Nieuwjaarsoproep van den Führer IEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 2 Januari 1941 Het nationaal-socialisme zal overwinnen Nieuwjaarsboodschap van den Rij kscommissaris jft&Aa—afeaa* Aan deze zijde is het recht Tot het Nederlandsche volk AGENDA Winterhulp Nederland Toen de oorlog eindelijk zou beginnen, werden mijn laatste pogingen, om den vrede te handhaven, terzijde geschoven met den triomfkreet, dat thans bewezen was dat thans. Of wij nu uit angst dan wel uit ver antwoordelijkheidsgevoel in 1939 en 1940 onze vredespogingen ondernomen hebben, is intusschen reeds voldoende door de wereld geschiedenis opgehelderd. Het Jaar 1940 heeft beslissingen gebracht als in de ge schiedenis der volken in die mate en in dat tempo nog nooit voorgekomen is. Spr. besprak den inval in Noorwegen en vervolgde: Belogen en bedrogen maakten de geallieerden zich begin Mei bereid om te beginnen België en Nederland te bezetten, teneinde den oorlog zoo naar de Duitsche grens over te brengen. Den tienden Mei trad de Duitsche weermacht tegen deze manoeu vre op, vervuld van het besluit thans de definitieve beslissing in het Westen af te dwingen. Vijf dagen reeds brachten Neder land tot overgave. Na nog tien dagen heeft het Belgische leger de wapens neergelegd. Zes weken na het begin van het offensief in het Westen echter bestond er ook geen Fransch leger meer, dat in staat geweest zou zijn nog eenigen tegenstand te bieden. DE FRANSCHE CAPITULATIE. Toen de Fransche regeering om vrede verzocht, was er geen Fransche strijdmacht meer, maar vooral was er al lang geen En- gelsche meer. Zij immers had, terwijl Frankrijk nog streed, in snel tempo het eerste gepoogd via Duinkerken te vluchten. Ook overigens stortte in den loop van dezen historischen strijd het propagandis tische leugengebouw van de democratische oorlogshitsers ineen. De veldtocht in het Westen heeft niet alleen aan een wereld, waaraan de oogen geopend waren, doch ook aan de Duitsche leiding en het Duit sche volk de voortreffelijkheid van de nieuwe Duitsche weermacht bewezen. De Duitsche soldaat is thans in verhoogde mate weer datgene, wat hij steeds geweest is. Maar ook het vaderland heeft een groot aandeel aan dit geweldige succes. Alle or ganisaties van partij en staat hebben hun voortreffelijkheid in de grootste mate be wezen. O.a. heeft het arbeidsfront in het vaderland ontzaglijke prestaties verricht. Aan de spits staan hier de millioenenlegers van onze bewapeningsarbeiders en van ons landvolk en bovenal het millioenenleger van de in den oorlog werkzame Duitsche vrouw. Terstond na beëindiging van den veld tocht in het Westen heb ik onlangs dit maal tot Engeland den wensch geuit aan den op zichzelf zinneloozen oorlog een eind te maken en aan Europa en zijn be- De Führer heeft ter gelegenheid van de jaarwisseling een beroep uitgevaardigd waarin hij ondermeer zeide: Mannelijke en vrouwelijke nationaal-socialisten, partijge- nooten. Een jaar Duitsche geschiedenis, rijk aan inhoud, is ten einde. Het geweldige, unieke karakter der gebeurtenissen, haar revolutiinnaire beteekenis voor de toekom stige ontwikkeling van de menschheid zullen latere generaties eerst in vollen omvang be seffen. Wij echter, die de geschiedenis van dezen tijd beleven, kunnen ons niet ont trekken aan den indruk dat het bestuur der voorzienigheid sterker is dan de bedoeling en de wil van afzonderlijke menschen. De goden slaan niet slechts hen, die voor het verderf bestemd zijn, met blindheid, maar dwingen ook de door de voorzienig heid uitverkorenen, doeleinden na te stre ven, die dikwijls aanvankelijk ver van hun eigen oorspronkelijke wenschen gelegen zijn. Toen het Duitsche volk na de instor ting, die jaren aanhield, moreel ten diepste vernederd, economisch gepauperiseerd en aan lager wal, vereenigd door het nationaal socialisme den weg tot genezing vond, wa ren leiding en volk besloten de toekomst van de natie te verzekeren door middel van vreedzamen arbeid en door een beroep op het rechtsbesef van de anderen. Maar reeds voor in 1933 de macht over genomen werd, verkondigden de vijanden van het rijk in talrijke schriftelijke en mon delinge uitingen hun besluit om iedere wederoprichting van het Duitsche volk met alle middelen te verhinderen. Na 30 Januari 1933 zetten zij deze waarschuwing ook ter stond in daden om. Spr. gaf hiervan een aantal voorbeelden. Het nieuwe Duitschland, dat besloten was de afpersing, die land en volk volkomen naar den afgrond bracht, niet langer te dulden, wekte in het bijzonder hun toorn en haat op. Karakterlooze emigranten ver- eenigden zich met de Joolsche parasieten, die het rijk verlieten, brachten het Duitsche volk en zijn leiding in verdenking en hiel pen zoo mede, bij het veroorzaken van de psychose die vroeger of later tot oorlog moest leiden. WERELD EN OORLOG. Eeuwen lang hebben nu enkele volken met de Engelschen aan het hoofd de wereld met hun oorlogen overstelpt en al wat zij maar machtig kon worden met ge weld bijeengeroofd, groote mlllioenenvolken onderworpen en doen verkommeren en op deze wijze hun zoogenaamde wereldrijken op bloed en tranen gegrondvest. Zoo vesti gen zij de wereldorde, die sindsdien volgens (hun even ijzige als spotlustige verklaringen uit bezitters en haveloozen bestaat. Of schoon zij thans zelf inderdaad in het bezit zijn van de grootste bodemschatten ter we reld, slagen zij er desondanks nog niet eens in den nood onder hun eigen volk meester ite worden. In staten, die ternauwernood tien men schen per vierkante kilometer behoeven te voeden, die alle grondstoffen ter wereld hun eigendom noemen, heeft men tien of twaalf millioen werkoozen, dat wil zeggen lieden, die van het menschelijk geluk uit gesloten zijn en dat alles slechts omdat de winzuóht, corruptie, traagheid, doch ook de domheid van de heerschers in deze plu tocratische democratiën alle methoden en maatregelen afwijzen, die beperkingen zou den kunnen opleggen aan het grenze- looze egoïsme van den enkeling ten bate van het leven van het geheel. Deze ele menten, die als leidende politieke persoon lijkheden in de democratische landen te vens ook eigenaars en aandeelhouders van de bewapeningsindustrieën zijn, geloofden bovendien en gelooven ook thans nog dat de oorlog de grootste kansen op voor- deelige zaakjes medebrengt, vooral een langdurige oorlog. HET ONTSTAAN VAN DEN OORLOG. Zoo valt ook te begrijpen, dat mijn po ging in 1939, om het uitbreken van den oor log met Frankrijk en Engeland te verhin deren, in de geheele democratische wereld niet alleen met een ijzige weigering ont vangen werd. doch zelfs een woedenden storm van verontwaardiging ontketende. Dat deze oorlog zonder eenige reden aan millioenen menschen het leven en de ge zondheid zou kunnen kosten dat hij bloed- dende gebieden in ruïnes moest veranderen, als den democratischen financiers onver schillig. Voor hen stond slechts het inmid dels in bewapeningsbedrijven belegde kapi taal op het spel, benevens de vrees door het uitblijven van nieuwe opdrachten de win sten weer te zien inschrompelen. Om hun bedoelingen daarbij te maskeeren, moesten zij met behulp van hun pers en weergalooze leugencanipagne organiseeren, waardoor de menschen dom gehouden werden. Want als de volken zouden begrijpen, dat deze oorlog in het geheel niet noodzakelijk was, dat noch Engeland, noch Frankrijk den gering- sten eisch ontvangen hadden, dan zou het gevaar kunnen ontstaan, dat de volkeren hun democratische verdervers zelf tot het afleggen vanverantwoording en rekenschap zouden oproepen. Daarom moest men en moet men ook thans nog den volken met de even domme als infame leugen aan boord komen, dat het Duitsche Rijk of Italië de wereld willen veroveren. De wereld verover aars zijn evenwel juist die staten, die aan Duitschland den oorlog verklaard hebben Het behoorde ook tot de praktijken van de democratische oorlogsmisdadigers elke Duit sche vredespoging a priori aan hun volken als zwakheid voor te stellen. Toen wij de onophoudelijke democratische aanvallen onder leiding van den Führer slechts kon' van gestook jarenlang onbeantwoord lieten.den overwinnen. Aan het einde van dit verklaarde men, dat Duitschland den oor- jaar 1940 blikken wij terug op de grootste log niet aandurfde. j militaire overwinningen die ooit in de woners het verdere lijden van een dergelij- ken strijd te besparen. Het antwoord kwam overeen met de belangen van degenen, die het gaven. Een golf van woede en veront waardiging greep de kapitalistische O.W.'ers van alle democratieën aan. Als zij thans aan hun volken, die langzamerhand on rustig worden, beloven, dat zij na den oor log ook niet ongeneigd zijn op de bres te gaan staan voor zooiets als volksgemeen schap of zich te bekommeren om de be langen van de gepauperiseerde eigen mas sa's. dan bewijst dit slechts de geweten loosheid van deze democratische oorlogs misdadigers. Daarmede vindt nu de oorlog zijn voort zetting tot aan de vernietiging van deze verantwoordelijke elementen. Dat de Duit sche weermacht goed is, heeft zij bewezen, dat zij evenwel in de komende maanden nog beter zal zijn is ons besluit. Dit wordt met fantastische nauwgezetheid en onver- moeibaren ijver verwezenlijkt. Het jaar 1941 zal het Duitsche leger, de Duitsche marine en het Duitsche luchtwapen in geweldige versterking en in verbeterde uitrusting zien aantreden. De democratische belangheb benden bij den oorlog, die sinds vele tien tallen jaren de wereld in onrust brengen en de volken in steeds nieuwe crises storten, moeten vernietigd worden. Het is ons on verbiddelijk besluit dit gericht te voltrek ken, opdat Europa zijn innerlijken vrede hervindt. Wat er ook moge geschieden, Duitschland zal met koele vastberadenheid alle stappen ondernemen, die noodig zijn ter verwezenlijking van dit doel. Iedere mogendheid, die van deze democratieën eet, zal daaraan sterven. AANVAL OP CHURCHILL. Indien de heer Churchill en zijn demo cratische makkers thans verklaren, dat zij hun wereld verdedigen en dat hun wereld naast de onze niet kan bestaan, dan is dat slechts hun eigen ongeluk. De Duitsche wereld heeft juist, zooals de Italiaansche, de periode der voorrechten van enkele plu tocratische kapitalisten overwonnen en in plaats daarvan de periode van het volk ge steld. Indien de Churchills en hun aanhang nu verklaren in een dergelijke wereld niet te kunnen leven, zullen zij daardoor niet de Duitsche wereld vernietigen, doch vroeg of laat die van hen zelf ten val brengen om ook daar den eigen volken de vrijheid te geven. In den strijd van de plutocrati sche voorrechten tegen de nationaal-socia- listische volksrechten zullen laatstgenoem de succes hebben. In dit geloof treden wij het jaar 1941 in. ITALIË. Aan onze zijde staat sinds begin Juni van dit jaar het fascistische Italië. Het is even vastberaden als wij den oorlog aan te van gen en te voeren. Zijn strijd is ook onze strijd. Zijn verwachtingen zijn de onze. Het geloof van de oorlogsdrijvers door afzonderlijke acties iets te kunnen veran deren aan den afloop van de worsteling is kinderlijk. De heer Churchill heeft reeds een groot aantal z.g. „overwinningen" be haald, die naderhand nog steeds mislukkin gen gebleken zijn. Fel hekelde spr. de En- gelsche aanvallen op Duitsche steden. Duitschland ongewapend was en dat men het derhalve nu of nooit met gemak kon vernietigen. Zoo was het en zoo is het nog Ik heb de Engelsche methode, die van humanitair standpunt bezien, een wreed heid was en in militair opzicht slechts een schandaal, drie en een halve'maand lang aangezien, vervolgde spr., overigens steeds weer met de waarschuwing, dat de vergel ding op zekeren dag zou komen. De demo cratische brandstichters hadden voor deze waarschuwing slechts hun welbekend ge lach over. In de maand Mei is Engeland met zijn aanvallen begonnen bij de stad Freiburg. Maandenlang hoonde men sinds dien in de kringen van de Britsche oorlogs- hetzers de onbekwaamheid van Duitschland om iets dergelijks te doen. Sedert half Sep tember zal hun wel duidelijk geworden zijn. dat slechts menschelijkheid ons zoo lang teruggehouden heeft van beantwoording der misdaden van Churchill. Thans even wel zal ook deze oorlog gevoerd worden tot de laatste consequentie, d.w.z. tot de daar voor verantwoordelijke misdadigers onscha delijk gemaakt zijn. En het is geen phrase, maar bloedige ernst, als wij verzekeren, dat voor elke bom er tien of zoo noodig twintig terugkomen. Zoo mogen zij dan ook thans weer voor bijgaand alleen al om propagandistische redenen spreken van den „keer van de krijgskans", laten zij echter hierom den ken: in dezen oorlog overwint niet het ge luk. maar eindelijk eens het recht en het recht staat aan de zijde van de volken, die voor hun bedreigd bestaan strijden en de strijd om dit bestaan zal deze volken tot de ontzaglij'kste prestaties van de wereldge schiedenis aansporen. Het nationaal-socialistische Duitschland, het fascistische Italië en het met ons ver bonden Japan weten, dat in dezen oorlog niet om een staatsvorm gestreden wordt, niet om zekere internationale toekomstcon structies, doch uitsluitend hierom, of deze aarde slechts voor de eene partij en niet eveneens voor de andere zal bestaan. Een Amerikaansche politicus heeft de geestige uitdrukking gelanceerd, dat het au fond niet anders dan een poging van de haveloozen is om iets te krijgen. Wij kunnen daartegen geen bezwaar hebben. Terwijl de overige wereld zich gereed maakt den haveloozen het weinige, dat zij nog bezitten, evenals voor de overneming van de macht, te ont stelen, treden wij voor de bezittende wereld met het besluit voor de haveloozen de al- gemeene menschenrechten strijdend te ver overen en hun dat deel aan het leven te waarborgen, waarop zij krachtens dit recht aanspraak kunnen maken. Deze strijd is niet een aanval op de rechten van andere volken, doch slechts op de aanmatiging en hebzucht van een dunne kapitalistische bo venlaag. De menschen zijn de beslissende kracht in het leven der naties. Dit inzicht was het, dat in het afgeloopen jaar vleuge len gegeven heeft aan de nationaal-socialis tische legers. Het zal hun ook komend jaar de overwinning bereiden. Terwijl wij nu voor dit geluk van de vol ken strijden, gelooven wij ook het spoe digst den zegen der voorzienigheid te ver dienen. De Heere God heeft tot dusver zijn goedkeuring aan onzen strijd gehecht. Hij zal ons indien wij onzen plicht trouw en dapper vervullen ook in de toekomst niet verlaten. (DjN.B.) De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied Rijksminister Seyss Inquart heeft, onder den titel „Het nieuwe jaar tegemoet", de volgriide Nieuwjaars boodschap gericht tot het Nederlandsche volk. „Toen wij -aan het einde van 1939 en het begin van dit jaar stonden, had de Führer met zijn zegevierende weermacht Polen in een bliksemoorlog van achttien dagen ver pletterd. In de loopgraven van den West- wall lagen de Duitsche soldaten. Vóór hen lag de Maginot-linie, die door de geheele wereld onoverwinnelijk werd geacht, en ook wij konden ons de doorbraak daar slechts met de zwaarste offers aan men- schenlevens voorstellen, ofschoon wij be reid waren deze offers te brengen, indien de Führer den aanval noodzakelijk zou achten en daartoe het bevel zou geven. Achter de Maginotlinie stond het mil lioenenleger der Franschen en rukten de Engelsche divisies op, die voortdurend zwaarder werden bewapend. De vlieghavens der vijandelijke bommenwerpers bevonden zich in de onmiddellijke nabijheid van de bewapeningscentra aan den Rijn en aan de Ruhr. De zeeën werden beheerscht door de Engelsche vloot, die in haar thuis havens nauwelijks werd bedreigd en vrij wel onbelemmerd de blokkade als het ver meende middel tot beslissing van den oor log toepaste. België, Nederland en de Scan dinavische landen stonden haast onbeperkt bloot aan den voorshands alleen nog poli- tieken invloed van de Engelschen en er bestond geen waarborg, dat niet tevens over deze landen heen eën militaire be slissing werd gezocht, althans om aan Duitschland den toegang tot de aldaar aanwezige economische mogelijkheden te versperren. Op dezelfde wijze speelden onze tegenstanders hun spel van intriges op den Balkan en de pas kort te voren be reikte verstandhouding met Rusland stond in het begin van haar economische ont wikkeling. „Ondanks alles traden wij dit jaar 1940 vol vertrouwen en kracht in, vervuld van de grootschheid van de taak. die het lot ons toebedeeld had, en overtuigd, dat wij Zaterdag. Langegracht 113: Aandeelhoudersverg. N.V, Leidsche Machinefabriek v/h. fa. J. P. Jansen. 4 uur nam. Zondag. Amicitia: Spiritisch Genootschap. 10% uur voorm. Jeruël: Avondmaalsviering te 10 uur voorm. DIVERSEN, s Dinsdag 1ste Blnnenvestgracht 22: Ge degenheid tot Inenting tegen typhus 11—3 uur. s Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%—11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgen 78 uur nam s Donderdags WJJkgebouw „Bethesda" (Hoef- iiraat 14 46) Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. s Donderdags Inst. voor Praeventieve Genees kunde ilste Binnenvestgracht 22): Inenting tegen diphterle 3% uur 's middags precies (tot 7 Januari gesloten). s Vrijdags, Inst. -voor Praeventieve Genees- nunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5. •s Zaterdags: Oude RÜn 44a, Prot. Bureau voor Sociale Adviezen 2—3 uur nam. Lakenhal; Tentoonstelling L. K. V. met wer ken van M. Bauer *(10—4 uur, 's Zondags 1—4 uur). Tot 12 Januari. BIOSCOPEN, t 18 Jaar; 14 Jaar; 6 alle teeftUden. Luxor-Theater, Stationsweg: „Gier Wally" Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags 2—7 uur doorl. voorstelling. Lido-Theater. Steenstraat 39: „Het model" 5. Dagelijks 7% uur nam.; 's Zondags te 2, 4,30 eD 7% u. Woensd. en Zaterd. matinée 2.30 u. Trianon-Theater, Breestraat: „De roman van een dokter" Dagelijks 2 en 8 uur. 's Zondags van 2—6.30 uur doorl. voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Watt en Watt op manoeuvre" Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2% uur. Zon dags te 2. 4% en 8 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „De blinde passagier" Daagelijks 2 en 8 uur nam.: 'sZondags van 26.30 uur doorl. voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): te 7% uur nam. „De verdwenen bruid". De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Dinsdag 31 Dec. 20 uur tot Zaterdag 4 Januari 8 uur waargeno men door: de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171. tel. 20502 en de Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek Wilhelminapark 8, Tel. 20274. De geneeskundige dienst te Leiden wordt van hedenavond 8 uur tot Donderdagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Kortmann, Mey- boom. Nieuwzwaag, Poortman en Stoffers. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door di*. Hugenholtz, tel. 20390. LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temp.: 6% gr. C. (20 gr, F.). 9 uur voorm.: 6% gr. C. (20 gr. F.). krijgsgeschiedenis van alle tijden bevoch ten zijn. Dit jaar heeft op het vasteland van Europa de zegevierende beslissing ge bracht. Er bestaat geen enkele militaire macht meer, die deze beslissing op het vasteland op eenigerlei wijze nog twijfel achtig zou kunnen maken. Onze militaire macht is zóó overweldigend, dat het plan om met de een of andere oorlogshande ling op het vasteland een beslissing te for- ceeren zou eindigen met het wegvagen van dergelijke pogngen. Aan elke ernstige po litieke manoeuvre van de Engelschen, die als eenige vijand overgebleven zijn, is op het vasteland de grond en daarmede elk noemenswaardig succes ontnomen. Econo misch staat he*t vasteland van Europa thans den mogendheden van de as ter be schikking en de betrekkingen met Rusland ontwikkelen zich in overeenstemming met een vooruitziende, veelomvattende geleide economie steeds nauwer en succesvoller. Als de Engelschen thans nog inderdaad aan een overwinning wilden denken, dan zouden zij zich moeten kunnen voorstel len, dat zij het vasteland van Europa en, met het oog op het bondgenootschapsver drag met Japan en het vergelijk met Rus land, de geheele oude wereld tot in het verre Oosten zouden kunnen dwingen. De militaire sucessen van het Jaar 1940 en de daaraan vastgekoppelde politieke gevolgen en economische resultaten maken de as- mogendheden onoverwinnelijk. „Terwijl nu alle economische mogelijk heden van het vasteland op het oorlogs doel zijn afgestemd en de sterkste militaire mogendheid, die op aarde ooit bestaan heeft, alsmede haar door de ongelooflijke overwinningen dubbel onoverwinnelijke soldaten van het noodige voorzien, verkee- ren de industrie-, handels- en vooral de bewapeningsbedrijven van het naar ver houding kleine eiland Engeland van dag tot dag meer in asch en puin en de sche pen, die reeds als gevolg van de afgele genheid der productiegebieden slechts on volledig hulp kunnen brengen, zinken in steeds grooteren getale naar den bodem der zee. De eenige hoop van de Engelschen om door aanvallen van hun vliegers wij ziging te brengen in deze voor hen buiten mate ongunstige verhouding van krachten wordt door de afmetingen van het conti nent te niet gedaan. Daarentegen wordt hun eigen positie steeds onhoudbaarder, daar de Duitsche luchtvloot en marine thans van zeer geringen afstand hun vernietigende slagen aan het eiland en zijn bedrijfsleven kunnen toebrengen. De lang durigheid van dezen oorlog leidt niet tot verzwakking van de krachten der asmo- gendheden, doch staat gelijk met den on- herroepelijken ondergang van de econo mische en mettertijd ook van de bescha- vingspositie van Engeland. „De militaire beslissing, die het jaar 1940 heeft gebracht, maakt het mogelijk thans reeds de uitvoering van de taak ter hand te nemen, die het lot aan den Führer en de Führer weer aan ons allen heeft gegeven, n.l. den opbouw van een Nieuw Europa. Juist de door de Engelschen als hun sterkste wapen geprezen afsluiting van Europa aan de Westzijde zal het ze kerste, dwingendste middel blijken, waar door dit continent zich tot eeneenheid zal aaneensluiten, een eenheid, waarin vele der toekomstige deelnemers voor het oogenblik misschien niet meer dan een economische noodzakelijkheid kunnen zien. Doch wij zien, hoe de onderlinge handel van Europa toeneemt, daar alle volken van dit continent ten slotte willen leven en onder elkaar naar de verwerkelijking van hun levensvoorwaarden streven nu zij eenmaal van het Westen afgesneden zijn. En boven en behalve deze economische be trekkingen van het vasteland zich te re- organiseeren en te groepeeren om het Driemogendhedenpact als de militaire waarborg van den nieuwen opbouw. De dingen, waarom het gaat, zijn duidelijk naar voren gebracht. De vraagstukken, die opgelost moeten worden, zijn helder ge steld. Ieder staat thans voor de keuze: voor ons of tegen ons! Wij Duitschers treden het jaar 1941 in, vervuld van het onwankelbaar geloof aan onzen Führer, thans en voor alle tijden be reid ons geheel te geven voor dat, wat de Führer van ons verlangt. „Den Führer heil." (w.g.) Seyss Inquart, Rijksminister en Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. 's-Gravenhage, 31 December 1940. NIEUWJAARSRECEPTIE. Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft rijksminister Seyss Inquart gister morgen in het gebouw van het Rijkscom missariaat aan het Plein te Den Haag de nieuwjaarswensehen van zijn naaste me dewerkers in ontvangst genomen. Tot hen, die den rijkscommissaris hun gelukwensohen kwamen aanbieden, be hoorden in de eerste plaats de commis sarissen-generaal en verder verscheidene hoofden van onderafdeelingen van het rijkscommissariaat. Deze officieele plechtigheid had plaats in de ontvangzaal. Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk In veler leven. VOOR VRIJDAG 3 JANUARI. Hilversum I, 415 M. Nederlandsch Programma Avro 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.mu- ziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram.muziek 10.30 Voor de vrouw 10.35 Viool en piano 11.00 Mode-causerie 11.20 Sylvestre-trio en gram.muziek 12.25 Orgelspel 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Amabile- sextet en soliste 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Voor de jeugd 2.20 Gram.muziek 3.00 Cyclus „Levende volkskunst" 3.20 Omroepor kest en solist (In de pauzes: Declamatie) 5.15 uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", pro gramma voor de Duitsche Weermacht 6.00 Gram muziek 6.15 Gram.muziek met toelich ting 6.45 „Over het boerenvraagstuk", causerie 7.00 Economische vragen van den dag ANP. 7.15 Gram.muziek (7.307.45 Berichten Engelsch) 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Grammuziek 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 „Paljas", opera (opn.) 10.0010.15 Nieuwsberichten ANP. Hilversum II, 301.5 M. NCRV 8.00 Nieuws berichten ANP 8.10 Schriftlezing en Meditatie 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gram. muziek 9.45 Celesta-Ensemble 10.30 Mor gendienst 11.00 Celesta-Ensemble 11.40 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek 12.00 Berichten 12.15 Reportage of muziek 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gram.muziek 1.30 Consonanten en gram. muziek 3.00 Vrouwenhalfuur 3.20 Plano - voordracht 3.45 Bijbellezing 4.15 Gram. muziek 5.00 VPRO: Gesprekken met luis teraars 5.15 Nieuws-, economisch- en beurs berichten ANP 5.30 Berichten 5.35 Revida- sextet 6.20 NCRV-Klein koor met begeleiding en gram.muziek 6.45 „Over het boerenvraag stuk", causerie 7.00 Economische vragen van den dag ANP. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Vrijdag 3 Januari. lste Programma: 8.00—10.00 AVRO 10.00 —10.15 NCRV 10.15—19.15 AVRO 19.15— 24.00 Duitsch programma. 2de Programma: 8.00—17.00 NCRV 17.00 NCRV 17.00—17.15 VPRO 17.15—19.00 NCRV 19.0023.00 NCRV (Programma uit sluitend voor Radio Centrales) 23.0024.00 Duitsch programma. 3de Programma: 7.0024.00 Duitsch Pro gramma. 4de Programma: 7.00—24.00 Duitsch Pro gramma. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6