LEIDSCH DAGBLAD - Tweede BSad Maandag 23 December 1940 Wedstrijddata zeilen vastgesteld Valkenklasse definitief ingevoerd Vijftig jaar Elfstedentocht Nederlandsche IJssportbond opgericht Jaarvergadering Nederlandsche Roeibond INGEZONDEN -MEDEDEELING Het De Bondencompetitie. AGENDA Winterhulp Nederland Dagbladreclame is niet te vervangen Vergadering Verbonden Watersportverenigingen. De Verbonden Nederlandsche Watersport verenigingen vergaderden Zaterdagmiddag in de Industrieele Club te Amsterdam on der voorzitterschap van den heer Ernst Crone. Na het openingswoord van den voorzitter en de vaststelling der notulen der algemeene vergadering van 1939, als mede het jaarverslag over het verbonds- jaar 19391940, reikte de voorzitter de extraprijzen uit: Aan J. Bier werden de kampioensmedaille en -wimpel overhandigd in de Olympia-jol- lenklasse, aan R. Kagchelland, die voor de twaalfvoetsjollenklasse. De Drakenzeiler J. A. Warners kreeg den van Heemstra-beker voor een jaar in zijn bezit. De rekening werd goedgekeurd en met algemeene stemmen werd de Noord-Neder- iandsche Watersportvereeniging (een voort zetting onder de oude statuten van den N.N.W.B.) als algemeen lid aangenomen. De voorzitter deelde hierbij mede, dat thans een historisch oogenblik in de ge schiedenis van het juist 50 jaren bestaande Verbond is aangebroken. Spr. beschouwde dit aansluiten van de N.N.W.V. als een symbool. Het voorstel van het bestuur tot het uit schrijven van een prijsvraag voor het ont werp van een varend woonschip en tot het beschikbaar stellen van een bedrag van f. 200 voor prijzen, werd aangenomen, waar mede een goede gewoonte in dit opzicht be stendigd blijft. Het voorstel tot instelling van een Val kenklasse als nationale klasse werd na toe lichting van den voorzitter aangenomen. In 1940 werden ruim honderd Valkjacht jes gebouwd. De tijdelijke toelating dezer booten tot de wedstrijden heeft dat jaar gelegenheid gegeven de wedstrijdeigen schappen te leeren kennen. De bouwmeester heeft voorgesteld een andere teekening van de Valk-jachtjes waardoor deze sierlijker worden offici eel aan te nemen. Daartegen verhieven zich verschillende stemmen. De heer Van Hoolwerff hield er een pleidooi vóór. Om dat het toch voor een wedstrijdklasse beter is als de scheepjes er mooier, sierlijker, uit zien. Met 48 tegen 31 stemmen werd het bestuur toegestaan, eventueel na rapport der Tech nische Commissie, deze nieuwe teekening officieel aan te nemen. Aan de orde was daarna een voorstel van „de Koenen'' om de 16 Ms N.N.W.B.- eenheidsklasse als nationale klasse aan te nemen. Dit werd aangenomen, na amende ment van het bestuur, dat ook de toerklasse (met verschillende kielen) zal worden aan genomen. Daarna werd de begrooting vastgesteld sluitende in ontvangsten en uitgaven met f. 8850. Vastgesteld werden de volgende wed- strijddata: 24 en 25 Mei: Rotterdamsche Zeilvereeni- ging (kampioenschap van Rotterdam in de 12 vt. jollenklasse). 1 24 en 25 Mei: Noord-Hollandsche kampi oenschappen. 31 Mei, 1 en 2 Juni: Roei- en Zeilver. „Gouda". 8 Juni „Hollandia". 14 en 15 Juni: W. V. „Amsterdam". 21 en 22 Juni: Z. en R.V. „Nieuwe Meer". 28 en 29 Juni: de Koenen. 4, 5 en 6 Juli: W.V. „Aegir" en Z.V. „Hil- legersberg'' (Hillegersbergsche zeilweek). 12 en 13 Juli: „Braassemermeer". 1822 Juli: De Kaagweek. 26 en 27 Juli: Rotterdamsche Zeilveree- niging. 2, 3 en 4 Aug. Holland Week I. 5 en 6 Aug.: Flevo Race. 8, 9 en 10 Aug.: Loosdrecht: Holland Week H. 16 en 17 Aug.: Het Witte Huis Loosdrecht om het kampioenschap BM, 16 M2 en Valk- jachten. 19, 20 en 21 Aug.: Kon. Z.V. „Sneek". 23 en 24 Auê.: Zaanlandsche Z.V. 30 en 31 Aug.: „Kralingen", „Aegir'' en „Hillegersberg". 30 en 31 Aug. Haarlemsche Jachtclub. 6 en 7 Sept.: Kampioenschap Hillegers berg 12 M2. en Olympia jollen klasse (Aegir en Hillegersberg). 6 en 7 Sept.: de Schinkel. 7 Sept.: Kampioenschap Rotterdam B.M.- klasse („Kralingsche Z.C.). 13 en 14 Sept.: Kampioenschap Rotter dam N.N. en 16 M2 klasse („V.Z.O.D."). 13, 14 (ev. 20 en 21 Sept.) nationale kam pioenschappen. Bij acclamatie werd de „Koninklijke" tot voorzittende vereeniging benoemd. De heer Crone accepteerde dit onder dank: de „Ko ninklijke" zal als zoodanig optreden, totdat er een nieuw bestuur volgens de nieuwe, nog te maken reglementen, zal zijn ver kozen. Bij de rondvraag kwam er een vraag ter sprake van de Haarlemsche Jacht club om de wedstrijden voor het kam pioenschap in de 12 voetsjollenklasse af te schaffen. De voorzitter deelde me de, dat de Technische Commissie er nog niet voor gevoelt om dezen aardigen wedstrijd af te schaffen. De Van Heemstrabeker zal in 1941 voor het laatst worden verzeild en wel in de 12-voetjollenklasse (wedstrijden Hillegers berg, Kaag, Haarlemsche Jachtclub en Loosdrecht) DE „NATIONALE TROFEE DER SPORTVERDIENSTE" IN BELGIË. De juryleden van de ..nationale trofee der sport verdienste" in België hebben met algemeene stemmen beslist deze trofee voor 1940 toe te kennen aan Fernande Caroen, de bekende zwemster. SCHAATSENRIJDEN. Eerste tocht in 12 uur en 55 minuten door Pim Muller. RECORD THANS 9 UUR EN 2 MINUTEN. De Courant schrijft: Het is deze maand 50 Jaar geleden, dat voor de eerste maal de later zoo befaamde „Elfste dentocht" werd gereden, aldus genoemd naar de elf Friesche steden, waarlangs de schaats tocht voert, t.w. van Leeuwarden naar Dokkum en vervolgens naar Frankere, Harlingen, Bols- ward, Workum, Hindeloopen, Stavoren, Sloten, IJlst, Sneek en weer terug naar Leeuwarden. Dat is een gezamenlijke afstand van 195,1 k.m. Het was de bekende sportfiguur W. J. H. Mu iier (toentertijd „Pim" genoemd), die als eer steling dezen tocht maakte; dezelfde persoon, die voor zoovele spoorten hier te lande de basis heeft gelegd. Begeleid door met de plaatselijke omstandigheden bekende gidsen ondernam de toen 25-jarige den moeizamen tocht. Een dikke wollen muts had hij over zfjn ooren getrokken en voorts was hij bewapend met een stuk cho colade, een horloge, wat zakdoeken, eenige gul dens, een mes, touwtjes, riemen, alsmede een stel reserve-schaatsen, welke hij op zijn rug had gebonden, 's Morgens om 7 uur startte hij uit Leeuwarden, waar hij des avonds om 5 minuten voor acht weder de finish behaalde. In 12 urn en 55 minuten had hfj deze sportprestatie ge leverd, hetgeen langen tijd een record betee- kende. Toch was met dezen rit de elfstedentocht nog niet als traditie ingezet, maar het was dezelfde Muiier, die als secretaris van den Nederland- schen Bond voor de Lichamelijke Opvoeding achttien jaar later daartoe het initiatief zou nemen. Hf] wendde zich hiervoor tot den Frie- schen IJsbond, welke op het voorstel gretig in ging. Zoo vond op 2 Januari 1909 de eerste „officiecle" tocht plaats, waarvoor 48 deel nemers hadden ingeschreven. Op Nieuw jaarsdag evenwel was de dooi ingevallen en werd eerst na loting tot doorzetten beslo ten; 22 rijders startten dien ochtend om half vijf, doch slechts negen van hen wi6ten den tocht te volbrengen. De eerstaangeko- mene was de bekende Friesche predikant ds. Hoekstra uit Warga (thans te Scherpen- zeel), die den tocht aflegde in 13 uur en 50 minuten. Nadien werd de organisatie op Instigatie van xnr. M. E. Hepkema overgenomen door de Frie sche Elfstedenvereeniging, die tegen 7 Februari TEMPERATUREN EN HOOGWATERTIJDEN luchttemperatuur 9 uur voorm. 5 gr. C. (23 gr. F.). hoog watektij den katwijk -a.-zei Voor Dinsdag. Voorm. te 11 uut; nam. te 11 uur 24 min. 1912 haar eersten tocht uitschreef en wel on derverdeeld ln een wedstrijd voor de hardrij ders en een prestatie-rit voor de tochtrij- ders. Ditmaal startten 170 deelnemers, van wie •er slechts 22 de eindstreep wisten te bereiken. Men bedenke hierbij, dat b.v. te Stavoren de baan een halven meter hoog onder water stond. De oud-wereldkampioen C. C. J. de Koning ver beterde het record van Muiier met 11 uur er 40 minuten. Mejuffrouw J. Gaastra was de eer ste vrouw, die toen den Elfstedentocht tot een goed einde bracht. Op 27 Februari 1917 werd de derde tocht ondernomen en sindsdien is deze sportgebeurtenis uitgegroeid tot een evenement, dat steeds in binnen- en buitenland bijzonder de aandacht trekt. In genoemd jaar verbeterde De Koning zijn eigen record en bracht het op 9 uur en 53 minuten. Een bijzonder koude winterdag was de 12e Februari 1929, toen voor de vierde maal de offi- cieele Elfstedentocht plaats vond. Door de strenge vorst vielen toen 101 deelnemers van de 200 uit, 'terwijl Karst Leemburg in 11 uur en 9 minuten als overwinnaar uit den wedstrijd te voorschijn kwam. Onder zeldzaam gunstig weer werd op 16 December 1933 de vierde tocht gehouden, waarbij het record door een rijtijd van 9 u. en 2 minuten werd verbeterd door A. de Vries uit Dronrijp. Slechts 21 deelnemers van de 330 ingeschrevenen haalden niet de eindcontrole, al zij hierbij vermeld, dat toen in sterke mate van de tradltioneele route was afgeweken. In het begin van dit jaar op 30 Januari vond na herhaald uitstel de eerste lustrumtocht plaats, welke allen nog versch in het geheugen zal liggen, zoodat wij thans niet in herhaling over de toen gerezen moeilijkheden behoeven uit te weiden. Als eersten zijn toen achtereenvol gens aangekomen: P. Keijzer, A. Adema, C. Jongert, Westra en D. v. d. Duim. Zoo ziet men, dat slechts zelden de weers omstandigheden het mogelijk maken een der- gelijken prestatie-rit te organiseeren en waar wij juist den vorigen winter zulk een strenge vorst hebben gehad, zullen velen het betwijfe len, of [wij ook dit seizoen weder van een derge lijk sportevenement zullen mogen genieten. Maar men kan nooit weten! In ieder geval, past ons bij dit gouden jubileum een ëere-saluut te bren gen aan den moedigen initiatiefnemer Pim Mu iier, die 50 jaar geledeh den grondslag legde. In een te Amsterdam door den Nederlandschen Schaatsenrfjdersbond bijeengeroepen vergadering van bonden, welke zich de beoefening van de ijs- sport ten doel hebben gesteld en in welke ver gadering de heer Lotsy, de rfjkssportadviseur van het departement van opvoeding en cultuur aan wezig was. werd besloten tot oprichting van den Nederlandschen IJssportbond. Tot leden van dezen bond traden toe de Nederlandsche Schaatsenrfjdersbond, het Ver bond van fjsclubs voor het hardrijden op de kortebaan om geldprijzen, gevestigd te Leeuwar den en het Verbond van provinciale ijsbonden voor het veilig, doelmatig, vrij en zoo mogelijk kosteloos aanleggen van fjsverkeerswegen en het organiseeren van ijstochten te Alkmaar. De Ne derlandsche IJssportbond omvat alle bestaande bonden op ijssportgebied en stelt zich tot doel de verschillende takken der fjssport in haar ge- heelen omvang onder een vereenigingsverband te leiden. ROEIEN. De concentratie een feit geworden. VASTSTELLING DER WEDSTRIJD-DATA. In het American hotel te Amsterdam is giste ren de jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandschen Roeibond gehouden, welke onder leiding stond van den heer ir. Th. P. Tromp. Deze bracht het jaarverslag over het vereeni- gingsjaar 1939—1940 uit, waarin hij allereerst hen. die voor het vaderland het leven lieten, herdacht. De moeilijkheden ontstaan uit de mobilisatie zijn geen beletsel geweest voor de ontplooiing van de werkzaamheden der vereeniglngen en bonden. Er bestond een opgewekt verenigings leven, waarover de heer Tromp uitvoerig sprak. Vrij uitvoerig besprak de voorzitter de kwestie BoschbaanNieuwe Merwedekanaal en de be zwaren aan den Amstel als roeibaan verbonden. Uitvoerig ging spreker in op de geleverde presta ties in het afgeloopen jaar. welke z.i. in vele gevallen verwachtingen voor de toekomst in houden. Met spijt herinnerde hij er aan, dat de gemeenschappelijke bondstoertocht ook dit jaar geen succes heeft gehad. Van overheidswege is de cisch gesteld, dat de onder-bonden de Amsterdamsche Roeibond, de Roeibond voor Rotterdam en omstreken, de Westelijke Roeibond en de Nederlandsche Studenten Roeibond ont bonden zouden worden. Dit is geschiedt. De drie eerstgenoemde bonden zullen thans voortgezet worden als district van den Ne derlandsche Roeibond, terwijl voor de stu denten een oplossing is gevonden door de vereeniging „Minerva" te reorganiseeren tot wedstrijdgevende vereeniging. Er zullen nog enkele nieuwe districten worden ingesteld. Het bestuur werd door de vergadering gemachtigd alle noodig steppen, zooals statuten en reglementswijzigingen, door te voeren. Die roeivereenigingen, welke niet bfj den bond zijn aangesloten zullen worden geliquideerd. Het wedstrijdprogramma voor het komende seizoen is als volgt vastgesteld: 30 Maart: kampioenschap van den Amstel te Amsterdam. 4 Mei: Varsity op het Nieuwe Merwedekanaal nabij Jutphaas. 17—18 Mei: Laga-wedstrfjden te Delft. 2425 Mei: wedstrijden der „Koninklijke". 2 Juni: regionale wedstrijden van „de IJssel" te Kampen. 67 Juni: Hollandia wedstrijd. 2122 Juni: Triton-wedstrijden te Utrecht. 56 Juli: district Amsterdam Holland beker. 20-Juli: nationale kampioenschappen. Ten slotte moest voorzien worden in de be- stuursvacatures door het aftreden van de heeren ir. Th. P. Tromp en C. Sterk. De heer Tromp werd bij acclamatie herkozen. De heer Sterk was niet herkiesbaar. In zijn plaats werd be noemd dr. H. Broekema. De voorzitter deelde mede dat er in toe komst naar gestreefd moet worden in de Nederlandsche roeisport Nederlandsche na men te gebruiken. van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. PRIJZEN VAN BUITENLANDSCH NAALD HOUT, INLANDSCH RONDHOUT-NAALD HOUT EN GEZAAGD INLANDSCH NAALDHOUT. De aandacht wordt gevestigd op de in de Nederl. Staatscourant van 23 dezer afge kondigde „Prijzenbeschikiking buitenlandsch naaldhout no. 2", „Prijzenbeschikking in- ■landsch rondhout-naaldhout no. 1" en „Prijzen'beschikking gezaagd inlandsch naaldhout no. 1'". Ingevolge deze beschik kingen zijn de maximumprijzen vóór bui tenlandsch naaldhout herzien, terwijl voor inlandsch rondhout-naaldhout en voor ge zaagd inlandsch naaldhout maximumprij zen zijn vastgesteld. De bijzonderheden, welke in de genoemde beschikkingen zijn vermeld, zullen in de vakbladen in het kort worden opgenomen. 5006 (Ingez. Med.) VOETBAL, programma van den N.V.B. Naar de secretaris van den Nederlandschen Voetbalbond mededeelt, is voor Zondag 29 December voor de afdeelingen 1 en 2 van de competitie van den N.V.B. hetzelfde programma, dat gisteren tengevolge van de weersomstandig heden moest worden afgelast, vastgesteld. WATERPOLO. DE POLODAG TE UTRECHT. De Utrechtsche zwemclub heeft den jaarlfjk- schen polodag voor het komende jaar vastgesteld op 2 Juni, Tweeden Pinksterdag. SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND— STÏCHTSCH-GOOISCHE SCHAAKBOND 5—5. In het Schuttershof aan den Stationsweg wa ren gistermorgen de 20 spelers, van eiken Bond 10. om kwart over 10 present. Nadat de heer Modderman, namens het bestuur van den Leidschen Bond de gasten had verwelkomd, be gon het spel om half elf. Er werd gespeeld tot half één, daarna werd een pauze van 1% uur gehouden en vervolgens werd het spel voortge zet. Het was een prettigè wedstrijd, doch tot het einde zeer spannend. Reeds vóór de pauze maakte Bosscha Sr. een winstpunt tegen G. Smit van Hilversum, die zich Siciliaansch ver dedigde, waarop geantwoord werd met g3 en L g2. Na de opening wist wit zijn stelling, onder bedreiging van pionwinst, steeds te verbeteren. Hfj won ook den pion en kon nog een tweede nemen. Ook dreigde nog kwaliteits- of stukver lies, waarop zwart de partij opgaf. Bosscha Jr. was ook reeds met de pauze klaar tegen D. Posthuma van Alphen. Het was een geweigerd Damegambiet, waarin wit een grooten voor sprong in ontwikkeling verkreeg. Twee officie ren van zwart konden niet aan den strfjd deelnemen, zoodat het pleit spoedig beslist was. stand 11. Direct na de pauze won Van der Nat tegen A. Reurslag uit Utrecht. Het was een Caro- Cann-verdediging, waarirt»Van der Nat moedig met zijn g pion oprukte en beter kwam te staan. Reurslag verloor daarop door een blun der de kwaliteit-en later nog een toren, waarna hfj de partij opgaf. Aan het 2de bord speelden Barkema en H. van Ofwegen, Hilversum, een ge weigerd Damegambict. met afruil op d5. "Na afruil van de meeste officieren, bleef een ge lijke stand over, waarna men tot remise be sloot. Stand: 2VjVA. Daarop verloor aan het lste bord Van den Berg zijn partfj tegen H. Roelfsema (Gorkum). Het was een Siciliaau- sche verdediging met d6 en 56. Welstand wit in het eerst beter, doch hij had te veel, tijd noodig en in tijdnood vergiste Van den Berg zich. wat hem een officier en de" partij kostte. Hiermede was weer een gelijk spel ontstaan: $6—2&. Nu kwam de Leidsche Bond wederom een punt voor. Dit werd gemaakt door Teleng aan het 7de bord tegen O. Tammens (Soest). Ook dit was een Siciliano, nu met de gewone voortzet ting. In den loop van het spel offerde Tam- 'mens de kwaliteit, doch bleef 3 pionnen in de meerderheid, die hem de winst hadden moeten opbrengen bij de juiste voortzetting. Teleng kon, toen zijn tegenstander een paar zwakke zetten deed, den zwarten koning van verdere deelname aan het spel uitsluiten, waarna hij de partij won. Het volgende winstpunt was echter wederom voor de Stichtenaren. Aan het 6e bord won A. v. d. Heyden (Utrecht) van W. F. Schiiss. Wederom een Siciliaansche partij, dit maal met Pc 3 en f4. Na afruil van enkele stuk ken, won Van der Heyden een pion, bovendien behield hij het looperpaar. De druk op de zwarte stelling werd ten slotte zoo groot, dat deze bezweek, waarmede de stand wederom ge lijk was: m3%. Er waren nu nog 3 partijen aan den gang, juist de 3 onderste. Aan "het 9de bord had Orbaan tegen Van Muylwijk een iets betere stelling verkregen, maar boette later dit voordeel weer in. Aan het slot had hij gemak kelijk remise kunnen houden, doch maakte een fout, die hem de partij kostte. Hiermede was de S.G.S. weer een punt voorgekomen, nl. 3V&41,-_>. De partijen van bord 8 en 10 moesten dus de beslissing brengen, doch deze kwamen niet uit en werden aan het einde van den speeltijd door arbiters beslist. Van den Berg voor den Leid schen en Bosscha Jr. voor den S.G.S. Aan bord 8 speelden Schreuder (Soest) en Modderman een d4 opening, waarin eerstgenoemde een pion wist te veroveren, later zelfs een officier, echter stonden zijn stukken minder gunstig. Daardoor gelukte het Modderman een officier terug te winnen, later won hij nog een stuk. echter voor 2 pionnen. Er bleef nu een eindspel over van toren, paard en 1 pion, tegenover toren en 3 verbonden pionnen, tegenover den zwarten pion. Deze stelling werd door de arbiters remise ver klaard, stand 4—5. De strijd aan het laatste bord was nog spannend. In een geweigerd Da megambiet was de stand aanvankelijk gelijk tusschen R. Posthumus en J. H. v. d. Kamer (Bilthoven). Aan het slot won Posthuma de kwaliteit, doch bleef een pion achter. Deze stel ling werd door de arbiters voor Posthuma ge wonnen verklaard, waarmede deze eerste ont moeting in een gelijk spel eindigde, zooals ook uit onderstaand overzicht blijkt. C.B.v.d.Berg (LS)—H. J. Roelfsema (G) 0—1 A. Barkema (Ph.)—H. v. Ofwegen (H) V2V2 W.H.vd.Nat (LS)—A. K. G.Reurslag (U.) 1—0 D. Posthuma (Alph.)W.H. Bosscha (S.) 01 G. Bosscha (L.S.)G. Smit (H.) 1—0 W. F. Schiiss (Ph.)A. v. d. Heyden (U.) 0—1 F. Teleng (L.A.)O. Tammens (S.) 10 A.E.J.Modüerman (LS)H.Schreuder (S) XA J. Orbaan (Stud.)C. v. Muijlwijk (G.) 01 R. Posthuma (Alph.)J.H.v.d.Kamer (B) 10 Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7% uur nam. Woensdag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 6 en 10XA uur voorm. en uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 5 uur nam. Donderdag. Stadszaal: Variété-voorstelling te 2bi en Ibi uur nam. Evang. Chr. Gem.: Samenkomst te 3 uur nam. Jeruël: Kerstfeestviering te 5 uur nam. DIVERSEN. s Dinsdag lste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot Inenting tegen typhus 11—3 uur. 's Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%—11 uur voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardjgen 7—8 uur nam s Donderdags Wijkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 44—46): Consultatiebureau voor Alcoho- listeb 8 uur nam. s Donderdags Inst. voor Praeventieve Genees kunde 'lste Binnenvestgracht 22): Inenting tegen diphterle VA uur 's middags precies (tot 7 Januari gesloten). s Vrijdags, Inst. voor Praeventieve Genees kunde Consultatiebureau v Beroepskeuze 45. 's Zaterdags: Oude Rijn 44a, Prot. Bureau voor Sociale Adviezen 2—3 uur nam. Lakenhal: Tentoonstelling L. K. V. met wer ken van M. Bauer (10—4 uur, 's Zondags 1—4 uur). Tot 12 Januari. BIOSCOPEN. t 18 jaar; 14 Jaar; 8 alle leeftijden. Luxor-Theater Stationsweg: „Frenck de pan doer" Dagelijks nam. 2 en 8 uur. 's Zondags en Kerstdagen 2—VA uur, doorl. voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: „Hoera, lk ben papa" t. Dagelijks 7% uur nam.; 's Zondags te 2, 4,30 en VA u. Woensd. eD Zaterd. matinée 2.30 u. Trianon-Theater Breestraat: „De trouwelooze Eckehart" Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags en Kerstda gen van 2—6.30 u. doorloopende voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Vadertje Langbeen" Kerstdagen 2, 4% en 8 uur. Dagelijks 8 uur; 's Woensdags en 'e Zater dags ook 2XA uur Zondags te 2, 4% en 8 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „Grens pa trouille" Dagelijks 2 en 8 uur nam.: 's Zondags en Kerstdagen van 2—6.30 uur doorl. voorst. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „Anny en Max" IV2 uur nam. t/m. Dinsdag; Kerstdagen „De big van het regiment" te 2, 4.15 en 7.30 uur. Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 21 December 20 uur tot Dinsdag 24 December 8 uur waargenomen door de Apotheek Van Driesum, Mare 110, Tel. 20406, en de Zuider-Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, telef. 26274. Totaal 55 Het tiental van den Leidschen Bond zal zijn tweeden wedstrijd spelen op Zondag 9 Februari a.s. in het Amsterdamsche Schaakhuis te Am sterdam tegen den Amsterd. Schaakbond. HAAGSCHE SCHAAKBOND. L.S.G. IH. Westerkwartier I. Zaterdagmiddag speelde L.S.G. I in het Schut tershof alhier 'zijn derden competitiewedstrijd in dit seizoen. De uitslag is de volgende geworden: C. B. v. d. Berg (L.S.G.)— A. v. Steenis (W.kw.) y. N. N.—L. Ellens 0—1 W. H. v. d. Nat—F. W. Stiël 0—1 I. ZitmanJ. Zonneveld 10 G. BosschaDr. S. Elfer 1—0 M. M. SegaarL. Westerhof10 Mi*. A. G. de Blécourt—Ir. W. v. d.Vegt 01 A. MulderF. L. Maas 01 A. E. J. Modderman—J. H. Sybrandy 10 C. Kuilman—C. Zonneveld1—0 Totaal 5Vj—4% Dus ls het een overwinning voor de Leidsche club geworden, al was het verschil niet groot. De stand in deze groep luidt: gesp. gw.gl.vl. v. t. tot. Discendo Discimus II 22- - 16 4 4 Leidsch Schaakgen. I 3 1 2 - 15^—14 VS 4 Ruy Lopez I 2 1 1 - 10 VS— 9 VS 3 H. Westerkwartier I 3 1-2 15 VS14 VS 2 Resid. Schaakclub I 2-11 6 VS—13 VS 1 H Christ. Sch.cl. II 2 - - 2 6 14 0 EEN KERSTTOURNOOI TE LEIDEN. Uitgeschreven door het Leidsch Schaakgenootschap. De Noteboomwedstrijd van L.S.G. kon dit jaar door de tijdsomstandigheden in de maand Mei niet worden gehouden. Daarom besloot het be stuur een zeskamp in de Kerstweek te organi seeren en hiervoor te volgende 6 spelers uit te noodlgen: F. J. Voorwinde, kampioen van Den Haag, mr. A. W. Hamming en M. Wijnans, res pectievelijk 4e en 5e bordspeler van het Haag- sche Schaakgenootschap, Discendo Discimus, C. B. v. d. Berg, speler aan het le bord van L.S.G. en voorts, een tweetal der sterkste spelers van deze club, n.l. W. Demmendal en I. Zitman. De uitnoodiging is door alle spelers aangenomen. De wedstrijd zal beginnen op 2en Kerstdag, des morgens om half tien, waarbij de voorzitter Ir. van Hoek een openingswoord zal spreken. Direct daarop wordt geloot en aan de eerste partij begonnen. Deze zal 4 uur duren, dus tot half twee. de 2de ronde zal van 37 uur gespeeld worden en de 3 volgende respectievelijk op Vrij dag, Zaterdag en Zondag d.a.v., vermoedelijk eiken dag van 2 tot 6 uur. Afgebroken partijen zullen zooveel mogelijk des morgens uitgespeeld worden. Belangstellenden voor dezen wedstrijd, die in de bovenzaal van „Het Schuttershof" wordt ge houden. hebben vrijen toegang uitgezonderd op Zaterdagmiddag, omdat dit de clubmiddag van L.S.G. is. Gironummer van de W. H. N. 5553. De Bank van de W. H. N. is Kasvereeniging N.V. Amster dam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877, Ge brengt geluk in veler leren. DE BEKRONING VAN DICK OUWENDIJK De motiveering van de jury. De jury voor den tooneelprijs der ge meente Amsterdam, bestaande uit mevr. T. van Rhijn-Naeff en de heeren Jan Engel man, Cor van der Lugt Melsert, Victor E. van Vriesland en prof. dr. Jan Walch, heeft na ampele bespreking besloten, den prijs van f. 500 toe te kennen aan den inzender van het blijspel in drie bedrijven De Weg is beter dan de Herberg. Na opening der enveloppe bleek de schrijver van dit stuk te zijn, de heer Dick Ouwendijk. De jury heeft een zeer omvangrijke taak te verrichten gehad en niet minder dan 165 stukken moeten lezen en beoordeelen. Be halve voor „De Weg is beter dan de Her berg", had zij bijzondere waardeering voor de stukken, die waren getiteld: „Drie Vrije Menschen", „Als Sterren Vallen", „Het On bewoonde Eiland", „De Droom en de Sire ne", „Rococo" en „Zand en Klei". De jury stelt er prijs op mee te deelen, dat naar haar meening in verscheidene stukken een merkwaardig talent voor het tooneelschrijven aan den dag is gelegd, en wel in de meest uiteenloopende genres. Een groot gedeelte van de inzendingen stond op zeer behoorlijk peil en wekte verwach tingen voor de toekomst van een eigen tooneelrepertolre in ons vaderland. Het is dan ook de overtuiging van de jury. dat er bij de niet-bekroonde stukken talrijke zijn, die bij een eventueele vertooning een wel verdiend succes zouden behalen. De prijs vraag kan dus als geslaagd worden be schouwd. Hierbij dient echter te worden ver meld, dat de goede resultaten het méést werden behaald in het burgerlijk drama of blijspel en in het psychologisch probleem stuk, en dat slechs zeer weinig inzenders talent hebben vertoond voor het drama of blijspel in verzen geschreven. Zoodoende wettigt de prijsvraag vermoedelijk geen conclusies over de vermogens der Neder landsche dichters op het gebied van het theaterstuk. 2-2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6