STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN LEiDSCH DAGBLAD Eerste t'ti Dinsdag 24 December 1940 PRUSVRRHC Uit de Omstreken Verspreide Berichten Binnenland De treinen te Woerden %/ïmdihgen. 7ml 10%/ios v. DAGBLADRECLAME Twee nieuwe fabrieken van de A.K.U. fe Arnhem RECHTZAKEN de provincie Kwantoeng. Het besluit is op grond van militaire noodzaak genomen. De woordvoerder van de persafdeellng der Japansche vloot in de Chineesche wateren heeft medegedeeld, dat alle havens voor alle schepen, met inbegrip van de schepen van derde mogendheden, van de Baai van Hangtsjau in het noorden tot Pakhol in het zuiden, gesloten worden. Kortelings zijn de havens en baaien in Zuid-China, vooral Tin- pak, Sjoei-toeng, Pakhoi en Loeng-men actief geworden als leverantiegelegenheld voor Tsjoeng-king, waarheen een voortdu rende "t-oom buitenlandsche schepen en jonken voer ten nadeele van de .Tapan- sche operatie, aldus de woordvoerder. De woordvoerder verklaarde verder, dat de schepen en bemanningen van derde mo gendheden thans deze gebieden moeten ver laten, voordat de blokkade effectief wordt, hetgeen geschiedt heden te middernacht. Te zamen met de blokkade, welke op 15 Juli en op 10 Augustus werd afgekondigd, zullen de leverantiewegen van Tsjoeng-king door Hong-kong, Kwang-tsjauwan afgesne den worden, terwijl de Japansche aanvallen op den Birmaweg de bruikbaarheid van dien toegang hebben verminderd Op die wijze ls een „zware slag" toegebracht aan de oor logsinspanning van Tsjoeng-king. DE JAPANSCHE BEGROOTING. De Japansche minister van financiën Kaweda deelde over de begrooting voor het volgend jaar o.m. mede: 400 millioen yen ls uitgetrokken voor de wederaanvulllng der nationale defensie, 100 millioen voor militair hulpbetoon, 10 mil lioen voor wetenschappelijken vooruitgang, 210 millioen voor uitbreiding der industrieele productie, 30 millioen voor economische controle, 10 millioen ter bevordering van den overzeeschen handel, 10 millioen voor de ontwikkeling der scheepvaartindustrie. 20 millioen voor de ontwikkeling der burger luchtvaart, 670 millioen voor het overbren gen op speciale rekening van buitengewone militaire uitgaven en 40 millioen voor het overbrengen op speciale rekening voor sub sidies aan provinciale besturen. De gewone begrooting voor het belastingjaar 1940/41 zal In totaal 6860 millioen omvatten, zijnde een stijging met 760 millioen vergeleken met de loopende begrooting. Een bedrag van 1880 milloen moet door uitgifte van paoier ge dekt worden. De minimum-rijstprijs ls verhoogd. DE QUEEN MARY TROEPEN- TRANSPORTSCHIP. Naar te Berlijn is vernomen, vervoert het 81.253 brt. metende stoomschip Queen Mary dat bij het uitbreken van den oorlog naar New-York was gevlucht en daar maanden lang was opgelegd, troepen tusschen Australië, Bombay en Egypte. Het schip zou 6000 man kunnen vervoeren. Het is ver bouwd om als troepentransportschip te kunnen dienen en met camouflage-kleuren beschilderd. De wapening bestaat uit stuk ken geschut van 15 c.M. (D.N.B.l NOORSCH TANKSCHIP VERLOREN GEGAAN. ZILVEREN JUBILEUM. De heer M. Nieuwkerk herdacht heden het feit, dat hij vóór 25 jaar bij de N.V. v.h. Gebroeders Pel in dienst trad. Hedenmorgen werd de jubilaris met zijn ge-in ten kantore door directie en .commis sarissen ontvangen, bij welke ontvangst bloemen werden aangeboden. De directeur, mr. J. Pel complimenteerde hem met dit heuglijke feit en bracht in zijn toespraak speciaal naar voren, dat Nieuw kerk iemand is, die steeds voor een ieder klaar staat en voor wien nooit iets te veel is. Spreker hoopte dan ook, dat de jubilaris nog vele jaren zijn krachten zal mogen ge ven in dienst van de N.V. Deze wensch ging vergezeld van een enveloppe met inhoud. terwij1 de directeur verder mededeelde, dat de Maatschappij voor Nijverheid en Handel het diploma voor 25-jarigen dienst had be-' schikbaar gesteld. Namens het kantoorpersoneel werd den jubilaris een schemerlamp aangeboden, terwij! het fabriekspersoneel zijn geluk- wenschen aanbood eveneens vergezeld van een geschenk in couvert. De jubilaris dankte voor al 't goede wat hem ten deel viel. Na nog eenigen tijd in hét directiekantoor bijeen te zijn geweest, waarbij versnaperingen werden rondge diend, werd hem de gelegenheid gegeven den verderen dag in familiekring door te brp^en. NEUTRALE LEIDSCHE WERKLOOZEN- VEREENIGING „D.S.S." De Werkloozenver. „Door Samenwerking Sterk" heeft haar éénjarig bestaan gevierd. Bij de opening der bijeenkomst, schetste de voorzitter, de heer Bohemen, de moeilijk heden, welke D.S.S. heeft doorgemaakt. Hij wekte dan ook de leden op om in verband met den moeilijken toestand van heden zoo veel mogelijk te willen bijdragen voor de ontspanning der werkloozen. Daarna bood de heer Bavelaar namens de leden het be stuur een voorzittershamer en een water- stel aan. Vervolgens brachten de leden ver schillende voordrachten ten gehoore, waar door de avond een zeer gezellig verloop had. D.S.S. kan op een zeer geslaagden avond terugzien. AUTO'S EN MOTORBOOTEN IN 1941. De inspecteur der directe belastingen hier ter stede deelt ons mede, dat houders van motorrijtuigen en pleziervaartuigen, die deze gedurende het geheele kalenderjaar 1941 niet wenschen te gebruiken en deze willen laten verzegelen, dit vóór 20 Januari a.s. schriftelijk bij hem moeten aanvragen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen. Ingenieurs-Bureau voor Bouwnijverheid. Hooge Morschweg 2, 4, 6, 8, Oegstgeest. Nieuwe Commissarissen: Ir. F. G. Waller, Delft; ir. J. F. Pock, Kerkrade; jhr. ir. W. Six, Eindhoven; C. R. A. van Stolk, Rotter dam en ir. W. H. B. van Dunné, Dieren. N. Disseldorp, Gooweg 8, Noordwijkerhout melkhandel.* Uittredend Eigenaar: N. Disseldorp, Noordwijkerhout. Nieuwe Eigenaar: N. S. Disseldorp, Noordwijkerhout. VERBETERING. In ons Blad van-Zaterdag j.l. laat onze verslaggever den voorzitter der Leidsche Kunstvereeniging, mr. J. Slagter ter gele genheid van de opening der tentoonstelling van werken van Marius Bauer o.m. zeggen, dat Bauér's etsen sterk onder den invloed vaig Rembrandt zouden zijn ontstaan. Dit is, aldus schrijft de heer Slagter ons, on juist. Spr. vergeleek' alleen de teekeningen (juist niet de etsen!) van Rembrandt en van Bauer als de eerste sponane reactie van den kunstenaar op zijn onderwerp; iets, wat hij dan later op andere wijze uitwerkt. In de tweede plaats dient de zin „Spreker heeft alhans nooit iets gezien dat deze schilder iets te verbeteren had" te worden gelezen: „Spr. heeft althans nooit iets ge zien van Hollandsche schilders, die in het nabije of verre Oosten schilderden, dat met kunst veel had uit te staan. „MET WATT EN Vi WATT OP AVONTUUR" Het ijs is een duchtige concurrent geble ken voor het gezelschap „De Hagenaars," dat gistermiddag in de groote Gehoorzaal een voorstelling had 'aangekondigd van „Watt en Yz Watt op avontuur", een bur lesque in drie bedrijven. Naar schatting woonden ruim honderd kinderen deze voor stelling bij, zoodat de zaal met het groot aantal leege stoelen een weinig gezelligen aanblik bood. Het gebodene op het tooneel vermocht niet de kille sfeer weg te nemen. Het geheele stuk hing aan elkaar van „vallen en opstaan.' en de:d sterk herinne ren aan de gooi- en smijtfilms uit de be ginperiode der zwijgende film. Van eenige paedagogische tendenz was althans in de eerste twee bedrijven geen sprake om van artistieke of aesthetische hoedanig heden maar niet eens te spreken. Achteraf b?-r" ->uwd kr iden we den afwe zigen dan ook niet anders dan gelijk geven. twee fabrieken in nauw verband met el kaar staan, zoowel commercieel als wat de technische samenwerking betreft, waar door in de oprichtingskosten een enorme besparing gemaakt wordt. Besloten is om defabrieken te bouwen op het terrein, dat door de gemeente Arn hem reeds gedeeltelijk was voorbereid voor industrieterrein ,op de plaats waar Gelder- sche IJsel en Rijn uit elkaar gaan. WACHTEN NIET MEER OP AANSLUITING. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de van Woerden naar Utrecht ver trekkende treinen te Woerden niet meer op aansluiting van de van Lei den komende treinen wachten. Uitgezonderd trein 567, die te 20.56 van Woerden vertrekt en 10 minuten wacht. HET IJS N DE OMGEVING. Naar wij vernemen kan op den Kogjes- polder nabij het dorp de Kaag thans goed schaatsen gereden worden. Het ijs verkeert daar over een groote oppervlakte in fraaie conditie. Uw dame, ik bedoel uw koningin, staat schaak meneer Jansen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloemkool I f. 15,3016, idem II f. 3,80—5,60 per 100 stuks; gele andijvie 50—76 ct., groene andijvie 20—21 ct., boerenkool 16—22 ct. per kist van 6 KG. Roode kool f. 4.10—4.50; gele kool f. 3,103.80 p. 100 KG. Waspeen f.;l,20 1,65, kroten 45—50 ct. per kist van 20 KG. KATWIJK. GEMEENTERAAD. Aanbieding Gemeentebegrooting 1941 Verhooging der opcenten. De Raad van Katwijk vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester mr. Wol- deringh v. d. Hoop. Na mededeeling van ingekomen stukken, waarbij o.a. het onderwijs in de lichamelijke opvoeding besproken werd, dat op alle scholen verplicht gesteld zal worden, als mede bericht van den heer Haasnoot dat hij in verband met zijn gezondheidstoe stand als raadslid bedankt, werden herko zen de heeren W. Panman en P. A. Schone- veld en gekozen de heer C. Rijnsent, zulks in de plaats van den heer N. Bos, die we gens ziekte bedankt had. De benoeming van een lid der Belasting commissie werd aangehouden tot de vol gende vergadering. Hierop werd opnieuw vastgesteld de ver ordening op 'de heffing en invordering van premierechten en de verordening op de heffing en invordering van kadegelden, zulks na opmerkingen van eenige leden over diverse artikelen dezer verordeningen. Vervolgens werd besloten medewerking te verleenen voor de aanschaffing van schoolmeubelen enz. ten behoeve van de- Chr. Opleidingsschool te Katwijk Zee, zulks krachtens art. 72 der L. O. wet 1920. Z. h. st. werd vervolgens goedgekeurd de wijziging der verordening op de heffing der keurloonen en die tot het verleenen van een credit aan de Ver. Kleine Zelfstandige Tuinders en wel in totaal en bedrag van f.,7000 zijnde een voorschot voor het aan- koopen van- zaad, mest enz. voor hun be drijven, zulks onder zekere bepalingen. Hierop werd behandeld een voorstel tot het verstrekken van een geldleening tot een maximum van f. 4500 aan de Ver. v. Vreem delingenverkeer. Dit stond in verband met het feit, dat naar aanleiding van het overlijden van den heer C. L. Karndorffer, diens erven het voornemen hebben tot publieke verkooping van het pand Badhuistraat 10, waarin het informatiebureau van de V.V.V. gevestigd is, over te gaan. De erven zijn bereid het bewuste ge bouwtje aan de V.V.V. te verkoopen voor f. 4200. Teneinde het de vereeniging mogelijk te maken de kosten van de overdrachtacte en die vallende op de vestiging der hypotheek te voldoen, hebben B. en W. gemeend het bedrag der te verstrekken leening te moe ten stellen op een maximum van f.4500, zulks onder bepaalde voorwaarden. Nadat er tijdens een korte bespreking op gewezen was, dat hier sprake is inzake d- terugbetaling van een vertrouwens kwestie, werd het voorstel goedgekeurd. Goedgekeurd werden vervolgens tevens voorstellen tot het verleenen van machti ging tot het aangaan van kasgeldleeningen en tot het wijzigen van de gemeenschap pelijke regeling inzake hulpverleening in geval van brand, alsmede dat tot het uit het Grondbedrijf nemen van gronden. Opnieuw werd vastgesteld het besluit in zake het delegeeren van bevoegdheid met betrekking tot het verhuren en verpachten van gemeente-eigendommen. Voorloopig werd vervolgens vastgesteld de rekening 1939 der licht- en waterbedrij ven; van het grondbedrijf 1939 en van den schoolartsendienst 1939. Ook de gemeenterekening 1939 werd voor loopig vastgesteld. (Gewone dienst: ont vangsten f. 827.583.88, ultg. f. 821.888.96, ba tig slot f. 5694.92; kapitaaldienst: onvang- sten f. 918.836.56, uitgaven f. 911.441.05, ba tig slot f. 7395.51). Ten slotte volgde de aanbieding der ge meentebegrooting en der begrootingen van de bedrijven voor 1941. De voorzitter deelde hierzij mede, dat de opcenten op de Gemeentefondsbel-asting met 20 zijn verhoogd (van 55 op 75) en dat 180 opcenten worden geheven op de Perso- neele Belasting. De eindcijfers der Gemeentebegrooting 1941 luiden als volgt: Gewone dienst: Inkomsten en uitgaven f. 993.813.01; kapitaaldienst: inkomsten en uitgaven f. 363.038.22. Tijdens een korte rondvraag werd o.a. verzocht een vrouwelijke ambtenaar aan te stellen op het Distributiekantoor en er ook op gewezen, dat de Ver. v. IJsbestrij- ding actief zal zijn om tijdens de vorst den Rijn open te houden. Hierna werd deze vergadering, die in re cordtijd was afgehandeld, met gebed ge sloten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Op het Ijs gevallen. De 13-j. C. N. viel op het ijs en moest zich onder geneeskundige behandeling stel len. Dr. H, constateerde een gebroken pols en legde een noodverband, waarna het meisje voor verdere behandeling naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden werd vervoerd. KATWIJK AAN ZEE. Teraardebestelling van den heer J. Parlevliet. Velen woonden gistermiddag de teraar debestelling van het stoffelijk overschot van den heer J. Parlevliet bij. In den rouwstoet liep mee de heer J. Holtrust oud-hoofd van de Chr. School in de Burgersdijkstraat, waarvan de overle dene medeoprichter en bestuurslid is ge weest. Toen de kist in het familiegraf neergela ten was, sprak ds, J. C. Gilhuis de grafrede uit. Spr. wees op de afhankelijkheid van het leven en op het Licht van het Kerst feest en het Evangelie, waarbij men troost vindt. In dit geloof heeft de nu overledene geleefd en hij ls er ook in gestorven. Ge zongen werd ps. 84 6. De zoon van den overledene de heer L. Parlevliet dankte namens de familie voor de laatste eer zijn vader bewezen. Het voormalige Tolhuis verdwijnt. De heer W. de Ruijter is gisteren begon nen met het sloopen van het voormalige Tolhuis tusschen de beide Katwijken. Indien U in één van boven staande vakjes bij hel artikel, waaraan U de voorkeur geeft een kruisje zet^^,de adver tentie uitknipt en met een ledige huk als drukwerk aan ons adres inzendt, ontvangt U een blokvan de gewensch- te soort gratis! Kinderen, help moeder mee, dan krijgen jullie een aardige verrassing. Hoofdkantoor, van Aerssenstraat 45 Den Haag, Tel. 552447 5078 (Ingez. Med.) Kerstwijdingsavond Ned. Bond van Chr. Fabrieks- én Transportarbeiders. Vele leden met hun vrouwen van de plaatselijke af deeling waren gisteravond opgegaan naar de Zaal voor Prot. Belan gen om dezen Kerstwij dingsdienst bij te wonen, waarin voorging ds. Fr. J. Broeyer. Medewerking werd verleend door het ge mengd koor der Jong Hervormden onder leiding van den heer L. Haasnoot. Koor zang werd afgewisseld met gemeenschap pelijk gezang. Voor zijn Kerstrede had ds. Broeyer gekozen, wat geschreven staat in Lukas 2 814. Geëindigd werd met het zingen van ps. 150 3 en de zegenbede. Uitkeering „Winterhulp Nederland". Voor deze gemeente is van de Winter hulp voor onmiddellijke hulpverleening reeds een bedrag van f.600 toegezegd; met de uitdeeling is al reeds begonnen. SASSENHEIM. Het geschenk van burgemeester Gouverneur In het gisteren door ons geplaatste ver slag betreffende het afscheid van Burge meester Gouverneur is abusievelijk wegge vallen het gedeelte, waarin vermeld staat, dat de burgemeester de gemeente een ge schenk heeft aangeboden. Dit geschenk be staat uit een gedenksteen waarin gebeiteld zijn de woorden: „Ter eerbiedige nagedachtenis aan de voor het Vaderland gesneuvelde zonen van Sassenheim 1015 Mei 1940. Th. J. Beek man, F. J. van Breukelen, L. Noort, M. Ver- couteren. C. J. v. d. Zon". Na afloop der vergadering was deze steen reeds in de hal van het gemeentehuis aan gebracht. Afscheid van de brandweer. De burgemeester heeft ook officieel af scheid genomen van de brandweer. De heer J W. N. Bakker bracht hem hartelijk dank voor alles, wat hij voor de brandweer ge daan heeft en bood hem een stoffelijk blijk van waardeering aan. VOORSCHOTEN. De dienst der doktoren. Op len Kerstdag wordt deze waargeno men dr. M. v. d. Stoel, telef. 56 en door dr. H. J. Keegstra, telef 120. Op 2en Kerstdag wordt deze waargenomen door dr. M. v. d. Stoel, telef. 56 en door dr. C. J. Kerkhof telef. 93. Gevonden voorwerpen: een kinderbeursje met inhoud, een bus inhouden:1e olieachtige vloeistof; een wol len handschoen (dames), geblokt; een roo de kinderdas; een oud heerenrijwiel. In lichtingen bij dc politie. Aanbesteding. Het gemeentebestuur heeft aanbesteed het afbreken van het huis Molenlaan 10, alhier. Inge rd werden 6 biljetten. K. B1 kker, Winkel (N. H.) f390.—; Doorgeest en Kuyper, Zaar-' f. 285.—: H. Binncn- Leiden f. 197.C. J. van Valderen, Leiden f.190.J. F. Meegdes, Voorscho ten f. 190.W. Rijsdam, Voorschoten f. 138 lie inschrijvers met t^Jietaling ..Jor de gerr *»nte. Het werk is gegund aan W. Rijs dam, die dus f. 138.— van de gemeente ontvangt. 2—1 Het Noorsche Roode Kruis meldt, volgens „Aftenposten", dat het motortankschip „Havboers", thuisbehoorende te Oslo, ver loren is gegaan. De „Havboers" was 12.467 b.r.t. groot 19 leden der bemanning zijn om het leven gekomen. Het schip voer on der Britsche controle. (D.N.B.) HET FRANSCHE PARLEMENTARISME. De consultatieve kamer (Assemble con sultative) waarvan maarschalk Pétain. om streeks acht dagen geleden de instelling in den ministerraad aankondigde, zal nog voor het einde van- het jaar gevormd wor den. naar uit Vichy gemeld wordt. Deze vergadering moet tot het'in werking treden van de complete nieuwe grondwet de rol van een soort voorloopig parlement op zich nemen. De samenstelling van dit voorloopig lichaam zou er, naar het heet, als volgt uitzien: in totaaj telt de vergadering hon dend vijftig leden. Honderd van hen zijn voormalige kamerleden, en senatoren. De keuze van deze afgevaardigden geschiedt zoodanig, dat zooveel mogelijk uit ieder de partement een gewezen parlementslid af komstig is. De overige vijftig leden worden door maarschalk Pétain benoemd, waarbij him verdiensten Jegens het land den door slag geven; onder deze vijftig bevinden zich tevens vertegenwoordigers van econo mische en beroepsgroepen. (D.N.B.) DE LEVENSMIDDELENPOSITIE VAN JOEGOSLAVIË. De Joego-Slavische minister van land bouw heeft over alle Joego-Slavische zen ders een toespraak gehouden, waarin hij gesproken heeft over de in den jongsten tijd steeds meer toenemende klachten over de slechte levensmiddelenvoorziening der steden. De minister verklaarde, dat het grootste deel der Joego-Slavische boeren in het ge heel niet zooveel produceert, dat zij hun eigen behoeften hiermede kunnen dekken. Bovendien hebben de boeren dit jaar een groot gedeelte van wat zij anders op de markt gebracht zouden hebben, achterge houden. Daarenboven wordt door de be volking ook op andere gebieden geham sterd. Op deze wijze zijn 10.000 wagons gvaan. suiker Koffie en andere le vensmiddelen aan het algemeen verbruik onttrokken. De regeering heeft van haar kant alle maatregelen genomen, om de voedselvoor ziening te waarborgen. De bevolking kan ervan overtuigd zijn. dat in Joego-Slavië genoeg brood voor iedereen aanwezig is, doch dit hangt in de eerste plaats af van het verantwoordelijkheidsgevoel van ieder een tegenover het algemeen belang. e ruggeqraal van elk goed reclame-plan Op de buitengewone algemeene verga dering van aandeelhouders van de Alge meene Kunstzijde Unie N.V. van 29 Novem ber j.l. heeft dr. F. H. Fentener van Vlissin- gen eenige mededeelingen gedaan over de financiering der plannen voor een cel- vezelfabriek en een stroocellulosefabriek. Thans kan daaromtrent nog iets na ders worden gezegd n.l., dat voor deze financiering uitgegeven is een bedrag van f.10 mill, aandeelen uit porte feuille tegen een koers van 112l/s. De bouw van de beide fabrieken zal geschieden door de A.K.U. zelf en on der leiding van de directie en den tcchnischen dienst van de A.K.U. Met dezen bouw zal ongeveer een bedrag van f. 13 a f. 14 millioen gemoeid zijn. Voor de oprichting van de stroocellulose fabriek zal een afzonderlijke n.v. ge sticht worden, die den naam zal dra gen „N.V. maatschappij tot stroover edeling", afgekort „Sove". Deze maatschappij zal een gestort kapitaal hebben van f. 4.mill., dat geheel geplaatst wordt bij de A.K.U. Bovendien zal deze maatschappij voor een bedrag van f. 5 millioen inkomstobli gaties uitgeven, die geheel ondergebracht zijn bij de n.v. maatschappij voor indus trie-financiering en waarvoor de secreta rissen-generaal van de departementen van financiën en van handel, nijverheid en scheepvaart hun toestemming hebben ge- geven. A j Het blijft echter het voornemen, dat de HAAGSCHE POLITIERECHTER. Herrie in de tram. Er was herrie ontstaan in de tram naar Noordwijk. De tram had gestopt, omdat er een lastige passagier was. en de conducteur had dien klant uit de tram gezet. Toen kwam er een andere passagier, die ook al 'niet zoo gemakkelijk bleek te zijn. Een con troleur wilde dien man buiten de tram hou den, maar deze reed al weer, waardoor de passagier een eindje werd meegesleurd. Hij maakte zich zoo kwaad, dat hij den contro leur een klap op net oog gaf. Als gevolg van die gebeurtenis moest hij wegens mishan deling terecht staan en de verdachte be toogt" j dat hij zoo driftig was geworden omdat hij een arm niet kon gebruiken, aan gezien die verwond was. De Officier vorderde f. 20.— boete subs. 20 dagen hechtenis en de Politierechter ver oordeelde tot f. 10.— boete subs. 10 dagen hechtenis.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2