ICfDSCH DMBIAD - Eer?!© 5?d Vrijdag 20 December 1940 De situatie op de vlesschmarkt Loonen en salarissen NWMMfH BERICHTEN Een beschouwing van Graf Grothe Richtlijnen voor de toepassing der verordening Duitsch W eermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht BEURSO VERZICHT A. Backer overleden In verband met geruchten als zou een verhoogde export van vee naar Duitschland de ooi-zaak zijn van het gebrek aan aanvoer op de vleeschmarkt, heeft de landbouwdes kundige van het rijkscommissariaat Graf Grothe in een perconferentie betoogd, dat op geen enkele wijze de vee-ëxport naar Duitschland schuld is aan de moeilijkheden bij de vleeschdlstriibutie. Voorts verklaarde hij, dat de voedsel voorziening van de Nederlandschc be volking verzekerd is. Bovendien kan de boer gerust zijn, dat niet tot al te in grijpende maatregelen ten opzichte van den veestapel zal worden overgegaan. De omstandigheid, dat in de laatste we ken de uitgegeven vleesobbons niet ten volle konden worden ingewisseld, en de daaruit voortvloeiende noodzakelijkheid tot leve- ringsplioht voor slachtvee over te gaan, hebben in breede kringen, zoowel van ver bruikers als van boeren, een zekere onrust teweeg gebracht. Wanneer in verband daarmede, aldus Graf Grothe, herhaaldelijk de vraag ge steld word, of de vleeschproductie in Neder land voldoende is om op den langen duur de behoeften, met gebruikmaking van het distributiesysteem, te dekken, dan kan deze vraag ondubbelzinnig met ja beantwoord worden. Als de boeren van meening zouden zijn, dat de productiebasis ih de veehou derij gevaar loopt; dan kan ondubbelzinnig verklaard worden, dat dit noch in de bedoe ling ligt, noch noozakelijk is. Integendeel wordt als voorheen vastgehouden aan het plan de nu eenmaal ten gevolge der voe- dersohaarschte noodzakelijke beperkingen voor het melkvee tot een minimum te be perken. Evenwel is het wekelijksch aanbod van slachtvee voor runderen als voor varkens sinds November in een ongerechtvaardigde mate teruggeloopen. Zoó Werden bijv. in de week van 2 tot 9 December j.l. slechts on geveer 1600 stuks slachtvee aan de markt gebracht, tegenover een normaal aanbod van 8 tot 10.000 stuks vee. Het is mogelijk, dat hiervoor verschillen de oorzaken aanwezig zijn geweest, die de Dultsche beschouwers niet onmiddellijk in- teresseeren. Met nadruk moet hierbij al leen worden vastgesteld, dat op geen enkele wijze de export van vee daar de schuld van is. Deze export bedroeg in de periode van 10 Mei tot begin December circa 15.000 stuks, terwijl in de laatste drie weken geen enkel stuk slachtvee naar Duitschland is gegaan* Tegenover deze verhoudingen meende het departement van landbouw en visscherij de opgetreden moeilijkheden slechts door het opleggen van een afleveringsplicht tege moet te kunnen treden. Op dit voorstel is toestemming verlëéiid met dien verstande, dat de bevolen reconstructie van den rund veestapel, die wegens de dringendheid van dezen maatregel voorloopig zeer schema tisch zonder rekening te houden met de structuur van het afzonderlijk bedrijf werd uitgevoerd, bij de definitieve vaststelling voor een langere periode zoo rechtvaardig mogelijk moest worden uitgewerkt. De tot 28 Februari a.s. gevorderde leveringen van slachtvee moeten even wel, ongeacht de voor later beoogde veranderingen, onder alle omstandig heden worden voldaan. Het departe ment van landbouw en visscherij is doende maatregelen ten uitvoer te leg gen, die een vlotte verzorging in de toekomst verzekeren. Daartoe wordt de te dezer zake competente centrale, wat inrichting en personeel betreft, gereor ganiseerd. Reeds is beslist, dat de zorg voor den veestapel, daaronder begrepen de prijsvorming voor den producent en de toewijzing aan de be- en verwerken de bedrijven, in een doelmatiger vorm geschiedt. Eveneens zijn maatregelen getroffen, dat de vaststelling van de prijzen voor de boeren voor al het ter markt komende vee op dezelfde basis geschiedt. Iederé speculatie op verhooging van de producentenprijs is vergeefsch. Wie van de betrokken groepen, boeren, handelaren of slagers, in de toekomst probeert, hetzij door incorrecte aflevering of zelfs door geheime huisslachting of prijsopdrijving, de vastge stelde prijzen te ontduiken en de vleesch- voorziening te verstoren, heeft de scherp ste straf te verwachten, omdat hij zich schuldig maakt aan een vergrijp tegen het belang van het geheele Nederlandsche volk. De vleeschvoorziening geschiedde in nor male tijden voor rond 50% met varkens- vleesch en rond 50%, met rundvleesch. Er staan niet voldoende voedermiddelen ter beschikking om de varkensmesterij in den vroegeren omvang in stand' te houden, zoo dat in de toekoomst slechts ongeveer 25% van de behoefte met varkensvleesch kan worden gedekt. Om te verhinderen, dat van de voorhanden varkens een groot deel te jong zou zijn geslacht, heeft het Duitsche rijk veevoeder ter beschikking gesteld, om via de centrale voor 400.000 varkens mest- contracten te kunnen sluiten. De bedoeling hierbij was in de eerste plaats de op het veredelingsbedrijf ingestelde kleine boeren effectieve hulp te verleenn. Het grootste deel van de vleeschbehoefte moet dus met rundvee worden bevredigd. Dat is niet zonder meer mogelijk, daar de algemeen-e veevoederpositie een ingrijpen in de rundveestapel noodzakelijk maakt. Voor het afzonderlijke bedrijf mag dit be treurenswaardig zijn, er moeten echter maatregelen getroffen worden, dat de m beperkte mate ter beschikking staande voe- dermiddeleri in groote mate ten goede ko men aan de dieren met groote prestaties, in het belang van een zoo groot mogelijke melkproductie en boterproductie en niet zoo maar dienen voor de instandhouding van een groot aar.tal willekeurige dieren. Volgens de opvatting van deskundige kringen moet de thans bestaande abnor maal hooge stapel van meer dan twee jarige runderen ongeveer 20% worden ver minderd. waarbij iedere boer noodgedwon gen uit zijn stapel op de weinig productieve oudere dieren zal teruggrijpen. Dat betee- kent voor den geheelen rundveestapel een vermindering van ongeveer 10%. Deze in grijpende maatregel kan door de teelt van moederkalveren, van welke teelt in grootere mate is vrijgelaten, ten naaste bij weder worden goedgemaakt. Wat gebeurt, is dus alleen een verschui ving ten gunste van de jongere jaarklasse. Voor den export zijn volgens de voorloo- pige raming slechts 8% van het aantal van die dieren bestemd, welke ter verzorging van de Nederlandsche consumenten noodig zijn en waarvoor zoowel melkvee als slacht vee kan worden aangeboden. Ls helaas noodeakelyke beperking van den pluimveestapel heeft verschillende pluimveehouders., die bijna uitsluitend van de kippenfokkerij leefden, hard getroffen. Er zijn echter maatregelen genomen, dat zij niet in economischen nood geraken. De beperking van den kippenstapel tot onge veer acht mdllioen hennen was evenwel noodzakelijk, wanneer de broodvoorzienin gegarandeerd wilde worden. Vroeger werden vcot de voedering der kippen juist zooveel hoeveelheden graan gebruikt als voor de voorziening van het Nederlandsche volk met brood noodig is. Verhinderd moest dus worden, dat ae kip aan de weliswaar vol doende, maar niet overmatig gevulde brood korf van het Nederlandsche volk mee pikte. Uit het bovenstaande blijkt met welk een begrip men van Duitsche zijde tracht re kening te houden met de belangen van den Nederlandschen landbouw en „van het behoud der landbouwproductie, ondanks de door den oorlog moeilijke omstandigheden. Het heele streven van Duitsche zijde cul- muleert daarin, dat getracht wordt het den Nederlandschen instanties mogelijk te maken, met de slechts in beperkte mate voorhanden voedermiddelen zoo goed mo gelijk huis te houden, alsmede in het be lang van de Nederlandsche voedselvoorzie ning op langen termijn de productiecapa citeit van den landbouw zoo hoog mogelijk te houden. Verwacht moet worden, dat van produ cent tot verbruiker deze pogingen erken ning en medewerking vinden. Wie met miskenning van den huidigen toestand te genwerking pleegt, vergrijpt zich aan het belang van de gemeenschap en moet er rekening mee houden, dat hij hiervoor ter verantwoording zal worden geroepen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Een duikboot rapporteert, dat zij haar veertigste vijandelijke koopvaardijschip tot zinken gebracht heeft. Hierdoor heeft de commandant van deze boot, kapitein-luite nant 'Sdhepke, in totaal 208.975 b.r.t. tot zinken gebracht en zoodoende ais derde duikbootcommandant de grens van 200.000 ton overschreden. Bij een torpedo-aanval van vijandelijke vliegtuigen op een Duitsch patrouillevaar tuig wist het vaartuig door een onmiddel lijk in aotie komenden afweer verscheidene treffers op een vijandelijk vliegtuig te plaatsen, terwijl de vijandelijlfe torpedo's haar doel misten. Het luchtiwapen maakte gisteren verken ningsvluchten boven Groot-Brittannië. In het St. George-kanaal, ten Zuiden van Carnsore-point, gelukte het een schip van 1200 b.r.t. door voltreffers midscheeps tot zinken te brengen. In den nacht van 19 op 20 December vie len gevechtsvliegtuigen voor den oorlog be langrijke doelen in het centrum van Londen succesvol met bommen aan. Britsche vliegtuigen veroorzaakten in den afgeloopen nacht in West-Duitschland door het neerwerpen van bommen slechts lichte schade aan gebouwen. Twee burgers, die zich buiten de schuilkelders bevonden, wer den gedood. In zijn weermachtsbericht no. 196 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In de grenszone van Cyrenalca heeft onze artillerie met succes het artillerievuur van den vijand beantwoord en voorts de ge mechaniseerde vijandelijke strijdkrachten in den sector van- Bardia onder vuur genomen. Tijdens een optreden met mitrailleur vuur en bommen zijn onze luchtformaties aange vallen door groepen vijandelijke vliegtuigen. Onze formaties reageerden hierop en gingen een verwoed gevecht aan. Twee Hurricane toestellen werden neergehaald. Een van onze jagers is niet teruggekeerd. In den nacht van 18 op 19 December is Alexandrië gebombardeerd. In den sector van het elfde leger aan het Grieksche front zijn nog hevige gevechten gaande. Vijandelijke troepenconcentraties in verscheidene plaatsen werden gisteren hevig gebombardeerd. Hierbij is een van onze for maties bommenwerpers door vier Gloster machines aangevallen. Drie vljandelijké toe stellen werden brandend neergeschoten. Onze „Picchiatelli" (duikbommenwerpers) deden een aanval op een schip en brachten dit tot zinken. Voorts bombardeerden en beschoten zij concentraties van vijandelijke gemechaniseerde middelen en konvooien. Tijdens een aanvalspoging van den vijand op de Albaneesche haven Valona, op 19 December, werden drie Blenheim vliegtui gen door onze jagers neergehaald. In Oost-Afrika is bedrijvigheid van pa trouilles en artillerie aan de grens van de Soedan. Op 19 December werden een opslag plaats en verdedigingswerken van den vijand in de omgeving van Metemma ge troffen. Op 18 December hebben onze vlieg tuigen met bommen van groot en klein ka liber troepen bestookt ten Noorden van het station Eriba, voorts spoorwegknooppunten te Haiya. waarbij de doelen rechtstreeks ge troffen werden. In vier achtereenvolgende golven hebben vijandelijke vliegtuigen bom men laten vallen op Brindisi. Onder de bur gerbevolking werden vyf personen licht ge wond, onder wie twee vrouwen. Ten einde een- eenvormige toepassing van de verordening over het al of niet verhoo gen of verlagen der loonen en salarissen te waarborgen en cm twijfel zooveel mogelijk te voren reeds uit te sluiten, -heeft de secr'e taris-generaal van het departement van sociale zaken op instigatie en in overeenstem ming met de afdeeling „sociale verzorging", aan het college van rijksbemiddelaars richtlijnen doen toekomen voor de toepas sing der verordening. Deze richtlijnen zijn de volgende: 1. de grenzen, waarbinnen de verorde ning geldig is, blijkt ondubbelzinnig uit ar tikel 9. Volgens dit artikel vindt de verorde ning geen toepassing op huiselijke diensten en cp de arbeidsverhoudingen. Zij houdt vast aan den tot heden geldenden rechts toestand (art. 1), dat arbeidsvoorwaarden in de eerste plaats door overeenstemming tusschen de vereenigingen van werkgevers en werknemers moeten worden geregeld. Waar echter het afsluiten van een collec tieve arbeidsovereenkomst niet geschiedt of oen andere redenen, b.v. ten gevolge van het ontbreken van een partij, die tarieven kan vaststellen (wet op de collectieve ar beidsovereenkomst van 25 April 1937) een regeling als bovenbedoeld niet mogelijk is, maar ter bescherming van de arbeiders een regeling voor een geheele groep van onder nemingen tegelijk noodzakelijk blijkt, kun nen loonen en salarissen en andere arbeids voorwaarden door de overheid worden vast gesteld. Hetzelfde is het geval, wanneer weliswaar een collectieve arbeidsovereen komst bestaat, doch bepaalde loonen en salarissen of andere arbeidsvoorwaarden niet regelt ,of wanneer de verandering van bepalingen der overeenkomst noodig voor komt. De verordening maakt dus het ingrijpen van den staat in de totstandkoming van de loonen, salarissen en andere arbeids voorwaarden mogelijk, overal waar de so ciale belangen van de werknemers dat eischen. Bevoegd om de regelingen buiten de collectieve arbeidsovereenkomsten te treffen is het college van rijksbemlddelaars (art. 3 van het eerste uitvoeringsbesluit), tot welk lichaam zich de partijen bij een collectieve arbeidsovereenkomst, alsmede iedere werkgever en werknemer te allen tijde kan wenden. V/aar de wettelijke voor waarden voor regelingen bij C.A.O. zijn ge geven, is het college van rijksbemiddelaars verplicht, in de eerste plaats bij de par tijen op het sluiten van een C.A.O. aan te dringen. Het college kan hiervoor termijnen bepalen. 3. De bepalingen omtrent de' totstandko ming van het loon zouden onvolledig zijn, wanneer daarin nie ttevens de vraag van het loonpeil principieel zou zijn geregeld. Wanneer de economie van een volk geheel aan de belangen van de gemeenschap dienstbaar moet worden gemaakt, dan moei zij van staatswege geleid worden. Hetzelfde is bij de loonvorming het geval. De verordening van den rijkscommissaris schrijft daarom in de artikelen 3 en 7 voor, dat verhocgingen van loonen en salarissen, al dan niet bij C.A.O. tot stand gekomen, toestemming der overheid behoeven. Daar mede is van den eenen kant de noodzake lijke controle van staatswege op de ont wikkeling van het loonpeil verzekerd, van den anderen kant ook de weg vrijgelaten om daar loonsverhoogingen toe te laten, waar deze door de sociale behoeften dei- werknemers worden geëischt en waar zij volgens de economische verhoudingen mo gelijk zijn. Natuurlijk moet er op gelet worden, dat evenals de Nederlandsche eco nomie met de Europeesche economie ten nauwste vervlochten is. ook de loonen en salarissen zich in dit raam moeten passen. 4. Wanneer een bestaande C.A.O. od een bepaalde onderneming van toenassing wordt, omdat de ondernemer zich als lid aansluit bij de overeenkomst, dan is een loonsverhoogina. voorzoover zii noodzakelijk is voor de aanpassins aan het tarief der C.A.O.. niet aan voorafgaande goedkeuring onderworpen. Wanneer bij verkorting van arbeidstijd 'oonen en salarissen niet in gelijke ver houding a,ls de arbeidstijd worden vermin derd, dan vormt dit geen loonsverhooginsr in den zin der verordening en is derhalve voorafgaande goedkeuring niet noodzake lijk. Onder de begrippen „loonen en sala rissen" moet men loon en salarisnonnen verstaan, dat wil zeggen de voor bepaatóe werkzaamheden in bedrijf of onderneming vastgestelde loonen, stukiconen, salarissen, toelagen, enz. De verordening moet derhalve niet wor den toegepast in de volgende gevallen: a) Bij het opschuiven van een werkne mer naar een hoogere leeftijdsgroep, wan neer de in de CAO geregelde of de ln bedrijf of onderneming gebruikelijke loonsom werdt betaald. b) Bij overplaatsing van een werknemer naar een andere afdeeling van het bedrijf, wanneer daarin hoogere loon- en salaris- normen gebruikelijk zijn. c) Bij verplaatsing van een werknemer naar een anderen post, waarvoor een .hoo gere belooning gebruikelijk is. Bij verhooging der stukloonen, wan neer zij onder omstandigheden geschiedt, die aanzienlijk van het tot dan toe bestaan de afwijken (verandering van de techniek van het arbeldsprocede. van den grondstof, van de werktuigen e.d.h e) .Wanneer voor een nieuw werk een voorloopig stukloon is bepaald, dat na een bepaalde proeftijd te laag blijkt, en het stukloon van te voren uitdrukkelijk als voorloopig is aangemerkt. f. Bij betalingen met het karakter van sociale voorzorg, zooals toelagen bij zware ziekte van een werknemer of van zijn gezins leden. bij ongevallen of dergelijke noodge vallen. Daarentegen vallen wel onder de ver ordening de volgende gevallen: aai Loons- en salarisverhoogingen, die bijv. bij de jaarwisseling gebruikelijk zijn, zonder dat een van de onder a tot c genoemde voorwaarden zijn vervuld, In deze gevallen moet steeds een goedkeuring worden ver leend, voorzoover de verhoogingen binnen het tot dantoe in de gebruikelijke kader blijven. bb) De verhooging van stukloonen, voor zoover zij niet onder de regels onder d. en e. genoemd vallen. cc) De verhooging van regelmatige ultkee- ringen, dat zijn behalve loon en salaris alle op geld te waardeeren prestaties van den werknemer, welke de werknemer doorloo pend of onder bepaalde voorwaarden regel matig als arbeidsvergoeding ontvangt, bijv. prestatie-premies, participatie ln winst of omzet, Kerstmis- en oude.j aarsgratificaties, voorts vergoedingen, verblijfsvergoeding enz. dd) Kerstmis-gratificaties, die dit Jaar voor de eerste maal worden gegeven. De toestemming daartoe wordt in deze geval len echter geacht algemeen te zijn ver leend, wanneer in het geval.van uur- of weekloon niet meer. dan een weekloon en, in het geval van maandloon, niet meer dan 25 procent van de maandbelooning als Kerstgratificatie wordt verleend. Wanneer hoogere uitkeer-i-en in het voornemen llg- i. dan moet daarvoor een bijzondere toe stemming worden gevraagd. Tegen de verleening van toestemming voor de volgende verhoogingen bestaan geen bezwaren: a) Verhoogingen, die ten doel hebben, de hier en daar in collectieve arbeidsover eenkomsten neergelegde groote loonsver schillen tusschen de verschillende plaatsen op te heffen, wanneer de loonen van de plaats met het hoogste loonpeil niet wor den overschreden en een gepaste staffeling binnen de verschillende plaatsklassen blij ven bestaan. b) Verhoogingen. weVke den volwassen arbeider het hoogste voor zijn vak in aan merking komende loon toekent op een leef tijd, waarin bij gewoon prestatie-vermogen gewoonlijk de volledige prertatle bereikt wordt. In deze gevallen kan voorts een ver hooging van de loonen voor de onder den betrokken leeftijd liggende leeftijdklaise worden goedgekeurd, als een vaste staffe- ling verzekerd blijft. c) Verhoogingen, welke beoogen de loo nen van de geschoolde, ln scholing zijnde en ongeschoolde arbeiders, met inachtne ming van het toploon voor den geschoolde, in een gepaste verhouding tot eikander te ■brengen wanneer zij in dit stadium der bewapening aan den oorlog gingen deelnemen: terwijl de eigen verdediging der Ver. Staten zwak is, is haar hulp voor Engeland beperkt. Het is de eerste taak der Ver. Staten, de eigen verdediging te bespoedigen (D.N.B.) OPROEPINGEN IN AUSTRALIË. Reuter meldt uit Sydney, dat de Austra lische minister van oorlog. Spender, bekend heeft gemaakt, dat alle mannen van 19 tot 33 jaar zich voor den militairen dienst moe ten opgeven. Tot dusver behoefden alleen vrijgezellen en weduwnaars zonder kinderen zich aan te melden. WINTER OP DEN BALKAN. In het Zuidelijke deel van Servië heelt het winterweer tot tal van ernstige belem meringen in het verkeer geleid. De stad Kitsjevo is reeds sinds zestig uur volkomen van de buitenwereld afgesneden. Uit de dorpen in het gebergte rondom Kitsjevo zijn gisteren boeren aangekomen te Gosti- var om levensmiddelen te halen voor de dorpelingen. Zij hadden twee dagen lang door het besneeuwde bergland geloopen. De Inzittenden van een ingesneeuwde autobus op het traject van Gostivar naar Kitsjevo. alsmede de reizigers van vier ingesneeuwde treinen op het traject Skopije-Gostivar- Kistjeovo, zijn na een zwaren langdurigen voettocht volkomen uitgeput in Gostivar aangekomen. Bovendien is de straatweg van Gostivar naar Debar over een afstand van honderd meter versperd als gevolg van een bergstorting. ZUID-AFRIK A EN DE OORLOG. Reuter meldt uit Pretoria, dat de Zuid- Afrikaansche ministerpresident, Smuts, heeft medegedeeld, dat vijf pCt, van de blanke bevolking der Unie van Zuld-Afrika zich in het leger bevindt. Stadsnieuws „DE BURCHTGRAAF" HEENGEGAAN. Betrekkelijk onverwachts is in den ouder dom van 64 jaar te Amsterdam overleden de heer A. Backer, tot voor kort alhier woonachtig en gedurende langer dan een kwart eeuw pachter van Leidens' „oudste bezienswaardigheid'' annex café-restaurant „Den Burcht". De heer Backer stond bekend als een vlot verteller, als een gul en Joviaal mensch, wien zijn vele vrienden in onze stad den eerenaam „Burchtgraaf'' schonken. Hoe druk de heer Backer het in vroegere jaren ook vaak had tijdens congressen e.d., steeds zorgde hij ervoor, dat alles tot in de punt jes verzorgd was en daarnaast vond hij steeds den tijd om iedereen met de grootste voorkomendheid en welwillendheid te woord te staan. Na het overlijden van zijn vrcuw. die hem in alles zoo trouw ter zijde stond, is zijn gezondheidstoestand geleide lijk achteruitgegaan en vre hem den laat- sten tijd nog wel eens tegenkwam, her kende in hem nauweliltks de lmponeerende figuur van den „Burchtgraaf" van weleer. Ook in studentenkringen genoot de heer Backer groote bekendheid en waardeering. De tijding van zijn heengaan zal bij me nigeen een aangename en vriendelijke her innering wekken, welke ieder, die hem heeft gekend stellig aan hem zal bewaren. D? heei'Backer was gedurende vele jaren 'o - st-murriid van de afdeeling Leiden van Horecaf". De uitvaartdiensten zullen morgen te 8% en 10 uur in de Petruskerk worden gehou den, waarna de begrafenis om HVi uur ge schiedt nabij de Zijlpoort. Binnenland TE ÏVATER GELOOPEN. Zooals gemeld (men zie onder Gemengd1 Nieuws) is gisteravond laat een dame aan de Dunne Bierkade te Den Haag te water geraakt en na een moeilijke redding bezwe ken. Het stoffelijk overschot is inmiddels geïdentificeerd als dat van de 62-jarige mej. L. K„ wonende aan Het Spui te Den Haag. KOOTWIJK VERVALT. Met ingang van Zondag 22 December a.s. zal de Kootiwijk-zender (1875 M.i ten be hoeve van den Nederlandschen omroep buiten gebruik worden gesteld. Van dien datum af zal worden terugge keerd tot den toestand, welke van meet af in de bedoeling heeft gelegen, dat n.l. de uitzendingen van den Nederlandschen radio-omroep plaats vinden over de beide zenders voor de middelbare golf Hilver sum 1 en Hilversum 2 (415 en 301 meter). Buitenland UITLATINGEN VAN KENNEDY. De vroegere Amerikaansche ambassadet te Londen, Kennedy, heeft, volgens 1 mededeeling van Ludlow in het Air.eri'u sche Huis van Afgevaardigden verki-a-d, dat de Amerikaansche wapenproduclic nic voldoende is om de eigen verdediging te waarborgen, laat staan om Engeland nog van oorlogsmateriaal te voorzien, Kennedy heeft Ludlow geschreven, dat de Veree- nigde Staten zelfmoord zouden begaan, AMSTERDAM, 20 Dec. De beurs heeft op het oogenblik in hooge mate te kampen met gebrek aan prikkels, welke aanleiding tot ondernemingslust zouden kunnen geven. Er zijn weinig op drachten en het publiek houdt zich afzijcug Daarbij komt nog, dat de naderende feest dagen onmiskenbaar hun invloed doen ge voelen. En zooals veelal bij het ten einde loopen van het jaar, krimpt de affaire in. Vandaag was er hoegenaamd geen niéuws, waaraan inspiratie kon worden ontleend en de markt had dan ook een kalm verloop. Dat de beurs desniettemin over een be hoorlijk weerstandsvermogen beschikt, blijkt wel hieruit, dat ondanks de afwezigheid van affaire, het koerspeil goed gehandhaafd kan blijven en ook vandaag was dit het geval, zij het dan ook dat enkele speoialitelten iets naar beneden gingen. Een opvallend verschijnsel was de Vaste stemming, die zich voor de Nederlandsche beleggingswaarden openbaarde. Dikwijls openbaart zich onmiddellijk na de jaarwis seling eenige kooplust voor beleggingsobjec ten, maar om dezen tijd, wanneer de Kerst dagen op komst zijn, is de animo doorgaans niet groot. Vandaag werd nogal zaken ge daan in de gestaffelde leening, die vast ge stemd wes en na te zijn Ingezet op 86 13/18 procent opliep tot 87 3/16 De overige obligatlën uit de jongere lee ningen waren meerendeels hooger. Van de Oude Schuld lagen speciaal de 3"/o obliga tlën stevig hl de markt, 1 Ook de Nederl.- Indische leeningen waren goed van toon. Voor gemeentelijke en provinciale obliga tlën kwamen ook vandaag op bescheiden voet koopers opdagen. Pandbrieven daarentegen hadden een ge drukt voorkomen. Er was wederom eenig materiaal an de markt, terwijl daartegen over vrijwel geen koopzin bestond. De omzetten op de locale markt waren van kalmen aard. Kort na de opening werd de aandacth ln het1 bijzonder 'getrokken door Aku's, die vast gestemd waren. Zij werden in een groote open hoek ver handeld, waarbij de koers in een ommezien van tijd van 10714% tot 109% opliep. Op dit verhoogde peil kwam echter materiaal aan de markt en naderhand werd weer ge handeld tegen de openingskoersen. De Phl- lipsaandeelen zakten na vaste opening een kleinigheid in. Unilevers waren vrijwel onveranderd. Voor de minder courante Nederlandsche indus- trieelen was de stemming door elkander ge nomen goed prijshoudend, hetgeen evenwel niet leidde tot groote koersverschillen. De affaire In olies was van rustigen aard. Ge leidelijk zakte de koere na prijshoudend en Inzet een kleinigheid in, en het slot kwam vergeleken met gisteren, iets lager te liggen. De scheepvaartrubriek was kalm. De koersen waren meerendeels zoo goed als on veranderd. Kleine omzetten vonden plaats ln Scheepvaartunies. Voor Indische cul tuurwaarden was de animo niet groot. Am sterdam Rubbers waren goed prijshoudend en stegen tot ongeveer de topprijzen van gisteren, waarbij het slot op ongeveer het hoogste punt van den dag kwam. In de in- couranten was nauwelijks iets te doen. Ta bakken waren bijna geheel verwaarloosd. De Sumatra aandeelen zelfs waren moeilijk verhandelbaar. De koersen kwamen meeren deels Iets lager te liggen. De affaire ln Suikerfondsen was van ge ringen omvang. HVA's openden ongeveer prijshoudend, maar zakten daarna vrij scherp in, hetgeen verband hield met het aanbod van slechts weinig stukken, waar voor niet direct plaats was te vinden. De incourante soorten waren verwaarloosd. De Amerikaansche markt was stil. Al leen de Staalaandeelen en de Koperwaar den gaven geregeld eenige affaire te zien. Laatstgenoemden golden meerendeels iets hooger. De Staalwaarden waren vrijwel on veranderd. Prolongatie 2 3/4 °/o. OFFICIEELS VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BALK Valuta's Ichr 1 ft-i1 kf *h lel transartirsl 20 Dcccmt*:*. Fr- York 1.383/16— 1 "89 16; Berlijn W,ï3- 73 43; /M u s 30,11—30.17; Helst v 31J J2j Stockholm 41.8144.90; ZUrlch 43 63 43.71. Bankpapier; Berlijn 75.19—75.34; N.-York 1,86 1/2—1,90 1/41 Brussel 30.08—30,20; Stockholm 44,76-44.94; ZU. rich 43,59—43,73.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3