BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Haancteg 23 December 1940 Derde Blad No. 24770 SflllKQTROPID De niewe speldjes voor de Wïnterhulpcollecte Sfste Jaargang Onthulling Oorlogsmonument te Delft Aardappelprijzen vastgesteld De Nederlandsche Arbeidsdienst NEDEPLANDSCHEN ARBEIDSDIENST Vrij groote kwantums slachtvee aangebodem FAILLISSEMENTEN EEN PLECHTIGE GEBEURTENIS. Ie aanwezigheid van vele genoodigden en 9ud-milltairen is Zaterdagmiddag op de algemeene begraafplaats „Jaffa'1 te Delft het oorlogsmonument, dat aldaar werd ge plaatst ter nagedachtenis van de in en rondom Delft gevallen Nederlandsche mi litairen op plechtige wijze onthuld. De genoodigden, onder wie familieleden van de gevallenen, werden in de aula ont vangen, waar een verversching werd aange boden. De organist de heer J. H. Storm, bespeelde inmiddels het orgel. Vervolgens begaven de genoodigden zich naar het monument. De harmoniekapel van De Gist- en Spiritusfabrieken en van de Oliefabrleken „Calvé Delft" te Delft, speelde onder leiding van den "heer D. F. Bandel, „O Heer, die daar des hemels tenten spreyt" waarna door het mannenkoor „Die Deut sche sanghers" werd gezongen „Tenebrae factae sumt" Van Haydn. Nadat nog gezongen was: Et inclinato capite emisit spiritum, nam res. majoor W. J. Richter, het woord. Hij zeide, dat dit monument een aanden ken zal zijn aan de oorlogsdagen van Mei 1940. De namen van de gevallenen zijn in steen gebeiteld en het moge hun nabe staanden een troost zijn te weten dat zij als flinke eerlijke mannen streden voor ons geliefd Nederland. Spr. bracht voorts dank aan degenen, die tot de totstandkoming van dit monument hebben meegewerkt. De generaal-majoor W. F. A. Hackstroh, oud-inspecteur der infanterie en oud-com mandant van de depots der infanterie' ont hulde vervolgens het monument. Hij gewaagde van den goeden geest, welke steeds bij de depots heeft geheerscht en gaf uitdrukking aan zijn deernis met hen, die grootendeelsop jeugdigen leeftijd bij de verdediging van hun vaderland het leven hebben moeten laten. Spreker zeide, overtuigd te zijn, dat dit monument de herinnering zal leven dig houden aan de zware dagen, welke onze weermacht heeft doorstaan. Moge het voor de jongeren een aansporing zijn tot moed, trouw en plichtbetrachting, gelijk betoond werd door hen, die vielen. Het monument werd hierna door majoor Richter overgedragen aan den burgemees ter van Delft, mr. G. van Baren, die daarop met een rede antwoordde. De burgemeester zeide o.a.: Dit monument bedoelt meer- dan het eeren van de dooden ln gewonen zin. Het bedoelt te eeren-: gevallenen in den strijd voor het vaderland. De groote liefde voor het eigen volk en het eigen land sleepte hen ten grave. Zoo gezien zijn wij allen één groote Nederlandsche familie, die treurt om het verlies van haar zonen. Bovenal echter hebben wij de nagedachtenis van deze dap pere mannen te eeren en wij zullen dat des te getrouwer en des te inniger doen naarmate wij zelf echte vaderlanders zijn. „Die Delftsche sanghers" zongen vervol gens de litaney van Schubert, waarna tij dens het spelen van een treurmarsch door de harmoniekapel, de aanwezigen langs het monument defileerden. Aan den voet van het monument werden tal van kransen neergelegd. Hierna bestond er voor het publiek gele genheid om het monument in oogen- schouw te nemen en kransen en bloemen neer te leggen. Diep onder den indruk van deze plech tige gebeurtenis verlieten de aanwezigen den doodenakker. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat met ingang van gisteren de volgende prijzen voor consumptieaardappelen gelden per kg. bij verkoop aan den - consument of afge haald aan den winkel. 1. Klel-aardappelen van de rassen Zeeuwsche bonte en blauwe,' roode star, furore, Westeinder bonte en blauwe, Koop- mans blauwe (maat 30 opwaarts) f. 0.08. 2. Klel-aardappelen van de rassen Eigenheimers, bonte en blauwe Eigenhei mers, Bevelanders, Noordeling, Duivelander, Iduna, Iris, Komeet, Llmosa, Bato, Natio naal, Populair, Deva, West-Brabander, Wll- po, Present, Record Souvenir, Robijn f. 0.7'/i 3. Klel-aardappelen van het ras Bintje f. 0.07; 4. Klei-aardappelen van het ras Alpha, industrie f. 0.07; 5. Zand-aardappelen en fabrieksaard appelen f. 0.06'/2- Voor drielingen van de klei-aardappelen vallende onder de groepen 1 tot en met 4 zijn de prijzen 1 cent per kg. lager. Alle bovenstaande prijzen mogen, indien de aardappelen aan huis worden bezorgd wor den verhoogd met ten hoogste 1 cent per kilogram. Bovenstaande prijzen gelden niet, indien de aardappelen rechtstreeks van telers wor den gekocht. Dit is uitsluitend geoorloofd, indien aan den teler daartoe door den pro vincialen voedselcommissaris vergunning is verleend. Door de telers mogen in rekening worden gebracht de hieronder vermelde telersprijzen, vermeerderd met het bedrag van de kosten aan vracht en dergelijke: De onder 1 genoemde klei-aardappelen f. 4.25 per 100 kg.; de onder 2 genoemde klei-aardappelen f. 3.75 per 100 kg.; de onder 3 genoemde klei-aardappelen f. 3.25 per 100 kg.; de onder 4 genoemde klei-aardappelen f. 3.10 per 100 kg.; zand- en veenaardappelen f. 3 per 100 kg. Tegen overtreders zal gestreng worden opgetreden. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat ook de koopers straf baar zijn, "Indien zij aardappelen betrekken tegen hoogere dan de vastgestelde prijzen. NEDERLANDERS VAN 18.23 JAAR MELDT U AAN BIJ DEN Zooals 'men weet, zal er tot 15 Januari a.s. voor jonge Nederlanders gelegenheid bestaan zich ten gemeente-huize voor den Nederlandschen Arbeidsdienst als vrijwilli ger aan te melden. Om aan het nieuwe instituut grootere be kendheid te geven is een affiche ontworpen dat van het streven in den Arbeidsdienst een samenvattend beeld geeft. Men ziet er de figuur van den werker op, die met den zwaar-gevulden kruiwagen recht op den toeschouwer komt aangere den. In den achtergrond heft een groote ge- styleerde hand eenige korenaren op als symbool van de vruchten der aarde, welke, door den arbeid aan den vaderlandschen bodem, voor ons volk gewonnen worden. De tekst luidt: Nederlanders van 18 tot 23 jaar. Meldt U aan bij den Nederland schen Arbeidsdienst. Het ontwerp voor het affiche is van den werkmeester uit den Opbouwdienst G. A. Reimers. A. A. C. DE VRIES ROBBÉ In den leeftijd van 43 jaren is Zaterdag te Gorinchem overleden de heer A. A. C. de Vries Robbé, president-directeur van de Constructiewerkplaatsen „De Vries Robbé en Co. N.V." aldaar. s DR. G. VAN DIJK OVERLEDEN. In den ouderdom van. 63 jaar is te De Bilt overleden dr. G. van Dijk, directeur van het Ned. Meteorologisch Instituut.. Dr. Van Dijk trad in 1907 bij het Mete orologisch Instituut in dienst als adjunct directeur, speciaal belast met de leiding der afdeeling voor aardmagnetisme. Sinds 1924 wac hij directeur. DE LOONBELASTING VOOR DE GEPENSIONNEERDEN. De pensioenraad deelt mede, dat in vér band met de ingevoerde loonbelasting alle ten laste van het algemeen burgerlijk pen sioenfonds gepensionneerden van dien raad een formulier thuis ontvangen, dat door hen moet worden ingevuld en zoo spoedig mogelijk, althans binnen twee dagen, aan den pensioenraad moet worden teruggezon den in bijgevoegde retourenveloppe. DE INLEVERING VAN OUDE BATTERIJEN Een interessante proef. Men schrijft ons: In verband met den oproep aan particu lieren en handel om mee te werken een tekort aan materiaal voor droge batterijen te voorkomen door bij aankoop van een nieuwe batterij een oude in te leveren, vernemen wij van officieele zijde, dat het hier een bijzonder interessante proefne ming geldt. Ofschoon men bij oppervlak kige beschouwing zou kunnen meenen, dat deze kwestie het gemakkelijkst en het snelst zou worden opgelost door eenvou dig een verbod tot verkoop van nieuwe zaklantaarn- en andere droge batterijen uit te vaardigen wanneer niet tegelijk een oude wordt ingeleverd, meent men te be- jvoegder plaatse, dat men daartoe thans "nog niet behoeft over te gaan. Op zichzelf genomen zou een gedwongen inlevering van oude batterijen de doeltreffendste methode zijn. Het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart geeft er echter sterk de voorkeur aan vooral met het oog op de op andere gebieden reeds bestaande, onvermijdelijke verbods bepalingen daar zoo min mogelijk nieu we aan toe te voegen. Bovendien zou bij spontane medewerking van het publiek den winkelier veel werk en administratie bespaard worden. Wanneer deze proefne ming slaagt zullen wij niet'alleen het ge mak van onze lantaarns etc. mogen hou den, doch bovendien zou daarmee het be wijs geleverd zijn dat publiek zoowel als winkeliers vrijwillig kunnen bijdragen tot het vermijden van ingrijpen van hooger hand in die gevallen waar dit mogelijk is. AFSCHEID Dr. H. B. HOLSBOER. In tegenwoordigheid van vele belangstel lenden heeft dr. H. B. Holsboer na een 27-jarige werkzaamheid als directeur der Hoogere Textielschool te Enschedé afscheid genomen. Deze plechtigheid zou reeds de zen zomer zijn geweest, maar kon toen niet doorgaan wegens een ongeval dat dr. Hols boer was overkomen. Bij het afscheid waren ook de burge meester van Enschedé, vertegenwoordigers van de Fabrikantenvereniging te Enschede het bestuur van de Vereeniging van Gedi plomeerden der school en het bestuur der Enschedesche HoogereTextielschool Ver eeniging aanwezig. Gesproken werd door burgemeester Rückert en de heeren H. B. N. Ledeboer (namens de fabrikantenvereeniging) G. Hukker (voorzitter der textielschoolveree- niging), J. van Sillervoldt uit Goor (na mens de Vereeniging van gediplomeerden der school), A. Ledeboer (namens de com missie van toezicht op het nijverheidson derwijs) en dr. Th. J. F. Mattaar (direc teur der school). Hierna dankte dr. Holsboer voor de waar- deerende en ook voor de stoffelijke blijken van waardeering. ORDE VAN ADVOCATEN. Te 's-Gravenhage heeft de jaarlijksche vergadering plaats gehad van de orde van advocaten bij den Höógen Raad der Ne derlanden. De aftredende deken, jhr. mr. E. C. U. van Doorn werd als zoodanig her kozen, terwijl in de plaats van mr. C. J. de Vries, lid yan den raad van toezicht, die zich niet herkiesbaar Jfoad gesteld, gekozen werd mr. A. F. Visser van IJzendoorn. VERVANGING GEMEENTESECRETARIS VAN AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor te besluiten de vervanging van den gemeentesecretaris door mr. F. J. Fran ken, administrateur der afdeelingen alge meene zaken en militaire zaken der ge meentesecretarie goed te keuren. DE RIJKSCOMMISSARIS BEZOEKT HET MARINEHOSPITAAL TE HEILOO. De rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquart heeft Zaterdagmiddag, vergezeld van den generaal der vliegers, Fr. Chris tiansen, den commandant der marine, ad miraal Hienast en den Sturmbannführef graf Montz, een bezoek gebracht aan het marinehospitaal te Heiloo. 5008 (Ingez. Med.) NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN HANDELSAGENTEN. Te Amsterdam hield de Nederlandsche Vereeniging van Handelsagenten haar jaar lijksche algemeene vergadering onder hi ding van den vice-voorzitter, den heer Joh. Bücker. De periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren A. Appel, A. B. MSrkus en W. R. Weentnk, stelden zich niet herkies baar. in hun vacatures en in die van do heeren B. Adler en S. Kool, die lusschen- tijds bedankten, werden de heeren H. J. Gregorius, B. A. Iserief, J. Overdorp, J. F. G. Sluijter, W. H. Weber en C. Worp tot be stuursleden benoemd. De heer Joh. Bücker werd tot voorzitter gekozen. HENRIETTE VAN DER MEIJ 90 JAAR Zaterdag heeft mej. Henriette van der Meij, in haar woning aan het Rozelaantje te Laren (N.-H.) onder zeer veel bewijzen van belangstelling haar negentigsten ver jaardag gevierd. Reeds vroeg in den mo,rgen mocht de krasse jarige een stroom van ge- lukwenschen, bloemen, enz., ontvangen. Ook kwamen talrijke vrienden en bekenden haar persoonlijk gelukwenschen. Een 26-tal kinderen van bewoners van hgt Rozenlaan tje kwam haar een aparte doch zeer har telijke hulde brengen. Ook de bewoners van dit laantje lieten zich niet onbetuigd. Na mens hen werd mej. van der Meij een fraaie ets aangeboden voorstellende het stadhuis te Middelburg, de stad waar zij zoovele ja ren haar journalistieken arbeid heeft ver richt. VERSPREIDE BERICHTEN. In een te Arnhem gehouden vergadering van de stichting het Geldersch landschap is besloten tot aankoop van het landgoed „De Lichtenbeek" eigendom van de fa milie Van Limlburg Stirum voor de som van f. 130.000. Het landgoed, dat ruim 100 H.A. groot is, is gelegen aan de Zuidzijde van den Am- stcrdamschen Weg tussohen Arnhem en Ede. Het bevat fraaie booschen met zeer mooie vergezichten. Deze aankoop is een verzekering, dat dit natuurbezit tot in verre toekomst gespaard blijft. Het vormt te zamen met de landgoederen Warnsborn, Vijverberg en Mariëndaal een aaneengeslo ten natuur-reservaat ter grootte van rond 650 H.A. DE VEEHANDEL ALS LEVERANCIER. (Van onzen deskundigen medewerker). Tengevolge van een nieuwe regeling, die a.s. 30 December in werking treedt en waarbij de bona-fidc veehandel als tusschenschakel bij de leverantie zal optreden, is er in de afgeloopen week een bijzonder groot kwantum slachtvee geleverd. De veehandelaar, die als zoodanig wenschte te worden ingeschakeld, was verplicht deze week een kwantum van minstens 5 stuks of veelvouden daarvan, aan te bieden, om aldus door de Veehouderij-Centrale als leverancier te worden erkend, doch hij neemt daarbij de ver plichting op zich, om iedere week na 29 Dec. een dergelijk kwantum te leveren. Deze kwantiteiten zal dus iedere boer in een bepaald rayon beschikbaar moeten stellen, want het zal onmogelijk zijn, dat de veehandelaar dit vee op de vrije markt aankoopt en zelf het risico neemt. Voor een leveringsbon van een geleverde koe na 25 Nov. j.l. worden prijzen besteed van f.125 en f. 135 per stuk. Deze „bons" zijn thans op- geloopen van 25 tot bovengenoemden prijs. Deze toestand zal dus niet kunnen worden bestendigd. Het is zelfs de vraag of de vee houder, die zich door aankoopen van deze bons van eenigen leveringspllcht denkt te ontslaan, dit in werkelijkheid zal zijn. De toekomst zal dit leeren. In de afgeloopen week echter, was er een „hausse" in leveringsvee en daardoor zijn de prijzen weer zeer beduidend opgeloopen. Er was buitengewoon veel handel, ook in gebruiks- vee en jong vee voor de fokkerij, waarvan even eens de prijzen weer belangrijk opliepen. Men kon de prijzen zelfs als ervaren marktbezoeker niet meer bijhouden. De eindmarkten liepen echter over de geheele linie wel iets trager af. De verplichte levering op haar nieuwen grond slag en uitvoering schijnt nog niet door ieder te worden begrepen en men begint nu te be seffen, dat iedere veehouder wel aan den leve ringsplicht zal moeten voldoen. Het heeft dus weinig zin om zulk duur vee aan te schaffen, om aldus toch zijn gewone veebeslag te be houden. Op de varkensmarkt is men er toe overge gaan om scherpe maatregelen te nemen ten aanzien van den. handel in vette varkens voor den sluikhandel. Niet alleen dat j.l. Zaterdag een groot kwantum varkens op de Utrechtsche markt in beslag werd genomen, omdat zij het gewicht van 110 KG. had overschreden en ken nelijk voor den sluikhandel werd verkocht, doch ook werd nog een aantal lichtere so9rten in beslag genomen. Thans is het vervoer'van var kens boven het levend gewicht van 40 KG. ver boden. Het gevolg was, dat de aanvoer op de magere varkensmarkten heel wat minder was, want vele magere varkens voor de mesterij be stemd, wegen tot 80 KG. en meer. Op de wolveemarkt namen dé aanvoeren deze week v/eer toe en er was veel handel voor de weiderij. Ook in vette schapen en lammeren was v/eer meer te doen. Men hoopt begin 1941 weer te mogen slachten. In de week van 16 t/m. 21 December werden in Nederland 20 faillissementen uitgesproken. Zaterdag heeft Utrechtsch burge meester, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, een der belangrijkste bouwwerken op het gebied Van het verkeerswezen in Utrecht, de tun nel in het verlengde van de Kanaalstraat, officieel geopend. In den ouderdom van 77 jaar is te Blarlcum overleden de heer G. H. Dem- mink, oud-directeur der Bijzondere Hoogere Burgerschool te Hilversum. Aan mr. J. C. graaf van .Randwijck, is met ingang van 1 Januari a.s. eervol ont slag verleend als burgemeester van Amers foort. Sedert 12 Augustus 1912 heeft de heer Van Randwijck aldaar het ambt van bur gemeester vervuld. Toen hij te Amersfoort kwam, telde de gemeente ongeveer 24,000 inwoners, thans bijna 50.000, Onder zijn be stuur is er in Amersfoort veel veranderd en verbeterd. Reeds twee malen werd de beslissing op het verzoek om ontslag wegens het bereiken van den 65-jarlgen leeftijd uitgesteld. Het ligt niet in de bedoeling van den burge meester officieel afscheid te nemen. Er was eenseen land, waar de menschen in den winter geen gebrek léden. Wij allen, kunnen er voor zorgen, dat dit sprookje spoedig wer kelijkheid wordt. - Koopt allen daartoe op 27 en 28 December a.s. de boven afgebeelde sprookjesspeldjes, welke bij de tweede Winterhulp collecte Nederland worden verkocht. - Van links naar rechts: de Gelaarsde Kat, Doornroosje, Hans en Grietje, Roodkapje, Sneeuwwitje, Kleinduimpje en Asschepoester.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9