STADSNIEUWS LAA TSTE BERICHTEN De Leidsche Bioscoop-Programma's KWALITEIT WINT ALTIJD! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bied Zaterdag 28 December 1940 C. F. MEERPOEL's /joAxn BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Binnenland Buitenland Hevige aanval op Londen Minister Goebbels over de plutocratie Alléén BREESTRAAT 171 ROLLUIKEN WIJ MAKEN OOK UW HUIS TOCHTVRIJ LOOS ALARM. Brandweer rukte uit, omdat een kaars brandde! Gisteravond tegen middernacht namen voorbijgangers een vreemd lichtschijnsel waar in het Lodewijkskerkje aan de Steen- schuur. Aangezien het licht in den donkeren nacht vrij veel schijnsel uitstraalde, ver onderstelden zij, dat er brand was en waar schuwden de politie-brandweer, die onmid dellijk uitrukte en binnen eenige minuten ter plaatse verscheen. Bij onderzoek bleek dat de lichtbron geen andere was dan een altaarlicht, dat abusie velijk was blijven branden. Kapelaan Lee'n- dei$ werd daarvan op de hoogte gebracht en maakte aan de lichtuitstraling ëen einde. BENOEMING EN ONTSLAG. 18 December 1939 werden de heeren P. J. M. Niemer, A. J. B. Poortman, S. A. de Graaff en Dr. J. H. F. Lahr in de betrekking van stadsgeneesheer en Mej. Dr. C. Hovens Gréve en de heeren W. J. E. M. Simons, A. J. B. Poortman en H. P. Veldhuyzen in de betrekking van schoolarts bestendigd. Die bestendiging geschiedde tot 1 Jan. 1941, aangezien een verandering van de aan •de stadsgeneesheeren opgedragen werk zaamheden en van het geneeskundig school toezicht in onderzoek was. Vorenbedoeld onderzoek is thans zoover gevorderd, dat B. en W., behoudens onvoor ziene omstandigheden, in de eerstvolgende vergadering, volgende op die van 30 Dec. a.s., voorstellen terzake kunnen doen. In verband hiermede verdient het aan beveling, om de stadsgeneesheeren en de schoolartsen, zulks in afwijking van de des betreffende bepalingen, thans voor zes maanden in hun betrekking te bestendigen. De heer A. W. I. Korswagen verzoekt hem eervol ontslag te verleenen als hoofd van de o. 1. school aan de Medusastraat A. WIJZIGING INDEELING KANTONS. In het Verordeningenblad nr. 42 is een besluit opgenomen van den secretaris-gene raal van het Departement van Justitie be treffende wijziging van de rechterlijke in deeling. Ingevolge die wijziging gaan de gemeen ten van het kanton Haarlem, gelegen in de provincie Zuid-Holland over naar het kan ton Leiden. Het besluit bevat voorts een aantal over gangsbepalingen ten aanzien van advoca ten, deurwaarders en notarissen. R.K. KERKBERICHT. Vandaag verschijnt het laatste nummer van den 50sten jaargang van het Kerkbe- richt voor Roomsch-Katholieken voor Lei den en omstreken". Het eerste nummer verscheen op 1 Fe bruari 1891 en werd uitgegeven door de firma Van Leeuwen in de Maarsmanssteeg. Sedert 1 Januari 1905 wordt de uitgave verzorgd door de Boek- en Lichtdrukkerij E. J. J. van der Linden alhier. WAALSCHE GEMEENTE. De Waalsche Gemeente alhier heeft een beroep uitgebracht op ds.,R. Blommaert, predikant der Waalsche Gemeente te Mid delburg. MAN VERMIST. Op den 2en Kerstdag is bij de politie aan gifte gedaan, dat de 61-jarige J. H. B., wo nende in de van der Werffstraat, na een bezoek aan een familielid in het Noordeinde niet was teruggekeerd. Daar de nasporingen totdusverre vruchteloos zijn gebleven, vreest men, dat hem een ongeluk is overkomen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Gebr. Leenen, Heerenweg 750, Warmond. Bouwbedrijf. Vennooten: J. A. P. Leenen, Warmond (Huwelijksche Voorwaarden) en Th. J. Leenen, Warmond. Grossierscombinatie Aardappelverkoop Rijnstreek. (Beperkende Bepalingen). (Af korting: Rijngaa). Alphen a/d. Rijn, Hooft- straat 29. Vennooten: A. van den Hoek, Alphen a/d. Rijn; A. Doorduyn, Bodegra ven; G. Middelkoop, Woerden; W. L. van Wijngaarden, Boskoop; J. Eykelboom, Zwammerdam; J. J. van Eyken, Woerden; P. Goedhart en A. J. Goedhart, Alphen a/d. Rijn. Driekleur Havermoutfabriek, Hooge Rijn dijk F. 144, Zoeterwoude. Vennooten: A. van der MeerHoogendam, P. van der Meer, J. van der Meer en Th. van der Meer, allen te Leiden. Opheffing: Kaas en Co., Hooge Rijndijk 86, Leiden. Confectiebedrijf. Wijzigingen: N.V. Broodbakkerij v/h. Z. v. d. Mey, Kor te Mare 16, Leiden. Overleden Directeur: J. J. van der Mey, Leiden, dd. 18 Dec. 1940. Bloembollenkweekerij en Handel Holtz en Co., N.V., de Kempenaerstraat 46, Oegst- geest. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: han del in bloem- en tuinbouwzaden. Hedenmorgen is de 69-jarige H. B. op den Rijnsburgersingel ten gevolge van de gladheid gevallen, waardoor hij bloedend aan het achterhoofd werd verwond. De E.H.D. verbond den man ter plaatse en bracht hem daarna ter verdere behandeling naar het Academisch Ziekenhuis. GEBOREN. Johannes Leonardus, Z. van M. Piek en A. A. J. v. d. Berg Nicolaas Cornells, Z. van D. Schouten en A. J. Cossee Robert. Z. van J. H. de Nier en S. E. Pot Leonard Adriaan, Z. v. L. Smits en Th. M. v. Gennip"Judith, D. van M. Overdijk en E. van Steenbergen Cornelia Bartha Adriana, D van J. C. Petit en B. A. Henzen Peter Johannes, Z. van A.1 Slinger land en P. J. v. Amsterdam Robert, Z. van J. Verver en C. v. Hooidonk Elisabeth Theo dora. D. van F. v. Dissel en C. Verbiest Hen drik. Z. van J. Tegelaar en J. v. d. Laan Pieternella Maria, D. van C.-P. Splinter en H. E. Kalker Leonardus Wilhelmus. Z. van M. v. d. Burg en M„ M. Edelaar Theodora .An drea Maria, D. van A. Verhagen en Th. M. Zonneveld Anna Theodora, D. van A. Var- kevisser en H. B. Appel Leendert. Z. van J. v. Duijvenbode en T. Hoek Jacob, Z. van J. v. Duijvenbode en T. Hoek. OVERLEDEN: A. v. d. Steen, M. 80 j. J. P. v. d. Leeuw, M.68 j. A. W. J. v. Driesten, Wedn. 88 j. DE PROVINCIALE BIBLIOTHEEK VAN ZEELAND. Hulp is noodzakelijk. Bij de groote ramp, die de hoofdstad van Zeeland op 17 Mei 1.1, getroffen heeft, is de rijke inhoud der Provinciale Bibliotheek van Zeeland voor een belangrijk deel verlo ren gegaan. Wat er gered werd aan boeken, plaatwerken en oude drukken, is ernstig be schadigd en moet gerestaureerd worden. Voor dit alles is veel geld noodig en, waar de provinciale geldmiddelen niet toelaten in het noodige te voorzien, wordt thans een beroep op particulieren gedaan. Tal van studeerenden en intellectueelen uit alle oorden van de provincie Zeeland zullen met weemoedige dankbaarheid, overdenken wat de provincie hun in dit wetenschappelijk centrum gegeven heeft. Zij zullen thans hun dankbaarheid wel door daden willen toonen Om de hulp te onganiseeren is er een co mité gevormd onder voorzitterschap van mr. P. Dieleman. Bijdragen kan men storten op de girorekening van den penningmeester mr. P. C. de Jonge, te Middelburg, gironum mer 45327. Wie een of meer exemplaren uit eigen boekenverzameling of geschriften van eigen hand wenscht te schenken, zende deze aan de Provinciale Bibliotheek van Zeeland te Middelburg; tóezending ka n desverlangd door tusschenkomst van de administratie der bibliotheek portvrij geschieden. Wie in de toekomst een deel van zijn boekenbezit voor de Provinciale Bibliotheek wenscht te bestemmen, neme daartoe de noodige maat regelen. Zeeland moet zijn wetenschappelijke bi bliotheek behouden! DE MOORD TE KERKRADE. Iii den loop van deze week arresteerde de marechaussee te Spekholzerheide in ver band met den geheimzinnigen moord te Kerkrade, gepleegd op D. van Stokkum, den hulseigenaar en medebewoner van het pand, waarin het lijk van Van S. vorige week Woensdagavond gevonden werd door Van der S. Aanvankelijk werd de gear resteerde overgebracht naar Maastricht, doch hij werd door de justitie op vrije voe ten gelaten. De Duitsche luchtaanval op Londen van gisteren was, volgens radioberichten uit Londen, bijzonder zWEiar, wordt uit Stock holm aan het D.N.B, gemeld. Volgens alle aanwijzingen, aldus wordt in deze berichten gèzegd, was dit de vreeselijkste „bliksem- aanval" sedert het begin van het Duitsche luchtoffensief tegen Engeland. Het ontplof fen der bommen, het licht der lichtfakkels en het oplaaien van talrijke branden zijn voor de Lortdenaars een angstaanjagend schouwspel geweest. Deelen van de stad, waarin het Duitsche luchtwapen reeds bij vorige aanvallen zijn doelen gezocht had, hadden thans opnieuw den voornaamsten aanval té verduren. Behalve li'chtfakkels en brandbommen werden ook licht ontplofbare bommen neergeworpen, waaronder een aan tal bommen van zeer zwaar kaliber. De aanval is, wat hevigheid betreft, slechts met enkele van de hevigste aanvallen, die tot dusverre op de Engelsche Hoofdstad werden ondernomen, te vergelijken. De Duitsche bommenwerpers hebben bijna on ophoudelijk over Londen gevlogen en van uit ver uit elkaar liggende wijken van de Engelsche hoofdstad zijn gelijktijdig berich ten ontvangen over neergeworpen bommen. Hierbij is schade aangericht en een aantal branden uitgebroken. Dr. Goebbels heeft in de „Voelkischer Beobachter" een artikel geschreven, dat als kop draagt: „Wat denkt Churchill eigen lijk?" en waarin Goebbels zich bezig houdt met het wezen en de ziel van de thans op het Britsche eiland en in het Engelsche wereldrijk regeerende plutocratische heeren Deze plutocratie, aldus constateert dr. Goebbels, heeft den oorlog gewild, zij heeft den oorlog voorbereid en voert hem thans ook. Niemand anders dan zij heeft er be lang bij. Hij was voor de handhaving van haar onbeperkte kapitaalsheerschappij noo dig. Het nationaal-socialistische rijk begon voor haar en haar belangen lastig, ja ge vaarlijk te worden. Het probeerde met denkbeelden te colporteeren en plannen te verwezenlijken, die misschien de macht van het geld over de menschen zouden kunnen breken. Er bestond daarom ook geen enkele mogelijkheid dezen oorlog te vermijden. Al hadden wij op engelachtige wijze gespro ken, al hadden wij onszelf tot nationale eerloosheid vernederd, al hadden wij afge zien van onze elementairste levensrechten, deze oorlog zou toch gekomen zijn, omdat v/ij er zijn, omdat alleen ons nationaal be staan van 86 millioen menschen een bedrei ging vormde voor de onder Londensche lei ding staande wereldplutocratie, omdat reeds in onze leerstellingen over de gemeenschap en het ondergeschikt maken van het geld aan het economische leven en het onder geschikt maken van het economische leven aan het volk een ketterij moet worden ge zien. Een prachtig voorbeeld uit de collectie van echt Engelsche gentlemen is hun te genwoordige woordvoerder Winston Chur chill. Men kan de tweeslachtige verschijning van dezen man slechts begrijpen, wanneer men de kringen kent. die hem steunen. Achter hem staan vooral de Joden, wier zaken hij zijn geheele leven heeft bestuurd en geleid en die op hem hun laatste hoop hebben gevestigd, verder een kleine kring van banque politici van het type Eden, Duff Cooper en dergelijke, die precies we ten, dat een verloren oorlog het einde van hun politiek en zakelijk misschien ook van hun physisch bestaan beteekent, hetgeen zij zoolang mogelijk trachten te voorkomen. Churchill zelf heeft nooit ontkend, dat hij dezen oorlog gewild heeft. Hij is zijn werk. Hij wilde en wil Duitschland vernielen, ja, hij geeft zich niet eens meer de moeite dit to verdoezelen. Hij vertelt het openlijk aan iedereen, die het hooren wil en zonder re kening te houden met de psychologische uitwerking op het Duitsche volk. Hiermede DAAROM NAAR NAAIMACHINEHANDEL 5256 (Ingez. Med.) houdt hij in zijn stompzinnigen haat in het geheel geen rekening meer. Hij ziet der halve ook niet, hoe volmaakt hopeloos de kansen van zijn onderneming zijn. Wij konden ons voor onze belangen voor de oorlogvoering in Engeland geen beteren minister-president wenschen dan hem. Hij kan ook niet anders spreken dan hij doet. Hij bevindt zich in de rol van een manager, die zijn bokser, ofschoon die reeds tijdens de derde ronde rochelend op den grond ligt en tot zeven uitgeteld wordt, in de pauze moed inspreekt, hem goeden raad geeft, die voor het begin van den strijd op haar plaats geweest zouden zijn, thans echter alleszins eigenaardig aandoen. Alleen op deze wijze is de Engelsche oorlogvoering te verklaren. Het is derhalve een noode- looze vraag, wat Churchill eigenlijk denkt. Men gelooft heelemaal niet met hoe weinig intelligentie deze plutocratische wereld ge regeerd wordt. Daarom is het nu hoog tijd liaar te waardeeren zooals fcij het verdient. In de oorlogvoering, evenals in de politiek, aldus constateert dr. Goebbels in het slot van zijn artikel, beslist ten slotte niet het holle gezwets; doch alleen de harde feiten. En die staan zonder uitzondering aan onze zijde. Daarom praat Churchill en handelt de Fuehrer. (D.N.B.) VOOR VERDUISTERING - TEGEN VER NIELING en INBRAAK. Molensteeg 27, Tel. 21375 Na 6 uur: Tel. 26817. 5249 (Ingez. Med.) DE AMERIKAANSCHE LEVENSMIDDELEN VOOR SPANJE. Associated Press meldt van toonaan gevende zijde te Washington, dat de bespre kingen tusschen de Vereenigde Staten, En geland en Spanje betreffende het zenden van levensmiddelen uit de Vereenigde Sta ten naar Spanje in een stadium gekomen is, waarin de definitieve beslissing afhan kelijk is gesteld van de vraag, of Spanje tegenover de Vereenigde Staten en Engeland een „vriendelijker" houding zal aannemen ja of neen. Er wordt op gewezen, dat het nauwer aanhalen van de betrekkingen tus schen Spanje en de spilmogendheden reeds eenmaal tot het afbreken der onderhande lingen heeft geleid. In Washington wacht men overigens eerst nog de aankomst van den nieuwen' Britsche ambassadeur lord Halifax af, alvorens men Spanje een ant woord doet toekomen inzake de levensmid delenkwestie. (D.N.B.). Luxor-Theater. De filn „Gier Wally" speelt zich af ergens in een dorp. dat hoog in de bergen verscholen ligt. Het is een streek, zooals er zoovele zijn, maar het volk is er van een apart karakter: harder, eigen zinniger, meer gehecht aan tradities dan elders, stijfhoofdiger. óók! Er Was een tijd dat ieder jaar eenige jongemannen uit het dorp afdaalden in den peilloozen afgrond om er (jonge gieren uit hun nest te halen, terwijl anderen de omgeving afzochten om er de beren te schieten, die het vee op de bergweiden bedreigden. Langzaam maar zeker schijnt het volk echter te verslappen: de energie gaat er uit, de durf vermindert en daarmede de zucht naar avontuur. Vooral den trotschen boer Fender is dat een doorn in het oog. Hij, die vroeger ner gens voor terugdeinsde, beklaagt zich dat hij een dochter heeft in plaats van een zoon, en vruchteloos poogt hij zijn knechts er toe te brengen al hun moed bijeen te rapen en de jonge gier uit het nest te ha len, voordat Josef het doet, Josef, de ster ke, bekwame en moedige jager, die voor geen moeilijkheden terugschrikt, maar in een naburig dorp woont en dus het mo- reele recht mist naar het gierennest af ie dalen. Vol booze gedachten peinst boer Fender over de onaangename situatie en juist als hij meent dat er geen uitweg te vinden is, komt een kleine koejongen voor de ruiten schreeuwen: „Wally hangt aan den bergwand. Wally gaat de gier halen. Wally is de dochter van boer Fender. Zij is het moe geworden steeds klachten te hoo ren over het feit dat zij geen jongen is en besluit te toonen. dat ook zij voor geen gevaar terug deinst. Inderdaad haalt zij den vogel, maar zij zou er het leven niet bij behouden hebben, indien de jager Josef niet te juister tijd was opgedoken om met een,enkel welgericht schot den woedenden ouder gier neer te leggen! Van dit moment af noemt men het meisje „Gier Waliy", zoo als men Josef „Beren-Josef" noemt omdat hij een geweldigen beer geschoten heeft. Josef wordt echter onaangenaam behan deld door Fender, die het niet hebben kan dat een ander zijn dochter gered heeft, en wil met de geheele familie niets meer ie doen hebben, maar tegelijkertijd is het meisje zoo verliefd geworden op den jager dat zij hardnekkig weigert te voldoen aan den eisch van haar vader om te huwen met den man, dien hij voor haar heeft uit gezocht. En zoo ontstaat het dramatische conflict, hetwelk in deze film uitvoerig ge schilderd wordt en ons ten einde toe boeit. Hier zijn menschen, wier handelingen en gedachten wij in hun uiterste consequen ties niet steeds verstaan (overdreven zou den wij wellicht zeggen) maar die toch. voortdurend belangwekkend blijven. Schit terend worden zij bovendien getypeerd, ter wijl de regie tallaoze hoogst dankbare ob jecten vond in die mooie wilde bergen met hun afgronden, hun sneeuw en hun weer galoos schoone natuur. Heidemarie Ha- theyer, Sep Rist, e.a. vervullen de hoofd rollen, maar daarnaast mag de dressuur van een gier niet onvermeld blijven. Een goede film, fotografisch ook prachtig ver zorgd, met muziek van Nico Dostal. Een interessante film van diverse die- rensoorten in bosschen en prairiën gaat voor de pauze. Lido-Theater. „Het Model" geeft de vrij ingewikkelde geschiedenis weer van een zanger-schilder, die, door een wonder lijken samenloop van omstandigheden in een ongewone situatie komt te verkeeren. De hoofdpersoon, Johann Kibedy die goed wordt vertolkt door Alexander Svèd, heeft groote artistieke gaven, waarna hij er in den beginne slechts één tot uiting brengt, zijn schilderkunst. Voor het schil deren van een Mariabeeld vindt hij in Boedapest, waar zijn atelier is gevestigd, een meisje, dat daar haar vacantie door brengt. Tijdens het poseeren leeren Johann en Maria elkaar kennen, en vatten groote genegenheid voor elkaar op. Als haar va cantie ten einde is .wordt Maria door haar moeder uit Boedapest afgehaald, en zij be sluiten, Kibedy te verrassen in zijn atelier. Deze echter heeft juist den vorigen avond een vrij rumoerig feestje gehad, ten gevol ge waarvan Maria de kamer binnenkomt, en daar het geheele slapende gezeLschap aantreft. Teleurgesteld over de capriolen van Kibedy reist zij af zonder hem gezien of gesproken te hebben. Kibedy besluit dan zijn schilderkunst er aan te geven en als operazanger een tournee door Amerika te gaan maken. Vier jaren gaan voorbij alvo rens hij naar Europa terugkeert, om in Boedapest op te treden. In dezen tijd is Maria de vrouw geworden van Peter Lada- nof, den besten vriend van Kibedy, zonder echter van de vriendschap tusschen beiden iets te weten. Als Kibedy terug komt, zoekt hij Peter op. om tot de ontdekking te ko men, dat het doel van zijn reis onmogelijk geworden is. Zijn impresario scheurt uit een oud teekenboek een teekening, toeval lig een beeltenis van Maria, en reprodu ceert deze als aardige reclame in het pro gramma van de voorstelling in Boedapest. Hierdoor komt Peter te weten, dat Maria en Kibedy elkaar langer kennen, dat zij voorgaven. Zonder uitleg te vragen verlaat hij, haar met hun dochtertje. Maria gaat als verpleegster in een ziekenhuis werken en ziet daar haar eigen dochtertje voor een operatie binnenbrengen. De angst voor het leven van hun kind brengt Peter en Maria ten slotte weer .tot elkaar. De goede stem van Alexander Svèd is de grootste attractie van deze film. Op het tooneel verschijnen voor de pauze de 5 Jacksons, die verschillende beangsti gende nummertjes vertoonen, waarbij voor al de vaardigheid met een lange zweep de bewondering opwekt. Ook het werken met lasso's en het messenwerpen getuigt van groote bedrevenheid in dit genre. Casino-Theater. Men kan zich deze week weer eens ten volle amuseeren met de film „Watt en Vs Watt op manoeuvre." Dat deze twee komieken nog steeds een groote aantrekkingskracht op het publiek uitoefenen, bleek wel uit de groote belang stelling en het ten Volle meeleven met de gebeurtenissen die zich in deze film afspe len. Zooals de titel reeds aangeeft, aan schouwen we dit keer Watt en Va Watt als soldaat, waar ze zich reeds den eersten avond berucht maken, door zich namelijk eerst als overste en later als generaal voor te stellen. Natuurlijk-loopt het de tweede keer als Va Watt voor generaal moet door gaan, mis en maken de bedrogen kamer- genooten zich hierover zóó kwaad, dat er een ware jacht op hen gemaakt wordt. Wanneer dan de echte overste binnen treedt, wordt deze bekogeld met bedden goed en bevinden Watt en Va Watt zich rustig in hun kribben. Na een verblijf in de kazerne moet de compagnie op manoeuvre en bij toeval worden zij ingekwartierd in een groote modelboerderij, waar alleen vrouwelijk personeel: in dienst is. De patrones echter is heelemaal niet in genomen met de inkwartiering en geeft hiervan op niet te miskennen wijze blijk. Zij verklaart namelijk haar huis is staat van beleg en verbiedt haar personeel en haar nicht, die bij haar logeert, met de soldaten om te gaan. een bevel dat natuurlijk wordt overtreden. Het is voor de soldaten een v/aar dorado en dans- en hospartijen zijn dan ook niet van de lucht. Vermelden wij nog slechts, dat het happy end niet ontbreekt en dat Watt en ih Watt er in slagen om het moge dan niet erg zachtzinnig gegaan zijn twee gevaarlijke brandstichters in te rekenen, waardoor zij natuurlijk de helden van den dag worden. In het voorprogramma heeft men kunnen genieten van een vroólijk voorfilmpje met zang, dans en muziek. Trianon-Theater. „De roman van een dokter" behelst de veelal tragische geschie denis van een Berlijnschen medicus, dr. Uding (Albrecht Schönhals), die met hart en ziel opgaat in zijn beroep en daardoor zijn vrouw Kathe (Camilla Horn) min of meer verwaarloost. Deze laatste zoekt dien tengevolge haar troost in den omgang met anderen en bekommert zich weinig om haar zoontje Peter, die doorgaans aan de zorgen van een kindermeisje wordt toever trouwd. Kathe komt tegen haar wil in aan raking met een man voor wien zij aller minst een diepe genegenheid koestert maar die haar toch eenigszins in haar macht heeft. Juist op het oogenblik, dat haar man achter deze verhouding komt, maakt Kathe er op gewelddadige wijze een einde aan, door den man neer te schieten. Terwille van hun zoontje Peter neemt dr. Uding de schuld op zich en wordt deswegen veroor deeld tot zeven jaar gevangenisstraf, ter wijl hem tevens het recht wordt ontzegd om zijn praktijk uit te oefenen. Wanneer hij na zeven lange jaren de vrijheid her krijgt, moet hij uit den mond van zijn vriend en advocaat vernemen, dat zijn vrouw verdwenen en zijn zoontje een jaar geleden aan longontsteking gestorven is. Overmand door deze nieuwe tegenslagen, onthult hij zijn vriend het geheim van zijn onschuld. Op aanraden van zijn advocaat tracht hij in het buitenland vergetelheid te vinden voor zijn groot verdriet. In een klein plaatsje in het Harzgebergte, brengt het toéval hem in kennis met een jonge weduwe, die een zoontje heeft van denzelf den leeftijd als zijn overleden kind en waarvoor hij een groote genegenheid opvat. Uit die vriendschap groeit ook een toene mende sympathie voor de moeder van dit joggie (Maria Andergast) en wanneer ook de jeugdige Mannfred door longontsteking wordt aangetast, wendt zijn moeder zich tot dr. Uding, die inmiddels naar Berlijn is teruggekeerd, maar zich met den grootst mogelijken spoed naar zijn vriendje be geeft. Dr. Uding komt nog juist op tijd om het kind een injectie toe te dienen, die hem van de dood redt. Doch aangezien hij de bevoegdheid tot dezen ingreep miste, heeft hij zich opnieuw aan een groot ge vaar blootgesteld. Gelukkig is de behande lende geneesheer een warmvoelend mensch die niet alleen bewondering koestert voor de wijze, waarop dr. Uding is opgetreden, maar ook in hem weet te waardeeren, dat hij zichzelf heeft weggecijferd om het le ven van zijn patiënt te redden. Dank zij de voorspraak van den gemoedelijken dorps geneesheer wordt dr. Uding in zijn beroep aLs medicus hersteld, tejvijl Kathe door wroeging gedreven en op aandrang van den advocaat van haar man haar daad aan de rechterlijke macht mededeelt en afziet van haar rechten op den man, die voor haar zijn eer en beroep offerde. Het einde laat zich dan. niet moeilijk meer ra den: de kleine Mannfred krijgt een nieu wen vader en het. slot is zoo gelukkig als zich maar laat denken. lm het -voorprogramma trekt vooral een interessante film over het leven der strand vogels de belangstelling. Rex-Theater. Met „Blinde passagier" brengt Tobis ons een vlotte amusante ge schiedenis die zich afspeelt aan boord van een dier tallooze raderschepen, die den Donau op- en afvaren. Een romantischer achtergrond voor een film dan de Donau-oevers is kwalijk denk baar. Attila Hörbiger en Hilde Krahl vervullen in deze film de hoofdrollen. Hörbiger weet eens, nu wij hem door de tallooze Tobis- producten beter leeren kennen, steeds meer te bekoren. De geschiedenis op zichzelf is heel eenvoudig: op een van zijn reizen heeft de kapitein van een Donauboot een verstekeling aan boord. Deze man wil zich acht dagen verborgen houden en voor het oog der wereld dood zijn. Indien dat lukt, heeft hij kans op een enorme erfenis. Dc kapitein van het schip laat dit verwende heerschap flink werken. In Budapest gaat onze verstekeling aan wal en brengt een allerliefste jongedame mee terug aan boord. Daar er groot gebrek aan een kokkin is, wordt zij als zoodanig aangenomen en verovert spoedig aller har ten. Zoowel kapitein als verstekeling zijn tot hun ooren op de kokkin verliefd. De kapitein doet haar als eerste een huwe lijksaanzoek en wanneer zij hierop niet di rect haar jawooid geeft, raakt hij volko men van streek. Door zijn achteloosheid stoot het schip op een klip en zelf slaat hij overboord. Gelukkig weet hij zich te rrri- den. Dit ongeluk kan hem zijn betrekking kosten. De blinde passagier heeft echter inmiddels het schip gekocht en wenscht er op te reizen met denzelfden kapitein. Natuurlijk alleen uit wraak voor de be handeling die hij aan boord heeft moeten dulden en jaloersch vanwege het huwe lijksaanzoek. wil hij zich laten verzorgen en eeren aan boord van het schip. Ten slotte stemt de kokkin toe in een huwelijk met den kapitein, de nieuwbak ken scheepseigenaar ziet dat hij bii baar niets meer kan bereiken en met een grootsch gebaar staat hij het schip aan de jongverloofden af. Een aardig voorfilmpje opgenomen in de Beiersche Alpen, vormt het belangrijkste deel van het voor-programma. 21

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2