Nieuwe verkeersmaatregelen LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bled Donderdag 9 Januari 1941 NAGEKOMEN BERICHTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS Binnenland Ter besparing van motorbrandstof Uit de Rijnstreek BURGERLITKE STAND VAN LEIDEN SPREEKCEL Vlotte levering van slachtvee Steunverleening en kinderbijslagwet Haagsche tram mag weer tof 's avonds 11 uur rijden Buitenland Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT BOSKOOP. Rijkspostspaarbank, Gedurende December is op de Rijkspost spaarbank alhier ingelegd f. 3650.77 en te rug betaald f. 46102.16. Bloemen onverkoopbaar. De bloemen op de bloemenveiling van gistermorgen waren onverkoopbaar. Aangevoerd was een prachtige partij se-, ringenbloemen, alsmede Cerasus Hisakura (sierkers). Behoudens een klein partijtje seringen, die voor 7 tot 10 cent per tak werden verkocht, draaide alles ook de siei- kersen, door. In de te Utrecht gehouden algem. vergadering der Ver. voor Chr. Nat. School onderwijs, is onze burgemeester, mr. dr. E P. Verkerk, als lid van het hoofdbestuur gekozen. Op 11 Februari e.k. bestaat de Coöp. ver „De Boskoopsche Velling" 25 jaar. Van het bestuur der veiling, vernamen wij echter, dat, gezien de tijdsomstandig heden, van een feestelijke herdenking zal worden afgezien. Op 15 Januari e.k. nam. half 3 uur, zal er in het gymnastieklokaal der open bare school gelegenheid zijn voqr kosteloo- ze inenting. NIEUW-VENNEP. Zondagsdienst voor doktoren. De Zondagsdienst voor doktoren wordt Zondag a.s. waargenomen door dokter Schreuder. IJsclub „De winter van 1940". Bovengenoemde IJsclub hield een hard rijderij op sleden voor paren, waaraan 14 paren deelnamen. De uitslag was: le pr. me], C. Bogers en de heer P. Huigsloot. 2e pr. mej. L. Mole naar en de heer J. Koopman, 3e pr. mej. Meijer en de heer J. v. d. Geest, 4e pr. mej. M, v. d. Geest en de heer G. Meijer. Voor bovengenoemde hardrijderij bestond veel belangstelling. WOUBRUGGE. In de plaats van den heer G. Wind- horst, die bedankt heeft ais penningmees ter van de Afd. Woubrugge van het Groene Kruis, is thans benoemd de heer Brinksma. Op de baan bij de brug hield de IJs- vereenlging een wedstrijd voor paren ln het ringsteken. De uitslag hiervan ls als volgt: le pr. de heer J. Bochove en mej. M. Bocho- ve—Bulk, 2e pr. de heer F. Bulk en mej. Bep van Egmond, 3e pr. de heer J. van Kla veren en mej. L. Noordam, 4e pr. de heer D. Brunt en mej. Heemskerk. GEBOREN: Arie, Z. van A. v. d. Hoogt en W. Mooi Catharina Cornelia, D. van T. van Veen en A. Stolk Cornelia Klaartje Maria, D. van G. de Bruin en D. M. Stefels Elisabeth Lena, D. van L. Leeuwis en G. v. Meerveld Cornells, Z van C v. d. Heijden en J. v. d. Reyden Paulina Elisabeth, D. van H. Wijtkamp en A. M. v. d. Mey Hendrika Johanna, D. van H. Wijtkamp en A. M. v. d. Mey Gijsbertus, Z. van A. v. Duivenvoorde en G. Guijt Adriana Jacoba, D. van M. A. Geenjaar en A. Ribot Pleter Jacobus Hendrik Thomas, Z. van A. Maaskant en C. H. W. Arends Herman Êdmund Johan. Z. van J. M. H. Hot.ze en E. C. L. Maijer Everddina Janna, D. van E. J. Wisselo en H Leenders Dirkje, D. van P. de Groot en D. de Jong Maria Agnes, D. van B. W. de Roo en C. W. Verhoog Ge- rardus. Z. van J. Houweling en D. C. J. de Haas Antonius, Z, van J. Houweling en D. C. J. de Haas. GETROUWD: C. van Dijk jm. en M. Tegelaar jd D. de Meij jm en J. v, d. Nat jd A. de Wolf jm en G. J. Blijleven jd. J. de Vos jm en J. v. d. Post Jd. OVERLEDEN: C. van Buuren.hsvr. van P. Scheele 53 j. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Stavenisse (toez.), ds. C. C. T. Postma te Jaarsveld, GEDENKT DE BAANVEGERS. Een voorbijganger spreekt zijn misnoegen uit over het feit, dat er zooveel schaatsenliefheb- bers zijn en er zoo weinig aan de baanvegers wordt gegeven. Een ieder bedenke, dat men schaatst voor zijn eigen plezier en dat de baanveger veegt voor U w plezier, om er op deze manier iets bij te verdienen. Daarom, gedenkt de baanvegers; laten we a 11 e m a a 1 iets geven. kwaliteit laat nog te wenschen. Het liep met de levering van slachtvee voor de vleeschdistributie ook begin dezer week zeer vlot, want op den Maandag en Dinsdag te Rotterdam werden in totaal een 1500 stuks geleverd, terwijl Dinsdag te Gro ningen niet minder dan 1100 stuks voor de classificatiecommissies werden gebracht. Te Purmerend was ln verhouding het kwan tum klein. n.l. 280 stuks. Gistermorgen te Leiden plm. 450 stuks. De kwaliteit liet echter over de geheele linie te wenschen over, doch er is bij de huidige omstandigheden al niet veel anders te verwachten. Vanwege het departement van sociale zaken is aan de gemeentebesturen een schrijven gezonden, waarin wordt medege deeld. dat door de invoering van de kin derbijslagwet arbeiders in dienst van een onderneming en met hen gelijkgestelden, zoo de gezinssamenstelling althans daartoe grond oplevert, een bijslag zullen ontvan gen op hun loon. In verband hiermede zal, te rekenen van 1 Januari j.l. af, voor de toepassing, van de steunregeling voor werklooze arbeiders met name voor wat betreft de artikelen 8 en 19 en de daarbij behoorende schalen, als loon gelden hetgeen de werklooze ln het bedrijf, waartoe hij behoort, zou kunnen verdienen, vermeerderd met hetgeen hem uit hoofde van de kinderbijslagwet bij te werkstelling in dat bedrijf zou toekomen. Hetzelfde geldt van dien datum af voor de kleine boeren- en tuinbcuwerssteunregc- lingen, voor zoover bij de toepassing daar van het vrije bedrijf-loon een rol speelt f gedacht wordt bijv. aan de 95% maximum grens bij toekenning van den brandstof- fentoeslag). BINNENKORT OOK WEER NAAR LEIDEN Om redenen, ontleend aan de belan gen der luchtbescherming moest het tramverkeer in Den Haag om 8 uur des avonds eindigen. Aan de tramweg maatschappijen zijn eenigen tijd gele den de maatregelen medegedeeld, welke «IJ Kunnen nemen ter vermijding van vonkvorming. De Haagsche Tramweg- Maatsohapplj heeft zich ln overleg met de Duitsche politie onmiddellijk er op toegelegd om middelen te vinden om deze vonkvorming te voorkomen. Een dezer dagen ln de avonduren plaats ge had hebbende proefrit heeft aangetoond dat ten gevolge van de getroffen maatregelen het voorkomen van von ken sterk ls verminderd. Met het oog hierop ls goedgevonden, dat de Haag sche Tramweg Maatschappij haar lljn- v'erkeer tot 11 uur ln stand houdt. Deze maatregel zal zeker door alle krin gen der Haagsche bevolking, in het bij zonder echter door cafébedrijven, theaters en bioscopen met vreugde begroet worden. Ten einde het tramverkeer ook in andere stéden van Nederland te kun nen uitbreiden, heeft men den direc teur der H.T.M. verzocht en deze is daartoe bereid gevonden de maat regelen, welke hy genomen heeft, aan de overige tramwegmaatschappijen me de te. dcelen, zoodat in de toekomst ook de andere bedrijven langer In wer king kunnen worden gesteld. Er zij on gewezen, dat de v-r'encjng van thans niet v»1dt voor de N.7.H.T.M de z.g. Blauwe Tram. Wanneer het later rijden der trams ln zal gaan, is nog niet bekend. Voor de z.g. buitenlijnen zal het later rijden ook gelden. Het ligt ln de bedoeling, dat de laatste trams omstreeks halfelf van de eindpunten zullen vertrekken. ERNSTIG GEWOND BIJ HET SPELEN MET ONTPLOFBARE PROJECTIELEN. Te Utrecht waren e'enige jongens op het veemarkterrein aan het spelen met door hen daar ln de omgeving gevonden ontste kingsbuisjes van kleine projectielen. Op een gegeven moment viel een van de buisjes op den grond en ontplofte, ten gevolge waar van de 12-jarige Jongen v. E„ wonende aan de Croeselaan. ernstig aan het gelaat werd gewond. Een andere jongen uit de Croese laan liep een verwonding van minder ern- stizen aard aan het been op. De eerste is ter behandeling naar het stads- gn academisch ziekenhuis overge bracht. ENGELSCHE BOMAANVALLEN OP NEDERLAND. Vijf vrouwen gedood, drie lichtgewond. Engelsche vliegers vlogen ln den afge- loopen nacht boven ons land. Onder meer werden bommen geworpen op een dorp. waardoor vijf vrouwen werden gedood en drie ücht gewond werden. Drie huizen ln dit dorp zijn vernield. Ook op enkele andere plaatsen in ons land werden bommen geworpen. Noemens waardige schade is hierbij niet aangericht. DE HEER W. F. SMIT TE KAMPEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 68 jaar is te Kam pen overleden de heer W. F. Smit, oudste firmant van de sigarenfabrieken der firma Smit en Tenhove. De overledene was gedurende meer dan twintig jaar hoofdbestuurslid van den bond van sigaren- en tabaksfabrikanten en had gedurende den vorige oorlog zitting in het Rijksbureau voor tabak. De hoofdzaak is op het oogenblik, dat de slager een stukje vieesch in zijn winkel heeft. Het moet echter momenteel bijna uitsluitend van het rundvleesch komen, want varkensvleesch is er in het geheel niet beschikbaar voor de winkels en kalfsvleesch zeer weinig, zoodat het niet mag verwon deren, dat vele slagerijen nog geen voor raad genoeg hebben. Van den gebruiksveehandel valt niet veel nieuws te vermelden De aanvoeren wa ren door slechte wegen en koude, zeer ma tig en de handel uiterst kalm. doch de prijzen liepen niet verder terug. De paardenmarkten zijn nog altüd van handel verstoken, doch voor de paaijden- slagerijen komt er nog steeds een Kwau tuin van een 100 stuks per week uit Dene marken. In een persconferentie heeft de gevol machtigde van den rijkscommissaris voor het verkeer dr. Pini mededeeling gedaan van een aantal belangrijke nieuwe ver keersmaatregelen! welke genomen moeten worden ter besparing van motorbrand stoffen. Na overleg met het departement van wa terstaat, zoo zeide hij worden met ingang van Maandag 13 Januari a.s. de volgende maatregelen genomen. Het goederen- en vrachtverkeer over de grenzen tusschen Duitschland en Neder land, alsmede tusschen Nederland en Bel gië mag ln de toekomst alleen dan nog geschieden, wanneer een bijzondere schrif telijke goedkeuring van de bevoegde Neder- landsche verkeersinspecteurs of van de be voegde Duitsche of Belgische verkeerslei ders is gegeven. Bij het verkeer, dat de grens overschrijdt moet onderscheid gemaakt worden tus schen het verkeer, adt de grens slechts over korteren afstand overschrijdt en het verkeer, dat de grens passeert voor het afleggen van grootere afstanden. Door de zen maatregel en de daarmede samenhan gende controle van het verkeer aan de grenzen, wordt ook het verhuren of ver- koopen van vrachtwagens over de grens verhinderd. Verder zal Het departement van wa terstaat met ingang van Maandag 13 Januari een autobevrachtingsdienst (ABD) voor het binneniandsch verkeer in het leven roepen. Deze dienst heeft de taak het goederenvervoer voor der den op de wegen te leiden en is een in stelling van den staat. De leiding is in handen van het departement van wa terstaat, de uitvoering berust by de ryksverkeersinspeoteurs, bij ieder van wie een afdeeling van dezen dienst wordt opgericht. Deze afdeeling heeft tot taak bij bevrach tingen bemiddelend op te treden en goed keuringen te verstrekken. Naast-een straf fere leiding van het verkeer over de grens en van het binneniandsch verkeer, zal een besparing van motorbrandstof worden na gestreefd door het gebruik van gasgenera toren, welker toepassing met alle mogelijke middelen zal worden bevorderd. Om dit te bereiken zUn de volgende bepalingen ge maakt: a) auto's, voorzien van een gasgenerator, ontvangen van de ryksverkeers-inspecteu- ren zonder meer de toestemming tot rijden. ZIJ worden voor doeleinden voor de weer macht niet aangekocht en blijven ln het verkeer. b. Auto's met gasgeneratoren hebben bij de toewijzing van banden de voorkeur. c) De vroegere belastingverhooclug ls bij het gebruik van een andere brandstof dan benzine opgeheven. De op deze wijze gespaarde brandstoffen zullen de openbare vervoermiddelen ten goede komen. zienlijke moeilijkheden te overwinnen ten o^ zichte van het transportvraagstuk. De aanvoer van grondstoffen wordt hoe langer hoe beter, maai- zal binnenkort toch aanzienlijk hooger moeten worden, willen de bedrijven op dezelfde capaciteit blijven werken. Want, voor een aanzienlijk deel licoft men dc bedrijvigheid slechts kunnen handhaven vanwege het feit, dat de meeste ondernemingen over zeer belang rijke grondstoffenvoorraden beschikten, die echter nu hoe langer hoe meer uitgeput raken. De middagbeurs. Voor het eerst sedert geruimen tyd was de stemming op de Amsterdamsche Effec tenbeurs weer ontegenzeggelijk aan den vas ten kant. Het is merkwaardig, dat op zich zelf staande onbeteekenenóe factoren die uitsluitend geacht zouden kunnen worden ln een bepaalde afdeeling een invloed uit t« oefenen, vaak toch niet nalaten, hetzy in de eene, hetzU in de andere richting, de al- geheele marktsituatie te beïnvloeden. Dit was heden beslist het geval toen on middellijk na de beursopening de handel in eenige minder courante Indische fondsen een dermate levendig karakter begon te krijgen, dat de hoekiieden de „hoek" openden. Hiervan werd dan ook druk gebruik ge maakt zoodat vooral tal van laag geprysde waarden op een hooger niveau kwamen. Daarby traden het meest op den voor grond de aandeelen Javasche Bosch en Ne- derlandsch-Indische houtkapmaatschoppy. Het eerste fonds kon vandaag tot 27 a. 28% stijgen tegen een vorige noteering van 21%. De plotselinge belangstelling voor zooge naamde goed koop e waarden" moet geheel en al geweten worden aan het feit, dat het publiek nu tal van goede aandeelen de laatste maanden in zoo'n snel tempo om hoog zUn geloopen, de attentie gaat richten op fondsen die bij de koersstyging oogen- schijnlUk ten achter zhn gebleven. Het betreft hier evenwel fondsen die voorheen meer of minder als „non-valeurs" werden beschouwd. De belangstelling wordt nog in de hand gewerkt door de overweging dat de gang van zaken by deze maatschap- pyen, waaromtrent geen enkel betrouwbaar bericht bekend ls, misschien wel eens onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden gun stig zou kunnen zyn. Of dit Inderdaad ook het geval ls, zal de toekomst moeten leeren. Zooals reeds gezegd was de stemming heden in vrijwel alle aideeiingen aan den vasten kant. Bij Sul'kerfondsen stegen H.V.A.'s, na een opening, die 6 procent boven de vorige noteering lag, tot 453 pro cent. Ook Vorstenlanden waren iets hooger en liepen op tot boven 130 procent. Er was echter geen sprake van een toename der omzetten. Ook de Rubberfondsen ontkwa men niet aan de betere beursmentaliteit. Amsterdam Rubber stegen aanvankelUk tot even beneden de 290 procent, maar het hoogste peil werd tegen het slot van de beurs toch niet gehandhaafd. Ook de minder courante aandeelen in deze rubriek waren vrywel zonder uitzon dering hoog. Vermeld dient nog te wor den, dat ln de Tabaksaandëelen voor Dell- My. aanvankeiyk eenig aanbod bestond, zoodat de noteering tot 262'/2 daalde. Mld- beurs werd het geleden verlies echter weer vrywel geheel Ingehaald. Nederlandsche industrleelen lagen met uitzondering van Unilevers vry kalm, doch iets vaster in de markt. Voor Unilvers was de stemming bepaald vast aangezien de noteering met 132 pro cent ruim 4 punten boven gisteren lag. Aku en Philips wonnen resp. 2 en 3 punten. In den 8cheepvaarthoek ging met uitzon dering van Oude Booten en Nederlandsche Scheepvaart Unies niet veel om. Eerstge noemd fonds steeg tot 166, het andere tot 188 3/4 procent. Overeenkomstig de iets betere noteerin gen, die Wallstreet seinde, waren de koersen ook In de Amerlkaansche afdeeling aan den vasteren kant. Bethlehem Steel wist met l1/, dollar tot boven de 89 te stygen, terwdjl U.S. Steel het gisteren geleden verlies weer Inhaalde en de koers van eergisteren met 72 procent weer bereikt. Geringe attentie bestond naast Spoorweg shares voor American Car die tot 35 procent opliepen. Op de Obligatiemarkt waren Nederland sche Staatsfondsen fractioneel beter. Voor de gestaffelde leening was de stemming zelfs vast, waar de noteering tot 891/4 steeg. Ook ten aanzien van gemeentelee- ningen en pandbrieven kon men betere koersen waarnemen. Geld op prol. 2 3/4 procent. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's fschriftelUke en tel. transacties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16, Berlijn 75.28—75.43. Brussel 30.11—30.17, Helsinki 3.813.82, Stockholm 44.81—44.90, Ziirlch 43.83—43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34. New-York 1.86'/j— I.9O1/4. Brussel 30.0830.20. Stockholm 44.76—44.94. Zurich 43.59—43.75. GOUDA, 9 Jan. Ter veemarkt aangevoerd 869 stuks, waarvan 168 magere varkens, prijs f.30— 45 per stuk;269 biggen, overgenomen door N. V.C.; 395 runderen, overgenomen door N.V.C.; 7 bokken en geiten, f.8—14; handel redelijk. Algemeene markt: 15 partijen kaas. Prijs 1ste kwal. met rijksmerk f. 41,50; 2de kwal. f.41; handel vlug. Aangevoerd 2600 eieren'. Kipeieren 5:,j—6% ct. stuk; handel vlug. Coöp. Z.-Holl. Eierveiling. Aangevoerd 67.000 kipeieren, regeeringsprljzen. HONSELERSDIJK, 8 Januari. Centr.Westl. Bloemenveiling. Anjers 3,309,50; Calla 11; Am er illy 7—<-11 per 100; Plumosa 1837; Spren- gerie 816; Freesia 1223; geel 16—44; blauw 28—35; Copland 21—25; rose 22—34; roode 25— 28; Pierson 14—16; Albino 52—75; Krelage 18 —23; Moore 15—18; Brahms 24; Victoire 30— 45; Tros Germ 714 per bos. RIJNSBURG, 8 Januari. Bloemenveiling Tulpen: Copland rose 38—46; paars 3444; Krelage 2430; Son Ja 2632; Goudvink 3844; Urlie 2834; King of the Yellow 1824; Men del rood 28. Hyacinthen: wit f.5; Pink Pearl f. 7,80: Bismarck f.7; Narcissen: Alfred 2428; Elias 14—18; Glory 11—14; Ornatus 16—20; Con_ ellaria 1 80—2.40; Crocussen: wit, geel en blauw 80—110 ct.; El Toreador f.22.40; Due de Berlin f:2; Brillant star f. 1,30; Le Matalas 1.80. RIJNSBURG, 8 Januari. Groenteveiling Groene kool f.3—4,10; gele kool f. 2,80—4,10; code kool f.6; knolrapen f, 2,20—3; knolselderie A f.11; idem B f. 7—10 per 100 KG.; kroten 60 ct.; uien 70—90 ct.; waschpeen f. 1,60-»2JB* per kist. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft gisteren overdag ondanks ongunstige weersomstandigheden een reeks stoutmoedige afzonderhjke aan vallen ten uitvoer gelegd. Een gevechts vliegtuig plaatste ondanks zeer sterk lucht- afweervuur en mitrailleurvuur in een door versperringsballons beschermde motorenfa- brlek nabij Coventry twee voltreffers van een hoogte van 100 M. Een zwaar gevechts vliegtuig, dat onder leiding stond van den eersten luitenant Mons, viel op 480 K.M. ten Noordwesten van de Donegalbaai een gewapend koopvaardijschip van omstreeks 10.000 b.r.t. aan. Na twee zware inslaande bommen bleef het schip met opengescheur- aen wand brandend liggen. Aan de Zuid oostkust van Engeland werd verder een troepenkamp doeltreffend met bommen be stookt. De vyand wierp in den nacht van 8 op 9 Januari in het Noord-West-DuitSche kust gebied brand- en brisantbommen, die hoofd zakelijk woonwyken troffen. Slechts op één plaats werd geringe schade aan een indus- trleele installatie aangericht. De verliezen onder de burgers bedragen 11 dooden en 14 gewonden. BU den aanval op de motorenfabriek by Coventry onderscheidde zich byzonder de bemanning van het gevechtsvliegtuig. It. Hoe'Mnger, de commandant, oberfeldwebcl Vogelhuber als bomsohutter, piloot Odelga als boordteiegrafist en feldwebel Herfort als boordschutter. SUMNER WELLES HEEFT ONDERHOUD MET RUSSISCHEN AMBASSADEUR, De plaatsvervangende staatssecretaris van het ministerie van buiter.landsche zaken, Sumner Welles, heelt gisteren een onderhoud gehad met den soVjet-Russlschen ambassadeur te Washington, Oemansky, over de Amerikaansch-sovjet-Russische be trekkingen. Nadere byzonderheden over dit onder houd werden van officieele zijde niet mede gedeeld. (D.N.B.) DE OORLOG TER ZEE. Naar U. P. verneemt is het 5000 ton me tende passagiers- en vrachtschip „Macedo niër" twee weken geleden op weg van de Ver. Staten naar Europa* gezonken. Het is aan te nemen, dat het schip door een Duitsche oorlogsboot tot zinken is ge bracht. Aïle opvarenden, met uitzondering van vier matrozen, zijn gered» Dezer dagen heeft, naar thans bekend wordt, een Itallaansche duikboot een staaltje, van heldenmoed ten toon gespreid. De duikboot was door Britschc duikbootja gers achtervolgd. Toen zy zich op groote diepte had teruggetrokken werd zij door een zware dieptebom getroffen, beschadigd en gedwóngen naar de oppervlakte te komen. Spoedig echter r\ft te zijn opgedoken, ont spon zich in dén nacht een gevecht van deze beschadigde duikboot met zijn vijan- (lelijken duikbootjager. Toen het Itallaan sche oorlogsschip reeds meende den tegen stander te hebben afgeschud, dook een hulpkruiser op. Ofschoon de Italiaansche onderzeeër in het geheel niet goed meer te besturen was, maakte het zich gereed tot den aanval op den hulpkruiser en torpe deerde hem. Daarmede echter had de duik boot nog niet allen strijd achter den rug. Enkele uren later onttrok zij zich aan zware aanvallen van vijandelyke vliegtui gen. Ten slottg bracht de Italiaansche duik boot op haar tocht naar een Atlantische haven een gewapend stoomschip van onge veer 3000 ton tot zinken. (DNB). DUITSCH—RUSSISCH HANDELS VERDRAG. In goed ingelichte Duitsche kringen ver wacht men, dat binnenkort in Moskou een nieuw DuitschRussisch handelsverdrag onderteskend zal worden, dat zal loopen óver het jaar 1941. Een groot aantal nieuwe goederen zal worden geruild. Eenige fabrieken die uitsluitend voor de bewapening werken, zullen zeifs op vredes- proöuctie teruggeschakeld worden en zijn dit ten deele reeds om vóór alles Russische orders uit te voeren. (U-P.) Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: In Cyrenalca aan het landfront niets bijzonders. Een van onze dacht- en ge vechtsformaties heeft een groep vijande lijke gemotoriseerde eenheden aangevallen en verschillende pantserwagens vernield. Vijandelijke vluchten boven Bengasi en Tripolls hebben geringe materieele schade veroorzaakt. In Tripolis vielen drie dooden. Aan het Grieksche front bedrijvigheid van verkenningstroepen en acties met een plaatselijk karakter. Talrijke formaties van onze luchteskaders hebben troepenconcen traties en vijandelijke" stellingen doeltref fend aangevallen. Batterij opstellingen en bruggen werden door Picchiatelli's, troe penconcentraties door onze jachtafdeelin- gfin met machinegeweervuur bestookt. Sa- lonlki ls met zichtbaar succes gebombar deerd. Tijdens verschillende gevechten heb ben onze vliegtuigen vijf vijandelijke jacht- toestellen brandend neèrgeschoten. In Oost-Afrika geen gebeurtenis van eenige beteékenis. De vijand heeft vluchten ondernomen boven eenige van onze steun punten in Eritrea en Somaliland, zonder schade aan te richten. Een vijandelijk vlieg tuig werd neergeschoten, In den nacht van 8 op 9 Januari hebben vijandelijke vliegtuigen in opeenvolgende golven Napels en Palermo aangevallen. In Napels werden talrijke bommen, die voor het grootste deel in zee terechtkwamen, ge worpen, In de haven werd een hospitaal schip en in de stad werden ongeveer vijf tien gebouwen, waaronder een kerk, getrof fen. Er zijn vijf dooden en ongeveer dertig gewonden te betreuren. In Palermo is geen schade van beteekenis aangericht, slacht offers zijn niet gevallen. Een van onze torpedobooten onder bevel van den luitenant ter zee, tweede klasse, Nicolo Nicolini, heeft een vijandelijke duik boot geramd en tot zinken gebracht. Een van onze torpedobooten onder bevel van den korvettenkapitein Franco Tosoni Pittoni heeft in den Atlantischen Oceaan een vijandelijk koopvaardijschip van 3600 ton en een hulpkruiser tot zinken gebracht. AMSTERDAM, 9 Januari. Hoe langer hoe meer komen op het oogen blik voorloopige berichten binnen omtrent den gang van zakai in verschillende nationale in dustrieën tijdens het achter ons liggende jaar. Alhoewel deze uiteraard nog geen definitief karakter dragen de werkelijk b-haalde resul taten zullen pas over eenigen tijd worden be kend gemaakt toch kan men nu reeds vast stellen, dat tal van groote ondernemingen ge durende het afgeloopen jaar de tijdsomstan digheden ln aanmerking genomen toch vrij gunstig hebben gewerkt. Omtrent de dividend- verwachtingen kan natuurlijk nog niets wor den gezegd. Maar toch blijkt in sommige ge vallen. dat men hoopt, eenzelfde percentage te kumien uitkeer en als over het voorafgaande boekjaar. Door de Dagelijksche Beurscourant wordt tegenwoordig een interessante enquête gehou den bij tal van vooraanstaande industrieele maatschappijen. Uit de tot dusverre binnenge komen berichten bij deze instantie blijkt dui delijk. dat men er in tal van gevallen in ge slaagd is, zoowel het grondstoffenprobleem als ook de transportmoeilijkheden in 1940 met suc ces het hoofd te. bieden. Het is zonder meer verklaarbaar, dat sommige fabrieken in haar beschouwingen omtrent den toestand van haar bedrijf tijdens het zoo juist geëindigde boekjaar, gewag maken van de ver strekkende gevolgen, die het uitbreken van den oorlogstoestand in ons land ook voor haar on derneming met zich medebracht. Maar, het strekt dezen bedrijven tot eer, dat de stagnatie, zoowel ten opzichte van productie, alsmede van den afzet, vrij spoedig met gunstig gevolg kon worden overwonnen. In het overgrootste gedeelte van de beschou wingen wordt gewag gemaakt van het feit. dat de toestand op de binnenlapdsche markt geen groote wijzigingen heeft ondergaan. Wat de buitenlandsche afzetgebieden betreft, zoo behoeft het geen verwondering te baren, wan neer wordt medegedeeld, dat een radicale ver schuiving in het afzetgebied heeft plaats ze- had. Voor een belangrijk' deel immers werkte onze nationale industrie ter voorziening in de behoeften van ove-.-zeesche gebieden. Ten ge volge van het wegvallen van de scheepsverbin dingen daarheen, is export en import ("zulks vooral, ten opzichte van g/endstoffen en holf- fabrikrten) uit dien hoofde volkomen uitge schakeld. Koe langer hoe meer echter wordt hierin een compensatie gevonden door een stijgenden afzet naai- de landen van het Europeesche con tinent. Weliswaar zijn hierbij nog vrij aan

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3