LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 2 Januari 1941 Welke bon is geldig? NAGEKOMEN BERICHTEN Gouden Echtvereeniging te Katwijk aan Zee Opgave van 2 Januari Boter en vet Brandstoffen Brood en bloem Eieren Grutterswaren Kaas Koffie en thee Petroleum Suiker Vleesch en vleesch waren Zeep Houdt de schaatsen klaar Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch weermachtsbericht BEURSO VERZICHT MARSd Mwemifc Foto Kruyt. Van Aric de Jong cn Niesje van der Pias. Den 13den Januari 1941 hopen Arie de Jong en Niesje van der Plas hun 50-jarige echtver eeniging in hun woning Paul Krugerstraat 16 te Katwijk Zee te herdenken. De bruidegom is geboren op 12 December 1368 en de bruid op 6 October 1867. Van hun trouwen af, dus bijna 50 jaar lang, zijn zij abonné op het „Leidsch Dagblad". Het echtpaar mag zich in een goede gezond heid verheugen; vooral de bruidegom is nog flink, wien men zijn 72 jaren niet aanzien zou; de bruid daarentegen is altijd zwak van gestel geweest. Voor groote persoonlijke rampen zijn zij in dezen langen tijd gespaard gebleven, hoewel meermalen de tegenspoeden des levens ook hun deel waren. Zij hebben in die 50 jaar rui; me, maar ook schrale jaren gekend. Het echt paar heeft 4 kinderen. 16 kleinkinderen en 3 achterkleinkinderen. Arie de Jong heeft van zijn 12de jaar af. 51 Jaar lang de zee als visschersman bevaren. Hij heeft den tijd nog meegemaakt, dat de ge il eele Katwijksche visschersvloot uit bommen bestond; als matroos en ook als schipper heeft hij op deze plompe vaartuigen gevaren en daarop menigen storm getrotseerd. Ook leerde hij de gevaren der zee kennen tijdens den vo- rigen wereldoorlog. Maar niettegenstaande het groote mijnengevaar, dat alom dreigde, kwam hij telkens behouden binnen. In 1916 trof de logger, waarop hij voer, het, lot van vele andere Katwijksche loggers: het schip werd door een Engelschen oorlogsbodem opgebracht naar een haven aan de Oostkust van Groot-Brittannië. Daar heeft De Jong toen een tiental weken in eenige havens moeten vertoeven, voordat de logger weer vrijgelaten werd. Nooit heeft de bruidegom tegen het varen op gezien; de zee was zijn element! Als bijzonder heid zij nog vermeld, dat nog niet een jaar ge leden een schipper hem kwam vragen, of hij nog als matroos mee naar zee wilde gaan. Ze ven jaar geleden is hij nog met een logger, die door een Deensche reederfj was aange kocht, meegevaren om deze naar Denemarken over te brengen. Den laatsten tijd voorziet De Jong in de behoeften van zijn gezin om als waker bij loggers op te treden. Van de bruid kan men zeggen, dat zij haar gansche leven een goede hulsvrouw en een ware moeder voor haar gezin is geweest. Het zal dit echtpaar in zijn eenvoudige wo ning den 13den Januari zeker niet aan de noodige belangstelling ontbreken. BOTERBON nr. 22 (t.m. 3 Januari) 250 gram boter of margarine. VETBON nr. 22 (t.m. 3 Januari): 250 gram boter of margarine. BOTERBON nr. 21 en VETBON nr. 21 (tot en met 31 Januari): - flesch slaolie. BOTERBON nr. 23 en VETBON nr. 23 (tot en met 10 Januari) 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet (oude verpakking 250 gram). BONNEN nr. 8, 9 en 10 (haarden en kachels) BONNEN 15 t.m. 24 (centrale verwarming) t.m. 31 Januari, één eenheid vaste brandstoffen Brandstoffen 3de periode en cokes 3de periode: t.m. 31 Januari; één eenheid vaste brandstoffen. BROODBON nr. 20 (t.m. 5 Januari; 30 Dec.6 Januari niet in restaurants e.d.) BROODBON nr. 21 (tot en met 12 Januari; 613 Januari niet in restaurants, e.d.): 100 gram rogge of ander brood of 1 rantsoen gebak. BLOEMKAARTBON nr. 3 (t.m. 26 Jan.): 50 gram brood of rantsoen gebak of 35 gr tarwemeel, tarwebloem, rogge meel, roggebloem, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. BON nr. 21 (t.m. 5 Januari; 30 December —6 Januari niet in restaurants, e.d.): BON nr. 34 (t.m. 12 Januari; 6—13 Jan. niet in restaurants e.d.) 1 ei. BON nr. 31 (t.m. 21 Februari): 100 gr vermicelli macaroni of spaghetti BON nr. 44 (t.m. 21 Februari): 250 zr zort zortmout of grutten BON nr. 57 (t.m. 21 Februari): 250 gr havermout havervlokken, haver- bloem aardappeimeelvlokken gort gort- mout of trutten BON nr. 87 (t.m. 21 Februari): 100 gT maïzena grtesmeel sago, aard appelmeel of een hoeveelheid pudding- •i poeder, welke 100 gr. zetmeel bevat. (Nadruk verboden) BON nr. 103 (t.m. 12 Januari): 500 gram peulvruchten. BON nr. 108 (t.m. 24 Januari): 250 er rijst, rl.istemcel rijsteries rijstebloem of gruttenmeel Rantsoenbonnen rijst en havermout zijn doorloopend geldig. BON nr. 20 (t.m, 12 Januari) 100 gr. kaas of 125 gr. smeerkaas. BONNEN nr. 47, 38, 60 en 61 (t.m. 26 Jan.) elke bon 100 gram kaas. BON nr. 18 (t.m. 31 Januari): 250 gram koffie of 75 gram thee. BON nr. 8 (t.m. 23 Februari) en ZEGEL C (t.m. 19 Januari; uitsluitend voor hulsverlichting) 2 liter petroleum BON nr. 86 (t.m. 17 Januari): 1000 gram suiker. VLEESCHBON nr. 13 (t.m. 8 Jan): 100 gram vleesch inclusief been of vleeschwaren VLEESCHWARENBON nr. 13 (t.m. 8 Jan.) 75 gram gerookt of gekookt varkens- rund- of kalfsvleesch of gerookte worst 100 gr gekookte worst. 125 gT. lever worst of 150 gr. bloedworst. BON nr. 113 (t.m. 31 Januari) 150 gr. toiletzeep, 120 gr. huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep (nieuwe samenstel ling) ot 200 gram (oude samenstel ling). 300 gr zachte zeeppasta, 250 gr zeeppoeder of 600 gr waschpoeder, 125 gr. zeepvlokken, 250 gr zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Goed voor het wasschen van 20 K.G. droog waschgoed. BON nr. 117 (tm. 30 AprilT: 50 gram scheerzeep, 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. Binnenland ENGELSCHE BOMAANVALLEN. Het Engels che luchtwapen heeft, naar ■wordt gemeld, in den nacht van oud op nieuw een grcot aantal brand- en brisant bommen geworpen. In verhouding tot dit aantal is de schade aan burger-eigendom men niet aanzienlijk. In één plaats zijn drie woonhuizen getroffen en uitgebrand en eenige anders ernstig beschadigd. Een man. een vrouw en een kind werden hierbij zwaar gewond. In drie andere plaatsen zijn in totaal drie woonhuizen getroffen. Een brand' in een slaapkamer, waar een brand bom was gevallen, is snel gebl/uscht. DE HANDEL IN AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT. De stichting ter behartiging der belangen van den handel in aardappelen, groenten en fruit heeft een druk bezochte vergade ring gehouden in 't „Corner House" te Rot terdam, waar uit alle deelen van het land kooplieden aanwezig waren. De voorzitter gaf een duidelijke uiteenzet ting over de moeilijkheden bij de verdeeling van sinaasappelen, mandarijnen, enz., welke ondanks de buitengewone omstandigheden nog in tamelijk ruime mate door de Ned. groenten- en fruit/centrale beschikbaar worden gesteld. Eenige importeurs voerden hierna nog het woord, waarna besloten werd over te gaan tot oprichting van een afdeeling „import". Nagenoeg alle aanwezigen gaven zich voor deze afdeeling op. SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS. Aan de Troelstrakade te Den Haag is de 54-jarige voetganger A. M. van der V. uit de Melis Stokelaan, door de duisternis misleid, te water geraakt. Zijn stoffelijk overschot is bij het dreg gen opgehaald. Stadsnieuws DE DERDE VORSTPERIODE. Voor de derde maal in dezen winter krij gen de schaatslieffhebbers gelegenheid de ijzers onder te binden, zij het ook, dat men zich voorloopig strikt bepalen moet tot onder-gespoten tennisbaan en de o-fficieele ijsbanen. Het Leidsch Tennispark aan den Morsch- weg en „De Krogt" te Oegstgeest openden reeds hedenmorgen hun deuren en op de baan van de Leidsche IJsclub was de ijs laag alleen in den afgeloopen nacht met 3'/= centimeter in dikte toegenomen, waar door deze hedenmiddag ruim 6 centimeter bedroeg. Vanmorgen om 9 uur wees de thermo meter nog ruim 6 graden Celsius beneden nul aan, terwijl de barometer een niet onbe- langrijken vooruitgang vertoonde, zoodat de persperctieven voor de ijsliefhebbers al leszins gunstig lijken. Met vrij groote waarschijnlijkheid kan dan ook worden voorspeld, dat morgenochtend de baan van de Leid sche IJsclub zal worden opengesteld. Buitenland NIEUWE JAPANSCHE AMBASSADEUR NAAR AUSTRALIË. Tatsoeo Kawai, de vroegere woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken, die benoemd is tot gezant van Japan in Australië, heeft, gisteren tegenover de pers verklaard: „Ik ben geen deskundige in Australische zaken, aangezien ik er nooit geweest ben. Ik zal er echter naar streven mijn uiterste best te doen om de vriend schap tusschen de beide naties hecht te doen worden. Ik hoop spoedig, voor zijn vertrek een bezoek te brengen aan den Australischen gezant, sir John Latham". (Domei.). AANGENAME VERRASSING MET KEERZIJDE. In alle deelen van Joegoslavië is het weer plotseling omgeslagen. Op Nieuwjaarsdag werden temperaturen tot twaalf graden ■boven nul gemeten, terwijl het nog kort te voren vrijwel overal twintig graden vroor. Het gevolg is. dat de sneeuw gaat smelten. Een onaangenaam uitvloeisel vormt een hevige griepepidemie, die ten deele kwaad aardig van karakter is. Naar schatting zijn er alleen in Belgrado al 60.000 patiënten. HONGARIJE EN DE OORLOG. De Roemeensche „Porunca Vremdi" schrijft, dat Hongarije, in plaats van dank baar te zijn jegens de spilmogendheden voor de herziening van het verdrag van Trianon, den laatsten tijd steeds meer naar Londen lonkt. Het blad schrijft,'dat de Hongaarsche regeering een drukke diplomatieke en pro pagandistische activiteit ontplooit in Lon den, Vichy en Washington. De Duitsche volksgroepen in Hongarije worden, ondanks de bepalingen van de Weensche arbitrage, nog steeds vervolgd; de leden van de poli tieke organisatie, die de spil vriendschappe lijk gezind is. de z.g. Pijlkruisers, worden in de gevangenis geworpen. De Duitsche instructietroepen zijn op hun reis door Hon garije naar Roemenië op vijandige wijze bejegend. De omroep van Boedapest ver heelt zijn sympathie voor Londen niet. Hongarije vil zich door zijn dubbelzinnige politiek voor iedere gebeurlijkheid van den oorlogsafloop veilig stellen. (A.N.P.) IN 1940 HAD LONDEN 1180 UUR LUCHTALARM. Officieel ls te Londen bekend gemaakt, dat er m het afgeloopen jaar gedurende 1180 uur (94 dagen) luchtalarm geweest is. De vierhonderd keeren, dat er luchtalarm gemaakt werd. vielen bijna alle in de tweede helft van het jaar. (D.N3.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Een in den Stillen Oceaan opereerend Duitsch oorlogsschip meldt als partieel resultaat van zijn successen het tot zin-ken brengen van tien vijandelijke of in dienst van den vijand varende koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 64.155 brt. De bemanningen van de tot zinken ge brachte schepen zijn door het Duitsche oor logsschip op een eiland in de Stille Zuid zee in veiligheid gebracht. Bij de gewapende verkenning op den eer sten Januari werd in de nabijheid van Aldebourgh een Engelsch patrouillevaartuig in -brand geschoten en een ander dergelijk vaartuig ten Oosten van Ramsgate door voltreffers van bommen zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen talrijke voor den oorlog belangrijke doelen in midden- en Zuid-Oost Engeland succesvol met bommen bestookt. Britsche vliegtuigen hebben in den afge loopen nacht in Noord-West Duitschland op drie plaatsen bommen laten vallen, die eenige schade aangericht hebben. Vijf per sonen werden gedood, verscheidene ge wond. Een vijandelijk vliegtuig van het type Vickers Wellington werd bij een lucht gevecht neergeschoten. Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert weermachtsbericht no. 209. Het luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica bedrij vigheid van artillerie en patrouilles aan het front van Bardia. In het gebied van Gia- ra-bub. het terrein, waar het gevecht is ge leverd, waarvan melding ls gemaakt In het weermachbbericht van gisteren, hebben wij wapenmateriaal, munitie en door den vijand achtergelaten vrachtwagens verza meld. Vijandelijke luchtaanvallen op onze vliegvelden in Cyrenaica hebben lichte schade doen ontstaan en geen slachtoffers gemaakt. Het Ingrijpen van jachtvliegtui gen en het vuren van het afweergeschut was doeltreffend, een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Onze formaties jacht- en aanvalsvliegtuigen hebben talrijke geme chaniseerde detachementen en een vijan delijke verschansing gebombardeerd en met mitrailleurvuur bestookt. Al onze vliegtui gen zijn teruggekeerd. Aan het Grieksche front operaties van plaatselijk karakter. Ondanks de ongunstige weersomstandigheden hebben onze lucht- formaties met succes bommen van klein kaliber geworpen op vijandelijke installaties. In Oost-Afrika plaatselijke acties van patrouilles en artillerie. Vijandelijke vlieg tuigen hebben onze plaatsen in Afoessynië gebombardeerd zonder schade te veroor zaken. Ja heeren, nu u het tafellaken voor uwe berekeningen hebt gebruikt, zult u er wel niets op tegen hebben, dat ik deze plaats voor mijn berekeningen neem, is het wel? Plaatst Uw advertenties in hei het dagalarl met verre weg de grootste public) teitswaarde in en om de Sleutelstad. Advertenties worden zonder eenige prijsverhooging door onze plaatse lijke agenten aangenomen. Dit geldt ook voor onze .Kleine Advertenties" AMSTERDAM. 2 Januari. Nu het nieuwe jaar zijn intrede heeft gedaan de Amsterdamsche effectenbeurs gaat van daag haar porten weer openen zal ongetwij feld bij menigeen de vraag rijzen ln welke richting dit jaar het koersverloop ter beurzr zich zal bewegen. Een positief antwoord op deze vraag is moeilijk te geven, aangezien tal van factoren daarbij een invloed doen gelden. In economisch opzicht immers is de toekomst van ons land, zoolang de oorlogstoestand ia tal van landen op het Europeesche continent voortduurt; buitengewoon onoverzichtelijk. Zulks te meer, waar zoowel productie als con sumptie van goederen ter voorziening in onze directe- en indirecte levensbehoeften in hooge mate afhankelijk zijn van een toestand, waarin vrede of oorlog heerscht. Reeds gedurende den wereldoorlog is geble ken. dat een oorlogstoestand het productie- en consumptieproces, in welk land ter wereld ook, aanzienlijk verandert, in menig geval zelfs vol komen doet stagneeren. In de tegenwoordige tijdsomstandigheden wordt de gang van zaken ln dit opzicht voor ons land buitengewoon be moeilijkt en belemmerd door het wegvallen der scheepvaartverbindingen met overzeesche ge westen. Door de blokkadebepalingen is ons land van lederen aanvoer langs dezen weg af gesneden. terwijl ook de uitvoer dientengevo'ge opgehouden heeft te bestaan. Weliswaar kan een stijging van de Neder- landschc handelsbeweging met de continentale Europeesche landen een compensatie brengen, maai- hier zijn groote moeilijkheden aan ver bonden, die overwonnen moeten worden. Oor logstoestand maakt het nu eenmaal noodza kelijk, dat oorlogsbehoeften en -elschen bij de oorlogvoerende mogendheden voorgaan. En waar ons land blijkens de economische ont wikkeling der laatste eeuwen in de eerste plaats bij een vrij handelsverkeer gebaat is. Ja. bijna uitsluitend daarvan afhankelijk is, wil zij een gezonde structuur in handel, in dustrie en landbouw handhaven, dient in de eerste plaats een vredestoestand te worden afgewacht, alvorens van een opléving in deze takken weer sprake kan zijn. De welvaart in Nederland is sterk van de positie van handel, industrie en landbouw afhankelijk, daar deze takken de grondvesten beteekenen, waar onze maatschappij op berust- De gang van zaken ter beurze heeft reeds gedurende de laatste weken een toenemende wanverhouding tusschen vraag en aanbod te aanschouwen gegeven, hetgeen niet verwonder lijk is. De tegenwoordige effectenbezitter is niet geneigd zijn aandeelenbezit van de hand te doen. ook al kan hij behoorlijke, in vele geval len zelfs aanzienlijke koerswinsten realiseeren. Gezien dit feit zal men ook voor de naaste toekomst niet onbelangrijke koersschommelin gen kunnen waarnemen, zoodra eenige koop orders aan de markt komen. Ten aanzien ven de beleggingsmarkt kan worden gezegd, dat tengevolge van de groote geldruimte van tijd tot tijd eerJge beleggingsvraag zal zijn waar te nemen. Dit is de laatste maanden dan ook reeds herhaaldelijk, vooral ten opzichte van pand brieven, tot uiting gekomen. De middagbeurs. Het nieuwe jaar werd op de effectenbeurs te Amsterdam op kalme wijze ingezet. Tij dens de jaarwisseling hadden zich ten op zichte van de flnancieele en economische verhoudingen, welke voor de fondsenmarkt als maatstaf kunnen worden aangelegd, geen nieuwe perspectieven geopend en er bestond aldus niet veel aanleiding tot groot initiatief. De affaire was van beperkte af metingen, maar de stemming was bepaald vast. Voor diverse fondsensoorten open baarde zioh, zij het op zeer bescheiden voet, eenige vraag. Daar er nauwelijks materiaal beschik baar was, kwam dit tot uiting in hoogere koersen. Onder beurstijd was er echter zco weinig te doen, dat er weinig speling was voor groote ffluctuaties. Bepaald goed gedisponeerd waren de Nederlandsche be leggingsfondsen van het eerste klasse type. De Nederlandsche Staatspapieren waren meerendeels hooger, en de gestaffelde lee ning gaf daarbij nog een kleine openlijke affaire te aanschouwen. Gemeentelijke en provinciale obligatiën waren eveneens goed van toon. Pandbrieven trokken echter nauwelijks attentie en waren door elkander niet noemenswaardig veranderd. De han del op de locale afdeelingen van de markt was van zeer kalmen aard. Bepaald vast gestemd waren Olies. Bij de opening werd een goede drietal punten boven het vorige slot verhandeld. Langzamerhand trok de koers nog een kleinigheid aan, terwijl het slot op bijna het hoogste punt van den dag kwam. In cultuuraandeelen was v/einig te doen. Van de Rubberwaarden werden Amsterdam Rubbers iets hooger ingezet, maar onder beurstijd kwam bijna geen verandering mer voor. Voor diverse incourante soorten bestond eenige kooplust. De markt was echter beperkt, zoodat het dikwijls niet gemakkelijk was affaires af te sluiten doch voor zoover transacties werden gedaan, kwamen meerendeels hoogere koersen te voorschijn. Ook de Tabakken waren goed gedisponeerd. De Sumatra-aandeelen verwisselden wel iswaar slechts weinig stukken van eigenaar maar dit verhinderde niet dat de koersen algemeen eenige punten boven de vorige topprijzen kwamen te liggen. De Suikeraf- deeling was zeer stil. H.V.A.'s waren goed prijshoudend, maar zoo goed als onbewogen De incourante soorten waren verwaarloosd. Voor de Scheepvaart-rubriek bestond niet veel animo. Ook hier echter kon een vaste tendenz worden waargenomen, in het bij zonder voor Nederlandsche Scheepvaart Unies, de aanverwante soorten en Oude Booten Het zakenverkeer op de Amerikaansche markt was gering. De staalaandeelen in het bijzonder Republic Steel, veroorzaakten ech ter nog een kleine beweging. De koersen wa ren meerendeels niet veel veranderd, maar toch iets hooger. Spoorwegshares prijshou dend. Prolongatie 23/* °/o. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta'9 (schriftelijke en tel transacties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75,28— 75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3,81—3,82; Stockholm 44,81—44,90; Zürich 43,6343,71. Bankpapier: Berlijn 75,1975,34; New-York 1,861/2 1,90 1/4; Brussel 30.06—30.20; Stockholm 44,76— 44,75; Zürich 43,59—43,75. GOUDA, 2 Januari. Aangevoerd in totaal '94 stuks, waarvan 95 magere varkens. Prijzen ;0 tot f.42 per stuk; 287 biggen, prijs f.16 2; 269 runderen en 34 nuchtere kalve en, overge nomen door de veehouderijcentrale: 4 scha- n; 5 bokken en geiten f.614; handel re- Algemeene markt Aangevoerd .16 kaas prijs 1ste kwal. met rijksmerk r '0 ?de kwal. met rijksmerk f.41; handel vlug. Aangevoerd 1500 eieren. Prijs klprieren f5 50 —6.50 per 100. Coöp. Zuid-Hollandsche Eier- velllng. Aangevoerd 80.000 kipeieren, regeerings- prijzen. 3—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3