doch aanvulling van den verloren geganen voorraad zal moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn. MEISJE GEWOND LANGS DEN WEG GEVONDEN. Zij is later overleden. Gisterochtend omstreeks 9 uur werd na bij Bergen op Zoom het 16-jarig dochtertje van de familie Van Tilburg uit Bergen op Zoom, in zwaar gewonden toestand langs den kant van den Wouwscheweg gevonden. Nadat het kind aanvankelijk was overge- FAMILIEDRAMA VOOR DE ALMELOSCHE RECHTBANK. In den vroegen ochtend van den 18en October van het vorige jaar voltrok zich in het huisje van den bejaarden Olden- zaalschen fabrieksarbeider A. A. E. een drama. E. had zich eerst naar de woning van zijn gehuwde ddchter begeven, waar zich ook zijn zoon bevond, met wien hij op ge spannen voet leefde. E. wilde een stofzui ger, die de oudste dochter had meegeno men, terughebben. Een hevige woordenwis seling was het gevolg. Des avonds laat keerde de zoon naar huis terug en begaf zich terstond naar zijn slaapkamer. Den volgenden morgen om streeks zeven uur betrad zijn vader de slaapkamer om hem te wekken, doch toen de zoon niet snel genoeg opstond, greep de vader een bijl en bracht daarmede zijn zoon een aantal slagen op het hoofd toe. E. Jr. werd ernstig aan het hoofd gewond, doch slaagde er in zijn vader de bijl te ontnemen. Op hetzelfde oogenblik kwamen buren, die het hulpgeroep van den 37-jari gen Berend hadden gehoord, de kamer binnen en wisten verder onheil te voor komen. De vader, die zich eigener beweging bij de marechaussee had aangemeld, stond thans voor de Almelosche rechtbank te recht. Hij verklaarde, het al vele jaren niet best met zijn zoon te hebben kunnen vin den, hetgeen voornamelijk zijn oorzaak vond in het wangedrag van den zoon, die, zooals de president mr. Leendertz mede deelde, al vele malen is veroordeeld. Tij dens de woordenwisseling ten huize van verdachtes oudste dochter zou de zoon te gen zijn vader hebben gezegd: „Nog een paar dagen en dan is mijn voorwaardelijke veroordeeling voorbij. E^n zullen wij met u afrekenen". Verdachte voelde zich door deze woorden bedreigd. Hij bekende, den opzet te hebben gehad, zijn zoon te dooden. Volgens den zoon, die als getuige werd gehoord, waren zijn drei gende woorden niet voor zijn vader bedoeld Nadat de president met getuige het ge beurde in de slaapkamer heeft nagegaan was het woord aan den officier van justi tie. Deze zeide zich niet te kunnen voor stellen, dat iemand op een leeftijd als ver dachte, die zeer gunstig bekend staat, plot seling een poging tot doodslag en nog wel op zijn zoon onderneemt. Volgens den of ficier moeten daarbij andere factoren een rol hebbèn gespeeld en daarom achtte hij het gewenscht een psychiatrisch rapport over verdachtes geestvermogens te doen uitbrengen. De verdediger schetste uitvoerig de om standigheden, waaronder de daad plaats vond en verzocht een geheel voorwaarde lijke veroordeeling. Na raadkamer deelde de president mede, dat de rechtbank geen termen aanwezig vond om een psychiatrisch rapport te doen uitbrengen en verzocht den officier van justitie zijn requisitoir te houden. De officier achtte poging tot moord niet bewezen, doch wel den opzet van verdach te om zijn zoon te dooden. Rekening hou dende met verdachtes leeftijd en alle om standigheden vorderde de officier een jaar gevangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis. De verdediger persisteerde bi] de con clusie van zijn pleidooi. De rechtbank zal Dinsdag 14 Januari a.s. uitspraak doen. Uitgesproken: H. van den Ouweelen, smid, Leiden, Oude- Vcst 187a. R.-c.: mr. F. J. de Jong; cur.: mr. P. J. Teebaal, Lelden. bracht in een langs den weg staande wo ning, werd het later op den dag op dokters advies vervoerd naar het algemeen burger gasthuis te Bergen op Zoom, waar het meisje in den loop van den dag overleed. De politie werd gewaarschuwd, die ter plaatse een onderzoek instelde, doch aan vankelijk zonder resultaat. Pas later meldde zich bij de politie een automobilist uit Ber gen op Zoom, die vertelde, dat hij des mor gens omstreeks 8 uur. op den Wouwsche- weg met zijn auto rijdend, een schok had gevoeld. Hij had zijn wagen terstond tot stilstand gebracht en was op onderzoek uit gegaan, waarbij hij evenwel niets had kun nen ontdekken, dat er op wees, dat hij een aanrijding had gehad. De politie heeft den auto in beslag genomen en zal deze aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. Vermoedelijk ls het meisje het slachtoffer geworden van een aanrijding met dezen auto. VERDRONKEN. Gistermiddag was het 4-jarig zoontje van den heer E. ter H. op het ijs van den Wes tersingel te Bunschoten aan het spelen. De jongen roerde met een stok in een wak. Opeens verloor hij het evenwicht en viel in het ijskoude water. Voorbijgangers, die het ongeluk zagen gebeuren, hadden den knaap onmiddellijk op het droge, doch de levensgeesten bleken reeds geweken. ONDER EEN MASSA STEENKOOL BEDOLVEN. In de leerfabriek „Oisterwijik", te Oister- wijk, geraakte gistermiddag de arbeider H. C. Franken, uit Haaren, bij het vervoeren van steenkool door nog niet opgehelderde oorzaak onder deze massa bedolven. Het ongeluk werd eerst een half uur later ont dekt. Geneeskundige hulp kon niet meer baten. Franken laat een vrouw en zes 'kinde ren achter. Ned. Leger des Heils (Oude Vest): Samen komst 7 uur nam. Rijnsburg (Flora)Spr. Ir. Volkersz. over het trekken van bolgewassen. 7 uur nam. Donderdag. Evang. Chr. Gemeenschap Middelstegracht: Samenkomst nam. 3 uur. Zaterdag. Volkshuis: Boekbespreking door mevr, Bol- dingh—Goemans, 3.15 uur nam. BIOSCOPEN, t 18 jaar; 14 laar; 8 alle leeftijden. Luxor-Theatér Stationsweg: „Vorstentragedie" t Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling. Lido-TheaterSteenstraat 39: „De familie van mijn vrouw." t Dagelijks 7% uur nam.; 's Zondags te 2. 4.30 eD 7% a Woensd en Zaterd matlnée 2.30 ul Trianon-Theater, Breestraat: „Nanette". Dagelijks 2 en 7% u. 's Zondags van 26.30 uur doorL voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Boefje" Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2% uur. Zon dags te 2. 4% en 8 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat; „Goud". Dagelijks 2 en 7% uur nam.: 's Zondags van 26.30 uur doorL voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee). 7^ uur nam. 's Zondags gesloten. „Vervaagde Sporen". De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 4 Jan. 20 uur tot Zaterdag 11 Januari 8 uur waarge nomen door de apotheek .,Tot Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48. Tel. 21060. de Doeza- apótheek. Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door: de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temp.: —5% gr. C. (22 gr. F.). 9 uur voorm.: 5 gr. C. (23 gr. F.). Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W. H. N. Is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironnmmer 8 7 7. Stort op 5553 of 877, Ge brengt geluk in veler teven ACHT-EN-ZESTIG-JARIGE VERDACHT VAN INSLUIPING EN DIEFSTAL. Het oude heertje C. J. G., dat bijna de helft van zijn 63 jaren in de gevangenis heeft doorgebracht wegens vergrijpen aan eens anders eigendommen, in hoofdzaak wegens insluiping in en diefstal uit wonin gen, en terzake van een dergelij'k geval op 15 Oct. j.l. door de Haagsche rechtbank tot een jaar gevangenisstraf was veroordeeld, terwijl hij thans „uit anderen hoofde" in het huis van bewaring vertoefde, was gis teren voor het gerechtshof verschenen, omdat hij tegen het rechtbankvonnis be roep had aangeteekend; hij beweerde dit geval niet op zijn geweten te hebben. Het is toch wel uw vak, zoo concludeer de de president uit het totaal van dertig jaren en acht maanden gevangenisstraf, welke verdachte nu terzake insluiping en diefstallen achter den rug heeft. En, zoo voegde de president eraan toe, hoewel je ten tijde van het bedoelde misdrijf, in den afgeloopen zomer, in het bestedelin genhuis woonde als verpleegde zonder mid delen van bestaan, werden na de insluiping bankbiljetten van opeenvolgende numme ring. precies dezelfde als de in het bewuste perceel vermiste, in je bezit bevonden. Bij de rechtbank had verdachte daarvoor de verklaring gegeven, dat hij die bankbiljet ten bij het „gokken" had gewonnen en hij herhaalde voor het hof deze verklaring. Verder waren in zijn kamertje In het bestedelingenhuis loopers en valsche sleu tels gevonden, van welke sleutels er een was bijgevijld, zoodanig dat deze precies in 't. slot van de bestolen woning paste. En bij de 1.75 meter hooge kast, waar de tasch met bankbiljetten gestolen moest zijn van de bovenste plank, was een bankje van on geveer 40 c.M. hoogte aangetroffen, dat voor den slechts 1.58 meter lang zijnden verdachte een welkom hulpmiddel zou zijn geweest om die plank te bereiken. Of die verzameling van loopers en val sche sleutels wellicht ook in het bestede lingenhuis tot de liefhebberijen van den verdachte behoorde, vroeg de president nog. maar daarop antwoordde verdachte slechts met schouderrphalen. Getuigen verklaarden nog, dat in de wo ning, waai' de bankbiljetten werden ver mist, geen spoor van braak was aangetrof fen, zoodat alleen insluiping door middel van een valschen sleutel kon zijn toege past. Verder bleek, dat dat de dag, waarop de insluiping was gepleegd, de uitgangs dag van den man in het bestedelingenhuis was. -Een en ander gaf den pigïcureur-gene- raal aanleiding bevestiging van het vonnis te eischen. De toegevoegde verdediger zeide het be wijs niet geleverd te achten en concludee»» de tot vrijspraak. Arrest 22 Januari. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6