LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bled Donderdag 2 Januari 1941 Een Hondenleven Officieele Kennisgevingen Laatste Berichten VISSCHERIJ-BFRICHTEN Verspreide Berichten De Pers zegt STADSNIEUWS BURGERLITKE STAND VAN LEIDEN Binnenland Trailer door trein gegrepen VUeuwt Secie Buitenland MARKT itWCIITIN^^J dat het Amerikaansdhe kapitalisme zal in® eenstorten, wanneer de nieuwe ordening van Europa en Oost-Azië tot stand zal zijn gekomen. Op de vraag van een correspondent van het blad „Makajo Sjimboen", welke situatie er voor Japan zou ontstaan, indien de Ver. Staten en Engeland in den Stillen Oceaan gaan samenwerken, hebben de Japansche admiraals en vroegere marinechefs, Soed- soegoe en Takahasji, geantwoord, dat de houding van Japan door het Ohineesche conflict en door zijn taak bij de nieuwe or dening van het Verre Oosten reeds is be paald. Soedsoegoe. meende, dat Japan zich in dezelfde posi'tie bevindt als Duitschland en Italië.' Daarcfm' moet Japan, wanneer de toestand niet nog verwarder zou worden, zijn besluiten nemen. Dit behoeft niet on voorwaardelijk een oorlog met Engeland en de Ver. Staten te beteekenen. Wel is echter een botsing onvermijdelijk met dat land, dat de door Japan nagestreefde nieuwe or dening wil verhinderen. DUITSCHTURKSCH ACCOORD ONDERTEEKEND. In het Turksche ministerie van buiten- landsche zaken te Ankara is Maandag een DuitschTurksche overeenkomst getee- kend, welke ten doel heeft het in den zomer van 1940 tusschen beide landen gesloten handelsverdrag sneller uit te voeren. Men hoopt, dat de handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Turkije daardoor weer meer zullen worden gestimuleerd. (A.N.P.). IERLAND's POSITIE. De Iersche minister van landbouw, James Ryan, heeft ln een radiotoespraak ver klaard, dat de voedingstoestand in Ierland slechter wordt. Er moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat binnen kort de invoer van levensmiddelen even tueel geheel zal worden afgesneden. Om de moeilijkheden te overwinnen moet Ierland alle belangrijke voedingsmiddelen in het land zelf produceeren. Hij wees de boeren er op, dat de nieuwe landbouwverordening van hen verlangt, dat 20 procent van hun bebouwbaren grond wordt bewerkt. Moch ten zij aan dezen eisch voor Februari niet hebben voldaan, dan kan de staat de lan derijen overnemen. Het Britsche ministerie van economische oorlogvoering heeft meegedeeld, dat van 22 Januari af alle goederen, die door Eire naar bepaalde neutrale landen, o.a. sovjet- Rusland, Zweden, Finland, Spanje. Turkije, Bulgarije, worden uitgevoerd, gedekt moe ten zijn door een Engelsch navicert. Deze bepaling geldt niet voor den uitvoer naar de Vereenigde Staten. (D.N.B.) SPANJE KAMPT MET TRANSPORT MOEILIJKHEDEN. Het transportverkeer op de Spaansche landwegen is thans bijna volkomen stilge legd. Daartoe heeft vooral de sterk beperkte invoer van benzine in verband met devie- zenmoellijkheden en de daardoor noodza kelijk geworden benzine-ranbsoeneerlng bijgedragen. Het Spaansche spoorwegnet staat voor het transport in Spanje bijna geheel al leen. De 'hoeveelheid rollend materieel is echter door oorlogsschade verminderd met 691 locomotieven en 20.000 vrachtwagons, welke voor het grootste deel door den te genstander op zijn terugtocht werden ver nield. Het aantal personenrijtuigen is van 4000 tot 1894 verminderd. Het Spaansche transportwezen beschikt nog slechts over twee derden van het rollende spoorwegma- terieel. Nu het wegtransport is vervallen, is dit voor een vlotte afwikkeling volkomen onvoldoende. Als gevolg hiervan is de le- vensmlddelenivoorzlenlng nog meer bemoei lijkt. Krachtens een nieuwe verordening der regeering mogen gebruikte vetten en smeer middelen niet meer vernietigd worden. Zij moeten door de Spaansche ptroleum-mo- nopolie-maatschappij verzameld en gerei nigd worden. Men hoopt op deze wijze vijf tig procent van den Spaanschen invoer aan smeermiddelen te kunnen besparen. illiiiiiiiiilllliiliiliilllllllllllliiiiiiiiiliiliiiiliiiiilililililiiiiiiili 1784 Ncderianclscitie Unie in veie opzichten tot nietsdoen gedoemd In het jongste nummer van het weekblad van De Nederlandsche Unie wordt in een artikel, getiteld „Gekortwiekt, maar niet vleugellam", de aandacht gevestigd op de weinige mogelijkheden van activiteit welke De Nederlandsche Unie, bijde politieke wilsvorming van ons volk, naar buiten toe gelaten worden. Aan het artikel ontleenen wij het volgende: „Onze nieuwe eenheid kunnen wij niet beleven in de geestdriftige sfeer van groote vergaderingen. Onze Nederlandsche jongens en meisjes kunnen wij niet als kinderen van eenzelfde vaderland, in' één nationale jeugdorganisatie tezamen brengen, terwijl toch alleen De Nederlandsche Unie onze jeugd in vrijheid tot nationale binding bij een zal kunnen roepen. Ook zijn wij niet in de gelegenheid om in een eigen Orde^commando. door uiter lijke houding en gebaar, naar buiten toe een treffend symbool te geven van dc in nerlijk discipline en eenheid'van het keur corps onzer leden En het' is ons tevens niet mogelijk om, via onzen Centralen Socialen Dienst de offerbereidheid en den daadwer kelijken geest van naastenliefde en kame raadschap in ons volk ten goede te doen komen aan allen, die hulp en steun behoe ven. Doch nu deze veelkleurige vlam van onze activiteit en dadendrang niet vrijuit naar buiten laaien kan, heeft deze onbe dwingbare gloed zich een uitweg naar bin nen gezocht. En ook dat beteekent winst. Want alle opgehoopte energie en geestdrift komt thans ten goede aan den geestelijken kracht van onze beweging. In de rijen van onze leden richt zich thans immers bijna alles op verdieping, op innerlijke versterking en hechten gezamenlijken groei. Alom in den lande worden nu plaatse lijke leiders, propagandisten en andere lei dinggevende Unieleden op kadercursussen geschoold voor de gedachten van een Ne- derlandsch socialisme en voor het vele ver antwoordelijke werk dat hen wacht. Alom in den lande komen thans onze Unieleden in duizenden kleine kringen in groepjes van twintig bijeen. Alom in den lande groeien wij zoo. welhaast ongemerkt en in de bin nenkomer. sterk en gestadig naar elkaar toe ja, deze vér van het straatrumoer werkende Unieleden zijn reeds zóó sterk, dat zij reeds nu geestelijke sterke kernen in ons volk vormen. Maar laat ieder Unielid zich intusschen duidelijk de ware situatie voor oogen stel len, waarin De Nederlandsche Unie zich op het oogenblik bevindt. Laat hij zich ten volle bewust zijn, dat zijn geestdrift voor onze goede Nederland sche zaak op een zéér zware proef gesteld wordt, en dit niet, omdat De Nederlandsche Unie zoo heftig en fel van allerlei kanten openlijk wordt aangevallen of omdat de leiding van De N. U. zoo weinig actief zou zijn, maar omdat De Unie onder de tegen woordige omstandigheden vrijwel iedere mogelijkheid voor daadwerkelijke activiteit mist. Wie zich dit alles als Unielid goed be wust is, zal sterk staan als soms zijn ver trouwen in de beteekenis en de daadkracht van De Nederlandsche Unie een oogenblik aan het wankelen zou worden gebracht. Want indien de Nederlandsche Unie op het oogenblik dan werkelijk naar buiten toe zoo weinig „doet", dan kan dat niets doen niet vergeleken worden met de bewe gingloosheid van den luiaard of den doode maar wel met de bewegingloosheid van den gebonden, doch overigens springlevenden mensch. Laat daarom ieder Unielid thans dubbel hardnekkig aan zijn ideaal en zijn organi satie vasthouden. En besef Uw plicht, die thans vooral hierin bestaat: U scholen in den gedachtengang der nieuwe Nederland sche gemeenschap en daarbij geestdriftig blijven ook nu die geestdrift vrijwel geen enkele kans krijgt om zich te uiten. „Houdt den kop ervoor"! zoo besluit het artikel DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Houders van speciale Brandstof-Identi teitskaarten welke behooren tot de groepen C en D worden in de gelegenheid gesteld a.s. Zaterdag en Maandag, 4 en 6 Januari de derde periode-toewijzing te komen af halen aan het Distributiekantoor, afd. Brandstoffen, Breestraat 119. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 2 Januari 1941. 5647 VORSTVRIJE PLAATS VOOR HUISVUILEMMERS. In verband met de opnieuw ingetreden vorst wordt ieder met aandrang aangeraden de huisvuilemmer een vorstvrije plaats te geven. Alleen dan is een behoorlijke lediging door den Reinigingsdienst mogelijk. 5643 Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdierist. BESOMMINGEN SCHEVENINGEN. Aan de markt te Scheveningen waren Dins dagochtend de motorloggers: KW 95, T. v. d. Plas, met f.147; KW. 108. K Kuyt, met f.101; KW. 95. P. van Duivebode met f.206; KW. 60, W. Haasnoot, met f.137; KW. 144, P. Varke- visser, met f.85; KW. 103, A. van Beelen, met f.126; KW. 3. J. v. Bent, met f.96; en de kot ters: KW. 92, J. Jonker, met f.139; KW. 10, E. de Vries, met f.124; KW. 21, J. Guyt. met f. 145 en KW. 72, W. v. d. Plas, met f. 89. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 2 Januari. Kabeljauw f. 48.5043; groote gul f40; schel - visch f.5049; schar- f.32; kl. schar f.1716; bot f. 1,05—95 (alles per 50 KG); spiering 1,15 per KG.). GEBOREN: Herman. Z. van A. Vermeer en C Riebeek Geertrulda Hendrika, D. van J. C. Brandt en G. A. v. d Laaken Karei Adriaan, Z. van A. Rigters en A. M. v. d Endt. ONDERTROUWD. J. Hakker jm. 25 j. en W. M. van Egmond id 22 jaar. OVERLEDEN: W. F. Colpa, M. 30 J. J. Ronsing, M. 46 J. ZILVEREN JUBILEUM. Bij de N.V. Drukkerij IJdo. Vandaag herdacht de heer C. Korswagen, voorman-drukker bij de N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard LJdo zijn zilveren jubieum in dienst dezer onderneming. Hedenmorgen werd de jubilaris ten kantore ontvangen en door den directeur, den heer J. W. IJdo E.zn. op hartelijke wijze toege sproken. Met groote waardeering maakte spr. gewag van de vele goede eigenschap pen van den jubilaris, in het bijzonder zijn groote vakkennis, waardoor hij vooral als illustratie-drukker knap werk heeft geleverd Mede namens het college van commissaris sen bood spr. hem een geschenk onder cou vert aan. daar aan den wensch toevoegende, dat de heer Korswagen nog tal van jaren met dezelfde lust en ijver zijn werk zal kun nen voortzetten. Vervolgens had nog een huldiging door het personeel plaats in de drukkerij, alwaar de chef, de heer Blóte als woordvoerder op trad en den jubilaris schetste als een pret tig collega. Namens het geheele personeel werd den heer Korswagen een geschenk overhandigd. Nadat men nog eenigen tijd gezellig bij een was gebleven, vertrok de jubilaris naar huis om daar het feest in den intiemen familiekring voort te zetten. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Dec. 1940) ingelegd f. 187.007.33 en terugbetaald f. 417.212.97; 33 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en 172 boekjes wer den geheel uitbetaald. Het tegoed der 16917 inleggers, inclusief 1038 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde December 1940 f. 6.087.894.67. In 3429 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 10.116 ontvangen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlöoze Vennootschap Technisch Bureau voorheen van Duuren, Lange Mare 74, Leiden. Uittredend Direc teur: C. van Brero, Leiden, dd. 31 Dec. 1940. Uittredend Commissaris: P. J. J. Verschoor Leiden. Nieuwe Directeur: P. J. J. Verschoor Leiden. Nieuwe Commissaris: C. van Brero, Leiden. Verffabriek voorheen Firma Gebroeders Klaverweiden „Chemische fabriek Alphia". Oranjestraat 60a, Alphen aan den Rijn. Uittredend Commissaris: C. J. Kooy, Alphen aan den Rijn, dd. 3 Dec. 1940. Nieu we Commissaris: H. Th. Goedhart, Alphen aan den Rijn. EEN DOODE BIJ ROOSENDAAL. Op Oudejaarsavond omstreeks kwart over acht is bij het passeeren vamden onbewaak- ten overweg op den z.g. Hoogedonk bij Roo sendaal een truck met trailer, bestuurd door den chauffeur J. van Zundert uit Zegge, door een uit Breda komenden goederentrein gegrepen. De truck werd van den oplegger afgerukt en kwam in de sloot langs de spoorbaan terecht. De oplegger bleef op de tweede lijn staan. Een personentrein uit Roosendaal is eenigën tijd later tegen den oplegger ge botst. De locomotief ontspoorde na het voertuig over een afstand van circa veertig meter te hebben medegesleurd. De oplegger werd daarbij volkomen vernield, als het ware gemangeld tusschen den goederentrein, de locomotief en de personenwagons. Het mag derhalve een wonder heeten, dat de bestuurder van de truck met trailer geen enkel letsel bekwam. Onder de treinpassagiers zijn geen slachtoffers te betreuren. Wel echter heeft dit ongeluk het leven gekost van den geleider van den goederentrein, den heer Van Remmen uit 's Hertogenbosch. Deze had zich na de botsing op de spoorbaan begeven teneinde zich te vergewissen van de gevolgen en werd door den personentrein gegrepen. Hij was op slag dood. GEEN JACHT OP HAZEN. Kort geleden is een bericht gepubliceerd, waarin gemeld werd dat de jadht op fa zantenhanen ook in Januari geopend is. Door een seinfout hebben sommige bla den fazantenhazen inplaats van fazanten hanen geschreven en andere „faizanten en hazen." Daar het, gevaar bestaat dat eenige jagers hierdoor misleid, met de jacht op hazen zullen doorgaan, hetgeen den reeds ongun- stigen hazenstand kwaad zou doen, wordt er aan herinnerd, dat de jacht op hazen op 31 December j.l. gesloten is. DRIE PERSONEN VERMIST TE MIDDELBURG. Sedert 22 December worden te Middel burg vermist de 40-jarige courantenbezor ger P. Buys en sedert 31 December de 41- jarige houthandelaar J. Gcudibloed en de 51-jarige houtwerker A. Caljouw. Men vermoedt, dat zij te water zijn geraakt tij dens de duisternis. Een uitgebreid onder-, zoek had tx>t heden nog geen resultaat. BRAND IN KERK TE OTTERLO. Vermoedelijk tengevolge van het gebruik van een stoof f in den op Nieuwjaarsdag gehouden ochtenddienst, is des middags brand ontstaan in de Ned. Herv. Kerk te Otterlo. De brand werd toevallig door voor bijgangers ontdekt. Mooie eeuwenoude banken in het schip der kerk, voorzien van fraai houtsnijwerk bleken zoodanig door het vuur te zijn aangetast, dat zij niet meer te redden waren. De houten zolde ring der kerk was reeds zwart geblakerd Men greep dus net op tijd in. De brandweer was het vuur spoedig meester. zijnde Fragmenten uil hei Dagboek van een Teckel, den Baas loegeblafi EEN BEWOGEN WEEK. Bijna vier jaar is het geleden, zegt de Baas. dat de vorige reeks fragmenten uit mijn Dagboek door hem opgeschreven werd Net tweemaal zoo oud ben ik in dien tijd geworden. Er is veel in gebeurd. Maar ben k wel zooveel wijzer dan toen? Nevens den lach past weemoed soms den teckel. Ik peins en schud triest den kop. Mijn staart voel ik dalen. Het valt niet mee. Mama's rustige waardigheid zal mij wel nooit deel achtig worden. Zij was een bijna statige teckel.Zij liep vele honden en zelfs som mige katten achteloos voorbij. Zij trok haar neus op voor vuilnisbakken. En zij vocht slechts als het haar opgedrongen werd en dan uitsluitend met rashonden. Als ik al leen maar over deze laatste week nadenk is het onloochenbaar dat het (nochtans edele) bloed mijns vaders sterker in mij spreekt dan Mama's voorname reserve. „Je vader was een roekelooze hond, Tom," placht zij te zeggen. „En hij stierf in een gevecht met een Groenendaler dat door zijn -ruziezoeken ontstaan was. Het spijt mij het te moeten zeggen. Spiegel je aan zijn lot, Tom en bega geen dwaasheden." De goede raad heeft niet veel uitgewerkt en dat ik op mijn achtste jaar nog leef en zelfs in blakenden welstand verkeer is meer aan het toeval dan aan wijs beleid te dan ken. In deze laatste week dan, Baas, is er weer zoo het een en ander voorgevallen. Maandag heb ik een trap van een paard gehad. Hij stond voor een kar aan den overkant en ik kwam op de gedachte een vlieg te vangen, die op zijn linker achter poot, pardon: achterbeenzat. Paarden hebben beenen, is mij uitgelegd. Geen poo- ten. Een rare aanmatiging. Maar ik mag ze overigens wel. Die vlieg werd bijna mijn dood. Misschien nam ik den hap wat royaal; in elk geval schopte dat kolossale dier achteruit en het was een geluk dat ik vlak op zijn been zat. Nu vloog ik alleen maar omhoog en landde bij toeval op het grasveldje naast ons huis, dat nogal zacht is. Maar het kostte me een half uur om weer op mijn verhaal te komen. Een dat paard keek alleen maar om en zei: „Kon ik weten dat jij dat was? Wees dan ook wat voorzichtiger. Zijn d'r soms geen vliegen genoeg? Jullie teckels ieeren het nooit." Woensdag kreeg ik een hap van den bouvier, omdat lk hem over mij liet strui kelen toen hij net een motorfietser wou nazetten. Hij sloeg een figuur tegenover zijn huiskat, ik kon mijn lachen niet hou den en uit pure nijdigheid beet hij. Het heeft mij bij elkaar wel een paar uur Uk® ken gekost en ondanks al het mank loopen het veel aan lekkernijen opgeleverd. Want Ie jonge Baas had het gezien en thuis ver- eld dat het weer mijn eigen roekelooze ehuld was. Vroeger noemde ik hem den deinen jongen, maar dat is hij allang niet neer. Hij is in die jaren omhoog geschoten hs een sperciestengel. En hij vooral vindt -lat ik minder wagen moet, nu er hier en daar grijze haren op mij zitten. Maar wat doe je er aan? Zoodra ik kans op herrie of op een gijntje zie, spurten mijn pooten er al op af, eer ik tijd heb gehad om na te denken. Dat is ook nog altijd zoo met de koeien. Weersta de verleiding nou eens om daar achteraan te gaan! Altijd gaan die stomme beesten in draf. En altijd schoppen ze mis. „Tot op een kwaden dagzegt je zoon, Baas. Maar als tien seconden voor uit denken mij al te veel ls, zijn volgende dagen veel te ver weg. Kwade verwacht ik trouwens heelemaal niet. Als er eens een voor komt ben ik er altijd zeker van dat het de laatste zal zijn. Doe daar eens wat aan! Er is verder deze week een kleine moei lijkheid geweest met een dame, in wier huis ik was binnen geslenterd. Zij scheen te vin den dat dat niet mocht. Ja, waarom eigen lijk niét? Ik ben geen mensch, die eerst moet aanbellen en vragen of hij gelegen komt. Ik ben een hond. De bel zit te hoog, en bovendien hebben wij toch zeker biets met al die hekjes en afscheidinkjës te ma ken! Had zij een hond gehad, dan was het wat anders. Dan was dat zijn terrein. Maar zij had er geen. Alleen een poes. die sliep in een mand. Die blafte ik wakker, hapte in de mand en trok haar een eindje voort. Het werd net grappig toen de dame binnen kwam en een glas water op mij omkeerde. Dat was goed raak ook, maar de kat kreeg gelukkig een deel mee en ik heb mij gauw nog even omgerold op een zacht zijden kussen, om droog te worden. Toen werd de dame heelemaal wanhopig en dorst mij toch niet beet te pakken, vanwege de on gewoonte. Dit kat zat te sissen op een kast. Ik ben rustig weggewandeld en pas later schoot mij te binnen, dat er nogal wat zand in mijn haar zat eer ik dat glas water over mij heen kreeg en mij op het zijden kussen droogde. Hm. Toen een half uur later thuis de telefoon rinkelde ben ik voor zichtigheidshalve maar uitgegaan. Goed gezien, Baas? Dacht ik wel. Die acht jaar mogen mij dan niet veel wijsheid bijgebracht hebben, maar wel veel practische ervaring. En daar hoort toe dat als je eenigszins schuldbewust thuis komt en er helt al gauw het een of ander de voordeur of die tele foon het voordeeliger uitkomt als je met eenigen haast vertrekt. Verder was het een rustige week. Dat wil zeggen: bij een stuk of tien andere gele genheden was ik er net bijtijds tusschen uit. Je moet je op je snelheid kunnen ver laten en dat gaat gelukkig nog best. Geen klagen. En dan ga je ergens zitten uit lachen. Het blijft een plezierige wereld, al val het mij wel op dat er allerlei ongewone geluiden in zijn-, gekomen. Maar daarover blaf ik later wel eens. Wat er eigenlijk ach ter zit is mij trouwens nog steeds niet dui delijk en de andere honden uit de buurt zetten er ook een scheeven kop van ver bazing bij. De meesten zijn trouwens geen teckels en dus heel wat minder slim dan ik. Snoeverij? Neen. Hier spreek ik namens Onsmet een hoofdletter. Schrijf maar op, Baas. Kweekerij „Rijnstroom" vJi. F. Koppius, Hoorn 184, Alphen aan den Rijn. Uittredend Eigenaar: H. F. van Hellemond, Alphen aan den Rijn. De zaak is omgezet in een ven nootschap onder firma. Vennooten: H. Al- tona en J. Verkerk, Alphen aan den Rijn. AMERIKA'S BEVOLKING. Uit de resultaten van de thans afgeslo ten volkstelling, die om de tien jaar wordt gehouden, blijkt dat op 1 April. 1940 de be volking der Ver. Staten, d.w.z. het conti nent zonder bezittingen, 131.409.881 zielen Dit cijfer was in zooverre een teleurstelling telde. Dit cijfer was in zooverre een teleurstelling, daar men gerekend had op een toeneming van tien millioen, terwijl de groei der bevolking slechts 8.634.835 bedroeg. Volgens de opgave van de ambtenaren van het telbureau is het af nemende geboortecijfer hiervan de schuld. Bovendien hebben de verscherpte immigra- tiebepalingen hun invloed doen gelden, ter wijl sedert het begin van den oorlog de im migratie vrijwel stilstaat. Het zielenaantal der Ver. Staten zal volgens de statistische berekeningen tusschen 1970 en 1980 de 150 millioen halen, op welke hoogte het station- nair zal blijven. (U.P.) AMERIKA'S STEUN. In regeerlngskringen te Washington wor den, naar Associated Press uit Washington verneemt, op het oogenblik besprekingen gevoerd over het eventueele afstaan van 400 Amerikaansche gevechtsvliegtuigen aan China in het a.s. voorjaar. De machines zouden echter slechts bij wijze van leening aan de Chineesche regeering worden ver pacht. In hoofdzaak zouden de vliegtuigen geleverd worden door de Curtiss Wright Corp. (D.N.B.) De Ver Staten en de Britsche regeering overwegen op het oogenblik, naar United Press uit Londen meldt, een plan, waarbij in de toekomst de Britsche scheepvaart lijnen in den Stillen Oceaan door Ameri kaansche vrachtschepen zouden worden bevaren om Britsche schepen voor de transporten over den Atlantischen Oceaan en de Middellandsohe Zee vrij te maken. De aan de Amerikaansche ambassade te Lon den toegev.oegde vertegenwoordiger van de federale scheepvaartinstanties, Klemmer, is de vorige week uit Londen vertrokken naar de Vereenigde Staten om het plan aan de Amerikaansche regeering Voor te leggen. AMERIKA EN HET VERRE OOSTT *T. De Amerikaansche Rockefeller stichting, afdeeling Peking, heeft allen buitenland- schen employé's aangeraden hun gezinnen naar het vaderland terug te zenden. Zij moeten een document onderteekenen, waar in zij ieder recht op een later transport naar het vaderland en een vergoeding der kosten verliezen. De niet-Amerikaansche employé's zijn niet uitgezonderd. (D.N.B.) OPROEP VAN ANTONESCU AAN DE LEGIONARISSEN. De conducator. generaal Antonescu, heeft bij de wisseling des jaars een oproep ge richt tot de legionarissen, waarin o.m. ge zegd wordt: „wie het leven van zijn naaste niet eerbiedigt, is geen Christen. Wie den arbeid en het vermogen van een ander niet respecteert, is geen mensch. Wie zich niet onderwerpt aan de creatieve orde en dis cipline, is geen legionaris. Wie niet zijn ge heele leven wijdt aan den strijd om de ver heffing van het land, is geen Roemen. Ik veroordeel iederen haat, iedere wraak, iede re schending van het leven, de eer en het vermogen van een ander. Ik heb den plicht uw toekomst en die van het land te bevei ligen en alle arbeidskrachten van het land tot ontwikkeling te laten komen. Horia Sima, de commandant van de legionalre beweging, staat in dezen strijd van de or ganisatie uwer beweging aan mijn zijde". BULGAARSCH—ITALIA ANSCH ECONOMISCH VERDRAG. De voorzitter van de sedert verscheidene dagen te Rome vertoevende Bulgaarsche handelsdelegatie, gezant Patzeff, en de chef van de afdeeling buitenlandschen handel in het Italiaansche ministerie van buitenland- sche zaken, senator Gianini, hebben een Bulgaarsch-Italiaansch economisch accoord onderteekend, dat alle vroegere handels overeenkomsten vervangt en een regeling vormt van den goederenruil en het beta lingsverkeer tusschen Italië en Bulgarije tot 30 Juni 1941. Het nieuwe accoord houdt vooral de levering in van Bulgaarsche le vensmiddelen aan Italië, terwijl Bulgarije industrieproducten en zuidvruchten zal ont vangen. (D.N.B.). VOORKOMING VAN INFLATIE IN DE VEREENIGDE STATEN. Het directorium van de federale Banken in Amerika heeft het congres en de regee ring voorstellen voorgelegd, welke de moge lijkheid eener inflatie moeten voorkomen. In het bijzonder wordt voorgesteld de vol macht op te heffen van den president om den dollar te devalueeren, voorts opheffing van de z.g. greenbackwet, die een ongedekte uitgifte van valuta mogelijk moet maken. In het rapport van het directorum wordt u- de nadruk opgelegd, dat in het bijzonder de reusachtige uitgaven voor het bewape ningsprogramma der Vereenigde Staten en de uit de financiering daarvan voortvloeien de verdere problemen een hernieuwd on derzoek van de financiën noodzakelijk ma ken. (D.N.B.) RIJNSBURG, 30 Dec. Bloemenveiling. Tul pen: Nancy 5—7 ct.; Pierson 38—42; Copland 61; La Reine 26; Urly 40; King of the Yellow 35; El Toreador f.4—5; Witte due 2.60—3.2C: gele due 3,40; King of the Yellow 4 80: dubbel geel 5,50—6; Narcissen: Helios 2024; Alfred 2830; Beauty 14; Elvira 22. Hyacinthen: Bis marck 7,508,50;.Pink Pearl 8.509.50; L'Inno- cence 7.508.50; Lieber 4,50—5.50; Dames 7,50 —8,50; Crocussen 1,80—2,20; Convellaria 2,60. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2