LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 27 December 1940 NAGEKOMEN BERICHTEN Huurprijzen mogen die van 9 Mei '40 niet te boven gaan KERK- EN SCH00LNIEUWS Binnenland Oudejaarsnacht na 12 uur NIET op straat Uit de Omstreken Nieuwe voorschriften tegen prijsopdrijving De distributie van brood, enz. Een verordening uitgevaardigd Stadsnieuws BEURSOVERZICHT Italiaansch Weermachtsbericht De omzetbelasting Duitsch Weermachtsbericht Buitenland MARKT RE RICHTEN DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. De onlangs uit de Vereenigde "Staten te ruggekeerde Engelsche minister voor de ra vitailleering, Layton, heeft in een persge- sprek de Engelsche openbare meening er' voor gewaarschuwd van Amerika geen wonder te verwachten. Alle Amerikaansche plannen voor hulp aan Engeland moeten rekening houden met de voorwaarde, aldus verklaarde Layton, dat de „niet-oorlogvoe- rende" rol van de Vereenigde Staten In de eerstvolgende zes maanden niet veranderd zal worden. De stemming, van de Ameri kaansche bevolking is beslist tegen het zenden van Amerikaansche troepen, deels om humanitaire redenen, deels echter ook omdat vele lieden in Amerika ervan over tuigd zijn, dat het zenden van troepen een inmengen van Amerika in de Europeesche aangelegenheden zou beteekenen, waarbij Amerika geen belang heeft. De katholieke aartsbisschop van Cincin nati, Mc Nicholas, heeft in een radiotoe spraak verklaard, dat een minderheid van tien procent tracht het Amerikaansche volk in den oorlog te storten, terwijl een over weldigende meerderheid van het volk zwij gend en werkloos toeziet. Het kapitalisme der Vereenigde Staten, aldus verklaarde de aartsbisschop verder, voert blindelings naar den oorlog en ziet hierbij over het hoofd, dat het zoodoende zijn eigen graf graaft. De. Amerikaansche zakenwereld heeft het oog op de winsten, die gedurende een zeke ren tijd zullen ontstaan uit een deelnemen van Amerika aan den oorlog, doch ziet ech ter niet de daarna komgnde totale ineen storting van het, wereldkapitalisme. Het Amerikaansche volk, zoo besloot Mc Ni cholas, is voor den vrede. De Amerikaan sche volksleiders, die de Vereenigde Staten stap voor stap naar den oorlog leiden, staan op het punt het Amerikaansche volk van zijn vrijheid te berooven. (D.N.B.) AMERIKA EN JAPAN. De Tokio Nitsjl NitsJI publiceert geruch ten, volgens welke de Amerikaansche re geering allen in Japan wonenden Ameri- kaanschen burgers zal verzoeken Japan op zijn laatst einde Januari definitief te ver, laten. Verder zal het Amerikaanschen sche pen verboden worden na 31 Januari nog Japansche havens aan te doen. Het blad wijst in dit verband erop, dat reeds in de laatste weken Amerikaansche schepen van Sjanghai resp. Manilla direct naar de Ver eenigde Staten zijn teruggekeerd, zonder, zooals anders gebruikelijk is, Japansche ha vens aan te doen. In Januari zouden daarentegen meer Amerikaansche .chepen dan anders uit Honoloeloe in Yokohama en de andere Ja pansche havens aankomen, waarschijnlijk in verband met hét voorgenomen vervoer van Amerikaansche staatsburgers uit Ja pan. De woordvoerder van het inlichtingen bureau heeft in verband met deze geruch ten opgemerkt, dat hierover geen officieele berichten aanwezig zijn. Naar in scheepvaartkringen te Tokio ver luidt, heeft de Noorsche scheepscontrole- commissie te Londen allen Noorschen sche pen, die varen in de Japansche waterenen in de wateren van het Verre Oosten den taad gegeven onmiddellijkde Atlantische Oceaankust van Amerika aan te oopen. (DNB), De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid heeft in op dracht van den rijkscommissaris bekend gemaakt, dat ook voor den nacht van 31' December op 1 Januari a.s. de bepalingen betref fende het verblijf in de open lucht tusschen middernacht en 4 uur voormiddag en inzake de beper king van den kleinverkoop van sterk alcoholhoudende dranken onveranderd gelden. Voorts wordt bekend gemaakt, dat het afsteken van vuurwerk en andere pyrotechnische artikelen in de open lucht streng verbo den is. OEGSTGEEST. Een waardig Kerstfeest. Het gezamenlijke Kerstfeest der kinderen Herv. Gemeente, vond dit jaar in, het van de Zondagsschool met die van de Ned. Groene Kerkje plaats. De heer A. P. v. 1. ,Haas, hulpprediker al hier, opende, waarop een lied werd gezon gen door het kinderkoor o. 1. »an den heer N, Verhoeven, onder de prachtig versierde kerstboom. De heer v. d. Haas heeft op boeiende wijze de Kerstgeschiedenis verteld waarnaar de groote schare kinderen, zoowel als de ouders, met belangstelling luisterden. Prachtig klonk het vioolspel yan den heer Verhoeven met orgelbegeleiding van den heer Blom, gevolgd door koorzang. De heer Blom had als kerstvertelling ge kozen „De doornstruik", een eenvoudig maar treffend verhaal. Hierop werden de oudste kinderen, die de Zondagsschool ver laten, toegesproken door ds. T. J. Jansen Schoonhoven, waarbij hun als geschenk een Nieuw Testament (nieuwe vertaling) is aangeboden. De heer v, d. Haas sprak l.et slotwoord, waarin hij alle medewerkenden en de kerkvoogdij dankte voor het afstaan van de kerk, waarna hij voorging in dank gebed. Aan het einde werden versnaperin gen arngeboden. Ds. F. W. GEERDS OVERLEDEN. In dén ouderdom van 64 jaar is te Hal- lum overleden ds. F. W. Geerds, predikant der gereformeerde kerk aldaar. De thans overledene,' die in 1876 te Pietersburen (Gr,) werd geboren, studeerde aan de theo logische hoogeschool te Kampen en stond achtervolgens te Zevenhuizen (Gr.). Olde- kerk, Scharme-Goutum en Hallum. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Vorden ds. J. H. Jansen, predikant bij de evangelisatie te Den Helder. Bedankt voor Oudemirdum ds. J. van der Vel den te Njjega-Elahuizen. Drietal te Amersfoort (zevende predikants plaats) ds. P. A. Kllisener te Bodegraven, ds. E. E. de Looze te Gouda, ds. P. P. J. Monster te Aalburg. GEREF KERKEN. Bedankt voor Harlingen ds. H. W. Wierda te Vijfhuizen. CHR GEFEF KERK Tweetal te Vlaardingen ds. P. de Groot te Meerkerk en ds. E. du Marchie van Voort- huyzen te Urk. Beroepen te Oud-Beyerland ds. A. Gruppen te Eindhoven. Naar wij vernemen, zal binnenkort een besluit worden afgekondigd, waarbij de handhaving van de prijsvoorschriften cen traal wordt geregeld. De op prijsopdrij ving staande straffen, welke tot nu toe op de prijsopdrijvings- en hamsterwet zijn gebaseerd, worden aanmerkelijk verscherpt. Het maximum van de gevangenisstraf wordt aanzienlijk verhoogd. Daarnaast zal een geldboete tot onbeperkt bedrag en zul len ook andere maatregelen, zooals sluiting van een bedrijf en verbeurdverklaring van goederen en goederenvoorraden van den prijsopdrijver, kunnen worden opgelegd. De procedure van de vervolging van overtre dingen der pijrsvoorschriften wordt, voor wat de geldboete en de genoemde maatre gelen betreft, aanmerkelijk vereenvoudigd. Deze zullen door administratieve Instan ties. die onder <jen gemachtigde voor de prijzen ressorteeren, kunnen worden op gelegd. ROGGEBROODRANTSOEN GEBRACHT OP 100 GRAM PER BON. Met betrekking tot de distributie van brood wordt het volgende meegedeeld: Zooals bekend gaf tot dusverre elke bon van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 125 gram roggebrood of ongeveer 100 gram ander brood. De vaststelling van het roggebroodrantsoen op 125 gram hield o.a. verband met het feit, dat het z.g. „droge stof gehalte" van roggebrood afwijkend was ten Opzichte van andere soorten brood. Aan gezien echter sindsdien het gehalte aan droge stof van het roggebrood krachtens wettelijk voorschrift is gebracht op een zelfde gehalte per broodeenheid als dat van de andere broodsoprten, is thans de reden voor het vaststellen van een afwijkend rantsoen voor roggebrood vervallen. Ook het roggebroodrantsoen wordt' derhalve met ingang van Maandag 30 Dec. a.s. gesteid op ongeveer 100 gr. per borL van de brood kaart. Gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 5 Januari a.s. geeft elke der met „21" genummerde bon nen van de broodkaart recht op het koo pen van ongeveer 100 gram roggebrood of ander brood. Voorts geeft elke der met „21" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit om vat voor de hierna genoemde bakkerij pro ducten telkens ten minste het aantal daar achter geplaatste grammen: Beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere oekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v; amandel broodjes) 400 gram; gevuld groot korst gebak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram mekl of bloem is verwerkt. De op 5 Januari nog niet gebruikte bon nen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 6 tot en met 12 Januari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstge noemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants €.d. Voorts geven de met „3" genummerde bonnen van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 30 December fjot en met Zondag 26 Januari a.s. elk recht op het koopen van 50 gram brood of een half rantsoen „gebak" als hierboven genoemd. TARWEBLOEM. De met „r" genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 30 Dec. tot en met Zondag 26 Januari a.s. recht op het koopen vn 35 gram tarwemeel of tarwebloem of rogge meel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. JHR. A. W. DEN BEER POORTUGAEL OVERLEDEN. In den ouderdom van 76 jaar is te Amers foort de kunstschilder jhr. A. W. den Beer Poortugael, overleden. De overledene was vele jaren voorzitter van den Amersfoort- schen kunstkring, bestuurslid van het Al- gemeer Nederlandsch Kunstverbond, het museum „Flehite" en de monumentencom missie. Hij vervaardigde vele schilderijen en boetseerwerkjes. Het verordeningenblad van heden bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken, van handel, nijverheid en scheep vaart, van financiën en van Justitie tot be- heersohing van huurprijzen (huurprijsbe- sluit 1940). Artikel 1 1. Het Is verboden voor eer. onroerende zaak of gedeelte daarvan een huurprijs te bedingen, te beloven, aan te nemen of te betalen, welke hooger is dan in de navolgende bepalingen is toegelaten. 2. Onder huurprijs wordt verstaan het ge heel van de door den huurder bij of ter zake van een huurovereenkomst op zich genomen verplichtingen Artikel 2 1. De hoogst toelaatbare huurprijs voor een onroerende zaak is die, waarvoor het hum-object op 9 Mei 1940 verhuurd was. 2. Indien het huurobject op 9 Mei 1940 niet, doch tusschen 1 Januari 1935 en 9 Mei 1940 wel verhuurd is geweest, is de huurprijs, waarvoor het laatstelijk in dat tijdvak verhuurd is geweest, de hoogst toelaatbare huurprijs. 3. In de overige gevallen is de hoogst toelaatbare huurprijs die, welke voor soortgelijke huurobjecten op 9 Mei 1940 gebruikelijk en redelijk was. Dit geldt niet voor nieuwbouw, welke na het in werking treden van dit besluit tot stand gekomen is. Artikel 3 Ingeval de huurprijs als ge volg van persoonlijke verhoudingen tus schen huurder en verhuurder op 9 Mei 1940 lager was dan de voor gelijksoortige huur objecten op dien dag gebruikelijke huurprijs en een andere huurder optreedt, vormt de laatstgenoemde huurprijs de hoogst toe laatbare huurprijs. Artikel 4 Ingeval de verhuurder na 9 Mei 1940 verbeteringen aan het gehuurde heeft aangebracht, waardoor de huurwaarde is gestegen, wordt de hoogst toelaatbare huurprijs verhoogd met een bedrag van tien ten honderd 's jaars van de kosten der verbetering, voor zoover deze kosten het redelijke en gebruikelijke niet overschrijden. Artikel 5—1. Indien een hooger .huur prijs dan de hoogst toelaatbare is overeen gekomen, geldt tusschen partijen de hoogst toelaatbare huurprijs. 2. Huurprijzen, welke voor het in wer king treden van dit besluit betaald zijn, kunnen niet teruggevorderd worden op grond, dat zij overeenkomstig lid 1 niet verschuldigd waren. Artikel 6—1, Het is verboden ter zake van of in verband met een huurovereen komst van onroerende zaken of gedeelten daarvan als derde eenig voordeel te belo ven, te bedingen, te betalen of aan te ne men. 2. Onder voordeel wordt niet begrepen de door middel van borgtocht, pand of hy potheek verschafte zekerheid noch ook een redelijke vergoeding voor verrichte dien sten, indien en voor zoover deze op 9 Mei 1940 gebruikelijk was te achten. Artikel 7. Dit besluit wordt aange merkt als een voorschrift, gegeven krach tens artikel 3 van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939, Artikel 8. 1. De secretarissen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken, van handel, nijverheid en scheep vaart en van financiën kunnen nadere voor schriften gegeven ter uitvoering van dit besluit hiervan afwijken en ten aanzien van nieuwbouw, als bedpeld in artikel 2, lid 3, den hoogst toelaatbaren huurprijs bepalen. 2. De secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken is be voegd voor te schrijven, dat in door hem aan te wijzen gemeenten of groepen van gemeenten, van verhuur van onroerende zaken of gedeelten daarvan, welke geheel of gedeeltelijk in die gemeenten zijn gele gen, aangifte moet worden gedaan volgens door hem te stellen regelen. Artikel 9. Dit besluit vindt overeen komstige toepassing, Indien tegen een ver goeding in eens of in termijnen zakelijke genotsrechten voor vijftien jaar of korter op onroerende zaken worden gevestigd. Artikel 10. Dit besluit is niet toepas selijk op land in den zin van het besluit no. 219/19400, houdende regelen met be trekking tot het vervreemden van land bouwgronden. Artikel 11. 1. Dit besluit treedt in wer king op den dag zijner afkondiging. Het ls ook toepasselijk op huurprijzen, welke voor het in werking treden daarvan overeen gekomen werden. 2. Dit besluit wordt aangehaald onder den titel „huurprijsbesluit 1940." A. W. J. VAN DRIESTEN OVERLEDEN. Slechts enkele dagen na zijn eveneens hoogbejaarde echtgenoote is in den ouder dom van 88 jaar overleden de heer A. W. J. van Driesten, oud-referendaris der gemeen te Leiden en oud-chef van de afdeeling Burgerlijke Stand der gemeente-secretarie, welke functie hij op 1 Januari 1923 bij het bereiken van den 70-jarigen leeftijd neer legde. Sinds 1868 was de overledene hier werk zaam, om ten slotte via diverse functies tot chef van de afdeeling op te klimmen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal morgenmiddag te 12 uur ge schieden nabij het Groene Kerkje te Oegst- geest. Geslaagd is voor het toelatingsexamen voor het conservatorium te Den Haag mej. v. d. Heide, alhier. Het opperbevel der Italiaansehe weer macht publiceert weermachtsbericht no. 203. Het luidt als volgt: In het grensgebied van Cyrenaica wordt de actie der wederzijdsche artillerie voort gezet, evenals de bedrijvigheid der pa trouilles. Intensief optreden onzer lucht macht: bombardementen zijn uitgevoerd op schepen op de reede van een vooruit geschoven basis, op batterijen en gemecha niseerde strijdkrachten. Jachttoestellen le verden een gevecht met een talrijke for matie Gloster-vliegtuigen, waarvan er drie werden neergeschoten. In de wateren van Cyrenaica heeft in den ochtend van 26 December een watervliegtuig, dat op zee- verkennlg was, een vijandelijke duikboot gevonden en doeltreffend gebombardeerd. Aan het Grieksche front bedrijvigheid der artillerie en acties van plaatselijk ka rakter. Haveninstalalties, gemeerde mail schepen en doelen, die rechtstreeks van belang zijn, voor de operaties te land zijn door onze bommenwerpers getroffen. Een poging van den vijand om een van onze bases te treffen, is verijdeld door de sneile tusschenkomst van onze jachtvliegtuigen: drie Blenheim-machines zijn neergescho ten. Uit Oost-Afrika niets belangrijks te mel den. Het Verordeningenblad van heden bevat een besluit van den secretaris-generaal van het dep. van Financiën betreffende de om zetbelasting (besluit op de omzetbelasting 1940). Onder den naam omzetbelasting wordt een belasting geheven, waaraan zijn onder worpen de leveringen van in het vrije ver keer zijnde goederen, wélke hier te lande door fabrikanten en andere ondernemers binnen het kader van hun onderneming worden verricht, benevens de diensten, welke hier te lande door ondernemers bin nen het kader van hun onderneming wor den verricht. Het tarief van de omzetbelasting be draagt 2\6%. Met afwijking van dit per centage bedraagt het tarief van de be lasting: 1. 5 ten 100 voor de leveringen door fabrikanten van hun producten met uitzondering van: a. de leveringen van grondstoffen aan een fabrikant. b. De leveringen van handelswaren aan een groothandelaar of een kleinhande laar. c. De leveringen van gas en electri- citeit. d. De leveringen van door den secre taris-generaal van hol dep. van finan ciën aan te wijzen goederen. 2. Een half ten honderd voor de leve ingen door groothandelaren als zoo- 'auig. Ten aanzien van de leveringen van >rood worden voormeld percentage van twee en een half tot een en voormeld percentage van vjjf tot twee verminderd Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Terwijl het Duitsche luchtwapen ook op den tweeden Kerstdag geen aanvalshande- 1 ingen tegen het Britsche eiland heeft on dernomen, hebben Britsche vliegtuigen op dien dag en in den daarop volgenden nacht vliegvelden, haveninstallaties en steden in het bezette Frankrijk met bommen aan gevallen. Onder de Fransche bevolking ont stonden verliezen en vielen dooden en ge wonden. Militaire installaties werden niet getroffen. Luchtafweergeschut schoot één Britsch vliegtuig neer. Batterijen verdragend geschut van het leger en de marine hebben op 27 Decem ber in den ochtend vijandelijke schepen in het Kanaal aangevallen. 485ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking van Vrijdag 27 December 1940 3de klasse, 3de lijst Hooge Prijzen f 1000.— 12506 12973 f 4Q0.16617 Prijzen van f 45. 1618 1754 2202 2215 2290 2296 2695 3148 3489 3588 3642 4120 4$92 4553 4580 5095 5119 5133 5224 5281 5393 5403 5711 5752 5768 598- 6006 6170 6260 6289 C294 6381 7274 7296 7746 7795 7891 7972 7986 8304 8780 8823 8860 8888 9136 9328 9534 9594 9689 10174 10408 10419 10501 10765 10839 10846 10988 11044 12032 12067 12335 13008 13166 13740 13818 14098 14174 14238 14520 14811 14891 14934 15192 15740 15811 15814 16152 16800 16959 17196 17229 17409 17684 18041 18049 18253 18305 18926 19590 19639 20457 20468 20671 20700 20819 21316 21021 Verbetering: 3e klasse, 2e Hjst: 4849 moet zijn 4879. Ten aanzien van leveringen van melk, eieren, aardappelen, fruit, versche, ge zouten, gedroogde en gekoelde groenten door den fabrikant van die goederen worden voormeld percentage van twee en een half tot een en voormeld per centage van vijf tot drie en een half verminderd. De omzetbelasting is verschuldigd door den ondernemer, die de levering of den dienst heeft verricht. AMERIKA EN DEN OORLOG. Het Witte Huls heeft een schrijven gepu bliceerd, dat door 150 Amerikanen, hoofd zakelijk geestelijken, bekende journalisten en rectoren van univèrsiteiten, is ondertee kend en gericht aan president Roosevelt, Ds onderteekenaars dringen er bij Roose velt op aan tot een vastberaden politiek van Amerika over te gaan en alles in het werk te stollen om de overwinning op de spiimogendheden veilig te stellen. Associated Press vermoedt, dat het schrij ven is opgesteld om invloed uit te oefenen op de voor Zondag a.s. aangekondigde rede van Roosevelt. AMSTERDAM, 27 December. Na de twee feestdagen bleef de situatie op de Amsterdamsche effectenbeurs ten aanzien van de omvang der affaire, vrijwel onveranderd. Ondanks het ontbreken van orders bleef de stemming gunstig, terwijl de tegen het einde der vorige week ingezet te geringe koersverbetering zich vandaag verder voortzette. Eenige belangstelling werd voor Ameri kaansche fondsen aan den dag gelegd, het geen vooral onder beurs tot uiting kwam. Alhoewel de handel van kalmen aard was, bestond er toch, vooral ten aanzien van de leidende fondsen, wat vraag in deze afdeeling. Men kon weer eens he den een zelfde verschijnsel als eenige maanden ge leden waarnemen, dat het publiek zich bij wijlen interesseert voor „Amerlkaantjes". Vooral Staalwaarden traden op den voor grond, U. S. Steel openden een halven dol lar hooger op 69 3/4, sitegen tegen het mid den van de beurs tot 70 5/8%. Een analoog verloop gaven de koersen van Bethlehem Steels en Republic Steel te aanschouwen, die resp. tot 84 7/8 en 26 5/8 stegen, Eenige attentie bestond voorts voor spoorwegen. Zoowel Illinois als Pennsylvania Road waren fractioneel beter. Voor binnenlandsche industrieele posten bestond een goed prijshoudende stemming. Groote koersverschillen kwamen over het algemeen niet voor, maar desondanks be wogen zich de voornaamste fondsen toch een tot twee punten boven het vorige ni veau. De handel was evenwel, zooals reeds gezegd, van geringen omvang. Met uitzondering van Rubberaandeelen die over het algemeen iets vaster in de markt lagen, bestond er voor Cultuurwaar den slechts zeer weinig attentie Bij de Sui kerfondsen wisten HVA's een zestal punten op te loopen tot 448 Vorstenlanden wisten tot 130 op te loopen. Tabaksaan- deeien hadden onder een gemis aan be langstelling te lijden, zoodat onder beurs gen noteering tot stand kwam. De slotkoer- sen van deze fondsen waren over het alge meen aan den iets beteren kant. Vah Rub beraandeelen bestond er geregeld handel in Amsterdam Rubber, die per saldo een drie tal punten hooger waren. Ook de minder courante soorten in deze rubriek wisten een fractloneele koersverbe- tertng te behalen. Een verdere lichte koersstijging wisten Scheepvaartaandeelen te behalen. Dit kwam vooral ten opzichte van Nederland- sche Scheep-Unie tot uiting tot die tot 183 3/4 opliep Japanlijnen stegen tot 157 3/4 Holland—Amerika lijn tot 124, Ondanks den zeer geringen handel wisten Olies toch nog een 3-tal punten op te loopen boven het vorig slot. Gedurende het beurs- uur verwisselden slechts enkele aandeelen van eigenaar. De slotnoteering kwam even beneden de 270% te liggen. Op de beleggingsmarkt was de stemming voor Nederlandsche Staatsfondsen Ietwat onregelmatig. Oude Schuld noteerde eerder aan den lagen kant. terwijl de nieuwere lee ningen geel prijshoudend tot vast in de markt lagen. Voor beleggingsfondsen bestond eenige /raag in verband met vrijgekomen gelden -er 1 Januari a.s. Dit kon men ook waar nemen ten aanzien van gemeente obllgatiën ~n pandbrieven. Geld op prolongatie 2 3/4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43: Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.813.82; Stockholm 44.8144.90; Zurich 43.63—43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34; New York 1.86'/?— 1901/4; Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.76—44.75; Ziirich 43.59—43.75. GOUDA, 27 Dec. Veemarkt. Aangevoerd 150 magere varkens. Prijzen f.2540 per stuk; 323 biggen, f.16—20; 126 runderen, 39 nuchtere kal veren, 1 graskalf, overgenomen door de veehou derij-Centrale; 14 bokken en gelten. prijs f.18— 20 per stuk. Handel: alle soorten redelijk. - A)- gemeene markt: Aangevoerd 14 partijen kaas. Prijs 1ste kwal. met rijksmerk f. 41.50; 2de kwal. f.4041; handel vlug. Aangevoerd 2000 klp- eleren. prijs f. 5.50—6.50 per 100. Handel vlug. Coöp Zuid-Holl, Eierveiling. Aanvoer 38.000 kipeleren, regeeringsprljzen. RIJNSBURG. 26 Dec. Bloemenveiling. Nar cissen: Helios 12—14; Alfred 16—18; Pierson 12 —14 Hvaclnthen: L'Innocenöe f.6—7; Bismarck f.5— 6; Llebor 4—6; Arendina f.4—6. Tulpen: Rcar'e' due f. 0 70—1.00: Witte due f. 1.10—1 90; Due d" Berlin f. 0.70—1.10; Brillant Ster f. 1.80— 2.40: Mon Trósor f.160—2,10: Proserpine f 1.10— 180; Copland 60 ct. WOERDEN. 27 Dec. Aanvoer 63 partijen kaas. Met rijksmerk 1ste kw. f. 41,50, 2de kw. f. 40,50. Handel vlug. 3—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3