Wie? Onze Puzzle-Rubriek In het oog der wereld Slue Jaargang Zaterdag 28 December f940 Vierde BSsd Ko. 24773 Vliegen LAND EN TUINBOUW VRAGENRUBRIEK Kruiswoord raadsel Oplossingen vorige week Een der machtige Douglas-reuzen van de K. L. M. der laatste jaren- (Van een bijzonderen medewerker) Het is zoo ver met ons gekomen, dat wij vliegtuigen nog slechts onderscheiden in bommenwerpers en jagers; dat we alleen nog maar van Heinkels en Spitfires, van Messerschmitts en Hurricanes spreken; dat we de capaciteit van een vliegmachine af meten naar het aantal bommen, waarmee zij vijandelijke objecten bestookt en haar bewegelijkheid naar de snelheid, waarmee zij zich uit de bundels der zoeklichten en ihet vuur van het afweergeschut draait. Het vliegtuig heeft jarenlang een andere, hoogere taak vervuld: het heeft de volke ren der wereld met elkaar verbonden. Zoo is het geweest, zoo zal het weer wor den. Wij hebben den tijd gekend, waarin het vertrouwde geronk onzer burgerlucht- vloot niet van, niet uit de lucht was; waar in wij onze klok regelden naar het vlieg tuig op Londen op of Berlijn; waarin onze K.L.M. vloog van Noord naar Zuid; van Noord naar Zuid in Nederland, in Europa, In de wereld. En wij zien verlangend uit naar den dag, waarop haar glinsterende aluminiumrompen met de forsche vleugels weer zullen neerstrijken op onze vliegvelden en met levende lading of vol bevracht zul len opstijgen, den neus in den wind en Holland's vlag heffend hoog in de lucht. Ook aan dezen oorlog komt een eind. Er zal weer vrede zijn en dan. op den eigen dag dat de klokken der kerken ons dien verkonden, zal Nederland de taak hervat ten die het eeuwenlang heeft vervuld: het zal opnieuw de schakel zijn tusschen de volkeren. Sinds eeuwen zijn wij door het water en sinds jaren door de lucht steeds recht op ons doel aangestevend. Verbeten en hardnekkig hebben wij gevochten om de zee de baas te worden; even verbeten en hardnekkig om de ijlte daar boven ons te veroveren. Tweemaal hebben Nederlan ders den weg naar Indië ontdekt: door het water en door de lucht. Varen en vliegen, dat is onze roeping nu eenmaal. Varen, vliegen èn: zaken doen. Wij, Hol landers zijn een zakelijk volk. Eerlijke, ener gieke, dikwijls ook harde zakenlui, kerels met pit en durf en ondernemingsgeest, elke eeuw onzer historie heeft ze geleverd. En de Nederlandsche burgerluchtvaart is dan ook van den aanvang af een zakelijke onderne ming geweest. De koopman smeedt het ijzer als het heet is. Welnu, de inkt waarmee in 1919 de vredesverdragen werden geteekend, was nauwelijks gedroogd op de officieele, zwaar gezegelde documenten of de Eerste Luchtvaart Tentoonstelling te Amsterdam, de E.L.T.A. begon de grootsche propaganda voor „Nederland in de lucht". Wij hebben sindsdien heel wat tentoonstellingen in ons vaderland gehad, maar het is toch wel op merkelijk dat de namen van twee ervan in ons aller herinnering onuitwischbaar staan opgeschreven: E.N.T.O.S. en EJj.T.A. Varen en vliegen. De ED.T.A. was het begin. Daar kwamen meer dan een half millioen bezoekers, daar vlogen er 4000 hun eerste rondje met Ver- steegh, Van Weerden, Poelman of Fokker, daar zijn vliegtuigjes bewonderd waar een jongere generatie nu om grinnikt, daar heeft een volk uren lang zóó in de lucht staa nstaren „dat je niks as neusgaten zag". Van de ED.T.A. tot de K.L.M. is slechts een schrede Den 7den October van hetzelf de jaar, 1919, werd de stichtingsacte van de „Naamlonze Vennootschap Koninklijke Luchtvaartmaatschappij voor Nederland en Koloniën" gepasseerd. ,,En Koloniën", dat is een toevoeging om eerbied voor te heb ben. Vijf heele jaren zou het duren voor deze gedachte werkelijkheid werd, maar het denkbeeld: Nederland met Oost en West verbonden door een vliegdienst, stond den oprichters der KJL.M. op dien 7den October 1919 al klaar voor den geest. En dat, terwijl in heel Nederland geen burgervliegtuig be stond terwijl men aan het werk moest tijgen met uit den oorlog overgebleven militaire toestellen en voor het eerste vliegjaar een „net" had gespannen, dat twee draden tel de: draden die Amsterdam met Londen en met Hamburg en Kopenhagen verbonden. Tachtig duizend kilometer heeft de K.L.M. in 1920 gevlogen. In 1938 waren het er tien- en-een-half millioen. Maar de waarde van die eerste kilometers is in cijfers niet uit te drukken. Elk ronkend vliegtuigje van de K.L.M., wrak samenstel van hout en doek, zonder gesloten kajuit, elk van die primi tieve kistjes, waarvan de afbeelding ons thans met verbazing slaat, heeft antwoord gegeven op den roep der volkeren, heeft banden gelegd, afstanden verkort, misver stand uit den weg geruimd, begrip doen ge boren worden, saamhoorigheidsgevoel ge kweekt en het ontwrichte Europa den weg gewezen naar een betere toekomst. Zoo voe ren onze voorouders naar Indië met scheep jes van drie-, vierhonderd ton, zeggende: „Mannen wij hebben naest Godt onse hul- pe bij ons: een yegelijck steeck maer sijn handen uyt de mouw". De K.L.M. is een unieke instelling. Waar om? In de eerste plaats natuurlijk al om dat ze „de", omdat ze „ons aller" K.L.M. is. Van het allereerste begin af is Nederland op vlieggebied dan toch één geweest. Op onze prestaties in de lucht heeft de be faamde „schotjesgeest" nu eens geen in vloed kunnen uitoefenen en dat., terwijl in sommige andere landen diezelfde eenheid pas veel later is gekomen, na langen strijd en eindelooze financieele beslommeringen. In de tweede plaats is de Nederlandsche maatschappij een der weinige, ontstaan door particulier initiatief. Weliswaar heeft zij het niet zonder Regeeringssteun en dus Regeeringsinvloed kunnen bolwerken, al was deze heel wat geringer dan die, welken haar buitenlandsche zusters genoten. Maar overigens: de K.L.M.-vogel is in vrijheid ge dresseerd. Nooit heeft hij in de kooi der dwangmaatregelen triest van het eene tak je op het andere moeten wippen. Laat hem maar rondfladderen, is altijd de leuze ge weest; een vogel moet leeren zichzelf te red den. En we zullen zijn nest zoo aantrekke lijk maken dat niet alleen hij, maar ook vo gels van andere pluimage er graag op zul len neerstrijken. Voor buitenlandsche con currentie is de Directie der K.L.M. nooit bang geweest. Integendeel. Onze Neder landsche luchtvaart kan pas bloeien, meen de zij, wanneer wij er in slagen de samen werking met andere maatschappijen zoo goed en zoo volledig mogelijk te maken. Het kon dan ook wel niet anders of Den Haag, de zetel der K.L.M., werd ook de ba kermat van den Bond die thans omstreeks dertig luchtvaartmaatschappijen verbindt, j de „Groote Club der Vliegerij", de I.A.T.A. (International Air Traffic Association). Door die samenwerking werd voorkomen, dat een passagier uit Malmö die op Amster dam's vliegveld landde, net de verbinding met Pariis als een stipje aan den horizon zag verdwijnen of dat de haastige Berlijn- ?che zakenman in 's hemelsnaam maar ging aeeloopen met een rondleiding op Schiphol mdat het vliegtuig vo'or Londen toch pas ver twee uur vertrok. Zulke kooien hebben mge jaren geleden de Spoorwegmaatschap- Men den reizigers gestoofd, maar in de liegwereld is ook de tijd van den passa gier geld, instappen, vliegen, even de bee- ien strekken op vreemden bodem, gauw en kopje koffie of pittiger hartversterking ■n dan weer verder. Eenige duizenden kilo meters per dag als dat noodig is. Toen de K.LM. werd opgericht, beston den er elders reeds eenige maatschappijen iie voor haar landen beoogden, wat Ples- nan en de zijnen voor Nederland onderna men. Maar en dat is alweer unieks hans is de K.L.M. wèl de oudste luchtvaart onderneming. Haar oudere zusters zijn óf overleden óf hebben door huwelijk zoowel haar naam als haar zelfstandigheid ver- oren. Noch de Belgische S.N.E.T.A., noch de Deutsche Luft Reederei, noch de Fran- sche C.M.A. had genoeg weerstandsvermo gen om het heele rijtje kwalen die tot den kinderleeftijd behooren, het hoofd te bie den. Maar de K.LM. heeft nóg haar ouden naam en haar oorspronkelijken Directeur en toen kort geleden het bekende K.L.M.- huisje op het Leldsche plein te Amsterdam werd verlaten, verdween daarmee het oud ste kantoor ter wereld voor luchtvaartpas- sagezaken. Vliegen met een gehuurde vloot, dat doe je alleen als het moet en geen dag langer dan strikt noodzakelijk is. Nog in het eerste jaar van haar bestaan gaf de KL.M., die met Engelsch materiaal begonnen was, aan de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fok ker opdracht voor haar een toestel te bou wen. Daarmee knoopte zij een band aan die welhaast een loopende band zou worden: heel wat Fokkertjes zijn van de fabriek naar den verbruiker gegaan. De F-2, de eerste machine die Fokker le verde, was wel een vreemd, eenigszins hoog- pootig beestje, maar zij had tenminste een gesloten kajuit, waarin vier passagiers kon den zitten en zelfs bijna gemakkelijk zitten. En dat was een geweldige vooruitgang. Die goeie F-2.binnen het jaar was hij al op den achtergrond gedrongen door zijn Jon ger broertje, de F-3 en vijftien jaren later kruiste reeds de F-36 tweemaal zoo snel met zijn vier motoren door het luchtruim als de F-2 met zijn eene. Maar hier moet dadelijk bij opgemerkt worden, dat men in vlieg - kringen heel wat vlugger van 2 tot 36 telt dan op school. Fokker deed het zoo: 2-3-7- 7a-7b-8-9-12-20-22-36. Maar'het schoolsche rekenen was nooit de groote kracht van on zen beroemden vliegtuigbouwer Vogels groeien snel. Na luttele weken ste ken zij de kopjes al over den rand van het nest en na het eerste, arzelende fladder- vluchtje is er geen houden meer aan. Ver der. steeds verder willen zij de vleugeltjes uitslaan, grooter, steeds grooter wordt hun wereld. Zoo streken ook de KD.M.-vogels op telkens verder gelegen vliegvelden neer, niet eens en toevalig, maar met de regel- verstopping, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schade lijke gevolgen: aambeien, rheu- matiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingszout Het resultaat is verrassend l Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de gezondheid; men gevoelt zich vrijer en beter. Flacon f 1.06. Oubbele flacon f 1.76 bij apothekers en vekarogIstén. 5203 (Ingez. Med.) maat van een betrouwbare klok. Doch het vaderland behoefde niet jaloersch te zijn: het werd waarlijk niet vergeten. Haamste de en Kopenhagen Groningen en Fpankfuvt Enschedé en Milaan, Vlissingen en Praag. Den Burg en Budapest, ze werden allemaal op het net "aangesloten. Toen had boven dien de Ki.M. al de belofte ingelost, ver vat in haar naam: K.L.M. voor Nederland.. èn Koloniën. Na allerlei tegenslag vatte in 1922 Generaal Snijders het probleem van de verbinding met onze Oost aan en twee jaar later startte het Luchtdriemanschap Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke met de eerste F-7 de H- NACC naar Batavia. Indien er een middel bestaat om een volk „air-minded" te ma ken, dan is het zonder twijfel door het vol brengen van ploniersvluchten. Tochten als van Van der Hoop, later van Geyssendorf- fer met Van Lear Black en van Frijns met de Postduif worden niet slechts volbracht door den gezagvoerder, den tweeden be stuurder en den marconist, maar door het geheele Nederlandsche volk. Dergelijke vluchten zijn belangrijk voor den vlieg dienst, voor de Maatschappij, belangrijk als experiment, belangrijk uit handelsoogpunt bezien, maar in de eerste plaats belangrijk voor den nationalen geest. Wij stugge Hol landers, wellicht meer dan eenig ander volk schuw onze gevoelens te toonen, bang, sen timenteel te schijnen, wij, juist wij. hebben af en toe zulke prikkels noodig, die ons nationaal besef versterken, ons het bewust zijn onzer eenheid sterker doen beleven. Tezamen, als volk, hebben wij gejuicht, toen de Pelikaan zijn Kerstvlucht volbracht toen de Uiver ln de Melbourne-race zege vierde .Tezamen, als volk, hebben wij ge rouwd, toen diezelfde Uiver verging juist op den dag dat de Snip-den Atlanti- schen Oceaan overstak en Hondong de eerste Nederlandsche machine op het vlieg veld van Paramaribo neerzette. Hoe anders is dit alles geworden. Het be drijf der KJL.M. ligt stil. De oorlogstoestand maakt burgervaart onmogelijk. Het blije geronk van Fokker noch Douglas klinkt door de lucht. Het doffe gedreun der bom- fenwerpers, het scherpe gegier der jagers overstemt elk ander geluid. De doos van Pandora waarin, volgens de oude sage, alle menschelijke leed en alle menschelijke el lende lag verborgen, is wijd opengezet en haar inhoud heeft zich verspreid over de VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Mijn kamerlinde, welke in Jurü j.l. is gestekt, is mooi gegroeid en maakt nu een paar gele bladeren. Kan de pot te klein zijn? Deze is 7 c.M. in doorsnede. Mej. E. G. te N. Antw.: Dit komt veel voor bij planten, welke den winter overblijven. Houdt uw kamerllnde koel en goed in het licht en vooral vorstvrij. Geef gedurende den winter" matig water. De aarde mag evenwel niet te droog worden. Zet alles in Maart in een pot van 11 k 12 c.M. bovenwijdte ln voedzame aarde. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: „Tuinbouw". C. E. te L. De schade kan op den Jongen verhaald worden. Bij de loonbetaling kan tegelijk niet meer dan twee vijfde gedeelte voor schuld vergelijking in aanmerking komen. H. S. te L. De verhuurder is verplicht het euvel te verhelpen. Als hij dit blijft weigeren, zoudt ge de overeenkomst kunnen beëindigen en eventueel schadevergoeding kunnen vorderen. W. B. te R. U moogt den huurprijs niet verhoogen. G. de G. te L. Dergelijke adressen kunnen wij niet verschaffen. Het geldstukje heeft geen waarde meer. Je moet niet zooveel dansen Olga, hi-hi, je bent veel te warm. wereld. Alleen de Hoop, aldus het verhaal, is ons gebleven. Zij leeft in ons, de hoop op betere tijden. Als die aanbreken zullen vele vreugden ons volk geworden. En een ervan zal zijn, dat „uit de asch van de eer ste K,L.M.-phoenix een nieuwe vogel zal ver rijzen, mooier en grooter dan degene die door den gloed van oorlogsgeweld werd ver schroeid". Die hoop is de hoop van Nederland. HORIZONTAAL 1. rekenopgave 4. het werk neer leggen 9. jongen 14. paleis dp de Veluwe 15. landstreek op Java 17. omroepvereenlging 18. aardrijkskundige teekening 20. zwier, vlotheid 21. prul 23. lange planten stengel 26. advies 28. opening 29. rivier in Duitsch- land 31. groote slede 32. steenen vaatje 33. spoedig 35. meisjesnaam 36. telwoord 38. tennisterm 39. insgelijks (afk.) .40. Engelsch dichter 42. jongensnaam 44. rivier in Duitsch- land 45. opening in een band 47. troep jachthonden 49. schaap 52. verbrandingspro duct 53. handigheid 55. middaguur 56. meisjesnaam 58. wegnemen 60. spil 62. ontkennend voor voegsel 63. schoenspanner 64. Amsterdamsche tijd 66. Jongensnaam 67. hoofddeksel 69. plaats in Fries land 70. verhaal 74. muts 75. jongensnaam 76. voorzetsel 77. harde steensoort 78. jongensnaam 79. voorzetsel 80. wachtwoord, leuze 84. vogel 85. plaats in Limburg 87. been 89. gierigaard 90. meisjesnaam 91. klein deeltje 93. voor-gang 96. levenloos 97. stootwerktuig 99. godsdienstig boek 100. reeds 101. vaartuig 104. marktstand 106. laagtij 108. deel van het oor 109. omroepvereenlging 110. soort 112. vrouw 113. cel (Nadruk verboden) 115. visschen 116. houtsplinter 118. vat 119. broos 121. dagblad 122. slotwoord van ge beden 124. omwenteling 125. opstandige bewe ging 126. gemeenschappe lijke grond 127. kerf, inham 128. leering 1. meppen VERTICAAL 2. plaats 3. insect 4. achtervoegsel dat de overtreffende trap aangeeft 5. spruit 6. harde steensoort 7. landstreek 8. lengtemaat 10. naamlooze ven nootschap 11. visch 12. zangstuk 13. kleur 16. bediende 18. top 19. soort 21. plaats in Enge land 22. natuurverschijnsel 24. oppervlaktemaat 25. precies 27. honlngverzamel- plaats 30. hemelwater 33. interest 34. kleine dolk 37. meisjesnaam 40. herrie 41. teeken 43. schijngestalte van de maan 45. dier 46. den lezer heil 48. vrucht 49. bekendheid, ach ting 50. plaats in Neder land 51. deel van een bed 54. baksel 56. veiligheidsappa raat HORIZONTAAL: 1. sein 48. perk 83. I.S. 4. zandgrond 50. pet 84. aal 11. vier 51. O.L. 87. nr. 14. koraal 52. Aa 88. oord 16. loeven 53. kantoor 89. vlek 18. O.K. 55. om 91. tergend 20. kans 57. !a 94. made 21. kok 58. egge 95. Leo 23. keet 60. vree 96. O.D. 24. Ka 62. telaat 98. vrees 25. pap 63. Deest 99. Ka 27. S.D. 64. Odense 100. eed 28. meent 65. pats 102. en 30. ge 66. last 103. veil 31. lok 67. R.K. 105. end 32. trap 69. te 106. Onno 34. vervoer 70. garnaal 108. la 36. lier 72. A.t. W9. alleen 38. bril 73. ge 111. kraken 39. 1.1. 74. Els 113. kina 40. Nel 76. laat 114. Pompa- 41. om 78. last doer 43. kers 30. ban 115. rand 45. ook 81. nood 46. boom VERTICAAL: 1. slop 34. vlok 79. sr. 2. ik 35. roer 30. bode 3. nok 37. ik 82. de 4. zand 38. boortoren 84. arre 5. aas 39. Lo 85. agenda 6. N.L. 42. mr. 86. leed 7. groeve 44. stamelend 88. o.a. 8. Ol. 46. bagatel 90. koel 9. nok 47. mandaat 92. e.v. 10. deeg 48. portaal 93. N.S. 11. vet 49. kordaat 94. mank 12. in 52. agaat 95. leuk 13. raak 54. trein 97. diep 15. rasp 56. meest 99. knar 17. veel 58. elp 101. daad 19. katrol 59. ets 103. vla 21. kern 60. vol 104. Leo 22. knol 61. ent 106. ore 24. korrel 68. kloven 107. oer 26. prik 70. gast 109. An 28. me 71. land 110. n.m. 29. te 73. gareel 111. Ko 31. leep 75. Solo 112. na 33. al 77. al 91. 95. autobewaarplaats ongebonden lang -uiteinde lidwoord Fransch landstreek op Java meisjesnaam jongensnaam prul 98. ouderwetsch wapen lokmiddel 100. Amsterdamsche 101. tijd 102. werktuig 103. deel van een takel 105. moedig, flink 107. stookger eedschap 109. langwerpig, ellips- 111. vormig plaats in Noord- Afrika deel van het oor doodslag kreunen voorzetsel bereider van voedsel bergplaats versiersel op een kleedingstuk samenhangende hoeveelheid leidsman, raads man waarin koren groeit lokmiddel snel marktstand Romeinsche god schrobt jongensnaam "TOUW toespraak groote slede ontkenning opstootje koud, vochtig de onbekende deel van een mast

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 13