BINNENLAND De politieke ontwikkeling na Molotof's bezoek aan Berlijn LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dosiderdag 2 Januari 1941 GEMENGD NIEUWS Zware brand in een garage te Beek (L.) De verhouding van Rusland tot de as en den Balkan Het optreden van den nieuwen Sovjet-gezant Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen Waf de N.Z.H.R.M. deed in 1940 Leerling-monteur zwaar, monteur licht gewond. SCHADE f 25.000.— In de garage van het E.B.A.D.-bedrijf, ge legen aan den grooten Rijksweg te Beek (L.) dat met twintig autocars de autobus diensten onderhoudt op het traject Maas trichtBeekSittard met zijtakken' naar de Maasdorpen, is Dinsdagmiddag brand uitgebroken. De monteur H van Proumeren te Meers- sen en de leerling-monteur J. Voncken te Grootenhout-Beek. hadden de laatste lei dingen aangebracht onder een nieuwe autobus, welke was uitgerust met eer gas installatie. Beide mannen bevonden zich in de werkput onder de autobus en waren be zig met het aftappen van de benzine in zinken bakken. Door tot nog toe onbeken de oorzaak vatte de benzine plotseling vlam. Men meent dit ongeval te mogen toe schrijven aan een in de nabijheid staande kachel, welke de benzine zou hebben doen ontvlammen. Het vuur verspreidde zich met ongekende hevigheid en zette de nieuwe autobus in lichter laaie. De leerling-monteur, die door van Proumeren nog tijdig uit de werkput kon worden bevrijd liep daarbij zware brandwonden op aan hoofd en armen Zijn redder liep bij de pogingen om de leerling te bevrijden, brandwonden am het hoofd op. Van de brandende autobus sloeg het vuur over op een gedeelte der garage. Een ijzerconstructie met hout en asbestplaten De gemeentelijke brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met eenige stralen, waardoor het grootste gedeelte der garage met woonhuis en het kantoor ge spaard bleven. Het blusschlngswerk ge schiedde zoo voorspoedig, dat de ontboden motorbrandspuit dei gemeente Geleen niet behoefde uit te rukken. Het vernielde gedeelte der garage ge taxeerd op f. 3000.is door de E.B.A.D niet verzekerd. Met inbegrip van de uitgebran de autobus en een in de nabijheid staand chassis met nieuwe motor, gereedschappen en materialen, bedraagt de totale schade ongeveer f. 25.000.. LAST VAN DE WARMTE. Oudejaarsmiddag heeft de heer Schultink uit Rotterdam te Elburg laten zien, dat hij geen koukleum is. Er lag ijs In het IJsel- meer en bovendien had het in den morgen gesneeuwd en stond er een felle wind. De heer Schultink bleef eerst aan den kop van de haven eenlgen tijd rondwandelen om vervolgens bij het zwembad aan het. eind van de pier eenige minuten in een bijt in het water te gaan, waarna hij zich op zijn Finsch nog eens stevig met sneeuw afwreef. DOOR HET SLINGEREN VAN IET SCHIP Goederenwagen met post overboord geslagen. Tijdens de overvaart van Hoedekensker- ke naar Terneuzen is aan boord van het s.s. „Colijnsplaat" van den Prov Stoom- bootdienst op de Westerschelde, een goe derenwagen, die aan dek stond, ten gevolge van het slingeren van het sehip overboord geslagen. Een zevental zakken met post, alsmede rookartikelen en levensmiddelen, kwamen in hei water terecht. Naderhand is men er in geslaagd, eenige zakken post te bergen. De Crt. AAN DEN VERKEERDEN KANT UIT TREIN GESTAPT. Op het station Cuyk a. d. Maas wilde eergisteravond de 55-jarige mej. Strijbosch den trein verlaten, docb In het donker stapte zij aan den verkeerden kant uit. De vrouw kwam tusschen den trein en het perron terecht. Medereizigers wisten haar uit haar netelige positie te bevrijden. Het slachtoffer werd met ernstige inwendige kneuzingen en een gebroken been naar het ziekenhuis vervoerd. Een ander ongeluk, eveneens veroorzaakt door de duisternis, had ernstiger gevolgen. Mej. W. van Raay uit Cuyk wilde zich eer- gisterenmorgen vroeg met haar fiets aan de hand op de veerpont begeven. In het donker stapte het meisje mis, waardoor zij in de Maas viel. Onmiddellijk werden po gingen in het werk gesteld om de drenke linge te bereiken, doch het meisje werd door den stroom meegesleurd en zonk in de diepte. Het lijk is nog niet gevonden. BUITENLANDSCH GEMENGD. KOUDE. Sinds eenlgen tijd heerscht ln het groot ste deel van Zweden, vooral in het Noorden, hevige koude. Nadat in Hede, dat doorgaat ■voor de koudste plaats van het land, de thermometer Maandagavond niet minder dan 43 graden onder nul had aangewezen en in Eveg een temperatuur van 40 en in Glöte, dat evenals Sveg in het Harjedal is gelegen, een temperatuur van 41 graden onder het vriespunt werd gemeten, is de koudi^olf nog heviger geworden. In Ratan in Jamtland (Norrland) werd namelijk 50 graden Celsius vorst gemeten. Deze plotselinge intrede van de koude herinnert sterk aan dr jaarswisseling van 1913/1914, toen in Sveg het kwik 50 graden vorst aanwees, in Hede zelfs 53 graden. In denzelfden winter noteerde men in Wilhel- mina de hevigste koude, die men ooit in Zw ien heeft geregistreerd, namelijk 63 gr. onder nul. SPOORWEGONGELUK IN ITALIË. Een naehtsneltrein uit Nap-ls is bij Cis- terna op een anderer trein gereden. Er zijn één doode en twintig zwaargewonden ge borgen. SLACHTOFFERS VAN OUD EN NIEUW. Oudejaarsnacht en Nieuwjaarsdag heb ben in de Vereenigde Staten ruim 150 men- schenlevens geëiseht. Daarbij waren 105 verkeersslachtoffers. De nieuwe Russische gezant te Berlijn. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons d.d. 21 December: Toen we dezer dagen op een kouden ochtend door de Wilhelmstrasse Hepen, gleed een opvallend lange en luxe donker blauwe auto langs ons heen. Voorop wap perde een roode wimpel, getooid met den gouden sikkel en der hamer der Sovjet- Unie, Wij sloegen van dichtbij gade, hoe de wagen het voorplein van het voormalige Hindenburg-Palais binnenreed, waar tegen woordig Rijksminister von Ribbentrop resi deert. Dekanosof, de nieuwe Russische ge zant, ging zich voorstellen aan Von Rib bentrop, als opvolger van den vrij onver wacht naar Moskou teruggeroepen ambas sadeur der USSR. Schkwarzow, die betrek kelijk kort in het statige Russische ge zantschapspaleis Unter den Linden gewoond heeft. Natuurlijk hoorde men van allen kant de vraag stellen, uit welke overwegin gen Dekanosof plotseling zonder nadere op gave van redenen tot opvolger van Schkwaizow werd benoemd, maar een be vredigend antwoord op deze vraag werd althans van officleele zijde niet gegeven. Wel lieten wij ons verzekeren, dat deze verandering de vriendschappelijke verhou ding tusschen Duitschland en Rusland slechts bevorderen kan, want Dekanosof staat in Russische kringen te Berlijn be kend als een der vertrouwensmannen van Stalin. Sedert Molotof in 1939 tot Commis saris voor de buitenlandsche aangelegenhe-; den benoemd werd, functionneerde Deka nosof als plaatsvervangend commissaris in dezelfde functie Zijn groote persoonlijke Invloed treedt voorts naar voren door het feit, dat hij lid is van'de Hoogste Sovjet der USSR. Naar men zich zal herinheren, be hoorde Dekanosof bovendien tot de hooge ambtenaren, die ruim een maand geleden Molotof op zijn eerste buitenlandsche reis naai Berlijn vergezelden. Deze nieuwe Rus sische ambassadeur is thans 42 jaar oud, dus nog betrekkelijk jong. Van nationali telt is hij Georgiër, een landsman van Sta lin. Hij werd te Bakoe geboren, bezocht het gymnasium in Tiflis en studeerde aan meerdere Russische universiteiten. Naar ons van Russische zijde verzekerd werd, be- he scht hij de Duitsche taal volkomen. Eenige dagen na deze toevallige ontmoe- ting-par-distance lazen wij in de Berlijn sche bladen, dat de nieuwe Russische am bassadeur in de Vosstrasse in de nieuwe Rijkskanselarij door den Führer in audiën tie ontvangen werd om zij.i geloofsbrieven te overhandigen. Aan deze korte officleele mededeeling werd nog toegevoegd, dat na afloop van deze officleele gebeurtenis een langdurig en levendig gesprek tusschen den Führer en Dekanosof, in tegenwoordigheid van Von Ribbentrop is gevoerd. NIEUWE TOENADERING TUSSCHEN MOSKOU EN BERLIJN? Van andere zijde werd er op gewezen, dat het zenden van een diplomaat als Dekano sof als ambassadeur te Berlijn gewaardeerd kan worden als een bewijs, dat men in het Kremlin al meer en meer waarde begint te hechten aan een direct contact tusschen Moskou en Berlijn. De toenemende practi- sche beteekenis van de diplomatieke rela ties tusschen Sovjet-Rusland en Duitsch land wordt klaarblijkelijk hierdoor onder streept. Men houdt het niet voor onwaar schijnlijk, dat een periode van nieuwe ac tiviteit in de Duitsch-Russische relaties weldra zal aanbreken. Deze periode van toenadering werd trouwens reeds enkele weken eerder ingeluid door het verschijnen van een Russische vertaling van Bis marck's „Gedachten en Herinneringen" in de Russische staatsdrukkerij De figuur van den „IJzeren Kanselier" werd toen in de gezamenlijke Russische pers uitvoerig be sproken en men legde algemeen den nadruk op het feit, dat Juist hij de practische be teekenis van een vriendschappelijk samen gaan tusschen Duitschland en Rusland bij tijds heeft erkend. Herhaaldelijk heeft Bismarck nadrukkelijk verzekerd, dat de noodzakelijkheid van een oorlog tusschen Duitschland en Rusland i it bestaat en. dat het hiertoe slechts zou kunnen komen, „wanneer liberale stommiteiten of dynas tieke fouten de situatie vervalschen", dat het 'nderdaad in den wereldoorlog door ge maakte fouten anders gekomen is dan Bismarck wenschte, ligt nog maar al te le vendig in de herinnering van het Duitsche volk. De ineenstorting van beide eens zoo machtige landen was er als het ware een onvermijdelijk gevolg van. Hitler en Stalln schijnen er thans op uit te zijn om een herhaling var deze schromelijke vergissing te verhinderen en door onderlinge samenwerking het even wicht van Europa ook in tijd van oorlog te handhaven. Toen Molotof ln de vorige maand met een opvallend grooten staf van medewer kers te Berlijn verscheen om reeds twee dagen later de Rijkshoofdstad weer te verlaten, hoorde men beweren, dat de voor genomen samenwerking op economisch en politiek gebied op een mislukking zou zijn uitgeloopen. De feiten hebben inmiddels aangetoond, dat hiervan geen sprake is, hetgeen natuurlijk niet uitsluit, dat er nog allerlei problemen zijn, welke op een op lossing wachten. DE VERHOUDING RUSLAND-JAPAN. Wij denken daarbij in de eerste plaats aan een eventueele verzoening en toena dering tusschen Sovjet-Rusland en Japan, welke speciaal voor Duitschland van prac tische beteekenis zou zijn. Over een non agressiepact tusschen Rusland en Japan hoorde men sedert dien niet meer reppen en liet ligt dus voor de hand, dat Molotof tijdens zijn oponthoud te Berlijn op een discussie over dit netelig thema niet is in gegaan. De practische beteekenis eener ventueele verzoening tusschen Moskou en Tokio zou voor Berlijn onder de huidige osmtandigheden gezocht dienen te worden 78 Teekening van Aart van Ewtfk. Naar J J A. Gouverneur Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen) Nu is het „alle hens aan dek", Zij gaan zoowaar wat warmte maken. Men roept om vuur - 't lijkt we] wat gek, - Zie onze held ontwaakt nu weer Maar visscherslui zijn rare snaken, I En voelt geen kou en .stramheid meer. in een waardevolle ruggedekklng van Ja pan ingeval de Vereenigde Staten in ac tieven vorm aan den strijd zouden deel nemen. Moskou dat zelf reeds sedert eenige jaren aan de Japansche regeering zulk een non-agressie-pact heeft voorge slagen, heeft het thans in de hand, zulk een overeenkomst te bespoedigen of te ver tragen Onmiddellijk na Molotof's terug keer te Moskou verscheen er een officieel dementi, waarin ontkend werd, dat Sov jet-Rusland zich tegenover Japan verplicht zou hebben, zijn ondersteuning van de Chineesche regeering stop te zetten Daar mede werd niet slechts iedere militaire tegemoetkoming tegenover Japan van de hand gewezen, maar gaf men bovendien duidelijk te verstaan, dat men te Moskou de Japansche aanspraken op het Führer- principe in Oost-Azië van de hand wijst. Opvallend was het trouwens, dat Italië aan deze besprekingen te Berlijn niet heeft deelgenomen Sedert dien heeft men ech ter in Berlijnsche bladen kunnen lezen, dat Molotof persoonlijk verschenen is op een te zijner eere gehouden ontvangst in de Itahaansche ambassade te Moskou. DE SITUATIE OP DEN BALKAN. Dat de positie van Turkije sedert den oorlogstoestand in Griekenland en de po sitie van den Balkan deel zouden uitma ken van de Berlijnsche besprekingen kan reeds worden afgeleid uit het officleele communiqué, waarin gesproken wordt over „verregaande overeenstemming tusschen de Duitsche en de Russische politiek" een overeenstemming, waarvan Turkije te ge legener tijd het slachtoffer zal kunnen zijn Niettemin schijnt het Turksche .vertrouwen op de Russische vriendschap in den laat- sten tijd weer gestegen te zijn. Bulgarije is er in navolging van Roemenië en Hongarije niet toe overgegaan, zich bij het driemo- gendhedenpact aan te sluiten, jen feit, dat aan den directen druk van Moskou wordt toegeschreven. Uit het opvallend korte oponthoud van Molotof met dertig specialisten op econo misch gebied, die hem vergezelden, werd destijds afgeleid dat de besprekingen met den Eersten Volkscommissaris ook op dit gebied weinig positiefs hebben opgeleverd, maar men troostte zich met het feit, dat de Duitsche onderhandelaar op dit terrein, Schnurre. dlreci met de Russische gasten weer ln den specialen trein naar Moskou is teruggekeerd, In de Duitsche pers werd er pas dezer dagen op gewezen, dat sedert de aansluiting van Oostenrijk bij Duitsch land, de ontbinding van Tsjecho-Slowakije als zelfstandige staat en het vastleggen van de nieuwe Duitsch-Russische grens het belangengebied van Duitschland en Rus land belangrijk aan beteekenis heeft ge wonnen. De aanvullingsmogelijkheid be staat aan beide kanten en men is ervan overtuigd, dat dr. Schnurre met zijn staf Tien voordeelen van Dagblad-reclame 1. Deze vorm van adverteeren be reikt het grootste aantal af nemers. 2. De reclame-boodschap bereikt het geheele gezin, desnoods lederen dag, 3. De mogelijkheid bestaat be paalde districten min of meer intensief te bewerken. 4. Men kan de iocale sfeer In schakelen door te vertellen o.a. waar het product verkrijgbaar is. 5. Men krijgt hierdoor de mede werking van de plaatselijke leveranciers. 6. Men kan een proefcampagne in een bepaald rayon laten voor gaan', ten einde met. de opge dane ervaring bij de er op vol gende nationale campagne zijn voordeel te doen. 7. De advertentie-boodschap wordt mèt het nieuws gelezen en heeft daardoor meer waarde. 8. De kosten zijn, naar verhouding, lager dan die van welk ander reclame-middel ook. 9. Geen verspilling, door de moge lijkheid de advertenties uitslui tend te richten tot hen, voor wie ze bestemd zijn. 10. Goede resultaten zijn te ver krijgen, ook met kléine budgets, door een oordeelkundig gebruik te maken van weinig plaats ruimte. 5608 CEBUCO - Heerengraoht no. 258 Amsterdam C. van medewerkers te Moskou binnen afzien- baren tijd het voor oogen gestelde doel zal bereiken. Daarbij zal rekening gehou den worden met de oogenbllkkelijke be hoeften van beide landen, een feit, dat vooral ln tijd van oorlog ongetwijfeld van practische beteekenis kan blijken te zijn. (Nadruk verboden). In 1940 werden door de reddingbooten der Noord- en Zuid-Hollandsche reddingmaat schappij 244 schipbreukelingen behouden binnengebracht, hetgeen een record is in de geschiedenis der maatschappij. Sedert de oprichting in 1824 kwam het, 12 keer voor, dat het aantal geredde schipbreuke lingen in een jaar grooter was dan 100, doch de 200 werd nimmer behaald. In totaal verleenden de reddingbooten 108 diensten, als volgt verdeeld: mrb. „Neeltje Jacoba" (IJmuiden) 18, mrb. „Dorus Rijkers" (Helder) 18, mrb, „Arthur" (Scheveningen) 11, mrb. „Insulin- de" (Oostmahorn) 8, mrb. „Abraham Fock" (Hollum) 8; mrb. ,3randaris" Ter schelling) 7, mrb. „President Steyn' (Eg- mond aan Zee) 6, mrb. „Hilda" (Lemmer) 6 mrb. „Joan Hodshon" (Texel) 5, mrb. „Zeemanshoop" (Scheveningen) 5, mrb. c.a. den Tex", (Harlingen) 4, roeiredding- vlet te Petten 3, mrb, „Nicolaas Marius" (Terschelling) 2, mrb. „Barend van Spree- kens (IJmuiden) 2, roelreddingboot te Schiermonnikoog 2, roelreddingboot te Kat wijk a/zee 2, roelreddingboot te Noordwijk a/Zee 1. Op 30 van deze 108 tochten konden schipbreukelingen worden gered. EEN UNICUM. Record van den Raad van Dongen. De Raad der gemeente Dongen, be handelde in zijn vergadering van Maan dagavond de begrootingen van het Gem. Electriciteitsbedrijf, het armbestuur, het gasbedrijf, het woningbedrijf en der ge meente voor 1941 Besloten werd net aan tal opcenten op 'de gemeentefondsbelas ting te bepalen op 75 en op de personeels belasting terug te brengen van 180 op 150 Een post, onvoorziene uitgaven van ruim f. 13.000, bij een totaal aan uitgaven en inkomsten van ruim f. 340.000 werd als een behoorlijke reserve voor eventueele tegen vallers op de begrooting gebracht Na zes mtauten waren alle begrootingen behan deld en vastgesteld. JUBILEUM ZEEPFABRIEK v.h. DE HAAS EN VAN BRERO. Heden wapperde de driekleur op het hoofdkantoor van de zeepfabriek v/h. De Haas en van Brero n.v. aan den Waterloo- scheweg te Apeldoorn. Veertig jaar is het geleden dat het bedrijf dooi de heeren J. de Haas en A. van Brero opgericht werd met vier man personeel In den loop der jaren groeide het bedrijf gestadig en von den de artikelen hun weg door het geheele land, terwijl in de laatste jaren de export naar Oost- en West-Indië ter hand geno men werd. Onaanks de ook voor dit bedrijf ongunstige omstandigheden werkt ei thans nog 125 man personeel. Het 40-jarlg jubi leum is heden in een bijeenkomst van het administratief en technisch personeel her dacht. Namens dt directie deelde de heer A. van Brero mede. dat een bedrag van veertig mille door de directie beschikbaar gesteld is voor een op te richten perrioen- fonds. Namens het personeel werd een fraai smeedijzeren sierhek aangeboden, dat voor den ingang van het hoofdkantoor der fa briek geplaatst zal worden. Onder de hui dige omstandigheden is van een officleele receptie afgezien,. TERAARDEBESTELLING LUITENANT-GENERAAL DE RIDDER. Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen werd Dinsdagmiddag ter aarde besteld het stofelijik overschot van dZen gepensionneer- den luitenant-generaal P. H. A. de Ridder, oud-inspecteur van de luchtbescherming. Van hun belangstelling gaven o.m. blijk de gepenslonneerde of op non-actlvltelt ge stelde luitenants-generaal J. Bord, M. Bel- zer, H J. C Terbeek en F J. Quanjer, de oud-opperbevelhebber van land- en zee macht, generaal I. H. Reynders, de rijksin specteur voor de luchtbescherming de heer A. van Batenburg en vele anderen. In de aula en aan de groeve werd niet gesproken. Een zoon dankte voor de be langstelling. CRISISINVOERWET NIET VERLENGD. Op 31 December J.l. Is de geldigheids duur van de crislsinvoerwet geëindigd, ter wijl, naar wij vernemen, niet meer tot ver lenging daarvan is overgegaan. Uiteraard houdt dit verband met de ge wijzigde omstandigheden. Reeds werden de contingenteeringen, die ln de afgeloopen maanden afliepen, niet meer verlengd. Thans zal evenmin tot een verlenging der crisisinvoerwet worden overgegaan. Dien tengevolge zijn de nog loopende contin genteeringen en de daarmede verbandhou dende invoerformaliteiten per 31 December j.l. komen te vervallen. VERWARMINGSBOND OPGERICHT. De verwarmingsbedrijven hebben een vakgroep opgericht, welke den naam „Ver- warmlngsbond" heeft gekregen. Deze bond streeft de volgende doelen na: verheffing en ontwikkeling van het vak ln technl- schen, socialen en economischen zin, be vordering van het contact van de leden met de overheidsinstanties, bevordering van het vakonderwijs, bevorderen van een goede verstandhouding tusschen de leden, samen werken met andere groepen op het gebied van verwarmingsbedrijven. BESPREKINGEN TE BATAVIA WORDEN HEDEN HERVAT. Het D.N.B meldt uit Tokio: De econo mische onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië zullen, naar de te Batavia aangekomen speciale Japansche gezant Matsoemija heeft verklaard heden worden hervat. VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren is het eervol ontslag ingegaan dat de aandeelhoudersvergadering van de Nieuwe Rotterdamsche Courant N.V. op 29 Maart 1940 op diens verzoek verleend heeft aan den directeur der vennootschap, den heer H Nijgh Reeds op 1 April was mr H. de Bloeme, de adjunct-directeur, die in Mei 1939 tot waarnemenden directeur was be noemd, naast hem als directeur opgetreden. De tweede Winterhulpcollecte heeft ln de provincie Drente f. 8745 opgebracht. De opbrengst van de eerste collecte was i f. 13.552,14'/!. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7