Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 7 Januari 1941 Bijzonderheden aangaande verplichte luisterbijdrage De dood van president Kallio De bridge-club KERK- EN SCHOOI NIEUWS Ten hoogste 10 pCt. kan ontheffing verkrijgen Vraaggesprek met den heer P. A. Enserinck WETENSCHAPPEN De heer L. G. Wybrands Marcussen heeft over de beide radiozenders een vraagge sprek gevoerd met den heer P. A. Enserinck, administrateur van de P.T.T., betreffende de verplichte luisterbijdrage. Vooraf maakte de heer Enserinck eenige opmerkingen, waarin hij de toestelbezitters gerust stelde en hen aanmaande, zich voor al niet zenuwachtig te maken. Ik ontvang aldus spr. dagelijks vele brieven, waarin allerhande inlichtingen worden gevraagd. Het is eenvoudig onmo gelijk deze alle te beantwoorden. En dit is ook niet noodig, omdat zoo uitvoerig mo gelijk inlichtingen door pers en radio zullen worden verstrekt. Laten toestelbezitters rustig de circu laire afwachten, die in het tijdvak van 6 tot en met 14 Januari a.s. huis aan huis zal worden bezorgd, en waarbij is gevoegd een aangifte-formulier, dat on verwijld volledig ingevuld aan het hoofdbestuur der P.T.T. moet worden teruggezonden. Wenscht men na 1 Jan. niet meer als luisteraar te worden be schouwd en wenscht men -dus zijn toe stel af te schaffen, dan kan men daar van mededeeling doen bij de terugzen ding van het aangifte-formulier. Aan geslotenen op radio-centrales, die niet tegenstaande de gunstige voorwaarden, waarop zij hunne aansluiting kunnen behouden, meenen te moeten ophouden luisteraar te zijn, kunnen het abonne ment met inachtneming van den ge- bruikelijken opzeggingstermijn, een voudig opzeggen bij den leider van het distributie-bedrijf, waarop zij zijn aan gesloten. De meeste vragen, die gesteld zijn, be treffen verzoek om vrijstelling der radio heffing op grond van werkloosheid, ziekte, invaliditeit, enz. Daar voor vele menschen de radio de eenige ontspanning is, lijkt mij hierin zeker eenige redelijkheid te schuilen. Met. luisteraars, die in dergelijke omstan digheden verkeeren, is in de uitvoerings maatregel rekening gehouden, in dien zin, dat de mogelijkheid voor het verleenen van ontheffing daarin is opgenomen. Deze mogelijkheid is echter aan be paalde grenzen gebonden, n.l. dat als algemeene norm wordt aangenomen, dat ten hoogste 10 procent van het to taal aantal houders van ontvanginrich- tingcn voor ontheffing in aanmerking kan komen. Degenen, die voor ontheffing in aanmer king meenen te kunnen komen, zullen daartoe een formulier moeten invullen, dat op alle postinrichtingen behalve bij de post agentschappen kosteloos verkrijgbaar is. Deze formulieren kunnen eerst na 15 Jan. a.s. worden afgehaald. Op dit formulier zijn vragen gesteld welke zoo nauwkeurig mo gelijk beantwoord moeten worden. Daarna moet het ingevulde en onderteekende for mulier zoo spoedig mogelijk aan het hoofd bestuur der P.T.T. worden ingezonden. Dit kan kosteloos geschieden in de bijgevoegde enveloppe. Bij de beoordeeling van deze aanvragen staan uiteraard in deze formulieren voorop de gegevens omtrent de financieele om standigheden van den ontheffing-vrager. Dan komen er vragen op voor betreffende aard van de ontvanginrichting, de omstan digheden, waaronder de aanschaffing plaats vond, enz. Vraag: Ik neem dus aan, dat de vele vra gen en problemen, welke uit de door ons ontvangen brieven naar voren zijn gekomen alle op dit formulier verwerkt kunnen wor den. Maar de personen, die ontheffing heb- ben gevraagd, kunnen deze nu wachten met betaling totdat over hun aanvraag om ont heffing is beslist? Antwoord: De regeling is zoo, dat men met betalen moet beginnen en dat, indien het verzoek wordt ingewilligd, terugbeta- iingvan reeds voldane termijnen zal plaats hebben. Deze regeling is dus in overeen stemming met de gebruikelijke gang van zaken bij de belastingen. Vraag: Uit verschillende brieven blijkt, dat men aanstoot heeft genomen aan de gebezigde uitdrukikng „klaploopers". Ik ge loof toch niet, dat onvermogenden zich dit hebben behoeven aan te trekken. Antwoord: Het woord „klaploopers" had uiteraard uitsluitend betrekking op hen, die wel konden maar niet wilden bijdragen in de kosten van den omroep, hoewel zij naar de programma's wel luisterden. Dit stand punt is ook steeds door de omroep-organi- saties ingenomen. Vraag: Waarom is deze luisterbij drage nu niet verschuldigd naar draag kracht? Antwoord: De vaststelling van de luisterbijdrage (nog geen V/» cent per dag) is op zulk een lagen basis geschied, dat het administratief niet wel doenlijk zou zijn, een tarief naar draagkracht in te voeren. Ik kan hieraan nog toe voegen, dat in geen enkel land een re geling zooals door sommige luisteraars blijkbaar wordt voorgestaan, is getroffen Vraag: Men spreekt in de brieven die we ontvangen hebben vrij algemeen over een „belasting". Maar dit is toch feitelijk on juist? Antwoord: Inderdaad het geldt hier een bijdrage, die noodig is voor de instandhou ding en uitbreiding van den Nederland- schen omroep, een apparaat van en voor het Nederlandsche volk, waardoor arm en rijk öp dezelfde wijze worden bediend. Vraag: Hoe staat het nu met de inrich tingen waarin zieken, invaliden en ouden van dagen zijn ondergebracht? Het zou toch niet rechtvaardig zijn om van al de bewoners de luisterbijdrage te vorderen? Antwoord: Ook daarmede zal rekening worden gehouden. In de eerste plaats wijs ik er op. dat in de uitvoeringsverordening van den directeur-generaal der P.T.T. de bepaling is opgenomen, dat van de ver plichting tot het betalen der luisterbijdrage, op verzoek, kunnen worden vrijgesteld de instellingen van weldadigheid voorkomende op de lijst, bedoeld in artikel 3 van de armenwet En voor de ziekenhuizen zal als maatstaf gelden, dat de patiënten en het inwonende personeel als één gezin worden beschouwd, zoodat voor elke volledige ont vanginrichting, waarop meer dan één luid spreker of hoofdtelefoon is aangesloten, slechts één luistervergunning vereischt zal zijn. Zijn in het complex van gebouwen, welke tot de betrokken inrichting behooren wo ningen aanwezig, waarin personeel in ge zinsverband woont of kamers in vast ge bruik bij inwonende doktoren of verpleeg sters, dan zal voor een in zulke gezinnen of kamers aanwezige luistermogelijkheid een afzonderlijke luistervergunning aanwe zig moeten zijn. Vraag: Er zijn luisteraars, die door mid del van een „draadje" gebruik maken van de ontvanginrichting van een buurman. Valt deze categorie van luisteraars ook on der de verplichting tot betaling der bij drage? Antwoord: Een dergelijke zgn. „buren- aansluiting" kan alleen blijven bestaan met een bijzondere machtiging van den direc teur-generaal. Is die machtiging verkre gen, dan wordt zoowel voor de hoofdaan sluiting als voor de burenaansluiting de luisterbijdrage gevorderd, behoudens de ontheffingsmogelijkheid, waarover ik reeds sprak. Vraag: Wat gebeurt er met toestellen van luisteraars, die geen bijdrage willen beta len, maar het toestel ook niet wenschen te verkoopen, omdat zij meenen na verloop van tijd wellicht tot het betalen van de bij drage in staat te zuilen zijn. Antwoord: Om vrijgesteld te worden van een luisterbijdrage kunnen eige naars van ontvangtoestellen hun toestel in bewaring geven bij de postinrichtin gen ter plaatse. Hiervoor is noodig, dat het toestel deugdelijk verpakt is en voorzien is van een duidelijke opgave van naam en adres. De overname ge schiedt tegen een door of namens het P.T.T.-bedrijf geteekend ontvangbewijs. Voor het in bewaring nemen van het toestel is een bedrag van f. 3.per jaar of een gedeelte daarvan verschuldigd, dat bij vooruitbetaling in halfjaarlijk- sche termijnen moet worden betaald. Het staatsbedrijf der P.T.T. zal voor een zorgvuldige opberging van het in bewaring genomen toestel zorg dragen, maar neemt geen verantwoording op zich voor wat be treft de werking van het toestel na de te ruggave. De verdere regeling ter zake zal door pers en radio nader worden medege deeld. Men loope nu niet dadelijk met zijn toestel naar de postinrichting, doch wachte nadere mededeelingen ter zake rustig af. WOENSDAG 8 JANUARI Hilversum I 415 M. Nederlandsch Programma NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gewijde muziek (opn.) 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.40 Gramofoonmuziek lt.30 Morgen dienst 1.00 Gram.muziek 11.35 Cello xr.et pianobegeleiding en gram.muziek 12.15 Re portage of muziek 12.45 Nieuws- en economi sche berichten ANP 1.00 Ensemble „Roman- tlque" en gram.muziek 2.15 Gram.muziek 3.00 Christ lectuur 3.30 De Vedelaars en gra mofoonmuziek 4.30 Voor de jeugd 5.00 Gram.muziek 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Causerie „Meteorologie voor den binnenschipper" en taalles 6.00 Be richten 6.05 De, Postillons 6.45 Actueele reportage of gram.muz. 7.00 Economische wa gen van den dag (ANP) 7.15 Gram.muziek 7.30 Berichten (Engelsch) 7,45 Gramjnuziek 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Orgelspel (opn.) 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gra mofoonmuziek 9.20 Zang met pianobegelei ding. Hierna: Schriftlezing 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Hilversum II. 301 M. VARA. 8.00 Gram.muziek 8.28 VARA-almanak 8.30 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek 10.00 VPRO: Morgenwij ding 10.20 Esmeralda en solist 10.50 Orgel spel 11.20 Gramjnuziek 11.30 Esmeralda en solist 12.00 Berichten 12.15 VARA-or- kest, in de pauze: VARA-almanak 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gram.muziek 1.15 VARA-orkest 2.00 Voor de vrouwen 2.25 Gram.muziek 3.15 Vocaal en instrumentaal programma 4.10 Declama tie 4.30 Orgelspel 5.00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk" 5.15 Nieuws- economische- en beursberichten ANP 5.30 Esmeralda en soliste 6.00 Boekbespreking 6.15 Gram.muziek 6.40 VARA-Almanak 6.45 Actueele reportage of gram.muziek 7.00 7.15 Brabantsch praatje (ANP), sluiting. GEM, RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. Woensdag 8 Januari. lste Programma: 8.0022.15 NCRV 22.15 NCRV 22.15—24.00 Duitsch programma. 2de Programma: 8.0010.00 VARA 10.00 10.20 VPRO 10.2017.00 VARA 17.00— 17.15 VPRO 17.15—19.00 VARA 19.00— 23.00 VARA (Programma uitsluitend voor Ra dio-Centrales) 23.0024.00 Duitsch pro gramma. 3de Programma: 8.00—24.00 Duitsch Pro gramma. 4de Programma 8.0024.00 Duitsch Pro gramma. Overwogen wordt voorts of in bewaring geven bij daartoe door den directeur-gene raal der P.T.T. gemachtigde radio-hande laren toegestaan zal kunnen worden, ter wijl tevens wordt gedacht aan een regeling, waarbij de eigenaar van een toestel dit ap paraat zelf kan bewaren, nadat het öf in deugdelijke verpakking öf op andere wijze afdoende door het P.T.T.-bedrijf is verze geld. Ook hieromtrent zullen zoo spoedig mogelijk nadere mededeelingen door pers en radio worden gedaan. Vraag: Is het geoorloofd meer dan één luidspreker op een ontvanginrichting aan te sluiten? Antwoord: De houder van de ontvangin richting mag in het bij hem in gebruik zijnde perceel, vervoermiddel of in zijn wo ning meer dan één luidspreker of hoofd telefoon aansluiten, echter uitsluitend voor eigen gebruik, of ten behoeve van het gezin, waarvan hij het hoofd is. Vraag: Er zijn in ons land heel wat zgn. radio-amateurs, die meer dan één toestel in hun bezit hebben, waarvan zij er even tueel één gebruiken en met de andere ex perimenteeren. Welke bepaling geldt hier voor? Antwoord: In het algemeen kan worden gezegd, dat een luisteraar meer dan één ontvanginrichting in zijn woning ten eigen gebruike mag hebben, indien hij deze in richtingen niet gelijktijdig gebruikt. Hij zal daarvoor de noodige waarborgen ten ge- noege van den directeur-generaal der P.T.T. moeten verstrekken. Het afscheid op het station, dat een afscheid van het leven werd. Kallio ging heen, toen hij het presidentschap in goede handen wist. (Van onzen medewerker in Scandinavië). 20 December 1940. De dag van de presidentswisseling is een dag van rouw geworden voor het volk van Finland. Na de schier overal met groote voldoening ontvangen tijding, dat de elec- loren reeds bij de eerste stemming Risto Ryti, den minister-president, gekozen had den met 288 van de 300 stemmen een manifestatie van eensgezindheid over de groote lijnen in de politiek des land, zooals men in het Noorden zelden of nimmer heeft meegemaakt volgde nauwelijks zes uren later het schokkende nieuws, dat de scheidende president, Kyösti Kallio, een hartverlamming had gekregen op het oogen blik, dat bij het afscheidnemen op het sta tion van Helsingfors de laatste tonen weerklonken van het volkslied en de oude staatsman op den trein toe ging, die hem naar zijn hoeve in österbotten terug zou brengen. Het afscheid van den afgetreden presi dent werd voor hem een afscheid van het leven van een wei-besteed leven als boer. als boerenleider, als politicus, als president ■ten slotte in de moeilijkste jaren, die de jonge Finsche republiek heeft doorge maakt. De leider van de boerenpartij, die in 1936 met één stem meerderheid tot het hoogste ambt in den staat geroepen was, vrijwel gelijktijdig met den politieken om mekeer, die tot uiting kwam in de vorming van een kabinet van boeren en arbeiders, werd de president, die met zijn onver stoorbare rust en zijn rustige onverzette lijkheid, als het ware de personificatie was van zijn volk in den winter van 19391940, de oude president Rots om het woord Kallio de beteekenis èn de gevoelswaarde te geven, die het voor de Finnen heeft die een centrale figuur geworden was, meer nog dan ditmaal de veldmaarschalk Mannerheim. En hij is dit tot zijn dood tóe gebleven. Hij is dezen dag, na maanden van ziekte-verlof, gehuldigd zooals nimmer tevoren een aftredende president van Fin land gehuldigd is. Men heeft hem willen danken voor alles wat hij in deze jaren 'voor Finland gedaan heeft en voor wat hij voor zijn volk In den winter van den oor log is geweest. Waarschijnlijk hebben de grootsche huldiging van de tienduizenden hoofdstedellngen. die in den bitter-kouden December-avond als een juichende zwarte massa saamgepakt stonden achter de ge lederen van fakkeldragers, en het afscheid op het station, de laatste parade, de laat ste vaandelgroet, den zieken en verzwakten president te sterk aangegrepen. Maar het is alsof het leven niet heeft willen wijken, zoolang Finland Kallio nog noodig had, het is mogelijk, dat de oude president zich wellicht onbewust met een laatste inspan ning van zijn verzwakte krachten tot het laatst toe overeind 'gehouden heeft. Hij is bezweken toen de spanning over de ver kiezing van zijn opvolger geweken was. Hij kon sterven met de zekerheid, dat de eens gezinde steun, dien hij ondervonden had, over zou gaan op den nieuwen president èn dat het presidentschap in goede handen was gekomen. Het afscheid van Kalho op het station te Helsingfors, de plechtige stemming, die cr heerschte, de menigte in het donker op het wintersche plein, op de lange open per rons. de tonen van het volkslied, dat op klonk in den vrieskouden nacht, het deed alles sterk denken aan het historische afscheid, dertien maanden geleden, toen de Finsche gedelegeerden voor de laatste maal naar Moskou reisden. door J. W. BÊ VADER. Veel menschen vinden Den Haag een ge zellige stad en daar is wat voor te zeggen, vooral als men jaren en jaren in de Kolo niën heeft doorgebracht, vaaik in eenzame plaatsen, ver van de centra van het Euro- peesch verkeer. Er zijn dan ook tal van intieme, druk bezochte café's en clubs, waar talrijke gepensionneerden zich verzamelen en zich amuseeren. Ze vertellen er elkaar hun ervaringen en avonturen, vaak met een massa fantasie, 's morgens drinken ze er hun kleintje koffie en 's middags vinden ze er hun vaste tafeltjes en clubjes, waar zij domineeren, pandoerenen bridgen vooral bridgen Geen enkele dezer talrijke gelegenheden is echter drukker bezocht dan het gezellige café-restaurant „Metropilana". Hier treft men de „crème de la crème" van de veelal te vroeg gepensionneerden en vindt men de nog actief dienende hoogere regionen der talrijke departementen. Hier zijn driekwart van de tafels en hoekjes voor vaste bezoe kers gereserveerd. Op een fraaien voorjaarsmiddag was deze reserveeringswoede uitgebreid met een ta feltje, opvallend goed' geplaatst in het mid den van de groote zaal. Vier bordjes „gere serveerd" hingen op even zooveel stoelen, maar slechts kort, want weldra daagden de huurders op! Het waren vier mannen, samen zoo onge veer 2eeuw oud. maar overigens, wat men noemt „prima geconserveerd", behalve dan de haardos van 'h van het kwartet. Twee waren er kaal, positief kaal, maar ze waren er „geen haar" minder om gesoig neerd. Het waren deftige mannen en ze konden zoo van een ministers-conferentie weggeloopen zijn. Ze bezetten de Noorde lijke en Oostelijke linies Nummer drie bad het klaargespeeld een doodeerlijke verdee ling aan te brengen in. precies geteld. 32 haren. Aan iederen kant van zijn schedel hingen er. eenigszins droefgeestig, 16 neer. Hij installeerde zich behoedzaam in het Westen. De vierde man vormde een merkwaardig contrast met zijn clubgenooten, hij had een pracht van een krullebol en deed denken aan Mengelberg in zijn beste Jaren! Hij viel inderdaad een beetje „uit den toon" in dit gezelschap, maar leed daar blijkbaar niet onder. Hij had tenminste een prettig en hoogst opgeruimd gezicht. De vier mannen gingen bridgen, wat overigens in .Metropilana" niets bijzonders was. De deftige meneer in het Noorden streed aan de zijde van den man met de Mengelberg-haardos, zijn lotgenoot was partner van den man met de 32 „restanten". Alle vier waren ze vreemd en onbekend in deze omgeving, iets, wat hen echter volko men koud liet. De nieuwsgierige blikken van de talrijke stamgasten lieten zij langs zich heen glijden, ze kwamen om te bridgen en niet als mannelijke mannequins. ZIJ trokken voor „de gever" en „Mengel berg", laten we hem gemakshalve tijdelijk zoo noemen, draaide schoppenaas. Hij deelde dus, overigens volmaakt eerlijk, maar had zich zelf blijkbaar niet vergeten, want hij opende, en annonceerde met een, voor Den Haag inderdaad' iets te luide stem twee harten Voor den 32-harige was het volume van „Mengelberg" zeker nóg onvoldoende, want hij riep.en eveneens voor vriend en vijand wat aan den krachtiger, kant wat doe je?pas je? „Mengelberg" herhaalde zijn offerte twee hartenen thans zóó luid, dat hier en daar „ssssst" gehoord werd. Enkele beter gehumeurden keken geamuseerd toe Lichtelijk gechoqueerd wuifde de man met de scheiding afwerend en antwoordde thans zelfs in het buffet hoorbaar.ik pas! De partner van Mengelberg, de deftige meneer in 't Noorden, had de neerslachtige beweging van den tweeden spreker gezien Het was zijn beurt, en met stentorstem riep hij „Mengelberg" toe: Jij past. is 't niet, Ko Ko, aLias „Mengelberg", stoof woedend op, legde zijn handen breeduit op tafel, boog zich voorover en slingerde zijn bondgenoot zijn repertoire toe.twee harten.een Jump! Ten overvloede stak hij twee vingers' van zijn rechterhand ten hemel en perste zijn linkerduim op de plaats, waar zijn hart vertoornd en onstuimig klopte. Het Noorden knikte deemoedig. Bezwe rend smeekte hij den vrede af met een klein wit, wollig handje en antwoordde op gefor ceerd juichenden toon, alsof hij zijn ver ontwaardigden 'partner door een prettige verrassing wilde verteederenals Jij drie ■klaveren hebt, doe ik er twee bij, Ko! vijf klaveren dus De dlchtstblj zittende belangstellenden schaterden. In de buitenwijken, waar alleen de herrie en niet de misverstanden waren doorgedrongen, klonk gesis en werd om stilte gebruld. Een oud-Resident beging bij het domineeren met dubbelblank een on- vergeeflijken bok, die hem twee goede Hol- landsche dubbeltjes kostte. Hij slaakte een zeer leeüjk woord, gelukkig in het Maleisch, maar evengoed onvertaalbaar leelijk. Terwijl „Mengelberg" nagenoeg flauw ge vallen was. had de meneer in Oost onver stoorbaar de biedingen gevolgd, dat dacht hij Voorzien van 13 kaarten van zeer twij felachtige, zoowel defensieve als offensieve waarde, riep hij op blijden toon: rond- gepast!prachtig, daar gaan zeen smeet zijn teleurgestelde serie met-genoe gen en voor ieder zichtbaar bloot. Het was een prachtverzameling tusschen de 2 en de 9. Een helsch kabaal was het gevolg. Ko Mengelberg was vrijwel ontploft, zijn zoete Voorburg was het slachtoffer en liep met een straaltje in de broekspijpen van den meneer uit Oost. De toeschouwers in de eer ste linie bulderden. De buitenwijken brul den om stilte Dan stonden plotseling de 4 spelers op, haalden elk voor zich een keurig apparaatje uit den zak en plaatsten dit op vrijwel on zichtbare wijze op hun linkeroor. Ze zetten zich te spelen. Thans „gaf" de 32-harige en bood, tf zamen met zijn Oosteiijken bond genoot. .en hoe?groot slem schoppen! „Mengelberg" doubleerde, maar hij werd gemaakt, onnavolgbaar! Op het moment dat de man met „de rechtvaardige schelding" zijn 13den slag incasseerde, drong een jonge man door de verbaasde toeschouwers. Hij sprong op de tafel, die zooveel gevarieerde belangstelling gewekt had en toonde den volke een kleu rige affiche, waarop met letters als koeien te lezen was: Al is U zoo doof als een kwartel -net het nieuwe, sierlijke gehoor-a.ppnraat van de firma Pieter Pletersen maakt U.. fluis terendgroot slem schoppen". (Nadruk verboden) (Auteursrechten voorbehouden) Kallio zag angstwekkend bleek toen hij op de stoep van het station zijn zwarte pelsmuts van zijn witte haren nam en glimlachte als dank. Binnen in de hal drukte hij, nauwelijks sprekend de handen van hen, die hem uitgeleide deden: zijn opvolger Ryti, veldmaarschalk Manner- helm, ministers, generaals, andere autori teiten en vrienden. Mevrouw Kallio kan haar ontroering niet beheerschen, wanneer haar beste vriendinnen uit de hoofdstad, een paar van de hoogste Lotta's, haar om armen. De trein naar het Noorden, waar Kallio's hoeve Heikkila ligt in het wijde land van österbotten, staat te wachten, de andere reizigers zijn er al in, de slaapwa gen van den president der republiek is er achter aan gehaakt. Nogmaals klinkt het gejuich op, nu Kallio het perron op komt. De muziek speelt het volkslied en nogmaals neemt Kallio zijn pelsmuts in de hand, ter wij! hij langs de eerewacht gaat, die op gesteld staat met de vlaggen, van leger en burgerwacht. Terwijl de vlaggen ten groet neigen, wankelt Kallio even en zakt zonder een woord te zeggen ineen. Mannerheim, die onmiddellijk zijn arm uitgestoken heeft, vangt hem op, de beide adjudanten van Kallio en de adjudant van den veldmaar schalk springen toe om te helpen, Kallio te steunen, maar hij kan niet meer en men moet hem den trein Indragen. De autori teiten groepen samen hij het portier, ter wijl de adjudanten Kallio voorzichtig naar binnen tillen. Ryti en mevrouw Kallio vol gen mee den trein in, de gordijntjes van de achterste ramen van den wagon worden gesloten, een paar van de dames barsten in snikken uit, maar de menschenmenigte achter de politie-afzetting weet van niets, heeft door den afstand niet kunnen zien, wat er voorviel. Na een halve minuut buigt Iemand zich uit het portier en roept om een dokter. Een minister holt het perron af, loopt langs de afzetting hee,n en brengt de boodschap verder. Een dokter dringt zich uit de me nigte naar voren, een Lotta, die eveneens arts is, voegt zich bij hem en samen gaan zij den wagon van den president in. Weer even later komt de adjudant van Manner heim doodsbleek naar buiten en brengt den veldmaarschalk .fluisterend rapport uit. En de veldmaarschalk herhaalt het, luider: Goddank, hij leeft nog." In den wagon doen de beide artsen wat zij kunnen, maar Kallio komt niet meer tot bewustzijn en hij slaapt voor eeuwig in met zijn hand in die van Moeder Kasja en met den veldmaarschalk en den nieuwen president aan zijn doodsbed in den trein, die hem naar huis, naar Nlvala brengen zou. De eerewacht marcheert af met zwijgen de trom, Ryti spoedt zich weg om de radio toespraak op te stellen, waarin hij het Finsche volk over een half uur mededee ling zal doen van den dood van den ouden president, Mannerheim en de meeste an dere autoriteiten verlaten zwijgend het perron, de wagon van den president wordt losgemaakt van den trein naar het Noor den, die met twintig minuten vertraging vertrekt. De menigte ziet den langen zwarten wa gon. die eenzaam staan blijft, onrust maakt zich van haar meester, er wordt gedrongen en de politie kan nauwelijks de menschen tegenhouden. Men durft het niet aan, haar onder deze omstandigheden het tragische nieuws mee te deelen en minister Waldén, de oudste der ministers, gaat door de hal naar bulten, waar het gerucht, dat er iets gebeurd is, de menschen heeft doen blijven wachten. Als Waldén naar bulten komt en boven aan de stoep blijft staan, begrijpt men, dat hij iets mee te deelen heeft. Het wordt stil en dan klinkt de stem van den minister, eerst in het Finsch, vervolgens in het Zweedsch: „President Kallio heeft Ons verlaten. HU is gereisd naar daar, waar niemand van terugkeert." C. G. B. (Nadruk verboden). HENRI BERGSON t. De filosoof Henri Bergson is op 81-jari- gen leeftUd te Parijs overleden. Met hem is een der belangrijkste figuren der *-edendaagsche wUsbegeerte heenge gaan, die een diepgaanden Invloed op het moderne geestesleven heeft uitgeoefend. Henri Louis Bergson werd 18 October 1859 te Parijs geboren als zoon van een uit Ierland afkomstig Joodsch koopman. Na zUn voorbereidende studies doceerde hij wUsbegeerte te Angers, Clermont en sinds 1900 aan het Collége de France te ParUs. In 1928 behaalde Bergson den NobelprUs voor litteratuur. ZUn beroemdste werk is Involution Creatrice, dat in 1907 is ver- schene ".EKEND ASTRONOOM OVERLEDEN. Op 62-jarigen leeftUd is te Griinwald bU München overleden prof. Phlllpp Fauth, die zich met de bestudeering van maan en planeten heeft beziggehouden en in de ge- heele wereld bekendheid had verworven. DS. W. J. VAN ELDEN. Donderdag herdenkt ds. W. J. van Elden, Nederlandsch Hervormd predikant te Haar lem. ziln zilveren ambtsjubileum. Na van 1914-1916 te Hengelo (O.i als hulppredi kant werkzaam Ie zijn geweest, deed ds. Van Elden op 9 J.nuaii 1916 intreae in zUn eerste gemeente, Zoelmond, waarna hu achtereenvolgens te Terkaple, Heemse, Aalsmeer en (sinds 13 September 1931) te Haarlem gestaan heeft. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7