Na Roosevelt's rede STADSNIEUWS DINSDAG 31 DECEMBER 1940 No. 24775 Verduisteren: Nieuwjaarsdag Slsie Jaargang Bij de jaarwisseling 1940-1941 Afkeurende critiek 17.36 uur 9.50 uur 17.38 uur 9.50 uur De aanvallen op Engeland Bij de jaarwisseling Wat een meisje worden kan Verspreide Berichten EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ƒ2.35 per week ƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Wederom wordt een bladzijde omgeslagen in de historie der jaren! 1940 neemt af scheid om plaats te maken voor 1941 Op Oudejaarsavond pleegt men een blik terug te werpen, doch tevens te zien naai de toekomst. Het zal ook ditmaal niet an ders zijn, maar wij gelooven, dat bij het einde van het rampzalige jaar 1940 meer vooruit zal worden geschouwd dan herin neringen zullen worden opgehaald; althans in algemeenen zin. Anders zal het wellicht zijn voor hen, die een dierbaar leven zagen - afgeknapt voor den tijd. 1940 zal met een zwarte kool blijven aan- geteekend in de rij der jaren sinds meer dan een eeuw: voor het eerst toch werd ons eigen dierbare landje in een oorlog betrok ken en na een korten strijd overweldigd; hoe zwaar dit drukt, zelfs ondanks een te gemoetkomende en bijzonder correcte hou ding van den overwinnaar, behoeft zeker geen nader betoog. Ons, Nederlanders, is de vrijheid bovenmate lief, de geschiedenis weet daarvan te verhalen! In verband daarmede dringt zich een on afzienbare golf van gebeurtenissen naar ons geestesoog, in bonte rij, in steeds snel ler mengeling van politieken en economi- schen omvang. En voeg dan nog eens daar bij, wat zich afspeelde op het groote speel- tooneel der wereld-politiek Het begint ons eenvoudig te duizelen. Is het noodig dit alles nog eens weer op te halen, terwijl wij dit allemaal zoo van nabij beleefden en doorleefden? De vraag lijkt ons het antwoord tevens. De geschie denis van 1940 ligt nog te versch in het geheugen, staat ons nog te dicht voor oogen, om deze nog eens te releveeren in al haar rauwe werkelijkheid en droeve waarheid van het zwartste realisme. Het zou weinig minder zijn dan het opnieuw openscheuren van niet geheelde wonden en dus onnoo^ig pijn veroorzaken. En wat voor opbouwends zou er boven dien liggen in het wederom ophalen van zooveel leed en ellende, die in de eerste plaats eigen volk en land, doch daarnevens zoovele andere landen hebben geteisterd en zwaar getroffen? Neen, in moeilijke tijden als wij thans doormaken, dient o.i. het oog in de eerste plaats gericht op de toekomst en op het streven, daarvan te maken wat te maken is in goede samenwerking met allen, die van goeden wille zijn om mede te arbeiden aan een nieuwen opbouw der wereld, waar bij geen plaats meer zal zijn voor wat het scheidende jaar bracht en eischte. Zoowel voor en van het algemeen als voor en van het individu. Reeds nu dient alle aandacht te worden geconcentreerd op herstel en den bouw van een wereld, waarin het voor ieder zonder onderscheid een plezier zal zijn te leven. Wij weten, dat nog lange jaren noodig zul len zijn om tot een volledig herstel te gera ken op materieel terrein, maar de idealen zullen dit offer goed moeten en kunnen maken. Of heet het geen genot, ook al zal het thans levende geslacht onder zwaren druk blijven gesteld, mede te kunnen wer ken aan betere tijden voor ons nageslacht? Moed verlóren is al verloren! Achter de duisternis schijnt toch het licht en na regen komt zonneschijn! Laat ons bij den intrede van het nieuwe jaar deze oude kernachtige Hollandsche zin spreuken voor oogen houden en daarnaar handelen. Reeds nu moet ieder goed geaard Neder lander er zich van bewust zijn, dat van hem of haar gevergd wordt alle kracht, om ons land te doen herrijzen uit zijn val en weer zijn oude plaats te doen innemen in het wereldgestel der volkeren. Gelukkig hebben de bezettende autoritei ten meermalen openlijk verklaard, dat dit mogelijk is en dies moet daarnaar worden gestreefd met alle macht, die in ons is, waarbij ieder moet inzetten 'alle kracht, waarover hij beschikt. Zoo èn zoo alleen zal Nederland weer Nederland worden, trotsch en fier gelijk weleer; groot in alles, waarin een klein volk groot kan zijn! Eendracht zal eerste vereischte zijn; slechts eendracht maakt macht, dat stelle men zich voor oogen en wel terdege. Hoe moeilijk het ook moge vallen, in eensge zindheid moet ons volk 1941 ingaan. Dat behoeft geenszins te zijn een slaafsche een vormigheid, een de krachten verslindende uiterlijke navolging van ideeën, doch moet integendeel zijn eén krachtig algemeen Ne rf erlandsch gevoeld inzicht te .staan voor de belangen van gansch ons Nederlandsche volk. En al mogen er dan meer stroomin gen zijn, als zij alle, zonder te letten op persoonlijke-, groeps- of andere belangen, dat in de eerste plaats voor oogen houden, dan moet er komen, als van zelf. het na ia- gen van het ééne doel: het wélzijn van Ne derland en het opnieuw treden van ons laM in der volkenrij Als 1941 ons dat eens mócht brengen Een nieuwe bladzijde wordt opengeslagen, niemand weet, wat er on geschreven staat; eerst wanneer 1942 aanklopt en zal worden opengedaan, zullen de nevelen der geheim zinnigheid. die zich daarom hebben ver spreid, zijn opgelost. Maar voor zwartgallig pessimisme zij geen plaats ingeruimd. Laat ons met blijmoedigheid het nieuwe jaar be groeten, ons heilig voornemend ieder voor zich zijn plicht te doen om iets goeds te maken van wat er komen zal: Achter de wolken schijnt toch de zon! De geschiedenis is daar om aan te too- nen, dat men soms door zure appelen heen De door Roosevelt gehouden rede heeft, volgens een bericht van Mackay Radio, in kringen der afgevaardigden veel stof opge worpen. Afwijzend liet zich de democrati sche senator Mac Carran uit, die als zijn meening te kenhen gaf, dat Roosevelt dui delijker had moeten zijn en dat hij had moeten zeggen, wat men voor de lands verdediging moet doen, om de Vereenigde Staten buiten vreemde oorlogen te houden. De democratische senator Blow verklaar de, van meening te zijn, dat de rede nauwe lijks in overeenstemming te brengen is met de belofte, Noord-Amerika buiten den oor log te houden. De republikeinsche senator Capper, zeide, dat de rede den indruk heeft gewekt, dat men reeds dicht bij den oorlog is. Landon, de Republikeinsche candidaat voor het presidentschap in 1936, heeft ten aanzien van de door Roosevelt gehouden radiorede verklaard, persoonlijk ertegen te zijn, dat aan Engeland een blanco chèque wordt overhandigd door het alle hulp te be loven. Zoo'n houding zou er op uitloopen» dat de Ver. Staten een expeditieleger naar Europa moeten sturen. De Noord-Amerika ansche studentenbond heeft in een telegram aan Roosevelt gepro testeerd tegen mogelijke ontduiking van de Johnsonwet door aan Engeland materiaal te leenen of credieten te verleenen. De po litiek van steun aan Engeland is teger den wil van het Amerikaansche volk en zou volgens het telegram tot oorlogsverwikke lingen leiden. In een bijeenkomst heeft dr. Ward ge zegd, dat de imperialistische krachten van Engeland de V. S. in den oorlog trachten te betrekken. Zoo lang imperialisten in En geland de leiding hebben, beteekent de hulp aan Engeland geen hulp aan de democra tie. Ook op het congres van het nationale verbond van studenten en van den inter nationalen studentendienst in New Bruns wick (New-Jersey) i6 een motie tegen hulp- verleening aan Engeland aangenomen. (DNB) De Washington Daily News levert ook kritiek en noemt de rede een hol gebabbel, dat niet gesteund wordt door een overeen komstige bewapening. Verblijdend in deze rede is alleen de verzekering, dat het Ame rikaansche leger niet naar Europa zal gaan, want hierdoor is het den Engelschen duide lijk gemaakt, dat zij niet zooals in 1917 een expeditieleger uit de Vereenigde Staten kunnen verwachten. Overigens is het te ho pen, dat alle door Roosevelt voorgenomen stappen zorgvuldig door het parlement worden bestudeerd en slechts langs grond- wettigen weg ten uitvoer zullen worden ge legd. De bekende criticus Flynn Is in het zelfde blad nog ietwat sceptisch, want. zoo schrijft hij, uit Engeland komt bericht, dat eenige van de aan Engeland afgestane oude torpedogjagers nog steeds in Canadeesche havens liggen en niet in dienst gesteld kun nen worden, omdat de Engelschen geen ge schoold personeel hiervoor hebben. Zal daarom, aldus vraagt Flynn, niet een dezer dagen de vraag naar Amerikaansche ma trozen worden gehoord? De groepen, die Amerika in den oorlog willen drijven, wor den steeds brutaler, zoodat zelfs Allen White hun 'een sensationeel „halt" moet toeroe pen- De voorzitter van de commissie tegen de van hedenavond tot morgenochtend en van Woensdagavond tot Donderdagmorgen De maan komt heden op te 11.05 uur en gaat onder te 21.05 uur; voor morgen zijn deze tijdstippen respectieveijlk 11.35 uur en 22.13 uur. moet bijten, om. begrijpend de teekenen des tijds, gelukkiger oogen-blikken te berei ken, zoowel voor ons zelf als voor de ge meenschap, die domineert over al het per soonlijke, groot of klein. Welaan dan: laat ons bereid zijn in dien geest te handelen en in deze stemming allen toewenschen: een gezegend Nieuw jaar! Amerikaansche deelneming aan vreemde oorlogen, Marshall, heeft verklaard, dat de Columbia Broadcasting heeft geweigerd hem over haar zenders te laten spreken. Daarentegen heeft Columbia Broadcas ting haar zenders gratis ter beschikking ge steld van den woordvoerder der commissie White (DNB). De as-mogendheden zijn tot dusverre zeer tolerant geweest, doch ook tolerantie heeft haar grenzen, aldus schrijft de „Giornale d"Italia" in een commentaar op de rede van Roosevelt. Zouden Amerikaansche leveringen onder Amerikaansche vlag den versperringsgordel der tegenblokkade breken, zouden de in Amerikaansch havens liggende Duitsche en Italiaansche schepen Engeland in handen gespeeld worden, dan zou dit, aldus het blad, als een openlijke breuk der neutrali teit beschouwd moeten worden. Roosevelt heeft beweerd, dat Engeland voor de vrijheid der geheele wereld strijdt en dat de Ver. Staten, door hun politiek met dezen oorlog te vereenzelvigen, de eigen vrijheid zouden verdedigen. De Amerikaansche president weet, dat de zaken in werkelijkheid geheel anders staan. Engeland vecht alleen voor de belangen van zijn eigen imperium en voor de hand having van het systeem van Versailles. Wat de zoogenaamde bedreiging van het westelijk halfrond door de zegevierende as- mogendheden betreft, weet Roosevelt zeer goed, dat dit een door de Engelsche propa ganda verzonnen en verspreide fabel is. Engeland heeft steeds zijn eigen oogmer ken toegedicht aan de mogendheden, waar mede het oorlog wil voeren. De oorlog der as heeft zijn duidelijk tot Europa en het daarvan afhangendè Afrika bepaalde doel stellingen. De as strijdt voor de bevrijding van Europa van de drukkende Britsche heerschappij, evenals indertijd de Vereenig de Staten in hun onafhankelijkheidsoorlog hun gebied en hun zeeën van de ondraag lijk geachte Britsche voogdij wilden bevrij den. President Roosevelt heeft gisteren met den minister van financiën Morgenthau geluncht. De leider van de Britsche inkoop- commissie, Purvis, verklaarde later, dat tij dens deze lunch over het algemeen ge sproken is over kwesties van oorlogsmate riaalleveringen. Purvis heeft een beeld ge geven van den toestand in Londen, van waar hij de afgeloopen week is terugge keerd. Hij heeft geen nieuwe Engelsche voorstellen ingediend. Naar aanleiding van een bericht in de bladen, dat de Canarische eilanden ver sterkt zouden worden, verklaarde minister Huil op de persconferentie, dat hij hierover geenerlei berichten had. Tevens weigerde Hull in te gaan op vragen naar bijzonder heden over de verdere onderhandelingen tusschen de Vereenigde Staten en tfe Ar- gentijnsche finaricieele delegatie. Zooals bekend, is het officieele program der dele gatie afgewerkt, nu zij zoowel door de bank voor den buitenlandschen handel als ook door het Amerikaansche ministerie van fi nanciën in totaal een bedrag van 113 mil- lioen dollar aan credieten resp. leeningen heeft ontvangen. De president van de centrale bank van Argentinië bevindt zich echter nog steeds in Washington voor het voeren van verdere onderhandelingen met de Amerikaansche regeering'. Omtrent den in het weermachtsbericht van gisteren gemelden aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen op een groote fabriek •te C/ewe verneemt het DNB ter aanvulling, dat dit de Rolls Royce-fabriek was. De Duitsche vliegtuigen vielen de fabriek in scheervlucht aan en plaatsten verscheiden, voltreffers, die groote uitwerking hadden. De vliegers konden groote ontploffingen met vonkenregens en aanzienlijke rookont wikkeling waarnemen. Voorts verneemt het DNB, dat bij de ac ties, die het Duitsche luchtwapen Zondag tegen eenheden der Engelsche marine uit voerde, behalve de reeds gemelde schepen ook een lichtschip door voltreffers tot zin ken is gebracht. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft tegen den middag bij verrassing een vliegveld in het Zuidoosten van Engeland aangevallen. Deze geslaagde aanval werd met grooten moed in duikvlucht ondernomen. Het vlieg tuig daalde tot geringe hoogte en liet een reeks bommen vallen. Twee Britsche vlieg tuigen, die op het veld stonden, gingen on middellijk in vlammen op, zes werden door bomsplinters en machinegeweervuur be schadigd. De Bulgaarsché minister van oorlog, ge neraal Daskalov, heeft een nieuwjaarsop- roep tot het leger gericht. Hij herinnert aan de herwinning van de zuidelijke Do- broedsja en verklaart, dat, doordat het leger voortdurend gereed is, de onschend baarheid der grenzen met een zoo gering mogelijke krachtinspanning gewaarborgd is en de voorwaarden voor een vreedzame economische ontwikkeling zoo gunstig mo gelijk zijn. Het jaar 1941, aldus vervolgt de oproep, zal tusschen de oorlogvoerende mogend heden beslissende gevechten brengen, waaruit gezonde, sterke en levensvatbare volken als overwinnaars te voorschijn zul len komen. Het nieuwe jaar zal nog meer eenheid, verstand, offervaardigheid en be reidheid eischen. Ieder moet op zijn post blijven. Slechts zoo kan ieder zijn vader land het best dienen. (D.N.B.), In een Nieuwjaarsboodschap aan het Chineesche volk herinnert Wang Tsjing- wei aan de eerste resultaten van zijn re geering in het afgeloopen jaar, dat gewijd was aan het klaren van China's internatio nale betrekkingen. Hij begroet het komen de jaar als het dertigste der Chineesche republiek, waarin het de vorige maand ge sloten Chineesch-Japansche verdrag in vervulling moet gaan opdat China met de hulp van Japan bevrijd worde van een aan het volk vreemd imperialisme, dat China uit eigen belang in een half kolonialen toestand gevangen heeft gehouden. Wang Tsjing-wei onderschat niet de moeilijkheden voor China en Japan om dit doel te berei ken, waarschuwt tegen overdreven optimis me en roept alle onder het Tsjoengking- bewind levende Chineezen op het komende jaar niet ongebruikt te laten voorbijgaan, ten einde den vrede voor heel China tot stand te brengen en onverwijld met deii herbouw te beginnen. ENGELAND'S DREIGING TEGEN EIRE. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: De stelselmatige aanvallen van de duik- booten en bommenwerpers der As-mogend heden op de Britsche convooien worden in Londen als een bedreiging beschouwd, wel ke met den dag ernstiger wordt. Terwijl Duitschland voortgaat talrijke duikbooten en sterke luchteskaders te gebruiken, kan een groot deel van de met levensmiddelen, grondstoffen wapens en munitie beladen convooien, welke Engeland noodig heeft, niet op zijn bestemming komen en wordt de hulp van de Vereenigde Staten prac- tisch nutteloos. Daarom richt Londen zich op dreigende wijze naar Eire, dat het militair zou willen bezetten, meenende, dat het van de Iersche bases uit doeltreffend het optreden der duikbooten zou kunnen bestrijden. Met .in gang van 1 Jan. worden hinderlijke eco nomische maatregelen tegen' Eire van kracht, met het doel het te dwingen de eischen van de Britsche regeering te aan vaarden. Mochten deze economische maatregelen niet de uitwerking hebben waarop Chur chill rekent, dan zal Engeland tot maatre- Morgen, Nieuwjaarsdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. De vraag „Wat een meisje worden kan" is voor tallooze ouders een probleem, waarop zij geen bevredigend antwoord weten te vinden. Men kent mis schien de vele beroepen, welke voor een meisje open staan, maar alvorens een keuze te doen zou men gaarne iets na ders willen weten omtrent de eischen, welke worden gesteld, omtrent verplichtingen, voor- deelen en eventuecle bezwaren. Om hen daarbij te helpen heb ben wij mej. Hanna Schabo bereid gevonden voor ons blad een reeks artikelen te schrij ven, waarin de noodige voor lichting inzake verschillende beroepen in den breede wordt verstrekt. „Wat een meisje worden kan" heet deze serie beschouwingen. Wij vragen er met nadruk aller belangstelling voor. Het eerste artikel treft men aan op pagina 1 van het 3de Blad. gelen van geweld overgaan. Een Engelsch dagblad heeft n.i. reeds, stellig op inspira tie van officieuze zijde, verklaard, dat het vraagstuk der Iersche steunpunten voor Engeland van vitale beteekenis is en dat Engeland daarom besloten is dit vraagstuk zelf cp te lossen, zoo noodig met geweld. De misdadige voornemens verklaren de ernstige woorden van president de Valera, die gezegd heeft, dat het Iersche volk wel licht nog eens genoodzaakt zal zijn hard nekkig te strijden om zijn vrijheid te ver dedigen. DIVID ENDBEPERKING IN ITALIË. Bij koninklijk decreet is volgens een be richt van het D.NB. uit Rome het maxi mum van dividenden daar te lande op 7 pCt. bepaald. Dit besluit is onmiddellijk van kracht geworden. Maatschappijen, die in de laaste drie ja ren hoogere dividenden hebben tiltgekeerd, kunnen óf het gemiddelde van de laatste drie jaren uitkeeren óf het percentage van het laatste jaar, doch zij moeten de aldus gevonden percentages in belde gevallen met een achtste verminderen. Bij een ander koninklijk decreet wordt de tot dusver geheven rentebelasting op papieren aan oonder van tien tot twintig pCt. verhoogd. Door deze heffing worden echter staatspapier en -obligaties niet ge troffen. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Toelating van privaat-docenten. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming zijn dr. J. Th. Henrard, conservator aan het Rijksherbarium en mej. dr. C. M. Koomans, assistente bij de geologie en mineralogie, beiden aan de Rijksuniversiteit alhier, en mej. dr. M. T. E. Nicolai, eveneens alhier, tot wederopzeggens toegelaten als privaat docent (e) in de faculteit der wis- en na tuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier om onderwijs te geven in onderscheiden lijk de systematische plantkunde, de petro- logie en de milieukunde. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Gebr. H. en P. Groen Wzn. Havenstraat 14, Katwijk aan Zee. Noord zee visscherij. Wijzigingen: Leidsche Begrafenis-Asso ciatie Memento Mori. Haarlemmerstraat 277 Leiden Door uittreding van den ven- noot A. Luyk is de vennootschap onder firma met ingang van 1 Jan. 1941 ontbon den. Het bedrijf wordt voortgezet door A. Luyk onder den ouden naam. waartoe de vennoot A. Wattez zijn toestemming heeft verleend. A. van Borselen en Co. Hooigracht 64, Leiden. Handel in verfwaren, chemicaliën, enz. Procuratie verleend aan: J. W. van Borselen, Schiebroek. R. Eberwien, Hogerbeetsstraat 101, Lei den. Handel in kantoorartikelen enz. De zaak is verplaatst naar Van Boetzelaerlaan 90. 's-Gravenhage. Eerste Leidsche Schoonmaak Dienst. Langebrug 23a, Leiden. Uittredend Ven noot: L. W. N. Smits, Leiden, dd. 28 Dec. 1940. T. Me ij vogel. Zuidstraat 53. Katwijk aan Zee. Aannemer. Uittredend eigenaar: T. Meijvogel, Katwijk aan Zee. Nieuwe eige naar: K. Meijvogel, Katwijk aan Zee. Met ingang van morgen zijn de heeren J. L. de Ronde, J. van der Oord, J. W. Nij- hof, A. A. van Dam, A. Boomhof, W. de Jong, J. Brouwer en M. van Zijl, assisten ten aan het station alhier, door de directie der Ned. Spoorwegen benoemd tot adjunct commies alhier. Dit nummei bevat VIER Bladen Binnenland Nieuwe distributie-bonnen aangewezen (Binnenland, 3e Blad). Vergadering der Vereeniging voor Mulo (Binnenland, 3e Blad). Buitenland Critiek op Roosevelt's rede (le Blad). ZIE VOORTS ..LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 1 VAN HET DERDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1