De strijd tegen Engeland Slsfe Jaargang No. 24782 Roosevelt dient begrooting in DONDERDAG 9 JANUARI 1941 Aanval op fabriek De oorlog ter zee De Engelsche distributie Omzetbelasting mag worden doorberekend Alles voor bewapening De Diplo contra Roosevelt Italië's oorlogsdoelstellingen Strijd in Indochina? Nieuwe raad der Hispaniteit Verduisteren: 17.48 uur 9.46 uur .J EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2-35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Gistermiddag heeft, naar het DNB ver neemt, een Duitsch gevehtsvliegtuig in duik vlucht een uiterst stoutmoedigen en krani- gen aanval op een belangrijke motorenfa- 'briek in de nabijheid van Coventry gedaan. De fabriek werd beschermd door ballonvér- sperringen en krachtig afweergeschut. Niettemin ging het vliegtuig over tot een aanval van zeer geringe hoogte, vloog door de bailonversperring en wierp verscheidene bommen op de fabriek. Een der fabrieksge bouwen kreeg twee reehtstreeksche treffers: er werden groote verwoestingen aangericht. Alle beschikbare afweerkanonnen en ma chinegeweren beschoten het Duitsche vlieg tuig. Een lid der bemanning werd gewond; het toestel werd meermalen getroffen, doch kon naar zijn basis terugkeeren. Op de Kaap Verdisohe eilanden, zijn, naar Associated Press meldt, 23 overlevenden van het Britsche schip „Shakespeare" dat door een duikboot tot zinken is gebracht, aan land gezet (DNB). De Engelsche admiraliteit betreurt het te moeten mededeelen, naar uit Londen wordt gemeld, dat de duikboot „Regulus" over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. (De „Regulus" behoorde tot de „Rainbow- klasse". waarvan Engeland 4 schepen bezat. De inhoud bedroeg ongeveer 1500 ton, ter wijl de bewapening bestond uit 1 kanon van 11 cm. en 8 torpedoianceerbuizen. Alle sche pen van deze klasse werden tusschen 1930 en 1932 gebouwd en hebben ongeveer 50 man aan boord. De snelheid van de „Regu lus" bedroeg 17 knoopen). Volgens den Britschèn berichtendienst heeft het Engelsche ministerie van voedsel voorziening bekend gemaakt, dat geduren de de eerstvolgende maanden de wekelljk- sche vleeschrantsoenen, die zich bewegen tusschen een waarde vah een shilling per hoofd en die van anderhalve shilling, zon- dèr termijn bij besluit van het ministerie kunnen worden veranderd. De reden is, al dus deze mededeeling, dat men thans alle scheepsruimte. die maar even beschikbaar is, moet gebruiken voor het munitievervoer naar het „Midden-Oosten". Voor de komen de week bedraagt het vleeschrantsoen 1 shilling 2 pence. Voorts deelt de Britsche berichtendienst mede, dat de minister voor de voedselvoor ziening, Woolton, een bespreking met ver tegenwoordigers van het restaurantbedrijf heeft gehad. Men heeft daarbij besloten, ook voor de restaurants eenige levensmid delen strenger te rantsoeneeren, in de eer ste plaats eieren en kaas. Wie in het vervolg in een restaurant kaas wil gebruiken, moet kaas als hoofdschotel bestellen. Als dessert wordt kaas niet meer opgediend. De maal tijden zullen ook niet meer dan éénvleesch- of vischgerecht bevatten. Voorts verklaarde de minister, dat weldra een verordening zal verschijnen, waarbij de maximumprijzen voor bepaalde levensmid delen als koffie, jam, stroop en conserven worden vastgesteld. De kleinhandelaren moeten zich onvoorwaardeb'jk aan deze prijzen houden, willen zij geen gevaar loopen gestraft te worden. Volgens een mededeeling va/n het Brit sche ministerie van levensmiddelenvoor ziening, die door den handelsdienst van Reuter wordt doorgegeven, zullen na 20 Januari geen invoervergunningen voor wijn en sterken drank naar Engeland meer wor den verleend. Dit invoerverbod geldt, naar Reuter verder meldt, voorloopig voor 'den tijd van drie maanden (DNB). UITGEZONDERD VOOR AARDAPPELEN BROOD, MELK EN PEULVRUCHTEN. De secretaris-generaal van de departe menten van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij deelt naar aanleiding- van de nieuwe invoer- en omzetbelasting, welke met ingang van 1 Januari 1941 in werking is getreden, mede, dat t.a.v. de prijzen, met uitzondering van de vervoerprijzen, de volgende regeling is getroffen. In het algemeen mag de nieuwe om zetbelasting worden doorberekend, met uitzondering van de omzetbelasting op aardappelen, brood, melk en peulvruch ten. Indien bij de doorberekening afron ding der prijzen noodzakelijk is, dient deze afronding Tiaar beneden te ge schieden. Degenen, die thans minder omzetbe lasting betalen dan voorheen, moeten, onverschillig of zij de omzetbelasting afzonderlijk in rekening brachten, in den prijs calculeerden of voor eigen rekening namen, hun verkoopprijzen verlagen met het bedrag, dat zij thans minder aan belasting behoeven te be talen. Uiteraard dienen hun afnemers en eventueele verdere afnemers, die in deze gevallen lagere inkoopprijzen heb ben, hun verkoopprijzen dienovereen komstig te verlagen. Dezelfde regeling geldt uit den aard der zaak voorzoover op ingevoerde goederen uit hoofde van de nieuwe invoerbelasting min der aan den fiscus behoeft te worden af gedragen dan vroeger op grond van het bijzonder invoerrecht. Ook hierbij moeten de afnemers van de importeurs hun ver koopprijzen in gelijke mate als hun in koopprijzen verlagen. Voor goederen, waarvoor vroeger omzet belasting verschuldigd was en welke han delaren op 1 Januari 1941 in voorraad had den, mag de nieuwe omzetbelasting niet tot een prijsverhooging leiden, daar de restrictie, welke verkregen kan worden op den ouden voorraad, ongeveer gelijk is aan de nieuwe omzetbelasting. MELK VOOR FRANSCHE KINDEREN. Volgens den Britschèn berichtendienst heeft de Engelsche regeering op verzoek van het Amerikaansche Roode Kruis toe gestemd in het doorlaten van een Ameri kaansche scheepslading gecondenseerde melk e.d. naar het bezette gebied van Frankrijk. Deze gecondenseerde melk is uit sluitend bestemd voor zeer jonge kinderen. Zij zal onder rechtstreeksch toezicht van het Amerikaansche Roode Kruis in het be zette gebied worden 'verdeeld. De Britsche regeering. aldus gaat de berichtendienst voort, stelt er echter prijs op te verklaren, dat deze concessie aan het Amerikaansche Roode Kruis op geen enkele wijze afbreuk doet aan de Engelsche blokkadepolitiek tegenover Frankrijk. (D.N.B.) „Het Fransche volk dient te weten, dat niet de Duitsche bezetting schuld heeft President Roosevelt heeft voor het vol gende begrootingsjaar zijn jaarlijksche be grooting ingediend bij het congres. In zijn toelichting spreekt hij over een „mandaat", dat het volk hem heeft gegeven voor het program van een totale bewapening. Dit program eischt een aanzienlijke verhooging der uitgaven. Op de nieuwe begrooting zijn in totaal 17.5 milliard dollar noodig, waarvan 10.8 milliard, of 62 procent, voor bewapeningsdoelein den zijn bestemd. Verder kondigt Roosevelt aan, dat hij nog meer milliarden, behalve de op de geregel de begrooting opgenomene, dus nog boven de reeds genoemde 17.5 milliard, moet vra gen. Deze speciaal aangevraagde milliarden zijn vooral voor Engeland bestemd. Een nauwkeurig bedrag zal eerst genoemd wor den, wanneer het congres besloten heeft tot goedkeuring van een machtigingswet voor het plan tot het uitleenen van oor logsmateriaal aan Engeland en wanneer men kan overzien, wanneer en hoeveel ma teriaal Engeland noodig heeft. In de toelichting op de begrooting wordt er verder op gewezen, dat het program voor de totale verdediging van de Vereenigde Staten oorlogsschepen, vrachtschepen, pant serwagens, vliegtuigen en kanonnen zal omvatten. De dreigende internationale toe stand dwingt de Vereenigde Staten te land, ter zee en in de lucht strijdkrachten op te bouwen, die „tegen iedere situatie opge wassen" zijn. De geraamde bewapeningsuit gaven moeten beschouwd worden als een deel van een program, dat zich over ver scheidene jaren uitstrekt. Wanneer men de door het federale congres bij de begrooting voor 1940'41 ingewilligde credieten optelt bij de thans voor de begrooting 1942 gevraag de middelen, staat een bewapenings bedrag van 28 milliard dollar ter be schikking. Van dit bedrag zijn 13.704 millioen voor het leger, 11.587 millioen voor de marine, 1.902 millioen voor de uitbreiding der wapenfabrieken en 1.287 millioen voor andere bewapenings-op- drachten bestemd. Alle niet voor bewapeningsdoeleinden vereischte uitgaven, zoo wordt in de toe lichting verder gezegd, moeten worden uit gesteld. Men moet echter, alle daarvoor noodige plannen voorbereiden, zoodat de Vereenigde Staten met een groot program voor openbare werken kunnen, inspringen, wanneer de bewapeningsuitgaven minder worden en arbeiders der wapenfabrieken vrij worden. De bestaande belastingwetgeving is niet bevredigend, aangezien zij niet verhindert, dat „zekere personen uit ons nationale be wapeningsprogram enorme winsten trek ken." In het tegelijkertijd uitgegeven jaarver slag van den minister van financiën wordt de staatsschuld per eind Juni 1940 berekend op 43 milliard dollar. Eind Juni 1941 zal het bij de wet veroorloofde maximum van 49 millioen dollar overschreden zijn. (DNB). De „Diplomatisch-Politische Korrespon- denz" houdt zich bezig met de rede, die Roosevelt voor het congres heeft gehouden. Aan den eenen kant, zoo schrijft de „Diplo", spreekt Roosevelt, zonder ook slechts een zweem van bewijs te hebben, van een voortdurende bedreiging van het westelijk halfrond door de autoritaire sta ten, zelfs wanneer deze een rechtstreek- schen aanval op dit halfrond niet ten uit voer zouden kunnen leggen. Aan den an deren kant echter tracht hij op geen en kele wijze dit gevaar, zoo het al zou be staan, uit den weg te ruimen. Roosevelt bestempelt als „aanvaller" in den strijd met Engeland juist die mogend heid, aan welke van de zijde van Engeland de oorlog is verklaard en die bovendien door een, met zijn instemming door Enge land opgehitst, Polen genoodzaakt werd tot het nemen van maatregelen, om de met miskenning van de verdragen en de men- schelijke rechten vogelvrij verklaarde Duit sche volksgenooten te redden. Deze en andere van dergeiyke vruchten van Versailles, als de economische wereld crisis. zijn echter voor den heer Roosevelt niets meer dan onbeteekenende „onvolko menheden" van het verdrag van Versailles. Blijkbaar, aldus de „Diplo", is dit alles de „wereld der vrijheid" voor de herovering en instandhouding waarvan Roosevelt be reid is de energie, de hulpbronnen en de organisatiekracht van Amerika beschik baar te stellen.- Ten aanzien van de verklaring van Roo sevelt, dat hij in den door Engeland ge- voerden oorlog niets meer of minder dan den strijd voor de belangrijkste vrijheden en menschenrechten ziet, schrijft de .Diplo": Terwijl Roosevelt den tegenwoordigen oorlog als een strijd voor de vrijheid van v/oord kenmerkt, bedreigt Engeland hon derden millioenen Indiërs, wanneer zij een oorlog, die niet de hunne is, van de hand durven wijzen. De president noemt den strijd verder een strijd voor de bevrijding van het schrikbeeld van den nood. terwijl Engeland in strijd met het menschen- en volkenrecht, tegen vrouwen en kinderen van de tegenpartij, van de neutralen, ja zelfs van de vroegere bondgenooten op> het Europeesche continent, den blokkade-oor log voert. Aan dezen in strijd met het vol kenrecht zijnden en gruwelijken oorlog ter verbreiding van verschrikking en nood neemt Roosevelt evenwel geen aanstoot, zooals hij, volgens zijn eigen woorden, in het algemeen in dit conflict aan het vol kenrecht geen al te groote waarde schijnt te hechten. Dit merkwaardige standpunt ten aanzien van vrijheid en menschenrecht, voor zoo ver het haar leefruimten bedreigt, geldt evenwel, naar de „Korrespondenz^ besluit, de strijd der asmogendheden. Hij geldt niet in de laatste plaats het herstel van de vrijheid der zeeën, die weliswaar ook pos tulaat eener wgre Amerikaansche politiek is, doch waarvoor de tegenwoordige presi dent der Vereenigde Staten zeer ten na- deele ook van de overige Amerikaansche landen, niet eens met de lippen opkomt. Wel verre van een les noodig te hebben van vreqmde zijde, zijn de asmogendheden integendeel er van overtuigd, dat de zege over Engeland pas ware vrijheid zal bren gen, ook voor al'degenen, die thans door de Engelsche volkenrechtsschending in de bevordering van hun welvaart door wetti gen handel met de overige wereld belem merd worden. DE MISSIE VAN HOPKINS. Gistermiddag is met het Clippervliegtuig als eenige passagier de speciale afgezant van Roosevelt bij de Engelsche regeering, Hopkins te Lissabon aangekomen. Hopkins is terstond naar Londen doorgereisd. Tegenover journalisten verklaarde hij, dat hij als speciale ambassadeur van Roo sevelt naar Londen gaat, Waarmede hem nauwe vriendschapsbanden verbinden. Hij zal naar de Vereenigde Staten terugkee ren, zoodra zijn missie beëindigd is. (D.N.B.) MEENING VAN KNOX. „Ik geloof niet, dat nog meer torpedoja gers aan onze vloot kunnen worden ont trokken zonder haar doelmatigheid ernstig in gevaar te brengen," verklaarde de Ame rikaansche minister van Marine, Knox, in antw§ord op een vraag op de persconfe rentie, naar Associated Press meldt. Knox deelde mede. dat de marine voor nemens is het Congres goedkeuring van den bouw van 280 hulp vaartuigen, onder zeeërs. jagers, mijnenvegers en patrouille vaartuigen te vragen. Hij zei voorts, dat de oorlogsschepen in drie verschillende vloten Ingedeeld worden, namelijk de Atlantische, de Aziatische en die van den Stillen Oceaan. De grootste wijzigingen zullen zich voordoen bij de Atlantische patrouille- strijdkrachten. die geleidelijk opgebouwd zijn en thans 125 schepen tellen. Kno* maakte bekend, dat vice-admiraal Husband E. Kimmel admiraal James O Richardson als opperbevelhebber van de vloot in den Stillen Oceaan zal opvolgen. Kimme1, word' ook vlootvoogd van de ge combineerde vloten. Hij voert thans het bevel over de slagkruisers. (D.N.B.) aan de schaarschte aan levensmiddelen in het bezette gebied, waaronder het Fran sche volk te lijden heeft, doch Engeland". Dit is de grondgedachte van een gisteren door het Fransche secretariaat-generaal voor de voorlichting uitgegeven statistische beschouwing. „Van het zeefront, dat loopt van Duinkerken tot aan Biarritz ontvangen wij niets. De havens aan de Middell. Zee krijgen wel iets uit het koloniale rijk. doch wat aan goederen aankomt, is onbeteeke- nend in verhouding tot de behoeften van Frankrijk en tot den vroegeren invoer", zoo wordt in deze officieele Fransche uitlating medegedeeld. Laten wij ons herinneren., dat in het normale jaar 1938 aan levensmiddelen wer den ingevoerd 5.851.566 ton, aan grond stoffen 39.500.000 ton. aan afgewerkte pro ducten 1.717.000 ton, in totaal rond 47 mil lioen ton, ter waarde van 46 milliard francs. Van dit alles ontvangen wij bijna niets meer. Dit is hetgeen de Franschen van de Engelsche blokkade dienen te weten. In 1938 ontvingen wij 1.250.800 dubbele cente naar gedroogde groenten, 1.585.000 dubbele centenaar aardappelen, 682.000 dubbele centenaar versche groenten, 4.718.000 dub bele centenaar tarwe, 5.632.000 dubbele centenaar rijst. 3.169.000 dubbele cente naar suiker, 1.862.000 dubbele centenaar koffie en 692.000 dubbele centenaar olie. Hierbij kwamen nog bovendien behalve de groote invoeren voor de vleeschvoorziening, groote transporten levend vee, 240.000 dub bele centenaar bevroren vleesch en 68.000 dubbele centenaar vleeschconserven Laten deze cijfers voldoende rijn. Zeker, Frank rijk produceert tarwe, groenten en vruch ten. Het is juist dat het wat betreft de le vensmiddelenvoorziening nooit geheel van het buitenland afhankelijk is geweest en dat de blokkade niet tot hongersnood in Frankrijk zal deiden. Dit verandert echter niets aan het feit, dat de Franschen, die zich met recht beklagen, dat zij slecht ge voed worden, zich de genoemde cijfers voor oogen moeten houden. De huisvrouwen, die vooral voor suiker, koffie, rijst en olie in de rij moeten staan, aldus wordt in dit officieele bericht verder gezegd, dienen te weten, dat zij dit alles niet krijgen, omdat zij tengevolge van de Engelsche blokkade bijna geheel van het koloniale rijk en de wereld zijn afgesneden. Vergeten wij ten slotte niet en dit geldt vooral voor hen, die onze nooden op het gebied der levens middelenvoorziening aan de bezetting wil len toeschrijven dat in het onbezette gebied, waar niets is gevorderd, ook gebrek aan levensmiddelen heerscht. Dit is het beste argument om de juiste draagwijdte yan de Engelsche blokkade te bewijzen. (D.N.B.) Italië's oorlogsdoelstellingen kunnen in de volgende drie punten worden samen gevat: 1. Vrije vaart in en uit de Middelïand- sche Zee, zonder dat daarvoor van tevoren toestemming van Engeland gevraagd moet worden 2. Verwezenlijking van zekere, sedert eeuwen bestaande en allen welbekende as piraties, die overigens geenszins door het fascisme zijn uitgevonden, maar die tot de Italiaansche geschiedenis behooren, zooals lederen schooljongen in Italië bekend is. 3. Door de verwezenlijking van deze be kende nationale aspiraties moet het Ita liaansche levensgebied zoodanig worden uitgebreid, dat het „proletarische en fas cistische Italië" voorwaarden verkrijgt voor een hooger ontwikkelde economische organisatie, waarin zoowel zijn rechtvaar dige belangen der economische onafhanke lijkheid alsook de verbetering van zijn le vensstandaard bevredigd worden. Alleen wanneer men deze oorlogsdoelein den en het Duitsch-Italiaansche bondge nootschap dat Italië's eer verplicht, voor oogen houdt, kan men zonder meer begrij pen. waarom het Italiaansche volk met de grootste energie en vasthoudendheid tot de eindoverwinning zal doorstrijden. (D2LB.) Volgens een bericht uit Hanoi heeft de Fransche gouverneur-generaal, Decoux, verklaard, dat Fransch-Indochina thans tegenover de uittarting van Thailand naar de wapenen zal grijpen. Desondanks is Frankrijk ook thans nog tot een vreedzame oplossing bereid. Uit Bangkok wordt gemeld, dat de regee ring van Thailand in het grensgebied den oorlogstoestand afgekondigd heeft. Volgens andere berichten uit Hanoi heeft het Thailandsche luchtwapen met elf vlieg tuigen aanvallen op Bassar, Pakso en Stoengtreng aart de Mekong ondernomen. Voorts zouden de Thailandsche troepen een aanval op de grens ten noorden van Bassar hebben gedaan. (DNB). De Spaansche Staatscourant publiceert een verordening van het Spaansche minis terie van buitenlandsche zaken betreffende de samenstelling van den nieuwen raad der Hispaniteit. De verordening bepaalt, dat de raad der Hispaniteit tot taak heeft, de gemeen schappelijke geestelijke en materieele voor waarden voor de Spaansche stamgemeen schap in het leven te roepen en in dezen beslissingen te nemen. De raad wordt gevormd uit de belang rijkste persoonlijkheden op intellectueel, financieel, politiek en economisch gebied. Leden van den raad zullen, tot aan de definitieve samenstelling als boven den staat uitgaand organisme op grond van een gemeenschappelijk besluit tusschen Spanje en de Spaan sch-Amerikaansche staten, o.m. zijn de Spaansche minister van buitenlandsche zaken als voorzitter, de di recteur van het Indische Archief van Se- vllla, de nationale gedelegeerde van de af- deeling buitenland der Spaansche Falange, de onderstaatssecretaris in het ministerie van buitenlandsche zaken, de chef van de afdeeltng voor cultureele aangelegenheden in het Spaansche ministerie van buiten landsche zaken, de onderstaatssecretaris voor pers en propaganda, de onderstaats secretaris voor handel, de secretaris-gene raal van het ministerie van marine, de directeur-generaal voor verkeer over zee, de Spaansche ambassadeurs in Argentinië, Cuba. Chili, Mexico en Peru en de Spaan sche consul-generaal op de Philippijnen. Aangezien het aantal leden van den' raad der Hispaniteit onbeperkt is, is de Spaansche minister van buitenlandsche zaken gemachtigd, alle personen te benoe men tot lid, welke in het Spaansche leven in verband met de problemen of idealen der Spaansche wereld zich bijzonder onder scheiden en op den voorgrond treden. De raad der Hispaniteit heeft zijn zetel in Madrid. Later zal de Spaansch—Ameri kaansche tak van den raad zijn zetel kie zen in een Amerikaansche stad. van hedenavond tot morgenochtend De maan ging heden onder te 5.37 uur en op te 15 uur. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Vergelijkende cijfers over de eerste winter hulpcollecte (2e Blad). Het recht van abolitie en gratie voor Nederland overgedragen aan den rijks commissaris (Binnenland, 2e Blad). Buitenland Roosevelt's begrooting. Alles voor de defen sie (ie Blad). Naar strijd tusschen Thailand en Indo- China? (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1