Nieu w j aarsboodschap van Roosevelt 8Isle Jaargang No. 24780 De aanvallen op Engeland De strijd in Noord-Afrika DINSDAG 7 JANUARI 1941 Optreden tegen spoorwegen Geen belastingverhooging in Duitschland Nieuwe Engelsche commissie Processen in Frankrijk Engeland en Thailand Verspreide Berichten Alle steun aan Engeland Verduisteren: 17.45 uur 9.47 uur Italië heeft zijn bijdrage geleverd EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bjj vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren verscheidene aanvallen ondernomen op voor het verkeer belangrijke spoorwegen en kruispunten in de graafschappen tus- schen Londen en de industriecentra der Midlands. Een vliegtuig heeft, naar het D.N.B. verneemt, een opeenhooping van acht naast en achter elkaar staande goederen treinen in de nabijheid van een ten Noorden van Londen gelegen station verrast. Het ondernam een vermetelen aanval in scheer- vlucht en wierp van geringe hoogte een groot aantal bommen, die alle doel troffen. Bovendien werden locomotieven met machi negeweren doeltreffend beschoten. Goede renwagens en verscheidene locomotieven werden vernield en ten deele omgeworpen, terwijl de sporen verwoest werden. Een an der vliegtuig wierp, eveneens van zeer ge ringe hoogte, bommen op een station en verwoestte verscheidene goederenwagons en sporen, terwijl enkele gebouwen van het station ernstig beschadigd werden. Op drie plaatsen, geraakten de gebombardeerde ob jecten in brand. Ook in de buurt van Col chester werden met succes bommen op een spoorweg geworpen. Uit Londen wordt gemeld, dat op aanwij zing van den minister van binnenlandsche zaken, Amery, talrijke burgemeesters in de graafschappen van Midden-Engeland van hun functie zijn ontheven. Men neemt aan, dat deze maatregel in verband staat met het feit, dat de luchtbeschermingsmaatregelen in groote deelen van Midden-Engeland on voldoende zijn in tegenstelling tot Zuid- Engeland. Gebleken is, aldus wordt gemeld, dat in talrijke gevallen de door het departe ment van binnenlandsche zaken gegeven richtsnoeren eenvoudig genegeerd zijn. (D.N.B.). In de Deutsche Steuerzeitung verklaart staatssecretaris Fritz Reinhardt, dat het jaar 1941 geen nieuwe belastingen en geen verhooging der bestaande belastingen zal brengen. Reinhardt schrijft verder, dat 1940 ook op financieel gebied een volledig succes ge bracht heeft. De belastingopbrengst is toe genomen. Het deel der flnancieele behoeften, dat door de belastingen wordt gedekt, wordt steeds grooter. De financieele kracht van het Duitsche rijk is grooter dan ooit. Dat wij, aldus Reinhardt, den ons opgedrongen oorlog zegevierend zullen beëindigen, is bui ten twijfel en dat dan het maatschappelijke, economische en cultureele leven van ons volk tot reusachtigen bloei zal komen en het nationaal-socialisme welstand en zegen voor alle Duitschers zal brengen, is zeker, (D.N.B.). De Engelsche regeering heeft volgens een Reuterbericht een bestuurscommissie voor de oorlogsuitrustingen ingesteld, bestaande Si Alexander. den eersten lord der admira- u i peaverbrook, den minister voor de vliegtuigenproductie, Bevin, den minister van arbeid en Duncan, den minister voor de ravitailleering. De minister zonder porte feuille, Greenwood, die zich tot dusverre met deze aangelegenheden heeft bezig ge houden, zal in het vervog het probleem van wederopbouw na den oorlog behandelen. Hy blijft lid van het oorlogskabinet. (D.N.B.). Aan United Press wordt gemeld: Het hoogste krijgsgerecht, dat door de re geering van Vichy in September is gesticht voor de berechting van landverraders en speculanten, begon gisteren met een reeks pr°cf?sen tegen officieren, die ervan be schuldigd worden, dat zij als aanhangers van de Gaulle door sabotagepoglngen bij ae verdediging van Dakar de veiligheid en integriteit van het ^ransdhe koloniale rijk ivfeVaar hebben gebracht. vinK J?ek °Pen®n van deze processen geeft vicny het antwoord op de onlangs door de jaulle geuite bedreiging, dat hij, indien zijn aangeklaagden aanhangers iets mocht overkomen, den aartsbisschop van Gabon en den kolonialen gouverneur van Gabon zou laten terechtstellen. Deze beide perso nen zijn bij de inneming van Libreville in ae handen der troepen van de Gaulle ge vallen. In een radiorede had de Gaulle persoon lijk een uitwisseling van gevangenen aan geboden. Desondanks wordt thans de be handeling tegen zijn aanhangers geopend en wel tegen elk hunner persoonlijk. De processen zullen echter naar verwacht snel verl°°Pen- Men acht het waar schijnlijk dat zij belangrijke onthullingen zullen opleveren over de rol die Engeland speelt achter de beweging tegen de regee- nng-Vicshy in de koloniën. Er bestaat geen hooger beroep op de von nissen van den oppersten krijgsraad. De vonnissen worden binnen 24 uur voltrok ken. Het gerecht bestaat uit twee militairen en twee burgers. De eerste zaak, die voor den krijgsraad van Gannat is behandeld, is geëindigd met vrijspraak van ritmeester Gaston Robert, die er van beschuldigd werd, op Malta en te Bizerte de bemanningen van Fransche schepen te hebben aangespoord, naar De Gaulle over te loopen. De vrijspraak wordt gemotiveerd met de „uitstekende militaire verdienste" van den officier, die in den oorlog gewond werd en bovendien acht eervolle vermeldingen heeft gehad en die zich, naar in het Havas-be- richt over de vrijspraak wordt gezegd, na dat hij zijn fout had ingezien, vrijwillig bij zijn chef heeft gemeld. De Britsche gezant in Thailand, heeft, naar de Tokio Asahi Sjimboen uit Bangkok meldt, na zijn terugkeer uit Singapore, een vrij langdurige bespreking gevoerd met den plaatsvervangenden minister van buiten- landsche zaken van Thailand. Crossby, zoo schrijft het Japansche blad, heeft, naar men verneemt, verklaard, dat alle onder Britsche souvereiniteit staande gebieden in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan, met inbegrip van Singapore, besloten zijn om aan den Japanschen opmarsch naar het Zuiden onder alle omstandigheden een einde te maken. De militaire voorbereidin gen in deze gebieden zijn voltooid. Crossby heeft den plaatsvervangenden minister van buitenlandsche zaken voorgesteld een einde te maken aan de politiek van vriend schap met Japan en hiervoor in de plaats met Engeland sameri te werken. Thailand, aldus luidde zijn verzoek, moet de econo mische betrekkingen met Japan slechts in zooverre onderhouden, ais zij niet tegen Engeland zijn gericht. Voor het geval En gelsche belangen benadeeld zouden wor den, zoo verklaarde Crossby, zal Engeland zónder dralen dienovereenkomstige maat regelen nemen. Het Japansche blad ver klaart naar aanleiding van dit bericht uit Bangkok, dat Engeland alles schijnt te pro- beeren om Thailand voor zich te winnen en tegen Japan op te stoken. Zoo heeft, om een voorbeeld te noemen, de Britsche gezant te Bangkok het valsche bericht verspreid, dat Japan aan Fransch-Indo- china" wapens en munitie levert. Op deze wijze wil hij in Thailand een vijandige stemming tegenover Japan kweeken. (D.N.B.) POIPET DOOR THAILANDSCHE STRIJDKRACHTEN VEROVERD. Volgens een bericht van het Thailandsche opperbevel hebben de strijdkrachten van Thailand op 6 Januari Poipet aan de grens van Cambodsja na een offensief van twee dagen veroverd. (Domei) MINISTER BELIN ZOU ONTSLAG HEBBEN GEVRAAGD. Uit Vichy verneemt het D.N.B., dat men in welingelichte kringen hoort, dat Belin, de minister van arbeid en productie, maar schalk Pétain zijn ontslag heeft verzocht Het aftreden van Belin zal echter naar de meening van deze kringen nog eenige da gen in beraad blijven. SCHERPE MAATREGELEN TEGEN DEFAITISME IN TURKIJE. Het Turksche blad „Tan" meldt uit Ankara, dat men voornemens is nieuwe verscherpte maatregelen tegen defaitisme te nemen. In deze bijzondere tijden zullen alle gevallen die de nationale weerstands kracht ondermijnen, uitsluitend door het militaire gerecht worden berecht. Artikel 161 van het Turksche wetboek van straf recht noemt alle personen defaitisten, die onjuiste berichten verspreiden, waardoor onrust onder de bevolking wordt gezaaid of de weerstandskracht van het land kan worden verzwakt. De minimumstraf hier voor bedraagt thans een jaar gevangennis- straf. WEER EEN REDE VAN DEGRELLE. De wapens van Duitschland zullen over winnen, omdat zij een rechtvaardige zaak verdedigen, zoo verklaarde Degrelle in een rede voor twaalfduizend toehoorders in het jaarbeursgebouw te Luik. De jeugd van Europa strijdt thans, zoo ging hij voort, schouder aan schouder voor de nieuwe orde onder Duitsche leiding. Hitier heeft Europa gered. De toekomst van België ligt in de nauwe samenwerking met Duitschland. Verder zeide spr.: Engeland is reeds ter dood veroordeeld; over enkele maanden zal er definitief mee zijn afgerekend. Het jaar 1941 zal de definitieve vernietiging bren gen van de Engelsche plutocratie. Een En gelsche overwinning zou een rampspoed zijn voor België, dat onder de dictatuur van de ergste plutocratische en magonnieke krachten zou komen. De Belgische neu traliteitspolitiek heeft thans geen zin meer. België moet trachten in het door Hitier vereenigde Europa een gepaste plaats te krijgen. Deze keus moet thans worden ge daan. Degrelle bepleitte een grootmoedige op lossing van het Vlaamsche probleem en sprak den wensch uit tot een nauwe sa menwerking met de Vlamingen. De leider van de Vlaamsche Rexisten, Daem, verklaarde: „België zal nation aal- socialistisch zijn, óf het zal in het geheel niet zijn." (D.N-.B.) ONDERSCHEIDING VAN GENERAAL ANTONESCU. Koning Michaël van Roemenië heeft den staatsleider generaal Antonescu het groot kruis van de orde van Karei I verleend. (D.NJB.) AARDVERSCHUIVING BIJ NAPELS. Tengevolge van een door aanhoudende regens veroorzaakte aardverschuiving zijn twintig zigeuners die in eenige holen aan een landweg ten noorden van Napels over nachtten, bedolven. Ondanks het ingrijpen van de brandweer van Napels en een com pagnie pionniers konden slechts zes der be- dolvenen gered worden. De overige veertien waren reetfs aan hun verwondingen bezwe ken, toen men had had uitgegraven. DUITSCH-RUSSISCHE HANDELS OVEREENKOMST VERLENGD. De Duitsch-Russische overeenkomst van 1 Maart 1938 die het goederen- en beta lingsverkeer tusschen Duitschland en de Covjet-Unie regelt en tot 31 December 1940 was verlengd, is thans uitgebreid tot 1 Augustus 1942. De overeenkomst vormt, zooals bekend, slechts de algemeene om lijsting voor het Duitsch-Russische goede ren- en betalingsverkeer en bevat geen af spraken over den omvang en de samen stelling van het handelsverkeer. (D.N.B.) President Roosevelt heeft gisteren per soonlijk bij de opening van de nieuwe con- greszitting zijn nieuwjaarsboodschap voor gelezen. De boodschap stond in het teeken van het bekende buitenlandsche politieke standpunt van den president. Hij beweerde hierin, dat de Vereenigde Staten nog nooit zoo ernstig bedreigd geworden zijn als thans. De Vereenigde Staten moeten zich daarom thans voornamelijk, zoo al niet uit sluitend, met het buitenlandsche gevaar bezig houden en zich bewapenen als nooit te voren. De nationale politiek van de Ver eenigde Staten is gericht op totale bewape ning en op volledige ondersteuning van de volkeren, wier strijd den oorlog van Ame rika verwijderd houdt. De beginselen van de moraal en de zorg voor de eigen veilig heid laten het niet toe, zich in een vrede te schikken, die door de aanvallers gedic teerd en door menschen bevorderd wordt, die de zaak op een accoordje willen gooien. Daarom moet Amerika zich terstond bewa penen. In het verdere verloop van zijn bood schap zeide de president, dat hij tot dusver met het resultaat van de bewapening niet tevreden is. Elkeen moet meehelpen. Wat de hulp aan de democratieën be treft, deze zal versterkt worden, ook al zouden de koopers die hulp niet kunnen betalen. Het geleverde oorlogsmateriaal zouden zij later kunnen teruggeven, of daarvoor ander materiaal verstrekken, dat Amerika noodig heeft. Dit is, zoo beweerde Roosevelt, geen oorlogshandeling. Het D.NB. geeft nog volgende aanvul ling van Roosevelt's boodschap: Een geheele natie van het werk ln vre destijd te moeten instellen op het werk in oorlogstijd wat betreft het vervaardigen van oorlogsmateriaal, Is niet gemakkelijk. De grootste moeilijkheden treden onmid dellijk bij het begin op, daar men eerste nieuwe machinerieën, fabrieken en werven moet bouwen, voordat de groote stroom der productie kan beginnen te loopen. Het congTes heeft het recht op de hoogte te zijn van de vorderingen, doch bepaalde in lichtingen moeten in het belang van de eigen veiligheid alsmede voor de veiligheid der naties, die de Vereenigde Staten on dersteunen, geheim gehouden worden. Roo sevelt kondigde aan, dat hij van het par lement aanzienlijk verhoogde nieuwe mid delen alsmede nieuwe machtigingen voor van hedenavond tot morgenochtend De maan ging heden onder te 3.35 uur en kwam op te 13.57 uur. .j Wekenlang hebben eenige Italiaansche regimenten Bardia uiterst dapper verde digd, schrijft de „Deutsche Allgemeine Zei- tung" in een hoofdartikel, totdat zij voor de plaatselijke overmacht moesten wijken. De Italiaansche koloniale troepen hebben sterke strijdkrachten van den tegenstander naar zich toegetrokken en daarmede den totalen strijd van de asmogendheden tegen Engeland aanmerkelijk lichter gemaakt. Deze Italiaansche bijdrage tot den oor log, zoo vervolgt het blad, hebben de Engel schen toch maar zoo hoog aangeslagen, dat zij daar eenige honderdduizenden man schappen samentrokken, deelen van hun luchtwapen afscheidden en een aanzienlijk eskader slagschepen tot de kleinste eenhe den toe, in het oostelijke bekken van de Middellandsche Zee statlonneerden. De uit rusting en verzorging van deze enorme strijdmacht moest in hoofdzaak geschieden langs een omweg via de zuidelijke punt van Afrika. De hevige gevechten, welke Duitschlands bondgenoot moest leveren, zijn echter in hun beteekenis voor den gemeenschappe lijk en strijd niet daarmede uitgeput, aldus onderstreept het blad, dat sterke krachten van den vijand van het voornaamste oor logsterrein worden weggehouden. Al schrijft de „Times" nu, dat door inneming van de kleine haven Bardia het strategische doel is bereikt, daar thans het gevaar voor Alexan- drië en het Suezkanaal is afgewend, dan mag toch niet vergeten worden, zoo meent de „Deutsche Allgemeine Zeitung", dat de toekomstplannen van de Engelschen nog van eenige andere dingen afhangen en menig Engelsch commentaar is van dit bange voorgevoel vervuld. Deze Britsche toekomstplannen zullen namelijk behalve van de moeilijkheden der aanvullingen en toevoeren, nog van de oor logspolitiek der asmogendheden afhangen, die niet alleen op de strategische doelen let, maar haar oorlogvoering steeds op de totale overwinning gericht houdt. Het oorlogsterrein bevindt zich voor Duitschland en Italië overal daar, waar de Engelschman is. Wat Duitschland buiten het voornaamste oorlogsterreln gebruikt, komt uit het onuitputtelijke reservoir eener weermacht, welker totale gevechtskracht sinds vele maanden slechts in heel be paalde gedeelten behoefde te worden aan gewend. In die vele maanden is de totale kracht zeer aanzienlijk gestegen, terwijl de Engelschen, die hun laatste reserves heb ben opgeroepen, prestlge-successen in de woestijn najaagden. Maar ook het oorlogspotentieel van den Italiaanschen bondgenoot, zoo onderstreept het blad is door de woestijngevechten in het geheel niet in de kern aangetast. Deze gevechten hebben een niet te onderschelden nevenfunctie gehad juist door het feit, dat zij de Engelschen gedwongen hebben strijd te leveren. Tenslotte merkt het blad op, dat gene raal Wavell toch erg onvoorzichtig geweest is, toen hij op uitdagende wijze verklaarde, dat zijn leger thans tusschen Hitler en diens gedroomde koloniale rijk stond. Hoe dan ook, betoogt het blad, bij onze koloniën zullen wij wel komen. Het ziet er werkelijk niet naar uit, dat het opvoeren van de stemming aan de Theems van langen duur zal zijn. Allèr oogen zijn daar nog slechts uitsluitend gericht op Amerika en op de Amerikaansche hulp. De marsch van den tijd is onverbiddellijk geworden sinds de Engelschen de verwoesting verkozen hebben en het vermoeden, dat die verwoesting ab soluut wordt hangt dreigend boven hen allen. In het uur der afrekening zal men be seffen, hoezeer de versnippering van krach ten, die Italië Engeland heeft opgedrongen, tot het lot van Engeland heeft bijgedragen, aldus Stefani. Het feit, dat de ring om het Engelsche eiland zich steeds nauwer sluit, alsmede het voortdurend groeiende aantal duikbooten van de spil kunnen Engeland niet laten hopen, dat zijn positie er beter op zal worden. Deze loodzwaar op het eiland drukkende dreiging brengt Engeland ertoe, een proef te nemen met ondernemingen in ver verwijderd liggende gebieden. Dit is de aanleiding tot het Engelsche offensief met een massa tanks, schepen en luchtstrijd krachten in de woestijn van Marmarica, dat echter het lot van het Britsche eiland niet in het minst kan lnfluënceeren. het bouwen zal vragen. Hij zal bovendien van het parlement om machtiging en mid delen verzoeken voor het vervaardigen van aanvullend oorlogsmateriaal van allerlei soort, dat aan de volken gegeven zal wor den, die werkelijk met de „aanvallende naties" in oorlog zijn. De meest nuttige en directe functie van de Vereenigde Sta ten is, als arsenaal voor de eerstgenoemde naties en voor Amerika zelf te dienen. Deze naties hebben geen nieuwe soldaten noodig, doch zij hebben behoefte aan verdedigings wapenen ter waarde van milllarden dollar. De tijd nadert, waarop zij niet meer con tant betalen kunnen. Roosevelt sprak de aanbeveling uit, dat men dezen naties het dan mogelijk moet maken oorlogsmateriaal uit de Vereenigde Staten te kunnen blij ven betrekken, door het opnemen van hun opdrachten in het Amerikaansche program. Nadat Roosevelt, zooals reeds gemeld, verklaard had, dat Engeland na het einde van den oorlog door het leveren van soort gelijk oorlogsmateriaal of met andere goe deren kan betalen, die de Vereenigde Sta ten noodig hebben en dat een dergelijk op treden van de Vereenigde Staten geen oor logshandeling vormt, kondigde Roosevelt aan, dat hij om hoogere belastingen zal moeten verzoeken, opdat het grootste deel van het groote bewapeningsprogram uit de loopende ontvangsten gedekt kan worden. Niemand echter, zoo zeide 'de president, mag hopen door dit program rijk te wor den. Roosevelt's rede heeft ln politieke krin gen der hoofdstad een levendigen weer klank gevonden. De leden van den Senaat en van het congres bespreken ln talrijke discussies en verklaringen de door den pre sident verkondigde opvattingen, waarbij verschillende punten van de rede van Roose velt in min of meer scherpen vorm becrlti- seerd worden. De vroegere republikelnsche candldaat voor het presidentschap, Lan- don, verklaarde, dat de rede van dep presi dent de Vereenigde Staten een heel stuk verder hebben gebracht op den weg naar actieve deelneming aan den oorlog aan de zijde van Engeland. Roosevelt heeft de grens, die hij zichzelf ln zijn rede van 29 September heeft gesteld, overschreden. De republikelnsche afgevaardigde Rich zeide, dat deze rede van Roosevelt voor Amerika oorlog en dictatuur beteekent. In soortge lijken zin sprak de afgevaardigde Marc An tonio van een bliksemoorlog tegen den vrede en de vrijheid van het Amerikaansche volk, waarbij de demagogie het voornaamste wapen vormt. Senator Ellender noemde de poging om aan de geheele wereld een Ame rikaansche levensvorm te willen geven, „zeer moeilijk". De republikelnsche afge vaardigde Rogers verklaarde, dat het voor de Vereenigde Staten moeilijk zal zijn „de geheele wereld te willen verdedigen" (DNB) HET AFTREDEN VAN ALLEN WHITE. In een brief heeft Allen White uiteenge zet, waarom hij het voorzitterschap van de commissie tot steun aan Engeland heeft neergelegd. Hij schrijft: „in twee van onze onderaf deelingen n.l. te New-York e:i Washington, bevindt zich een groep oor logsophitsers. Er bestaat geen kans om hen kwijt te raken. Ik kan niet de leider van een organisatie blijven, die door deze onder- afdeelingen gebruikt wordt om het land in den oorlog te storten. (DNB). Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Vragen inzake de radio-belasting (2e Blad). De heer H. Postma benoemd tot directeur- generaal der belastingen (Binnenland, 2de Blad). Brand in het zusterhuis van het Wilhelmina ziekenhuis te Utrecht (Gemengd, 2de Blad). De burgemeester van Oss, de heer Ploeg makers, overleden (Binnenland, 2e BI.) Buitenland Beschouwing over het Engelsche optreden in Libye (1ste Blad). Nieuwjaarsboodschap van president Roose velt aan het Amerikaansche Congres (lste Blad). Dc bekende Engelsche vliegster Amy John son vermist (Buitenl. Gemengd, 2de Blad). It VUUK1S .LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 3 VAN HET TWEEDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1