LEBDSCH DAGBLAD - Derde Blad Haandag 23 December 1940 Een rapport van Maarschalk Graziani Afscheid van Sassenheim's Burgemeester Over den strijd in Noord-Afrika De heer Gouverneur biedt gedenksteen aan Vele woorden van oprechte hulde RECHTZAKEN f. 9 Maarschalk Graziani heeft den Duce ver slag uitgebracht over de eerste phase van de operaties tusschen Sidi el Barranl en Bardla. Poto-archlef „L. D," Maarschalk Graziani. Hij verklaart, dat den dag na de verove ring van Sidi el Barrani, volgens de In structies van den Duce, de voorbereiding begon voor een verdere ontwikkeling der oparaties in de richting van Mersa Matroeh De toestand, waarin dé verbindingswegen tusschen de grens van Cyxenaica en Sidi el Barrani zich bevonden en het bijna vol komen gemis aan water in de bezette zone lieten niet toe, dat het offensief onmid dellijk werd voortgezet. Na de verovering van Sidi el Barrani moest men terstond beginnen met den aanleg van een- waterlei ding en van een weg, die 120 K.M. lang Was en van Capuzzo naar Sidi el Barrani voert. Tegelijkertijd concentreerde men troepen, strijdmiddelen eh diensten, om het offensief verder te ontwikkelen. Tep einde de verkeersmiddelen zooveel mogelijk te sparen, hebben sommige een heden te voet afstanden van verscheidene honderden kilometers afgelegd om het benoodigde materiaal te vervoeren, want men verlangde er ten zeerste naar den strijd voort te zetten. In het begin van December was de or ganisatie voor een groot deel voltooid, waarbij men moeilijkheden van allerlei aard had weten te overwinnen. Het aqua duct, een indrukwekkend stuk werk, dat een record beteekende ln technisch opzicht i en in een recordtijd tot -stand kwam, voor zag Sidi el Barrani sinds 3 December van 335.000 liter water per dag. De werkzaam heden aan den weg waren reeds in een vèrgevorderd stadium. In de depots, waar over de voorhoede beschikte, waren reeds levensmiddelen en munitie geconcentreerd. Alleen waren de gemechaniseerde vervoer middelen nog niet volkomen aangevuld. Intusschen ondernam onze luchtmacht een systematischen vernielingsarbeid in de linies van de vijandelijk? achterhoede. De vijand deed desgelijks en concentreerde zijn aanvallen op de bases van de Italiaan- sche achterhoede, vooral op Benghazi. Ten einde den weerstand van den vijand te peilen en zijn .kracht te leeren kennen, hebben de troepen van dé Italiaansche voorhoede het terrein, voor de opstelling van de troepen verkend en gevechten gele verd tegen dè gemechaniseerde strijdkrach ten van den tegenstander. Men kon op deze wijze constateeren.dat de tegenpartij met toenemende stoutmoe digheid aanviel, hetgeen culmineerde in de episode van 1D November in den sector, waar generaal Maletti het bevel voerde. Terwijl groote troepeneenheden zich op stelden volgens het plan voor den aan staanden aanval tegen Mersa Matroeh, zond maarschalk Graziani voldoende stuk ken geschut naar de punten van uitgang, namelijk naar Halfaya, Labia en Sidi el Barrani, ten einde de colonnes bij haar op- marsch tegen eventueele vijandelijke aan vallen op de Zuidelijke flank te beveili- S6sinds het begin van October had intus schen de luchtverkenning voortdurend con centraties van vijandelijke strijdkrachten en strijdmiddelen waargenomen in »et gebied ten Oosten van Mersa Matroeh. Men kon toen veronderstellen, dat de vijand deze concentraties uitvoerde met de be doeling zich tegen het verwachte Italiaan sche offensief te verweren. - Bij een poging tot een nqchtenjken aan val op onze divisie „Cyrene" te Alam Rabia, viel op 7 December een gevangene ln onze handen, die verklaarde, dat binnen tien dagen een aanval tegen de Italianen ont ketend zou worden. Deze tijding werd niet veronachtzaamd en men bracht het bericht over naar de legerleiding, die van haar kant alle troepen in staat van alarm bracht. In den loop van den 8sten kreeg maar schalk Graziani, na verschillende symp tomen, het gevoel, dat de vijandelijke aan val op handen was. Hij hernieuwde de waarschuwing en de aansporing aan de commandoposten zich gereed te houden en den aanval, zoo deze zich voordeed, het hoofd te bieden. Men deed ook het noodige om over massale deelname van de lucht macht te beschikken. Een verrassing was dus onmogelijk, zoo verklaart maarschalk Graziani. Iedereen was op de hoogte van den vermoedelijken vijandelijken aanval. Hoe de aanval bij het ochtendkrieken van den 9en ontketend werd en hoe hij de vooruitgeschoven divisies meegesleurd heeft, blijkt uit het vervolg. De vijand had gemakkelijk spel tegen de stellingen, die onze troepen in het vlakke woestijngebied innamen, waardoor men zonder moeite kon opmarcheeren en dat van tactisch standpunt geen enkel doel opleverde, waar goed weerstand kon wor den geboden. Hij maakte gebruik van groo te aantallen gepantserde strijdmiddelen, geblindeerde auto's en mlddelgroote en zware pantserwagens gesteund door uiterst beweeglijke batterijen. De luchtstrijdkrach ten werkten doeltreffend mee. Over het algemeen was een zeer korte voorbereiding aan de artillerie en de lucht macht toevertrouwd. Op het oogenblik, waarin een zwaar luchtbombardement op hield, trokken de pantserafdeelingen van alle kanten tegen onze troepen op, zoodat in weerwil van den hardnekkigsten tegen stand de centra van verzet binnen enkele 1 uren het een na het ander overrompeld j werden. De eerste groep, die den aanval onder- I ging, was die van generaal Maletti, welke begon terug te trekken tot op het moment, waarop de tweede Dlbysche divisie ten i strijde trok. Tegen de gepantserde massa, die con centrisch opereerde over een breed front, waren het anti-tankgeschut en de artille rie van onze divisies, die gedwongen wer den zich te verspreiden en op tal van doe len te mikken, niet doeltreffend. Het is in de verpletterende meerderheid van de gepantserde strijdmiddelen, die in massale hoeveelheid werden aangewend, dat men de voornaamste reden moet zoe ken van het succes, dat de vijand in den aanvang behaalde. Zelfs tijdens dezen strijd hebben onze nationale en Lybische divisies de traditie van dapperheid en eer van ons leger gehandhaafd. De commandanten en de troepen heb ben een roemvolle bladzijde geschreven en episodes van epische grootheid speelden zich af gedurende den ongelljken strijd tusschen Italiaansche soldaten en de ge pantserde formaties van het Britsche em pire. Afdeelingen van onze geïsoleerde di visies, afdeelingen, die aan alle kanten om ringd werden, boden weerstand tot de laatste kogels verschoten waren. Nadat de heldhaftige troepen van generaal Maletti en die van de tweede Lybische divisie ge ëlimineerd waren, ondernam de vijand den aanval tegen Sidi el Barrani. Daar hebben de zwarthemden van de divisie 3 Januari, die zoowel van zeezijde alsuit de lucht gebombardeerd werden, dapper weerstand geboden gedurende twee dagen. De eerste Libysche divisie, die na dat zij onderworpen was geweest aan hevi ge bombardementen van de Engelsche vloot en luchtmacht, getracht had naar Sidi el Barrani terug te trekken, vond den weg afgesneden door de gepantserde auto's van den vijand. Niettemin bood zij lang weer stand, ook al wist zij, dat haar lot nu be zegeld was. Een soortgelijke situatie dreig de zelfs de divisies van de tweed? linie te treffen, die men immers niet voor een te genaanval tegen de gepantserde divisies kon benutten, want dat zou beteekend heb ben, dat men haar liet vernietigen. Deze situatie noopte ons van het weer standsvermogen der troepen, die zich t? Sidi el Barrani bevonden, gebruik te ma ken, om de divisie van de achterhoede te rug te trekken op de linie HalfayaSol- loemCapuzzo, waar men de defensie had voorbereid met divisies, die nog meer ach terwaarts waren gelegen. Voor de divisie „Cantazaro" verliep de terugtocht zeer re gelmatig en de heldhaftige offers van eenige afdeelingen, die weerstand wisten te bieden tot op den twaalfden dag, hadden tot resultaat, dat twee-derde van de divi sie de linie van Solloem wist te bereiken. De divisie „Cirene" kon zich beter aan den druk van den vijand onttrekken, maar kwam zeer vermoeid te Halfaya aan. Op den avond van den twaalfden De cember, toen nog eenige laatste verdedi gers van Sidi el Barrani en Maktila, die gedurende drie dagen waren omsingeld, een- laatste hardnekkig verzet boden, trachtte de voorhoede van de gepantserde vijan delijke colonnes de rechterflank van onze troepen te Halfaya op te rollen. Gedurende de periode van 13, 14 en 15 December vocht men fel in de zone van Halfaya, Sidi. Omar, Capuzzo en Solloem, waar de troe pen van generaal Berganzolli energieke te genaanvallen ondernamen ?n er in slaag den het gevaarlijke indringen van den vijand, welk trachtte onze linie door te snijden en zich .los te maken van de ver sterkte plaats Bardia. In den avond van den 15den zijn de troepen van generaal Ber ganzolli, terwijl nieuwe gemechaniseerde colonnes concentrisch optrokken naar Sol loem, Gabrada en Sidi Omar en terwijl een groep reeds te Sidi Azez scheen aangeko men, allen in volmaakte orde op Bardia teruggetrokken, waar zij nog heldhaftig aan den viJandelJJken aanval tegenstand bi-den. Om zich een volledig beeld van den slag te maken, moet men rekening houden met het optreden van vloot en luchtmacht van den vijand. Eerstgenoemde opereerde langs de kust van Bardia en Solloem en deed voortdurend aanvallen op onze colonnes. De vijandelijke luchtmacht, die blijkbaar door nieuwe eenheden versterkt was, be stookte voortdurend onze colonnes onder het marcheeren, de centra van den tegen stand onzer troepen, de achterhoede, de vligvelden en de versterkingen van Tobroek er. Bardia. Als gevolg van ongunstige weers omstandigheden was de Italiaansche lucht macht niet ln staat haar geheele kracht ln te zetten. Toch leverde de luchtmacht een gevecht van groote stoutmoedigheid en zij zaaide dood en verderf onder de vijande lijke colonnes. De bommenwerpers maakten 900 vlieguren, de jagers 1300. De lucht macht wierp 13.000 bommen met een totaal gewicht van ca. 2.000 ton. 17.000 raitrail- leurschoten werden afgevuurd. Het aantal neergeschoten vijandelijke vliegtuigen be droeg stellig 42 en waarschijnlijk nog 20 meer. Het is beslist voorbarig voorspellingen te uiten over het verloop van een dergelijken indrukwekkenden strijd, waartoe de vijand zijn beste troepen uit vier contingenten ge- Foto Turk, Bassenheim. BURGEMEESTER GOUVERNEUR VAN SASSENHEIM TIJDENS ZIJN AFSCHEIDSREDE. Zaterdagmiddag had in de Raadszaal te Sassenheim in een openbare raadsvergade ring het afscheid plaats van burgefneester Gouverneur. In de zaal prijkten verschil lende bloemen, waaronder ook het product van de streek n.l.: „Hyacinthen". Onder de talrijke aanwezigen merkten wij, hehalve de echtgenoote en de kinderen van den burgemeester os. op, de heeren A. Warnaar, burgemeester van Hazerswoude (oud-raadslid), Slob, burgemeester van Haarlemmermeer, van Nispen tot Panner- den, idem van Hillegom, v. Ryekevorsel Idem van Llsse, van Berckel idem van Voor hout, van Iersel idem van Noordwijkerhout v. d. Mortel idem van Soordwijk, Ketelaar idem van Warmond, alsmede de burge meesters van Rijnsburg, Katwijk en Nieu- wer-Amstel. Voorts waren aanwezig, de heeren van Lier, referendaris van liet Departement van Sociale Zaken, Ir. Mus van de Sikkens' Lakfabriek, -weth. Vermeer van Hillegom. weth. Warmerdam van Llsse, de heeren Dekker, administrateur van het electrici- teits-bedrijf, Flux, directeur gas- en water-, bedrijf Hillegom, Tolle, directeur van het gasbedrijf te Llsse/ de plaatselijke predi kanten, pastoor de Haan, de doktoren, de schoolarts, hoofden der scholen, oud-raads leden, commissarissen van Het Electrlcl- teitsbedrijf, de heer Vooren, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, vertegenwoor digers van polderbesturen en vele anderen, alsmede de ambtenaren der gemeente. Na opening der vergadering hield de bur gemeester een rede. waaraan wij het vol gende ontleehen: Spr. gaf o.a. een overzicht vah hetgeen er ln zijn 20-jarige ambtsperiode te Sas senheim was voorgevallen en herinnerde daarbij o.m aan het jaar 1923. toen hij, zoekende naar een oplossing omdat de „Vacuumpomp" van den wagen van „bruin tje de beer" niet meer werkte, een „zuig- perspomp" op dat „odeurvat" heeft uitge vonden, waardoor het leven van dat instru ment nu reeds 17 jaren ls verlengd. Spr. getuigde voorts gaarne van de inni ge samenwerking met de raadsleden en van de energled der inwoners, die tot over de grenzen en over de zeeën aan Sassenheim een klinkenden naam heeft gegeven. Het inwonertal is in dit tijdsverloop met 70% vermeerderd en opgeklommen van 3700. op 6200. Er waren gouden en ook slechte jaren, maar de energie is niet gedoofd en dat geeft gegronde hoop voor de toekomst. Spr. bracht lof aan de inwoners die het hunne bijdroegen tot het vele goede, dat tot stand kwam. Spr. getuigde van het gegroeide saamtooorigheidsidee en bracht hulde aan de geestelijke voorgangers en de maat- schapjoelijke leiders in deze gemeente. Het volksonderwijs, gebaseerd op chrlste- lijken grondslag ls hier in vollen bloei. Spr. huldigde voorts uitvoerig het ambtenaren corps en het politiecorps en richtte ook het woord tot de colleges der naburige gemeen ten, waarmede op onderscheiden gebied een voorbeeldige samenwerking bestaat. Spr. verklaarde steeds met veel genoegen lid ge weest te zijn van de burgermeestersclubs Haarlemmermeer en Duinstreek en dankte collega's en vrienden voor hun bewijzen van sympathie en deelneming in zijn lot. Spr. besloot met de hartgrondige bede, dat God allen de gemeehte Sassenheim, haar bestuursleden en inwoners rijkelijk moge zegehen. Hierop sprak wethouder Wamaar, mede namens wethouder Bader een woord van dank. Spr. feliciteerde den heer Gouverneur met zijn 65sten verjaardag en wenschte hem nog vele jaren van rust toe. Hij ge tuigde van het harde werken van den bur gemeester en op het goede dat hij tot stand bracht, waarna spreker hem namens den raad en als voorzitter van de Frot. raads fractie hartelijk dankte. Wij wenschen U een goede gezondheid toe om van Uw rust te kunnen genieten, aldus eindigde spr. Namens den Raad sprak de heer van Zon neveld woorden van dank en bood een schilderij aan voorstellende een gezicht op den vijver van het park „Rusthoff" en ge schilderd door den heer C. J. Verlint alhier. De heer Verkley roemde de rechtvaardig heid van den scheldenden burgemeester en zijn stuwkracht op velerlei gebied, waar voor hij groote waardeering en dank ver dient. Hierna sprak de gemeente-secretaris, de heer Los, namens ambtenaren, werklieden en het polltle-personeel en bracht hem dank voor alles, wat hij voor hen gedaan heeft. God zij U nabij met vrouw en kinderen en schenke U een blijden levensavond, al dus eindigde spreker. Hierna sloot de voorzitter de vergadering waarna het officieuze gedeelte onder voor zitterschap van weth. Warnaar een aan vang nam. De heer Speelman sprak namens de oud raadsleden en de gemeentenaren woorden van waardeering en bood een zilveren ser vies aan. Burgemeester Slob sprak namens de 13 burgemeesters rond de Haarlemmermeer, hetgeen burgemeester v. Iersel deed na mens die van de Duinstreek. Deze bood een ets aan. Pastoor de Haan, sprekende namens de geestelijken, bracht dank dat de scheldende burgervader onder ons heeft geleefd. Dr. P. Ie Grand dankte namens de dok toren voor de maatregelen op hygiënisch gebied genomen. De heer P. J. Vercouteren, sprekende na mens het personeel der scholen, dankte vooral voor de bemoeiingen om deze ge-- meente in een hoogere klasse te krijgen, al mocht dit niet gelukken. Namens het Burg. Armbestuur sprak de heer Voren en bood mevr. Gouverneur bloe men aan, hetgeen weth. Warnaar ook deed namens den raad en Ir. Mees. Hierna sprak de oudste zoon van den burgemeester een dankwoord voor de hulde aan zijn vader gebracht waarmede de plechtigheid geëindigd was. Ten slotte werd de afscheidsreceptie ge houden, waarvan door zeer vele gemeente naren uit alle rangen gebruik gemaakt werd KANTONGERECHT ALPHEN. Op nieuw kwam de aangehouden zaak aan de orde tegen een banketbakker, die zich zou schuldig hebben gemaakt aan overtreding der winkelsluitingswet." door na gesloten tijd vla eep loket van een aan zijn winkeldeur bevestigde automaat, een cliënt een gehaktbal te verkoo- pen. De ambtenaar vorderde vrijspraak, omdat hij het ten laste gelegde niet bewezen achtte. Uitspraak conform. De vechtende varkens. Een koopman, die ter vorige zitting terecht had gestaan wegens overtreding der vleeschkeu- ringswet, n.l. het frauduleus slachten van een varken, had dit ontkend en ter verdediging pangevoerd, dat de varkens hadden gevochten en hij het beest s'avonds had geslacht met de bedoeling dit 's morgens naar de noodslacht- plaats te laten brengen, wat door een toen ge hoorde getuige a decharge was bevestigd. Thans werden de hulpkeurmeester en de politie ge hoord, die verklaarden, dat van een verwonding van het varken niets was gebleken. De hulp keurmeester had een „tip" gekregen, dat de koopman zou slachten en v/as toen, vergezeld van een polltie-agent. met een machtiging van den burgemeester naar de woning van verdachte getogen. Uit alles bleek, dat verdachte het beest gewoon had willen slachten. Verdachte die bleef ontkennen, zeide wel te weten, wie hem had verraden, n.l. zijn buurman. De ambtenaar, die niet bewezen achtte, dat verdachte het dier uit nood had geslacht en gelet op zijn vroegere overtreding der vleeschkeuringswet. terwyi hij bovendien nog in strijd had gehandeld met het slachtverbod, vorderde een geldboete van f.100 subs. 30 d., met verbeurdverklaring van de op brengst van het varken ad f. 100,32. De kan tonrechter veroordeelde hem tot een boete van f. 125, zonder verbeurdverklaring van de op brengst. concentreerd heeft. Op dit oogenblik kan men evenwel zeggen, dat als de gepant serde divisies van den vijand 12 dagen na het begin van het offensief tegengehouden worden bij Porto Bardia, dit uitsluitend toe 'geschreven moet worden aan den moed der Italiaansche soldaten te land en in de lucht, die den vijand heldhaftig het hoofd wisten te bieden en zich lieten slachten zonder zich te sparen. Nogmaals bevestig ik categorisch, aldus vervolgde maarschalk Graziani, dat een ieder hier tót de grenzen van het mogelijke zijn plicht gedaan heeft. Zelfs indien het aantal dergénen, die het ongeluk hadden gevangen genomen te worden hoog is, mag dit geen aanleiding zijn om aan hun moed te twijfelen. Zij boden verzet met den wil om stand te houden tot het einde. Tegen over deze feiten zijn de onwaardige bewe ringen van' de buitenlandsche propaganda slechts een leugenpak. dat hun tot schande strekt, die ze v/agen neer te schrijven en op deze wijze toonen. zelfs dat gevoel van waardigheid en achting voor moed, ook in dien hij geen succes oplevert, verloren te hebben, dat steeds kenmerkend was voor volkeren met hooge beschaving. (Stefani). HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een eik gestolen. In de Ridderlaan te Wassenaar stond een eik die gestolen werd. De dader was niet ver te zoeken, want hij was in de omgeving meer aan het zagen geweest; ook een els was geslachtofferd. De verdachte zei nu dat het meer een vergissing was geweest, want hij was tevèr gegaan met zijn werk. De officier dacht er blijkbaar anders over, en vond een stevige straf noodlg. Hij vorderde een maand gevangenisstraf. De Politierechter verminderde de ge vraagde straf tot veertien dagen gevange nisstraf. „Ik ga hooger op", zoo" kondigde ver dachte aan. HAAGSCHE GERECHTSHOF. Een bctalingskwestie. Een inwoner van Katwijk had zich schul dig gemaakt aan eenvoudige beleediging. Hij had voor v. d. O. een radio-toestel ge repareerd, doch dat scheen niet heelemaal te voldoen. In elk.geval had v. d. O. gewei gerd de gevorderde betaling te doen. Na di verse aanmaningen, ging de reparateur er toe over om briefkaarten te sturen, waarin op betaling van schuld werd aangedrongen. Dat was een strafbaar feit, want v. d. O. voelde zich door de kaart beleedigd. Nu stond de reparateur terecht, en hij ver klaarde niet te hebben vermoed dat hetgeen op de kaart stond beleedigend was, want die worden in den handel gewoon ver kocht. De Proc. Generaal vorderde f:10 boete subs. 20 dagen hechtenis. 3—3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 11