STADSNIEUWS KRUSCHEN W/ft/** iEfDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 20 December 1940 VISSCHfRU-BERICHTEN MANKT EERICUTEft Duitschers terug in de Heimat Uw rheumatische pijnen Verspreide Berichten Leidsche Vereeniging van Hervormden Uit de Rijnstreek Laatste Berichten Binnenland Raadselachtige geschiedenis fe Keikrade ~}foofdpijn CORRESPONDENTIE r Het A. N. P. meldt uit Berlijn: Als resultaat van de Duitsche maatrege len zijn sedert eind 1939, toen met de uit voering ervan werd begonnen, reeds meer dan 300.000 volksduitschers uit Oost-Europa naar het Duitsche rijksgebied teruggekeerd. Te zamen met de ongeveer 40.000 personen uit Lithauen, waarvan de verhuizing wordt voorbereid, zal waarschijnlijk het totale aantal geëmigreerde Duitschers tot onge veer 457.000 stijgen. Uit dit cijfer blijkt, dat de verhuizing van volksduitsche groepen uit het Oosten naar het Duitsche rijksge bied r.r.ar omvang en vorm een gebeurtenis vormt, die in de Europeesche geschiedenis wel zonder weerga is. De terugkeer der hon derdduizenden voltrok zich in het gewel dige gebied van de Oostzee tot de Zwarte Zee. De teruggekeerden zijn afkomstig uit Estland, Letland, Polen, Bessarabië, de Boe- kowina en de Dobroedzja, en ten aanzien van de voormalige Llthausche gebieden worden nog diplomatieke onderhandelingen gevoerd. Er wordt- van Duitsche zijde nog op gewezen, dat in al de genoemde gebie den alle opgeroepen Duitschers, afgezien van enkele geringe uitzonderingen, naar het Duitsche rijk teruggekeerd zijn. De bladen te Straatsburg bevatten een mededeellng van bevoegde zijde, dat de ver wijdering uit den Elzas van elementen, die voor het volk schadelijk zijn, thans vol tooid is. Daarmede, aldus wordt gezegd, zijn de voorwaarden geschapen voor een onge hinderde medewerking van alle Elzassers van goeden wil aan het opbouwwerk van den Fiihrer binnen de Duitsche volksge meenschap, waarin zij gelijke rechten hebben. zijn tien tegen één, een gevolg van onzuiver bloed. Doe daarom een bloedzuiverende kuur met Kruschen Zout. De zes minerale zouten oefenen een aansporende werking uit; Uw bloed gaat krachtiger stroomen en pijn-verwekkende onzuiverheden verdwijnen langs natuurlijken weg. Bl| all* opoth. «n drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41, p. 8. 34£4 Clngea. Mcdj HITLER ONTVANGT DEN RUSSISCHEN AMBASSADEUR. De Fuehrer heeft vandaag in de nieuwe rijkskanselarij, in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken, von Rlbbentrop, den nieuwen ambassadeur der sovjet-unie Dekanosow ontvangen, die hem zijn geloofsbrieven overhandigde. Een af deeling der S.S.-lijfwacht bracht bij aankomst en vertrek van den ambassa deur de militaire eerbewijzen. (D.N.B.) EX-KONING CAROL NAAR AMERIKA? Naar in politieke kringen te Boekarest verluidt, heeft ex-koning Carol, die in Sevilla verblijf houdt, het voornemen via Portugal naar Amerika te vertrekken. Zijn vroegere hofminister en vertrouweling, Urdarianu, zou zich reeds in Lissabon be vinden en daar tezamen met den vroegeren Roemeenschen gezant, Pangal, de reisplan nen voorbereiden. De Roemeensche staatsleider, generaal Antonescu, heeft thans, naar bekend wordt, den koning laten weten, dat het legionnaire Roemenië niet werkloos zou toezien, wan neer Carol zijn tot dusverre ln acht geno men reserve zou laten varen. Iedere poli tieke activiteit van zijn kant zou, naar men in Boekarest opmerkt, ernstige gevol gen met zich mede sleepen. BRITSCHE HULPKRUISER TE MONTEVIDEO. De Britsche hulpkruiser Queen of Ber muda (22.575 brt.) is Woensdagochtend de haven van Montevideo binnengeloopen. Het schip werd kortgeleden van Engelsche zijde genoemd als dat hetwelk de 22 Duitschers aan boord had genomen, die de hulpkrulser Carnarvon Castle ln de Brazlliaansche kustwateren van boord van het Brazlliaan sche s.s. Itape had gehaald. (D.N.B.) DE JAPANSCHE GEZANT TE BERLIJN. De Japansche regeering heeft, naar ge meld wordt, besloten luit-generaal Isjima weer aan te stellen als ambassadeur in Duitschland, zulks ter vervanging van Koeroesoe. Naar verluidt heeft de minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, het agreement der Duitsche regeering aange vraagd. (Domei). VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 19 Dec. ConslgnatievischBot 70—55; schar 33; kleine schar 11,50—10; wijting 32.50—20,50; sardien 13,50—8 (alles per 50 KG). Zoetwatervisch: Snoek 84, snoekbaars 1,4b; karper 84; voorn 4230; brasem 58; blei 56; spiering 7062 (alles per KG). BESOMMINGEN SCHEVENINGEN. Gisterochtend waren aan de markt te Sche- veningen de motorloggers: KW 91,A.Vooys f 121; KW 43 F, van £>uyn f.160; KW 175 Van Duyn f. 170; KW 151, F. v. d. Plas f.98; KW 144 P. Varkevlsser f.79; KW 166 K. v. d. Plas f. 136; KW 154, W. van Beelen f.205; KW 108. K. Kuyt f.85; KW 49, J. Dubberlaar f.156 en KW 59. j vd Plas f 119, benevens de kottors: KW 116 D. Haasnoot f.71; KW 77. H. van Duine f.113; KW 92. J Jonker f.124; KW 21, J. Guyt f.107, KW 94, W Vooy f. 100 en KW 72, W. v. d. Plas f 10°' IJMUIDEN. 20 Dec. Consignatievisch: Schar 3024; Kleine Schar 19ii- Wijting 32.50; Bot 85—75; Kleme Schol 38 (per 50 k.g.). Tongen 6.10—5.60 (per k.g.). Zoetwatervisch: Snoekbaars 1.36—126; Snoek 1.36—1.26; Snoek 94; Blei 50; Spiering 77—70 (per k.g.). Ds. H. C. TOUW OVER „DE KERK IN ONZEN TIJD". Het was van de Leidsche Vereeniging van Hervormden een goede' gedathte om in aansluiting op de drie bijzondere kerkdien sten, die onlangs in de Marekerk werden gehouden en waar gesproken werd over God's boodschap in een donkere wereld", nog een samenkomst te beleggen, waarin vragen beantwoord zouden worden, welke in verband stonden met de gehouden lezin gen en waarvan wij indertijd uitvoerig ver slag gaven. Deze samenkomst, die gister avond in „Staalwijk" werd gehouden en druk bezocht was, stond onder leiding van dr. H. Schilp, directeur der Chr. Kweek school. Na opening met gemeenschappelijk gezang en gebed, las dr. Schilp een gedeel te "it Nehemia 2. Ds. H. C. Touw. die zich bereid verklaard had om de schriftelijk ingezonden vragen te beantwoorden, heeft vooral een lezing gehouden over „De Kerk in onzen tijd". In het begin van zijn lezing zette spr. uiteen, dat als wij spreken over „De Kerk ln onzen tijd", wij dan moeten zien naar haar wezen en werkelijkheid en naar het Woord, dat zij brengt. Hebben wij het daarbij langen tijd ge zocht in de verwijding, nu vooral hebben wij het te zoeken in de verdieping. Het zal goed zijn, dat wij daarbij niet beginnen met eigen ideëen en gedachten aan en uit te dragen. De Kerk, voortgekomen uit Israël, is geroepen boodschapster te zijn. Moet zij eenerzijds de boodschap Gods doorgeven, anderzijds moet zij weten wat haar bood schap in werkelijkheid is. De Kerk is mis- stonnair, zij is aan de geheele wereld schuld verschuldigd. Zü is geroepen Gods eigen boodschap te doen hooren. Indien zij echter deze boodschap voor een bepaalde groep houdt, Is zij schuldig. Haar daad is spreken. Ook dient zij belijdende kerk te zijn. Haar nooit eindigende roeping is steeds weer op nieuw de belijdenis uit te dragen. Vervolgens wees ds. Touw er op, dat de kerk wel zeer speciaal ln dezen tijd ge steld wordt voor haar eigen werkelijkheid. Zij heeft nu vragen onder oogen te zien, die vroeger vbelal voor haar bijzaak waren. Vragen t. a. v. prediking, diaconie, jeugd werk, theologie, voorbede, school, enz., enz. De nood van dezen tijd drijft de Kerk te gaan tot in de diepste vragen op schier elk terrein des levens. Is de Kerk, aldus spr. langen tijd onbe wogen en koud geweest voor de vragen, die diezelfde Kerk ondermijnden en heeft zij zich vaak druk gemaakt over vragen, die niet de moeite waard waren thans mag met groote dankbaarheid' geconstateerd worden, dat de achterstand wordt inge haald. Tegelijkertijd openbaart zich de lei ding Gods met Zijn Kerk. Hij scheidt Zijn gemeente opdat Zij door den zwaren strijd des te dieper wordt gezegend. God worstelt met Zijn Kerk ln den nachttijd der wereld, maar in dien nachttijd wil Hij haar ook zegenen. Voor ons komt het er daarbij op- aan, dat ook wij God, als eens een Jakob, niet laten gaan voordat wij Zijn zegen heb ben ontvangen. Dan zullen ook wij na deze levensworsteling kunnen zeggen: Ik heb Gods gelaat aanschouwd. De Kerk, aldus ds. Touw, is er niet om haar zelfs wil maar om de wereld een dienst te bewijzen met het oog op het einde dier wereld. Zij heeft niet een eigen zaak te die nen maar is er om haar Hoofd en Heer, om Jezus Ohristus. Zij bewijst de menschheid besten dienst door haar boodschap trouw te doen hooren. Zij onthoude zich ervan daaraan bepaalde elementen toe te voegen, want dan onthoudt zij de wereld het eigen lijke en wezenlijke, waarop die wereld recht heeft. Is de Kerk eenerzijds missionair daar naast dient zij klaar te weten wat haar boodschap is. Zij is daarin niet vrij, maar gebonden aan Gods gebod en beloften. De groote verzoeking der Kerk is aan de boodschap iets te willen toevoegen. Daar aan bezweek eens Rome, toen de uitspraken van concilies en hooge geestelijken naast de Heilige Schrift werden geplaatst als an dere bron der openbaring. Dan komt men op de verdiensten der heiligen en tot menschvergoddelijking. Voor datzelfde gevaar bezweken in an dere richting de secten, die zich practised! door een ander gezag dan dat van de Hei lige Schrift lieten leiden. Wij hebben in ootmoed te erkennen, dat ook de reformatorische kerk in menig op zicht bezweken te aan de blijvende ver zoeking iets te willen toevoegen, aan de Heilige Schrift. De Kerk lette maar al te veel op de leuzen en systemen van een be paalden tijd. Het hoopvolle van dezen tijd, aldus spr., is, dat wij dit leeren inzien. Wij beginnen er onder te lijden. In onze traagheid en 'verdeeldheid hebben wij leeren ontdekken, dat de Kerk niet trouw was aan haar bood schap, dat de Kerk geen Kerk meer was. Te midden van al de leuzen en de ver warring van dezen tijd hebben wij ons af te vragen: wat zegt het evangelie? In ze keren zin, doet het er voor de Kerk niets toe, welke vormen aardsehe rijken vertoo- nen, want zij vertoont het eeuwig, onbe wegelijk Koninkrijk. Haar boodschap wordt niet bepaald door de een of andere situa tie. De Kerk, die in dienst staat van haar Hoofd en Heer, heeft niet haar taak en opdracht ontvangen van menschen of menschelijke instellingen. Dë Kerk kan, aldus spr., niet onbewogen blijven bij het dagelijksch gebeuren. Zij zal zich haar priesterlijke en profetische roe ping klaar bewust zijn en heeft ook op te komen voor recht en gerechtigheid. Christus wil Heer zijn over lichaam en ziel. over het persoonlijk en het volksleven. Nadat spr. nog met dankbaarheid mel ding had gemaakt van de onlangs uitge geven boodschap der synode der Ned. Herv. Kerk, beantwoordde hij verscheidene Inge komen vragen. Ook was er gelegenheid tot persoonlijke gedachten-wisseling. „WATT EN HALF WATT" IN DE STADS - GEHOORZAAL. Maandag a.s. zal het tooneelgezeeischap „De Hagenaars" in de Stadsgehoorzaal 's middags een jeugd- en familie-voorstel ling geven ter gelegenheid van de Kerst- vacantie. Ten tooneele zal worden gebracht een burlesque in 3 bedrijven „Watt en Half Watt op avontuur", met welk vroolijk too- neelstuk het gezelschap in verschillende plaatsen reeds veel succes oogstte en uit verkochte zalen trok. Ditmaal krijgt men de avonturen dezer beide komieken dus eens niet op de film, doch op het tooneel te zien en heeft men gelegenheid hun komische lotgevallen van zeer nabij mede te maken. De voorstelling kan, wegens verbintenis sen elders, hier ter stede niet herhaald worden. EEN SNELLE ARRESTATIE. Een dezer dagen kwam een Leidsche fo tohandelaar tot de onaangename ontdek king, dat uit de étalage een kostbaar foto toestel ter waarde van f, 526.verdwenen was. De politie werd van de vermissing in ken-, nis gesteld; er werd nagegaan wie den win kel ln de laatste uren hadden bezocht e n daarbij viel de verdenking op een jonge man, den 25-jarigen E. R. M. Toen de re chercheur zich aan diens woning verroep-de bleek M. juist naar Utrecht te zijn vertrok ken. Onmiddellijk werd de Utrechtsche poVitle verwittigd, zoodat de jongeman direct, na aankomst kon worden aangehouden, Bij fouilleering bleek het vermiste toe stel nog in zijn bezit, zoodat ontkennen on mogelijk was. M. is naar hier overgebracht. PATER VAN HEUGDEN VERMI&T. Is hem een ongeval overkomen? Pater H. v. Heusden, kapelaan aan de Hartebrugparochie, wordt sedert Woens dagavond vermist. Dien avond had hij een bezoek gebracht bij een familie aan de Haarlemmertrek- vaart, vanwaar hij ongeveer 1,-wart voor negen is vertrokken, óm naar c7e parochie terug te keeren. Hij is daar echter niet teruggekeerd. Men vermoedt, dat de pater door die duisternis te water is geraakt. De poHtle, die gisteren in de Haarlem mervaart heeft gedregd, heeft echter niets gevonden. Bij het te Den Haag gehpuden examen der H.C.V. zijn geslaagd vocir coupeuse de dames L. v. Appel, J. v. Bonten, C. v. d. Laaken, M. Laman, A. v. Riek: en A. Trouwe en voor costumière mej. C. Laman, allen alhier. De politie heeft een 2(2-jarigen jonge man aangehouden, die zie.h op een verdachte wijze ophield in een kolensphuit en vermoe delijk eierkolen wilde stelem. Het parket uit Maastricht heeft gister middag een onderzoek ingesteld in een woning aan de Heiveldstraat te Kaalheide, gemeente Kerkrade» waar in de gang het lijk is gevonden van den winkelier D. van Stokkum. Van S. woonde in het beneden gedeelte van de woning, de eigenaar boven. Van S., die 59 jaar oud was, is vermoedelijk door een revolverschot gedood. Men weet nog niet, of hier misdaad in het spel is. IDENTITEITSBEWIJS OVERLEGGEN BIJ AANBIEDING WAARDEBONS WINTERHULP. De directeur-generaal van de Winterhulp Nederland deelt ons mede, dat de houders van de te hunnen name gestelde waarde bons bij het aanbieden van deze bons aan den winkelier ter verkrijging van levens- middele, kleeding of brandstoffen, tegelij kertijd hun identiteitsbewijs moeten toonen. Ter voorkoming van moeilijkheden of vergissingen vergete men dus niet zijn identiteitsbewijs mede te brengen. GEEN BAKKERSARBEID OP DE BEIDE KERSTDAGEN. Naar wij vernemen is bij beschikking van 14 December j.l. van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken nader bepaald, dat de bakkerij-ondernemingen, die gebruik maken van de arbeidsvergunningen voor de Kerst dagen, in geen geval op den eersten en twee den Kerstdag bakkersarbeid mogen laten verrichten, in welken vorm ook. VOETBAL. LEIDEN-COMB.U.V.O.-COMB. Morgenmiddag om halfvier speelt Leiden een vriendschappelijken wedstrijd tegen U.V.O., waarvoor het Leiden-elftal als volgt is samen gesteld: deel: A. de Bree; achter: L. Heyboer en Th. B. Stikvoort; midden: P. Crama, P. Raai en C. Pont; voor: De Reede. W. Nievaart, I. Hey- mans, J. de Leeuw en J, Onvlee. KORFBAL. LEIDSCHE KORFBALBOND. Programma voor morgen en Zondag. Zaterdagmiddag: Adspiranten: Zuiderkwar tier—Fluks «aanvang 3 uur). Zondag le klasse: Algemeene II—Vicus Oriëntis III (aanvang 12 uur); Fluks IV—Fluks III (aanvang 11 uur). 2e klasse: Algemeene in—Zuiderkwartier III (aanvang 10 uur). ALPHEN. Verkooping. By de teftj overstaan van notaris Jhr G. J. Stoop gehouden verkooping in hotel „Centraal" werden de gebouwen woonhuizen etc. aan de Pr. Hendrikstraat 5. alhier groot 93.45 H.A. in bod staande oip. f. 12.500 afgemijnd op f400 door den heer J. Oesman q.q. alhier; de 5 woonhuizen aan de librenstraat 4, 6, 8, 10 en 12 in combi natie in 'bod staande op f.9400, afgemijnd op f. 375, d.aor den heer H. Zoete, landbouwer te Nieuwveen; de drie huizen aan de Nesse 10, 10a en 11 in bod staande op f.650; afgemijnd op f. 650. ddor den heer A. H. Th. Kootf, aannemer alhier-, de 2 huizen aan den Bloemweg nr. 3 en 5 in bod staande op f.2100, afgemijnd op f.250 door den heer Abr. van Zoest te Nieuwveen; het woonhuis met stad, kaberg en garage te Aarl anderveen, Zuideinde 73 in bod staande op f1615. afgemijnd op f500 door den heer D van Die n, q.q. alhier en het winkel en woonhuis en 2 woonhuizen aan de Raadhuisstraat nrs. 178/, 180 en 182 ln bod staande totaal op f. 5900. wf/rd afgemijnd op f. 10 door den heer D. v. d. Dien q.q. voornoemd. Alle perceelen werden g egund. Plechtige Kerstbijeenkomst. Wat samenwerking vermag, bleek uit de plechtige samenkomst die ter voorbereiding van de a.s. Kerstfeestviering was georgani seerd door den Christelijken letterkundigen kring en den R.K. kunstkring „K.K.K.". De Nutszaal was geheel bezet. De heer K. Fok- kema opende met gebed en verzocht allen dezen avond in een stemming door te bren gen zooals deze bij een voorbereiding van het naderend Kerstfeest behoort. Hiervan getuigde bijzonder Ir. Waarden burg op bijzondere en mooie wijze. Speciaal hebben tot het welslagen voorts bijgedragen de declamaties en zangnummers van een gemengd koor onder leiding van den heer van Elk. Zeer treffend waren voorts het strijkorkest met zijn muzikale kerstnum mers, het kerstspel „Het licht van den blin den Jacob" door K.K.K. en niet minder de gemeenschappelijke zang, waarbij met zeer veel devotie werd gezongen. De heer J. Bock- ling sprak een slotwoord en las het Kerst evangelie voor. BOSKOOP. Vergadering Bosk. Coöp. broodbakkerij en verbruiksvereeniging „Vooruitgang" U. A. Onder leiding van den voorzitter, den heer J. G. Benschop vond bovengenoemde jaarverga dering plaats. Na een Inleidend woord van den voorzitter, las de secretaris, de heer C. J. van der Wolf, de notulen; deze werden onveranderd vastgesteld. Over het afgeloopen boekjaar zal aan de leden worden terugbetaald 8% korting, benevens .2% dividend. De heer H. van Gemeren bracht namens commissarissen verslag uit en deelde mede, dat boeken en bescheiden der coöperatie in de beste orde zijn bevonden. Voorts dankte spr. het dag. bestuur der coopinzonderheid den penning meester, den heer W. Nieuwerf, voor de vele werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Vervolgens bracht de secretaris zijn Jaarver slag uit, dat onder applaus werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Jac. Bakhuijzen, C. J. van der Wolf en D. van Wijk Az. en tot commissaris de heer D. Veer man Jr., die allen hun herbenoeming aan namen. Tot slot werd op voorstel van den heer P. S. Alphenaar goedgekeurd aan den penningmeester over het afgeloopen jaar een gratificatie te geven. Na een onbelangrijke rondvraag volgde slui ting. De vergadering, die door 92 leden was be zocht, had een geanimeerd verloop. Zondagdicnst voor doktoren. Voor Zondag 22 December zal de Zondag- dienst worden waargenomen door dr. C. H. Flim, telef. 38. „De Winterhulp". De directeur van het Prov. bureau Zuid-Hol- (and van de stichting „Winterhulp Nederland" heeft voor onmiddellijke verdeeling een bedrag voor de gemeente Boskoop beschikbaar gesteld. Met de voorbereidende werkzaamheden, die verbonden zijn aan de verdeeling van dit be drag (dat groottér is dan in Boskoop werd ge collecteerd) is reeds een aanvang gemaakt. De heeren Jac. Loef en J. van der Wilden, die tot ouderling in de Geref. Kerk waren ge kozen. hebben op hun verzoek van den ker- keraad ontheffing van hun benoeming ontvan gen. In de daardoor weer ontstane vacatures zijn thans tot ouderling gekozen de heeren Th. van pek en A. Trissel. Onze vroegere plaatsgenoot, ds. J. Blauw, is beroepen tot predikant bij de Geref. Kerk te Avereest. HAZERSWOUDE. De Christelijke Meisjesvereeniginj „Lydia" heeft in het afgeloopen jaar 130 stuks goederen vervaardigd, die bij de a.s. Kerstfeestviering aan de kinderen van ouders die daarvoor in aanmerking komen, zullen worden uit-gerelkt. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor candidaat ln de theologl onze plaatsgenoot, de heer A. W. Bol. DE KAAG. AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT! Met boom en al op den grond. Bij het rooien van een boom ontsnapte de heer v. T. aan een groot gevaar. Hij had den boom n.l. reeds gedeeltelijk los gegra ven en had een touw in de boombevestigd, waaraan enkele bereidwillige toeschouwers trokke.n De boom stond echter nog te vast en om de boom spoediger om te kunnen trekken moest het touw veel hooger vast gemaakt worden, wat v. T. ook deed. De toeschouwers, die meenden, dat de boom nog heel vast stond, begonnen dadelijk te trekken, terwijl v. T. nog in den boom zat. De boom viel echter tot groote verbazing van de aanwezigen om, en v. T. die er nog in zat kwam als een „Baron von Münch- hausen" naar omlaag zweven. Hij wist ech ter handig aan de bovenzijde van den boom te komen, zoodat deze niet op hem kon val len, en kwam zoo als een ruiter op zijn paard behouden op den grond terecht! Het mag een wonder heeten, dat hij geen enkel letsel bekwam. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Geboren: Maart-je Cornelia. D. Van T. A. Blijleven en A. de Jong. Tot kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer Jac. Vonk en tot nota belen de heeren G. de Graaff, J. Mostert, W. v. Egmond en W. H. v. d. Bijl. is een ellendige pijn en kan Uw heelen dag vergallen. Een "AKKERTJE" verdrijlt ze binnen een kwartier geheel. 4873 (Ingez. Med.) NIEUWVEEN. Burgerlijke Stand. Overleden; A. van Leuveren 57 jr. B. Rekel- hof 55 jr NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria d. van J. D. Verdel en J. van der Helm Jacobus z. van A. van der Voorn en C. Blom Maria Catharina Johanna d. van C. W. van Koert en Antonius Johannes Maria z. van J. Th. Beuk. Overleden: Belia Haring 88 jr. weduwe van N. van Dijk. Getrouwd: H. T. Goedhart 23 jr. wonende te Voorburg en J. E. Bodegraven 21 jr. Naar wij vernemen heeft de secretaris generaal, waarn. hoofd van het Dep. van Waterstaat de benoeming van den heer A. J. den Hartog tot Dijkgraaf van den polder Nieuwkoop en Noorden niet goedgekeurd. Ingevolge een verordening mogen thans geen verkiezingen worden gehouden, zoodat voorloopig geen nieuwe stemming plaats heeft. ZWAMMERDAM. Vergadering Zwammerdamsche IJsclub. De Zwammerdamsche IJsclub, hield in het hotel ,De Rustende Arend" alhier, de jaarlijksche ledenvergadering. Na opening door den voorzitter, den heer J. A. Hoogendijk, las de secretaris, de heer B. Spreij, de notulen der vorige vergade ring voor. Uit het financieel verdag van den pen ningmeester, den heer L. Spreij J.J.Bzn., bleek, dat de ontvangsten f. 874.70 en de uitgaven f. 521.67 hadden bedragen, zoodat het bezit der Vereen, thans f. 353.03 is. De kascommissie rapporteerde bij monde van den heer G. Hoosbeek Jr., dat boeken en kas in orde waren bevonden. Tot leden der kascommissie voor het nieuw aangevangen vereenigingsjaar, wer den aangewezen de heeren H. den Braven, E. N. v. d. Bos en W. Lodder. De heer Jac. Boeijenga bracht verslag uit over de onder leiding der Baancommis sarissen uitgevoerde werkzaamheden op Ijet ijs. Door de vele sneeuwval in het vo rig seizoen, was er veel arbeid noodig ge weest. De aftredende bestuursleden de heeren Jac. Boeijenga, B. Spreij'en L. Spreij, wer den herkozen. Bij de rondvraag werd een voorstel ge daan om het dagloon- voor te werkgestel- den met f. 0.50 te verhoogen, welk voorstel echter met het oog op de meerdere uitga ven voor de kas werd bestreden en ten slotte met op 2>na alg. st. verworpen. Na de traditioneeie verloting van een 15-tal prijzen, volgde sluiting der geanimeerde en goedbezochte vergadering. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes Petrus Maria, z. va,n Theodorus Anthonius Rietveld en van Johanna Gezienna Oonk. ZOETERMEER. Opening Pluimvee- en Konijnententoonstelling. In tegenwoordigheid van leden en genoodig- den werd door den voorzitter van de vereeniging „Door Veredeling Verbetering" alhier in de zaal van den heer Veelenturf de pluimvee- en konij nententoonstelling geopend. De voorzitter de heer Swart heette allen hartelijk welkom en deelt mede dat het steeds de gewoonte is ge weest dat de Burgemeester de tentoonstelling opende, doch in verband met de tijdsomstandig heden en het kleine aantal inzendingen achtte het bestuur in overleg met den burgemeester het beter was. dat deze opening geen feestelijk ka rakter te geven, Spr. dankte alle medewerkenden hetzij financieel of moreel om deze tentoonstel ling te doen slagen en feliciteerde de prijswin naars met hun succes. Al is de inzending niet groot, toch is zij van goede kwaliteit, zoodat de goede basis aanwezig is. Het deed spr. genoegen dat er ook eenige kip pen zijn ingezonden; spr. bracht den inzenders aank daarvoor. Ten slotte hoopte hij, dat deze tentoonstelling goed zal verloopen. Spr. hoopte,, dat een volgende grooter zal zijn onder gunstige^ omstandigheden. Hierna werd de tentoonstelling voor geopend verklaard. v. d. B. te K. - Er is geen aanleiding om nog eens op die vergadering terug te komeia na hetgeen wij daaromtrent hebben gepubliceerd, temeer niet waar onze plaatsruimte zeer be perkt is. BOSKOOP, 18 Dec. - Speciale beshulntveiling. Er was een ruime aanvoer van Hulst anet bes. doch meest 2de en 3de soort. De handel was vlot. Alhoewel de prijzen lager, waren, dan j.l. Maandag, kan toch gezegd worden, dat de prij zen loonend waren en dat menig inzender een niet verwacht buitenkansje heeft gekiregen. De prijzen waren als volgt: Hulst met brjs le soort f. 1.442,03 st.; 2de soort f.0.891,24; 3de soort 5376 ct.; Hulst zonder bes 6—10; Hulst Goud- bont f. 1.13—122; Hulst Zilverbont f„ f,00—1.25; Blauwe sparren 24—38 ct.. alles per BIG. Skini- mia's met bes per st. 3848 ct.; Purnettia per st. 2429 ct.; Palmboompjes per st_ 3 ct.; Ma- honiablad per bos 1623 ct. GOUDA. 19 December. Aangevoerd in totaal 718 stuks vee. waarvan: 51 overlcqpers 25—40. 273 biggen f.14—22; 331 runderen,. 38 nuchtere kalveren,, overgenomen door de Vechouderijcn- trale: 25 bokken en geiten, f. Ifi—40; handel redelijk, - Algemeene markt: Aangevoerd -6 partijen kaas. Prijs 1ste kwal. met rijksmerk f. 41.50 2de kwal. f.4041; handel vlug. Aan gevoerd 2000 eieren. Eendeleren 'C 7 per 100. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling. - Aangevoerd 72.000 kipeieren, verkocht vol/gems regeerings- prijzen.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2