LEIDSCH DMiB'AD - Eerrfe Bted Zaterdag 28 December 1940 NAGEKOMEN BERICHTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS VI55CHEPI l-BERICHTEN BEURSOVERZICHT j^KüM/T INI lEïïEREftj^j Marius Bauer O :!;f!l!lHI!I|l!nn|l|!l!l!|ll|lllll!!l|ill!|l!ll!^l!II^MI!llfl!ll|]l!P|l|!^|llllP|l^!!|IIIIIIBl!!|lll!ll!l!l^l|;!|, Onze telefoonnummers: Directie en 4dministratie 25041 Redactie No. 21507 iiiiinwiiiiyiiiiwiwiiwiiiuiiiiiiuiiniwniiHiiigiwnB Binnenland Oorlogsschade van militairen te velde De laatste plaat LAND- EN TUINBOUW IMARKT POGING TOT OPSTAND TEGEN IBN SAOED. Het Turijnsche blad Stampa meldt uit Beiroet, dat de Arabische politie nog te rechter tijd een revolutionnair complot te gen de regeering van koning Ibn Saoed heeft kunnen ontmaskeren. In opdracht van zijn regeering heeft de consul-generaal van Saoedisch Arabië te Damascus de volgende verklaring afgelegd: De bij de opstandige beweging betrokken personen waren de sheriff Abdoel Hamid en talrijke andere politieke persoonlijkhe den. Alle verantwoordelijken zijn gearres teerd. De sheriff is terechtgesteld en de overigen zijn tot zware kerkerstraffen ver oordeeld. Allen- stonden in verbinding met de Britsche intelligence service (D.N.B.) DE SCHADE TE SOESJAK. De Politika meldt uit de grensstad Soes- jak, die, naar men weet, in den nacht van Zaterdag op Zondag 1.1. door Engelsche vliegtuigen is gebombardeerd, dat de daar bij aangerichte schade na grondige onder zoekingen op meer dan 3 millioen dinar is geraamd. (D.N.B.) HET TELEGRAM AAN ROOSEVELT. De democratische senator Wheeler heeft naar aanleiding van het telegram van 150 vooraanstaande Amerikaansche burgers aan Roosevelt, waarin deze wordt aangespoord de nederlaag der spilmogendheden te be werkstelligen, verklaard, d^t met dezen op roep de wensch tot uitdrukking is gebracht, Amerika in den oorlog te betrekken. Het is kenmerkend, aldus verklaarde Wheeler ver der. dat de tekst van het telegram door het Witte Huis is gepubliceerd. Het Witte Huis verkeert klaarblijkelijk op vriendschappe- lijken voet met diegenen, die voor den oor log zijn, doch bemoeit zich echter nooit met die groepen, die den vrede propageeren. (D.N.B.). Ja ziet u, wij zijn een klein gezellig clubje. Hebt u daarvoor niet een paar echt- gekke hoedjes? AMSTERDAM, 28 December. De handel op de Amsterdamsche effecten beurs was heden van geringen omvang. Weliswaar kon men in verschillende af- deelingen vrij wat kooporders waarnemen, maar daartegenover stond het feit, dat er hoegenaamd geen verkooporders binnen gekomen waren. Sterker nog dan de vorige dagen, kon men waarnemen, dat het pu bliek zijn aandeelenbezit niet van de Land wenschte te doen, ondanks de mogelijkheid behoorlijke koerswinsten bij realisatie van sommige aandeelen te kunnen behalen. Verschillende factoren zijn aanwezig, die het publiek doen besluiten het aandeelen bezit vast te houden en rustig af te wach ten wat de toekomst zal brengen. Gezien deze mentaliteit is het verklaar baar dat meer of minder toevallige orders ter beurze een wanverhouding tusschen vraag en aanbod doen ontstaan. Dit was heden voornamelijk het geval in de Ame rikaansche afdeeling, waar de noteeringen na een prijshoudende opening, onder beurs niet onaanzienlijk de hoogte inliepen. Voor Staalwaarden bestond evenals gisteren goede belangstelling. Bethlehem Steels kon den gedurende den ochtend een vol punt oploopen tot even boven de 86%. Naar ver houding was de koerswinst bij U.S. Steel nog iets grooter met 11/4 dollar, tot 71 5/8. Ook Republic Steels waren goed gevraagd; dit fonds steeg tot 26 3/4. Tegen het slot van de beurs ontstond voor binnenlandsche locale fondsen goede be langstelling, vooral industrieele waarden konden flink in koers stijgen, met uitzon dering van aandeelen Aku's waar nog steeds eenig aanbod moet worden opgeno men, afkomstig van houders van conver teerbare obligaties, die voor 1 Januari a.s. hun recht tot vordering van anderhalf aandeel nominaal, tegen inlevering van 1 5!/2 obligatie wenschen uit te oefenen en dan tevens tegelijkertijd tot verkoop overgaan. Philips steeg een 5-tal punten tot even beneden de 210 Unilevers boek ten een stijging van 3 tot 129. Ook de minder courante industrieele fondsen waren aan den beteren kant. Van Cultuurfondsen bestond er goede belangstelling voor Rubberwaarden, die na een prijshoudende opening al spoedig in een opwaartsche richting kwamen te lig gen. Amsterdam Rubber steeg onder beurs tot 285 maar moest later toch het hoog ste niveau weer iets prijsgeven. De minder courante soorten lagen vast in de markt. Bij de Tabaksfondsen werd over de geheele linie een koerswinst van 3 tot 5 punten verkregen. Naar verhouding lagen Suiker-fondsen vrij kalm in de markt, alhoewel ook hier lichte koerswinsten werden behaald. HVA's monteerden 5 tot even beneden de 455 De handel in Olies \vas heden wederom van geringen omvang. Het fonds wist met 271 3/4 een stijging van ruim 2 te beha len. Op de beleggingsmarkt waren Nederland- sch j staatsfondsen aan den prijshoudenden kant. Voor sommige obligaties kon de koers zelfs iets stijgen, zooals bij de gestaffelde leening, die 1/4% steeg tot 881/8%. Wederom bestond heden eenige vraag voor gemeente-obligaties en pandbrieven. Geld op prolongatie 2 3/4%. IN DE LAKENHAL. II In de eerste plaats wil ik U nu opmerk zaam maken op een zeer fijne aquarel, voor stellend het atelier van den schilder. Het is geheel in grijze tinten gehouden; alleen een half opgenomen schuifgordijn is zacht lila en de kleuren vinden haar dominant in het kleine helderblauwe vlekje van een gemberpot, waarin penseelen staan. Er is in dit alles een zeldzaam rijpe afgewogen heid. Ook lette men eens op de fijne con touren van verschillende voorwerpen in het atelier. Hier ontstonden de groote stukken die hij maakte, schilderijen en etsen. Doch de tee- keningen, schetsen en aquarellen zijn meestal het werk van zwerftochten. We vinden hem te Constantinopel en te Kaïro en elders, waar hij de prachtige silhouetten van Moorsche koepels en torens tegen de lucht ziet afgeteekend en het verbaast U, hoe gracieus van lijn en zuiver van vorm die koepels in een oogwenk op het papier zijn aangebracht. Daarvoor verwijs ik U naar 110. 33, een verzamelblad met uiterst fijne potloodteekeningetjes van Oostersche koepels en tempelfronten. Men kan zien hoe spelendenvijs de kleine details van arabes ken zijn aangebracht, zonder zich op te dringen. Deze kunstenaar had een merk waardig gevoel voor het detail en tevens om het in evenwicht te houden met het ge heel. Er is een zuivere zin voor maathouden en voor evenwichtigheid. Hier als bij enkele andere teekeningen zijn notities aange bracht voor de kleur, waaruit blijkt, dat ze eventueel voor latere schilderijen als stu diemateriaal konden dienen. In verband hiermee wijs ik onder meer op een ragfijne teekening van Moskou met de koepels en torens van het Kremlin en kerken aldaar. De profane bebouwing is slechts met enkele lijntjes aangegeven en had geen waarde voor het silhouet dat zich als kantwerk te gen de lucht af teekent. Hier zien we hoe het meest essentiëele van de werkelijkheid hem trof, n.l. datgene wat religieuze betee- kenis had of ten minste is voortgekomen uit de meest ideëele strevingen van het volk en waaruit zioh dat idealisme kénbaar maakt. Trouwens het is steeds het mysterie dat hem bezighoudt. Hij wordt getroffen door de Oostersche natuur; zie de vlotte aquarel len van Sabang, Bishra en niet te vergeten een gezicht in het oerwoud, het opgerepte en chaotische, prachtig in lichtblauwen toon gehouden met de silhouetten van en kele tropische dieren. Een wondermooie aquarel. Werkelijkheid? Misschien, doch in ieder geval herboren als zoodanig uit de ziel van den schilder, vol geheim, vol wijs heid. Werken als deze zijn misschien te ver kiezen boven een geheel uitgewerkte schil derij, die de dingen allicht te reëel zou voorstellen. Ook de mensch in het Oosten boeit hem, zoowel in zijn decadentie als in zijn gaaf heid. maar vooral in zijn arbeid en zijn gebed. Ik denk b.v. aan die heel fijne tee- keningetjes met wat exquise kleurtjes aan gezet van tafre?ltjes te Singapore, in En- gelsoh-Indië. op Bali en in Egypte. Maar ook dé mensch in zijn Oostersche decaden tie tóónt hij ons in een opiumkist met een driètal figuren; twee reeds door den be dwelmenden slaap bevangen, de derde met wijdopengesperde wanhoopsoogen, het oogenblik afwachtend dat hem aan de be angstigende werkelijkheid ontrukt en in den droom doet wegzinken, waaruit hij daarna te ellendiger weer ontwaken zal. Doch hij heeft ook de groote aquarel van een viertal biddende Mooren in de Moskee, Oostersche typen met fijn besneden gelaat zeer mooi in de ruimte gezet. Ik denk weder aan de teekeningen van de Moskee van Al Azhar, een weidsoh in terieur met biddende groepen en een buiten aanzicht met torens en koepels. Soms denkt men aan de sprookjes uit de 1001 nacht, die hij trouwens ook heeft ver lucht. Dan weer denkt men aan den Bijbel. Vele bijbelsche voorstellingen zijn hier niet aanwezig ofschoon Jeruzalem en Bethle hem zijn belangstelling hadden. Toch kun nen we wijzen op twee teekeningen, uiterst fijn en bewogen, van de verdrijving van Adam en Eva uit het Paradijs. Het kan haast niet eenvoudiger zooals hij het heeft voorgesteld en toch zegt het ons alles, door dat hij het essentiëele heeft getroffen. Het was niet noodig om steeds in het Oosten te vertoeven. De Byzantijnsche glorie van Venetië is op haar beurt even mysterieus en staat in nauw verband met het Oosten. Na op- de teekening van de bronzen paarden van de San Marco te heb- be.i gewezen bepaal ik Uw aandacht vooral bij de groote aquarel die de Huldetrap van het Dogeoaleis weergeeft. Dit is wel een van de allermooiste werken van deze ten toonstelling, naar compositie en kleur. Hoe bizonder fraai weet hij den donkerbruinen toon van het geheel te verlevendigen door enkele andere kleurtjes, vooral blauw; hoe prachtig komen de figuren uit de schadu wen te voorschijn; hoe speelsch is een weelde van details met vlotte hand neerge zet, om op te gaan in den totaalindruk. Ik kan niet alle noemen, doch whs uit eind^1"1- no" o" rn' drie kijkjes in de galerijen van een ..Palais de justice" Me?1- en hoe -^raehti" ""oe- oen hier gevormd ziin en hoe schero tege- ïïik enkele van deze rechtsgeleerden met to'-a en baret znn frekarakteriseerd. We laten het Merbij en wekken u op deze zeldzame tentoonstelling niet te verzuim-- (2 lijnen) Tot dusverre heeft het departement van defensie, behoudens in bepaalde .uitzonde ringsgevallen afwijzend beschiktop ver zoeken om schadevergoeding wegens het in verband met de oorlogshandelingen verlo ren gaan van particuliere eigendommen, welke militairen op hun mobilisatiestand plaats bij zich hadden. Thans kan worden medegedeeld, dat de secretaris-generaal van het departement van financiën bereid is te overwegen of en in hoeverre deze schade-kan gebracht wor den onder het besluit ter regeling van de van rijkswege te verleenen bijdragen in de oorlogsgeweldschade en haar op denzelfden voet te vergoeden als de oorlogsgeweldscha de, door burgers geieden. Deze schade van militairen te velde moet evenwel niet bij de reeds bestaande schade- enque te-commissie worden opgegeven, doch te zijner tijd bij een daartoe afzonder lijk in te' stellen „commissie oorlogsschade militairen te velde". Binnenkort zal nader bekend worden ge maakt, waar deze commissie gevestigd zal zijn en op welke wijze aangifte van de hier- bedoelde schade zal kunnen geschieden. Het departement van defensie pleegt aan een groot aantal verzoeken gelijktijdig met de beslissing, ook de op hun schade betrek king hebbende papieren (zooals requesten, brieven, rapporten, processenverbaal, e.d.) mede terug te zenden. Aan belanghebbenden wordt gezien het vorenstaande aangeraden deze be scheiden zorgvuldig te bewaren. Er bestaat geen bezwaar tegen, dat dege nen, die zich wegens onvermogen tot de nationale vereeniging tot steun aan mili ciens (Stamil) wenden, de van het depar tement van defensie terugontvangen be scheiden aan die vereeniging overleggen. Reeds overgelegde bescheiden behoeven niet aan die vereeniging te worden terug gevraagd. Men onthoude er zich vooral van om zich naar aanleiding van het vorenstaande met vragen te wenden tot het departement van defensie, het departement van finan ciën, de afdeeling oorlogsschade, de schade enquete-comissis of de Stamil, aangezien dit slechts tot vertraging kan leiden. Nogmaals: zoodra de werkwijze van voor melde commissie zal zijn vastgesteld, zullen nader mededeelingen volgen, ook ten be hoeve van hen, die nog geen verzoek heb ben ingediend, of nog geen beslissing op ingediend verzoek hebben ontvangen. Door PAJkJwAD. Ooogenschijnlijk was professor D. W. Jen kins een onbeduidend mannetje. Hij was bioloog aan de universiteit van één der Noord-Amerikaansche Staten, maar geen van de studenten kon zich herinneren ooit college van hem te hebben gehad. Meestal was D. W. Jenkins in zijn laboratorium bezig met het nemen van proeven. Hij werkte daar soms dag en nacht en be moeide zich met niemand. Een paar maal per jaar ging hij een week of wat naar Washington en men fluisterde, dat hij in nauw contact met de regeering stond. Nu was dat niet ver bezijden de waar heid, want Jenkins werkte inderdaad voor het departement van oorlog. Wat hij pre cies uitvoerde zal wel nooit bekend worden, maar het had iets uit te staan met wat men den „microbenoorlog" noemt. Speciaal vliegen, wespen, bijen en muggen hadden de aandacht van den professor en in zijn schitterend ingericht laboratorium kweekte hij duizenden van deze diertjes. Dikwijls ook maakte hij lange tochten door de bos- schen en door de moerassen, welke niet ver van de stad lagen, om studiemateriaal te verzamelen en men kon hem dan op de meest onherbergzame en afgelegen plekjes ontmoeten terwijl hij achter een of ander gevleugeld ondier joeg. Op een dag keerde D. W. Jenkins van zoo'n tocht niet terug. Eerst toen bleek, welk een belangrijk personage de professor was, want schier heel de Federale Politie kwam in het geweer. Zij vonden zijn lijk op een moerassig stuk land niet ver van den grooten straatweg, door zeven kogels ge troffen. Al spoedig constateerde men, dat buitenlandsche agenten hier de hand in hadden gehad, want Jenkins' portefeuille, waarin hij enkele belangrijke formules had opgeborgen, was verdwenen Inspecteur Muil zette zijn beste beentje voor; als hij dit zaakje goed wist op te los sen, wie weet blonken dan in het verschiet de gouden commissarisstrepen niet! Hij be gon. zijn onderzoek in het laboratorium. „Een vlieg al vlieg", grinnikte de agent, die hem hielp bij het nazoeken van alle kasten en laden. In het bureau van Jenkins vond de inspecteur een kistje met negatieven. Ze stonden keurig gerangschikt. Het waren opnamen van verschillende wespennesten. Vier negatieven interesseerden Muil het meest. Ze waren van een wespennest in een moeras „Deksels", dacht Muil, ..als dat de plaats niet is waar we dien Jenkins vonden De vier platen waren op een verschillend tijdstip genomen telkens met een maand tusschenruimte: 12 Mei, 12 Juni, 12 Augus tus en 12 September. Op 12 October werd Jenkins vermoord en het lag dus voor de hand dat hij toen naar het moeras gegaan was om een foto van het nest te maken. Een snelle auto bracht Muil naar de plaats waar de moord gebeurd was en na eenig zoeken aan de hand van de negatie ven vond hij het nest. „Een fototoestel is niet bij het lijk gevonden?", vroeg hij aan de agenten die de plek afgezet hielden. Neen een fototoestel was niet gevonden. „Dus", peinsde Mill: „Of de moordenaars hebben het meegenomen en daarna wegge worpen óf Jenkins heeft het vlak voor zijn dood weggewerkt omdat Ieder hoekje en gaatje van de plek werd. nagezocht en eindelijk diepte men het toe stel met statief en al, op uit een kleine poel, op ongeveer twintig meter afstand van de plaats waar men Jenkins gevonden had. In de donkere kamer van het politielabo- ratorium werd met veel omzichtigheid Jen kins' toestel geopend. Er zat nog een plaat in.... In koortsachtige spanning stonden de politiemannen over den bak met ont wikkelaar gebogen, waarin nu de plaat van Jenkins lag, de laatste plaat welke hij ge nomen had. Langzaam vertoonden zich de beelden. Op den achtergrond stond een auto op den straatweg, welke een kleine honderd meter van de plek waar de opname gemaakt was, lag. Dan dichterbij vertoonde zich het beeld van een man, die met een groot formaat automatisch pistool liep, gereed om te vu ren. „Je ziet warempel het nummer van de auto", zei Muil. Toen het diapositief gemaakt werd en het beeld bijna levensgroot op het projec tiedoek verscheen in het politielaboratorium doceerde Muil: „Jenkihs had op het laatste oogenblik ge zien dat ze het op hem gemunt hadden. Önël heeft hij een opname gemaakt en waarschijnlijk hebben die kerels dat niet eens in de gaten gehad. In ieder geval wierp Jenkins het toestel na de opname zoo ver mogelijk van zich af. Onmiddellijk daarop moeten de doodelijke schoten ge vallen zijn. Dat hij die opname zoo snel kon maken was een toeval omdat het toestel om het nest te fotografeeren juist in de rich ting van den straatweg stond opgesteld. De moordenaars hadden geen tijd om naar het toestel, dat Jenkins had weggeworpen te zoeken want zooals je op de foto ziet, komt er heel in de verte een auto aan De moordenaars van Jenkins bleven niet lang op vrije voeten loopen en Muil kreeg dien winter zijn gouden strepen. (Nadruk verboden) (Auteursrecht voorbehouden) GRONDVERBETERING. De winter geeft ons de gelegenheid aan bovenstaande nuttige bezigheid te denken en er naar te handelen. In het voorjaar dienen we hiermee klaar te zijn om op tijd te kunnen zaaien en planten. Wezen we in ons vorig opstel op het diep losmaken van den grond, waardoor het grondwater beter tot in de bovenste lagen van den teelgrond kan doordringen, van veel be lang is het tevens, dat dit water daar wordt vastgehouden en voor de planten wortels beschikbaar blijft. En het is vooral de humus, welke deze watervasthoudende rol In den kweekbodem speelt. Vandaar dat we zooveel mogelijk om moeten zien naar humus-vormende meststoffen. Humus is bruin van kleur, is o.a. gelijk een spons: het kan veel water opnemen en lang vast houden. Het zal den lezer duidelijk zijn dat het dus de arme, en bij name de zand gronden zijn, welke voor een humus-toe- name in aanmerking komen. Maar ook op de stugge klei doet zij wonderen. Laatst genoemde wordt door humus meer los en beter toegankelijk voor de lucht en voor de warmte. Tot de humusvormende meststoffen be hoort o.a. de bagger. Op vele gronden wordt hiervan een geregeld gebruik ge maakt. En ongetwijfeld zijn er nog vele 6loten, welke eens een goede beurt mogen hebben. Van belang Ls de bagger geduren de den winter op den kant te halen, dus nu. Het overtollige water kan er uittrek ken waardoor de lucht er in komt. Een mo gelijk bevriezingsproces zal aan de bagger ten goede komen. Immers door bevriezing zet de natte substantie uit en wordt van elkaar gewerkt, zoodat hij invallende dooi de lucht nog beter toegang krijgt en de bagger beter uitstrooibaar maakt en min der zuur. Wanneer men van deze aarde een flinke kruiwagen per 10 vierkante Me ter bouwgrond kan aanwenden, is dat voor vele gronden al van belang. Wanneer men op dezelfde oppervlakte bovendien strooit vier a vijf ons korrelmest 12x10x18, heeft men een zeer goede bemesting. Niet zelden wordt gebluschte kalk "oor de bagger ge werkt vóór deze laatste op het land wordt gebracht. In de meeste gevallen is dit van groot belang en aan te bevelen. Voor humusbemesting is tevens aan te bevelen aanwenden van kompost. In vele tuinen heeft men alles wat verteerbaar is op een hoop verzameld. Al het afval van tuin en huis wordt daarop vergaard, be halve de aseh, welke apart wordt bewaard. Wanneer dit nog niet is gedaan is het zeer aan te bevelen deze komposthoopen eens goed om te zetten, waardoor het" binnen in zittende aan de buitenkant wordt ge bracht en omgekeerd. Dit zal niet weinig meewerken tot het doen vergaan van het afval, want in verteerden toestand wordt het bij voorkeur ondergewerkt. Mogelijke onverteerbare deelen en onkruid, zooals bijv. de wortelstokken, worden zuinig bij het omzetten verwijderd. Vooral kan ook kippen- en konijnenmest door dezen hoop worden gewerkt en bijv. de inhoud van de beerput. Het behoeft geen betoog' dat de voedende waarde van den kómposthoop hierdoor niet weinig zal toenemen. Voor de zoo belangrijke humusvorming noemen we bagger en kompost in de eerste plaats, omdat menigeen in de gelegenheid is deze aan te wenden en te vormen. En van deze hulpbronnen dient in de gegeven omstandigheden gebruik te worden gemaakt. Het zal de opbrengst op de meest uiteen - loopende gronden niet weinig doen ver meerderen. Waar men dicht bij een abat toir woont, maakt de vakman hiervan ge bruik het afval voor bemesting op te koo- pen. Eeveneens wordt vischafval voor dit doel aangewend. Voor het gebruik van kippenmest willen we er op wijzen dat deze rijk is aan plan- tenvoedsel maar zeer kleverig is en gemak kelijk klontert. Toch dient deze mest door het vrij hooge voedselgehalte, goed fijn verdeeld aangewend. Dit laatste is gemak kelijk te bereiken door bij het verzamelen telkens een laagje tuinaarde aan te bren gen. Hierdoor kan de hoop later gemakke lijk worden omgezet en uitgestrooid. Verder vermeerderen turfmolm en blad- aarde het humusgehalte. De voedende waarde van eerstgenoemde moet niet te hoog- worden aangeslagen, maar hierin kan door aanwending van kunstmest wor den voorzien. En verder wordt door gebruik van elke stalmestsoort de humusvoorraad vergroot. Van belang is tevens dat met bovenga» noemde natuurmestsoorten vrijwel volledig wordt gemest, d.w.z. dat alle noodige voe dingsstoffen worden aangebracht, al is het dan ook vaak in zeer uiteenloopende ver houding onderling. In dit verband dienen we er op tè wijzen, dat bij gebruik van beer (privaatmest) weinig of geen kali wordt aangewend. Waar men gewoon is den grond met beer te mesten daar is het noo dig dat tevens de kali wordt aangevuld, waarvoor het best van patentkali kan wor den gebruik gemaakt; 6 a 8 ons per 10 vierk. Meter is meestal voldoende. Ook bij het gebruik van ier, d.z. de vloeibare uit werpsels van onze landbouwhuisdieren, wordt niet volledag gemest, omdat in laatst genoemde vloeimest de fosforzuur sterk in de minderheid is. Door uitstrooien van Thomasslakkenmeel in den winter of door aanwending van superfosfaat in het voor jaar kan hierin worden voorzien. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 29 DECEMBER. NoordwUk-Binnen Ncd. Herv. Kerk: Van. 10 uur, ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 2 3/4 uur, ds. v. d. Loo. Noordwyk-aan-Zee Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur. ds. Cupedo; nam. 3 uur, ds. Siddré. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 3 uur, de heer Marseille, cand. te Katwijk-aan-Zee. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Helenaveen (toez.). cand. D. Schakel, hulpprediker te De Bilt., n. Eethen en Drongelen, cand. J. Boezes- te Utrecht. REMONSTR. BROEDERSCHAP. Aangenomen: Naai* Hoogeveen, mej. F. A. G. de Klark te Doesburg. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Dordrecht, ds. W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. Bedankt: Voor Dirksland, ds. W. c. Lamain te Rotterdam-Zuid. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 28 Dec. Bot 100—95: Schar 20.50—15.50 (per 50 kg.); Spiering 8883 per kg. LEIDEN, 27 Dec. Ter veemarkt aangevoerd 5 stieren. 86 kalf- en melkkoeien, f.300—700. vl.; 63 yarekoelen e.a. f. 140—380, vl.: 400 vette koeien: 2 pinken; 38 graskalveren, f.80—200, vl.; 54 nuchtere kalveren; 275 weideschapen, f.22 34. vl.; 3 zeugen, f.80—135; 267 mestvarkens. f.2650; 152 biggen, f.1422, vl.; 60 bokken en gelten, f. 15—60, m. Kaasmarkt, 27 Dec. Goudsche kaas le soort f. 41,50, 2de soort f.41; Leidsche kaas f.39. Aan gevoerd 20 partijen Goudsche en 4 partijen Leidsche kaas. Handel vlug. DELFT, 27 Dec. Veemarkt, aanvoer: 214 Runderen, 2 vette kalveren. 55 nuchtere kal veren, 156 magere varkens, 218 biggen, 4 geiten of bokken Kalfkoei'en f.275—485; Varekoeien f.175—275; Magere varkens f.20—40; Biggen f.10—23; Geiten of bokken f.20—55. GOUDA, 27 Dec. Veemarkt. Aangevoerd 150 magere varkens. Prezen f.25—40 per stuk; 323 biggen, f.1620; 126 runderen, 39 nuchtere kal veren, 1 graskalf, overgenomen door de veehou derij-Centrale; 14 bokken en geiten, prijs f. 18 20 per stuk. Handel: alle soorten redelijk. - Al- gemeene markt: Aangevoerd 14 partijen kaas. Prijs 1ste kwal. met rijksmerk f. 41,50; 2de kwal. f.40—41; handel vlug. Aangevoerd 2000 kip eieren, prijs f. 5,506.50 per 100. Handel vlug. Coöp. Zuid-Holl. Eierveillng. Aanvoer 38.000 kipelercn, regeeringspriJzen. HONSELERSDIJK, 27 Dec. Centr. Westl. Bloemenveiling: anjers 5.20—14.90; calla 23—36; amerilly 1417; 1. germ 8; hyacinthen 5.60 6.40 per 100; plumosa 1529; sprengerle 2032; freesia 15—37; geel 31—57; Copland 44 per 100; plumosa 15—29; sprengerle 20—32; freesia 15— 37; geel 31—57; Copland 4457; rose 5162; albino 60—1.02; pierson 3442; krelage 3545; tros germ 23—34; pres de lange 37; sax 2125 per bos. HONSELERSDIJK, 27 Dec. Groentenveiling Andijvie 2343; boerenkool 9—13; peren 17; witlof 21—31; tomaten 33—37; 2e 16—26; sprui ten 12 per kg.; peterselie 1—1.40; selderie 70 1.20; sla 3.30—3.90 per 100 witte kool 2.25—2.50 nero 1540; 2e 10 per 100 kg. RI.JNSBURG, 26 Dec. Bloemenveiling. Nar cissen: Helios 12—14; Alfred 16—18: Pierson 12 —14. Hyacinthen: L'Innocence f.67; Bismarck f.56; Lieber 4—6; Arendlna f.46. Tulpen: Scarlet due f. 0.70—1,00; Witte due f. 1.10—1.90; Due de Berlin f. 0.70—1,10; Brlllant Ster f. 1.80— 2,40; Mon Trésor f. 1,60—2,10; Proserpine f 1,10 1,80; Copland 60 ct. RIJNSBURG, 27 Dec. Groentenveiling Groene kool f.3—3.80; Gele kool f. 2.40—3.80; Roode kool f. 4.50: Knolrapen f. 1.80—2.30; Knol- selderie A f.10; Idem B f.7—9; Andijvie f.3.60 f. 6.50 per 100 kg.; Kroten 50 et.; Uien 80 ct.; Waschpeen vf. 1.101.70. RIJNSBURG. 27 December Bloemenveiling: Tulpen: Scarlet due 50 ct.; Witte Due 1.60—2; Brillant star 11.50; Due de Berlin 1.502.00; King of the Yellow f. 3; El Toreador f. 55.50; Pierson 40 ca.; Crocussen blauw f. 1.80—2.00; idem wit f. 1.50—1.80; Narcissen: Helios 1822; Alfred 2730; Brillant 16—18; Hyacinthen: L'Innocence f. 67; Bismarck f. 810; Pink Pearl f. 810; Lieber f.6—8. TER AAR, 27 Dec. Centrale veiling: Boere- kool 21—23 ct.; Slavellen 30 ct. per kist; Wasch peen f. 35; Spruitkool f.15; Witlof f. 20.40— f. 26.20 per 100 kg. UTRECHT. 28 Dec. Totaal aangevoerd 1285 stuks vee, waaronder 425 runderen. Vaarzen f.240450 per stuk; pinken f.200360; melk koeien f.320540; kalf koeien f.340550; vare koeien f.200—370; handel goed, onveranderde prijzen; 160 magere kalveren, f. 100—200; han del vlug onveranderde prijzen. 90 nuchtere kal veren. levering voor de regeering; 220 schram men f.23—35; 340 biggen f.16—23; handel re delijk. hooge prijzen. 40 magere schapen. Klein handel: boter 100 KG., prijs f. 2,40 per KG.; 250 KG. kaas. f. 1,30 per KG. WOERDEN, 27 Dec. Aanvoer 53 partijen kaas. Met rijksmerk 1ste kw. f. 41,50, 2de kw. f. 40,50. Handel vlug. 5—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3