81ste Jaargang VRIJDAG 27 DECEMBER 1940 No. 24772 Radiobelasting 75 cent per maand Verduisteren: OFFICIEELE KENNISGEVING De omroep onder staatscontrole 17.32 9.50 uu? uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertentiesuitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per week0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Een redacteur van het ANP heeft een on derhoud gehad met ir. W. L. Z. van der Vegte, radio-adviseur bij het departement van volksvoorlichting en kunsten, over de nieuwe maatregelen op radiogebied. Naar aanleiding van de nieuwe verorde ning en aanknoopend aan hetgeen ir. A. Dubois, de gemachtigde voor de concen tratie van den radio-omroep in Nederland, reeds had medegedeeld over het streven naar' een grooten Nederlandschen omroep, kwam het gesprek eerst op het algemeene doel van de radioconcentratie. IN DIENST VAN BET GEHEELE VOLK. „Wij willen den omroep in dienst van het geheele volk stellen," zeide de heer Van der Vegte. „Daarvoor is het noodig, dat de Staat den omroep aan zich trekt. Vroeger trad de Staat in het algemeen slechts controlee rend, dus negatief, tegenover den omroep op. Slechts sporadisch werd door de regee ring zelf gebruik* gemaakt van de radio als middel om ons heele volk te bereiken. Zoo nu en dan, bij plechtige gebeurtenissen, herdenkingsdagen en in tijden van gevaar voor ons land werd de omroep te algemee- nen nutte ingeschakeld, doch nooit werd dit machtige hulpmiddel gebruikt voor een georganiseerde volksvoorlichting. Met het besluit om den omroep onder tte brengen bij het nieuwe departement van volksvoor lichting wordt radicaal met de tot nu toe gevolgde richtlijn gebroken. De Staat is in de eerste plaats verant woordelijk voor hetgeen de omroep brengt. Niet door middel van een negatieve con trole, doch slechts door maatregelen van opbouwenden aard, door het geven van richtlijnen en het direct beïnvloeden van de berichtgeving. Er moet goed bedacht, worden, dat de aetheruitzendingen niet aan grenzen des lands gebonden zijn, zoodat ver buiten ons eigen land onze stem doordringt. Daarom moet v/el overwogen worden wat onze om roep brengt en zal elke onzakelijke of on juiste berichtgeving vermeden dienen' te worden. Het is wel duidelijk, dat het volstrekt uitgesloten is, dat de omroep in han den van vereenigingen van luisteraars blijft, hoe goed de bedoelingen ook zijn mogen". „De Staat stelt zich dus niet slechts in het negatieve voor de uitzendingen verant woordelijk, doch wil positief werkzaam zijn. U bedoelt, dat de Staat niet alleen te gen „onvertogen woorden" moet waken, maar zelf iets te verkondigen heeft?" „Ja, omdat de taak van de radio een volks- voorlichtende functie is en daarom tot het terrein van den staat behoort." „Dat dit standpunt directe praktische consequenties heeft voor de berichtgeving, is duidelijk geworden. Doch ook voor het overige gesproken woord zal het'gevolgen hebben. Kunt u aangeven welke?" „De omroep zal geregeld gebruikt wor den om de luisteraars van allerlei zaken op de hoogte te brengen. In de eerste plaats denk ik hierbij aan het scheppen van beter begrip voor de nieuwe gedachten die dezen grootschen tijd, waar in we leven, beheerschen, en het bewerk stelligen van een hetere verhouding tot onze Oostelijke naburen. Wij weten, dat er ten opzichte van beide punten grove mis verstanden bestaan en het is voor ons land een levensbelang, dat 'hier op de snelste wijze klaarheid geschapen wordt. Ik denk hier ook aan actueele lezingen, interviews op allerlei gebied en speciale reportage van allerlei gebeurtenissen uit het dagelij ksche leven. Ook zullen wij de stemmen laten hooren van hen, die tot nu toe vergeefsch trachtten een plaats voor de microfoon te veroveren. Verder is het noodig, dat de vele maat regelen, die het gevolg zijn van de bezetting van ons land en van de blokkade, waaraan wij onderworpen zijn, op de juiste wijze belicht worden en dat het ons volk wordt bijgebracht waarom deze maatregelen in het algemeen noodig zijn en hoe wij ons ernaar te gedragen hebben." „En hoe ziet u die taak van uw departe ment ten opzichte van de muzikale en an dere programma's?" „Bij de ontwikkeling van de omroeppro gramma's staat de kunst op het allereerste plan en wij zullen er naar streven om het allerbeste aan onze luisteraars te brengen. Hiermede wordt tweeërlei doel nage streefd. Ten eerste willen zij den smaak van het publiek op een hooger peil brengen en ten tweede is het mogelijk op veel ruimer schaal gelegenheid te geven aan onze be gaafde kunstenaars om naar voren te tre den. De misstand, dat deze kunstenaars vaak hun toevlucht in het buitenland heb ben moeten zoeken, dient voorgoed te ver dwijnen. Het is onze eerste plicht om aan goede zonen van ons volk een bestaans^- mogelijkheid te bieden. Hieruit moet niet geconcludeerd wor den, dat ook niet aan buitenlandsche krachten gelegenheid zal gegeven wor den hun kunnen te toonen. Dit is juist noodig om op de hoogte te blijven van wat buiten onze grenzen gepresteerd wordt en om den noodlgen stimulans aan onze eigen kunstenaars te geven. Het uitwisselen van goede krachten zal in de hand gewerkt worden. Goede amuse mentsmuziek is vanzelfsprekend wel- koin, doch ik wil hier duidelijk doen uitkomen, dat in den Nederlandschen omroep geen plaats meer wordt inge ruimd voor zoogenaamd hotjazz of „kreungezang". Het departement zal de richtlijnen geven voor de programma's. De uiteindelijke or ganisatie en uitvoering geschieden natuur lijk door den omroep zelf onder verantwoor ding van zijn leider. „Hoe zullen echter de verschillen in le vensbeschouwing tot nu toe in de verschil- lene omroepvereenigingen vertegenwoor digd tot uiting komen?" KERKELIJKE BELANGEN OP DEZELFDE WIJZE VERZORGD. „Zooals reeds werd medegedeeld zullen de kerkelijke belangen van de luisteraars op minstens dezelfde wijze verzorgd worden als tot nu toe. In de programma-afdeeling van de Nederlandsche omroep komt hier voor een speciale afdeeling waar vertrou wensmannen van de verschillende kerke lijke groepen onder eigen verantwoording de kerkelijke uitzendingen zullen verzorgen. De uitzendingen zelf geschiedep door het apparaat van den Nederlandschen omroep. Onder kerkelijke uitzendingen wordt datgene verstaan, dat het direct kerke lijke leven betreft, waarbij dit begrip ruim opgevat dient te worden. Politiek en dergelijke behooren hier echter zeer zeker niet toe, hiervoor zijn andere takken der programma-afdeeling be schikbaar. Wij zullen er zorg voor dragen, dat hier de belangen van het Nederlandsche volk en zoo noodig, die van onze volksgenooten in overzeesche gewesten en van stamverwan ten in andere deelen van de wereld, op de beste wijze behartigd worden. Ik reken er stellig op om op dit gebied van de kerke lijke overheden loyale medewerking te ver krijgen. DE FINANCIERING. De volgende vraag gold de financiering, zie hier het antwoord: „Tot nu toe beschikte de omroep uitslui tend over geldmiddelen uit vrijwillige bij dragen van de luisteraars. Deze idealisti sche grondslag heeft tot bewonderenswaar dige resultaten geleid, doch is in verband met de nieuwe doelstelling niet meer te handhaven. De Nederlandsche omroep stelt zich in dienst van het geheele Nederlandsche volk en daarom is het natuurlijk uitgesloten dat een groot deel van de luisteraats niet mee zouden dragen aan de. kosten. Tot nu toe waren slechts ongeveer de helft van de luisteraars zich hun plichten bewust. Ons land telde meer dan een half millioen klap- loopers op omroepgebied. Aan dezen ongewenschten toestand wordt nu een einde gemaakt door met ingang van 1 Januari 1941 een ver plichte radiobijdrage in te stellen. Elke toestelbezitter en elke aangeslotene aan een radiodistributie-bedrijf zal voortaan 75 cent per maand moeten bij dragen. Een deel hiervan komt ten goede aan den dienst der P.T.T. als vergoeding voor de kosten verbonden aan het innen dezer bijdragen, voor het verzor gen van de zenders, laboratoriumkosten enz. De rest komt geheel ten goede aan den Nederlandschen omroep en zal vol doende zijn om de plannen, zooals ik u die zoojuist ontwikkelde te dekken. Op het eerste gzicht lijkt het bedrag van 75 ct. per maand tamelijk hoog, doch in vergelijk wat men in het buitenland betaalt is het gering. Ih Duitschland draagt men bijvoorbeeld reeds jaren lang 2 mark per Inaand bij, dus ongeveer het dubbele. Ik ontveins mij niet, dat deze verplichte bijdrage aanvankelijk een terugslag op het aantal luisteraars zal brengen, doch ik ben ten volle overtuigd, dat dit slechts tijdelijk zal zijn en dat in een betrekkelijk korten tijd de Nederlandsche luisteraar verzoend zal zijn met dezen toestand en zijn bijdra ge gaarne zal offeren, omdat hij overtuigd wordt, dat hij waar voor zijn geld krijgt." „Kan er tegenover deze lastenverzwaring geen tegenwicht worden gesteld in den vorm van tegemoetkoming aan de luiste raars? Radio is een dure liefhebberij. EEN GOEKOOPE VOLKSONTVANGER. „Dat gebeurt ook. Wij zullen trach ten den Nederlandschen omroep te sti- muleeren en in de eerste plaats is het hiervoor noodig, dat een goedkoope doch goede volksontvanger in den han del wordt gebracht. We zullen ons met de radio-fabrikanten en met den radio- handel te zamen aan een tafel zetten en trachten het beoogde doel te bena deren. Vanzelfsprekend zijn hier nog ettelijke moeilijke vraagstukken op te lossen, doch waar een wil is, is een weg. Tevens zal dan onder het oog gezien worden of het niet mogelijk is, om den luisteraar met geringe financieele draag kracht tegemoet te komen in de betalings condities, opdat ook zij in staat zijn den aanschaf van zoo'n toestel te bekostigen. Voor denradiohandel en de fabrikanten is het stimuleeren van den verkoop v?in radio-toestellen natuurlijk van het groot ste belang en hier gaan onze belangen hand in hand. Hun medewerking is onont beerlijk, opdat ons streven dat succes moge hebben, waardoor de te nemen maat regelen gerechtvaardigd blijken." Ik kreeg van mijn nicht Aldegondr Een „heilwensch" voor Kerstfeest gezonden Nu ben ik niet grootsch, Maar ik had liever van Bootr Een flesch TIP by den Kerstboom gevonden 'n TIP VAN BOOTZ Inz. H. G. te Hilversum ontving een flesch TIP 6161 (Ingez. Med.) DE RADIO-DISTRIBUTIE CENTRALES. „En wat gebeurt er met de radio-distri butie?" „Deze methode van omroepverbrelding Is in ons land op groote schaal toegepast, veel meer dan in andere landen. Wij heb ben over de 800 radlo-dlstrlbutie-centrales en het ligt in het voornemen deze bedrij ven door den staat te doen naasten en te voegen onder den dienst der P.T.T. De hui dige eigenaars moeten natuurlijk op bil lijke wijze schadeloos gesteld worden. Op deze wijze zal het mogelijk zijn, dat de distributiediensten ten volle worden inge zet voor het zoo juist geschetste doel en tevens zullen de minder goed uitgeruste diensten verbeterd worden, waarbij de waarschijnlijkheid bestaat, dat enkele klei ne, niet loonende, centrales verdwijnen sullen. Er zal naar gestreefd worden, de bijdragen voor aansluiting aan een radio- distributiebedrijf te verlagen, om zoodoen de de gelegenheid te scheppen den kring der luisteraars te vergrooten." Nog verdere plannen?" „Onder den radio-omroep valt ook de tele visie, een techniek, die reeds bezig is uit zijn kinderschoenen te groeien. Ofschoon men nog lang niet is, waar men wezen wil, wordt het toch reeds duidelijker, dat dit Foto Van Vliet. Dit vroolijke groepje, tijdelijk wat onrus tig geworden doordat de „volksoploop" door snel opkomend water dreigde te wor den verstoord, nam Dinsdagmiddag op de banen der Leidsche IJsclub deel aan de wedstrijden voor de jeugd. Groot was die groep niet, en dat was jammer want het weer was ideaal en het ijs was prachtig, maar de voortvarendheid van het bestuur om zóó gauw al wedstrijden uit te schrij ven, had vele jongens en meisjes blijkbaar wat overrompeldOok de jeugd moet, naar het schijnt, eerst ingereden zijn voor dat zij aan wedstrijden kan deelnemen! Enfin, een volgend maal beter. De prijzen in de verschillende nummers werden als volgt gewonnen: Blokjesrapen voor meisjes van 710 jaar: 1. Lyddie Boon. 2. Marietje de Jager. Idem jongens van 710 jaar: 1. Aat van Hoeken. 2. Tom Moens. Hoepelwedstrijd voor meisjes van 1113 jaar: 1. Joosje Burgersdijk. 2. Kiddy Bur- gersdijk. Hinderniswedstrijd voor jongens van 11 13 jaar: 1. Wim Lub. 2. Reinder Schouten. Hardrijden voor jongens van 1416 jaar: 1. Bram Brouwer. Tweede aankomen de was H. J. de Jong, die in de finale kwam te vallen. De heer S. J. Koopmans heelt na alloop den uitslag bekend gemaakt en de prijzen uitgereikt, waarna de heer Planjer de rol van het Kerstmannetje vervulde en alle deelnemers verraste met een bon voor een koek of een consumptie. De Kerstdagen hebben slechts een zeer beperkte ijsvreugde gebracht. Wel waagde zich nog een enkeling op het ijs van de Kagerplassen, doch, zooals wij Dinsdag al schreven, het ijs was nog volkomen onbe trouwbaar en verscheidene waaghalzen moesten hun roekeloosheid dan ook met een nat pak bekoopen. Gelukkig bleef het daarbij. De baan van de Leidsche IJsclub bieef ook Eersten Kerstdag en gistermorgen nog geopend, doch de steeds toenemende dool maakte gistermiddag voorloopig weer een einde aan de ijspret. onderwerp de allergrootste aandacht ver dient. Het zal daarom noodig zijn om de ontwikkeling op den voet te volgen en eert uitgebreide studie van de toepassingsmoge lijkheden te maken. In het uit te breiden laboratorium van de P.T.T. zal het noodlge verricht worden, teneinde klaar te staan de televisie in ons land toe te passen, als de tijd daarvoor gekomen is." „Tot de verdere punten van het program ma van het departement van volksvoorlich ting en kunsten behoort de wetgeving op radio-omroep-gebied in ruimsten zin. Ik wil hiervan slechts aanstippen de te nemen maatregelen teneinde de storingen van de radio-ontvangst tot een minium te beper ken en het vraagstuk van de antennen, dit laatste zoowel bezien van aesthetlsch ge zichtspunt, als met het oog op storingen. Verder zijn aan de orde het samenstellen van voorschriften voor hen, die gerechtigd zullen zijn de officieele radioprogramma's uit te geven in den vorm van een periodiek zooals tot nu toe gebruikelijk was. In de eerste plaats komen hiervoor in aanmer king de kernen der huidige omroepvereeni gingen, om zoodoende in de toekomst de band met hun vroegere leden aan te hou den." Het gesprek bleek, op dit punt gekomen, reeds zooveel stof te hebben opgeleverd, dat besloten werd de lezers voor het overige te verwijzen naar de radiotoespraak van den heer van der Vegte, welke hij hedenavond te 18 uur zal uitspreken en de daarop vol gende uiteenzetting (waarschijnlijk op Zon dag 29 dezer) over de toepassing van het besluit omtrent de verplichte luisterbij drage. van hedenavond iot morgenochtend De maan komt heden op te 7.51 nor en gaat onder te 16.50 nar. ALGEMEENE KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Mo- lensteegbrug, gelegen over den Vliet, tot nader order voor alle rtjverkeer is afge sloten. 5182 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN S TRI JEN, Secretaris. Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Kolenhandelaren moeten hun voorraden volgens behoefte verdeelen (3e Blad). Organisatie van de ijsbestrijding (Binnen land. 5e Blad). Nieuwe distributiebonnen (2e Blad). Buitenland Diverse Kerstboodschappen (3e Blad). Slechts weinig strijd tijdens de Kerstdagen (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1