BINNENLAND ffsie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 December 1940 No. 24768 50 ï)e „Pendrecht" getorpedeerd Gevogelte voor de Kerstdagen WINTERHULP#NEDERLAND Verbindingen tusschen Noord en Zuid Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden Aladdin en de wonderlamp UN/T IN IXTÏIRI FAILLISSEMENTEN EEN VAN NEDERLAND's MODERNSTE TANKSCHEPEN. Radio-Mackay, aldus bericht het D. N. B. uit New York, heeft een radiobe richt opgevangen van het Nederland- sche tankschip „Pendrecht" waarin werd medegedeeld, dat bet schip op 850 mijl ten Westen van de Noordelijkste punt van Schotland door een duikboot is getorpedeerd. Het schroefmotorschip „Pendrecht" was een der modernste tankschepen van van de Nederlandsche vloot. Het is ge bouwd bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij en werd pas verleden jaar in dienst gesteld. Het schip, dat 10.746 bruto en 6,367 netto reg. ton mat, was eigendom van de Fa. Phs. van Omme ren te Rotterdam. Omtrent het lot van de opvarenden wordt in het D.N.B.-be- richt nog niets medegedeeld. De norm- male bemanning van een schip als de „Pendrecht" telt ongeveer 45 koppen. Mag op beperkte schaal worden afgeleverd. VASTSTELLING VAN MAXIMUMPRIJZEN. Naar het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd mededeelt, zal met het oog op de komende Kerstdagen, de aflevering van gevogelte (kippen, eenden, ganzen, kalkoenen) voor de bin- nenlandsche consumptie, op beperkte schaal worden vrijgegeven. Zoo zullen bijv. ganzen en kalkoenen zonder na dere vergunning mogen worden geslacht en afgeleverd. In verband hiermede zijn tevens maximumprijzen vastgesteld. Voor den consument is de maximum prijs voor alle soorten f. 1.50 per K.G. geslacht gewicht. Er wordt voor gewaarschuwd, dat tegen overtreding van de maximumprijsvoor schriften krachtige maatregelen worden genomen. Nadere bijzonderheden omtrent een en ander zijn opgenomen in een of- ficieele publicatie, elders in dit nummer op genomen. Voorzoover het ganzen en kalkoenen be treft, wordt de ontheffing geacht zonder nadere formaliteit te zijn verleend. Betrok kenen mogen deze dieren dus zonder ver dere vergunning slachten en afleveren. Dit geldt ook voor de reeds bij de Nederland sche centrale opgegeven voorraden ganzen en kalkoenen. Voorzoover kippen en eenden betreft, welke vóór 16 December zijn geslacht en geregistreerd bij deze centrale, wordt aan iederen houden die rijn voorraad aan de centrale heeft opgegeven, schriftelijk mede gedeeld, welk gedeelte van zijn voorraad voor het binnenland mag worden afge leverd. Hiervan zal een gedeelte worden ge reserveerd voor ziekenhuizen, die zich te dezer zake met hun leverancier kunnen verstaan. Bovendien mogen de kippen en eenden, die sinds 16 December zijn geslacht, zonder nadere ontheffing van de centrale worden afgeleverd, terwijl ook in den vervolge geen individueele ontheffing voor het slachten van kippen en eenden meer behoeft te wor den aangevraagd, mits van de vóór 16 Dec. aanwezige voorraden op de bij artikel 3 van het gevogelte-inventarisatiebesluit voorge schreven wijze aan de Nederlandsche cen trale voor eieren en pluimvee opgave is ge daan, Deze ontheffingen worden steeds ge acht te zijn verleend onder de voorwaarde, dat de vastgestelde maximumprijzen voor gevogelte (zie de desbetreffende publicatie) worden in acht genomen. De houders van voorraden, die tot dus verre de „weekstaten slachtgevogelte" aan de centrale plachten in te zenden, dienen hiermede te blijven voortgaan. De vierde opgave van giften voor de Win terhulp Nederland vermeldt de periode van 4 tot en met 14 December een totaal van f. 69.983,72. HANDEL VAN NED. INDIË MET ENGELAND. Binnenkort onderhandelingen verwacht. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De op het oogenblik te Singapore vertoe vende vertegenwoordiger der Nederlandsch- Indische regeering heeft volgens de Tsoegai Sjogio Sjimpo aangekondigd, dat binnen kort tusschen Nederlandsch-Indië en En geland economische onderhandelingen zul len worden geopend. Om te beginnen zou den financieele en douanevraagstukken Worden besproken. TILBURG NAAR DE 100.000 INWONERS. In den loop der maand Januari a.s. of wel in het begin van Februari zal in Til burg de 100.000ste inwoner kunnen worden verwacht. B. en W. van Tilburg zijn van oordeel, dat er aanleiding bestaat om aan den 100.000sten Tilburger bij zijn geboorte een geschenk aan te bieden en wel in den vorm van een inlegging bij de Rijkspost spaarbank tot een bedrag van f. 100.—. Aldus stellen zij den raad voor. TOESTAND REEDS AANMERKELIJK VERBETERD. Zooals men weet, zijn tengevolge van de oorlogshandelingen in Mei j.l. de verbin dingen te land en te water tusschen het Noorden en het Zuiden van ons land ver stoord geworden. Reeds onmiddellijk na de krijgsverrich tingen werd het werk van het herstel met kracht ter hand genomen, waarbij achter eenvolgens de organisatie-Todt, de Rijks waterstaat en Nederlandsche en Duitsche ondernemingen op het gebied van wegen- en bruggenbouw, waterstaatswerken enz. werden ingeschakeld. Enorm waren de ver woestingen, die in ons waterrijk land waren aangericht en tal van versperringen in kanalen en rivieren moesten worden op geruimd, om de scheepvaart weer op gang te brengen; veel bruggen moesten worden hersteld, om het weg- en spoorwegverkeer mogelijk te maken. Reeds vrij spoedig was het mogelijk het scheepvaartverkeer over de groote rivieren te herstellen, hetgeen o.a. van beteekenis was voor het vervoer van steenkolen uit Zuid-Limburg naar het ove rige deel van het land. Wel moest men daarbij dikwijls groote omwegen maken, maar naarmate het opruimlngs- en her stellingswerk vorderde, kwam daarin al lengs verbetering. Ven bijzondere beteekenis is hierbij geweest, dat sinds eenigen tijd de scheepvaart door het MaasWaalka naal kon worden hervat en door dit zoo belangrijke kanaal is thans het verkeer weer toegenomen, als in nor male tijden, zelfs in de drukste jaren, het geval was. Ook de bruggen over dit kanaal zijn thans vrijwel alle her steld, hetgeen voor de daarbij betrok ken streek van de grootst mogelijke beteekenis is. Men heeft reeds gewaar kunnen worden, dat ook de spoorwegverbindingen belang rijk zijn verbeterd, dank zij de voortva rendheid, waarmede de Nederlandsche Spoorwegen de verbroken communicatie hersteld hebben. Overal langs de groote rivieren ziet men nog immer een intense bedrijvigheid; waar vernielde bruggen zijn, heeft men torenhooge stellages gebouwd en de gebroken brugdeelen opgevijzeld. Deze werden deels ter plaatse hersteld en weer op hun plaats gebracht, anderdeels werden zij vervangen door nieuwe deelen, waarbij men zoo economisch mogelijk te werk is gegaan. Men gebruikte daarvoor deelen van bruggen, die geheel vernieuwd moesten worden, dan wel,, die op andere wijze ver vangen werden. Een voorbeeld hiervan is de vervanging van het zeer lange viaduct door de voormalige Beersche Maastraverse bij Ravenstein door een spoordijk, hetgeen mogelijk was, nu door de dichting van den Beerschen Overlaat de traverse buiten ge bruik is gesteld. De brugdeelen van het viaduct zijn in hun geheel op verscheidene plaatsen aangewend voor overspanning van spoor- en verkeersbruggen, Voorts wa ren verscheidene overspanningen in Neder landsche constructiewerkplaatsen gereed, in verband met de uitvoering van plannen voor den bouw van nieuwe bruggen, enz. Ook daarvan heeft men een dankbaar ge bruik gemaakt om de noodige, zij het vaak voorloopige voorzieningen te treffen. De toestand is thans zoo. aldus het „Handelsblad", dat op een enkele uitzon dering na, de versperringen geheel opge ruimd zijn en dat nog immer met man en macht gewerkt wordt om de verbindingen weer te herstellen. Zooals reeds gezegd, heeft dit werk reeds aanzienlijke vorderingen gemaakt en het Iaat zich aanzien, dat binnen afzienbaren tijd weer van een volkomen normalen toe stand kan worden gesproken. Wie zich een beeld gevormd heeft van de ontzettende verwoesting en ontwrichting van het ver keer in de Meidagen, kan niet anders dan verbaasd zijn, dat men in zeven maanden tijds zoo geweldige vorderingen heeft kun nen maken. DE N.S.B. IN DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. De gemeenteraad van Amsterdam is gis teren met de behandeling van de gemeen- tebegrooting voor 1941 begonnen. Vier middagzittingen zijn daarvoor uit getrokken. De voorzitter, wethouder mr. Kropman, herinnerde er aan, dat er geen politieke beschouwingen mochten gehou den worden. Hij zou zich daarnaar gedra gen bij het handhaven van de orde. Ds. Ekerlng (N.S.B.) legde daarop de volgende verklaring af: „Op het laatst gehouden seniorenconvent ter bespreking van den gang van zaken 'oij de behandeling der begrooting 1941 is hem door den voorzitter medegedeeld, dat hem niet het woord zou worden verleend of gelaten, wanneer hij wensohte te spre ken over eenig onderwerp, dat verband hield met den huldigen staatkundigen toe stand in binnenland of stad. Evenmin zou hij het woord mogen voeren over de ge dragingen der politie in de dagen van 10 tot 15 Mei jj. jegens natlonaal-soclalLsten en Rijksduitsehers. waaromtrent hem reeds eerder een interpellatie geweigerd was. Onder deze omstandigheden wenscht de N.S.B.-fractie niet deel te nemen aan de openbare behandeling der begrooting 1941, daar zij geen nut vermag te zien in haar aanwezigheid daarbij, wanneer de burgerij van Amsterdam niet hooren mag hetgeen zij naar spr.'s overtuiging behoort te we ten, en daar zij dit in strijd acht met de waardigheid der Nationaal-Socialistisohe Beweging, die zich straks geroepen zal zien tot de overneming der macht. De N.S.B.- fractie begeert niet spelbreekster te zijn bij de behandeling eener laatste begrooting In den gemeenteraad zij laat daarom die behandeling over aan de politieke partijen, met de illusie zelfs voor deze, dat er geen Nationaal-Socialistlsehe Beweging in Ne derland. in Amsterdam, of in zijn raad we zen zou." Ds. Ekerlng verliet -daarop de zaal. zoowel bij U zelf als bij Utw kinderen. Dampo-verkoudheids-balsem, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en 's morgens Is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40 ct. Doos 30 ot. Dampo-bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 26 ct. Dampo-neusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppels-puibje 60 ct. Utw waarborg 't Komt van Müjnhardt 4867 (Ingez- Med.) BEGRAFENIS VAN PROF. Dr. E. DUBOIS. In tegenwoordigheid van vele autoritei ten is gistermiddag om drie uur op het kerkhof te Venlo het stoffelijk overschot van prof. dr. E. Dubois In allen eenvoud ter aarde besteld. Behalve familieleden wa ren verscheidene persoonlijkheden uit Uni versitaire kringen aanwezig, benevens bur gemeester v. d. Broek uit Haelen en dr. L. v. d. Grinten uit Venlo. De senaat van de Amsterdamsche Universiteit had een krans gezonden. Nadat de kist In het graf was neergela ten, voerde prof. dr. H. Boschma, direc teur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden, die den secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming verte genwoordigde, als eerste spreker het woord. Vervolgens sprak prof. dr. B. Brouwer, rector magnificus van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, die ook de Nederlandsche Academie van Wetenschap pen vertegenwoordigde. Als voorzitter der faculteit der wis- en natuurkunde der Amsterdamsche Univer siteit sprak prof. Th. J. Stomps en ten slotte voerde dr. Brongersma van het rijks museum van Natuurlijke Historie het woord De oudste kleinzoon dankte voor de be langstelling. VERVOEDERVERBOD. Behoudens de in bepaalde gevallen door de Nederlandsche groenten- en frultcen- trale te verleenen ontheffing, Is een ver bod ingesteld op het vervoederen en het het doen vervoederen van koolrapen en pastlnaken ook „witte peen" genoemd). Een dergelijk verbod bestond reeds voor roode peen. BESTRIJDING VAN TUBERCULOSE EN ANDERE ZIEKTEN ONDER RUNDVEE IN ZUID-HOLLAND. In restaurant Rlche ln Den Haag is de algemeene vergadering gehouden van de vereenlglng tot bestrijding van de tuber culose en van andere ziekten onder het rundvee in Zuid-Holland. Uit het jaarverslag bleek, dat de samen werking over het algemeen uitstekend was, terwijl het ledental zich steeds in stijgende lijn beweegt zoodat dit thans 6.746 bedraagt met 171.842 behandelde dieren. Dit was on getwijfeld het gevolg van het feit, dat de Consumptle-Melkcentrale voor haar aan geslotenen de tuberculose-bestrijdlng ver plicht stelde. Het batig saldo van de vereeniging be draagt thans f. 2450.—. Dat is een vermin- Een wensch werd geuit en hij trad ln ver vulling. Zoo gemaWceliJk gaat het nu niet meer, maar één ding is zeiker: Indien U besluit Uw klanten en zakenrelaties door middel van een Nieuwjaarsannonce het beste te wenschen ln 1941, dan zal op zijn beurt één Uwer wenschen in vervulling gaan, n.l. dat de band tusschen U en hen aanzienlijk wordt versterkt. Geef daarom nog heden een tekst op voor Uw advertentie In ons Blad van Dinsdag 31 Deceiniber a.s. De prijs bedraagt voor advertenties van I tot en met 5 regels slechts 75 cent. Elke regel meer 15 cent. PERSONEELE BELASTING MOTORRIJTUIGEN. Binnenkort zullen de houders van motor rijtuigen (ook van de opgelegde) wederom de noodige gegevens moeten verstrekken voor den aanslag ln de Personeele Belas ting 1941 voor motorrijtuigen. Indien men gedurende het geheele jaar 1941 geen gebruik maakt van het voertuig, kan men, indien men daarom tijdig ver zoekt, na afloop van het belastingjaar res titutie verkrijgen van het belastingbedrag, dat echter eerst volledig moet worden vol daan. Aangezien thans vele motorrijtuigen niet kunnen worden gebruikt en derhalve een groot aantal verzoeken als bovenbedoeld kan worden verwacht, hebben de verkeers- bonden zich gezamenlijk tot het departe ment van financiën gewend met het ver zoek te willen bevorderen, dat het voor dergelijke voertuigen vastgestelde belas tingbedrag voorlooplg bulten de invorde ring zal worden gelaten. NIET BESCHERMDE VOGELS. Gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Maart a.s. zullen de volgende vogels niet behooren tot de beschermde vogels in den zin der vogelwet: schollevaar, blauwe reiger, sperwer, mantelmeeuw, zil vermeeuw, koksmeeuw, houtdief, ekster, Vlaamsche gaai en bonte kraai. dering van f. 528.— bij het vorige boekjaar. Het aantal T.B.C.-vrlje stallen ls ln het af- geloopen Jaar gestegen van 1074 tot 1339. De bestrijding beweegt zich dus in gunstige richting, hoewel verwacht moet worden, dat de minder gunstige krachtvoedervoorzle- ning, hetgeen aan het weerstandsvermogen van den veestapel wel eenige afbreuk zal doen, wellicht niet zal nalaten een ongun- stigen invloed uit te oefenen op het verloop van den arbeid der vereeniging. Den secretaris-penningmeester werd dé charge verleend voor het gevoerde beleid, waarna het voorstel tot verhooging van de contributie voor erkende bestrijdingsver- eenigingen van 3V> tot 5 cent per rund, met algemeene stemmen werd aangenomen. De begrooting voor het nieuwe boekjaar welke geraamd wordt op f70.800.—, werd ingediend en eveneens met algemeene stem men aangenomen Vervolgens hield de heer B. van der Heide, vertegenwoordiger van de Consumptle- Melk-centrale, een inleiding Inzake de nieuwe premieregeling. WERKZAAMHEDEN IN DEN ZIN DER ONGEVALLENWET. Bij besluit van den waarnemend secre taris-generaal van het departement van sociale zaken zijn, met Ingang van 1 Ja nuari a.s. als werkzaamheden, bedoeld in het 3e lid van artikel 2 a der Ongevallenwet 1921, aangewezen: le. Het bezorgen van en venten met voe dingsmiddelen, genotmiddelen en gebruiks voorwerpen. 2e. Het bezorgen en colportee- ren van couranten, bladen en tijdschriften. TIJDSCHRIFTEN. „Caecilia en de Muziek". Het Decembernummer van het maandblad Caecilia en de Muziek, onder leiding van Willem Landré wijdt een In Memorlam aan de zang- paedagoge en componiste Catharina van Rennes, voorts een waardeerende beschouwing over den Finschen componist Jean Sibelius, die zijn 75sten verjaardag vierde, terwijl Paul Nlesslng een onderhoud publiceert met Eduard Flipse over den muzikaien wederopbouw van Rotterdam. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij Zuid-Hollandsche UM, Den Haag: In de Cultuurserie: Advocatenpraktijk, Lief en Leed onder Toga en Baret, door Pierluigl en Ettore Erizzo, met een brief van Virgilio Brocchi ter inleiding. Uit het Italiaansch ver taald door Dra. A. J. v. d. Hoeven. Voorwaarts door de Tijden, de geschiedenis van Robin Stuart, Deel III in de trilogie van den Australischen schrijver Eric Lowe, vertaald uit het Engelsch door S. Vestdijk. De vooraf gaande deelen „Ochtend zonder Wolken" en De Terugkeer van een Held", werden reeds in deze rubriek aangekondigd. Het simpele leven, door Ernst Wlechert, ver taald uit het Dultsch door Nico Rost. Jeugd in Boeien, door Alba de Cespedès, ver taald door Rein Valkhoff en Anke Servaes. Spel van den Tijd door F. M. Huebner. ver taald door A. E. C. Vuerhardt-Berkhout. Ned. Keurboekerij, Amsterdam: Kleine Man verliest, door Mogens Klitgaard, vertaald uit het Deensch door Dr. Louise E. van Wijk. De Boer van Körboja, door A. H. Tammsaare, vertaald uit het Estisch door Willem Arondeus. Voor oudere Meisjes: Huls aan de singel, door Els van Buren. Het moet!, door Ro van Oven. Sijthoff's U. M., Leiden: Gewapend en Weer loos, door Robert D. Q. Henriquez, vertaald uit het Engelsch door A. den Hertog. E. Brill, Leiden: Een omwenteling in de be handeling van suikerziekte: Een causale dia betestherapie. door Dr. Jules Samuëls. Kosmos U.M., Amsterdam: Muziek en Luiste raar, Een boek voor concert-bezoekers en radio luisteraars, die muziek beter willen leeren ver staan en genieten, door Harry Allen Feldman, uit het Amerlkaansch vertaald door And ré Jurres. Met een voorwoord door prof. Dr. W. Mengelberg. TJeenk Willink U.M., Zwolle: In de editie Schuurman en Jordens: Grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden naar de wijziging van 1938, door Dr. G. G. Pekelharing: Regeling opbouw zelfstandige organisatie ontwikkeling bedrijfsleven, door Mr. Dr. E. van Bolhuis. Arbeldsbemiddellngswet 1930, door dr. G. G. Pekelharing. Uitgesproken: S. P. Burgerhout, loodgieter, Katwijk aan Zee, Havenstraat no. 5. R.C. mr. A. Ikman van Burck, Cur. mr. J. C. de Vroom, Lelden. J. N. van Reeuwijk, Voorschoten, Willem de Zwijgerlaan 12. R.C. mr. A. Hilblngh Prins, Cur. mr. J. W. M. Aerts, Den Haag. Opgeheven: J. Zandbergen, Azn„ Oegstgeest; arr.- rechtb. 's-Gravenhage, 12 December 1940; cur. mr. E. J. M. H. Bolslus, Stationsweg 45, Leiden; wegens gebrek aan baten. 3e. Het bezorgen van reclameartikelen en drukwerken, voor zoover dit min of meer periodiek geschiedt. 4e. Het vervoeren van veldvruchten en zuivelproducten ten be hoeve van de fabriekmatige verwerking en vervoeren van de afvalproducten. 5e. Het laden en lossen in groepsverband van goe deren. 6e. Het schillen, schoonmaken, sor- teeren en pellen van land- en tuinbouw producten, lezen van peulvruchten en kren ten van druiven. 7e. Het pellen van garna len. 8e. Het schoonmaken en verwarmen van gebouwen e.d. 9e. Het demonstreeren met of geven van onderricht ln het ge bruik van apparaten. 10e. Het boeten van netten. 11e. Het slachten van runderen, kalveren, schapen, paarden, varkens e.d. met bijbehoorende werkzaamheden. BEGRAFENIS DS. D. VAN KREVELEN. Gistermiddag heeft onder groote belang stelling op de begraafplaats „Den en Rust" te De Bilt de teraardebestelling plaats ge had van ds. D. van Krevelen, in leven eme ritus predikant der Ned. Hervormde Kerk, en zeer vooraanstaand figuur van de Pro- testantsche Christelijke drankbestrijding o.m. redacteur van het tijdschrift „Het werk der liefde", secretaris van het hoofdbe stuurvan den Nat. Chr. Geheelonthouders- oprichter van den bond van protostantsch Christelijke drankbestrljdlngsvereenlgingen „Enkratela" van welken bond de overledene secretaris was. Behalve vele vrienden en bekenden van den overledene waren op de begraafplaats bond, oprichter van den bond van protes- tantsch Christelijke drankbestrljdlngsver eenlgingen „Enkratela" van welken bond de overledene secretaris was. Op verzoek van de familie zijn aan de groeve geen toespraken gehouden. Slechts in de aula van „Den en Rust" is gesproken door ds P. Veen, Ned. Hervormd predikant te Utrecht Spr. schetste den overledene als een vrien delijk en bescheiden man, een man met groote kennis. Aan het graf heeft ds. B. Tulnstra, Ned. Hervormd predikant te Huls ter Heide een kort afscheidswoord gesproken en het „Onze Vader" gebeden VERSPREIDE BERICHTEN. Blijkens bericht in Volk en Vaderland zal de N.S.B. met het oog op Kerstmis en Nieuwjaar haar werkzaamheden van 24 De cember tot 2 Januari schorsen. Volk en Va derland zal de volgende week niet ver schijnen. Te Rotterdam is, 67 jaar oud, overle den de heer C. A. de Hooge, adjunct-direc teur van de N.V. Vereenigde Tapljtfabrleken Te Rotterdam ls overleden, 56 jaar I oud, de heer J. W. Heyink, adjunct-direc teur van de Unilever Verkoopcentrale.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9